Sostinės Šeškinės poliklinikos sukurta e.sveikatos sistema taupo medikų darbo laiką

Evelina Machova
2015-08-10
Savaitės pradžioje sostinės Šeškinės poliklinika po daugiau nei vienerių metų intensyvaus darbo įdiegė regioninės e.sveikatos sistemą. Pasak gydymo įstaigos vadovo doc., habil. dr. Jono Kairio, imtis iniciatyvos kartu su partnenriais įgyvendinti projektą „Santa – his adaptavimas ambulatorinei grandžiai“ paskatino noras tobulėti bei siekis, kad gerėtų gydymo paslaugų kokybė ir prieinamumas.
Sostinės Šeškinės poliklinikos sukurta e.sveikatos sistema taupo medikų darbo laiką
Informacinių technologijų ir duomenų valdymo skyriuje, kaip sako jo vedėjas Andrejus Savickis (nuotr. dešinėje), darbuojasi beveik dešimt žmonių. Programuotojai Zoja Timofejeva ir Laurynas Žižiūnas teigia, kad jų tikslas - į pagalbą pasitelkus informacines technologijas, kiek įmanoma palengvinti medikų darbą.

Iniciatyvos ėmėsi pirmieji
Pastaruosius kelerius metus šalies gydymo įstaigose vykdoma dešimtys Europos sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamų projektų, kuriančių e.paslaugas. Jau dabar didžiojoje dalyje poliklinikų galima registruotis internetu, dalyje jų sėkmingai naudojamos elektroninės ligos istorijos, įdiegti telemedicinos, informacijos mainų funkcionalumai.Viena tokių - būtent Šeškinės poliklinika, kuri prieš ketverius metus viena pirmųjų iniciavo  regioninį e.sveikatos projektą. 

„E.sveikatos projektas pradėtas kurti maždaug prieš ketverius metus. Savaitės pradžioje sistema buvo pristatyta projekto komisijai ir parneriams, kurie vienbalsiai pritarė, jog ji reikalinga ir veikia puikiai. Pradėkime nuo to, kad Šeškinės poliklinika yra projekto, kuriame dalyvaujame dar su aštuoniais partneriais, pareiškėjai. Tikslas - sukurti e.sveikatos projektą, kuris tiktų ambulatorinei grandžiai. Sėkmingai sukurūs sistemą, sistema tampa Sveikatos apsaugos ministerijos nuosavybe, nemokamai yra tiražuojama ambulatorinėms įstaigoms, kurios sukurtą sistemą gali pritaikyti prie vidinių poreikių“, - vardija J.Kairys.  

Vienas pagrindinių minėtos sistemos privalumų tas, kad ji jungiasi su prie SPVĮ informacinės sistemos veikiančios nacioanaliniu mastu. Čia, pasak specialsitų, talpinami visi dokumentai pradedant paciento ligos istorija, baigiant jam atliktais laboratorinias tyrimais. Vadinasi, pacientui, gavus siuntimą, pavyzdžiui, konsultacijos pas kardiologą Santariškių klinikose, nebereikės su savimi neštis nei siuntimų, nei kitų iki šiol reikalingų dokumentų. Gydytojas visus atliktus tyrimus, kodėl pacientas siunčiamas konsultacijos, matys kompiuterio ekrane.

Po pusmečio neliks popierinių formų

Kokią gi naudą pajus tiek pacientai, tiek ir gydymo įstaigos, kai ši e.sveikatos sistema dirbs visu pajėgumu? „Visų pirma išvengsime „popierizmo“. Viską, kas vyksta su pacientu nuo jo įžengimo į polikliniką, bus galima peržiūrėti duomenų bazėje. Jai kuriant panaudojome tai, ką buvome sukūrę anksčiau, turimas programas patobulinome, įdiegėme naujų ir sukurėme naują informacinę platformą. Naujoje sistemoje taip pat yra visi duomenys apie laboratorinius tyrimus, diagnozes, profilaktiką, gydymą. Tai pagerins paslaugų tiekimo kokybę, prieinamumą. Viskas vyks, kaip dabar dažnai sakoma, vieno mygtuko paspaudimu“, - privalumus vardija Šeškinės poliklinikos Informacinės sistemos ir duomenų valdymo skyriaus vedėjas Andrejus Savickis.

Ši informacinė sistema, pasak specialistų, palengvins ir vaikų sveikatos, ir sveikatos pažymos dėl vairuotojo pažymėjimo išdavimą. „Visi duomenys apie žmogų bus patalpinti informacinėje sisitemoje ir prireikus pažymos gydytojui tereikės paspausti kelis kompiuteriuo klavišus, kad ji būtų suformuota. Tas pats laukia ir receptų. Manau, kad jau po pusmečio popierinių receptų neliks. Tiesa, naujoji sistema labai palengvins medikų darbą išrašant kompensuojamųjų vaistų receptus. Dabar, turbūt sutiksite, gydytojui tenka skirti nemažai laiko tokiems receptams išrašyti. Bet to, sistema apsaugos nuo galimų žmogiškųjų klaidų, kad išrašant receptą nebūtų apsiskaičiuota su dienomis ir panašiai. Naudą pajus ir pacientai. Tarkim, dabar pasibaigus kompensuojamųjų vaistų knygelei, jam tenka išsiimti naują. O dabar to nebereikės. Dalyvavome ne vienoje tarptautinėje konferencijoje, taip pat teko susipažinti ir su kaimyninių šalių tokiomis sistemomis. Manau, kad ateityje suvedus visus duomenis, kurie bus patalpinti registrų centre, mūsų medikams nebereikės pildyti atkirų formų nedarbingumo pažymėjimui ar neįgalumo procentui nustatyti skirtų pažymų“, - sako poliklinikos vadovas J.Kairys.
 
Daugiau galimybių
Pasak specialistų, įgyvendinant projektą teko nemažai pasuktis galvas, kaip sukurti ne tik funkcionalią, bet ir patogią sistemą. „Svarbiausia buvo nieko nepraleisti, teko atsirinkti, kokie sistemos funkcionalumai yra svarbiausi. Dabar atrodo, kad padarėmė daugiau, nei šiandien reikia. Ši sistema turi vizija penkiolikai metų į priekį. Per ją automatiškai jungiamasi ir su „Sveidra“. Tai reiškia, kad patalpinus duomenis į registrų centrą, nebereikia pildyti atskirų ataskaitų Valstybinei ligonių kasai, visą informaciją jie gauna automatiškai. Taigi, galima sakyti, jog per vieną „langą“ informacija keliauja po kelias skirtingas įstaigas“, - sako J.Kairys.

Vadovui pritaria ir A.Savickis teikdamas, kad net ir prie mažiausių pakeitimų poliklinikos programuotojams ir informacinių technologijų inžinieriams tenka nemažai padirbėti, norint, kad viskas veiktų be trikdžių.
Pasak informacinių technologijų specialistų, sistema bus pritaikoma ir prevencinių ligų profilaktikai. Tiesa, Šeškinės poliklinikoje pacientai ir šiandien aktyviai kviečiami dalyvauti visose prevencinėse programose. „Per sistemą galime išsiųsti priminimus, tačiau kad pasiektume didesnį efektą, pacientus kviečiame tiesiogiai, jiems skambindami ir tardamiesi, kada jiems būtų tinkamesnis ir patogesnis laikas atvykti pasitikrinti“, - sako A.Savickis.
 
Patobulino tyrimų užsakymo sistemą
Pasak J.Kairio valdant pacientų srautus atrodytų vos nedideli pakeitimai atneša didelės naudos. „Mūsų laboratorija mėginių priėmimą pradeda nuo septintos valandos ryto. Buvom susidūrę su problema, kad nepaisant visų pastangų skirstyti pacientų srautus, vis dėlto didžiausias jų antplūdis šiam padaliniui tekdavo nuo septintos iki devintos valandos ryto. Problemą išsprendėme įvedę vieną palyginti nedidelę naujovę. Gydytojai skirdami tyrimus pacientui, nurodo ir laiką, kada jam reikia atvykti. Žinoma, pasitariant su pacientu ir prisiderinant. Bet toks nesudėtingas sprendimas padėjo suvaldyti pacientų srautą“, - sako J.Kairys.
Savo ruožtu šeimos gydytojai ir bendrosios praktikos slaugytojos sako, kad nors iš pradžių visos diegiamos informacinės technologijos buvo sutinkamos gana skeptiškai, dabar niekas neįsivaizduoja darbo pildant begales popierių, formų ar blankų.

„Negaliu net pagalvoti, kad kada tektų grįžti prie popierinio dokumentų pildymo. Tarkim, dabar laboratorinių tyrimų užsakymas trunka vos vieną minutę. Gydytojui ar slaugytojai specialioje programoje tereikia sudėlioti varneles ir po minutės visi duomenys keliauja į laboratoriją. Pacientui dabar tik išrašome talonėlį, kur būna nurodomas laikas kelintą valandą jam reikia atvykti tyrimų. Toliau prie laboratorijos terminale jis atsispausdina talonėlį ir viskas. Sutaupome be galo daug tiek savo, tiek ir pacientų laiko. Be to, užsakydami tyrimus galime nurodyt,  kokia liga serga pacientas, kad laborantėms būtų lengviau skaityti tyrimus. Tai daroma tam, kad jei pacientui atliekamas tyrimas ir jo rezultatai labai prasti, duomenys perduodami skyrių vedėjams ar slaugytojams ir toks pacientas skubiai ieškomas, kad ateitų konsultacijos pas gydytoją. Ligos nurodymas, tarkim, kad ir tarp sergančiųjų onkologinėmis ligomis vertingas tuo, jog laborantės gali aiškiau matyti, ar tyrimo rezultatai labai pakitę“, - sako Šeškinės poliklinikos II šeimos medicinos skyriaus vyresnioji slaugytoja Vida Tauraitė.
Be to, informacinėje sistemoje, pasak medikų, kaupiami kelerių metų pacientų duomenys. Kiekvienas gydytojas gali juos palyginti su ankstesnių metų, o jei nustatoma padidėjusi patologija, ji visuomet žymima kita spalva.



Apie projektą:

Vykdomo projekto „SANTA-HIS adaptavimas ambulatorinei grandžiai“ metu modernizuojamos informacinės sistemos, kuri bus vadinama „Ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų informacinė sistema“ (toliau – AASPĮ IS), veikimui reikalingai techninei ir programinei įrangai. Projektas finansuojamas pagal ES Struktūrinių fondų Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“ įgyvendinimo priemonę Nr. VP2-3.1-IVPK-11-V „Elektroninės sveikatos paslaugos savivaldybėse“.


Projekto parneriai:

Viešoji įstaiga „Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros;

Zarasų rajono savivaldybės viešoji įstaiga Pirminės sveikatos priežiūros centras;
VšĮ Grigiškių sveikatos priežiūros centras;
VšĮ Ukmergės PSPC;
VšĮ Trakų PSPC;
VšĮ Švenčionių rajono PSPC;
VšĮ Lentvario ambulatorija;
VšĮ Aukštadvario PSPC.
 
Naujiena

   


Pavasarį Šeškinės poliklinika įsigijo naują skaitmeninį rentgeno aparatą. Jis kaip ir dar du ankstesni skaitmeniniai rentgenai yra sujungti į bendrą informacinę sistemą, ir prireikus nuotraukas, net darytas prieš kelerius metus, gali pažiūrėti su pacientu dirbantys įvairūs poliklinikos specialistai.
„Nuo šiol skyriuje turime du skaitmeninius ir vieną skaitmenizuotą rentgeno aparatą. Naujasis rentgeno aparatas visų prima labai patogus personalui: darbas vyksta kur kas greičiau, o vaizdai kur kas aiškesni. Jo pagalba galime diagnozuoti visas plaučių ligas, visą kaulinę patologiją, galime atlikti skrandžio rengenoskopijas, žarnyno ir daugeli kitų tyrimų. Nuotraukas gydytojai gali pažiūrėti savo kabinete, prie kiekvienos jų būna radiologo aprašymas“, - sako Šeškinės poliklinikos Radiologijos ir diagnostikos skyriaus vedėja Rasa Tamašauskienė.
Poliklinikos vadovas J.Kairys sako, kad netolimoje ateityje bus galima įsigyti ir skaitmeninį mamografą. „Visos monografinio tyrimo nuotraukos turi būti saugomos daugiau nei du dešimtmečius. Natūralu, kad jų archyvas sparčiai pildosi ir tenka ieškoti alternatyvų“, - sako poliklinikos vadovas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris