Šilalės rajono ligoninė juda pažangos kryptimi

Deimantė Zailskaitė
2015-04-20
Praėjusią savaitę VšĮ Šilalės rajono ligoninei buvo neeilinė diena: po remonto atidarytas modernus ir didžiausias gydymo įstaigoje Bendrosios terapijos skyrius. Ta proga Šilalėje lankėsi aukšti valstybės pareigūnai, tarp jų – sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Jai Šilalės rajono ligoninė paliko nepaprastą įspūdį: „Šiandien pamatėme sutvarkytą, be medikų stygiaus dirbančią rajoninę ligoninę“, - sakė sveikatos apsaugos ministrė.
Šilalės rajono ligoninė juda pažangos kryptimi
„Ne įranga lemia ligoninės gerą darbą ir pacientų dėkingus žvilgsnius, o specialistų darbas“, - tvirtino sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, sveikindama Šilalės rajono ligoninės vadovą Antaną Damulį.

Ligoninė „atsitiesia“
Bendrosios terapijos skyrius - pats didžiausias ligoninės skyrius, turintis trisdešimt lovų. Jame kasmet gydomi apie tūkstantis du šimtai pacientų. Iki šiol skyriaus pacientai ir darbuotojai negalėjo pasigirti geromis gydymo ir darbo sąlygomis: skyrius viename aukšte buvo „suspaustas“ kartu su Dienos chirurgijos skyriumi ir Intensyviosios terapijos palata, nebuvo užtikrintos tinkamos higienos sąlygos (keturiasdešimčiai pacientų tebuvo du sanitariniai mazgai).
Dabar, užtikrinus higieninių normų reikalavimus, ženkliai pagerės pacientų gydymo sąlygos: palatos mažesnės (iki trijų lovų skaičiaus), nemažai dviviečių ir vienviečių, kuriose įrengti dušai bei tualetai. Personalas taip pat galės džiaugtis erdviomis patalpomis: procedūriniu kabinetu, persirengimo ir poilsio patalpomis“, - pasakoja ligoninės direktorius Antanas Damulis.
Po 2010 metų restruktūrizacijos patirto šoko ligoninė atsitiesia.
„Prisimenu prieš keletą metų įvykdytą ligoninės reorganizaciją, kuomet reikėjo atleisti apie penkiasdešimt ligoninės slaugytojų. Tada pagalvojau, ar ateis tokia diena, kada mes vėl pakilsime ir man reikės kviestis tas pačias slaugytojas, - kažin ar jos beateis? Ir ši diena išaušo! Džiugu, kad vėl gali žmogui ištiesti ranką ir jį pakviesti į nepaprastai gražiai sutvarkytą Bendrosios terapijos skyrių“, - džiūgavo direktoriaus pavaduotoja slaugai Veronika Kozlovienė.
Pastarųjų trejų metų rodikliai rodo teigiamus pokyčius – ligoninėje didėja prioritetinių paslaugų apimtys. Fizinės medicinos ir reabilitacijos poskyryje pradėtos teikti ambulatorinės reabilitacijos paslaugos, kurios pasipildė vandens, parafino, haloterapijos procedūromis. Įsteigtas Diabetinės pėdos kabinetas, atidarytas Kardiologijos kabinetas.
„Mūsų vizija – išlikti reikalingiems pacientams, teikti jiems kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas bei plėsti jų spektrą: didinti dienos chirurgijos, ambulatorinės chirurgijos, stebėjimo, dienos stacionaro, konsultacinių paslaugų apimtis, užtikrinti prieinamas stacionarines paslaugas, garantuoti būtinosios pagalbos teikimą visą parą, - sako įstaigos vadovas. - Mūsų stiprioji pusė – kuo didesnis žmogiškas dėmesys pacientui, kurį lemia nedidelės įstaigos kolektyvo susiklausymas ir bendradarbiavimas. Turime šaunų, darbui pasišventusį gydytojų, slaugytojų, kitų medicinos specialistų kolektyvą.“
 
„Susicementavęs“ kolektyvas

Šilalės rajono ligoninės kolektyvas „susicementavęs“ nuo senų laikų. Jo branduolys – gydytojai, dirbantys po dvidešimt, trisdešimt ir daugiau metų.
Kai tik Šilalėje buvo įkurta nauja gydymo įstaiga, vienu metu čia atvažiavome dvylika kursiokų. Mus pakvietė daktaras Antanas Levickis. Su žmona sukūrėme šeimą Šilalėje, užaugo vaikai. Apsipratome ir manome, kad mūsų sprendimas tikrai pasiteisino. Tuo metu iš mūsų dvylikos kursiokų Šilalėje likome trise.
Paskutiniais metais vykdoma paslaugų plėtra, pasikviečiame siaurų specialybių gydytojų, kurie atvažiuoja į mūsų ligoninę konsultuoti pacientų“, - sako Ambulatorinio - konsultacinio skyriaus vedėjas gydytojas neurologas Gintautas Macevičius.
Direktoriaus iniciatyva Šilalės rajono ligoninė sulaukia ir jaunų specialistų.
Šiuo metu vyksta jų integracija į kolektyvą. Iš viso Šilalės rajono ligoninėje yra 166 darbuotojai. Iš jų – 58 gydytojai ir 62 slaugytojos.
Ambulatoriniame - konsultaciniame skyriuje pacientus konsultuoja devyniolika specialybių gydytojų, pastaraisiais metais įstaigoje įdarbinti du oftalmologai, kardiologas, atliekantis echoskopinį tyrimą, atvyksta konsultuoti gastroenterologė. Kasdien prieinama ne tik chirurginė – traumatologinė, bet ir urologinė pagalba.
„Plečiame ambulatorinės chirurgijos bei dienos chirurgijos profilio paslaugų spektrą: atliekamos oftalmologinės ambulatorinės procedūros, dienos chirurgijos skyriuje dirba du traumatologai, du chirurgai, dvi akušerės–ginekologės. Gerinome sąlygas slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje besigydantiems pacientams: skyriuje kasdien dirba ne tik gydytojai, slaugytojos, bet ir ergoterapeutas, psichologas, masažuotojas, kineziterapeutas. Kasdien pacientus lanko gimnazistai savanoriai, kurie bendrauja, rengia šventes, šiltuoju metų laiku veža juos į lauką.
Suprasdami visuomenės senėjimo problemą, siekiame rajono gyventojams padaryti prieinamą geriatrinę pagalbą. Turime parengtus specialistus, papildėme įstaigos veiklos licenciją, tikimės pradėti teikti šias paslaugas. O ateityje, gavus ES fondų finansavimą, – įsteigti iki dvidešimties lovų geriatrijos skyrių“, - ateities planais dalijasi šios gydymo įstaigos vadovas A.Damulis.
 
Jaučiasi nuskriausti
Buvo pasklidusi informacija esą nebus apmokama skubios chirurginės paslaugos dešimtyje Lietuvos ligoninių, kur buvo panaikinti chirurgijos skyriai.
Tai Šilalės gyventojams būtų didelis praradimas, mat reikalui esant, tektų vykti  kelias dešimtis kilometrų iki artimiausios rajoninės ligoninės.
„Nuogąstavimai išlieka: yra grėsmė netekti budinčių chirurgų-traumatologų, kadangi politikų pažadas finansuoti šių specialistų išlaikymą galioja tik 2015 metams ir ne visa apimtimi (100-200 tūkst. Lt vietoj 250 tūkst. Lt). Mažų miestų gyventojai taip pat turi teisę gauti skubią chirurginę – traumatologinę pagalbą visą parą vietoje, o ne už šešiasdešimt kilometrų“, - tvirtina įstaigos vadovas A.Damulis.
Jam antrina pavaduotoja medicinai Jolanta Milišiūnienė: „Kitas mūsų skauduliukas – dienos chirurgija. Esame labai nusiminę, kad pagal ministro įsakymą nebeturime teisės teikti V –VI grupių dienos chirurgijos paslaugų. Ką tai reiškia? Mūsų pacientai nebetenka teisės gauti tam tikrų paslaugų, nors tikrai turime visas galimybes jas suteikti. Šiuo atveju jaučiamės nuskriausti.“
„Susiaurintos dienos chirurgijos paslaugų apimtys, iškyla reali grėsmė netekti operuojančių traumatologų ir chirurgų, nors iki šiol šias paslaugas teikėme, turime artroskopinę įrangą ir specialistus. Mūsų nuomone, tai yra rajoninių ligoninių priverstinis naikinimas, siekiant, kad jose liktų tik ambulatorinė chirurgija. Su tuo nesutinkame. Tikimės, kad Dienos chirurgijos paslaugų sąrašas bus peržiūrėtas ir atlikti jo pakeitimai, kurie leis teikti platesnį paslaugų spektrą mūsų lygio ligoninėse.
Taip pat gyvename nežinioje dėl geriatrijos paslaugų. Stengėmės pradėti jas teikti: parengėme du gydytojus, turime reikiamą įrangą ir personalą, licenciją šiai veiklai. Deja, neturime Sveikatos apsaugos ministerijos leidimo už šias paslaugas gauti finansavimą“, - apgailestauja ligoninės vadovas.

 
Komentarai
Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė:
Šilalės rajono ligoninė paliko nepaprastai gerą įspūdį. Važiuodami su Valstybinės ligonių kasos direktoriumi Gintaru Kacevičiumi ir profesoriumi kardiologu Pranu Šerpyčiu kalbėjome apie tai, kaip turėtų atrodyti rajono ligoninė, kokios turėtų būti joje teikiamos paslaugos.

Sutikome, kad turi būti teikiama minimaliai paslaugų, kurios yra būtinos rajono gyventojams: tai ir Bendrosios terapijos, ir Pediatrijos skyriai, ir Dienos chirurgija, ir turėtų būti teikiamos slaugos paslaugos.
Smagu pamačius mini raidos centrą, domėjausi, kas sudaro specialistų komandą. Užkalbinau paaugles mergaites, kurios prisipažino, kad joms patinka čia lankytis.
Apsidžiaugiau, kiek yra priimta jaunų medikų!
Dar ką pamačiau, ko iš tikrųjų neteko matyti – mokykloje besimokančių jaunuolių savanorystė. Vyresnių klasių moksleiviai ateina ir padeda Slaugos skyriuje gulintiems ir kitiems sunkiems ligoniams.
Tiek daug jaunų veidų niekur nemačiau. Kaip nemačiau, kad visi pacientai šypsotųsi. Galbūt yra ir minusų, be abejo, turėtų būti, nes negali būti viskas idealu. Tačiau Šilalės rajono ligoninė padarė tikrai gerą įspūdį.
 
Profesorius kardiologas Pranas Šerpytis:
- Kadangi pats esu gimęs ir augęs Šilalės rajone, džiaugiuosi, kad žmonės mane išrinko šio krašto Garbės piliečiu. Galvoju, kad santykių su gimtine niekada nereikia nutraukti. Kartais atvažiuoju pakonsultuoti vieną kitą pacientą.
Džiaugiuosi, kad čia ambulatorines paslaugas gali suteikti neblogas.
Man atrodo, tik laiko klausimas, kad ne tik ligoniai važiuos, bet ir specialistai noriai atvažiuos. Džiaugiuosi tokiais entuziastais kaip dabartinis ligoninės direktorius Antanas Damulis – jis tikrai yra geras organizatorius. Kitas dalykas – atitinkamai geras savivaldybės dėmesys. Reikia džiaugtis, kad yra tarpusavio sutarimas.

Kas labiausiai specialistus traukia? Geros, šiuolaikinės darbo sąlygos. Man visada būdavo pikta, kad bankai remontuojami, kitos įstaigos remontuojamos, o ligoninės - ne. Bet ir jos pamažu keičiasi. Štai šiandien matome renovuotą Bendrosios terapijos skyrių.
 
Šilalės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Raimundas Vaitiekus: 
- Patys galite įsitikinti, kad mūsų ligoninėje įrengtas ne tik ketvirtas aukštas, bet praktiškai visa gydymo įstaiga yra sutvarkyta. Džiaugiamės, kad pacientams yra sudarytos geros sąlygos. Svarbiausias klausimas – gydytojai. Vis dėlto esame rajoninė ligoninė – nors atvažiuojančių gydytojų tikrai nemažai, jaučiamas šioks toks jaunų specialistų trūkumas.
Iš viso mūsų rajone gyvena daugiau nei 27 tūkstančiai gyventojų. Ligoninė gera ir mūsų Šilalės krašto žmonės nesuprastų, jeigu ji būtų uždaryta.
 
Ligoninės įkūrėjas, o dabar pacientas Antanas Levickis:
Kuomet pradėjau dirbti 1975 metais, Šilalės rajono ligoninė buvo laikoma prastesne už Tauragės gydymo įstaigą. Mano vizija buvo tokia, kad Tauragės ligoninė būtų prastesnė. Ir kuomet po dešimties metų darbo kalbėjomės su Tauragės ligoninės vyr. gydytoju, jis jau kitaip sakė: Antanai, ar Tauragės ligoninė kada nors pasivys Šilalės ligoninę? O prieš tai – prieš dešimt metų –jis sakė: „Ai, Šilalė, ką jūs čia galite lygintis.“ Per tuos metus buvo atliktas didžiulis darbas. Daktaras Antanas Vinkus teisingai vertina, kad daug energijos ir sveikatos įdėta kuriant ligoninę. Už tai dabar guliu čia. (Šypsosi.) Prieširdžių virpėjimas...
Prisimenu, tuomet sakydavo: Levickis turi du sūnus ir vieną dukrą. Sūnūs – Gintaras, Vaidotas ir dukra... ligoninė. Iš tikrųjų ligoninė man buvo kaip dukra.
Džiaugiuosi matydamas, kokia gera gydymo įstaiga yra tapusi Šilalės rajono ligoninė.
 
Valstybinės ligonių kasos laikinasis direktorius Gintaras Kacevičius:
- Iš to, ką mačiau ir girdėjau, visiškai solidarizuojuosi su gerbiamos ministrės žodžiais, kad ligoninė tikrai juda pažangia kryptimi, kaip turėtų atrodyti nedidelio rajono ligoninė pagal paslaugų spektrą, pagal paslaugų dinamiką. Ministerijoje dirbame vienoje darbo grupėje ir svarstome, kaip tobulinti Lietuvos ligoninių tinklą. Vienas mūsų keliamų klausimų – kaip turėtų atrodyti modelinė nedidelė rajono ligoninė. Manau, kad Šilalės ligoninė tikrai netoli pavyzdinio modelio.
Buvo išsakytas skaudulys, kad ne visas dienos chirurgijos paslaugų spektras yra prieinamas. Kaip tik šiuo metu ministerijoje dirba nuolatinė darbo grupė, kuri tobulina dienos chirurgiją – numatomas rimtas dienos chirurgijos paslaugų peržiūrėjimas.



   

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris