Radviliškio ligoninė įgyvendinus projektą apjungė Šiaulių regioną

Darius Matas
2015-07-13
Radviliškio miesto kultūros centre praėjusią savaitę pristatytas projektas „Elektroninių sveikatos paslaugų plėtra Šiaulių regiono asmens sveikatos priežiūros įstaigose“.  Trejus metus vykdytas projektas, suvienijo sveikatos specialistus ir politikus, bei leis teikti kokybiškesnes sveikatos priežiūros paslaugas, mažins pacientų eiles ir medicinos specialistų darbo krūvį. Projektas finansuotas iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.
Radviliškio ligoninė įgyvendinus projektą apjungė Šiaulių regioną
Radviliškio miesto kultūros centre pristatytas projektas „Elektroninių sveikatos paslaugų plėtra Šiaulių regiono asmens sveikatos priežiūros įstaigose“. Nuotr. Šiaulių teritorinės ligonių kasos vadovas Remigijus Mažeika ir Radviliškio ligoninės direktorė Danutė Povelauskienė.

Suvienijo bendri rūpesčiai
Iki šiol informacija apie pacientų sveikatą dažniausiai buvo kaupiama popierinėje formoje, todėl sunkiai prieinama tiek pacientams, tiek sveikatos įstaigų specialistams. Nors kai kurios įstaigos naudoja informacines sistemas, jos tarpusavyje neintegruotos, todėl bendradarbiavimas stringa. Būtent šie trūkumai paskatino kartu ieškoti sprendimų. Pakruojo ligoninės direktoriaus, Lietuvos rajoninių ligoninių asociacijos vadovo Vyganto Sudario teigimu, tik dirbdami kartu gali pasiekti puikių rezultatų. „Tikiu, kad mes pagerinsime sveikatos apsaugą Šiaulių regione, lengviau įsiliesime į respublikinę sistemą. Projekto vykdymo eigoje įvyko įvairūs virsmai: pasikeitė gydytojų ir pacientų mąstymas. Vykdymo metu kilo daugybė klausimų, tai rodo, kad visos projekto šalys yra smalsios ir nori prisidėti, suburti žmones aplinkui. Visi tapsime naudos gavėjais: informacinės sistemos diegėjai galės pasigirti sėkmingu rezultatu, gydytojai džiaugsis mažesniu darbo krūviu, o pacientas bus teikiama kokybiškesnė paslauga“, - pasakoja V. Sudaris.

Šiaulių regiono sveikatos priežiūros įstaigos, siekdamos išspręsti įsisenėjusias problemas, susijungė bendram tikslui ir iniciavo projektą dar 2011-aisiais metais. Pagrindinis tikslas – išplėtoti informacinių technologijų infrastruktūrą ir įdiegti regioninę sveikatos priežiūros įstaigų informacinę sistemą visose projekte dalyvaujančiose įstaigose. Projekto vykdytoja – Radviliškio ligoninė. Taip pat projekte dalyvauja 17 Šiaulių regiono sveikatos priežiūros įstaigų – ligoninių, poliklinikų ir ambulatorijų.
Įdiegus minėtąją sistemą, naudotojai galės vykdyti pacientų priėmimą stacionariam ir ambulatoriniam gydymui, aprašyti paciento būklę ir peržiūrėti elektronines medicinines istorijas, skirti gydymą. Paprasčiau bus užsakomi laboratoriniai ir instrumentiniai tyrimai, pateikiami jų rezultatai. Įstaigoms tai leis administruoti įstaigos resursus, rengti ataskaitas ir analizuoti duomenis. Bus administruojami ne tik vartotojai, bet ir įvairūs registrai, katalogai, klasifikatorių ir terminų žodynai.
 
Dirbo išvien
Projektą administruojančios įmonės „Savvin“ direktorės Laimos Juknevičiūtės teigimu, projektas truko trejus metus, vyko ne vienas susitikimas su partneriais, diskusijos. „Partneriai aktyviai domėjosi projektu. Tai nebuvo tik projekto vykdytojo iniciatyva. Visų partnerių įsitraukimas padėjo priimti kartais nelengvus sprendimus, kur judėti toliau. Dar prieš ketverius metus kilo idėja, kaip išspręsti problemas, su kuriomis tenka susidurti kasdien. Buvo išgrynintas poreikis ir sudaryta grupė partnerių, kurie nori siekti vieno bendro rezultato“, - kalba L. Juknevičiūtė, pažymėdama, kad nuodugnus planavimas iki paraiškos užpildymo ir pateikimo užtruko beveik metus. Skaičiuojama, kad bendras projekto biudžetas – daugiau kaip 665 tūkst. eurų. Numatoma projekto pabaiga jau šio mėnesio pabaigoje.

Projekto administratorių teigimu, pacientai pajus didžiulę įgyvendinto projekto naudą. Bus sukurta elektroninė kiekvieno paciento medicininė istorija. Jie turės galimybę gauti savo ligos istorijos duomenis tiesiogiai per informacinę ESPBI sistemą arba per sveikatos priežiūros įstaigų regioninę informacinę sistemą.
„Sveikatos priežiūros specialistai galės suteikti kokybiškesnes ir labiau į pacientą orientuotas sveikatos priežiūros paslaugas bei užtikrinti teikiamų paslaugų tęstinumą, nes pasieks aktualią informaciją apie pacientą, nepriklausomai nuo šios informacijos atsiradimo laiko ir vietos“, - pasakoja įmonės „Savvin“ direktorė Laima Juknevičiūtė.
 
Orientuosis į pacientą
Vertinama, kad sistemos įdiegimas leis 15-20 procentų sumažinti gydytojų paciento apsilankymo metu dokumentų pildymui skiriamą laiką.
Bus sudarytos galimybės pacientams išrašyti elektroninius receptus. Receptai bus aiškesni, tikslesni, visada įskaitomi, dėl to farmacijos specialistams bus lengviau įvertinti išrašytus receptus ir išduoti pagal juos vaistus, o pacientas elektroninės sveikatos portale savo paskyroje galės visada matyti, kokie receptai išrašyti, kokius ir kaip vaistus vartoti.

Įgyvendinant projektą bus įdiegta regioninė sveikatos priežiūros įstaigų informacinė sistema, sukurtos arba modernizuotos 22 jos funkcijos. Pareiškėjo patalpose numatyta įrengti techninės įrangos centrą, įsigyti 180 personalinių kompiuterių ir įrengti atitinkamą skaičių papildomų kompiuterizuotų darbo vietų pareiškėjo ir partnerių įstaigose. Planuojama, kad su gydymo įstaigų informacine sistema dirbs ne mažiau kaip 50 proc. nagrinėjamų įstaigų medicinos darbuotojų.
Po projekto įgyvendinimo bus sudarytos sąlygos gyventojams ir pacientams, naudojantis projekto metu sukurtomis e. sveikatos paslaugomis elektroniniu būdu gauti savo ligos istorijos, tyrimų, ir kitus duomenis apie asmens sveikatą, o sveikatos priežiūros įstaigoms ir specialistams, teikiantiems sveikatos priežiūros paslaugas, tarpusavyje bendradarbiaujant ir saugiai keičiantis informacija elektroninėmis priemonėmis prisidėti prie savalaikių ir geros kokybės sveikatos priežiūros paslaugų.
 
Būsima nauda neabejoja
Pasak Radviliškio ligoninės vyriausiojo informacinių technologijų specialisto Genadijaus Marudino, prie informacinės sistemos bus prijungta laboratorinė informacinė, vaizdų saugojimo ir kitos sistemos. Informacijos sistemos nuostatuose numatyta parengti ir įdiegti net 22 e. sveikatos komponentus – nuo ambulatorinių pacientų apsilankymo komponento sukūrimo iki įvairių ataskaitų formavimo ir jų perdavimo į centrines duomenų bazes.

Pasak Priėmimo – skubiosios pagalbos skyriaus gydytojo Raimundo Aganausko, gydytojai ir slaugytojos įprato dirbti kompiuteriu ir grįžti prie ankstesnės tvarkos nenori. Kompiuterizavimo pradžia buvo sunki, tačiau darbuotojai greitai perprato kompiuterizacijos teikiamą naudą, išaugo žmonių pasitenkinimas. Šio skyriaus slaugos administratorė Jolanta Karanauskienė ir bendrosios praktikos slaugytoja Ina Guigienė pasakoja, kad skyrius vienas pirmųjų įsijungė į ligoninės informacinę sistemą. Kompiuteriu patikrinamas paciento draustumas, užvedama ambulatorinė arba stacionarinė kortelė. Informacinė sistema leidžia darbuotojams stebėti, kiek užimti skyriai. Jeigu iš Priėmimo skyriaus pacientas siunčiamas į laboratoriją, tyrimai įvedami į informacinę sistemą, gydytojai mato tyrimo rezultatus ir priima sprendimą, ar guldyti pacientą, ar išleisti namo.
 
Apie projekto vykdytoją
Prieš dvejus metus suremontuota dalis Radviliškio ligoninės Chirurgijos skyriaus, įkurtas Ambulatorinės reabilitacijos skyrius. Chirurgijos skyriuje teikiama planinė ir skubi pagalba visą parą. Gydomi ir operuojami traumatologiniai, bendrosios chirurgijos, su LOR patologija, urologiniai pacientai.
Jau daugiau kaip 10 metų ligoninėje atliekamos video laparoskopinės tulžies pūslės pašalinimo, išvaržų plastikos operacijos. Be to atliekamos skrandžio, žarnyno, išvaržų, prostatos, kojų venų, ilgųjų ir trumpųjų kaulų operacinis gydymas taikant implantus, korekcinės osteotomijos, sausgyslių, raiščių ir meniskų operacijos.

Pacientei Irenai dar pernai buvo operuotas vienas klubo sąnarys, dabar ji pasiryžo ir antrajai operacijai. Paklausta, kaip vertina specialistus, negailėjo gražių žodžių. „Aš labai patenkinta gydytojų darbu, todėl net nedvejojau, kad operuosiuosi čia. Kitiems irgi rekomenduoju rinktis Radviliškio ligoninę“, - teigia pacientė.
Per pastaruosius metus ligoninėje operacinis aktyvumas nuolat augo – nuo 60 proc. 2011 metais iki 89 proc. 2014 metais. Operacinio aktyvumo augimui didelę įtaką turėjo ortopedijos – traumatologijos operacijų skaičiaus augimas.
 
Daugėja paslaugų
Prieš trejus metus buvo stipriai išplėstas traumatologinių operacijų spektras – pradėtos vykdyti klubo sąnarių endoprotezavimo operacijos, kelio sąnario meniskų artroskopinės operacijos, koreguojanti osteotomija dėl deformuojančios kelio artrozės, peties sąnario rotatorių plyšimo operacinis gydymas. Prieš metus – kelio sąnarių endoprotezavimo operacijos, priekinių kryžminių raiščių rekonstrukcijos. Tokiam paslaugų spektro išplėtimui daugiausiai įtakos turėjo naujų specialistų atėjimas, būtinos įrangos įsigijimas.

Gydymui taikomi tiek laiko bei ilgametės patirties patikrinti atviri operacijų metodai, tiek vis plačiau naudojami mažai invaziniai operacijų būdai. Plačiai taikomos ilgųjų kaulų gydymui metalo konstrukcijos. 
Skyriuje dirba aukštos kvalifikacijos gydytojai, turintys tarptautinę darbo patirtį, suburta stipri gydytojų anesteziologų reanimatologų komanda. Ligoninės darbuotojai nuolat gilina žinias ir tobulina praktinius įgūdžius stažuočių, seminarų, konferencijų metu ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Esant poreikiui, operacijos atliekamos kartu su kitos specializacijos gydytojais chirurgais, taip pat su specialistais, dirbančiais kitose gydymo įstaigose.
Daug dėmesio skiriama ir ligoninės išorei. Dalis pastatų jau yra atnaujinti, šiuo metu tęsiami fasado apšiltinimo darbai kituose korpusuose, investuojama į modernią įrangą.
 

Nuomonė

Antanas Čepononis, Radviliškio rajono savivaldybės meras:

- Šiandien pristatomas elektroninės sveikatos sistemos projektas yra vienas žingsnis mažesnių pacientų eilių ir gydytojų krūvių užtikrinimo link. Žmogus beveik pusę laiko sugaišta kelyje į gydymo įstaigą, registratūroje, laukdamas priėmimo – tai, ką galėtų padaryti internetu. Šie pokyčiai yra neišvengiami.

Esame pramoninis rajonas, todėl susiduriame su tam tikra ligoninių ir pacientų specifika. Traumų ir įvairių nelaimingų atsitikimų gamyboje atvejų tikimybė yra didesnė. Todėl labai džiaugiuosi, kad pavyko Radviliškio ligoninėje išsaugoti tiek chirurgijos, tiek traumatologijos skyrius. Jie yra būtini. Pats geriausias paslaugų kokybės vertinimas – gyventojų atsiliepimai. Kai pacientas kreipiasi į gydytoją, jam nustatoma diagnozė ir jis pagyja – tai ir pasitikėjimas ligonine auga. Aš galiu drąsiai pasakyti, kad tiek mūsų ligoninės personalo pasirengimo lygis, tiek pasitikėjimas medikais yra aukštas. Nemanau, kad turime problemų su sveikatos apsaugos sistema mūsų rajone. Paskutinius kelerius metus aktyviai bendradarbiaujame su ligonine.


 Interviu

„Įstaiga, kuri netobulėja, vargiai gali konkuruoti“

 
„Kiekvienas vadovas turi būti strategas. Norint matyti savo ligoninės šviesią ateitį, reikia kurti planus keleriems metams į priekį, - sako Radviliškio ligoninės direktorė Danutė Povelauskienė.
 
- Kokiais būdais siekiate pritraukti ir išlaikyti naujus specialistus ligoninėje?
- Vieša paslaptis, kad svarbiausi kriterijai yra atlyginimas ir darbo sąlygos. Kai kurios įstaigos gali suteikti gyvenamąjį būstą ar kitokias lengvatas. Mes tokių galimybių, deja, neturime, tačiau gydytojų atlyginimai mūsų ligoninėje nėra maži. Jauni specialistai rinkdamiesi darbo vietą, visų pirma žiūri, kokia yra darbinė aplinka ir kaip jie galės save realizuoti. Chirurgams labai svarbu operacinės infrastruktūra, kokia įranga ligoninėje yra įdiegta. Taip pat daug lemia ir kolektyvas. Jei santykiai yra pagarbūs ir kolegiški, tai ir jauni specialistai pasilieka. Jei nėra kolektyve darnos – sudėtinga pasiekti teigiamų rezultatų.

- Nors regione yra didesnių gydymo įstaigų, Radviliškio ligoninei pavyksta privilioti ir aplinkinių rajonų pacientus. Kokia jūsų paslaptis?
- Šiuo atveju ypač reikėtų pasidžiaugti mūsų jaunaisiais gydytojais ortopedais traumatologais. Ortopedijos, endoprotezavimo operacijos vyksta labai sėkmingai. Poreikis yra didelis, nes ir aplinkinių rajonų gyventojai renkasi mūsų ligoninę. Džiaugiuosi, kad dirba jauni, bet labai patyrę specialistai ir paslaugos teikiamos laiku ir kokybiškai. Operacinis gydymas visada yra susijęs su didesne rizika, bet veikla labai pasiteisina, neturime jokių nusiskundimų. Kitų rajonų įstaigose trūksta tokių stiprių medicinos darbuotojų, todėl jų pacientai priversti laukti ilgau arba rinktis kitas įstaigas. Vien šiemet per pirmąjį pusmetį atliktos 552 ortopedinės traumatologinės operacijos, trečdalis jų – ne Radviliškio rajono gyventojams. Tai yra geriausias įrodymas, kad dirbame sėkmingai. Pacientai mus rekomenduoja vieni kitiems.

- Kokių savybių prireikia jūsų kasdieniame darbe?
- Kiekvienas vadovas turi būti strategas. Norint matyti savo ligoninės šviesią ateitį, reikia kurti planus keleriems metams į priekį. Rezultatai įgyvendinant įvairius projektus ne visada matomi pirmaisiais metais. Todėl vadovai dažnai nukenčia, kad milžiniškos investicijos metų pabaigoje dar neatsiperka, imama abejoti jų kompetencija. Tačiau reikia žvelgti į priekį. Įstaiga, kuri netobulėja, vargiai gali konkuruoti su kitomis gydymo įstaigomis. Turi spėriai eiti koja kojon su naujovėmis, turėti viziją ir gerai apgalvoti, kaip ją realizuoti.


Komentarai

Evaldas Kascėnas, gydytojas ortopedas traumatologas:

- Protezavimo paslaugas teikti pradėjome prieš trejus metus. Atliekame klubo ir kelio sąnario protezavimo operacijas. Iš pradžių jų atlikdavome tiek, kiek reikalaujama pagal minimalius reikalavimus, tačiau dabar – sparčiai įsibėgėjome. Šiemet jau esame atlikę daugiau kaip aštuoniasdešimt tokių operacijų. Iki metų galo metinį normatyvą viršysime dvigubai. Jų skaičių nuosekliai didinome atsižvelgdami į poreikį ir gyventojų eiles.

Galėtume atlikti ir daugiau operacijų, bet riboja patalpų dydis, kartais ima trūkti ligoniams skirtų lovų. Žmonės atvyksta iš Pakruojo, Šiaulių, Akmenės, Mažeikių. Matome tendenciją, kad nevietinių gyventojų nuolat daugėja. Kai rinkausi darbo vietą daug įtakos turėjo administracijos požiūris. Be pritarimo niekas nebūtų įvykę. Atvykęs turėjau viziją, kuria patikėjo ir buvo suteiktos visos galimybės, nupirkta reikiama įranga. Dabar tie sprendimai pasiteisino ir jau galime džiaugtis rezultatais. Daugėja ne tik pačių operacijų, bet ir ambulatorinių konsultacijų, į kurias pacientai atvyksta iš aplinkinių rajonų.


 Laurynas Mažeika, gydytojas ortopedas traumatologas:

- Mes turime didelį pliusą. Rajoninėse ligoninėse anksčiau buvo atskiras traumų ir chirurginis skyriai, tačiau įvyko pertvarkos ir traumatologija buvo įjungta į chirurgijos skyriaus sudėtį. Man ir kolegai Evaldui Kascėnui atvykus, buvo pradėta nauja paslauga ir įrengtas naujas poskyris. Tokių sąlygų, kai yra chirurgijos skyrius ir dar atskiras poskyris protezavimui kitose rajoninėse ligoninėse, manau, kad nėra. Galime lygiuotis į Respublikinę Šiaulių ligoninę. Ten protezavimo poskyryje ligonių reikmėms yra 13 lovų, o pas mus viso labo dviem mažiau ir jos nuolat būna užimtos. Nors gerų specialistų trūksta visur, bet aš norėčiau paneigti nusistovėjusį požiūrį, kad Lietuvos rajonai merdi. Nieko panašaus, aš pats esu vilnietis, bet dirbu čia jau ketvirtus metus. Kartu su kolega baigėme mokslus sostinėje ir atvykome dirbti čia. Juk ne pastatas teikia paslaugas, o darbuotojai. Ar tu dirbi didmiestyje ar rajone, tavo licenzija yra tokia pati ir darbas vykdomas taip pat. Kai specialistai neinicijuoja jokių naujų paslaugų, o bėga į kitas ligonines, susidaro tokia situacija, kai pacientams tenka važiuoti gydytis į centrus. Mes nesame užsidarę tik Radviliškio rėmuose. Juk šalia yra Kelmė, Joniškis, Kuršėnai – jų pacientai atvyksta pas mus.


 Tarp kitko

Remiantis istorine praeitimi ir konsultuojantis su sveikatos priežiūros specialistais įvertinta, kad prieš elektroninės informacinės sistemos projekto diegimą paciento apsilankymo pas gydytoja metu, trys ketvirtadaliai laiko buvo skiriama įvairių dokumentų pildymui, 23 proc. tyrimams ir gydymui ir vos 2 proc. ligų profilaktikai ir kontrolei. Įgyvendinus projektą, dokumentų pildymui skirtas laikas mažės iki 20 proc ir tai leis daugiau dėmesio skirti ligų profilaktikai ir kontrolei, gerės gyventojų sveikatos būklė.


 Projekto partneriai

Viešoji įstaiga Šiaulių centro poliklinika
Viešoji įstaiga Joniškio ligoninė
Viešoji įstaiga Kelmės ligoninė
VšĮ Pakruojo ligoninė
Viešoji įstaiga Naujosios Akmenės ligoninė
Viešoji įstaiga Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centras
Viešoji įstaiga Pakruojo rajono pirminės sveikatos priežiūros centras
Viešoji įstaiga Joniškio pirminės sveikatos priežiūros centras
Kuršėnų ligoninė
Viešoji įstaiga Kelmės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras
Viešoji įstaiga Šeduvos pirminės sveikatos priežiūros centras
Viešoji įstaiga Baisogalos pirminės sveikatos priežiūros centras
Viešoji įstaiga Alksniupių ambulatorija
Viešoji įstaiga Grinkiškio ambulatorija
Viešoji įstaiga Sidabravo ambulatorija
Viešoji įstaiga Šaukoto ambulatorija
Viešoji įstaiga Šiaulėnų ambulatorija

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris