„Palangos gintaro“ tikslas – tapti lyderiais Rytų Europoje

Evelina Machova
2014-05-02
„Norint tapti prestižine sanatorija, būtina per kelerius metus pastatyti atskirą gydomąjį korpusą. Dabar visa gydomoji dalis yra sutelkta pritaikytose renovuotose patalpose, kur anksčiau buvo gyvenamieji kambariai. Reikia ir baseino, nes turime tik vertikaliąją vonią, todėl mažokai galime skirti kineziterapijos vandenyje. Rudens ir žiemos sezonu trūksta aktyvios rekreacijos. Gal iš šono žvelgiant šie planai atrodo nerealūs, bet kai turi tikslą – dirbti sekasi lengviau“, - įsitikinęs Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos gintaras“ direktorius Kęstutis Speičys. 
„Palangos gintaro“ tikslas – tapti lyderiais Rytų Europoje

Investicijos į ateitį
Dešimtmetė Elina - guvi mergaičiukė, kuri, pasak mamos Anos, visas procedūras atlieka sąžiningai. Iš pirmo žvilgsnio nė neįtartum, kad mergaitei diagnozuotas dešinės pusės cerebrinis paralyčius. Kaip sako Ana, dukra gimė neišnešiota - vos dvidešimt penkių savaičių. „Pirmą kartą į „Gintaro sanatoriją“ atvykom, kai Elinai buvo dešimt mėnesių. Galima sakyti, vos tik išgirdė diagnozę, greit susisukom. Lengva nebuvo. Juk tokio amžiaus vaikams sanatorijose nėra pritaikyto maisto. Ką dariau? Gaminau pati. Niekur nesidėsi vaiką juk reikia pastatyti ant kojų. Kuo anksčiau pradėti procedūras rekomendavo ir medikai. Juk sakoma, kiek įdėsi per pirmus metus, tokių rezultatų ir pasieksi. Ir kaip matote, šiandien Elina savarankiška mergaitė“, - pasakoja mama ragindama kitus tėvelius, išgirdusius tokią diagnozę, kaip jos dukros, nieko nedelsti. Per dešimt metų Elina reabilitavosi keliose vaikų sanatorijose, tačiau, pasak Anos, nepaisant to, kad joms tenka važiuoti iš Vilniaus, mieliau renkasi būtent šią. „Galima sakyti „Gintaro sanatorija“ ją ir pastatė ant kojų. Bandėm ir Druskininkus, bet čia kelis kartus geriau. Jaučiamės savos. Per tuos metus, kiek čia lankomės, teko išgirsti ir nusiskundimų, bet žinot, kaip aš sakau, dabar problemų nemažai kelia ir pačios mamos. Čia juk ne kurortas, ir ne viešbutis, todėl reikalauti prabangių vakarienių, pramogų nereikia. Čia juk atvažiuoji gydytis. Tokių besiskundžiančių mamų dažnai paklausiu, ar jums čia reikia visą gyvenimą gyventi? Juk po reabilitacijos grįšite namo. Mes į sanatoriją atvažiuojam dešimtus metus iš eilės, tai, manau, daug ką pasako“, - pasakoja Ana. 
Šie metai paskelbti Vaikų sveikatingumo metais, o pasak sanatorijos specialistų, vaikų ir jaunimo sveikata bei gerovė yra viena prioritetinių ir kitų Europos valstybių politinių krypčių. Šios investicijos visada atsiperka, nes tai investicijos į šalies ateitį.
Viena medicinos krypčių, padedančių vaikams atsigauti po sunkios ligos, sustiprinančių organizmo atsparumą, pagerinančių sugebėjimus bei organizmo funkcijas esant neįgalumui, yra reabilitacija. Šeimos gydytojai yra patys artimiausi šeimos, tai yra ir vaikų sveikatos saugotojai. Didžiąja dalimi nuo jų priklauso, kokią jaunąją kartą turės valstybė.
 
Jaunimas per mažai juda
Pagrindiniai suaugusiųjų reabilitacijos principai taikomi ir vaikų reabilitacijai. Skirtumas tas, jog vaikų reabilitacijoje yra ypač svarbus tėvų mokymas, nes su vaiku reikia dirbti nuolat, o tėvai nori labai greito rezultato. Vaikų reabilitacijai yra labai svarbu supanti aplinka, emocijos, multisensorinė stimuliacija – regos, klausos, uoslės, lytėjimo, pusiausvyros ugdymas.
Keturiolika metų „Gintaro sanatorijoje dirbantis kineziterapeutas Viktoras Vasiliauskas sako, kad dabartinė vaikų sveikata kelia didžiulį nerimą. „Klaipėdos visuomenės sveikatos specialistai neseniai atliko tyrimą, kurio metu nustatinėjo vaikų sveikatos būklę, tiksliau, fizinį pasirengimą. Iš dešimties - vos du sveiki vaikai, kurie atliko visus testus pagal numatytas normas. O testuojama bendra sveikatos būklė, lankstumas, bendras fizinis pajėgumas. Per visą karjerą man nėra tekę susidurti su tiek sergančių vaikų. Žinoma, galime sakyti, kad dabar visai kitokie laikai, vaikai daugiau laiko praleidžia prie kompiuterių nei kieme ar sporto būreliuose. Klausimas tik, ar nedarome didelės klaidos. Juk tie sveikatos sutrikimai, kurie šiandien gal atrodo nelabai reikšmingi, ateityje turės labai skaudžių pasekmių. Tikrai prieš trisdešimt, keturiasdešimt metų vaikai buvo kur kas sveikesni, nes daug judėjo“, - nuogąstauja V.Vasiliauskas. 
Kineziterapeutas sako, jog dabartinė karta, ne taip noriai veržiasi sportuoti, tačiau sanatorijoje yra sudarytas dviejų krūvių treniruočių grafikas. Treniruoklių salėje jaunieji pacientai pirmas dienas mokomi, kaip sportuoti, o vėliau viską atlieka savarankiškai. Kiekvienam parenkamas atskiras fizinis krūvis, pagal jo sveikatos būklę. „Kad visa tai netaptų tiesiog rutina, stengiamės surengti ir kokias nedideles sporto varžybas, tiek krepšinio aikštelėse, tiek estafečių rungtis. Tiesa, labiausiai tokiose žaidynėse nori dalyvauti mažieji pacientai, bet prikalbinam ir vyresnius. Manau, kad dabartinę kartą reikia ne tik įtikinti fizinio aktyvumo nauda, bet įteigti tai kaip normalų kasdienį dalyką. Priešingu atveju, iš tikrųjų auginsime pasiligojusius vaikus. Bet tam reikia ir kitokio tėvų požiūrio“, - sako V.Vasiliauskas. 
 
Šeimos savaitgaliai
„Palangos gintaras“ plečia paslaugų spektrą. Pradėta teikti nauja paslauga – trijų dienų šeimos sveikatingumo savaitgalių programa, skirta šeimoms, auginančioms vaikais nuo 1 iki 18 metų. Šeimos nariai gali pasirinkti skirtingus paslaugų paketus.
Sveikatinimo programa „Kvėpuok lengviau“, skirta vaikams ir suaugusiems, turintiems kvėpavimo sistemos sutrikimų, dažnai sergantiems uždegiminėmis plaučių ir viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Sveikatinimo programa „Judėk laisviau“ skirta vaikams ir jų tėveliams, turintiems problemų dėl atramos ir judamojo aparato, centrinės ir periferinės nervų sistemos veiklos. Sveikatinimo programa „Gyvenk ramiau“ skirta vaikams, turintiems psichologinių ir bendravimo problemų, šeimoms siekiančioms geresnio tarpusavio bendravimo.
Pasak sanatorijos vadovo, kol kas ši paslauga nėra viena populiariausių, tačiau po truputį augantis klientų skaičius rodo, kad judama teisinga linkme. Tiesa, pasak K.Spiečio, mintyse jau dėliojamas baseino su vonių kompleksu planas, kuris turėtų ne tik pagerinti reabilitacijos paslaugas, bet ir pritraukti daugiau žmonių besirūpinančių savo ir vaikų sveikata.  
Tuo tarpu sanatorijos specialistai sako norintys priminti tėvams, kad nereikia bijoti mokslo metais siųsti vaikų į reabilitaciją. Sanatorijoje veikia mokykla ir norint galima neatsilikti nuo pamokų. Tik nenorintys mokytis gali teisintis, kad buvo sanatorijoje.
Pasak sanatorijos administracijos, per pastaruosius metus sutvarkyta mokamų paslaugų sistema. Kadangi dalis gyvenamųjų patalpų yra renovuotos, o kita dalis ne, taikomi ir skirtingi įkainiai už jas. Taigi pacientai gali pasirinkti, kokios sąlygomis pageidauja gyventi. Tiesa, jei pageidaus daugiau komforto, už paslaugas teks primokėti keletą litų. Taip pat galima pasirinkti ir papildomų paslaugų. 
Mokamų paslaugų sistema labiau skirta tiems, kurie pasisveikatinti vyksta be siuntimo arba asmenims, atvykstantiems iš svetur. 

Interviu

Apie pokyčius ir ateities vizijas kalbamės su Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos gintaras“ direktoriumi Kęstutis Speičiu, Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga apdovanotam Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo garbės ženklu.
 
- Pastaruoju metu nemažai kalbama apie medicininį turizmą. Ar Jūsų vadovaujama sanatorija sulaukia pacientų iš svetur?
- Kadangi norime būti geriausi ne tik Lietuvoje, bet ir Rytų Europoje, intensyviai dirbame su užsienio kolegomis. Jau šiandien sulaukiame nemažai pacientų iš Latvijos, Kaliningrado, atsiranda norinčiųjų atvykti ir iš Norvegijos. 
Tiesa, šiandien bene daugiausia pacientų sulaukime iš latvių, nes jie prieš kelerius metus sugriovė sanatorijų sistemą viską paversdami SPA. Kas, kaip žinia, nė iš tolo neprilygsta gydymui. Taigi stengiamės išnaudoti šią sritį. 

- O kaip su eilėmis? Per kiek laiko galima gauti reabilitacinį gydymą?
- Ne sezono metu, tai yra spalio - gegužės mėnesį priimame visus norinčiuosius. Sezono metu – reikalinga išankstinė registracija prieš penkiolika dienų. Iš ligoninių praktiškai esame prisižadėję paimti visus vaikus. Eilės nesusidaro, nes, tarkim, jei vaikas suserga ir po ligos jam prireiks reabilitacijos, tėvai gali iš karto registruotis. Skaičiuojama, kad gydymo kursas truks dvi savaites ir po to bus galima reabilitacija. Pakoreguota visa registratūra, viskas dabar vyksta vieno langelio principu. Tam šiemet skyrėme ypatingą dėmesį.

- Kalbėdami apie vaikų sveikatą specialistai dažnai pabrėžia, kad auginame pasiligojusių vaikų kartą. Ar tokios tendencijos pastebimos ir Jūsų darbe?
- Paradoksalu. Gimstamumas mažėja, o ligonių vaikų daugėja. Kodėl? Tiksliai atsakyti negaliu. Nesu pediatras. Bet iš patirties galiu pasakyti, kad pernelyg švariai stengiamės auginti vaikus. Dėl to daugėja alergiškų vaikų. Kita problema – psichikos sutrikimai, kuriems įtakos turi mūsų demografinė padėtis. Tėvai išvyksta uždarbiauti svetur. Natūralu, kad atskirtis tarp vaikų ir tėvų auga. O kai vaikai lieka nesuprasti, keičiasi jų elgesys.

- Gal turite minčių, kaip spręsti šias problemas?
- Manau, tai ne mano galioje (šypsosi). Tačiau matydami tokią situaciją nuo rudens ruošiamės įsteigti Psichologinės reabilitacijos centrą. Kviesime vaikus, turinčius elgesio sutrikimų. Taip pat netrukus turėtume pasirašyti vaikų reabilitacijos klasterio sutartį su Klaipėdos, Šiaulių universitetais ir Klaipėdos delfinariumu. Be gydymo, vaikai galės gauti ir delfinų terapiją. Panašų klasterį planuojame pasirašyti ir dėl hipoterapijos. Norime, kad vaikai gautų ir medicininę, ir emocinę terapiją. 

- Planuojate nemažai naujovių, o kaip su pastaruoju metu plačiai eskaluojama problema - specialistų trūkumu?
- Šiandien mielai priimtumėme gydytoją reabilitologą. Akivaizdu, kad mūsų gydytojų amžiaus vidurkis neina jaunyn, vadinasi, turime galvoti apie jaunąją specialistų kartą. Turime minčių kalbinti zonos mokinius, kad jie rinktųsi mediciną ir reabilitologo specialybę. Bet tai truks dešimt metų, ilgoka. Turime įvairių minčių ir dėl rezidentūros. Nors dabar dažnai sako, kad jauni specialistai nenori važiuoti į periferiją. Daugeliui atrodo, kad Palanga gyva tik vasarą. Bet iš tiesų, šarmo ji turi visus metus. Suprantu, kad šiandien negalime pasiūlyti labai didelių atlyginimų, bet galime pasiūlyti įdomų darbą, o plečiant paslaugų spektrą ir kylančius atlyginimus. Aš ir pats su malonumu atvažiavau čia dirbti, ir net turiu prisipažinti, kad visada svajojau dirbti prie jūros. 

- Pats gydytojo chalatą iškeitėte į administratoriaus kostiumą ir sakote, jog medicina be vadybos - ne medicina. Kodėl?
- Lietuvoje išties yra problema su sveikatos vadyba. Aukštojoje ruošiame gerus medikus, kurie gilinasi tik į specialybių dalykus, bet nėra nė vieno kurso, skirto vadybai. O net ir šeimos gydytojui tenka organizuoti tiek profilaktinius patikrinimus, tiek daugelį kitų dalykų. Kitas dalykas, tarkim, geriausi chirurgai tampa skyriaus vedėjais. Keista situacija, nes kai reikia, kad gydytojas vadovautų, jis yra operacinėje. Kai reikia, kad dirbtų kaip vadybininkas – operuoja. Nors persiplėšk. Manau, kad kiekvienas turėtų dirbti savo darbą. 
Net ir dabar mano vadovaujamoje įstaigoje nuo birželio naikinami skyriai. Vietoj jų bus vyriausieji specialistai tam tikroms ligų grupėms, kurie dirbs kaip gydytojai ir konsultuos kolegas. O visa vadyba rūpinsis korpuso administratoriai. 
 


Tarp kitko: 
Vaikų reabilitacijos įstaiga „Palangos gintaras“ – gerai žinoma vaikų reabilitacijos sanatorija, sėkmingai vykdanti gydomąjį darbą, turinti gydymo bei materialinę bazę, subūrusi daugiau nei 200 kvalifikuotų darbuotojų kolektyvą.
Sanatorija yra ištisiniame pastatų komplekse, sujungtame šildomais koridoriais. Pacientai apgyvendinami dviviečiuose kambariuose su patogumais, yra kambarių su televizoriais, įvairiais stalo žaidimais.
Visą informaciją apie paslaugas galima gauti telefonu +370 460 40103 bei elektroniniu paštu: registracija@PalangosGintaras.lt ir internetinėje svetainėje www.PalangosGintaras.lt

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris