Rokiškio ligoninė: visas kliūtis įmanoma įveikti

Gintarė Kaminskienė
2016-01-15
Rokiškio ligoninė – nors ir įsikūrusi šalies pakraštyje, gali didžiuotis, jog Naujuosius metus pasitiko be praradimų: išlaikyti visi turėti profiliai. Kiekvienas jų, atsižvelgiant į pacientų poreikius, plečiami. O vaikštant Rokiškio ligoninės koridoriais didelių eilių prie specialistų kabinetų išvysti taip pat netenka. Sveikatos priežiūros įstaigos vadovas Raimundas Martinėlis, sako, kad toks vaizdas – nieko keista. Sėkmingas e.paslaugų diegimas bei kelios darbuotojų gudrybės gelbsti nuo fizinio laukimo registratūroje ar ligoninės koridoriuose.
Rokiškio ligoninė: visas kliūtis įmanoma įveikti
Nuo praėjusio pavasario ligoninėje pradėti atlikti ir mamografijos tyrimai. Anksčiau dėl galimų pakitimų krūtyse gydytojai tegalėdavo išrašyti siuntimą ir rekomenduoti nuvykti pasitikrinti į Panevėžį ar Uteną, o dabar nebereikia niekur važiuoti. Atliekami tiek diagnostiniai, tiek programiniai tyrimai.

Plės paslaugų spektrą

Rokiškio ligoninės direktorius Raimundas Martinėlis šypsosi – praėjusieji metai įstaigai buvo derlingi. Pradėta teikti naujų paslaugų, kuriami planai apie turimų profilių plėtrą, sulaukta ir specialistų kolektyvo pagausėjimo.
 
„Panašu, kad praėjusius metus baigėme „su pliusu“. Turime viršiję tam tikrų stacionarinių, palaikomojo gydymo paslaugų. Kadangi Sveikatos apsaugos ministerija orientuojasi į garbaus amžiaus žmonių poreikius, gavome galimybę teikti gerontologijos paslaugas. Šiam reikalui ketiname skirti dešimt terapinio profilio lovų. Per šiuos metus belieka sutvarkyti dokumentus ir reglamentuoti paslaugų teikimą.
 
Pernai papildėme ir vaikų ambulatorinę reabilitaciją, plėtojome dienos stacionarą, kas žmonėms be galo patogu. Atnaujinome ir nėščiųjų skyrių. Prie Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos mums buvo suteikta galimybė prisijungti ne pirmojo etapo metu, todėl negavome lėšų patalpoms atnaujinti, tačiau šiuo metu programoje dalyvaujame ir jau turime visą reikiamą naują įrangą: lovas, monitorius, echoskopus ir panašiai“, – vardija R.Martinėlis.
 
Nuo praėjusio pavasario ligoninėje pradėti atlikti ir mamografijos tyrimai. Anksčiau dėl galimų pakitimų krūtyse gydytojai tegalėdavo išrašyti siuntimą ir rekomenduoti nuvykti pasitikrinti į Panevėžį ar Uteną, o dabar nebereikia niekur važiuoti. Atliekami tiek diagnostiniai, tiek programiniai tyrimai.
 
Šiuos tyrimus atliekanti radiologijos technologė Paulina Rapnikienė teigia, kad mamogramų šiuo metu darytis atvyksta ir aplinkinių rajonų moterys. „Mamogramų kasdien atliekame po aštuonias. Darbuotojai dirba per pietus – nuo 12 iki 15 valandos. Tačiau iš pacientų girdime, jog šie norėtų, kad paslauga būtų teikiama ir rytais“, – sako specialistė.
 
Nuo praėjusių metų Rokiškio ligoninėje atliekamos ir kontrastinės pilvo, plaučių tomogramos. „Savivaldybė mums padėjo įsigyti modernesnį aparatą, kuris išplėtė paslaugų spektrą. Turime ir nuotolinės radiologijos paslaugą: mūsų gydytojų atliktas mamogramas nuotoliniu būdu aprašinėja kitų įstaigų specialistai.
 
Ligoninės laboratorijoje tyrimai atliekami greitai ir, pasak laboratorijos vedėjos Ramunės Godeliauskienės, patenkina esamus pacientų poreikius. „Darbų apimtys pošventiniu laikotarpiu nėra itin didelės. Paprastai daugiausiai užsakymų sulaukiame iš vidaus ligų gydytojų, Priėmimo skyriaus. Populiariausi, jei taip galima įvardyti, biocheminiai kraujo tyrimai, imunologiniai, pavyzdžiui, dėl skydliaukės veiklos sutrikimų, Laimo ligos. Tiesa, pastarieji tyrimai ganėtinai sezoniški, didžiausio tyrimų poreikio sulaukiame pavasarį ir rudenį, kuomet erkės aktyviausios. Profilaktiškai tiriame ir darbuotojus dėl hepatito B.
 

Iš techninės pusės turime tikrai viską, ko reikia, atsižvelgiant į mūsų pacientų poreikius. Retesnius tyrimus, kurių mėginius galima transportuoti, pagal sutartis siunčiame atlikti kitur. Nors leistina tyrimus atlikti per dviejų valandų laikotarpį, jei viskas sėkmingai veikia, atliekame per valandą, kadangi prietaisai pakankamai pajėgūs atlikti daugiau tyrimų vienu metu“, – sako R.Godeliauskienė.
 
Atrodo, viskas Rokiškio ligoninėje paskaičiuota, apsvarstyta ir išspręsta. Šiemet ligoninės struktūriniai pakeitimai, pasak vadovo, ko gero, taip pat nelaukia. „Per ketvirtą restruktūrizacijos etapą kalbama apie specializuotų skyrių naikinimą. Viliamės išlaikyti Neurologijos skyrių, svarstome apie ambulatorinių paslaugų plėtimą, purvo vonias, druskų kambarį.
 
Kitaip tariant, turimą segmentą norime plėsti įvairesnėmis paslaugos. Nemažai plėtros galimybių matome ir ortopedijos – traumatologijos srityje. Trisdešimt procentų turėtų padidėti paliatyvios slaugos apimtys. Šioje srityje jau dabar pastebime didžiulį poreikį.
 
Galime džiaugtis, kad šiame krašte, ko gero, vieninteliai likome su visais turėtais profiliais, nieko neatsisakėme: toliau sėkmingai teikiame chirurgijos, dienos chirurgijos, reanimacijos, dienos stacionaro ir kitas paslaugas“, – sako R.Martinėlis.
 
Susidoroja su eilėmis
Paklaustas, kaip gi sekasi tvarkytis su e.paslaugomis, Rokiškio ligoninės vadovas tikina, kad visi iškelti tikslai įvykdyti. „Žinoma, tam tikros funkcijos veiks tik ateityje, tačiau jau dabar sistema sėkmingai veikia Greitosios pagalbos skyriuje, Registratūroje.
 
Pacientai gali patogiai užsiregistruoti pas gydytoją per elektroninę sistemą „sergu.lt.“ Vienintelis trukdis kol kas - e.receptas. Tiesa, viskas, kas padaryta mūsų lygmeniu, veikia tinkamai, keblumų kyla dėl sistemų susijungimo. Tad apskritai galima sakyti, kad elektroninės paslaugos, nors ir neveikia visa apimtimi, mūsų ligoninėje yra plėtojamos pakankamai sparčiai“, – skaitmenizacijos procesus apibendrina R.Martinėlis.
 
Vadovas sako, kad darbuotojams didelių sunkumų dirbant su e.paslaugų paketu nekyla, nes vienokias ar kitokias elektroninės sistemas ligoninė taikė ir iki šiol. „Tarkime, dar prieš pradedant visuotinai elektronizuoti paslaugas, turėjome tam tikrą sistemą, per kurią užsakymus gaudavo laboratorija. Dabar mažai kas pasikeitė, todėl didelių trikdžių nepatyrėme. Visa ši idėja - labai puiki, optimizuoja darbą. Dabar vėl esame parašę naują projektą kitam e.sveikatos plėtros etapui. Be abejonės, sieksime tęstinumo, naujų galimybių“, – įsitikinęs ligoninės direktorius.
 
Pasak jo, būtent elektroninės paslaugos ir kelios paprastos gudrybės leidžia dorotis su eilėmis. „Didžiausios eilės mūsų įstaigoje – pas kardiologus. Taip susiklostė natūraliai, visuomenei jau žinoma, kad širdies ir kraujagyslių ligos – viena dažniausių sveikatos problemų. Prie kitų specialistų kabinetų eilės nesidriekia. O tam, kad ir prie registratūros netektų eilėje stovėti, slaugytojos tądien atvykstančių pacientų kortelėmis pasirūpina iš anksto, kabinetuose užpildo ir statistinius lapus“, – gudrybes atskleidžia Rokiškio ligoninės vadovas.
 
R.Martinėlis teigia, kad esant tokiai tvarkai konsultuojantys gydytojai tikrai galėtų priimti pacientus ir iš kitų regionų.
Tiesa, užsirašiusiems ir sutartu laiku neatvykusiems pacientams, dėl kurių, žinia, taip pat formuojasi eilės, sankcijų Rokiškio ligoninės darbuotojai netaiko. „Prieš vizitą užsirašiusiesiems perskambinama, pasiteiraujama, ar atvyks. Iš tiesų, būta kalbų apie finansinį drausminimą neatsakingiems pacientams. Mano nuomone, tai būtų veiksminga.
 
Kartais gi pasitaiko pacientų, kurie neatvyksta. Lieka tuščias tarpas, kuriuo galėtų pasinaudoti kitas pacientas. Tad tam tikros sankcijos, greičiausiai, padidintų motyvaciją, sąmoningumą“, – apie pacientų drausminimą kalba direktorius.
Automatinių priminimų apie vizitus Rokiškio ligoninė kol kas nenaudoja, tačiau turimoje elektroninėje sistemoje tokia galimybė yra, tad ateityje registratūros darbuotojams skambinėti pacientams ir priminti apie vizitus, ko gero, nebeteks.
 
Specialistams – patogios darbo sąlygos
Gydytojų atlyginimai, panašu, R.Martinėliui taip pat nekelia didelio galvos skausmo. Vadovas ne tik didina minimalų atlyginimą, bet ir stengiasi išlaikyti proporcijas tarp pareigybių. „Nuo metų vidurio slaugytojoms mokamos kasmėnesinės priemokos, šiemet ketinama atnaujinti darbo apmokėjimo metodiką.
 
Tiesa, kalbant apie atlyginimų didinimą, darbuotojai gali sulaukti tam tikrų pokyčių. Pavyzdžiui, jei iki šiol bendrosios praktikos slaugytojams atlyginimai buvo didinami vienodai, dabar vadovas svarsto apie diferencijavimą. Darbuotojų yra įvairių, skirtingai besistengiančių. Galbūt motyvavus vienus, kiti taip pat ras  noro stengtis“, – mano Rokiškio ligoninės direktorius.
 
Naujų specialistų pritraukimo problemą apsukrus vadovas taip pat išsprendė. Praėjusieji metai buvo net labai turtingi, mat įdarbinta apie dešimt specialistų. Vieni jų atvyksta tik konsultuoti, kiti įsidarbino visu etatu.
 
Jaunus specialistus ligoninė pritraukia apmokėdama jų rezidentūros studijas. Šiuo metu rezidentūroje mokosi ir į Rokiškio ligoninę ketina atvykti dirbti gastroenterologas, abdominalinis chirurgas, kardiologas.
 
Neseniai ligoninėje pradėjo dirbti ir specialistas iš Baltarusijos. Ligoninės vadovas atskleidė, kad sutvarkyti reikiamus dokumentus dėl gydytojo echoskopuotojo Siamiono Shaidulayeu įdarbinimo nebuvo lengva. Tačiau galiausiai ligoninei garantavus, jog šis čia dirbs kelerius metus, pastangos nenuėjo veltui.

 
Dėl būsto nuomos atvykstantiems specialistams ligoninės vadovui rūpintis taip pat netenka, kadangi nuoma Rokiškyje dažnai siekia vos pusę šimto eurų. „Pavyzdžiui, mūsų kolektyve dirbantys ortopedai traumatologai – jauna šeima - jau yra nusipirkę būstą, vaikai lanko mokyklą, o gydytoja visai neseniai susilaukė trečios atžalos. Džiaugiamės, kai jauni specialistai čia įleidžia šaknis“, – šypsosi R.Martinėlis.




 
Kalba specialistai
Kineziterapeutė Sigita Paliulionytė: 

- Darbuotis sekasi puikiai. Čia kineziterapeute dirbu kiek daugiau nei pusmetį. Pradėjau iš karto po studijų Utenoje. Iš tiesų, be galo džiaugiuosi tiek darbo specifika, tiek darbo sąlygomis.
 
Be to, ir pacientai labai malonūs. Žinoma, daug priklauso nuo to, kaip pats su pacientais bendrauji. Darbo krūvis kartais būna iš tiesų nemenkas, tačiau susidorojame. Esame draugiškas kolektyvas, todėl visuomet vieni kitiems ištiesiame pagalbos ranką.
 
Kineziterapeutas Mindaugas Pliuškis: 

- Netrukus bus mano darbo Rokiškio ligoninėje penkmetis. Esu rokiškietis, todėl po studijų Kaune grįžau dirbti čia. Esu įgijęs kineziterapijos magistro kvalifikacinį laipsnį. Nors sakoma, kad savame krašte pranašu nebūsi, pabandyti gi galima.
 

Su kolektyvu iš tiesų sutariame draugiškai ir pasidalijame darbo krūvį. Daugiausiai sulaukiame pacientų su nugaros problemomis, išvaržomis, trauminėmis kontraktūromis. Sutarti su pacientais ne visuomet būna lengva, kartais ir norų įvairių sulaukiame.
 
Pamenu, kartą moteris prašė parašyti ant lapo pažymą vyrui, ko ši negali daryti dėl išvaržos. Esą vyras reikalauja nedarbingumo metu paruošti maistą prieš jam grįžtant iš darbo.
 
- Kineziterapeutas Donatas Valentas: 

- Čia dirbu metus. Atvykau dirbti po studijų Lietuvos sporto universitete. Pacientų sulaukiame iš tiesų nemažai, tačiau dėl to tikrai nesiskundžiu. Kaip su pacientais bendrausi, taip jie ir atsišauks.
 
Jei šypsaisi ir esi malonus, ir jie atsako šypsena. Nors mūsų darbas - specifinis, negalėčiau teigti, kad sunkus. Dirbti malonu, o tai, ko gero, svarbiausia.

 
Tarp kitko
Rokiškio ligoninėje novatoriškai žiūrima ir į aplinkos apsaugą. R.Martinėlis panoro dalyvauti Aplinkos apsaugos ministerijos inicijuotame projekte ir įsigyti pavojingų medicininių atliekų smulkinimo ir nukenksminimo aparatą.
 
Ministerijai jau yra pateikti visi reikalingi dokumentai ir laukiame galutinio sprendimo – finansavimo. Jis, planuojama, bus rudenį. Tiesa, įstaigai ir šiuo metu tvarkant medicinines atliekas problemų nekyla, visais rūpimais klausimais pakonsultuoja vietos visuomenės sveikatos centras. Tačiau šiuo klausimu vadovas norėtų optimizuoti išlaidas, nes paskaičiavo, kad nuosavo utilizavimo aparato eksploatacija sumažintų medicininių atliekų utilizavimo išlaidas. Per metus įstaigoje planuojama utilizuoti apie penkias tonas medicininių atliekų.

 
Komentaras
Radiologijos skyriaus vedėja Liudmila Kotliarova:

- Dirbu čia jau beveik keturiasdešimt metų. Anksčiau gyvenau Vilniuje, mokslus baigiau Kaune, o dirbti paskyrė Rokiškyje. Kaip atvažiavau, taip ir likau. Man čia patinka, tapau tikra rokiškiete. Kartais pajuokauju, kad atgal į Vilnių mane nuveš tik urnoje.
 
Tiesa, kadaise, kai laikiau egzaminą aukščiausiai kategorijai įgyti, manęs paklausė, kaip aš vertinu sąlygas Rokiškio ligoninėje. Mano atsakymas buvo: „Trys balai iš penkių“. Kodėl? Todėl, kad pas mus gydytojas turi išmanyti viską - nuo dantų iki kojų, kai tuo metu kituose miestuose kiekvienas gydytojas specializuojasi tik tam tikroje, kur kas siauresnėse srityje.
 
Mūsų skyriuje yra septyni pakaitiniai vidurinio personalo darbuotojai ir dvi gydytojos. Darbo daug, tad specialistų nepakanka. Darbo normų gi neturime, tad su vienu pacientu galime praleisti keturiasdešimt minučių, su kitu – ir kelias valandas. Tikrai būna nelengva, ypač kai pacientų daug. Pastaruoju metu padaugėjo suaugusiųjų, sergančių pneumonija, taip pat daug traumų, ypač šiuo metų laiku, ir sąnarių susidėvėjimo ligų.
 
Tik reikia pastebėti, kad radiologų trūksta visoje šalyje. Jaunimas gi šiuo metu mokosi kalbų ir dažnai dėl didesnio atlygio už darbą išvažiuoja į užsienį.
Todėl esu be galo dėkinga ligoninės direktoriui ir tiems, kas sugalvojo telemediciną, nes dabar galime dirbti ir gauti specialistų konsultacijas nuotoliniu būdu.
 
Kalbant apie tyrimų kiekį, reikia žiūrėti šalies mastu: mieste visada maždaug jų vienodai. Žmonės čia turi sodybas ar sodus, kuriuos prižiūri. Vasarą – štilis, gi morkas ravi net ir negalėdami, tad visos bėdos prasideda po bulviakasio. Perforuotos skrandžio opos, radikulitas, sąnarių skausmai, pasireiškia traumos, infekcinės ligos...
 
Deja, valdžia neatsižvelgia į tai, kad mes, radiologai, beveik neatitraukiame akių nuo ekrano, neturime jokio poilsio. Negalime nueiti pas pacientą, pamatuoti jam spaudimą, pavaikščioti ar panašiai. Sėdime visą dieną akis įbedę į tūkstančius pilkų atspalvių.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris