Šiaulių centro poliklinikoje – modernus Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius

Deimantė Gruodė
2018-06-04
Šiaulių centro poliklinika Reabilitacijos padalinį iškėlė į šalimais, Varpo gatvėje, esančias erdves bei jaukias savivaldybės patalpas – nuo šiol pacientų patogumui čia įrengtas modernus Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius su atnaujinta šiuolaikine įranga, poilsio kambariais tiek pacientams, tiek darbuotojams. „Reabilitacija būna efektyvesnė ir už medikamentus“, - akcentavo įstaigoje dirbantys specialistai, kurie ant kojų pastato ir itin sunkios būklės pacientus.
Šiaulių centro poliklinikoje – modernus Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius
Pacientų labui, nuo šiol Šiaulių centro poliklinikos Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius veikia erdviose ir jaukiose patalpose pačiame miesto centre.

Ankstesnėse patalpose nebesutilpo
„Šį skyrių pradėjome kurti „nuo nulio“. Kai atėjau vadovauti įstaigai, fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugų išvis nebuvo. Įrengėme vos keletą kabinetų poliklinikos nuliniame aukšte, nes reabilitacijos paslauga, be abejonės, itin reikalinga mūsų pacientams. Augantis pacientų skaičius pareikalavo teikti daugiau šių paslaugų, o tai atitinkamai padidino ir apmokėjimą iš ligonių kasos. Kasmet gaudavome vis didesnes kvotas, atsirado geresnės sąlygos, tad nusprendėme skyrių perkelti į laisvesnes ir geresnes patalpas, kur pacientams būtų patogus privažiavimas ir žymiai lengviau priparkuoti automobilį.
 
Šio pastato antrajame aukšte veikia Psichikos dienos stacionaras, tad jau turėjome minčių, kad laisvose patalpose galėtume įkurti Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrių. Anksčiau čia buvo savivaldybės įstaiga – Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba, paskui patalpos stovėjo apleistos, o poliklinikos nuliniame aukšte, kur seniau buvome įkūrę reabilitacijos skyrių, nebesutilpome“, - apie gimusią idėją pasakoja VšĮ Šiaulių centro poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis, pridurdamas, kad jų įstaiga orientuojasi į medicinos paslaugas, neteikia nei SPA, nei grožio procedūrų.
 
Siekiant pacientams pagerinti fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugų prieinamumą įstaiga rado galimybių įrengti patalpas, nupirkti reikalingos modernios įrangos, todėl dabar pacientai čia pat, poliklinikoje, gali pasinaudoti masažo, elektroterapijos, kineziterapijos paslaugomis. Buvusiame skyriuje pacientams itin trūko jaukios laukimo erdvės, kokia dabar yra naujose patalpose.
„Galime pasidžiaugti ir jaukiu pacientų poilsio kambariu, kur taikoma muzikos ir fitoterapijos. Čia yra galimybė išsitiesti patogiuose relaksaciniuose krėsluose, ramiai klausantis natūralios gamtos garsų atsipalaiduoti, po procedūros atgauti jėgas ir keliauti namo.
 
Ženkliai pagerėjo sąlygos ir darbuotojams. Naujai įrengtame poilsio kambaryje kiekvienam darbuotojui sukurta individuali zona persirengti, sudarytos sąlygos papietauti, išgerti kavos ar atsikvėpti po pacientams atliktų procedūrų, pavyzdžiui, intensyvus darbas elektroterapijos kabinete ar masažo paslaugos darbuotoją fiziškai išsekina. Dabar sudarytos visos galimybės pailsėti ir atsikvėpus toliau teikti aukštos kokybės paslaugas mūsų pacientams“, - privalumus vardija direktoriaus pavaduotoja medicinai Aušra Varpučianskienė.
 

Aš manau, kai valstybė susiskaičiuos lėšas ir supras, kad jau nebegali mokėti tiek socialinių išmokų, kiek moka dabar. Jaunimas toliau emigruoja, tad reikės vis daugiau ir daugiau žmonių po ligos sugrąžinti į darbo rinką“, - apie reabilitacijos svarbą kalba Šiaulių centro poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis.

 
Kompleksinė paslauga

Kaip pasakoja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Virginija Juškienė, pagrindinė reabilitacijos grandis – kineziterapija, tai yra gydymas tikslingu judesiu.
„Judesys yra natūralus veiksnys, gerinantis judamojo aparato, kraujotakos ir kvėpavimo sistemų būklę, atkuriantis pažeistų organų funkcijas, koreguojantis ligos eigą. Kineziterapija taikoma siekiant vystyti, palaikyti ar atkurti optimalias judėjimo bei kitas funkcines galimybes, kai jos pažeistos dėl amžiaus, traumos, ligos ar aplinkos veiksnių“, - sako V.Juškienė.
 
Anot jos, apie reabilitacijos reikalingumą sprendžia gydytojas, įvertindamas paciento sveikatos būklę bei ligos sunkumo laipsnį. Nepaisant to, pacientai dažnai prašo papildomai skirti masažo procedūrų – šios itin mėgstamos lyg darytų stebuklus.
„Iš tikrųjų visada pabrėžiu pacientams, kad reabilitacijos paslauga yra kompleksinė. Dažniausiai deriname masažą, kineziterapiją ir kelių rūšių elektros terapijas. Tai yra kompleksinė paslauga, kurią teikia specialistų komanda: fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytoja, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, ergoterapeutas, kineziterapeutas-masažuotojas ir, jeigu reikia, prisijungia socialinis darbuotojas, psichologas – turime visą specialistų komandą. Kokias paslaugas kiekvienam teiksime, ar tai bus tik pavienė konsultacinė, ar kompleksinė paslauga, sprendžiama individualios konsultacijos metu“, - sako V.Juškienė.

Kaip pasakoja direktoriaus pavaduotoja medicinai Aušra Varpučianskienė, smūgio bangos terapija efektyvi esant kaklo, pečių juostos skausminiam sindromui. Ji labai dažai taikoma ofisų darbuotojams. Reikia paminėti, kad tai efektyvi procedūra gydant epikondilitus, kulnakaulio pentinus, tendinitus ir t.t.

Neturintieji sveikatos draudimo ar norintieji pasinaudoti reabilitaciniu gydymu sveikatos apsaugos ministro įsakymuose nenumatytais atvejais tai gali padaryti patys sumokėję už paslaugas.
„Kadangi tai yra antrinio lygio specialisto konsultacinė paslauga, pacientai patenka su šeimos gydytojo arba gydytojo specialisto, pavyzdžiui, traumatologo, neurologo ar reumatologo siuntimu. Jei pacientas turi siuntimą, jam reikalingos reabilitacijos procedūros atliekamos nemokamai. O jei norima atvykti be siuntimo, paslaugos suteikiamos pagal galiojantį Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą kainyną.
Pacientai atvyksta pagal išankstinėje registracijoje nurodytą laiką, bet kai yra ūmus atvejis ir paslaugos reikia nedelsiant, mūsų šeimos gydytojai arba gydytojai specialistai, kurie siunčia pacientus reabilitacijos paslaugų, juos registruoja į skubiems atvejams paliktus papildomus laukelius registracijos sistemoje. Jei atvejis nėra ūmus, pacientui galima parinkti patogesnį atvykimo laiką ir registracija vykdoma bendrąja tvarka“, - pasakoja A.Varpučianskienė.
 

„Visada pabrėžiu savo pacientams, kad reabilitacijos paslauga yra kompleksinė. Viena procedūra niekada nepadarys stebuklo. Dažniausiai deriname masažą, kineziterapiją ir kelių rūšių elektros terapijas“, - sako fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Virginija Juškienė.

  
Specialistų kaita nedidelė
Nors darbuotojų kaita – minimali, Šiaulių centro poliklinika dar ketina papildyti Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrių vienu kitu trūkstamu specialistu.
„Norime, kad specialistas turėtų kineziterapeuto ir masažuotojo profesines kvalifikacijas, idant dirbtų pacientui naudingesne linkme. Darydamas masažą specialistas užčiuopia kurioje vietoje yra, pavyzdžiui, raumenų tempimas ar skausminiai taškai ar kita probleminė vieta, o tada kineziterapijos užsiėmimų metu pritaiko vienus ar kitus reikiamus pratimus. Todėl svarbu žmogų „pačiupinėti“ nuo masažo iki kineziterapijos arba vadinamojo gydymo judesiu.
 
Reabilitacija laikoma labai svarbiu daugelio ligų gydymo etapu. Ji padeda pacientui grįžti į visavertį fizinį, emocinį bei socialinį gyvenimą, atkurti organizmo jėgas po ligos. Tinkamai paskirta ir atliekama reabilitacija padeda ne tik geriau jaustis, bet gerina paciento sveikimą, mažina neįgalumą, o pritaikius pagalbines priemones kompensuoja sutrikusias funkcijas, pagerina asmens savarankiškumą“, - akcentuoja A.Varpučianskienė.
 
Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius aprūpintas pažangia ir modernia įranga. Viena tokių - smūgio bangos terapija, kurią galima taikyti, kada yra skausminis sindromas, kaklo, pečių juostos skausmas, epikondilitai arba tenisininko alkūnė, tai yra sausgyslių, kurios pritvirtina dilbio tiesiamuosius raumenis prie alkūnės šoninio paviršiaus, uždegimas. Pavyzdžiui, siuvėja varto sunkius paltus, prasideda antkaulio uždegimas ir jau nebepakelia rankos. Arba tenisininkas atmušinėja kamuoliuką ir jam pradeda skaudėti ranką. Kaip pasakoja specialistai, itin padeda naujas pažangus būdas per skausminį tašką taikyti smūginę terapiją. Ji ypač tinka biurų darbuotojams, kurie visą dieną sėdi palenkę galvas prie kompiuterio.
 
„Šią sritį kadaise pasirinkau todėl, kad matau judėjimo galią, kad gydo ne vien tik medikamentai, bet ir judesys, kiti metodai. Matai patenkintą pacientą“, - sako A.Varpučianskienė.
„Norėdami sužinoti pacientų nuomonę apie teikiamas reabilitacijos paslaugas, pradėjome vykdyti anoniminę anketinę apklausą. Ten įrašėme ir klausimą, ar pacientas grįžtų dar kartą pas mūsų specialistus, ar rekomenduotų mūsų įstaigą kitiems. Pacientai iš tikrųjų išreiškė pasitikėjimą, kad mūsų paslaugos labai geros“, - džiaugiasi direktorius Mindaugas Maželis.

„Viskas apgalvota šimtu procentu – ir ligonio, ir darbuotojo naudai. Turime labai geras masažo kėdes ir lovas. Pacientai noriai naudojasi poilsio kambariais, ypač kam patinka muzika ir relaksas“, - naujomis sąlygomis neatsidžiaugia patyrusi kineziterapeutė- masažuotoja Gražina Rimaitė.
 

Didesni atlyginimai
Šiaulių centro poliklinikos darbuotojai tikisi sulaukti didesnių atlyginimų.
„Kelsime užmokestį ne tik gydytojams, bet ir medicinos personalui, kuris prisiliečia prie paciento. Tikimės, kad pasieksime tai, ką žada Sveikatos apsaugos ministerija. Gal ne visiems maksimaliai, bet mažiau uždirbantiems – kaip rekomenduojama šakinėje kolektyvinėje sutartyje – tikrai padidinsime atlyginimus.
Dėl ūkinio personalo – dar neaišku. Pasižiūrėsime, ar bus galimybės, nes kai buvo pirmas atlyginimų kėlimas, padidinome visiems ir paskui metų pabaigoje vos galą su galu sudūrėme. Antras pakėlimas palietė tik gydytojus ir slaugytojus. O dabar pasižiūrėsime, kiek iš tikrųjų pajamų yra ir, jeigu pavyks, prijungsime visus darbuotojus“, - žadėjo įstaigos vadovas.
 
Paklaustas, kokių dar sprendimų tikisi iš ministerijos, direktorius akcentavo, jog norėtų, kad valdininkai imtų ir galų gale sutvarkytų nuolat stringančią e.sveikatą.
„Jei patobulintų e.sveikatą, būtų nuostabu. Kad visi galėtų „bendrauti“ su Registro centro sistema, kad būtų galima lengvai duomenis nusiųsti ir iš ten paimti. Taip pat siūlyčiau ministerijai peržiūrėti specialistų ruošimo kvotas, pavyzdžiui, šiandieną turėjome didelį pacientų nepasitenkinimą dėl endodonto, ortodonto, kurių nėra daug visoje Lietuvoje ir kyla nepasitenkinimas dėl didžiulių eilių. Bet iš kur paimti šių taip trūkstamų specialistų“, - susirūpinęs kalba M.Maželis.
Dar vienas galvos skausmas – nuo gegužės 25 d. įsigaliojęs daug griežtesnis pacientų duomenų apsaugos įstatymas.
„Tai yra iššūkis gydymo įstaigoms ir visoms visuomeninėms institucijoms, nes asmens duomenų yra labai daug. Todėl darbuotojai siunčiami ir į seminarus, ir nuolat galvojama, kaip tuos asmens duomenis apsaugoti, kad jie nenutekėtų tretiems asmenims“, - svarsto įstaigos vadovas.

 
Elektroterapijos ir magnetoterapijos procedūros

galvanizacija– tai mažo stiprumo ir žemos įtampos nuolatinės srovės naudojimas gydymui. Poveikis: slopina uždegimą, alergiją, plečia kraujagysles, ramina, gerina limfos apytaką.
impulsinė srovė– tai impulsais einanti elektros srovė, kuri skirstoma pagal formą, dažnį, trukmę, amplitudę.
elektrostimuliacija (ES) – tai elektros srovės naudojimas audinių ir organų funkcijai atstatyti bei aktyvinti. Taikant ES, stimuliuojamas raumuo ar jų grupės periodiškai susitraukia ir atsipalaiduoja, todėl gerėja raumens kraujotaka, jo skaidulos hipertrofuoja – didėja jų jėga, ištvermė.
 
TENS– tai transkutaninė elektrinė nervo stimuliacija. Jos metu naudojama žemo dažnio impulsinė elektros srovė. Ši procedūra dažniausiai skiriama lėtiniam skausmui gydyti.
diadinamoterapija– taikant šias sroves, stebimas nuskausminamasis, stimuliuojamasis, uždegimą bei edemą mažinantis poveikis. Indikuotina sergant periferinės nervų sistemos ligomis, traumoms gydyti, esant periferinės kraujotakos, virškinamojo trakto sutrikimams.
amplipulsterapija – organizmo veikimas sinusoidinėmis, moduliuotomis žemu dažniu srovėmis. Atsižvelgiant į darbo rūšį, galimas stimuliuojamasis, nuskausminamasis, kraujotaką gerinantis poveikis.
 
darsonvalizacija – tai organizmo veikimas kintama sinusoidine aukšto dažnio, aukštos įtampos srove. Nuskausmina, mažina kraujagyslių tonusą, stimuliuoja opų gijimą. Naudojama trofinėms opoms, vazomotoriniam rinitui, migrenai gydyti, periferinės nervų sistemos ligų atveju, kartu esant skausmo sindromui, parestezijoms.
ultraaukšto dažnio terapija – taikoma esant įvairioms ūminėms uždegiminėms ligoms (plaučių, skrandžio, šlapimo pūslės, odos, poodžio), skeleto ir raumenų sistemos traumoms, nervų sistemos uždegiminėms ligoms gydyti.
magneto terapija – tai organizmo veikimas žemo dažnio kintamu arba nuolatiniu magnetiniu lauku. Ramina, nuskausmina, mažina edemą, arterinį kraujo spaudimą, slopina uždegimą. Po gydymo kurso efektas išlieka apie vieną mėnesį. Taikoma traumatologijoje – po kaulų lūžių, raiščių patempimo, sumušimo, taip pat esant praeinantiems galvos smegenų kraujotakos sutrikimams, gydant polineuropatijas, trofines opas, plaučių ligas.
 


ultragarsas – tai gydymas aukšto dažnio mechaniniais virpesiais. Šį metodą dėl mechaninio poveikio dar galima pavadinti mikromasažu. Naudojamas gydant uždegimines ir degeneracines sąnarių ligas, traumų bei judamojo aparato pažeidimo pasekmes (kontraktūras, t. y. sumažėjusį sąnarių paslankumą, sausgyslių uždegimus), kvėpavimo organų, virškinamojo trakto susirgimus.
limfodrenažas – maloni ir atpalaiduojanti procedūra, imituojanti pulsuojantį masažą ir efektyviai gerinanti kraujotaką ir limfos tekėjimą. Limfodrenažas (presoterapija) atliekamas aparatu. Procedūros metu ant kojų ar rankų užmaunami specialūs ilgi aplikatoriai. Aparatas, pripūsdamas aplikatoriuose esančias oro kameras, ritmiškai masažuoja galūnes ir tokiu būdu padidina slėgį audiniuose. Taip iš organizmo pasišalina susikaupę skysčiai, toksinai ir šlakai.

šviesos terapija - „Bioptron“ prietaiso šviesos terapija veikia natūraliai, palaikydama regeneracines bei balansuojamąsias kūno savybes ir taip padėdama atsiskleisti paties organizmo sveikimo potencialui. Patekusi į organizmą, šviesos energija skatina biostimuliacijos procesą, kuris organizme teigiamai veikia įvairius biologinius procesus ir pagerina organizmo veiklą.
inhaliacijos – taikomos gydant ūmias, poūmes ir lėtines kvėpavimo takų ligas: faringitą, laringitą, bronchitą, anginą, esant profesinėms kvėpavimo takų ligoms, ausų, sinusų uždegimams.
Smūginės bangos terapija -smūginės bangos yra garso bangos, kurios perduoda aukštą energiją į skaudamą tašką, mažina skausmo intensyvumą ir skatina gijimo, regeneracinius ir atkuriamuosius procesus.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris