Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras – visuomet atviras naujovėms

Gintarė Kaminskienė
2015-11-09
Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras (Rokiškio PASPC) po kelerių metų skaičiuos nepriklausomos veiklos dvidešimtmetį. Nors jaunų specialistų pritraukimas čia tokia pat problema kaip ir daugelyje kitų rajonų, senbuviai, dirbantys įstaigoje kelis dešimtmečius, įsitikinę, kad darbui sudarytos sąlygos - itin palankios. Net ir nuolatinės naujovės bei elektroninių paslaugų plėtra negąsdina. „Anksčiau prie vienų naujovių pripratome, priprasime ir dabar. Tik, žinoma, pereinamasis laikotarpis bus sunkus, tačiau negalime nustoti dirbti“, – šypsosi Rokiškio PASPC vadovė Zita Kapušinskienė.
Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras – visuomet atviras naujovėms
Diabetinės pėdos kabinete aptarnaujami sergantieji cukriniu diabetu. „Atliekame gydomąjį pedikiūras, diabetinės pėdos priežiūrą, vedame mokymus, kaip valdyti ligą“, - pasakoja slaugytoja diabetologė Rasa Mažeikienė.

Tobulumui ribų nėra
Poliklinika Rokiškyje pastatyta 1983 metais, tačiau jos vadovė Z.Kapušinskienė sako, kad įstaigos sukaktis švenčia ir gyvavimo laiką skaičiuoja nuo 1997 metų birželio 12 dienos, kai atsiskyrė nuo rajono ligoninės kaip atskiras juridinis vienetas. Štai po poros metų artėja garbingas dvidešimtasis jubiliejus. „Planuojame parodyti visuomenei, ką nuveikėme, kaip pasikeitėme per pastarąjį penkmetį, pristatyti pokyčius padaliniuose. Apie juos gi dažnai nedaug težino kituose padaliniuose ar pačiame Rokiškyje įsikūrusioje poliklinikoje dirbantys specialistai“, – apie planus pasakoja direktorė.
Pokyčių per visą gyvavimo laikotarpį, žinoma, įstaigoje būta iš tiesų nemažai. Dabar šis sveikatos priežiūros centras pacientus pasitinka kaip iš tiesų moderni įstaiga, užtikrinanti įvairiapusiškas paslaugas pacientams. „Ir darbo sąlygos tiek poliklinikoje, tiek ambulatorijose patogios, gydytojų ir slaugytojų darbo vietos - modernizuotos, atitinkančios tam tikrą lygį. Aišku, tobulumui ribų nėra. Tai, ką padarėme iš pat pradžių, dabar jau vėl atrodo keistina, tobulintina“, – sako Z.Kapušinskienė.
Įstaiga rengė ir įgyvendino ne vieną projektą, kuriam buvo skirta ES parama. Juos įgyvendinant, buvo modernizuotos ambulatorijos, bendrosios praktikos gydytojo kabinetai, Rokiškio poliklinika, atliktas patalpų remontas, įsigyta šiuolaikinės medicininės įrangos, leidžiančios greitai ir tiksliai atlikti reikalingus tyrimus. Pasikeitė ir greitosios medicinos pagalbos skyriaus darbuotojų teikiamos skubiosios pagalbos apimtys – greitosios medicinos pagalbos automobiliai aprūpinti šiuolaikiška medicinine įranga, nuolat tobulinama darbuotojų kvalifikacija.
„Dalyvavome ir bandomajame akreditavime. Norėjome pažiūrėti, kaip atrodome žmonėms iš šalies. Juk verdi savo sultyse ir kartais net nematai, kas vyksta aplinkui. Gavome pakankamai teigiamų atsiliepimų. Jaučiamės įvertinti objektyviai. Žinoma, sulaukėme ir patarimų, kaip tobulinti veiklą. Pavyzdžiui, mūsų klausė, ar kasmet apmokome darbuotojus atlikti skubią pirmąją pagalbą. Mes klausėme: „Kam to reikia? Juk visi esame medikai.“ Tačiau Akreditavimo tarnybos specialistai tuomet gražiai mums parodė, kaip klystame: užsuko į laboratoriją ir paklausė laboranto, ką šis darytų, jei pas jį žmogus netektų sąmonės. Žinoma, darbuotojas pasimetė. Tad Akreditavimo tarnybos specialistams išvykus, tuoj pat paprašėme dviejų skubiosios pagalbos specialistų, kad mokymus, kaip suteikti skubią pirmąją pagalbą, pravestų visiems įstaigos darbuotojams. Juos kartosime ir kitąmet“, – teigia Z.Kapušinskienė.
 
Elektroninio recepto laukia
Šią savaitę pradėjo veikti elektroninio recepto sistema. „Lietuvos sveikatai“ ne kartą rajoninių sveikatos priežiūros įstaigų vadovai yra prisipažinę, kad tokios naujovės darbuotojus kiek gąsdina, lėtina darbo tempą. Apie tai paklausta Rokiškio PASPC direktorė tik nusišypso. „Žinoma, čia dirbančių gydytojų amžiaus vidurkis – per penkiasdešimt, jie mokėsi, kai dar nebuvo paplitusios kompiuterinės technologijos. Tačiau prie vienų naujovių pripratome, priprasime ir prie kitų.

Jau senokai išrašinėjame elektroninius nedarbingumo pažymėjimus. Iš pradžių būta nepasitenkinimo, o dabar tai atrodo vienas juokas. Vėliau įsivedėme informacinės sistemos „Sveidra“ posistemę APAP. Vėlgi, prie jos darbuotojai priprato ir dabar jau gali įvertinti naudą. Dar įdiegėme išankstinę pacientų registraciją internetu per tinklalapį „www.sergu.lt“. Šis žingsnis taip pat pasiteisino – registravimasis dabar patogus tiek mūsų registratūros darbuotojams, tiek pacientams“, – vardija Z.Kapušinskienė. 
Anot jos, paskutinis projektas, kuriuo siekiama įdiegti modernią e.sveikatos paslaugų sistemą ir sujungti visas išvardytas sistemas, darbuotojus taip pat kiek neramina. Ką jau kalbėti apie pastaruoju metu pasipylusius elektroninių sistemų atnaujinimus. „Darbuotojai nerimauja dėl trukdžių, diegimo fazė labai sunki. Kitos įstaigos, pavyzdžiui, bankas turi galimybę sustabdyti darbus, mes to padaryti negalime. Tačiau suprantame, kad ilgainiui moderni e.sveikatos paslaugų informacinė sistema leis pagreitinti gydytojų darbą“, – mano Z.Kapušinskienė.
 
Jaunų specialistų trūksta
Kalbėdama apie vadovaujamą įstaigą, direktorė akcentuoja, kad darbo sąlygos čia nesiskiria nuo kitų pirminės sveikatos priežiūros įstaigų. Tad galbūt pavyksta susidoroti su opia jaunų specialistų pritraukimo problema? Deja, anot Z.Kapušinskienės, šiuo klausimu „koją pakiša“ geografinė Rokiškio padėtis.
„Šiemet Rokiškio poliklinikoje pradėjo dirbti dvi jaunos specialistės. Nors per pastarąjį dešimtmetį turėjome naujų specialistų, mūsų įstaiga jiems, galima sakyti, sėkminga – čia dirbdami jie tai karjeros laiptais pakyla, tai sukuria šeimas ir mus palieka. Tačiau negalėčiau pasakyti, kad mūsų sveikatos priežiūros centre didelė darbuotojų kaita. Daugelis čia jau dirba kelis dešimtmečius.
Galvoju, kad jaunų specialistų pritraukimas – visų rajonų problema. Provincija lieka provincija. Vykstame į Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto organizuojamas muges, pristatome įstaigą. Deja, nedaug kas jų metu prie mūsų stendo prieina. Pamato užrašą „Rokiškis“ ir galvoja, kad tai – pasaulio kraštas. O mes gi pasistengtume jauniems specialistams ir būsto paieškoti. Visokeriopą pagalbą pasiūlytume. Tačiau, mano manymu, pagrindinis argumentas visgi – atlyginimai. Teko girdėti, kad gydytojų rezidentų lūkesčiai – apie trijų tūkstančių eurų atlyginimas, tačiau jaunam specialistui mokamas toks atlyginimas būtų socialiai neteisingas kitų atžvilgiu“, – sako Rokiškio PASPC direktorė.
Ji priduria, kad įstaiga yra pateikusi paraišką Vilniaus universitetui tapti rezidentų rengimo baze, tačiau kol kas negautas nei patvirtinimas, nei paneigimas. „Suprantu ir esu kalbėjusi su rezidentų vadovais, šie mane patikino, kad išsiųsti rezidentus į provinciją – sudėtingas dalykas. Rokiškio geografinė padėtis šiuo atveju nedėkinga. Tačiau turiu paminėti, kad mūsų išskirtinumas tas, jog rajone gyventi ženkliai geriau nei bet kur kitur. Kasmet vyksta teatrų festivalis ir apskritai kultūriniu gyvenimu nesiskundžiame. Gražus mūsų miestas, jo centras, pakankamai išplėtota infrastruktūra. Atvykę jauni specialistai turėtų puikias galimybes kilti karjeros laiptais“, – privalumus vardija Z.Kapušinskienė.
 
Galvos skausmas dėl atlyginimų didinimo
Prakalbus apie atlyginimus, paaiškėjo, kad medikų darbo užmokesčio vidurkis Rokiškio PASPC – apie 1100 eurų. Tačiau Z.Kapušinskienė sako, kad tai – nėra gerai. „Prieš septynerius metus patvirtinome darbo apmokėjimo tvarką. Atsižvelgėme į tai, kad šeimos gydytojai turi nevienodą prisirašiusių pacientų skaičių. Sutarėme, jog atlyginimą mokėti reikia už darbą, o ne už pareigas ar turimą diplomą. Pagal mūsų diferenciaciją slaugytojo atlyginimas du kartus skyrėsi nuo minimalaus mėnesinio atlyginimo. Gydytojų atlyginimas buvo dukart didesnis nei slaugytojos.
Deja, dabar viskas išsikreipia, mat minimali mėnesinė alga didėja, o atlyginimų didinti neturime iš ko. Nors kalbama, kad pora centų padidintas paslaugos įkainis ir iš to mes turime didinti slaugytojams atlyginimus ar panašiai, tačiau prisirašiusiųjų skaičius mažėja, tad lėšų daugiau negauname. Už skatinamąsias paslaugas ir prevencinių programų vykdymą gaunamos lėšos yra skirtos papildomiems kaštams padengti“, – sudėtingą situaciją, su kuria susiduria visos sveikatos priežiūros įstaigos, įvardija vadovė.
Tiesa, nors prisirašiusių pacientų mažėja, apsilankymų skaičius kasmet auga. „Tai reiškia, kad mūsų žmonės sensta, gerėja diagnostikos galimybės, profilaktinių programų įgyvendinimas taip pat leidžia anksčiau diagnozuoti ligas, automatiškai sergančiųjų skaičius didėja. Tad kiekvienas čia dirbantis gydytojas – vertas paminklo.
Visi aiškina, kad aštuoniasdešimt ar net devyniasdešimt procentų sveikatos problemų turi būti išspręsta pirminiame lygyje, eilių neturi būti, dirbti turime kiaurą parą neatsikvėpdami ir tenkindami pacientų poreikius. Tačiau čia dirbantys gydytojai taip pat yra žmonės“, – už savo darbuotojus stoja Z.Kapušinskienė.


 

Pacientui skirti norėtų dvidešimt minučių
Šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytas normatyvinis apylinkės dydis 1550 pacientų, bet Rokiškio PASPC direktorė įsitikinusi, kad jo gydytojui „neįmanoma apžioti“, kad šis galėtų laiku ir kokybiškai dirbti savo darbą. „Maksimali apylinkė galėtų būti apie 900 žmonių. Norėtume dirbti taip, kad kiekvienam pacientui turėtume bent po dvidešimt minučių. Kad kiekvienas gydytojas galėtų įsigilinti į žmogaus problemas“, – sako Z.Kapušinskienė.
Jai pritaria ir pacientų kelerius metus iš eilės rajone geriausia gydytoja išrinkta vidaus ligų gydytoja Virginija Daščioraitė. „Daugiausiai, žinoma, sulaukiame vyresnio amžiaus asmenų, kenčiančių dėl amžiaus ligų: padidėjusio kraujospūdžio, sąnarių skausmų. Pasaulis margas, visko būna, žmonės gi pas mus ateina dėl savų problemų. Kiek galime, tiek padedame. Iš tiesų, laiko įsigilinti tiek, kiek reikėtų, neturime. Kitąkart pacientui pakaktų tik pokalbio, gi dalis jų yra seni ir vieniši, o vien kalbėtis – laiko maža. Tačiau tai – labai svarbu, pokalbis taip pat tam tikra gydymo forma. Mėgstu skaityti literatūrą, tad visai neseniai perskaičiau teisingą mintį. Geriausia per ausį teikiama skubi pagalba – paguodos žodis. Iš tiesų nuraminti pacientą labai svarbu: kai sergame visi norime užuojautos“, – įsitikinusi trisdešimties metų darbo praktiką turinti gydytoja.

 
Kalba jauni specialistai:
 Gydytoja odontologė Eimaintė Šalkauskaitė:
- Studijas baigiau šiemet ir iš karto atvykau dirbti į Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centrą. Esu iš čia kilusi, tad patraukė gimtasis kraštas. Darbas man patinka, sąlygos, mano nuomone, panašios kaip ir visur. Žmonės - paprasti, draugiški. Kai tik pradėjau dirbti, kolektyvas taip pat priėmė šiltai, visuomet galiu paklausti, kas neaišku, paprašyti pagalbos. Pacientų, aišku, netrūksta, tačiau darbo krūviu nesiskundžiu.
Kalbant apie dantų ir burnos būklę, pacientų pasitaiko įvairių. Sutinku ir vaikučių, kuriems norėtųsi labiau padėti, tačiau, žinoma, ne visi susidomi. Žinoma, yra tėvelių, kurie domisi, prašo informacijos.

 
Burnos higienistė Lolita Puriuškytė:
- Studijas taip pat baigiau šią vasarą. Esu gimusi ir augusi Rokiškyje, todėl tokią viziją čia įsikurti, dirbti ir turėjau. Studijavau Panevėžyje, turėjau ir darbo pasiūlymų, tačiau savas, mažesnis kraštas širdžiai buvo mielesnis. Čia nieko netrūksta, kainos kur kas mažesnės nei kitur, žmonės patenkinti. Viskuo, ko man reikia darbui, esu aprūpinta, tad galiu patikinti, kad darbo sąlygos nesiskiria nuo privačios klinikos.
O dėl pacientų – visokių pasitaiko. Džiaugiuosi, kai žmonės įvertina rezultatą prieš burnos higieną ir po, galiausiai būna patenkinti. Burnos higienistas šalyje, sakyčiau, dar nėra visiškai atrasta specialybė, o gi kai kurių pacientų būklė būna tokia, kad gydytojas odontologas darbo pradėti negali tol, kol savo darbo neatlieka higienistas.

 
Įvairiapusė pagalba pacientams
Rokiškio PASPC prisirašiusiems pacientams stengiamasi sudaryti kuo palankesnes sąlygas, tad čia yra įrengtas kabinetas įvairiems profilaktiniams patikrinimams, taip pat Diabetinės pėdos kabinetas, teikiantis paslaugas, sergantiesiems cukriniu diabetu.
 
Slaugytoja diabetologė Rasa Mažeikienė:
- Diabetinės pėdos kabinete aptarnaujame sergančiuosius cukriniu diabetu. Atliekame gydomąjį pedikiūrą, diabetinės pėdos priežiūrą ir vedame mokymus, kurie reikalingi, kai pacientas pirmą kartą išgirsta diabeto diagnozę, taip pat kai gydymas nuo diabeto neveiksmingas, kalbame apie mitybą.
Sergančiųjų netrūksta ir apsilankančiųjų daugėja. Pacientai dažniausiai lankosi dėl kojų priežiūros. Smagu matyti, kai jie įvertina paslaugų kokybę ir vieną kartą apsilankęs, ateina ir antrą, ir trečią kartą.
 
Bendrosios praktikos slaugytoja Danguolė Kondratenkienė: 
- Iš ryto į mūsų Profilaktinių patikrinimų kabinetą pacientų atvyksta daugybė, popiet galime kiek atsikvėpti. Žmonės pas mus užsuka ir akispūdį pasimatuoti bekontakčiu akispūdžio matavimo aparatu, skirtu glaukomos profilaktikai, ir dėl pažymų darbui, profilaktinių sveikatos patikrinimų, pagal prevencines programas. Galiu pasakyti, kad situacija gerėja, žmonės tampa sąmoningesni. Tačiau vis tiek kviečiame nepamiršti pasirūpinti savo sveikata. Rašome laiškus, skambiname ir raginame pasitikrinti profilaktiškai. Tiesa, moterys, pastebime, labiau suinteresuotos savo sveikata.
Turime ir aparatą, skirta kūno masei analizuoti, tad sulaukiame ir pacientų, norinčių kontroliuoti savo svorį. Problema dėl nutukimo matoma, deja, turintieji antsvorio dažniausiai svertis nenori.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris