Šakių ligoninėje – privataus ir valstybinio sektoriaus bendradarbiavimas

Darius Matas
2015-05-25
Mažesnių, rajonuose esančių ligoninių pertvarkos, kai sumažėja teikiamų paslaugų spektras, neigiamai veikia vietos gyventojus. Tačiau Šakių ligoninei atrodo tai negresia, mat čia - modernios, renovuotos patalpos, dirba kvalifikuoti įvairių sričių specialistai. Gydymo įstaigos vyriausiojo gydytojo Algirdo Klimaičio teigimu, sėkmę garantuoja vizijos turėjimas ir nuolatinis matymas „už kalnelio“ bei sėkmingas privataus ir viešojo sektoriaus bendradarbiavimas.
Šakių ligoninėje – privataus ir valstybinio sektoriaus bendradarbiavimas
Prieš kelias savaites Šakių ligoninėje pradėtos teikti kompiuterinės tomografijos paslaugos. Tai - privataus ir viešoje sektoriaus bendradarbiavimo rezultatas.

Dirba išvien

„Mūsų ligoninės pavyzdys yra toks: sėkmingas valstybinės medicinos bendradarbiavimas su privačiu sektoriumi. Prieš penkerius metus vyko trečiasis restruktūrizavimo etapas. Po akušerijos skyriaus uždarymo atsirado laisvų patalpų, todėl įsileidome privatų gydytojo Algio Laurynaičio inkstų dializės centrą. Rajono gyventojams anksčiau tekdavo vykti į Kauną ar kitus miestus, o dabar pacientai, kuriems reikalinga dializė, lankosi čia, ligoninės patalpose. Tame pačiame aukšte yra ir mūsų reanimacija. Tai - geriausia ir saugiausia vieta dializuojamam pacientui“, - pasakoja ligoninės vadovas Algirdas Klimaitis (nuotr.).
Šis privatus centras turi sutartį su ligonių kasa, todėl gyventojams netenka mokėti už paslaugas. Esant poreikiui, atvykę pacientai yra apžiūrimi ligoninės specialistų. Įprastiniu atveju tokiems pacientams tektų vykti į kitą miestą. Dializės paslaugų žmogui reikia nuolat, tad dažnos kelionės sueikvotų daug žmogaus laiko ir jėgų.
Ligoninės pastatuose taip pat veikia privatus pirminės psichikos sveikatos centras.
 
Ligoninei nekainuoja
Teikti kompiuterinio tomografo paslaugas, buvo pasitelkti privatūs investuotojai. Šakių ligoninėje viso labo išnuomavo patalpas. Viskuo kitu pasirūpino medicinos įstaiga „Kardiolita“. Pasirinkta vieta – strategiškai patogi. Iš dalies erdvė yra izoliuota nuo ligoninės, bet sujungta su svarbiausiais korpusais. Į patalpas patekti galima tiek iš lauko pusės, tiek koridoriumi iš Konsultacijų skyriaus. Tuo pačiu koridoriumi pasiekiama ir visa ligoninėje naudojama rentgeno aparatūra. Taigi praktiškai, viskas yra po ranka. Investuotojai savo lėšomis sutvarkė patalpas, apmokė ir įdarbino ligoninės specialistus. Gauti tyrimo duomenys internetu siunčiami tiesiai į Vilnių ar kitą miestą, kur jie įvertinami ir atsakymai skubiai grąžinami į ligoninę. „Kompiuteriniais tomografais dirba mūsų technikės, kurios išmokytos naudotis įranga. Mūsų ligoninei būtų prabanga patiems įsigyti tokią techniką ir užtikrinti specialistų kompetenciją bei kvalifikaciją. Dabar viskas puikiai veikia ir gyventojai turi prieigą prie modernios diagnostikos“, - džiaugiasi A.Klimaitis. Vadovas taip pat pastebi, kad privataus bei viešojo sektoriaus bendradarbiavimas turi naudos ir ligoninės specialistams. Pavyzdžiui, slaugytojos ne tik įgyja daugiau kvalifikacijos, bet ir turi galimybę užsidirbti didesnį atlyginimą. Tai užtikrina žmogui oresnį pragyvenimą.
 
Specialistai bendradarbiauja
Gydytojas gastroenterologas Romanas Zykus pasakoja, kad sėkmingų rezultatų pasiekti pavyksta glaudžiai bendradarbiaujant su šeimos gydytojais. „Aktyviai dalyvaujame Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje. Visi rajono šeimos gydytojai yra informuoti apie vykstančią kampaniją ir siunčia vyresnius kaip 50 metų ligonius. Šie atrenkami atlikus imunocheminį slaptą kraujo išmatose testą. Nuo dalyvavimo programoje pradžios esame ištyrę apie 60 pacientų, beveik pusei jų rasta pakitimų. Tai nebūtinai vėžinės ligos, bet jiems reikėjo tolesnės pagalbos. Tai nėra nei daug, nei mažai – dirbame efektyviai. Yra skaičiuojama, kad gerai veikiantis centras bent trečdaliui ligonių randa pakitimų. Tai - darbo kokybės ženklas. Sulaukus 50 metų tų polipų jau nemažai kam būna. Kuo anksčiau aptinkame, tuo veiksmingesnis gydymas. Programos tikslas nėra rasti onkologinę ligą – siekiama mažinti mirštamumą nuo storosios žarnos vėžio. O pats paprasčiausias būdas - neleisti pacientui susirgti. Tai yra, pašalinti ikivėžinės stadijos polipus. Turiu pasidžiaugti, kad puikiai dirba Šakių šeimos gydytojai. Ligoniai yra labai gerai atrenkami“, - pasakoja R.Zykus. Medikas pastebi, jog darbas mažesnėje rajoninėje ligoninėje turi privalumų. Su visais šeimos gydytojais pavyksta pasišnekėti asmeniškai, pamokyti, kaip paruošti pacientą prieš tyrimą. Taip pat pavyksta iš anksto paskambinti ir priminti apie vizitą ligoniams, pasiteirauti, ar šie atvyks numatytu laiku. Tai mažina laukimo eiles, žmogui daugėja galimybių greičiau patekti pas specialistą.

 
Investicija į ateitį
Privatus kapitalas investicijomis susiviliojo neatsitiktinai. Šakių ligoninė yra įsikūrusi strategiškai palankioje geografinėje zonoje. Vos už kelių dešimčių kilometrų – Kaliningrado sritis. Ligoninės vadovas tikina, kad tai – puiki perspektyva.
„Privatus kapitalas suinteresuotas investicijomis, nes tokiu būdu plečia tinklą ir galvoja apie ateities medicininio turizmo galimybes. Sutinku, dabar situacija šioje srityje sudėtinga, bet tai nereiškia, kad turime rautis plaukus ir neplanuoti. Kaip sako liaudies išmintis - didžiausia tamsa yra prieš aušrą. Reikia turėti idėjų ir visada matyti „už kalnelio“. Pirmieji pasiruošę visada turės prioritetą“, - įsitikinęs A.Klimaitis. Mediko teigimu, nors Karaliaučiaus srityje gyvena beveik milijonas gyventojų, medicinos paslaugos gerokai atsilieka nuo teikiamų Šakiuose. Pavyzdžiui, visoje teritorijoje tėra vienas skyrius, kuris užsiima endoprotezavimo paslaugomis. O Šakiuose, Chirurgijos skyriuje, yra ortopedijos-traumatologijos sektorius, kuris užsiima sąnarių endoprotezavimu. Šios operacijos atliekamos nuo 1972-ųjų , kai čia dirbo šviesios atminties gydytojas Vytautas Purlys. Naujos technologijos imtos naudoti dar prieš porą dešimtmečių, o prieš kelerius metus atliktos pirmosios kelio sąnarių endoprotezavimo operacijos. Tai technologiškai sudėtingiau, todėl ne visos ligoninės tam pasirengusios. Iš 24 ligoninių, kurios tai atlieka, tik apie 15 gydymo įtaigų ryžtasi endoprotezuoti kelio sąnarį. Tarp jų ir Šakių ligoninė“, - pasakoja ortopedijos-traumatologijos sektoriaus vadovas Vidmantas Jonas Dailidė, kuris prieš trejus metus minėjo 40 metų profesinio darbo sukaktį.
 
Gera atmosfera
Šakių ligoninės vyriausiojo gydytojo A.Klimaičio teigimu, tam, kad darbuotojai jaustųsi saugūs ir būtų motyvuoti, svarbu sudaryti geras darbo sąlygas. Vadovas neneigia, kad gaunamas atlyginimas turi ženklios įtakos darbuotojų savijautai, bet jis - ne vienintelė paskata. Daug įtakos turi ir galimybė tobulėti, darbo įvertinimas. Panašios nuomonės yra ir įstaigoje dirbantys specialistai.

 
Komentarai
Gydytojas terapeutas Vaidas Balčiūnas: 

- Darbo sąlygos čia yra geros. Patalpos rekonstruotos, todėl mūsų skyriuje labai jauku. Kituose miestuose slauga dažniausiai yra atskirose ligoninėse, todėl jokių papildomų paslaugų nepavyksta atlikti, o Šakių ligoninėje viskas greta. Praktiškai slaugos skyriuje galime suteikti stacionaro lygio paslaugas. Kitur tai būtų sudėtinga. Palyginus su didžiaisiais miestais, mūsų kolektyvas slaugo nedaug ligonių. Todėl visiems galima skirti kur kas daugiau dėmesio. Patogu, nes niekur nereikia kelti ligonių, kai jiems reikia sudėtingesnių paslaugų. Greta yra chirurgijos skyrius, reanimacija.
 

Gydytojas traumatologas Ričardas Ulinskas: 

- Pats esu šakietis, pradėjau čia dirbti ir planuoju tai tęsti. Darbo sąlygomis esu patenkintas, užimtumas ligoninėje labai sezoninis, tačiau kartais tikrai daug pacientų būna. Patys savęs girti negalime, bet tai, kad atvyksta pacientų būtent pas mus, manau, rodo, jog jiems čia patinka.Veiklą apsunkina daugybė „popierinių darbų“. Gydytojas turi padaryti dalį biurokratinio darbo, sužymėti priežastinius kodus, kurie naudojami statistikai. Sumanymas naudingas, bet užtrunka ilgai ir dažnai nereikalauja gydytojo išsilavinimo. Didžiosiose klinikose tai atlieka rezidentai. Dažnai tokią funkciją galėtų ir statistinį išsilavinimą turintys specialistai atlikti, tada liktų daugiau laiko pacientams.
 
Chirurgijos skyriaus vyresnioji slaugos administratorė Aldona Rinkevičienė: 

- Esu patenkinta gera darbine atmosfera. Tai - didelis ligoninės vadovo nuopelnas. Ligoninėje teikiamos įvairios paslaugos, todėl tenka išmanyti daug sričių, o tai turi teigiamos įtakos kvalifikacijai. Slaugome ir tuos, kurie atvyksta iš trečiojo lygio klinikų. Jiems dažniausiai reikalingas ilgesnis gydymas. Maksimalų 32 lovų užimtumą retai pasiekiame, todėl rajono žmonės džiaugiasi, kad specialistai jiems gali skirti daug dėmesio, pabendrauti. Į ligoninę atvyksta ir jaunų konsultantų, slaugytojai – praktikantai.
 



Chirurgijos skyriaus vedėjas, ortopedijos – traumatologijos sektoriaus vadovas Vidmantas Jonas Dailidė: 

- Dažniausiai Lietuvoje prireikia persodinti kelio ir klubo sąnarius. Tam, kad būtų galima palaikyti kvalifikaciją ir ligonių kasos skirtų lėšų, tokių operacijų medicinos įstaigoje per metus turėtų būti atliekama bent 60. Žinoma, žmogus gali ir pats įsigyti protezą, sumokėti už operaciją, niekas jam to nedraudžia. Tačiau jei pacientas yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, jis turi teisę į nemokamas paslaugas. Apmokama yra ir reabilitacija. Žmogus pats gali pasirinkti, kur reabilituotis po operacijos, mūsų pacientai dažniausiai renkasi Druskininkus, Birštoną, jei nori arčiau namų, tuomet Kauną.

 
Mini interviu 
 
Patys įkūrė profesinę sąjungą

Jau aštuonerius metus Šakiuose dirbančius slaugytojus vienija ir jų interesus gina Šakių slaugytojų sąjunga. Pasak pirmininkės Šakių ligoninės vyresniosios slaugos administratorės Laimutės Singaitienės, sąjunga ne tik gina narių darbo, ekonomines, socialines teises bei interesus, bet ir rūpinasi jų profesiniu pasirengimu, sudaro palankias sąlygas kvalifikacijai kelti, savarankiškai rengia ir vykdo programas.


- Kiek laiko dirbate Šakių ligoninėje?
- Šioje ligoninėje esu jau labai seniai. Kitais metais mano slaugytojos stažas bus trisdešimt penkeri metai.

- Kaip kilo idėja įkurti atskirą slaugytojų sąjungą?
- Anksčiau gyvavo Lietuvos gailestingųjų seserų sąjunga. Buvome jos dalis. Kai veikla nutrūko, ilgai nelaukėme ir nutarėme įkurti Šakių slaugytojų sąjungą. Tai pavyko ir šiandien turime 108 narius. Tiesą sakant, nares, nario nei vieno neturime. (juokiasi)

- Ką veikia jūsų profesinė sąjunga?
- Turime savo biudžetą, kurį sudaro darbuotojų įnašai. Šias lėšas organizuotai paskirstome tam tikram laikotarpiui ir prasmingai išnaudojame. Organizuojame įvairius kvalifikacijos kėlimo kursus, šventes. Gražiai sutariame su mūsų ligoninės administracija: praėjusią savaitę kartu minėjome Tarptautinę slaugytojų dieną. Savaitgalį organizavome išvyką į Latviją. Aplankėme Rygos senamiestį, Jaunpilio miestą. Ten buvo surengta teatralizuota ekskursija po autentišką XIV amžiaus pilį. Daug įspūdžių turėjome, grįžome labai laimingos, pailsėjusios.

- Ar palaikote ryšius su kitomis slaugytojų organizacijomis?
- Žinoma, kad bendraujame. Tačiau nelabai artimai. Tik tiek, kiek pavyksta pabendrauti per bendrus susitikimus ir konferencijas. Sudarome sąlygas paskaitas išklausyti mūsų ligoninėje, todėl vykti į Vilnių ar Kauną tenka retai.

- Kas labiausiai motyvuoja dirbti?
- Sunku pasakyti. Kai dirbi tiek metų, turbūt tai jau ir darbo stažas, patirtis. Labiausiai – geras kolektyvas ir darbinė atmosfera. Slaugytojos yra nuostabūs žmonės.
 
Tarp kitko
Kitąmet Šakių ligoninė minės solidų 100 metų jubiliejų. Nors nuveikta nemažai naudingų darbų, įstaigos vadovas nelinkęs sustoti. Planuojama atnaujinti likusias patalpas, sutvarkyti vidinį kiemą. Šiuo metu jame yra nenaudojamų avarinės būklės pastatų. Paruošiamieji darbai jau atlikti ir pastatus planuojama griauti. Renovuojant ligoninę pasirinktas klinkerio fasadas, kuris užtikrina puikią ventiliaciją. Pastato viršuje yra paruošta vieta saulės baterijoms. A.Klimaičio teigimu, ateityje jos bus naudojamos ruošti karštą vandenį ir visiškai patenkins ligoninės poreikį.




Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris