Pasvalio medikai tiki tuo ką daro, ir neketina sustoti

Evelina Machova
2014-06-30
Praėjusią savaitę Pasvalio ligoninė minėjo 70–ies metų jubiliejų. Jo metu Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas teigė, jog ši gydymo įstaiga atitinka ne tik keliamus europinius standartus, bet ir yra viena moderniausių rajoninių ligoninių šalyje. Kaip sako gydymo įtaigos vadovas, per pastaruosius kelerius metus įgyvendinti projektai verčia nesustoti vietoje ir skatina siekti naujų tikslų. 
Pasvalio medikai tiki tuo ką daro, ir neketina sustoti
Per septyniasdešimt Pasvalio ligoninės metų čia dirbo 20 vyriausiųjų gydytojų. Pasak ligoninės kolektyvo penki jų įnešę didžiulį indėlį, kad ligoninė suklestėtų. Nuotr. iš dešinės ligoninės vyriausiasi gydytojas Rolandas Rastauskas, Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas, ilgametis ligoninės gydytojas Algirdas Breskus, Šiaulių TLK direktoriaus pavaduotojas Pranas Nainys ir buvęs vyr. gydytojas Gintautas Geniušas.

Išlaikė visas paslaugas
Septyniasdešimt metų daug ar mažai ligoninei? Priklausomai kaip pažiūrėsi, įsitikinęs Pasvalio ligoninės medikų kolektyvas. Prisimenant pačią pradžią, kuomet buvo įkurti pirmi penkių lovų gimdymo namai ir žvelgiant į dabartinį gydymo įstaigos paslaugų spektrą, gydytojai šypsodamiesi sako, jog viskas pasikeitė kardinaliai. Šiandien Pasvalio ligoninėje dirba 300 darbuotojų, kasmet gydosi apie 5000 pacientų, o ambulatorinių konsultacijų skaičius virš 35 tūkst. Žmonių, kuriuos užklupo liga, Pasvalio ligoninėje laukia 170 lovų bei rūpestinga medikų globa su kokybiška, prieinama ir tinkama sveikatos priežiūra.
Pasak vyriausiojo ligoninės gydytojo Rolando Rastausko, didelis dėmesys skiriamas ilgalaikiams strateginiams vystymosi planams ir teikiamų paslaugų kokybės gerinimui. Sparčiai auga konsultacinių paslaugų apimtys. Ligoninėje taikomi pažangiausi diagnostikos ir gydymo metodai, ypač padeda rajono savivaldybės paramos dėka įsigytas kompiuterinis tomografas. Visa tai leidžia išlaikyti vienus geriausių šalyje gydymo veiksmingumo rezultatus bei veiklos efektyvumo rodiklius.
Tiesa, gydytojas pripažįsta, kad sveikatos apsaugos sistemoje nuolat vykstančios įvairios pertvarkos kelia nerimą. „Mums rūpi, kas bus rytoj. Tikiu, rajono ligoninės buvo, yra ir išliks svarbia sveikatos sistemos dalimi. Bet turiu prisipažinti, kad kai kurie valdžios atstovų užmojai kelia nerimą, kad ir dabar pasigirstančios kalbos dėl chirurginių paslaugų teikimo susiaurinimo. Toks žingsnis didžiajai daugumai rajoninių ligoninių būtų pražūtingas kaip gydymo įstaigoms. Ženkliai pablogėtų paslaugų prieinamumas rajonų gyventojams. Juk traumatologija, ginekologija ir daugelis kitų sričių be chirurgijos neišsiverstų. Daugelis rajoninių ligoninių pastarojo meto reformų metu nukentėjo. Tuo tarpu mes išlaikėme visas paslaugas ir pridėjome kelias naujas“, - sako R.Rastauskas.
 
Kaip Švedijoje, tik geriau
Vyriausioji Akušerijos ir ginekologijos skyriaus akušerė Aldona Variakojienė sako, kad po pirmos stažuotės Švedijoje darbas šiame skyriuje apsivertė aukštyn kojomis. „Vos tik grįžusios ėmėmės pertvarkos, pagal europieriškus standartus. Ir viskas, ką šiandien matote, yra lygiai taip pat kaip ir Švedijoje, tik pas mus gal šiek tiek geriau“, - plačiai šypsodamasi sako A.Variakojienė. 
Pasvalio ligoninė dalyvauja Lietuvos ir Šveicarijos vyriausybės bendradarbiavimo programoje ir vykdo projektą „Energiją tausojančių technologijų įvedimas Lietuvos ligoninėse, teikiančiose paslaugas nėščiajai, gimdyvei ir naujagimiui“. Atlikta medicininių dujų sistemos rekonstrukcija –rekonstruota visa deguonies padavimo sistema, įrengta centralizuota vakuuminė stotis, centralizuota suspausto oro stotis. Pagal programą įsigyta ir naujos įrangos – dviejų kūdikių reanimacinių staliukai, naujas echoskopas ir daugelis kitos modernios įrangos. Pasak A.Variakojienės, galima drąsiai teigti jog  dabartinis  Akušerijos ir ginekologijos skyrius – Pasvalio ligoninės pasididžiavimas. Per metus čia pasaulį išvysta apie 300 kūdikių, tai daugiau nei kai kuriose regioninėse ligoninėse. Daugiau kaip pusė gimdyvių atvyksta iš kitų rajonų. Ir tai lemia ne tik sąlygos, bet ir žmogiškumas, dėmesys, žinojimas, kad atvykus į įstaigą, bus padaryta viskas, kas priklauso. Skyrius aprūpintas modernia įranga, stengiamasi sukurti namų aplinką.
 
Viskam pasiruošę
„Esame apsirūpinę būtiniausia medicinine įranga, geros, jaukios patalpos, bet jaučiame gydytojų trūkumą, todėl tenka gydytojams dirbti pernelyg dideliu krūviu, kad būtų kuo mažesnės eilės Pasvalio rajono pacientams. Pasvalio ligoninė mielai įdarbintų terapeutą, neurologą, geriatrą, chirurgą ir kitų specialybių gydytojus.
Džiaugiuosi, kad Pasvalio ligoninė sėkmingai dirba ir Pasvalio rajono gyventojai vietoje gali gauti didžiąją dalį paslaugų. Juk važiuoti į kitą rajoną, užsiregistruoti ir laukti eilėje, daugeliui būtų labai sudėtinga. O stacionarinėms paslaugoms pas mus netgi nėra eilių“, - pasakoja R.Rastauskas.
Nuo 1986 m.Chirurgijos ir traumatologijos skyriui vadovauja aukščiausią chirurgo kategoriją turintis abdominalinės chirurgijos gydytojas Rimantas Petrulis. Atliekamos bendrosios ir pilvo chirurgijos, traumatologinės ir ortopedinės operacijos,
įsisavintos ir sėkmingai atliekamos mažai invazinės operacijos laparoskopu ir artroskopu. Kasmet vis daugiau suteikiama dienos chirurgijos paslaugų, pacientai po jų namo išleidžiami labai greitai. „Daugėja vyresnio amžiaus žmonių, nemažai onkologinių ligonių. Įvairaus sudėtingumo traumų pasitaiko kone kasdien. Bet nieko nuostabaus, juk gyvename prie Via Baltica, kur eismas didelis ir eismo įvykiai dažnai būna sudėtingi. Tačiau esam viskam pasiruošę. Dirbam ir dieną, ir naktį, skubi pagalba teikiama visą parą“, - sako R. Petrulis. Moderniu „Olympus“ aparatu su video sistema atliekamos ne tik diagnostinės gastroskopijos ir kolonoskopijos, bet ir kai kurios nesudėtingos operacijos. Gydomi ne tik Pasvalio rajono žmonės, nemažai pacientų sulaukiame ir iš kitų rajonų bei miestų. 
Operacinėse atliekamos chirurginės, traumatologinės, akušerinės-ginekologinės, LOR, skubios ir planinės operacijos. Per metus atliekama apie 1200 operacijų, suteikiama apie 1000 narkozių, reanimacijos skyriuje per metus gydoma daugiau kaip 1300 ligonių. Operuotiems ligoniams užtikrinama gera pooperacinė priežiūra. „Tiek operacinė, tiek reanimacijos skyrius aprūpinti modernia įranga, kuri padeda teikti kokybiškas medicinines paslaugas. Todėl gydymo rezultatai yra geri“, - sako operacinės, reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjas Algirdas Breskus. 
 
Įgyvendinti projektai
Pasvalio ligoninė įvykdė projektą „VšĮ Pasvalio ligoninės infrastruktūros, skirtos antrinio lygio ambulatorinių konsultacijų, ambulatorinės reabilitacijos, dienos chirurgijos, priėmimo – skubios pagalbos ir slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugoms teikti, gerinimas“. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamo projekto vertė - 3 mln. 380 tūkst. litų. Projekto vykdymo metu renovuotas Chirurgijos ir traumatologijos skyrius, kur teikiamos ne tik stacionarinės, bet ir dienos chirurgijos paslaugos. Kadangi Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuotas tik dienos chirurgijos infrastruktūros atnaujinimas, dalį patalpų, kur teikiamos ir stacionarinės paslaugos, ligoninė suremontavo savo lėšomis.
Įsigyta daug reikalingos įrangos – operacinis stalas, operacinės lempos, narkozės aparatas, 3 reanimacinės lovos, laparoskopinė įranga, chirurginiai instrumentai, elektrokaustikos aparatas ir kt.
Dalis programos lėšų skirta Joniškėlio slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus remonto darbams, skyrius kapitališkai suremontuotas. Pasvalio ligoninei priklauso du palaikomojo gydymo ir slaugos skyriai – 41 lovos skyrius ligoninėje ir 25 vietų Joniškėlio slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, buvusi atskira ligoninė. Joniškėlio ligoninė yra seniausia kaimo ligoninė Lietuvoje, įkurta 1810 metais dvarininkų Karpių iniciatyva ir lėšomis, todėl jos išlaikymas ir sutvarkymas yra ne tik medicininė, bet ir istorinė kultūrinė misija.

Komentarai
 
Premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjas Antanas Vinkus:

 
- Turiu prisipažinti, kad prieš renginį atvykau anksčiau, pasivaikščiojau po ligoninę, pakalbėjau su medikais, pacientais ir likau nustebintas. Aplink nepriekaištinga tvarka, puikiai sustyguotas kolektyvas ir geri pacientų atsiliepimai. Žmonės su didele pagarba Pasvalio medikams tarė nuoširdų ačiū. Žinoma, šiokių tokių taisytinų smulkmenų yra, bet kaip sakė Konfucijus: „Jei yra mylinčių, tai atsiras ir pykstančių. Jeigu nėra pykstančių, tai per mažai stengiesi dirbti. Jei nežinai kuo tiki, kyla ginčai.“ Tačiau akivaizdu, kad Pasvalio medikai ne tik, kad tiki tuo, ką daro, bet ir neketina sustoti vietoje. O svarbiausia lieka sąžiningi patys prieš save.

Būdamas ambasadoriumi ne kartą lankiausi Pasvalio ligoninėje su kaimynės Latvijos delegacijomis ir be jokios sąžinės graužaties gydymo įstaigą pristatydavau kaip pavyzdį. Žiūrint dabar į čia dirbančių medikų akis, noriu palinkėti profesinės vienybės, padėkoti už jų humanizmą ir altruizmą, nes jūs esate šviesiausia Pasvalio krašto dalis.

Seimo sveikatos reikalų pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas:
 
- Dirbdamas Pasvalio ligoninės vyriausiuoju gydytojų į Parlamentą pirmą kartą ėjau turėdamas taip sakant savanaudiškų tikslų... Kaip žinia, naujos ligoninės statybos strigo, nes atgavus nepriklausomybę stigo lėšų. Ėjau su tikslu. Ir šiandien manau turime vieną moderniausių ir jaukiausių rajoninių ligoninių visoje šalyje, aprūpinta ne tik modernia įranga, bet ir profesionaliais gydytojais.  
Norėčiau pridurti, kad Pasvalio ligoninė viena pirmųjų perėjo prie vienkartinių švirkštų, taip pat pirmoji pertvarkė visą pacientų maitinimo sistemą. Net Antanas Vinkus būdamas Santariškių klinikų vadovu siuntė delegaciją pasižiūrėti kaip viskas vyksta ir savo įstaigoje pritaikyti geros praktikos pavyzdį. 
 
Stebėdamas Pasvalio ligoninės gyvenimą įsitikinau, kad jos vadovai, kolektyvas puikiai suprato sveikatos apsaugos reformos esmę ir prasmę. Nors optimizuojant ligoninės darbą, pasirenkant jos profilį, kai kurie sprendimai darbuotojams gal ir buvo skausmingi, bet pasirinkta teisingai ir išmintingai. Daugelis mažesniųjų rajoninių ligoninių, neatlaikę didmiesčių konkurencijos, susiaurino savo veiklą, ėmė uždarinėti skyrius. O Pasvalio ligoninė per tą sudėtingą laikotarpį išsiplėtė ir suklestėjo, iškilo nauji korpusai, atidaryta keletas naujų skyrių, pacientai sulaukė ir naujų paslaugų. Pasvalio ligoninės medikai vieni pirmųjų šalyje įdiegė komandinį slaugos modelį.

Pasvalio rajono savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas:
 
- Kaip meras galiu tik džiaugtis tokia įstaiga kaip Pasvalio ligoninė. Jie nestovi vietoje, ieško naujovių ir būdų, kaip pritraukti investicijas, kad Pasvalio krašto gyventojai gautų pačias geriausias sveikatos priežiūros paslaugas. 
Įsitikinti Pasvalio medikų profesionalumu bei rūpestingumu teko ir man pačiam – ne tik kaip rajono merui, bet ir kaip šios ligoninės pacientui. Kaip ir dauguma lietuvių, nesu abejingas sportui ir, žinoma, krepšiniui. Neatlaikė kojos achilo sausgyslė.Neieškojau pagalbos kitur – kreipiausi į Pasvalio ligoninės gydytojus, nes jais visiškai pasitikiu. Operacija atlikta puikiai. O grįžtant prie būdų ieškoti papildomų lėšų, po operacijos ligoninės vyriausiasis gydytojas sako: „Mere, ar pastebėjote, kad operacinėje reikia keisti plyteles... Reikėjo prieš operaciją pasikalbėti, būtume susitarę“. Tai juokas, bet man visuomet norisi kiek įmanoma palaikyti gerai veikiančias gydymo įstaigas. Tuo labiau, kad ligoninės administracijos, aptarnaujančio personalo, visų darbuotojų pastangomis išpuoselėta aplinka, tvarkingos palatos padeda atgauti jėgas ir sveikatą ne tik mūsų, bet ir kaimyninių savivaldybių gyventojams.

Trumpa ligoninės istorija
 
Pasvalio ligoninės ištakos yra 1944-ieji: tų metų gegužės mėnesį Biržų gatvėje, pastate, kuriame vėliau daug metų buvo „Darbo“ redakcija, duris atvėrė 5-ių vietų gimdymo namai. Tais pačiais metais jie persikėlė į Joniškėlio gatvę – buvusią kleboniją. Gimdymo namams vadovavo bei ligoninės kūrimu rūpinosi šviesaus atminimo gydytojas, Pasvalio krašto Garbės pilietis Juozas Kiaušas, vėliau tapęs ir pirmuoju Pasvalio ligoninės vadovu.
1980 metais prasidėjo naujo ligoninės pastato Geležinkeliečių gatvėje statyba. Atidarymo iškilmės jame surengtos 1984-ųjų pradžioje.
1999-aisiais Pasvalio ligoninėje įkurta Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnyba, teikianti dienos stacionaro paslaugas.
2000-ųjų pavasarį įkurtuves šventė gimdymo skyrius, duris atvėręs naujame Pasvalio
ligoninės korpuse.
2001-ųjų pradžioje Pasvalio ligoninėje atidarytas psichiatrijos skyrius. 
2001 metais ligoninėje įkurtas Hemodializės skyrius. 
2003 metų liepos mėnesį naujose patalpose įsikūrė konsultacinė poliklinika.
2004 metais įkurtas palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius, tuomet turėjęs 15 lovų.
Dabar šiame skyriuje yra 66 lovos: 41 – Pasvalyje, 25 – Joniškėlyje.
2008-aisiais baigtas statyti paskutinis iš trijų naujų ligoninės korpusų. Jame įsikūrė
Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius, Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnyba ir autoklavinė. 

      

      

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris