Kulautuvos reabilitacijos ligoninė – ideali vieta sunkiems pacientams

Deimantė Zailskaitė
2016-10-03
Dešiniajame Nemuno krante, pušų slėnyje, duris atvėrė pažangi reabilitacijos paslaugas teikianti ligoninė – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų filialas Kulautuvos reabilitacijos ligoninė. Pacientams, sergantiems nervų sistemos bei širdies ir kraujagyslių ligomis, sužibo viltis grįžti į visavertį gyvenimą.
Kulautuvos reabilitacijos ligoninė – ideali vieta sunkiems pacientams
Kulautuvos reabilitacijos ligoninės direktorius doc. dr. Raimondas Kubilius (dešinėje) premjerui Algirdui Butkevičiui ne tik aprodė ligoninę, bet ir papasakojo apie itin modernios reabilitacinės aparatūros privalumus.

Darbai truko vienuolika metų
„Ligoninės rekonstrukcija pradėta dar 2005 metais, tačiau, užgriuvus ekonominiam sunkmečiui, nebuvo galimybės visų pajėgų skirti statybos darbams. Džiaugiamės, kad paskutiniaisiais metais visas dėmesys buvo skirtas pastato įrengimui ir po vienuolika metų trukusių darbų duris atvėrė moderni Kulautuvos reabilitacijos ligoninė“, – naujomis patalpomis džiaugiasi Kulautuvos reabilitacijos ligoninės direktorius doc. dr. Raimondas Kubilius.
 
Gydymo įstaiga teikia I ir II lygio reabilitacijos bei palaikomosios reabilitacijos paslaugas pacientams, sergantiems nervų ir kraujotakos sistemos ligomis. „Tikimės, kad taip pat būsime akredituoti sudėtingiausios ir didžiausios kompetencijos reikalaujančių neuroreabilitacijos III paslaugų teikimui. Iš tikrųjų šios paslaugos aktualumas didžiausias. Per visą nepriklausomybės laikotarpį jos buvo sutelktos Santariškėse ir Palangoje. Tose įstaigose lovų skaičius didėjo, o Kaune išliko toks pats.
 
Tikimės, kad šią spragą ištaisys nauja Kulautuvos reabilitacijos ligoninė. Pacientams, ypač Kauno apskrities ir Vidurio Lietuvos, pagerės paslaugų prieinamumas. Juolab kad medicina nestovi vietoje ir daug dėmesio skiriama kardiologinių, neurologinių pacientų gydymui“, – sako R.Kubilius, paklaustas, kokio profilio pacientams šioje gydymo įstaigoje teikiama reabilitacija.
 
Pacientai jaunėja
Kaip teigia ligoninės direktorius R.Kubilius, pastaruoju metu miokardo infarktas ir insultas ištinka vis jaunesnius pacientus, nors visuomenė šias patologijas iki šiol tapatina su vyresniu amžiumi. Tad ypač svarbus uždavinys, kaip miokardo infarktą ar insultą patyrusį pacientą kuo skubiau grąžinti į visavertį gyvenimą.
 
„Keičiasi paciento paveikslas. Jaunesnio amžiaus žmonėms galbūt reikia kitokių – inovatyvesnių – reabilitacinių priemonių, kad jis kuo greičiau atgautų prarastą darbingumą ir galėtų sugrįžti į visuomenę. Pastaruosius kelerius metus daug dėmesio buvo skirta ūminėms širdies ligoms gydyti, pradėjo funkcionuoti klasterių sistema. Pacientas, patyręs ūminį miokardo infarktą ar insultą, greičiau pristatomas į universitetinę ligoninę, tačiau nebuvo grandies, kurgi siųsti paskui nuo šių ligų gydomus pacientus. Tikimės, kad Kulautuvos reabilitacijos ligoninė sėkmingai užbaigs širdies ir kraujagyslių ligų gydymo grandinę“, – sako gydytojas kardiologas R.Kubilius.

 




Išmaniosios rankos ir bėgtakiai
Jau seniai buvo kalbama, kad įkurtuves švęsiančiame reabilitacijos ligoninėje Kulautuvoje bus diegiamos naujausios technologijos. „Visa nauja technika, paremta inovatyviais technologiniais sprendimais, yra skirta įvairioms neurologinėms būklėms testuoti, pusiausvyrai lavinti, fiziniam krūviui vertinti. Vien įrangai įsigyti skirta daugiau nei vienas milijonas eurų“, – pasakoja R.Kubilius.
 
Kūrybines užduotis mėgstantys pacientai įvertins rankos funkcijos lavinimo sistemas. „Iš tikrųjų su ja dirbti nėra taip paprasta ir lengva, kaip iš pradžių gali pasirodyti, – pasakoja ergoterapeutas Ovidijus Gudaitis. – Po tokių užsiėmimų pacientai jaučia pagerėjimą. Sako, matai, vakar ranką iškėliau žymiai mažiau negu šiandien.“
 
Pirmus žingsnius sunkiems ligoniams padeda žengti išmanusis bėgtakis. Eisenos ir stovėsenos analizės aparatas leidžia analizuoti paciento stovėseną, matuoti žingsnių ilgį ir atstumus, raumenų susitraukimą, matyti, ar pacientas daugiau žengia dešine koja ir tik prisiliečia kaire, ar atvirkščiai.
„Tai yra pažangiausias aparatas, prie kurio bus prijungtos aštuonios kameros. Be kita ko, vieninteliai Lietuvoje turime miško takelį“, – Kulautuvos reabilitacijos ligoninėje stovinčius aparatus pristato kineziterapeutė Ieva Žemaitienė.
 
Nori susigrąžinti kurorto vardą
„Iki šio centro atidarymo vietiniai gyventojai, turintys širdies problemų, dažnai man skambindavo. Džiaugiuosi, kad jie dabar galės kreiptis į jaunesnius specialistus, o aš ramiai stebėsiu jų darbą“, – šypsosi akademikas, profesorius Jurgis Brėdikis, kuris su Kulautuva yra susijęs bemaž penkiasdešimt metų.
Šioje vietovėje įsikūręs profesorius neabejoja, kad modernaus reabilitacijos centro atidarymas teigiama linkme pakeis ir Kulautuvos ateitį.
 
„Ar žinojote, kad Kulautuva yra senesnė už Kauną. Neseniai miestelis atšventė šešių šimtų penkiasdešimties metų sukaktį. Čia esančioje saloje su kryžiuočiais buvo pasirašyta sutartis, kuria Vytautas pardavė Žemaitiją. Taigi čia yra sena istorinė vieta. Bet svarbiausia – pušynas, kuris puikiai gydo.
Malonu, kad reabilitacija neužsidarys tarp keturių palatos sienų. Daug užsiėmimų vyks ir gamtoje. Girdėjau, direktorius gavo dovanų – skandinaviškų lazdų. Jeigu dar įsigis slidžių, tikrai bus nuostabu pacientams.
 
Technologijos dabar labai greitai keičiasi, todėl specialistai turi atidžiai sekti naujoves ir laiku papildyti aparatūros arsenalą. Tikiu, kad po infarkto ar insulto sveikstantys pacientai dabar yra gerose rankose ir gaus visą reikiamą pagalbą“, – įsitikinęs J.Brėdikis.
 
Kulautuvos miestelis sužavėjo ir kitą žinomą profesorių – kardiologą Vilių Grabauską, kuris čia gyvena nuo 1967 metų: „Bendromis jėgomis su rektoriumi nutarėme, kad Kulautuva yra nuostabi vieta reabilitacijos ligoninei. Infarktą ar insultą patyrusiems pacientams pakankamai didelė rizika, kad gali ir vėl iškilti gyvybei pavojinga situacija. Tad medicinos pagalba turi būti organizuojama taip, jog per pusvalandį grįžtum į gydymo įstaigą, kur, reikalui esant, netgi būtų galima atlikti širdies persodinimą“, – sako prof. V.Grabauskas.
 

Viliamasi, kad Kulautuvos reabilitacijos ligoninės veikla bus vienas veiksnių, padėsiančių miesteliui susigrąžinti kurortinės vietovės vardą. Šventės atidaryme dalyvavęs premjeras Algirdas Butkevičius patikino, kad, jo žiniomis, visi reikiami dokumentai yra sutvarkyti ir artimiausiu metu turėtų pasiekti Vyriausybę. „Aš tikiuosi, kad jūs vėl galėsite susigrąžinti kurortinį statusą, kuris buvo, jeigu istorija nemeluoja, dar iki karo“, – sakė premjeras.
 
„Kauno rajone vyko Pasaulio sveikatos organizacijos išvažiuojamasis posėdis ir mes galėjome pasidžiaugti, kad liko pastebėti mūsų žingsniai Kulautuvą stengiantis paversti sveiku miesteliu. Čia ir dviračių bei pėsčiųjų takai, paplūdimys ir mineralinio vandens gręžinys. Bet svarbiausia, ko reikia kurorto teritorijai ir kurortui, – teikiamos kokybiškos sveikatos paslaugos“, – Kulautuvos privalumus įvardijo Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas.


 
Du klausimai rektoriui
Du klausimai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriui prof. habil. dr. Remigijui Žaliūnui:

- Kokie didžiausi Kulautuvos reabilitacijos ligoninės privalumai?
- Tai yra viena šiuolaikiškiausių reabilitacijos ligoninių, ypač pacientams, kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis arba kuriems įvyko ūminis miokardo infarktas ar insultas. Ne vien dėlto, kad čia gražus pastatas ar dirba geriausi specialistai, o kad ši ligoninė yra arti universiteto ligoninės. Pasikartojus ligai, pacientą galima sugrąžinti greičiau nei per pusvalandį į Kauno klinikas. Tai yra didžiausias privalumas.
 
- Ar jaunimas noriai renkasi reabilitaciją?

- Ši profesija tikrai yra patraukli. Bet ji bus dar patrauklesnė, jeigu bus sudarytos sąlygos specialistams save realizuoti. Svarbu, kad čia nebūtų tik sanatorija, o tikra reabilitacijos ligoninė, kurioje vyktų ir studijos, ir mokslas, ir praktika. Reabilitologų specialybės perspektyva yra garantuota, kadangi vis dėlto senstant visuomenei sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis tikrai nemažės.
Bus jaučiamas tik didesnis komandinio darbo, kai gydytojai dirbs drauge su slaugytojomis ir įvairių pakraipų specialistais, poreikis.

 
Komentarai
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius:

- Šioje ligoninėje pacientams po sudėtingų kardiochirurginių, neurochirurginių operacijų ar procedūrų teikiamos universitetinio lygio reabilitacijos paslaugos, naudojant moderniausias medicinos technologijas.
Įstaigos istorija - labai vingiuota. Po karo Kulautuvoje veikė tuberkulioze sergančių ligonių gydymo skyriai, padaliniai, o mūsų universiteto Kardiologijos institutas pacientų reabilitacijos bazę atidarė Viršužiglyje. Rektoriaus Remigijaus Žaliūno sprendimas - inicijuoti universitetinio lygio reabilitacijos ligoninę būtent Kulautuvoje – išmintingas. Tiesa, įvairios ekonominėms krizės neleido sklandžiai vykdyti šio projekto, kuris buvo pradėtas dar 2005 metais.
 
Džiaugiamės, kad pavyko padaryti tai, ko siekėme – sukurti universiteto lygį atitinkantį reabilitacijos centrą su moksliniais įrodymais pagrįstomis naujausiomis technologijomis. Ieškojome, kokios moderniausios technologijos yra pasaulyje ir bandėme jas įdiegti Kulautuvos reabilitacijos ligoninėje. Supratome, kad šiam centrui bus sunku konkuruoti su Druskininkais, Palanga ar Birštonu, kur išplėtotos infrastruktūros, todėl su jais galime konkuruoti tik naujausiomis technologijomis ir mūsų geriausiais specialistais. Džiaugiamės, kad vasarą pradėjus veikti Kauno klinikų filialui Kulautuvos reabilitacijos ligoninei devyniasdešimt lovų yra visiškai užpildytos ir jau laukia pacientų, norinčių patekti į šį centrą, eilė. Tai verčia mus galvoti: o ką darysime toliau? (Šypsosi.).
 
LSMU Širdies, krūtinės ir kraujagyslių klinikos vadovas prof. Rimantas Benetis:

- Tai yra ne paprasta reabilitacinė ligoninė, bet gydymo įstaiga, kur atliekamas ir mokslinis darbas, tam tikra duomenų analizė. Kaip pabrėžė įstaigos direktorius, mums, klinicistams, labai reikalingas tęstinis reabilitacinis gydymas, kada ligonį galima anksčiau išleisti iš stacionaro ir užtikrinti sveikatos priežiūros kokybę smagesnėje aplinkoje. Tikslas – kuo greičiau pastatyti žmogų ant kojų, kad jis kokybiškai gyventų ir sugrįžtų į aktyvią visuomeninę, darbinę veiklą.
 
Dabartinės įstaigos, kurios teikia reabilitacijos paslaugas, turiu omenyje širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams – geros, kai kuriose yra sukaupta didelė klinikinė patirtis. Bet nėra akademinio akcento, kuris bus šioje ligoninėje.
Ši gydymo įstaiga bus reabilitologų kalvė, kurie čia mokysis, kels kvalifikaciją, bus kuriami nauji reabilitacijos metodai. Moderni aparatūra, geros gydymosi sąlygos, šviesios erdvės ir nuostabi gamta – ši vieta tikrai bus patraukli pacientams.

 
Tarp kitko
Rekonstrukcijos ir statybų darbai, įgyvendinant projektą „VšĮ KMUK filialo Romainių tuberkuliozės ligoninės Kulautuvos skyriaus pastato pritaikymas reabilitacijos paslaugoms”, truko apie 10 metų. 4300 kvadratinių metrų ploto ligoninėje atlikta renovacija už 4,34 mln. eurų iš Valstybės investicijų programos lėšų.
Į medicininę įrangą investuota apie    1 mln. eurų. Vienu metu naujojoje ligoninėje galima gydyti 90 pacientų.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris