Kretingos psichikos sveikatos centras – neeilinė rajono gydymo įstaiga

Deimantė Gruodė
2017-08-28
„Neeilinis centras“, - tokiais žodžiais apie Kretingos psichikos sveikatos centrą atsiliepia tiek čia dirbantieji, tiek besigydantieji. Apie tai byloja ir pastarųjų metų darbo vaisiai – įkurtas Psichikos dienos stacionaras, vykdomos įvairios prevencinės programos. Viena naujausių idėjų – darbas su smurtaujančiais stipriosios lyties atstovais. Anot Centro vadovės Innos Viršilienės, nuolat stengiamasi įdiegti naujų paslaugų, idant Kretingos rajono gyventojams būtų užtikrinama reikiama bei kokybiška pagalba.
Kretingos psichikos sveikatos centras – neeilinė rajono gydymo įstaiga
„Turime miltų - kepame sausainius, turime mielių – pyragą“, - sako Dienos stacionaro virtuvėlėje su pacientais iš širdies užsiimančios darbuotojos. Nuotr. – socialinė darbuotoja Aurelija Bričkutė.

Įkurtas modernus stacionaras
„Per penkerius metus, kai vadovauju Kretingos psichikos sveikatos centrui, įsteigėme Dienos stacionarą. Tai buvo didelis iššūkis, kadangi įstaigos finansinė situacija tuomet buvo gan sudėtinga. Dienos stacionaras atidarytas du tūkstančiai tryliktais metais. Jį lankantiems pacientams yra patogu, nes dieną gauna paslaugas sveikatos priežiūros centre, o vakare sugrįžta į namus. Taip žmonės neatitrūksta nuo namų aplinkos ir artimųjų, o kartu yra skatinami neprarasti savarankiškumo, bendravimo, buities ir darbo įgūdžių“, - apie pasiteisinusią Dienos stacionaro idėją pasakoja įstaigos vadovė.
 
„Man labai pasisekė, kad dirbu tokiame moderniame Psichikos sveikatos centre. Darbas tikrai nenuobodus, nes kiekvieną dieną sutinki labai įdomių žmonių ir sužinau ką nors naujo“, - sako dar tik trečią mėnesį čia dirbanti socialinė darbuotoja Vaida Eitavičienė.

Moderniame ir jaukiame Psichikos dienos stacionare, kur patenka įvairių psichikos sutrikimų ir ligų kamuojami pacientai, įrengti gydytojų, psichologų, procedūrų kabinetai, palatos, mokomoji virtuvė, meno, muzikos, šviesos terapijos, individualios ir grupinės psichoterapijos bei užimtumo kabinetai, poilsio kambariai pacientams ir personalui. Pacientų sveikata rūpinasi itin profesionali komanda, kurią sudaro gydytojas psichiatras, psichoterapeutas, medicinos psichologas, psichikos sveikatos slaugytoja, socialinis darbuotojas.
„Aptarnaujame visą Kretingos rajoną – tai yra trisdešimt aštuoni tūkstančiai gyventojų“, - Psichikos sveikatos centro reikalingumu ir teikiama nauda neabejoja įstaigos vadovė. Ko dar trūksta, kad rajonų gydymo įstaigos galėtų sėkmingai funkcionuoti?
 

„Norėčiau, kad būtų labiau orientuojamasi į paslaugų kokybę. Svarbu, kad psichikos sveikatos centras dirbtų taip, kaip yra reglamentuota teisės aktuose - kad Centrai teiktų visas paslaugas nuo A iki Z ir dirbtų visa komanda. Dažnai dirba psichiatras, kelioms valandoms atbėga psichologas, socialinis darbuotojas – irgi „epizodinis“. Tokių Centrų, kuriuose darbas nuo aštuonių ryto prasidėtų visuose sektoriuose, nėra daug. Viena vertus, už paslaugas apmokama pagal socialiai draustų gyventojų skaičių, o lėšos vis dėlto yra ribotos. Negali išpūsti personalo, kad ir kaip norėtum. Be to, gyventojų skaičius nuolat mažėja“, - regioninių įstaigų rūpesčiais dalijasi direktorė Inna Viršilienė.

 
Naujovė - pagalba smurtaujantiems vyrams
Kretingos psichikos sveikatos centras pastaruoju metu džiugina apčiuopiamais darbo rezultatais. Kaip pasakoja I.Viršilienė, nuolat stengiamasi įdiegti naujų paslaugų. Šiemet startavo grupinė intervencinė programa vyrams, kurie smurtauja šeimoje. Jos metu siekiama padėti smurtautojams suvokti, kas yra smurtas, atpažinti įspėjamuosius smurtinio elgesio ženklus, įgyti naujų įgūdžių, padedančių be agresijos spręsti šeimos konfliktus, mokyti kurti visaverčius santykius šeimoje.

Iš pradžių smurtautojai, kurie atvyksta teismo sprendimu, reaguoja itin neigiamai: „Aš nieko nepadariau arba suklydau“. Vėliau jie čia ateina kaip į šeimą. Pasak Centro darbuotojų, žmonos žino, kur jų vyrai keliauja, neretai pačios paragina skubėti į užsiėmimus.
 
„Programoje veikia du herojai – Jonas ir Ona. Tai yra šeima. Jonas – tai vyriškis, kuris irgi vaikšto teismo paskyrimu į grupinę programą, nes smurtauja prieš žmoną. Kai analizuojame smurto formas, pateikiama tam tikra situacija iš šeimos gyvenimo – jų dialogas. Paskui išanalizuojame, kaip elgiasi Jonas, kokie jausmai užplūsta, kaip jaučiasi Ona, kokios pasekmės, ką Jonas galėjo daryti kitaip, ką Ona galbūt galėjo daryti kitaip. Paskui programos dalyviai gauna užduotį - iš patirties pateikti analogišką situaciją, bet būtent su ta smurto forma, apie kurią kalbėjome užsiėmimų metu.
 
Kiekvienas užsiėmimas - kryptingas, dirbama su visomis smurto rūšimis, nes dažniausiai fizinis smurtas eina šalia ekonominio, psichologinio, seksualinio... Atliekame įvairias praktines užduotis, užduodame namų darbų. Jiems iš tikrųjų yra ką veikti per mūsų Centre vedamus užsiėmimus“, - sako įstaigos vadovė, pridurdama, jog šie užsiėmimai duoda teigiamų pokyčių smurtautojo šeimoje.
 
Programa, kurią veda Centro psichologas ir Probacijos tarnybos pareigūnas, sukurta dviem individualiems ir dvidešimt keturiems užsiėmimams grupėje. Smurtautojai Centre apsilanko vieną kartą per savaitę. Grupiniai užsiėmimai padalinti į aštuonis teminius blokus. Kiekvienam jų skiriami trys užsiėmimai. Įdomu tai, kad programą vienu metu veda du specialistai - vyras ir moteris. Vyras turi užimti aštuoniasdešimt procentų užsiėmimų, moteris – tik dvidešimt. Kodėl?
 
„Todėl, kad jie smurtauja prieš moterį ir, jeigu priešingos lyties atstovė ves didžiąją dalį užsiėmimų, iš jų pusės bus didžiulis pasipriešinimas. Jie galvos: namuose man nurodinėja žmona, čia - irgi aiškina moteris. Šios programos metu, kaip minėjau, aštuoniasdešimt procentų užima vyriškoji pozicija, dvidešimt procentų - moteriškoji. Kai kalbama apie santykius, problemas, sprendimų būdus, vyrai prisipažįsta: mes nežinome, kaip jaučiasi moteris.
 
Šiuo atveju iš specialistės jie sulaukia sveikos reakcijos ir objektyvios nuomonės. Atsiranda galimybė iš karto sužinoti, kaip šioje situacijoje jaučiasi moteris, kai ją žemina, duoda su kumščiu į veidą ir t.t. Kas iš tiesų yra bjauriausia – kad visi iš mūsų grupėje esančių piliečių incidento šeimoje metu buvo išgėrę. Nė vieno nebuvo blaivaus, kuris būtų smurtavęs prieš žmoną ar gyvenimo draugę“, - apie nemokamą programą, kuri vykdoma iš gerų paskatų, pasakoja direktorė.
 
Kaip pasakoja šešiolika metų Centre dirbanti psichikos sveikatos slaugytoja Almina Grikšienė, registratūroje dirbama naujoviškai: pavyzdžiui, kompiuterio ekranas yra liečiamas pirštais.

Kretingos psichikos sveikatos centre vykdomi ir privalomieji mokymai apie alkoholio bei narkotikų žalą žmogaus sveikatai. Pagal paruoštą mokymo planą yra mokomi asmenys, iš kurių atimtos teisės dėl pažeidimo esant neblaiviam arba apsvaigusiam nuo narkotikų, vaistų ar kitų svaigiųjų medžiagų. Skaudžiausia, anot Centro darbuotojų, kai toks asmuo į užsiėmimus irgi ateina neblaivus.
„Mūsų galvose sukasi nemažai idėjų, kurias dar tik ketiname įgyvendinti. Manau, kad Psichikos sveikatos centro lankytojams būtų reikalinga ir kalbos korekcijos specialisto paslauga. Tai vėlgi yra susiję su socialine adaptacija, komunikacija ir savęs vertinimu. Logopedų trūksta: ir mokyklose krūviai milžiniški, ir darželiuose. O su suaugusiais, kurie būna po insultų, galvos smegenų traumų, „dirbančių logoterapeutų apskritai labai mažai. Nebent reabilitacijos centruose“, - sako įstaigos vadovė.
 

„Pradėjome su gydytoju Brasu, kuris ypač stengėsi, kad centras atrodytų kaip priklauso. Naujos vadovės Innos Viršilienės dėka aplinka tapo itin jauki. Pagalvota apie mažiausias smulkmenas. Tai mane iš tikrųjų džiugina. O jeigu dar paminėsime, kad turime modernų Dienos stacionarą... Iš tikrųjų neeilinis centras!“ – sako gydytojas psichiatras Sergėjus Michalcovas.

 
Vadybos mokymai išėjo į naudą
„Džiaugiuosi, kad Klaipėdoje baigiau sveikatos priežiūros vadybos studijas, kurios man, kaip šio Centro vadovei, buvo ypač naudingos. Pavyzdžiui, įstaigoje pradėjome organizuoti metinius pokalbius su darbuotojais. Kalbame su kiekvienu individuliai apie įstaigos bei jų asmeninius poreikius, darbinę motyvaciją ir ateities planus. Manau, kad to labai trūksta, ypač didelėse įstaigose“, - sako I.Viršilienė.

 
Šiuo metu įstaigoje dirba septyniolika darbuotojų. Kaip pasakoja Centro vadovė, pastaraisiais metais būta permainų, nemažai darbuotojų išėjo į pensiją. Tarp jų – ir nusipelnęs Lietuvos gydytojas Tomas Brasas. Kaip žinia, naujus darbuotojus pritraukti į regionus gana sudėtinga. Ypač sunku prisikalbinti gydytojus psichiatrus, kurie linkę vykti į užsienį. „Viena mūsų įstaigos psichiatrė išvyko į Švediją, viena slaugytoja - į Norvegiją“, - pasakoja vadovė, kuri stengiasi kaip įmanydama motyvuoti įstaigos darbuotojus. Finansinis aspektas šiuo atveju itin aktualus.
 
„Bazinį atlyginimą, kuris nėra didelis, mums nustato steigėjas, tai yra savivaldybė. Kita vertus, visą laiką darbuotojams sakau: „Suteikite man galimybę jums mokėti daugiau“. Ką tai reiškia? Teikite papildomų paslaugų arba prisiimkite papildomų įsipareigojimų. Pavyzdžiui, jeigu teikiame slaugos paslaugos namuose, už tai gauname lėšas iš ligonių kasų. Visas jas įstaiga gali pasilikti, nes darbuotojas ir taip važiuoja pas pacientą darbo metu. Suprantama, patogiau sėdėti prie kompiuterio, registruoti pacientus, nueiti jiems suleisti vaistų ir mažiau kišti nosį iš kabineto.
 
Norėdami, kad darbuotojai būtų suinteresuoti teikti papildomas paslaugas, sakome: keturiasdešimt procentų nuo uždirbtų pajamų už slaugos paslaugas atiduodame jums. Tai yra nemažai ir bazinė alga ženkliai padidėja. Svarbu, kad būtų motyvacija, kad darbuotojas žinotų, jog vadovybė pastebi jo darbo rezultatus. Labiau pasistengęs ir aplankęs daugiau pacientų mėnesio gale gali pasigirti didesniu darbo užmokesčiu. O gydytojas psichiatras per metus išrašęs daugiausiai e.receptų bus paskatintas keletu papildomų poilsio dienų“, - pasakoja I.Viršilienė.
 

„Visą rajoną aptarnauja vienas psichikos sveikatos centras. Nė vienam darbuotojui nėra kada ilsėtis. Reikia ir telefonu atsiliepti, ir vaistus suleisti, ir socialinį darbuotoją pakviesti, ir dokumentus paruošti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybai, ir su pacientais pabendrauti“, - sako psichikos sveikatos slaugytoja Nijolė Kuprelienė.

 
Padeda sunkiai besiverčiantiems
Kretingos psichikos sveikatos centro darbuotojai nuo visuomenės neatsitveria siena. Kiekvienais metais įstaigoje minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena.

Dar viena graži tradicija, kuomet darbuotojai įsitraukia į „Maisto banko“ organizuojamas akcijas ir padeda surinkti produktų nepasiturintiems.
 
„Tokia mintis kilo dėl mūsų Dienos stacionaro, nes kai kurie lankytojai gyvena vargingai, yra socialiai remtini. Tai - žygdarbis. Aš žinau, kad mūsų darbuotojams tuo metu būna sunku, nes tenka kiekvienam stovėti po keturias valandas, dvi dienas iš eilės ir dar savaitgalį, o mūsų kolektyvas ir taip nėra didelis“, - pasakoja įstaigos vadovė, pridurdama, kad akcijos metu surinkti produktai keliauja ir į centro Psichikos dienos stacionaro mokomąją virtuvę, kur yra netgi duonkepis.
 
Mokomosios virtuvės užsiėmimus veda socialinė darbuotoja Regina Martinkienė: „Turime miltų - kepame sausainius. Turime mielių - kepame pyragą. Kai nusiperki fabriko gamybos, lengva ranka išmeti maistą. Žmogus neįsisavina, kiek į duoną įdėta šilumos, kad grūdą reikia pasėti, užauginti, prižiūrėti, iškepti ir tik tada valgyti. O kada patys kepame, džiaugiamės, jei pavyksta skaniai. Net poliklinikos darbuotojai pakyla į viršų klausdami, kas čia pas jus taip skaniai kvepia. O kvepia, sakau, mūsų gerumas“, - šypsosi socialinė darbuotoja Regina.
 
Viena tradicijų ir motyvacinių priemonių – darbuotai kiekvieną rytą drauge geria kavą bei pietauja (prie puodo sukdamiesi pakaitomis). Anot jų, tai - svarbi mikroklimato dalis, nes tuo metu aptariama daug dienos reikalų. Be to, kiekvienais metais jie kur nors išvyksta: šiemet lankėsi Helsinkyje, pernai plaukė į Stokholmą. „Mes esame kaip viena šeima“, - sako Kretingos psichikos sveikatos centro psichikos sveikatos slaugytoja Nijolė Kuprelienė.

Socialinė darbuotoja Regina Martinkienė šypsosi: „Prie stalo futbolo lentos – visiškas atsipalaidavimas.“


Tarp kitko
Kretingos psichikos sveikatos centre aptarnaujami gyventojai, prisirašę prie visų Kretingos miesto ir rajono pirminių sveikatos priežiūros centrų. Kreipiantis į Psichikos sveikatos centrą, siuntimas iš šeimos gydytojo nebūtinas. Neapdraustiems socialiniu draudimu asmenims nemokamai teikiama tik būtinoji psichiatro pagalba.


Komentaras
Kretingos rajono savivaldybės meras Juozas Mažeika:

- Psichikos sveikatos centro veiklą vertinu teigiamai: įstaiga suremontuota, atnaujintos patalpos, patenkinti pacientų poreikiai, bent jau tų paslaugų, kurias teikia mūsų psichikos sveikatos centras. Kiek žinau, jie pacientų turi sočiai. Beje, įgyvendindami Dienos stacionaro idėją ryžomės avantiūrai: norėdami praplėsti paslaugas, turėjome kelti stogą į viršų, kad galėtume atitikti patalpoms keliamus reikalavimus. Artimiausiems metams, kiek mes turime galimybių, jas visas išnaudojome. O jeigu visuomenėje atsiras kokių nors pokyčių, kurie pareikalaus kitokių sprendimų, susėsime ir spręsime. Šiuo metu centras mus tenkina.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris