Šiaulių reabilitacijos centre – karališkas aptarnavimas

Deimantė Gruodė
2017-05-22
Šiaulių bei aplinkinių rajonų gyventojams nuo šiol nebūtina vykti nei į Palangą, nei į Druskininkus. Ilgus gyvavimo metus skaičiuojantis Šiaulių reabilitacijos centras atsinaujino ir tapo dar patrauklesnis, kuomet duris atvėrė suremontuotas Hidroterapijos ir peloidoterapijos skyrius, kur teikiamos taip pacientų pamėgtos vandens bei gydomojo purvo procedūros. „Tikimės, pacientų antplūdžio“, - šypsosi VšĮ Šiaulių reabilitacijos centro darbuotojai.
Šiaulių reabilitacijos centre – karališkas aptarnavimas
Perkerpant juostelę Šiaulių reabilitacijos centro direktorei Irinai Jazdauskaitei-Uščiauskienei talkino Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis (kairėje) ir buvęs Šiaulių miesto meras Vytautas Juškus, kuris yra daug prisidėjęs prie įstaigos išsaugojimo bei puoselėjimo.

Padės nuo šimto ligų
Kompleksines reabilitacijos paslaugas teikiantis bei įvairias sveikatinimo procedūras galintis pasiūlyti VšĮ Šiaulių reabilitacijos centras atsinaujino neatpažįstamai. Užbaigti daugiau nei tris dešimtmečius neremontuoto įstaigos cokolinio aukšto rekonstrukcijos darbai. Per trejus metus trukusį projektą darbuotojams, o ypač direktorei, reikėjo įdėti ne tik daug darbo, bet ir nepristigti užsidegimo, išradingumo bei kūrybiškumo. Pastangos atsipirko su kaupu. Įstaiga lankytojus jau džiugina ką tik duris atvėrusiu Hidroterapijos ir peloidoterapijos skyriumi, kur nuo šiol teikiama dar daugiau kokybiškų paslaugų. Kaip pasakoja įstaigos darbuotojai, čia aplinka pasikeitė neatpažįstamai: buvo pakeista visa santechnika, elektros instaliacija, sudėtos naujos plytelės, pasirinktas daug patogesnis patalpų išplanavimas.
 
„Tai pavyko padaryti ne per vieną dieną ir ne per vienerius metus. Reikėjo nemažai pastangų, kad įgyvendintume visus sumanymus. Parašėme projektą ir gavome finansavimą iš Valstybės investicijų programos (VIP). Darbų metu kristalizavosi idėjos ir dabar galime pasidžiaugti sėkmingai per trejus metus įgyvendintu projektu“, - pasakoja Šiaulių reabilitacijos centrui vadovaujanti gydytoja Irina Jazdauskaitė-Uščiauskienė.
Atnaujintose ir išplėstose patalpose pacientai gali mėgautis ir jau įprastomis vandens procedūromis, gydomojo purvo bei parafino aplikacijomis. Be specialių vonelių rankoms, kojoms, atpalaiduojamai ir raminamai veikia panirimas į gydomąją perlinę vonią.
 
„Reabilitacija be vandens - ne reabilitacija. Neurologinio profilio pacientams ar žmonėms po įvairių traumų žymiai geriau atlikti pratimus vandenyje, nes pratimai jame padeda greičiau atkurti funkcijas ir žmogus greičiau grįžta į visavertį gyvenimą“, - kuo svarbus atnaujintas Hidroterapijos ir peloidoterapijos skyrius, pasakoja įstaigos direktorė.
Vadovei antrina ir medicininės veiklos koordinatorė Loreta Sabaliauskienė: „Tai bus vandens procedūros, baseinas, vonios, povandeninis masažas, parafinas, gydomasis purvas. Buvo laikas, kai negalėjome atlikti šių procedūrų, tad pacientai apgailestaudavo ir labai jų laukė. Tikimės, kad dabar sulauksime žmonių antplūdžio. Įvairios traumos, skausmai, sąnariai, depresija – šimtui ligų esant galime pasiūlyti šias procedūras.“


 
Atvyksta su siuntimais
Šiaulių reabilitacijos centro vadovė I.Jazdauskaitė-Uščiauskienė džiaugiasi, kad besinaudojančiųjų įstaigos paslaugomis srautas išlieka stabilus – per dieną centre vidutiniškai apsilanko du keturi šimtai žmonių. Daugiausiai pacientų sulaukiama iš Šiaulių apskrities, pavieniai asmenys atvažiuoja ir iš aplinkinių miestų.
„Pas mus atvyksta su šeimos gydytojo arba specialisto – traumatologo, pulmonologo ar chirurgo – siuntimu, registruojasi, gydytojas reabilitologas apžiūri ir skiria procedūras. Mūsų pacientai dažniausiai neurologinio, pulmonologinio profilio, patyrę judamojo atramos aparato pažeidimus, įvairias traumas. Turime po traukiniu pakliuvusių ligonių, kuriems nustatomi daugybiniai lūžiai. Suprantama, jų reabilitacijai reikia ne vieno mėnesio ar metų.
 
Neįmanoma pamiršti sunkių ligonių, kurie ateina pas gydytoją reabilitologą su ramentais arba sėdėdami neįgaliojo vežimėlyje. Malonu stebėti, kai po kurio laiko jis pasikelia iš vežimėlio, paskui palieka vieną ramentą ir išeina tik su lazda. O galiausiai, mūsų visų džiaugsmui, ateina jau be lazdos“, - džiuginančiais pavyzdžiais dalijasi įstaigos direktorė.
Šiaulių reabilitacijos centro specialistai nuolat tobulina žinias, dalyvauja įvairiose konferencijose, patirties semiasi ir važinėdami į kitas gydymo įstaigas. Tad galbūt dėl to jų negąsdina tokias paslaugas teikiantys kurortiniai miestai.
„Žmonės nuvažiuoja į sanatoriją, bet per keturiolika ar dvidešimt vieną dieną ne visas problemas galima išspręsti. Žmogus sugrįžta iš Palangos ir kas toliau? Gerai, kad Šiauliuose yra tokia įstaiga, kur gali toliau tęsti gydymą“, - sako Šiaulių reabilitacijos centrui vadovaujanti gydytoja I.Jazdauskaitė-Uščiauskienė.


 
Ant kojų pastato sportininkus
Šiaulių reabilitacijos centro kolektyvas, direktorės žodžiais tariant, nepaprastai atidus ir kompetentingas. Centre dirba apie septyniasdešimt darbuotojų.
„Mankštų salėse atliekame įvairias gydomąsias mankštas, taip pat galime pasiūlyti sveikatinimo mankštų kompleksą, įvairius aparatinius tempimus, fizioterapijos procedūrų. Netgi elektros terapijos procedūrų, viena tokių - smūginė bangos terapija. Sutvarkius cokolinį aukštą, dabar atliksime kineziterapiją vandenyje. Tai darydavome ir anksčiau, bet dabar praplėsime galimybes“, - pasakoja Šiaulių reabilitacijos centro vyriausiasis kineziterapeutas Dovydas Gedrimas.
 
Anot įstaigos vyriausiojo kineziterapeuto, daugiausia dirbama su skeleto, raumenų ir judėjimo traumas patyrusiais asmenimis. Dalis jų kreipiasi dėl nugaros ir kaklo skausmų. Po sunkių traumų šios įstaigos specialistai ant kojų yra pastatę ne vieną sportininką.
„Krepšininkai, imtynininkai, regbio žaidėjai, kadangi Šiauliuose populiarus regbis, nemažai futbolininkų.
Kineziterapeutui, jeigu jis išmano savo darbą, nereikia daug priemonių, kad pasiektų tą patį rezultatą, kurį kitas gali pasiekti turėdamas daug priemonių. Visų pirma svarbu, kad būtų reabilitacijos komanda. Gydytojas ištiria, tada siunčia į visas procedūras. Profesionali reabilitacijos komanda vienam pacientui suteikia gydymo kursą, galybę procedūrų, nuo kurių ir priklauso gydymo sėkmė“, - sako D.Gedrimas.
 
Dovydas džiaugiasi, kad požiūris į reabilitaciją smarkiai pakito: „Lyginant su senesniais laikais, supratimas atsiranda visai kitoks ir žmonės, ypač kenčiantys skausmus, noriai ateina. Nebėra taip, kad reabilitacija, kaip anksčiau būdavo, - vien šildymai. Dabar ji yra moderni: taikomos įvairios procedūros, kurios užtikrina gerą rezultatą. Be to, dabar populiarėja sveikatos kultas, tai irgi atveda pas mus pacientus.
Mes teikiame kokybiškas paslaugas, esame viena naujesnių ir modernesnių įstaigų ne tik Šiauliuose, bet ir Lietuvoje. Pas mus iš tikrųjų dirba kompetentingi ir patyrę specialistai. Kaip Šiaulių miestui tai - tikrai didelis centras ir čia dirbti yra labai gerai“, - sako D.Gedrimas.
Atidaryme dalyvavę svečiai linkėjo, kad rekonstrukcija neužsibaigtų cokolinio aukšto remontu. Reabilitacijos centro pastato dar laukia apšiltinimo darbai. Taip pat bus išgrįsta nauja automobilių stovėjimo aikštelė ir sutvarkytas paradinis įėjimas bei laiptai.


 
Tarp kitko
Šiaulių reabilitacijos centras – viena didžiausių reabilitacinio darbo patirtį turinčių įstaigų Šiaulių regione. Tai specializuota gydymo įstaiga, teikianti fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojų konsultacijas, ambulatorines specializuotas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, vykdanti ambulatorinę reabilitaciją, I reabilitacijos etapo paslaugas. Čia kasmet reabilitacijos paslaugos suteikiamos tūkstančiams ligonių.
Viešoji įstaiga Šiaulių reabilitacijos centras yra sudariusi sutartis su Šiaulių, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio teritorinėmis ligonių kasomis dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo.
 
Ligoniai gali gydytis su gydančio gydytojo siuntimu, kai paslaugos apmokamos ligonių kasų lėšomis, taip pat ir be siuntimo, kai susimoka patys arba už juos gali sumokėti kiti fiziniai ar juridiniai asmenys, savanoriškojo sveikatos draudimo įstaigos.
Taip pat atliekamos sveikatinimo procedūros iš fizinės gerovės, grožio ir kūno rengybos paslaugų sąrašo (profilaktinį, anticeliulitinį, atpalaiduojantį, akmenų, klasikinį kinų ir kitus masažus, kūno šveitimo ir įvyniojimo procedūros bei sveikatinimo mankštas ir kt.).

 
Trys klausimai docentui 
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Reabilitacijos klinikos vadovas doc. Raimondas Kubilius:


-Koks reabilitacijos vaidmuo šiandienos visuomenėje?
- Sveikatos priežiūra dabar susiduria su vis didesne lėtinių neinfekcinių ligų, ypač širdies ir kraujagyslių, taip pat judamojo atramos aparato gydymo, prevencijos iššūkiais bei klinikinėje praktikoje būtinybės taikyti kompleksinius sprendimus. Iš tiesų, reikia pasidžiaugti, kad kalbant apie ŠKL, į gerai funkcionuojantį ūminių kardiovaskulinių patologijų gydymo klasterių sistemą sėkmingai įsiliejo ir Šiaurės Lietuva, o prie atokiųjų šios patologijos rezultatų gerinimo neabejotinai prisidės ir atsinaujinęs, naujas paslaugas teikiantis Šiaulių reabilitacijos centras. Kaip ir kitų lėtinių ligų atvejais sėkmingas reabilitacinio poveikio priemonių taikymas, jų įvairovė yra būtina, kad žmogus greičiau sugrįžtų į visavertį gyvenimą. Be abejo, nuolat diskutuojame, koks reabilitacinių poveikio priemonių turinys turi didžiausią poveikį pacientui, koks jų taikymo mokslinis pagrįstumas.

Šiaulių reabilitacijos centras atliepdamas pacientų poreikius, pasiūlė naujų galimybių turinį. Taip pat labai džiugu, kad vertinant teikiamų paslaugų pasirinkimo įvairovę, paciento aptarnavimą yra ištrinamos ribos tarp viešojo ir privataus sektoriaus. Be galo svarbu, kad pacientas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo paslaugų krepšelio gali gauti kokybiškas, naujas ir jo poreikius atitinkančias paslaugas. Kita vertus, taip pat stebime tendencijas, ką rodo ir Vakarų Europos šalių patirtis, kad vis didesnė dalis populiacijos renkasi ir įsitraukia į įvairias sveikatinimo priemones ne tik esant ligos patologijai, bet ir sveikatinimo tikslais. Todėl naujos sveikatinimo galimybės, lengvesnis paslaugų prieinamumas, ypač regionuose, neabejotinai prisidės prie geresnių paciento sveikatos išeičių.

- Be vandens ir gydomojo purvo turbūt dabar sunku įsivaizduoti reabilitaciją?
- Mes, mokslininkai, į reabilitacijos priemones žiūrime kompleksiškai. Šiandien valstybė iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo kompensuoja tam tikrą priemonių rinkinį ir, be abejo, patogu, kai pacientams galime pasiūlyti kuo didesnį jų pasirinkimo įvairovę. Ne tik tradicines, tačiau ir vandens, gydomojo purvo, kurias pacientai, beje, labiausiai mėgsta.
Šiaulių reabilitacijos centras pasiūlydamas naująją vandens zoną dar geriau prisidės prie pacientų sveikatinimo ir reabilitacijos bei atlieps besikeičiančius pacientų poreikius.

-Ar reabilitacijos sričiai stinga dėmesio iš valdžios pusės?
-Reabilitacija - viena sričių, kuriai vis dar stinga dėmesio. Mano galva, kai kurios šiuo metu SAM vykstančios diskusijos dėl naujos redakcijos aprašo projekto, reglamentuojančio medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo išlaidų kompensavimo skyrimą ir mokėjimo tvarką, yra gerokai užsitęsusios ir nebeefektyvios.

Kita vertus, pastaruoju metu džiugina kaip niekad susitelkusi fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojų bendruomenė, itin aktyvi naujai susikūrusi fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojų draugija. Tikimės, šios vieningos bendruomenės pagalba naujai „perkrauti“ reabilitacijos sistemą, išspręsti kylančius profesinius iššūkius. Prisiminkime, kad visų ūminių širdies ir kraujagyslių, judamojo atramos aparato ligų gydymas baigiasi nukreipimu pas reabilitologą. Būtent daugiadalykinės specialistų komandos bendradarbiavimas ir suteikia geriausią rezultatą mūsų pacientui.

 
Prisiminimai 
Gerus ir sunkius laikus prisiminė jau į pensiją išlydėta masažuotoja Marija Norbutienė:

- Šioje įstaigoje dirbau dvidešimt septynerius metus. Visą laiką klientai mūsų klausdavo, ar jūs čia praeinate specialią atranką, kad iš jūsų visą laiką sklinda geranoriškumas, švelnumas ir rūpestis. Mes kartais viena iš kitos pasijuokdavome, kad kiekvienu pacientu rūpinamės kaip savo vaiku arba artimuoju. Aišku, buvo įvairių sunkių minučių ir didelių krūvių, bet niekada nekilo minties, kad nenorėtum eiti į darbą. Duobė buvo, kai kažkieno pikta ranka norėjo išardyti mūsų įstaigą, bet mes laikėmės kaip kumštis. Mūsų pusėn stojo ir pacientai. Susispaudėme, dirbome mažesnėse patalpose, bet nuo to, nemanau, kad būtų nukentėjęs mūsų darbas ir paslaugų kokybė.



lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris