Kompaktiškoje Šakių ligoninėje - platūs užmojai

Evelina Machova
2014-04-03
Kol šalies gydymo įstaigos skundžiasi išvykstančiais svetur dirbti jaunais specialistais, Šakių ligoninė džiaugiasi jaunėjančiu kolektyvu. Vyriausiasis gydytojas Algirdas  Klimaitis sako, jog norint, kad gydymo įstaiga tinkamai funkcionuotų, visų pirma reikia racionaliai paskirstyti lėšas, o tam reikia gerų idėjų bei numatyti, kaip jos veiks ateityje. 
Kompaktiškoje Šakių ligoninėje - platūs užmojai

Svarbiausia - atrasti nišą
„Faktas, kad Šakiai nėra pasaulio centras, o lygiuotis į Kauną – nerealu. Vadinasi, sveikatos apsaugos sistemoje turime rasti savo nišą ir, be abejo, protingai integruotis. Pastaruoju metu nemenką dėmesį skiriame e. sveikatos plėtrai. Galime pasigirti, kad jau turime elektronines pacientų ligos istorijas, tiriamųjų vaizdų ir klinikinės laboratorijos archyvavimą – visa tai yra susieta su ligoninės informacine sistema ir veikia kaip vienas kompleksas. Nors ir rytoj galėtume integruotis į visos Lietuvos e. sveikatos sistemą, su sąlyga, kad ji būtų sukurta šalies mastu“, - sako A.Klimaitis ir priduria, kad kiekviena gydymo įstaiga turėtų pasirengti e. sveikatos įdiegimui, nes būtent čia atsiveria didesnės bendradarbiavimo sveikatos sistemoje galimybės. Todėl ne veltui kelerius pastaruosius metus  tokių sistemų diegimas buvo viena prioritetinių gydymo įstaigos sričių. 
„Manau, kad reikia spartinti visus e - sveikatos procesus informacijos keitimosi technologijų pagalba“, - sako A.Klimaitis. 
Kaip sako vyriausiasis ligoninės gydytojas, atsižvelgiant į tai, kad ligoninėje dirbo ne viena šalies medicinos iškili asmenybė, pažangiausiai, koja kojon su laiku, įstaiga pradėjo žengti pastaraisiais dešimtmečiais. Šiandien ligoninė gali didžiuotis ne tik modernizuotu pastatu, renovuotais skyriais, pažangia įranga bei kompetentingais medikais, bet ir daugeliu profesinių laimėjimų.
 
Jaunėjančios gretos 
Kalbai pasisukus apie dažnai eskaluojamą jaunų specialistų, kurie baigę studijas laimės ieško svetur, trūkumą, vyriausiojo gydytojo pavaduotoja gydymo reikalams Daina Bagdonienė sako, jog prieš kelerius metus ir jiems yra tekę susidurti su šia problema. Tačiau šiandien ligoninės administracija jau džiaugiasi kolektyvo gretas papildžiusiais jaunais specialistais. Konsultuoti pacientų atvyksta jaunas gydytojas gastroenterologas Romanas Zykus, kuris, kaip pats sako, pasiūlymą dirbti Šakių ligoninė priėmė dėl gerų darbo sąlygų, kurių kitos gydymo įstaigos tiesiog negalėjo suteikti. 
„Privačios klinikos nesugeba nusipirkti tokios aparatūros, kokia yra čia. Juk svarbu ne tik, kad gali pasiūlyti darbą, bet ir užtikrinti kokybiškas darbo sąlygas, - visa tai turiu čia“, - sako gydytojas gastroenterologas. Tiesa, gydymo įstaigoje R.Zykus pradėjo dirbti kaip endoskopijų specialistas, bet teikia dar ir gydytojo gastroenterologo paslaugas. Jis atlieka endoskopijas, ir echoskopijos, biopsijas. Pasak mediko, neužtenka turėti vien tik gerą aparatūrą, reikia ir mokėti su ja atlikti tyrimą - mokėti įvertinti pakitimus ir bendrą situaciją. Pasak A.Klimaičio, jaunasis specialistas pats atlieka ir profilaktinius patikrinimus dėl storosios žarnos vėžio. Radęs pakitimų pats daro biopsijas, o nedidelius augliukus savarankiškai pašalina. Rajono gyventojams dėl tokių sveikatos negalavimų nebereikia vykti į Kauną. 
Dirbti į Šakius po studijų atvyko ir gydytoja otorinolaringologė Reda Kentrienė. „Darbo sąlygos geros, turiu visas galimybes tobulėti kaip specialistė, ligoninė aprūpinta reikiama įranga, ko gi dar reikia“, - sako jauna gydytoja ir priduria studijų metais nuolat galvodavusi, jog norėtų grįžti dirbti į gimtuosius Šakius. 
Chirurgas Ramūnas Mikulionis Šakių ligoninėje pradėjo dirbti prieš šešerius metus. „Darbo išties nemažai, operacinės užimtos kasdien. Tai, kad kartais jauni specialistai sako, jog rajoninėse ligoninėse jie neturės ką veikti, neatitinka tikrovės. Greičiausiai tai tiesiog atsikalbinėjimai. O tobulėti gali dirbdamas bet kurioje gydymo įstaigoje. Svarbiau, kad noro būtų. Be jo, profesionalu netapsi. Pasirinkimo nesigailiu, galėčiau pasakyti, jog greitai įgijau patirties. Rezidentūros metais ir po jos dirbau ne vienoje šalies ligoninėje. Didžiąją dalį praktikos praleidau klinikose, tačiau ten jaunam specialistui, taip sakant, reikia išsikovoti vietą po saule. Darbo atmosfera gana grėsminga. Todėl man norėjosi ramesnės darbovietė. Šakiuose radau tokį kolektyvą, kuriame dirbdamas jautiesi laisvas, santykiai labai geri, puikiai sutariame. O tai teigiamai atsiliepia ir pacientų gerovei“, - sako gydytojas R.Mikulionis.
 
Vadovaujasi vertybėmis
Smalsu, kokiomis gi darbo sąlygomis medikus viliojo Šakių ligoninės vyriausiasis gydytojas. „Visų pirma mums, matyt, pasisekė, kad esame nelabai toli Kauno. Faktas, kad ten visi norintieji dirbti nesutilps, o mus skiria vos 60 kilometrų atstumas. Lengviau prisivilioti konsultuojančius jaunus specialistus. Be to, niekada neturėjome katastrofiško gydytojų stygiaus. Nors dabar tikrai ne prošal būtų vienas anesteziologas, okulistas, ortopedas traumatologas ir ne todėl, kad būtų jų trūkumas, tiesiog žvelgiu į ateitį – paslaugų tęstinumą ir prieinamumą.
Visuomenė sensta, rajono gyventojai - ne išimtis ir vis dažniau prireikia sąnarių endoprotezavimo paslaugų. Patalpų turime pakankamai ir, manau, kad ateityje galėtume atlikti kur kas daugiau operacijų, taip sumažindami laukiančiųjų eiles Kaune“, - sako A.Klimaitis, pridurdamas, jog per pastaruosius dvejus metus ligoninėje pradėjo dirbti septyni jauni specialistai. 
Šakių ligoninės Chirurgijos skyrius gyvuoja beveik nuo pat ligoninės įkūrimo pradžios. Dabar čia per metus atliekama apie 900 operacijų.
Ligoninėje taikomi šiuolaikiniai minimaliai invazyvios chirurgijos metodai operuojant pilvo organus, sąnarius. Dar 1971 metais čia buvo atlikta pirmoji Lietuvoje klubo sąnario endoprotezavimo operacija. Šiandien klubo sąnario endoprotezavimo operacijos yra tęsiamos, naudojant šiuolaikinius protezus. Bet didžiausia vertybė, kaip sako A.Klimaitis, - skyriuje dirbantys žmonės. Matyt, Šakių ligoninė tuo ir skiriasi nuo panašių ligoninių, kad vadovaujasi vertybėmis. 
Ligoninėje nuolat diegiamos naujovės, įgyvendinami įvairūs projektai. „Džiaugiamės moderniu Priėmimo ir skubiosios pagalbos skyriumi, šiuolaikiškomis operacinėmis, atnaujintu Radiologijos skyriumi, kur yra vaizdų skaitmeninio ir išsaugojimo funkcijos, teleradiologijos galimybėmis, e. sveikatos klinikinės laboratorijos moduliu, nauja videoendoskopine, kardiologijos, funkcinės diagnostikos ir echoskopijos įranga. Rekonstruotame Chirurgijos skyriuje, kuriame yra bendrosios chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos ir ginekologijos sektoriai, taikomi minimaliai invazyvios chirurgijos metodai, atliekamos kelio ir klubo sąnarių endoprotezavimo operacijos. Ligoninės struktūroje yra Konsultacijų skyrius. Tai, matyt, ir vilioja jaunus specialistus“, - svarsto ligoninės vyriausiasis gydytojas. 
 
Puikus bendradarbiavimo pavyzdys 
Sveikatos apsaugos ministrui Vyteniui Povilui Andriukaičius išsakant nemažai priekaištų privačiai medicinai, A.Klimaitis sako esąs įsitikinęs, jog privati ir valstybinė medicina galėtų būti puikus tandemas. Ir pateikia pavyzdį, kaip jiems sekasi bendradarbiauti. 
„Ligoninės patalpos didelės ir sutikite, kad jas išlaikyti reikia nemažai resursų, ypač rajoninėms ligoninėms. Svarstydami įvairias galimybes prieš dešimtmetį išnuomavome dalį patalpų privačiam Hemodializės centrui. Žinoma, daugelis turbūt pasakytų, kad galėjome ir patys įsirengti, tačiau viską gerai apskaičiavus paaiškėjo, kad tai mums per brangu, nors poreikis tarp rajono gyventojų ir buvo. Juk pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu, reikia sukurti kuo arčiau jų esančią dializę. Taip Šakių ligoninėje įsikūrė privatus gydytojo Algio Laurinaičio hemodializės centras, kuris šiandien dirba visu pajėgumu. Ir pacientams ramiau. Čia pat yra operacinė ir reanimacija, jei kas nutiktų. Tai įrodymas, kad privati ir valstybinė medicina gali puikiai sugyventi po vienu stogu. O baimės, kad privatus sektorius stengsis pasiglemžti ligoninių darbą, manau, nepagrįstos. Kodėl? Nes privati medicina tikrai nesiverš į skubios ar būtinosios pagalbos teikimą. Tai ligoninės pagrindinis uždavinys teikti skubią kvalifikuotą pagalbą. Privatus medikas, be abejo, labiau norėtų dirbti planinėje medicinoje“, - svarsto A.Klimaitis.
Nemažas dėmesys ligoninėje skiriamas ir infekcinių ligų profilaktikai, nors kaip sako ligoninės hospitalinių infekcijų kontrolės specialistė Ramutė Strimaitienė, reikia investuoti į dalykus, kurie šiandien nėra labai matomi. Jai pritaria ir ligoninės vyriausiasis gydytojas. „Jei manyčiau, kad man reikia atlikti planinę, bet nelabai sudėtingą operaciją, tarkim, pilvo išvaržos ar sąnario protezavimą, ar laparoskopinę kojų operaciją, rinkčiausi mažesnę ligoninę. Kodėl? Nes jose mažesnis apkrovimas, vadinasi ir mažesnė infekcinių ligų tikimybė. Sutikim, kad centralizavimas vis dėlto veda į tam tikrą krizę, ypač kalbant apie hospitalines infekcijas. Šiuo aspektu aš matau nemažai perspektyvų tokioms gydymo įstaigoms, kaip Šakių ligoninė. Manyčiau, sveikatos politikai turėtų pamatyti kelis žingsnius į priekį ir šiandien priimti sprendimus, kurie ateityje padėtų išvengti katastrofiškos padėties, kai kelio atgal nebebus“, - sako A.Klimaitis.
 
Ateities perspektyvos
Netylant kalboms apie medicininio turizmo perspektyvas Lietuvoje Šakių ligoninės vyriausias gydytojas Algirdas Klimaitis šioje srityje taip pat mato jau beveik šimtmetį skaičiuojančios gydymo įstaigos perspektyvas. „Kaliningradą nuo mūsų skiria kelios dešimtys kilometrų, o ten maždaug milijonas potencialių pacientų. Jiems tikrai turime ką pasiūlyti – pradedant sąnarių endoprotezavimo paslaugomis, kuriomis Šakių ligoninė garsėja nuo seno, baigiant kitomis nesudėtingomis operacijomis. Jau ir šiandien pasitaiko pacientų iš Kaliningrado, o sukūrus palankesnes sienos kirtimo sąlygas, jų galėtų būti kur kas daugiau. Vertinant mūsų ir jų gydymo įstaigas, teikiamų paslaugų kokybę jaučiams didžiulis skirtumas. Jų sistema lyginant su mūsų vėluoja maždaug dvidešimt metų. Vadinasi, galime išnaudoti šį potencialą“, - įsitikinęs A.Klimaitis.
Tiesa, be minčių apie gydymo įstaigos biudžeto pildymą iš medicininių turistų, A.Klimaitis žvelgia toliau ir ieško vadinamųjų „kietųjų“ investicijų:
„Didžiąją dalį gydymo įstaigos esame sutvarkę, dabar reikėtų papildomų lėšų Autoklavinės renovacijai ir likusiai daliai Chirurgijos skyriaus, nes dalis renovuota  už 2007 – 2013 metų Europos Sąjungos fondų lėšas. Kita sritis, apie kurią daug svarstome, - energetinių išteklių atnaujinimas. Žvelgdami į šiandienes tendencijas svarstome vandens šildymui naudoti saulės kolektorius. Pas kaimynus lenkus praktiškai ant kiekvienos ligoninės yra po saulės kolektorių. Mūsų skaičiavimais, vasaros metu karštam vandeniui sutaupytume po 20 tūkst. litų per metus. Ar atsipirks? Manau, kad energetiniuose projektuose nereikėtų skaičiuoti atsiperkamumo. Juk į šias technologijas reikia nuolat investuoti, kalbu apie energijos kaštus po investavimo. Tai tiesiog alternatyva, kuri leistų šiek tiek sutaupyti, be to, mažintų ir oro taršą, kas, sutikime, taip pat svarbu kalbant apie sveiką visuomenę.“  

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris