Pasvalio PASPC: pacientų paslaptys saugomos po devyniais užraktais

Deimantė Zailskaitė
2016-01-25
VšĮ Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centre (PASPC) sudaromos ypač palankios sąlygos, kad pacientai jaustųsi saugūs ir gautų kuo kokybiškesnes medicinines paslaugas, o reikalui esant – pas gydytoją patektų kad ir pačią dieną. Svarbu ir tai, kad informacija, išėjusi iš paciento lūpų, pasiliks tarp keturių gydytojo kabineto sienų. „Mums labai svarbu išlaikyti paciento privatumą“, - patikino gydymo įstaigos darbuotojai.
Pasvalio PASPC: pacientų paslaptys saugomos po devyniais užraktais
„Labai daug ateina pacientų, kurie prastai prižiūri dantis“, - pripažįsta Pasvalio PASPC gydytoja odontologė Irena Cucėnienė. – Jiems patariu tikrintis profilaktiškai, nes tik taip galima pastebėti ir laiku užkirsti kelią dantų gedimui.“

Jaunimas – jautriausias kontingentas

„Džiaugiuosi, kad praėjusieji metai mums buvo sėkmingi. Juos baigėme „su pliusu“. Netgi turėjome galimybę darbuotojams už tai, kad jie taip stengėsi ir buvo nepaprastai geranoriški, išmokėti naujametines priemokas. Tai pradžiugino kolektyvą“, - pasakoja Pasvalio PASPC vyriausiasis gydytojas Vilius Povilionis.
 
Lietuvos pakraštyje įsikūrusi gydymo įstaiga stengiasi išnaudoti visas galimybes, todėl dalyvauja įvairiuose savivaldybės bei Europos Sąjungos projektuose. Vienas jų – palankesnių žemos slenksčio paslaugų teikimas jaunimui.
Žmones nuo keturiolikos iki dvidešimt devynerių metų koordinatorius konsultuoja įvairiais sveikatos priežiūros klausimais. Esant reikalui, siunčia ir padeda užsiregistruoti pas kitus sveikatos priežiūros specialistus, padeda spręsti iškilusias socialines bei kitas problemas.
 
„Jaunimas - turbūt pats jautriausias kontingentas. Kai jaunas žmogus užsisklendęs savyje, nėra taip paprasta prie jo prieiti. Ne kiekvienas ieško pagalbos. Bet ieškantiesiems tikrai stengiamės padėti, kad neturėtų keblumų patekdamas pas gydytoją, išvengtų ilgų registracijų ir klaidžiojimų gydymo įstaigos koridoriais“, - akcentuoja gydymo įstaigos vadovas.
 
Norėdamas išvengti nepageidaujamo dėmesio jaunuolis gali kreiptis tiesiai į koordinatorių, kurio kabinetas įrengtas atskirame Pasvalio PASPC Psichiatrijos dienos stacionaro pastate.
 
„Koordinatorius padės greičiau patekti pas gydytoją ar palydės iki ginekologo kabineto, suderins apsilankymą pas psichiatrą, patars, kai reikalinga psichoterapija. Dažniausiai iškylančios problemos - emocinės, nesutarimai tarpusavio santykiuose, sunkumai moksle, nėštumas. Žodžiu, kai nedrąsu kreiptis ir norisi, kad apie tai žinotų kuo mažesnis žmonių ratas“, - apie įsibėgėjusį ir jaunimo jau įvertintą projektą pasakoja įstaigos vadovas.
 

Dar vienas Pasvalio PASPC įgyvendinamas projektas – gydymo įstaigos darbuotojų bei vadovų kvalifikacijos kėlimas, pasinaudojant vertinga Norvegijos patirtimi. Projekte, kuriame taip pat dalyvauja Biržų ir Telšių sveikatos priežiūros įstaigos, organizuojami specializuoti kursai, anglų kalbos mokymai, taip pat vizitai į Norvegiją pasižiūrėti, kaip jiems sekasi organizuoti sveikatos priežiūrą, įsigilinti ir mokytis, kaip jie dirba su rizikos grupėmis, priklausomybių turinčiais pacientais.
 
„Dalyvaudami savivaldybės projektuose įsirengėme druskos kambarį, - pasakoja vadovas, paklaustas, kokios naujos paslaugos bus teikiamos Pasvalio PASPC. - Tikimės, kad tai bus gana populiari paslauga. Iš rajono gyventojų girdžiu, kad jie norėtų ja pasinaudoti. Druskos kambarys yra labai efektyvus kvėpavimo ligomis sergantiems pacientams.
 
Taip pat psichiatrijos dienos paslauga tapo patrauklesnė. Pastebėjau, kad žmonės vis dažniau ryžtasi kreiptis pagalbos“, - pasakoja vadovas apie centrą, į kurį jau trečius metus iš atokiausių rajono vietovių kasdien atvyksta patys ar yra atvežami dvasinių negandų kamuojami žmonės.
 
„Psichiatrijos dienos stacionaras tikrai labai reikalingas“, - vadovui antrina Psichiatrijos dienos stacionaro vyresnioji slaugytoja Virginija Ramanauskienė. – Gerai, kad pacientus iš aplinkinių kaimų rytais atveža, o vakare parveža mūsų įstaigos mikroautobusiukas.
 
Neseniai gydėsi jaunuolis, kuris turėjo reikalų su policija, šeimoje smurtavo. Pati motina atvežė sūnų pas mus, ir jis labai gerai pritapo, jokios agresijos mes nepastebėjome. Dabar jis prašosi, kad nori kartoti gydymo kursą, bet norinčiųjų tikrai yra labai daug. Vienam pacientui skiriamos penkios savaitės, tai yra dvidešimt penkios darbo dienos, dar galima ir iki trisdešimties pratęsti.
Pasvališkiai tikrai vertina, kad yra tokia įstaiga, kur dirba pacientus mylintis personalas. Čia dirba vienas psichiatras, dvi slaugytojos, dvi socialinės darbuotojos.“
 


Eilių klausimas įveikiamas
Pasvalio PASPC puikiai susitvarko su eilių klausimu, kuris, kaip žinia, yra vienas didžiausių problemų šalies gydymo įstaigose.
„Mūsų sąlygomis praktiškai aptarnaujame visus pacientus. Esame susitarę, kad pacientui norint paliekama galimybė patekti pas gydytoją tą pačią dieną, kai jis atvyksta.
 
Atidėti kitai dienai keblu, nes žmonės atvažiuoja iš kaimų, kur autobusai ne dažnai važinėja, kitas pasiprašo ir kaimyno atvežamas. Žinoma, nesiūlome pacientui varstyti gydytojo duris be reikalo, raginame registruotis telefonu arba internetu ir derinti atvykimo laiką. Bet jeigu jis turi skubesnį reikalą ir nori patekti tą pačią dieną, jį priimame“, - pasakoja įstaigos vadovas.
 
Anot jo, pacientai, ypač jaunesnio amžiaus, aktyviau registruojasi internetu per tinklalapį sergu.lt: „Mes pakliūname į bendrą sergu.lt sistemą. Gerai, kai yra vieninga registracijos sistema: ar Santariškėse, ar pas mus registruojiesi pas gydytojus iš to paties puslapio.“
 
V.Povilionis pasidžiaugė, jog darbuotojams neiškyla didelių sunkumų dirbant su e.sveikatos paslaugomis, nors kitose gydymo įstaigose neretai skundžiamasi vienokiais ar kitokiais sunkumais arba trikdžiais.
 
„Elektroninės dokumentų formos yra pildomos kelerius metus. Lyginau su kitomis gydymo įstaigomis, kurios pradėjo dirbti su sistema ir truputį skundžiasi. Daugiau paklausinėjus ir pasiaiškinus, manau, jog sistema turi galimybių. Tiesiog galbūt kiti neišnaudoja resursų ir vargsta.
 
Galvoju, kad e.sveikata ateityje pradės duoti naudą. Kai sukris daugiau modulių, kai nereikės daug rašyti ir atsivertus puslapį bus galima matyti ligos istoriją, kai recepto rašymui reikės suvesti tik kai kuriuos dalykus – datą ir keletą skaičių, - darbas turėtų palengvėti. Nes dabar recepto, ypač kompensuojamiesiems vaistams, rašymas užima nemažai laiko.

 
Nors ir dabar niekas nepanaikino popierinių formų. Dokumentus mes kol kas pildome tarsi prokuratūrai – ne tiek koncentruojamės į gydytojo paslaugas, bet labai svarbu „uždokumentuoti“ tai, ką jis padarė“, - sako Pasvalio PASPC vyriausiasis gydytojas.
Pasvalio PASPC šeimos gydytojai pacientui skiria vidutiniškai dvidešimt trisdešimt minučių. Vaikų ligų gydytojai dėl didelio krūvio, kad suspėtų priimti visus pacientus, savo iniciatyva nusprendė apžiūrai pasilikti penkiolika minučių.
 
„Dabar vyrauja peršalimo ligos, mažieji pacientai karščiuoja, kosti, daug bronchitų, plaučių uždegimų diagnozuojama. Pacientų ateina tikrai daug. Džiaugiuosi, kad tėveliai noriai skiepija vaikus. Tiesa, susiduriame su pavieniais atvejais, kuomet atsisakoma tai daryti. Jeigu rajone turime apie pusantro tūkstančio vaikų, nepaskiepytųjų pasitaiko vos trys“, - pasakoja vaikų ligų gydytoja Margarita Leimontienė.
 
VšĮ Pasvalio PASPC aptarnauja apie 25 tūkstančius pacientų. Gydymo įstaigoje atliekami profilaktiniai įvairių žmonių grupių tikrinimai; vykdoma vaikų ir suaugusiųjų vakcinacija; teikiamos privalomojo sveikatos mokymo, slaugos bei socialinės paslaugos įstaigoje ir pacientų namuose.
Įstaigoje dirba 29 gydytojai, 96 slaugos specialistai bei 50 kitų darbuotojų.
 
„Mūsų specialistų amžiaus vidurkis - apie penkiasdešimt penkerius metus. Iš tikrųjų dar pakankamai darbingas amžius, bet vis tiek žiūrint į priekį galvojame, kas liks po mūsų...
Nemažai gydytojų yra arti pensinio amžiaus. Vertiname jų patirtį ir įgūdžius, bet išlieka tam tikra abejonė, kad jie gali nuspręsti nebedirbti arba iškils sveikatos problemų.
 
Mielai priimčiau vieną odontologą, būtų gerai „pasipildyti“ ir vienu šeimos gydytoju, kad turėtume pamainą. Tiesa, turime vieną jauną odontologę, kuri grįžo po studijų namo ir surado vyrą pasvalietį. Tikimės, kad Pasvalyje ji ir liks gyventi, nes, kaip žinia, specialistai iš didelių miestų ne taip lengvai važiuoja į rajonus.

 
Apskrities mastu esame vieni pirmaujančių ir stengiamės darbo užmokestį gydytojui išlaikyti tokį, kad būtų bent jau pakankamas, neatgrasus, kad jie norėtų dirbti. Kiek įmanoma, bandome didinti medikų atlyginimus. Bet galimybės - saikingos, nes gydytojas - brangus specialistas. Vieno išlaikymas reikalauja nemažų resursų – metams reikia dešimtimis tūkstančių eurų. Medikų darbo užmokesčio vidurkis – tūkstantis trys šimtai eurų.
 
Didžiosios ligoninės turi brangių tyrimų, brangių konsultacijų ir jie gali biudžetą iš kažko papildyti. Mums pinigai ateina už prisirašiusius gyventojus. Jeigu jų mažėja, mūsų kišenė tuštėja. Taigi, automatiškai užprogramuotas finansavimo mažėjimas. Tik per atsigaunantį balą kai kada galime šiek tiek geriau pasijusti.
Tada turime taupyti personalo sąskaita, persiskirstyti darbus, laikyti minimalų pagalbinių darbininkų skaičių“, - sako V.Povilionis.


Komentarai
Pasvalio PASPC chirurgė Jelena Mikoliūnienė:

- Šioje gydymo įstaigoje dirbu nuo pat įkūrimo ir visą laiką tose pačiose pareigose. Džiaugiuosi patalpų išdėstymu, nes mano kabinetas, sakyčiau, - pats geriausias. Pirmiausia strateginė padėtis yra patogi. Iš tikrųjų chirurgijos kabinetas skiriasi nuo kitų tuo, kad viskas čia yra padaryta paciento patogumui: atskiras laukiamais, kur žmonės ateina, yra televizorius, jie gali atsinešti puodelį kavos, arbatos, pabendrauti ar pažiūrėti kokią laidą – ne taip prailgsta laukimo laikas. Nors, turiu pasakyti, su pacientų srautais susitvarkėme ir jie prie chirurginio kabineto nesigrūda.
 
Pirmiausia atėjęs pacientas patenkama pas slaugytoją, kuri atlieka pirminę jo apklausą, užpildo reikalingus dokumentus. Jeigu reikia, parašo siuntimą tyrimams. Iš slaugytojos kabineto žmogus ateina tiesiai pas mane. Išsaugojamas absoliutus paciento privatumas. Kitose šalies gydymo įstaigose tokių dalykų yra mažai, o žmogui tai yra labai svarbu. Jis gi ateina pas gydytoją ir nori kalbėti tik su juo. Pacientas nori, kad būtų išsaugotos visos jo paslaptys.
 
Chirurgijos kabinete teikiama pirminė chirurginė pagalba ir gydoma įvairi chirurginė patologija, sąnarių ligos, žaizdos, po operacijų stebimi pacientai. Žmogus ateina ne tik dėl fizinės negalios, kartais kamuojamas ir psichologinių problemų. Tad natūralu, kad nenori apie tai kalbėti garsiai. Paciento paslaptys turi pasilikti gydytojo kabinete.
 
Jeigu reikia atlikti kokią nors intervenciją arba apžiūrėti žaizdą, pakeisti tvarsčius ir priimti tolesnį sprendimą dėl chirurginio gydymo, yra dar vienas kambarys – tvarstomasis. Ten atliekami žaizdų perrišimai, smulkios operacijos. Pacientas gali saugiai išeiti per kitą pusę, nes yra dar vienas išėjimas.
 
Tai buvo mano idėja. Prieš daugelį metų pagal pasikeitimo programą du mėnesius viešėjau vienoje Filadelfijos ligoninėje. Pastebėjome, kad ten gydytojas kabinete sėdi vienas, nes paciento privatumas vis dėlto yra labai svarbus. Dabar ir pas mus kuriasi panašūs kabinetai, ypač privačiose klinikose. Tai yra pasiteisęs ir nepaprastai geras dalykas. Pastebėjau, kad pacientai nebesibaimina ateiti į chirurginį kabinetą, nes pas mus jaučiasi saugiai.
 
Vidaus ligų gydytojas Alfonsas Knizikevičius:

- Į Pasvalį atvažiavau septyniasdešimt aštuntų metų rugsėjo trečią dieną. Atvirai pasakius, atėjęs į darbą kartais išbūnu žymiai ilgiau, negu man priklauso pagal darbo grafiką. Jeigu taip yra, vadinasi, man čia patinka dirbti. Ši gydymo įstaiga, sakyčiau, man yra ne antrieji, bet pirmieji namai.
 
Darbe visada turiu kuo užsiimti – apžiūriu pacientus, susirandu vertingos informacijos, bendrauju su žmonėmis. Kaip ir visoje Lietuvoje taip ir pas mus vyrauja kraujagyslių ligos, bet iš tiesų, manau, kad daugeliui pasireiškia sielos ligos. Iš pradžių iškyla problemos šeimose, paskui jos tarsi virsta somatinėmis ligomis. Tarkime, ateina jauna moteris, kuri skundžiasi, kad jai negerai su širdimi. Ji pasakoja, kad vyras dirba Norvegijoje, grįžta kas pusę metų, materialiai yra aprūpinama, bet šilumos namuose trūksta...



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris