Po Šiaulių greitosios sparnu – Kuršėnų skubios pagalbos ekipažai

Deimantė Gruodė
2017-03-27
„Būna dienų, kai dėl iškvietimų gausos netgi neišlipama iš greitosios pagalbos automobilio“, – prisipažįsta VšĮ Šiaulių greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties darbuotojai. Nei metų nepraėjo, kai prie stiprios šiauliečių komandos prisijungė Kuršėnų GMP brigados, kurios anksčiau, kaip prisipažįsta darbuotojai, buvo podukros vietoje.
Po Šiaulių greitosios sparnu – Kuršėnų skubios pagalbos ekipažai
GMP dirbantis dispečeris turi pasižymėti itin greita reakcija ir puikiai orientuotis žemėlapiuose.

Prikelti antram gyvenimui

Du Kuršėnų greitosios pagalbos ekipažai nuo praėjusių metų gegužės 1-osios perduoti Šiaulių GMP stoties žinion. „Visas greitosios medicinos paslaugas Šiaulių rajone teikia mano vadovaujama įstaiga – Šiaulių GMP stotis. Visi jų darbuotojai yra pavaldūs mūsų įstaigai. Patalpas mums perdavė panaudos sutartimi rajono savivaldybė. Ten, kur anksčiau buvo jų greitoji, taip ir liko. Tik nemažai lėšų investavome remontui: keitėme baldus, išvalėme ir sutvarkėme patalpas, asfaltavome išvažiavimus, įrengėme signalizaciją ir vaizdo stebėjimo kameras. Į mūsų žinią perėjo jų automobiliai, kurie buvo pirkti du tūkstančiai aštuntaisiais. Tad mašinos jau pasenusios: vairuotojai jas tvarkydavo, kaip sugebėdavo, remontuodavo servisuose. O mes turime atskirą autoūkį, jo viršininką, mechaniką ir dispečerį, kurie prižiūri ir sutvarko transporto priemones“, – apie pasikeitimus kalba Šiaulių GMP stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė.
 
Į Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stotį iš viso perėjo dvidešimt darbuotojų. Pirmiausiai peržiūrėti jų atlyginimai, kurie iki tol buvo gerokai mažesni negu Šiaulių įstaigos darbuotojų. Vairuotojų skyrėsi nedaug, bet atostogos buvo gerokai trumpesnės. Šios nebuvo prilygintos prie kitų greitosios pagalbos darbuotojų, kurie dirba tomis pačiomis sąlygomis. Vietoj trisdešimt šešių dienų, vairuotojai atostogaudavo tik dvidešimt aštuonias.
„Medikams šimtu dvidešimt vienu euru pakėlėme atlyginimus, skiriame premijas metų pabaigoje. Priėmėme sprendimą, kad mirus artimam žmogui skiriame pašalpą ir vienkartines premijas – jubiliejų proga. Darbuotojai stebisi mūsų rūpesčiu, nes jie visą laiką tik ir girdėdavo, jog yra nuostolingi. Paskyrėme naują slaugos administratorę, kuri baigusi instruktorių kursus moko Kuršėnų darbuotojus, kaip teikti pagalbą, sudaro budėjimo grafikus ir aprūpina medikamentais iš mūsų centrinės stoties“, – pasakoja E.Kukaitienė.

 
Dirba pagal protokolą
Šiaulių GMP stoties dispečerinė sėkmingai taiko standartizuotą kompiuteriu valdomą kvietimo priėmimo ir greitosios medicinos pagalbos pajėgų valdymo sistemą. Dispečeris registruodamas kvietimą naudojasi kompiuteriniu algoritmu, nurodančiu tam tikrus standartizuotus klausimus, kurie padeda kuo tiksliau išsiaiškinti įvykio vietos adresą, paciento būklę, nustatyti, kokios apimties pagalba reikalinga.
„Priimame kvietimus vadovaudamiesi protokolu, kuomet dispečeriai surenka pagrindinę informaciją apie skambinantįjį: telefono numeris, adresas, klausiame apie pagrindines gyvybines funkcijas: ar žmogus sąmoningas, ar kvėpuoja. Kas mėnesį audituojame dispečerių pokalbius.
 
Reikalavimai yra griežti, kad pokalbiai su pacientais būtų kokybiški. Tikrinama, ar šie yra vedami pagal protokolą. Jeigu iškyla problemų, visada kalbame su darbuotoju: ne visada greitosios kvietėjai geranoriškai nusiteikę ir noriai su mumis bendrauja. Kartais jie nenori atsakyti į mūsų dispečerių užduodamus klausimus, pyksta, galvoja, kad nesiunčiame brigados, nors dispečeriui dar kalbant telefonu brigada jau yra pakeliui į kvietimo vietą. Mūsų protokolai yra prioritetiniai tuo, kad teikiame gaivinimo instrukcijas, pavyzdžiui, gimdymo priėmimo, kraujavimo stabdymo, kad iš karto būtų teikiama pagalba, o ne tada, kai atvyks brigada ir pradės gaivinti“, – pasakoja vyriausioji slaugos administratorė Judita Andriušaitienė.
 
Pasitelkus modernias technologijas dispečerės monitoriuje mato, kur yra brigados, koks jų statusas, kokie atstumai nuo iškvietimo vietos, ir parenka esančią arčiausiai. Anot J.Andriušaitienės, dispečerio darbas itin svarbus. Dirbantysis turi pasižymėti greita orientacija ir puikiai susigaudyti žemėlapiuose. GMP darbuotojų kasdienybė – ne vien skaudūs ir nelaimingi atsitikimai, bet ir džiaugsmo kupinos akimirkos.
„Kada priimant gimdymą kitoje ragelio pusėje išgirsti vaiko verksmą, supranti, kad viskas praėjo gerai ir mama pagimdė saugiai. Yra buvęs ne vienas sėkmingas atspringimo atvejis, kuomet atlikus teisingus veiksmus žmogui ir vėl pavyksta sugražinti kvėpavimą ir išgirsti, kad pacientas pradėjo kalbėti“, – laimingai pasibaigusiais atvejais dalijasi vyriausioji slaugos administratorė.
 
Kuršėnuose dirbančios brigados stengiasi neatsilikti nuo Šiaulių GMP stoties. „Jie nepaprastai įvertina mūsų pastangas. Kolegos medikai juokaudavo: kai priklausysite Šiauliams, kažin, ar bus jums geriau. Taip, esame griežtesni ir keliame aukštus reikalavimus. Aš kiekvieną rytą peržiūriu darbuotojų pildomas korteles. Mokiname ir kviečiame pasiaiškinti, jeigu kas nors ne visai gerai atliekama: gal gydymas ar pagalba buvo suteikta ne tokia. Arba neparašei visos informacijos, pavyzdžiui, trūksta žinių apie gimdyvę – kelintas nėštumas ar kelinta nėštumo savaitė. Darbuotojai sako, kad mes dabar kaip balti žmonės gyvename ir jaučiamės reikalingi. Mums anksčiau kartodavo, kad mes esame dykaduoniai, kurie tik suvalgo poliklinikos pinigus.

 „Ir darbo sąlygos pagerėjo, ir atlyginimai padidėjo, netgi dirbti tapo daug maloniau. Anksčiau būdavo palaida bala, o dabar stipriai jaučiasi teigiami pokyčiai. Netgi sulaukiame daugiau pagalbos, jeigu nespėjame į kvietimus, pas mus atvyksta Šiaulių brigada“, – sako penkiolika metų už Kuršėnų greitosios pagalbos automobilio vairo sėdintis Kęstutis Bidva.
 

Tiesa, Kuršėnų ligoninės vadovai buvo įspėti, kad nepiktnaudžiautų ligonių perkėlimu greitosios pagalbos automobiliais. Pavyzdžiui, pacientą reikia perkelti į Šiaulius – prašome jums gydytojo siuntimas. Nepaguldė Šiauliuose, tą patį žmogų parveža už kelių valandų atgal. Ir greitosios pagalbos automobilis važinėja pirmyn atgal. Vietoj to, kad dvi brigados būtų siunčiamos į skubius kvietimus, užsiimama taksi paslaugomis. Buvo pasirašyta sutartis ir šie pervežimai iš Kuršėnų į Šiaulius dabar yra apmokami“, – pasakoja E.Kukaitienė.
Siūlo sujungti mažas įstaigas
 
„Kalbant apie numatomą greitosios medicinos pagalbos dispečerinių centralizaciją, pritartume, kad iš dabar esančių aštuonių dispečerinių centrų Respublikoje būtų keturi penki, nes visas sujungiant į vieną reikėtų papildomų lėšų. Būtų gaila įdėtų savo įstaigos lėšų, kurios buvo panaudotos įrengiant modernią dispečerinę. Tektų atleisti iš darbo paruoštus kvalifikuotus trisdešimt du dispečerius, siūlyčiau sujungti nedideles GMP įstaigas. Kai kurie rajonai turėdami dvi brigadas, laiko didelius administracijos aparatus. Būtų racionalu sujungti gretimų dviejų trijų rajonų įstaigas, po truputį mažinant administracijos skaičių, nes gyventojų skaičiui mažėjant, lėšų irgi mąžta: jų nebepakanka darbuotojų kvalifikacijai kelti, atlyginimams didinti, transportui atnaujinti ir kitoms reikmėms. Šią nuomonę palaiko Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija“, – sako E.Kukaitienė.
 
Beje, Šiaulių dispečerinės išlikimu suinteresuoti kaimynai. „Tuo labiau, kad jie kreipėsi į mūsų Sveikatos apsaugos ministeriją, informuodami, kad jų pasienio zonoje neliko greitosios pagalbos brigadų. Jie prašo, kad ištikus nelaimei, jų gyventojams į pagalbą atvyktų mūsų respublikos pasienyje esančių brigadų medikai. Vyksta derybos. Mes jau ir žodynėlį sudarėme ir dusyk buvome pas juos apsilankę. Jie irgi pas mus buvo atvažiavę. Galėtų Rygos GMP centras skambučius peradresuoti mums arba Bendrosios pagalbos centrui, nes latviai viską pasienyje panaikino ir uždarė. Yra viena centralizuota dispečerinė Rygoje, kita atsarginė – Daugpilyje“, – sako įstaigos vadovė E.Kukaitienė.


„Streso kaip ir kiekviename darbe tikrai yra daug. Susiduriame su įvairaus plauko žmonėmis. Vieni labai noriai ir kultūringai atsakinėja į pateiktus klausimus, kiti – apimti panikos priepuolio nelabai klausosi, ką jiems sakome“, – pasakoja Šiaulių GMP dispečerinės naujokė – Agnė Krivinskaitė.
 
Padarė tvarką iš peties
Norėdami išsikviesti greitąją pagalbą gyventojai gali skambinti tiesioginiu numeriu 033 arba per Bendrąjį pagalbos centrą numeriu 112. Šiaulių GMP sulaukia daugiau nei 145 tūkstančius skambučių per metus. Ten dirba trisdešimt du dispečeriai, kurie kas dvejus metus, išsilaikę testus, gauna tarptautinius sertifikatus.
„Iškvietimų sulaukiame labai daug, kažkodėl gyventojai savo sveikatos problemas neretai patiki greitosios pagalbos medikams, nors, mūsų nuomone, jie turėtų bendrauti su savo gydytoju ir bendruomenės slaugytoja. Būna atvejų, kad pas tą patį ligonį, sergantį lėtinėmis ligomis, tenka važiuoti dešimtimis kartų. Nors šeimos gydytojams kiekvieną rytą elektroniniu būdu perduodame informaciją apie visų pas juos prisirašiusių pacientų iškvietimus. Tačiau dar tenka asmeniškai skambinti ir įspėti, kad kai kurie jų piktnaudžiauja greitosios pagalbos paslaugomis ir prašome tokiems pacientams skirti daugiau dėmesio. Be to, informuojame ir teritorinę ligonių kasą, kuri savo ruožtu atlieka atitinkamą kontrolę. Bei pranešame policijai apie agresyvius, chuliganiškai besielgiančius pacientus. Šie atlikę tyrimus surašo baudžiamosios atsakomybės protokolus, o pavartojus smurtą prieš atvykusius medikus – iškeliamos netgi ir baudžiamosios bylos“, – pasakoja E.Kukaitienė.
 
Šiaulių GMP vadovė sako norinti įsivesti planšetinius kompiuterius automobiliuose, kokius turi Vilniaus ir Kauno greitosios pagalbos stotys. Spausdintuvai bus išdėstyti gydymo įstaigose ir jau atsisakoma ranka pildomų kortelių. Vietoj popierinio varianto bus elektroninis. Šiaulių GMP stotis yra įsivedusį ir „tylųjį skambutį“. Jau yra suvestas aštuoniasdešimt vienas abonentas. Tai yra klausos ir kalbos negalią turintys asmenys. Jeigu namie kas atsitinka, neįgalusis tik surenka numerį 033 ir dispečerio ekrane iškart įsižiebia signalas su kviečiančio asmens adresu bei pavarde ir vardu.

„Pradėjus dirbti greitosios pagalbos brigadoje buvo daug ekstrinių situacijų. Būna, kad kartais neišlipi iš mašinos. Ateini į darbą ir nežinai, kur tu atsidursi, kur išvažiuosi ir koks bus budėjimas. Dirbdamas tokį darbą nieko negali suplanuoti“, – sako dešimt metų Kuršėnų greitosios pagalbos stotyje dirbanti Irma Petraitienė.

Netgi matoma, su kokiomis sveikatos problemomis ar ligomis kvietėjas susidūrė. Įstaigos vadovė džiaugiasi ligonių gaivinimo rodikliais. „Pernai atgaivinome daugiau pacientų, kurie jau buvo ištikti klinikinės mirties. Paskutinis atvejis – sumušta septynių mėnesių mergytė, kuri ligoninėje, deja, mirė. Gydytoja jau rado mergaitę negyvą. Kvėpavimo nebuvo, širdies darbo – irgi, oda mėlyna, bet gydytojui pavyko atstatyti širdies darbą ir nuvežti į vaikų klinikų reanimaciją. Mažoji pacientė buvo reanimuojama ir dar tris paras prijungta prie aparatų stengiantis išgelbėti gyvybę“, – pasakoja Šiaulių GMP stoties direktorė E.Kukaitienė.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris