Sėkmingas Visagino ligoninės gyvavimas – vokiečių rankos palytėtas

Aigustė Tavoraitė
2016-10-10
Paskutiniąją rugsėjo savaitę Visagino ligoninė sulaukė naujos jau beveik ketvirtį amžiaus nenutrūkstamai iš Vokietijos atkeliaujančios labdaros siuntos.
„Didžiulę vokiečių paramą ir globą jaučia tiek mūsų ligoninės pacientai, tiek darbuotojai. Džiaugiamės ne tik sulaukdami materialinės pagalbos, bet ir galėdami pasisemti patirties, branginame per tiek metų subrandintą draugystę“, – sakė VšĮ Visagino ligoninės direktorius Kastytis Matulevičius, padėdamas iškrauti siuntos dėžes.
Sėkmingas Visagino ligoninės gyvavimas – vokiečių rankos palytėtas
Vokiečiai aprūpina Visagino ligoninę tiek dializei skirtais tirpalais, tiek pačiais dializės aparatais.

Padėjo tapti konkurencinga

„Galima sakyti, beveik viskas mūsų ligoninėje – vokiečių rankos palytėta“, – šypsosi per dvidešimt ketverius metus prie labdaros siuntų iš Vokietijos jau spėję priprasti įstaigos darbuotojai. Jie sako nežinantys kitos gydymo įstaigos šalyje, kuri tiek metų nuosekliai bendradarbiautų su kolegomis užsienyje. Išskirtinis yra ir Vokietijos Halės miesto Šv. Elisabeth ligoninės ryšys su Visaginu – tokią labdarą jie teikia tik šio miesto gydymo įstaigai.
 
Vokiečių siuntos pasiekia Visaginą du tris kartus per metus. Per šį paramos laikotarpį miesto ligoninė buvo aprūpinta nuo elementarių vienkartinių saugos priemonių iki sudėtingų medicininių aparatų, atnaujinta didžioji dalis inventoriaus.
 
„Tokia labdara visuomet buvo labai svarbi paspirtis ligoninei, tai leido išgyventi sunkius laikus po nepriklausomybės atgavimo, tapti konkurencinga sveikatos priežiūros įstaiga regione“, – sakė VšĮ Visagino ligoninės direktorius Kastytis Matulevičius.
 
Glaudus bendradarbiavimas iš pradžių tarp trijų ligoninių (Visagino, Šv. Elisabeth ir dabar prie jos prijungtos Šv. Barbaros ligoninės) užsimezgė dar 1992-ųjų rudenį. K.Matulevičius džiaugiasi atsidūręs tinkamoje vietoje reikiamu laiku.
 
„Pirmą kartą susitikome Vilniaus arkivyskupijos „Carite“, kuomet vokiečiai atvyko su humanitarine pagalba. Taip susiklostė, kad galbūt sostinėje juos ne taip svetingai sutiko. Pasikvietėme į Visaginą, padėkojome už labdarą. Apžiūrėję ligoninę vokiečiai įvertino, jog įstaigai reikia pagalbos“, – bendradarbiavimo pradžią prisiminė ligoninės vadovas.
 
Draugystė – lyg didelėje šeimoje  

Tiek Visagino ligoninės darbuotojai, tiek jų kolegos iš Vokietijos įsitikinę, jog sėkmingo tiek ilgai trunkančio bendradarbiavimo paslaptis ir pagrindas – nuoširdūs tiesioginiai ryšiai. Visagino ligoninės vadovas pridūrė, jog užmegzti ir plėtoti kontaktą padėjo ir tai, jog jis laisvai kalbėjo vokiškai.
 

Šįkart ligoninėje lankėsi devynių žmonių delegacija. K.Matulevičius tarstelėjo, kad dažniausiai vokiečių atvažiuoja daugiau – dvylika penkiolika. Per visą tą laiką Lietuvoje apsilankė apie šimtas bičiulių iš Vokietijos. Vizitai trukdavo nuo kelių dienų iki poros savaičių. Dalis svečių ežerų bei pušynų krašte ir poilsiavo.
 
„Vokiečius vežiojame po Lietuvą, taip pat – po kitas Baltijos šalis. Galima sakyti, kartu reprezentuojame šį regioną“, – pastebėjo įstaigos vadovas.
„Manau, žmonių svetingumas – šiltos, su kiekvienais metais tik stiprėjančios tautų draugystės pagrindinė priežastis. Dabar esame kaip didelė šeima, visi kartu užaugome, perėjome į kitą amžiaus laikotarpį, – šiltų žodžių negailėjo ilgametis delegacijų narys Dietmar Pahl. – Džiaugiamės, kad šią tradiciją perima ir naujoji karta.“
 
Džiaugiasi vokiška kokybe

Daug metų vokiečiai išlaikė Visagino ligoninės sterializacines, Reanimacijos skyrių, aprūpino dializei skirtais tirpalais bei pačiais dializės aparatais, funkcinės diagnostikos, narkozės aparatais, echoskopais.
 
„Iš pradžių atveždavo kokį naujagimiams ar suaugusiesiems skirtą kvėpavimo aparatą, vienkartinių priemonių. Daugiau sulaukdavome naudotos įrangos, ligoninė paprastai dalindavosi tuo, ko patys nespėdavo sunaudoti. Dabar sudarome ir išsiunčiame sąrašus, ko mums labiausiai reikia. Jei tik leidžia galimybės, vokiečiai stengiasi viską išpildyti. Jei tuo metu nepavyksta, labai apgailestauja, ir pažada kitą kartą atvežti“, – pasakojo ligoninės vadovas.
 
Didžioji dalis baldų – visos lovos, spintelės prie jų ir kt. – irgi atvežti vokiečių. „Per beveik dvidešimt penkerius vadovavimo ligoninei metus patys esame įsigiję vos 25 lovas į Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių. Be to, nė karto nereikėjo pirkti patalynės“, – pastebėjo K.Matulevičius.
Visagino ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Loreta Stalnionienė pridūrė, jog lovos vokiečių dėka pakeistos jau keletą kartų. O Lietuvoje yra ligoninių, kuriose tai nėra padaryta dar nuo sovietinių laikų.
 
„Mūsų ligoniai džiaugiasi naujais poroloniniais čiužiniais. Tiek baldų, tiek medicininių priemonių, įrangos kokybė išties aukšta, viskas pagaminta Vokietijoje. Geri yra ir pleistrų, tvarsliavos bei kitų priemonių galiojimo terminai“, – kalbėjo direktoriaus pavaduotoja slaugai.
 
Į kiekvieną palatą – po televizorių
L.Stalnionienė įsitikinusi, jog ligonių komforto ir paslaugos kokybės lygį pakels kitąmet vokiečių planuojami atvežti televizoriai.
„Jais žadėjo aprūpinti visas palatas. Tokių sąlygų ir didžiosiose šalies ligoninėse nėra.
 
Televizorius praskaidrina nelinksmą ligonio kasdienybę, tai prisideda prie sveikimo proceso, padeda nukreipti mintis, bent trumpam pamiršti sunkią būseną. Jei ne mūsų bičiuliai užsienyje, patys tikrai neišgalėtume to padaryti“, – sakė ji.
Įstaigos gydytojai turėtų būti aprūpinti medicinine apranga, kuri jau pradėti siūti. Svečiai iš užsienio nuolatos domisi, ko labiausiai trūksta ir kuo galėtų dar sustiprinti šią rajono ligoninę.
 
Dalinasi ir su kitais 
Direktoriaus pavaduotoja slaugai pasidžiaugė ir sklandžiu labdarų organizavimu.
„Dar prieš pusę metų iki vizito žinome tikslias datas. Viskas vokiškai punktualu, pedantiška. Tai leidžia planuoti darbus, kiek ir ko sunaudosime iki naujo papildymo“, – pastebėjo ji.
 
L.Stalnionienė pasakojo, jog labdara pasidalina ir su kitų miestų kolegomis – Respublikine Kauno, Zarasų, Švenčionių ligoninėmis. Priemonių siūlė ir Daugpilio ligoninei.
„Vienos siuntos paprastai sulaukiame vasaros pradžioje, kitos – dabar. Taigi per vasarą ne viską spėjame sunaudoti. Be to, ne visas sudėtingas operacijas atliekame, todėl reikmenis siūlome atitinkamo profilio įstaigoms“, – aiškino L.Stalnionienė.
 
Išvažiuoja tobulintis
Visagino ligoninė iš užsienio kolegų sulaukia ne tik materialinės pagalbos. Vokiečių medikai su lietuviais dalijasi ir vertinga chirurginio darbo patirtimi.
„Mūsų ligoninės gydytojai – chirurgai, akušeriai-ginekologai, anesteziologai – reguliariai vyksta tobulintis į Vokietiją. Per tą laiką stažavosi apie trisdešimt įstaigos specialistų. Kai kuriuos naujausius chirurgijos metodus taikėme vieni pirmųjų Lietuvoje“, – sakė K.Matulevičius.
 

Išlaikymas gydytojams Vokietijoje visiškai nekainuoja, stažuotės iš pradžių trukdavusios mėnesį ar net tris.
„Dabar dažniausiai išvykstama dviem savaitėms. Supratome, jog tikslingiau važiuoti trumpesniam laikotarpiui, bet dažniau. Štai kaip tik spalio pradžioje išvyksta du chirurgai, o lapkritį specialistai vėl važiuos tobulintis“, – pasakojo įstaigos vadovas.
 
Vokiečių medikai taip pat atvažiuoja į Visagino ligoninę, kur rengiamos konferencijos, atliekamos parodomosios operacijos, konsultacijos ir bendros ligonių vizitacijos.
„Ar jie gali ko pasimokyti iš mūsų? Vokiečiai juokaudami sako, kad į mūsų ligoninę reikėtų siųsti jaunus jų šalies chirurgus, kad pamatytų, kaip turint žymiai mažiau priemonių galima pasiekti gerų rezultatų“, – sakė įstaigos vadovas, pridurdamas, kad būtent vokiečių dėka tiek anesteziologijos aparatai, tiek chirurginė Visagino ligoninėje esanti įranga dabar prilygsta užsienyje naudojamai technikai. Be to, operacijų metu naudojamą įrangą, instrumentus vokiečiai visada palieka Lietuvoje.

 
Brangina bendradarbiavimą 
K.Matulevičius sako, jog jeigu ne stabili tiek metų trunkanti vokiečių pagalba, ligoninės lauktų sunkesni laikai, tektų kitaip skirstyti resursus.
„Visas priemones, kurias gauname labdaringai, privalėtume pirktis patys, tektų apriboti kitas išlaidas. Pirmiausia nukentėtų darbuotojų atlyginimai. Taigi toks bendradarbiavimas naudingas tiek pacientams, tiek ligoninės darbuotojams“, – paaiškino L.Stalnionienė.
 
Ligoninės direktorius viliasi, jog bendradarbiavimą bei šiltus ryšius pavyks išlaikyti ir ateityje. Tačiau kartu pabrėžia, jog tam reikia nuolatinio įdirbio.
„Vyresni gydytojai išeina į pensiją, o jaunesnioji karta kitaip suvokia tokios pagalbos būtinybę, pasiaukojimą. Ne visada lengva įtikinti žmones remti kitoje šalyje esančią ligoninę, juo labiau kai Lietuva yra Europos Sąjungos narė“, – sakė K.Matulevičius.
 
Ypač dėl ateities perspektyvų visaginiečiams buvo neramu pasikeitus Halės miesto ligoninės vadovybei. Tačiau pasirodė, jog tam visai nebuvo pagrindo – bendradarbiavimas tarp gydymo įstaigų kaip tik suintensyvėjo.
„Naujasis jaunas vadovas pats viskuo labai rūpinasi, buvo jau du kartus apsilankęs. Anksčiau labdaros reikalais užsiimdavo ūkio reikalų vadovas. Tačiau visai kitas dalykas, kai pati administracija aktyviai palaiko procesą ir skatina tęsti bendradarbiavimą“, – sakė direktoriaus pavaduotoja slaugai.
 

Išlieka strateginiu uždaviniu
Išlaikyti glaudžius ryšius su Vokietijos ligonine K.Matulevičius laiko pagrindiniu Visagino ligoninės iššūkiu ir strateginiu uždaviniu.
 
„Dar labai toli tas laikas, kai finansavimu ir materialiniu aprūpinimu galėsime prilygti bent jau vidutinėms Europos valstybėms. Be to, ypač vykdant ketvirtą restruktūrizacijos etapą rajonų ligoninių išlikimo klausimas tapo labai jautrus. Kol kas esame šio regiono lyderiai – sulaukiame pacientų ne tik iš savo, bet ir Ignalinos, Zarasų, Švenčionių rajonų“, – kalbėjo įstaigos direktorius.
 
K.Matulevičiaus nuomone, tokią ligoninę šioje Lietuvos dalyje išlaikyti būtina. Kitu – ekstrinės pagalbos – atveju pacientus iki artimiausios stambesnės gydymo įstaigos tektų vežti tolokai – į didesnes Panevėžio ar Vilniaus, Utenos ligonines.
Visagino ligoninėje teikiama dauguma antrinio lygio paslaugų. Pradėtos teikti profilaktinės mamografijos paslaugos, taikomos hiperbarinės oksigenacijos procedūros, šiaip atliekamos tik didžiosiose Lietuvos ligoninėse.
 
Pacientai gydomi renovuotuose Akušerijos-ginekologijos, Chirurgijos, Hemodializės, Neurologijos, Vaikų ligų, Reanimacijos, Vidaus ligų, Slaugos, Konsultacijų, Diagnostikos, Reabilitacijos skyriuose. Tik trečdalis Visagino ligoninės palatų yra keturvietės, visos kitos – dvivietės, vienvietės. Pacientams labai patogu, kad kiekviena palata turi atskirą tualetą, kai kuriose įrengtos dušo kabinos, praustuvės.
 
Viliasi renovuoti operacines
Visgi, nepaisant modernios vokiečių atvežtos chirurginės technikos, Visagino ligoninėje išlieka pasenusių operacinių problema.
„Jas ir Reanimacijos skyrių būtinai reikia atnaujinti. Turime projektą – paskutiniams dvejiems metams buvo numatyta skirti po šimtą tūkstančių eurų. Tikimės, kad projektą tęs ir būsima valdžia. Viso remonto vertė – net du milijonai šeši šimtai tūkstančių eurų“, – aiškino Visagino ligoninės direktorius.
 
Pasak jo, šiame regione Visagino ligoninė, kur yra teikiama kokybiška chirurginė pagalba, nepaprastai reikalinga. Nei Ignalinoje, nei Zarasuose neteikiamos chirurginės ir skubios traumatologinės pagalbos paslaugos.
Per metus Visagino ligoninėje atliekama 620 operacijų, iš jų – 149 traumatologinės, 165 ekstrinės, 143 LOR, 163 planinės chirurgijos.

 
Komentaras 
Kaip per šiuos metus keitėsi Visagino ligoninė, kokios yra tolesnio bendradarbiavimo galimybės, paklausėme Šv. Elizabeth ligoninės medicinos kontrolės skyriuje dirbančio Marcus‘o Spelz‘o:

Per tiek metų Visagino ligoninė stipriai pasikeitė – tiek išoriškai, tiek viduje. Pastatas buvo apšiltintas, daug kas atnaujinta ir suremontuota.
Ligoninėje tapo akivaizdžiai šviesiau. Be to, vos įėjus pasitinka kitas kvapas, nes, matyt, pradėtos naudoti kitos, ne tokios agresyvios dezinfekuojamosios ir valymo priemonės. Tiesa, mes patys jų nemažai atvežėme, aprūpinome ir valymo vežimėliais.
 
Kaskart vykdami į Lietuvą be pagrindinio daugelį metų važiuojančio žmonių branduolio stengiamės pasiimti po vieną du naujus asmenis. Taip skatiname ir tradicijos perimamumą. Ir kiekvieną kartą vaikščiodami po ligoninę jie džiaugiasi ir didžiuojasi galėdami atpažinti įrangą, daiktus – sako: „Štai šitas – iš Drezdeno, šitas – iš Halės ar dar kito miesto“. Visa ligoninė tarsi jų įrengta – ir medicininiai baldai, lovos, didžioji dalis inventoriaus, įrangos jų dovanota.
 
Kokios tolesnio bendradarbiavimo perspektyvos, sunku pasakyti - klausimas yra atviras. Nors sulaukiame daug aukų, Vokietijoje labai sunku rinkti anonimišką labdarą, dideli mokesčiai.
 
Kiekvieną kartą nelengva paaiškinti, kodėl miesto ligoninė turėtų paremti kitos Europos Sąjungos narės gydymo įstaigą. Jiems dažnai trūksta žinių, kaip skiriasi finansavimas Lietuvoje, atlyginimai. Labai padeda tiesioginis bendravimas su ligoninės žmonėmis, visada galime parodyti, kas dovanota, kaip naudojama.
 
Mes matome, kad tokia pagalba yra labai reikalinga. Žinome, kad ligoninė aptarnauja ne tik savo, bet ir gretimų rajonų gyventojus. Todėl džiaugiamės galėdami prisidėti prie jų sveikatos. Jei ateityje darysis sunku surinkti lėšas, jau geriau nevešime tiek daug vienkartinių priemonių, bet nupirksime vieną labai reikalingą aparatą.
Be to, nesinori nutraukti ir užmegztų nuoširdžių žmogiškų santykių. Tai yra labai svarbu, išties laukiame šių kasmetinių susitikimų.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris