Šiaulių centro poliklinikoje daug investuojama į pacientų gerovę

Deimantė Zailskaitė
2016-07-25
Ilgametes tradicijas puoselėjanti Šiaulių centro poliklinika jau užsitarnavo pacientų pagarbą ir pasitikėjimą. Siekdama patenkinti vis didėjantį sveikatos paslaugų poreikį ir norėdama palengvinti jų prieinamumą, gydymo įstaiga nuolat plečia teikiamų paslaugų spektrą.
„Siekdami teikti saugesnes ir kokybiškesnes paslaugas atnaujinome patalpas, poliklinikos materialinę bazę, įsigijome pačios moderniausios medicinos diagnostikos įrangos, įsteigėme naujas paslaugas“, – pasakoja VšĮ Šiaulių centro poliklinikos vyriausiasis gydytojas Mindaugas Maželis, paklaustas, kas nuveikta pacientų labui per pastaruosius metus.
Šiaulių centro poliklinikoje daug investuojama į pacientų gerovę
Šiaulių centro poliklinikos Odontologijos centre veikia vienintelis Šiaulių regione budinčio gydytojo odontologo kabinetas, kuriame operatyviai suteikiama odontologinė pagalba.

Atlieka profilaktinius patikrinimus 

Šiaulių centro poliklinika, skaičiuojanti daugiau kaip šešiasdešimt veiklos metų – didžiausia miesto poliklinika, teikianti pirminio lygio, konsultacijų ir diagnostikos, slaugos bei psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, vykdanti prevencines bei visuomenės sveikatos programas, rengianti mokymus, atliekanti profilaktinius tikrinimus.
„Nuolat galvojame, kaip pagerinti šiauliečiams medicinos paslaugas, kad jos būtų kokybiškos, gaunamos kompleksiškai ir vienoje vietoje. Siekdami teikti saugesnes ir kokybiškesnes paslaugas atnaujinome patalpas, poliklinikos materialinę bazę, įsigijome moderniausios diagnostikos įrangos. Taip pat plečiame teikiamų paslaugų spektrą, rūpinamės pas mus dirbančių specialistų kvalifikacija“, – sako VšĮ Šiaulių centro poliklinikos vyriausiasis gydytojas Mindaugas Maželis.
 
Poliklinikoje sukurta Profilaktinių sveikatos tikrinimų tarnyba, susidedanti iš šeimos gydytojų bei gydytojų specialistų komandos, galinti teikti paslaugas įvairių kategorijų darbuotojams ir pareigūnams.
„Pas mus ateina žmonės, kurie rengiasi kur nors įsidarbinti arba jau dirbantys, bet jiems pagal pareigybes periodiškai yra reikalingi profilaktiniai sveikatos patikrinimai. Sulaukiame būsimųjų vairuotojų arba jau dirbančių asmenų, kuriems reikia atnaujinti sveikatos pažymą. Šiuo atveju nemažai turime užsieniečių, kuriuos įdarbina pervežimo įmonės.
Dėl ginklo įsigijimo į mus kreipiasi tiek medžiotojai, tiek apsaugos darbuotojai arba pareigūnai. Kartais tikriname netgi laivavedžių sveikatą. Vasarą padaugėja nepilnamečių, kurie nori įsidarbinti sezoniniam darbui. Būna ir komplikuotų atvejų, kai pacientas stengiasi gydytoją ir apgauti, ir nuslėpti tikrąją sveikatos būklę“, – pasakoja profilaktinius patikrinimus apibendrinanti šeimos gydytoja Regina Januškienė.
 
„Šiaulių centro poliklinikoje dirbu daugiau nei trisdešimt metų. Turiu pasakyti, kad jaunimo akys prastėja jau nuo vaikystės. Anksčiau televizorius buvo kaltas, o dabar – planšetės, telefonai. Pažiūrėkite, kiek vaikų nešioja akinius! Kai tikrindavau vaikų akis profilaktiškai, vienoje mokykloje išvis neradau nė vieno blogai matančio, o dabar mokiniams akiniai yra reikalingi nuo mažens.
Kalbant apie ligų tendencijas, dažnėja geltonosios dėmės degeneracija, kuri jau, negalima sakyti, kad yra senatvinė, nes nustatoma vis jaunesniems žmonėms, o priežastis – neaiški“, – situaciją nušviečia gydytoja oftalmologė Rima Elena Bukauskienė.

 
Reabilitacija efektyvesnė ir už medikamentus

Po ilgos pertraukos Šiaulių centro poliklinikoje vėl įkurtas Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius, kurio teikiamą naudą jau spėjo pajusti reabilitacijos paslaugomis pasinaudoję gyventojai.
„Siekiame pagelbėti pacientams, ypač vyresnio amžiaus, pasinaudoti fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugomis. Įrengtos patalpos, nupirkta reikalinga šiuolaikiška įranga, todėl dabar pacientai čia pat, poliklinikoje, gali pasinaudoti masažo, elektroterapijos, kineziterapijos paslaugomis. Tai – labai didelė pagalba ir senyvo amžiaus, ir sunkiomis ligomis sergantiems, ir dirbantiems bei nuolat skubantiems pacientams. Jie čia pat, poliklinikoje, gali apsilankyti ne tik pas gydytoją, bet ir pasinaudoti jiems skirtomis reabilitacijos paslaugomis“, – sako Šiaulių centro poliklinikos vyriausiojo gydytojo pavaduotoja medicinai, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Aušra Varpučianskienė.
 
Anot jos, reabilitacija laikoma svarbiu daugelio ligų gydymo etapu. Ji padeda pacientui grįžti į visavertį fizinį, emocinį ir socialinį gyvenimą, atkurti prarastas organizmo jėgas po sunkios ligos.
„Tinkamai paskirta ir atliekama reabilitacija padeda ne tik geriau jaustis – ji kartais efektyvesnė ir už medikamentus. Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus tikslas – konsultuoti pacientus bei suteikti jiems reabilitacijos paslaugų pagalbą sveikstant po įvairių ligų, turintiesiems fizinę negalią, siekiant jų savarankiškumo bei geresnės gyvenimo kokybės.
Pagrindinė reabilitacijos grandis – kineziterapija, tai yra gydymas judesiu. Judesys yra natūralus veiksnys, gerinantis judamojo aparato, kraujotakos ir kvėpavimo sistemų būklę, atkuriantis pažeistų organų funkcijas, koreguojantis ligos eigą. Kineziterapija taikoma siekiant formuoti, palaikyti ir atkurti optimalias judėjimo bei kitas funkcines galimybes, kai jos pažeistos dėl amžiaus, traumos, ligos ar aplinkos veiksnių“, – sako A.Varpučianskienė.
 
„Reabilitacijos poreikis – didžiulis, – teigia M.Maželis. – Aš manau, kad tos paslaugos, kurios nėra medikamentinės, žmogų išmoko sveiko gyvenimo būdo, mankštos, sustiprinti tam tikrus raumenis. Žinoma, pacientai visąlaik nori masažo. Bet reikia keisti jų mąstymą, jog ir patys turi dirbti su savo kūnu, kad būtų gaunamas teigiamas rezultatas. O ne ateiti ir sakyti: „Aš esu ligonis, pastatykite mane ant kojų“. Paciento gyvenimo būdo keitimas ir yra pirminės sveikatos priežiūros vienas pagrindinių veiksnių bei varomoji jėga. Jeigu tu išmokai žmogų sveikai gyventi, jis mažiau sirgs ir bus sveikesnis“, – neabejoja poliklinikos vadovas.
 
Diegia tėvystės įgūdžius
Šiaulių centro poliklinika didelį dėmesį skiria visuomenės sveikatos programoms ir mokymams, kurių tikslas – formuoti sveiką gyvenseną, padėti spręsti kylančias problemas. Poliklinikoje veikia didžiulio dėmesio sulaukianti Motinystės mokykla būsimiems tėveliams.
„Ketvirtadienį vakare susirenka didžiulė grupė žmonių. Kartais ilgiau užsibūnu darbe ir išėjęs iš kabineto nustembu, ko šie žmonės laukia. Ai, jie atėjo į Motinystės mokyklėlę! – prisimenu. (Šypsosi.) Gydytojų ginekologų, akušerių, visuomenės specialistų vedamų paskaitų ateina pasiklausyti daugybė moterų, kurias noriai atlydi ir jų vyrai. Smagu, kad ne veltui organizuojame tokius užsiėmimus“, – sako vyriausiasis gydytojas.
 
Šiaulių centro poliklinika viena pirmųjų įkūrė ir Ankstyvosios vaiko raidos priežiūros mokyklą, kurioje tėvai supažindinami su vaiko raidos etapais, mokomi sveiko auginimo pagrindų. Čia įgytos žinios padeda tėvams lengviau pastebėti vaikų raidos problemas ir greičiau kreiptis pagalbos į poliklinikoje jau du dešimtmečius veikiančios Ankstyvosios reabilitacijos tarnybos specialistus.
 
Teikia pagalbą atskirties grupėms
Į šeimos gydytojo komandą norima įtraukti ir socialinį darbuotoją, nes pacientai, kaip teigia įstaigos vadovas, turi daug socialinių problemų, kurias tenka spręsti tiek šeimos gydytojui, tiek apylinkės slaugytojui. Pavyzdžiui, dėl paciento specialiųjų poreikių ir neįgalumo nustatymo, pensijų, automobilio pastatymo klausimų, kurie yra ne medicininiai, bet socialiniai darbai. Ir jie, žinoma, atima itin daug laiko.
 
„Mūsų poliklinikoje įrengtas žemo slenksčio kabinetas atskirties grupėms – tai yra asmenims, kurie neturi socialinio draudimo, naudoja narkotines ir psichotropines medžiagas. Čia surenkami bei keičiami švirkštai, kuriuos saugiai utilizuojame. Šiuos asmenis konsultuoja mūsų gydymo įstaigos socialinė darbuotoja. Tai savita tokių asmenų integracija į visuomenę“, – sako A.Varpučianskienė.
„Jie noriai priima pagalbą. Vienas asmuo netgi ateina iš nakvynės namų, surinkęs kelių likimo draugų, kurie nedrįsta į mus kreiptis, panaudotus švirkštus. Mes su jais įpratę bendrauti, nes jie ateina pas mus į metadono programą“, – pasakoja socialinė darbuotoja Laima Žukienė.

 
Jaunų medikų reikalavimai – aukšti
Kokie yra šiandieniai tokios gydymo įstaigos iššūkiai? „Dabar poliklinikų, kaip ir visų šalies gydymo įstaigų, iššūkiai – patvirtintas eilių valdymo mechanizmas. Septynios dienos patekti pas šeimos gydytoją, trisdešimt dienų – pas konsultantą. Ir atitinkamai mažėjantis finansavimas, nesvarbu, kad tu anksčiau ar vėliau vis tiek atlieki darbą. Tai įsigalios nuo 2018 metų sausio, bet jau dabar kelia tam tikrą nerimą mums visiems, ypač konsultacinėms poliklinikoms. Šeimos gydytojams gal mažiau, nes pas juos nėra susidariusių eilių, nebent atostogų metu pacientai nori pakliūti pas konkretų gydytoją.
 
Savo ruožtu įsteigėme naują struktūrą – tai budintis šeimos gydytojas, dirbantis nuo ryto iki vakaro. Jis padeda aptarnauti ir atostogaujančių gydytojų pacientus. Pas gydytoją negalinčiam pakliūti pacientui pasiūloma nueiti į budinčio gydytojo kabinetą. Tad eilių klausimas pas šeimos gydytojus yra išspręstas.
Bet ką daryti su specialistais, kai jų fiziškai trūksta? Pavyzdžiui, turime gydytoją ortodontą, kuris atvažiuoja iš Vilniaus ir mūsų poliklinikoje dirba tik vieną arba dvi dienas per savaitę. Tokių specialistų poreikis didžiulis, bet jų neturime iš kur pasikviesti. Tai kaip tada suvaldyti eilę? Galbūt atrodo, kad vadovai specialiai sudaro eiles ir dėl to atsiranda tas nepatekimas pas gydytojus. Tu jam nepasakysi, kad pas tave nusidriekusi eilė dviem mėnesiams į priekį ir aš tau perpus sumažinsiu atlyginimą“, – sako vyriausiasis gydytojas.
 
Šiuo atveju situaciją pagerina tai, jog Šiaulių centro poliklinika – šeimos medicinos, burnos priežiūros jaunųjų specialistų mokymo bazė. Joje praktiką atlieka kolegijų bei universitetų studentai, rezidentūroje mokosi Lietuvos sveikatos mokslų bei Vilniaus universitetų būsimieji medikai.
„Daugelis šeimos gydytojų, kurie pas mus atlieka rezidentūrą, giria mūsų polikliniką. Tad pasiseka juos privilioti pasilikti mūsų įstaigoje. Budinčio gydytojo kabinete dirba du nauji medikai, į Rėkyvos ambulatoriją, kuri yra mūsų poliklinikos padalinys, atėjo jauna specialistė, po rezidentūros sutinka ateiti dar vienas medikas nuo rugpjūčio 1 dienos. Smagu, kai mūsų kolektyvą papildo jauni gydytojai.
 
Gydytojų stygiaus nejaučiame. Bet yra nemažai ir vyresnio amžiaus gydytojų, kurie, tikėtina, bet kada gali pasakyti, kad „aš jau pavargau ir noriu išeiti“. Tuomet bus mano rūpestis, kaip reikia „uždengti“ tą apylinkę ir surasti naują žmogų metų viduryje.
Žinoma, specialistai irgi renkasi. Jie praeina kokius keturis penkis ar net dešimt centrų ir žiūri, kur jam yra patogiau, kur yra padorus darbo užmokestis. Nors jis yra ką tik pabaigęs mokslus, bet jo reikalavimai yra gerokai aukštesni negu to, kuris dirba įstaigoje dešimt metų ir turi apylinkę. Jaunimą nėra taip lengva nupirkti. (Juokiasi.) Jie išdidžiai renkasi. Ateina ir sako: „Aš norėsiu dirbti su tokiomis medžiagomis, aš norėsiu dirbti su tokiais mikrovarikliais arba su tokiomis plombinėmis medžiagomis ir, žinoma, gerai uždirbti“, – šypsosi M.Maželis.

Kaip ir visur, taip ir Šiaulių centro poliklinikoje nuo liepos 1 dienos padidintas darbo užmokestis: šimtas eurų gydytojui, penkiasdešimt – visiems kitiems darbuotojams.
 
Trikdžiai dėl elektroninio recepto
Pastaraisiais metais Šiaulių centro poliklinikoje įdiegta medicininė informacinė sistema bei vietinė elektroninė registracija, pertvarkyta registratūra.
„Vizijų ir idėjų turime daug. Visų pirma norėtume sutvarkyti rentgeno paslaugas, nes mūsų turima įranga per sena, kai dabar didelis dėmesys yra skiriamas profilaktiniams tikrinimams ir prevencijai. Ji turėtų būti skaitmenizuota, šiuolaikinė, su tinkama dozuote, kad nežalotų žmonių sveikatos. Taip pat norėtume pereiti į telemedicinos paslaugas, jog būtų galima išsiųsti nuotraukas konsultantams Vilniuje ar Kaune, o jie įvertintų ir duotų atsakymą.
 
Norime pabaigti sutvarkyti ir susijungti su e.sveikata. Išrašėme ne vieną elektroninį receptą, bet didelio pasitenkinimo ir grąžos nėra. Dėl to, kad yra įvairių tarpinstitucinių strigimų dėl recepto keliavimo.
Teko apvažiuoti daug Europos Sąjungos valstybių ir ten stažuotis. Smagu, kai gydytojui nereikia ranka rašyti recepto, vaistininkas supranta, kas parašyta, tik „varneles“ sudedi ir paspaudi mygtuką. To siekiame ir, garantuoju, jog tikrai pasieksime“, – apie ateities planus kalba vyriausiasis gydytojas M.Maželis.

 
Komentaras
Šiaulių centro poliklinikos Odontologijos centro vedėjas Rimas Milvidas:

- Šiaulių centro poliklinikos odontologijos centras – didžiausias Šiaulių regione specializuotas centras, kuriame teikiamos visos  reikalingiausios odontologijos paslaugos. Centre dirbama naudojant šiuolaikišką įrangą bei medžiagas, teikiamos pirminio bei antrinio lygio paslaugos vaikams ir suaugusiesiems, atliekamas dantų protezavimas pagal sutartį su Šiaulių teritorine ligonių kasa. Šiaulių centro poliklinikos Odontologijos centre veikia vienintelis Šiaulių regione budinčio gydytojo odontologo kabinetas, kuriame operatyviai suteikiama odontologinė pagalba. Bendradarbiaujame su mažesnėmis įstaigomis, teikdami odontologinę pagalbą Šiaulių regiono pacientams. Odontologinių radiologinių tyrimų kabinete atliekamos dantų ir žandikaulių rentgenogramos, ortopantomogramos, telerentgenogramos ne tik įprastiniu, bet ir skaitmeniniu formatu. Įdiegta skaitmeninė rentgeno vaizdų perdavimo sistema „Kodak“, rentgeno vaizdai operatyviai pasiekia gydymo kabinetus, užtikrinama šiuolaikiška diagnostika ir kokybiškos paslaugos. Teikiame odontologinės rentgenodiagnostikos paslaugas ir kitų įstaigų pacientams pageidaujamu formatu.


 
Tarp kitko
Šiaulių centro poliklinika – modernus diagnostikos, gydymo ir profilaktikos centras Šiaurės Lietuvoje.
Įvairiapusė įstaigos plėtra prasidėjo 2010 metais, kai Šiaulių centro poliklinikos vyriausiuoju gydytoju tapo Mindaugas Maželis, anksčiau vadovavęs Rėkyvos ambulatorijai.
Daugelio šiauliečių centrine poliklinika vadinta įstaiga oficialiai pavadinta Šiaulių centro poliklinika.
 
Šiuo laikotarpiu pradėti įgyvendinti nauji bei tęsiami ankstesni Europos Sąjungos finansuojami projektai. Optimizuojant valdymą bei teikiamų paslaugų kokybę, be Gubernijos šeimos gydytojų kabineto, įstaigos padaliniais tapo Rėkyvos ambulatorija ir istoriniame poliklinikos pastate įsikūręs Odontologijos centras. Taip pat sėkmingai įkurtas naujas padalinys – modernus Psichikos (psichiatrijos) dienos stacionaras, skirtas ne tik miesto, bet ir aplinkinių rajonų pacientams, pradėtos teikti naujos psichosocialinės reabilitacijos paslaugos.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris