Sėkmingai įstaigos veiklai būtinos idėjos ir ryžtas jas įgyvendinti

Evelina Machova
2017-05-05
Retas kuris pastaruoju metu negirdėjo apie tai, kad sveikatos apsaugos sistemai trūksta pinigų, personalo, įrangos... Tačiau apsilankius Palangos reabilitacijos ligoninėje nustembi gerąja prasme. Tarptautinėse konferencijose įgytos žinios pritaikomos praktiškai, moderniausia įranga prieinama Lietuvos pacientams. Be to, gydymo įstaigos administracija turi dešimties metų veiklos viziją. Pasak laikinai direktorės pareigas einančios Romantės Aleknavičienės, norint vadovauti sėkmingai gydymo įstaigai reikia turėti tikslą ir norą jį pasiekti.
Sėkmingai įstaigos veiklai būtinos idėjos ir ryžtas jas įgyvendinti
Šiemet baigtas Neurologijos spinalinių susirgimų poskyrio atnaujinimas: renovuotos bei įrengtos šiuolaikiškos palatos, ergoterapijos ir kineziterapijos salės. Pakeistas ne tik interjeras, bet ir vėdinimo – kondicionavimo sistema. Pasak medikų, šioje salėje kineziterapeutai dirba su pačiais sudėtingiausiais pacientais, kurie labai jautrūs temperatūros ir aplinkos poveikiui.

Augantis paslaugų poreikis

„Šiandien viską diktuoja rinkos sąlygos. Reabilitacija - ne išimtis. Gerus reabilitacijos centrus noriai renkasi pacientai. Pavyzdžiui, pas mus daugiau nei pusmetį užpildymas - šimtaprocentinis. Bet norint pasiekti tokių rezultatų reikia daug dirbti“, - sako Palangos reabilitacijos ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai, laikinai einanti direktorės pareigas Romantė Aleknavičienė.

Reikia paminėti, kad kol kas ši gydymo įstaiga yra vienintelė šalyje teikianti visapusišką trečio lygio reabilitaciją. Pasiteiravus apie tokių paslaugų poreikį medikė sako, jog jis - didelis ir tenka gerai pasukti galvą, kaip suteikti pagalbą visiems, kuriems jos reikia. Šiuo metu ligoninėje yra 35 lovos, kur teikiamos trečio lygio reabilitacijos paslaugos. Kaip pastebi R.Aleknavičienė, skyrius užpildytas, todėl įstaiga siekia plėsti šių paslaugų apimtį. Šalies mastu būtent ši gydymo įstaiga tarp kitų reabilitacijos paslaugas teikiančių klinikų, centrų ar ligoninių dažnai įvardijama srities flagmanu.
 
„Sveikatos apsaugos srityje visos investicijos turi būti tiksliai apskaičiuotos. Jei norime turėti vieną stiprų centrą, kuris teikia visapusišką pagalbą, mes juo galime būti. Esame ligoninė, o ne sveikatingumo centras, ir šį statusą stengiamės išlaikyti. Dažniausiai patys sudėtingiausi pacientai tenka mums. Daugiausiai, žinoma, iš Klaipėdos krašto, tačiau mus renkasi ir Vilniaus, ir Kauno pacientai. O didžiausias įvertinimas ir įrodymas, kad dirbame gerai – kolegų pasitikėjimas. Kai kolega pacientą, kurį pats ir operavo, reabilitacijos siunčia pas mus, rodo, jog dirbame gerai. Su kolegomis aktyviai bendradarbiaujame, konsultuojamės, kad pasiektume kuo geresnio efekto“, - sako R.Aleknavičienė.

Turi viziją plėstis
„Matydami, koks yra trečio lygio reabilitacijos paslaugų poreikis, kuris kasmet auga, turime viziją šalia ligoninės esančiame sklype pastatyti naują pastatą, į kurį būtų perkeltos visos trečio lygio reabilitacijos paslaugos. Tuomet galėtume išplėsti ir lovų skaičių, šiuo metu tokių galimybių neturime, ir kineziterapijos bei ergoterapijos sales, žodžiu, viską, kas reikalinga tokioms paslaugoms teikti. Žinoma, šiuo atveju pagrindinis klausimas - investicijos.

 
Nors gydymo įstaiga metus baigė pelningai, patys užsidirbti tiek, kiek reikėtų šiai vizijai įgyvendinti, negalime. Prie to turėtų prisidėti ir valstybė. Esame gerai vertinami kolegų, turime idėjų, kaip pagerinti sąlygas pacientams, suteikti jiems reikiamą pagalbą ir grąžinti juos į darbo rinką ar padėti prisitaikyti prie pasikeitusių gyvenimo sąlygų. Būtų apmaudu, jei šios mūsų pastangos, ar, tiksliau, mūsų stipriosios pusės liktų neįvertintos“, - sako R.Aleknavičienė.
Pasak medikės, gydymo įstaiga uždirbtas lėšas investuoja į čia dirbančių gydytojų kvalifikacijos kėlimą, sąlygų gerinimą pacientams, medicininę įrangą.

 
Informacija pacientams
Pasak medikų, koks reabilitacijos lygis skiriamas pacientui, priklauso nuo jo sveikatos būklės.
Antro lygio reabilitacijos paslaugos:
šiai grupei priskiriami pacientai, patyrę lengvesnes traumas, kurie gali savarankiškai judėti bei gyventi vieni be intensyvios kitų žmonių pagalbos.
Trečio lygio reabilitacijos paslaugos:
tokia pagalba reikalinga žmonėms, kurių būklė labai sunki. Dažniausiai tai pacientams po įvairių traumų, patyrę sunkius smegenų pažeidimus. Dažnu atveju  reabilitacijos tokie pacientai atvyksta gulintys. Jei yra bent menkiausia tikimybė, jog žmogus vaikščios, gydytojų reabilitologų darbas – pastatyti jį ant kojų. Žinoma, tai - labai ilgas procesas. Medikai sako, jog tokius pacientus reikia ne tik reabilituoti, bet ir fiziškai bei psichologiškai padėti adaptuotis prie pasikeitusios situacijos.


Kineziterapeutė Kristina Žičkuvienė sako, kad ankstesnių ir dabartinių jų darbo sąlygų nesulyginsi. „Tarkim, kad ir funkciniai laipteliai reguliuojami pulteliu. Laipteliai gali būti didinami pamažu, priklausomai nuo to, kiek žmogus gali eiti. Taip pat galime padaryti ir visiškai tiesų paviršių. Anksčiau, kol neturėjome funkcinių laiptelių, su pacientais dirbdavome tiesiog koridoriuje, kur yra laiptai. Tai keldavo pacientams nemažai diskomforto, nes nebuvo jokio privatumo“, - sako K.Žičkuvienė.

Pagerino sudėtingiausių pacientų sąlygas 
Šiemet Palangos reabilitacijos ligoninės Neurologijos spinalinių susirgimų poskyris atnaujintas iš pagrindų. Čia įrengtos ne tik šiuolaikiškos palatos, įsigyta moderni įranga. Palatose atnaujinti sanitariniai mazgai, viskas pritaikyta specifiniams pacientų poreikiams. Laikinai poskyrio slaugos administratorės pareigas einanti Aurelija Vainutienė sako, kad po atsinaujinimo sąlygos pagerėjo ir pacientams, ir personalui.
 
„Dabar visose palatose yra specialios funkcinės lovos. Pavyzdžiui, atvyksta į ligoninę gulintis pacientas. Jo iš karto sodinti ar statyti negali, reikia viską daryti pamažu. Anksčiau tam turėdavome specialų vertikalizavimo stovą. Reikėdavo pacientą iš lovos perkelti į stovą ir po truputį treniruoti. Po pusvalandžio iš stovo - vėl atgal į lovą. Tai - papildomas ir daug pastangų reikalaujantis veiksmas. Dabar šią procedūrą galime atlikti vieno mygtuko paspaudimu, nustatydami reikiamą pakėlimo padėtį. Be to, lovos šone galima tiksliai matyti, kokiu kampu lova yra pakelta, o tai svarbu kineziterapeutams“, - sako A.Vainutienė.

„Reabilitacija turi apimti visą kūną, todėl pacientams paslaugų neribojame. Pavyzdžiui, atvyksta žmogus, kuriam pagal indikacijas reikėtų skirti tris ar keturias procedūras, tačiau dirbdami su juo matome, jog geresnio efekto pasiektume skyrę aštuonias. Tai ir darome, priešingu atveju, nesulauktume efekto. Paslaugų turi būti suteikiama tiek, kiek reikalauja paciento sveikatos būklė“, - sako R.Aleknavičienė.

Neurologijos spinalių susirgimų poskyrio laikinai slaugos administratorės pareigas einanti Aurelija Vainutienė sako, kad po atsinaujinimo sąlygos pagerėjo tiek pacientams, tiek ir dirbančiam personalui.

Pritaiko praktiškai
Pasak R.Aleknavičinės, apie tokias funkcionalias lovas ar kaip ir daugelį kitų reabilitacijai reikalingų įrenginių šioje įstaigoje dirbantys medikai sužino tarptautinėse konferencijose, mokymuose, kur dažnai pristatoma geroji reabilitacijos ligoninių patirtis. Net ir idėja apie spalvotą patalynę prieš metus taip pat parsivežta iš Heilio universitete (JAV) vykusios tarptautinės konferencijos, kurioje daug dėmesio skirta sveikimo procesui įtakos turinčioms spalvoms. R.Aleknavičinė priduria, kad net ir skyriaus sienų spalva parinkta melsvai pilkšva, mat, pasak psichologų, šis atspalvis turi daugiausiai įtakos pacientų sveikimui.

 
Gydymo įstaiga priklauso Sveikatą stiprinančių ligoninių asociacijai, kuri kasmet rengia po vieną tarptautinę konferenciją, skiriamą vienai ar kitai temai.
Pasak kineziterapeutės Vaidos Piekuvienės, kuri jau tirs kartus pristatė stendinius pranešimus tarptautinėse konferencijose, įstaigos administracija ypač skatina dalyvauti tokiose konferencijose. „Šiemet dalyvavau konferencijose Vienoje, pristačiau pranešimą „Pacientai po insulto ir grįžtamasis ryšys“.
 
Tiesa, pačioje konferencijoje viena pagrindinių temų buvo pacientų mityba. Daugelis užsienio gydymo įstaigų, ne tik reabilitacijos, bet ir kito profilio, kardinaliai keičia pacientų mitybą, iš raciono visiškai išbraukdami saldžius produktus: bandelės, sausainius, sviestą ir panašiai. Vietoj to pacientams siūlomas vanduo ir žaliosios salotos. Kelerių pastarųjų metų tyrimai ligoninėse, kurios kardinaliai pakeitė pacientų maitinimą, rodo, jog pastebimi pirmi teigiami rezultatai. Galbūt netolimoje ateityje ir pas mus bus kardinaliai pakeistas maitinimo racionas“, - sako V.Piekuvienė.
 
Vieninteliai Lietuvoje
Palangos reabilitacijos ligoninė kol kas vienintelė šalies gydymo įstaiga, teikianti aktyviąją reabilitaciją. Pasak R.Aleknavičienės, tokia reabilitacijos forma kilo vienai iš įstaigos kineziterapeučių. „Aktyvioji reabilitacija - gydomosios reabilitacijos dalis, skirta žmonėms, kuriems judėti padeda tam tikra priemonė, pavyzdžiui, lazdelė, vaikštynė ar kitos. Tokius pacientus skatiname judėti ne tik uždarose patalpose, bet ir atvirose erdvėse. Aktyviosios reabilitacijos užsiėmimai dažniausiai vyksta lauke, kad žmogus išmoktų prisitaikyti ir adaptuotis socialiniame gyvenime. Pacientas turi išmokti vienas nueiti iki parduotuvės, gydymo įstaigos ir panašiai. Tikslas, kad žmogus, kuris juda padedant vienai ar kitai priemonei, suprastų, jog ji jam padeda judėti, o uždaro gyvenimą tarp keturių sienų“, - sako R.Aleknavičienė.
 
Medikė pabrėžia, kad socialinei adaptacijai labai svarbus ir laisvalaikis. Todėl gydymo įstaigos teritorijoje įkurta speciali rekreacinė sala. Čia pacientai iškylauja, mokosi užkurti laužą, išsikepti kepsnį ar žvejoti ir visą tai daro savarankiškai. „Mūsų tikslas, kad žmogus po reabilitacijos grįžtų maksimaliai motyvuotas bei gebantis prisitaikyti prie įvairiausių situacijų. Jau dabar turime nemažai minčių, kaip plėsti rekreacinę salą. Pastebime, kad pacientams tokia reabilitacija yra didžiulė motyvacija“, – sako R.Aleknavičienė.

Nereti atvejai, kai po sudėtingų traumų pacientams sudėtinga grįžti į įprastą darbą. Todėl prieš beveik dvidešimt metų Palangos reabilitacijos ligoninė viena pirmųjų šalyje pasiūlė ir profesinę reabilitaciją. Pasak medikų, pagrindinis jos tikslas - padėti neįgaliesiems ugdyti ar atkurti darbingumą, didinti profesinę kompetenciją ir integraciją į darbo rinką, kad žmogus galėtų jaustis visavertis visuomenės narys.
 
Šiuo metu galima rinktis iš vienuolikos mokymo programų: smulkaus verslo ar biuro administravimo, medžio dizaino pagrindų, apskaitininko, individualių drabužių siuvėjo, juvelyro, registratūros priimamojo, plataus profilio kirpėjo, manikiūrininko, dekoratyviosios kosmetikos, avalynės taisytojo.
„Didžiausias įvertinimas, kai, tarkim, jaunas žmogus, kuris po patirtos traumos baigia medicininę reabilitaciją, mūsų ligoninėje įgyja naują profesiją. Vėliau pradeda verslą ir atvažiuoja pas mus pasirodyti, kaip jam sekasi. Tokie pavyzdžiai - puikus įrodymas, kad trauma ar liga pakeitė jų judėjimą, tačiau psichologiškai jie jaučiasi stipriai ir kuria gyvenimą. Tai – puiki motyvacija kitiems pacientams, ir mums, medikams“, - sako R. Aleknavičienė.

Leonora Griciuvienė, siuvimo amato dėstytoja, sako, kad mokydamiesi naujos specialybės pacientai dažnu atveju meta net iššūkį patys sau bandydami sukurti kuo įmantresnius darbus. O kai kurių sukurti rūbai dalyvauja net ir parodose bei skina prizines vietas. Kaip sako, siuvimo amato besimokantys pacientai, nors užsėmimai kasdien vyksta po penkias valandas, dažnu atveju dėstytojai tenka juos išprašyti, nes dažnas nori pabūti kiek įmanoma ilgiau. 



Naujovė!
Palangos reabilitacijos ligoninė kol kas vienintelė įstaiga Lietuvoje, kuri reabilitacijai naudoja pusiausvyros matuoklį. Pasak kineziterapeutės Astos Stonkienės, šis įrenginys, kurį sudaro šešios treniravimosi ir penkios testavimo programos ypač naudingas vyresnio amžiaus žmonėms kritimų rizikai sumažinti. Taip pat šis prietaisas vertingas ir patyrus kojos traumas, pavyzdžiui, kryžminių raiščių patempimą ir panašiai. Iš pirmo žvilgsnio procedūra atrodo gana paprasta: monitoriaus ekrane judant, bet neatkeliant kojų nuo platformos reikia surinkti spalvotus burbuliukus, išsidėsčiusius skirtinguose kraštuose. Tačiau pacientai sako, kad tai - tik pirmas įspūdis.
 


„Jau po pirmos treniruotės daugelis pacientų prisipažįsta, jog atliekant pratimus ant pusiausvyros matuoklio susidaro įspūdis, jog kineziterapijos salėje jie labai lengvai dirbo. Tokios treniruotės reikalauja susikaupimo. Beje, monitoriaus ekrane žmogus mato savo rezultatus. Turėjome vieną pacientą, į šią treniruotę atsinešdavusį užrašų knygelę, į kurią užsirašydavo rezultatus. Lygindavo, stebėdavo, kokioje programoje jam sekasi geriau, kurioje - prasčiau. Tai tam tikra ir motyvacijos priemonė“, - sako A.Stonkienė.


Besirūpinantiems savo sveikata
Palangos reabilitacijos ligoninėje paslaugos teikiamos ne tik sergantiems, bet ir sveikiems, savo sveikata ir ateitimi besirūpinantiems žmonėms. „Turime sveikatinimo programas, kurias skiriame ligų profilaktikai. Pavyzdžiui, žmogus jaučiasi visiškai sveikas, tačiau retsykiais vis paskauda nugarą. Kadangi turime modernią medicininę įrangą galime ištirti jo stuburo būklę, įvertinti ir paskirti reabilitacijos programą.
 
Žinoma, to padaryti per tris dienas neįmanoma, reikia tokiai sveikatingumo programai skirti bent savaitę, kad žmogui, siekiant efekto, būtų suteiktos bent jau aštuonios procedūros. Išvykstant namo tokiam pacientui pateikiame vaizdinę jo sveikatos būklės analizę prieš reabilitacijos programą ir po jos, kad pamatytų, kokie pokyčiai įvyko. Tai, žinoma, mokama paslauga“, - sako R.Aleknavičienė.
Nors tokios paslaugos kol kas populiaresnės tarp užsieniečių – skandinavų, vokiečių ir britų, - jų populiarumas auga ir tarp lietuvių. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris