Šilainių poliklinika virto moderniu diagnostikos centru

Evelina Machova
2015-04-13
Pastaruoju metu dažnai girdime, kad gydymo įstaigos patiria didesnių ar mažesnių nuostolių, nes joms skiriamas finansavimas per mažas. Savo ruožtu Šilainių poliklinikos vadovas habil. dr. Vidmantas Obelienius sako, kad norint ką nors gauti, reikia investuoti. „Gali sėdėti rankas sudėjęs, skųstis, kaip viskas blogai ir laukti, kol iš biudžeto bus skiriama pinigų. Arba galima imti ir patiems užsidirbti“, - įsitikinęs V.Obelienius pridurdamas, kad jau pats laikas pradėti kalbėti ne tik apie atliktas procedūras, bet ir pasiektus rezultatus. 
Šilainių poliklinika virto moderniu diagnostikos centru
Kauno Šilainių poliklinikos vadovas Vidmantas Obelienius sako, kad derintis prie laikmečio reikia ne tik poliklinikoms ar ligoninėms, bet ir sveikatos politikai. „Manau, kad jau pats laikas pradėti kalbėti apie pasiektus rezultatus, o ne suteiktas procedūras, kitaip sakant, keisti „procedūrų vadybą“ į „rezultatų vadybą“.

Kitoks požiūris
Pasmalsavus, kokiais būdais gydymo įstaiga gali užsidirbti, Šilainių poliklinikos direktorius sako, kad šiek tiek keičiant požiūrį. „Kaip matome iš statistikos, gyventojų skaičius šalyje mažėja. Vertindamas gydymo įstaigos veiklos rezultatus pastebėjau, kad prisirašiusių pacientų skaičius sumažėjo beveik dviem tūkstančiais. Sakote, perbėgo į kitas poliklinikas ar privačius centrus? Ne. Tokios tendencijos vyravo prieš kelerius metus, dabar viskas nusistovėjo, tokių perbėginėjimų nebėra. Tačiau susiduriame su kita problema. Kadangi visuomenė sensta ir natūralu, jog miršta, pirminiame sveikatos priežiūros lygyje ženkliai mažėja pacientų. Tad mažėja ir finansavimas, nes ligonių kasa moka tik už prirašytą pacientą. Kyla natūralus klausimas, iš ko gydymo įstaigai gyventi? Juk turi užtikrinti ir paslaugų prieinamumą, ir modernią įrangą ir daugelį kitų dalykų. Vadinasi, reikia užsidirbti iš kitų paslaugų“, - sako V.Obelienius.
Tiesa, gydymo įstaigos vadovas sako, kad derintis prie laikmečio reikia ne tik poliklinikoms ar ligoninėms bet ir sveikatos politikai. „Manau, kad jau pats laikas pradėti kalbėti apie pasiektus rezultatus, o ne suteiktas procedūras. Dabar gi visa mūsų sveikatos vadyba remiasi „procedūrų vadyba“. Kitaip sakant, svarbu, kaip vykdei darbą, o ne kokį pasiekei rezultatą: pavyzdžiui, kiek išgydyta pacientų, kiek mirė, kiek sutrumpinta nedarbingumo ir panašiai“, - mintimis dalijasi V.Obelienius.

Atsižvelgė į paslaugų poreikį

Prieš šiek tiek daugiau nei mėnesį Kauno Šilainių poliklinikoje atidarytas naujas Gastroenterologijos ir endoskopijos padalinys. Pasak poliklinikos direktoriaus, sprendimą jį įkurti nulėmė augantis virškinimo sistemos sutrikimų ir vėžinių ligų skaičius Kaune bei visoje Lietuvoje, o taip pat ir galimybės teikti daugiau paslaugų ir papildomai užsidirbti. V.Obelienius pabrėžė, jog siekiant suvaldyti šią problemą ypač svarbus savalaikis virškinimo sistemos sutrikimo priežasčių nustatymas ir ankstyva vėžio diagnostika.
„Turime stiprią antro lygio specialistų - konsultantų bazę, vadinasi, reikia ją plačiau išnaudoti. Peržiūrėjau, kokias teikiame paslaugas ir kokių konsultacijų labiausiai reikia. Išsiskyrė trys sritys - kardiologija, neurologija bei stuburo ir sąnarių ligos, taip pat gastroenterologija. Priėmėme sprendimą atnaujinti ir šiek tiek išplėsti šias sritis, sukuriant atskirus padalinius. Ar sprendimas pasiteisino? Taip. Antrinio lygio konsultacijų skaičius išaugo vos ne dvigubai, o keturiasdešimt penki procentai konsultuojamų pacientų atvyksta iš kitų gydymo įstaigų ir ne tik Kauno, bet ir kitų miestų“, - strategiją dėsto V.Obelienius.
Praėjusius metus poliklinika baigė teigiamu finansiniu rezultatu. Tiesa, kol kas visiškai atnaujintas tik Gastroenterologijos ir endoskopijų padalinys, netrukus bus pradėtas ir Kardiologijos padalinio modernizavimas. Pasak direktoriaus, dabar jo vadovaujama poliklinika virto moderniu diagnostikos centru.

Didelis poreikis
Pasak poliklinikos direktoriaus pavaduotojos Janinos Didžiulienės, gastroenterologijos paslaugų poreikis yra kur kas didesnis, nei už jas gaunamas apmokėjimas iš Valstybinės ligonių kasos.
„Pavasarį pas gastroenterologus pacientų srautas labai didelis. Atslūgsta šiek tiek vasarą. Turintiesiems šeimos gydytojo siuntimą, planinės konsultacijos teks palaukti maždaug keturiasdešimt šešias dienas. Jei tyrimas reikalingas skubos tvarka, pacientui eilėje gali tekti laukti maždaug apie dvi savaites. Tokios eilės ne dėl to, kad mums trūksta specialistų, tiesiog Valstybinė ligonių kasa iš mūsų perka tik tam tikrą paslaugų skaičių. Tarkim, jie perka paslaugų už maždaug 25 tūkstančius eurų, o mes pajėgūs atlikti paslaugų už beveik 40 tūkstančių eurų. Suteikdami daugiau paslaugų, metų pabaigoje dažnai susiduriame su problema, kad dirbame, liaudiškai kalbant, į nuostolį. Tačiau, kita vertus, negalime ir išvaryti pacientų, kuriems tokios paslaugos reikalingos, todėl esame priversti gastroenterologo paslaugas kaip ir daugelį kitų šiek tiek kvotuoti, kad per pirmus kelis mėnesius neišnaudotume viso apmokėjimo. Juk jei skirtas lėšas išnaudosime per devynis mėnesius, poliklinikos likusiems trims uždaryti negalime“, - sistemos vingrybes aiškina J.Didžiulienė.
Pasmalsavus, ar įmanoma gastroenterologo konsultaciją gauti be eilės ir mokant iš savo kišenės, medikė atsako teigiamai. „Turiu pacientę, kurios šeimos gydytoja yra Kėdainiuose, nors ji pati gyvena Kaune. Turbūt sutiksite, kad tokiu atveju pacientui dėl siuntimo gana nepatogu vykti į Kėdainius, todėl jis gali užsirašyti konsultacijos ir be siutimo, bet už ją sumoka iš savo kišenės. Konsultacijų kainos svyruoja nuo 16 iki 19 eurų, išplėstinė konsultacija su intervencija – 21,66 eurai. Tokių mokamų konsultacijų būna kone kasdien“, - sako J.Didžiulienė.
 
Ne tik stebi, bet ir tiria
Naujai įkurtame Gastroenterologijos ir endoskopijos padalinyje šiuo metu dirba dvi gydytojos gastroenterologės ir tiek pat bendrosios praktikos slaugytojų, endoskpuotojas, neseniai prie gastroenterologų prisijungė ir abdominalinis chirurgas, konsultuojantis dėl žarnyno patologijos ir atliekantis kolonoskopijas bei gastroskopijas. Kaip sako šiame skyriuje dirbantys medikai, darbo čia - per akis. Kasdien atliekama po penkias šešias endoskopijas, ir maždaug apie trisdešimt konsultacijų. O kur dar visa dokumentacija, kurią riekia užpildyti. 
Gastroenterologijos ir endoskopijos padaliniui vadovaujanti gydytoja gastroenterologė Rasa Kačinskienė sako, kad pastaruoju metu pacientus kamuoja įvairiausi virškinamojo trakto sutrikimai. „Pacientų skaičius auga. Kokios tokių tendencijų priežastys? Gyvenimo ritmas. Bėgame, skubame, valgome nereguliariai ir ne visuomet atkreipiame dėmesį, kokius maisto produktus perkame. Be to, esame linkę persivalgyti arba valgyti vos vieną kartą per dieną, bet gausiai. Be to, veikia ir stresas, kuris sutrikdo virškinimo sistemą, nes turi įtakos skrandžio rūgščių gamybai. Pacientai dažnai skundžiasi įvairiausiais skausmais, pykinimu ir panašiai. Daugėja tiek vyresnio, tiek ir vidutinio amžiaus žmonių, vartojančių kraują skystinančiu, nuskausminamuosius medikamentus, vaistu nuo uždegimo, kurie sukelia viso virškinamojo trakto - nuo skrandžio iki storosios žarnos - pažeidimus. Deja, ankstyvos stadijos tokį vėžį diagnozuoti labai sunku, nes paciento savijauta būna gera arba jis jaučia tik nežymius bendrus negalavimus“, - vardina gydytoja R.Kačinskienė ir priduria, kad virškinimo sistemos sutrikimų ir vėžinių ligų skaičius auga visame pasaulyje. Ypač, pasak medikės, neramina storosios žarnos vėžio paplitimas, užimantis antrą vietą tarp onkologinių ligų ir mirčių.

„Virškinimo sistemų sutrikimų ir vėžinių ligų skaičius auga ir visoje Lietuvoje. Kas ketvirtas mūsų poliklinikos pacientas skundžiasi virškinimo sistemos sutrikimais. Dalies jų onkologinės ligos susiformavimo rizika yra didelė. Tačiau gera žinia ta, kad jeigu anksčiau galėdavome tik stebėti pakitimus ir toliau tirtis pacientus siųsdavome į ligoninę, dabar turime galimybes visapusiškai ištirti pacientą ir paskirti tinkamą gydymą vienoje vietoje“, - sako R.Kačinskienė.
Ankstyvai vėžinių ligų diagnostikai ir efektyvesniam gydymui, poliklinika įsigijo naujos kartos endoskopinę įrangą su aukštos raiškos vaizdo sistema bei dviem endoskopais – gastroskopu ir kolonoskopu, leidžiančią pamatyti net pačius mažiausius organų pakitimus. „Mūsų poliklinika dalyvauja Lietuvoje vykdomoje Storosios žarnos vėžio ankstyvos diagnostikos programoje. I etapu šeimos gydytojai atlieka slapto kraujavimo testą. Jei šis teigiamas, pacientas siunčiamas atlikti endoskopinį žarnyno tyrimą - kolonoskopiją. Džiaugiuosi, kad nuo šiol ją galėsime daryti pas mus“, – sakė R.Kačinskienė.

Geras gydytojas – retenybė
Pasak medikų, dirbant su nauja endoskopine įranga, be įprasto vaizdo, gaunamo naudojant baltą šviesą, galima dirbti optinio ir skaitmeninio stebėjimo režimu, kai naudojama siauro spektro šviesos juosta bei sužadinta šviesa. Šie režimai leidžia išryškinti kontrastą tarp gleivinės ir kraujagyslių, kas yra svarbu ankstyvai vėžinių ligų diagnostikai, leidžia tiksliau parinkti vietą, iš kurios reikia paimti gleivinės gabalėlius tyrimui. Geresnis apžiūrėjimas, naudojant optines skaitmenines technologijas, turi įtakos tikslesnei diagnostikai bei efektyvesniam gydymui. Tai svarbu tiek gydytojams, tiek pacientams.
Pasmalsavus, kuo gi nauja gastroenterologų įranga pranašesnė už anksčiau buvusią, padalinio vedėja sako, kad visų pirma vaizdų raiška. „Galiu išsamiai apžiūrėti visus pakitimus, vaizdai išsaugomi, todėl prireikus, galima stebėti, kas, pavyzdžiui, pasikeitė ar ne per pastaruosius metus. Anksčiau tokių galimybių neturėjome. Tai itin svarbu, kalbant apie onkologines ligas ir ankstyvą jų diagnostiką. Įtardami ligą turime visas galimybes paimti mėginius, o gavę rezultatus spręsti apie tolesnį gydymą. Reikia pastebėti, kad įsigijus naują įrangą, pacientų srautas gerokai padidėjo. Kaip kartais juokaujame, išsiplėtė geografija, o konsultacijų pas mus žmonės atvažiuoja iš Panevėžio, Šiaulių ar net Klaipėdos. Esant reikalui, vaizdus galime persiųsti ir kolegoms Kauno klinikose, pasikonsultuoti bei pacientui pritaikyti geriausią gydymo metodą“, - sako medikė.

Ilgametė R.Kačinskienės pacientė Dalia sako, kad ne dėl įrangos čia taip žmonės veržiasi. „Įranga kaip įranga - ji juk pacientui nei patars, ką daryti, nei paguos susirgus. Kur kas svarbiau čia dirbantys medikai. Ne vienerius metus turiu įvairiausių virškinimo problemų ir, patikėkite, išbandžiau ne vieną gydytoją, bet jau kelerius metus lankausi tik pas gydytoją Rasą. Kompetentinga, maloni, visuomet išklauso pataria, konsultacijos prašau tik pas ją, nepaisant to, kad kartais eilėje tenka palaukti ir kelias savaites. Geras medikas - šiais laikais retenybė“, - sako Dalia. 

Tarp kitko
Virškinimo organų ligos kelia daug rūpesčių įvairių sričių pasaulio mokslininkams, gydytojams, žmonėms. Nemaža dalis besikreipiančių į šeimos gydytojus pacientų skundžiasi virškinimo sistemos sutrikimais.
Tik apie 10 proc. pacientų, besiskundžiančių įvairiais virškinimo sutrikimais, atsiranda aliarmo simptomų – mažakraujystė, rijimo sutrikimai ar vėmimas krauju.
Iš jų tik apie 6 proc. serga vėžiu, t.y. 1 iš 20-ies.
Lietuvoje skrandžio vėžio atvejų nežymiai mažėja, tai siejama su H.pylori naikinimu.




Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris