Klaipėdos psichikos sveikatos centras: didžiausia tokio tipo įstaiga Lietuvoje

Jūratė Mazajeva
2014-04-10
Šiemet sueis 15 metų, kai buvo įkurtas VšĮ Klaipėdos psichikos sveikatos centras, kuris pagal aptarnaujamų gyventojų skaičių yra didžiausia tokio tipo sveikatos priežiūros įstaiga Lietuvoje. Šio centro išskirtinumas dar ir tas, kad jame ne tik teikiamos aukščiausio lygio pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugos, bet ir vykdoma programa „Vilties linija“, padedanti krizių ištiktiems žmonėms.   
Klaipėdos psichikos sveikatos centras: didžiausia tokio tipo įstaiga Lietuvoje

Nuo 2005-ųjų Klaipėdos psichikos sveikatos centrui (PSC) vadovaujantis Aleksandras Slatvickis sykiu yra praktikuojantis psichiatras, turintis 36-erių metų darbo stažą, iš kurių 19 metų buvo Klaipėdos priklausomybės ligų centro vyriausiuoju gydytoju. 
Pasak vyr. gydytojo A.Slatvickio, pagal aptarnaujamų gyventojų skaičių, kuris siekia per 154 tūkst., Klaipėdos PSC yra didžiausia tokio tipo įstaiga šalyje. „1999 m. įsteigto Klaipėdos PSC, kuris yra savarankiška įstaiga, įkūrėja yra vaikų ir paauglių psichiatrė Teresė Ramanauskienė. Daug pastangų prireikė, kad šis centras atsirastų. Iki tol pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugos buvo teikiamos pirminės sveikatos priežiūros centruose, tad psichiatrijos specialistai buvo „išbarstyti“. Mūsų darbas yra specifinis, reikalaujantis ne tik komandinio principo taikymo, bet ir reikalingi kolegialūs specialistų sprendimai. Dažnai reikia vienas su kitu pasitarti. Kai įstaigoje dirba vienas gydytojas psichiatras, tai padaryti sudėtinga.  
Gydytoja psichiatrė T.Ramanauskienė, kalbėdama su kolegomis, dirbančiais pirminės sveikatos priežiūroje, ir suprasdama specializuoto centro atsiradimo svarbą, inicijavo Klaipėdos PSC atidarymą. Jai vadovaujant buvo suburtas ir kolektyvas. Dauguma mūsų specialistų dirba nuo centro įkūrimo dienos“, - pasakojo A.Slatvickis. 
 
Specialistų komanda 
Klaipėdos PSC atskirai veikia Suaugusiųjų ir Vaikų ambulatorinės tarnybos. Čia besikreipiantiesiems paslaugas teikia aukščiausio lygio specialistai. Tai – suaugusiųjų ir vaikų psichiatrai, medicinos psichologai, psichikos sveikatos slaugytojos, socialiniai darbuotojai. 
„Mūsų psichiatrai turi didžiulę patirtį. Jie yra vertinami ne tik pacientų, sergančių psichikos ligomis, bet ir jų artimųjų. Šeimos nariai specialistų yra konsultuojami įvairiais klausimais. 
Pakankamai turime ir gerai paruoštų bei nuolat kvalifikaciją keliančių medicinos psichologų, kurie dar vadinami klinikiniais psichologais. Medicinos psichologas – tai psichologas, turintis specialų paruošimą, kad galėtų atlikti psichodiagnostiką. Tai yra tam tikras diagnostinių psichologinių testų rinkinys, kuris naudojamas tam, kad būtų patikslinta žmogaus psichologinė būsena, efekto svyravimai ir kt. 
Psichodiagnostiniai metodai turi didžiulę reikšmę diagnozuojant psichikos sutrikimą, ypač tais atvejais, kai nėra klinikos, neryški simptomatika. 
Dirbame su pacientais, turinčiais įvairių dvasinių problemų. Visuomenė sensta, tad daugėja ir senatvinės demencijos atvejų. Su kiekvienu pacientu reikia rasti bendrą kalbą. Priklausomai nuo žmogaus charakterio, ne tik išoriniai faktoriai, bet ir lėtinės bei onkologinės ligos taip pat gali sukelti psichikos sutrikimus. Viskas priklauso nuo asmenybės. Stiprūs ir pozityviai nusiteikę žmonės ligos ištikti palaiko ne tik save, bet ir artimuosius. Optimizmas yra paveldimas, tai genetiškai sąlygota. Gyvenimo būdas taip pat turi įtakos psichikos sveikatai. Tačiau rimtos psichikos ligos, pavyzdžiui, šizofrenija, atsiranda nepriklausomai nuo išorinių priežasčių. 
Kalbant apie priklausomybes, priklausomybė nuo alkoholio yra genetiškai užprogramuota. Tai yra moksliškai įrodyta. Todėl labai svarbu yra ankstyvoji diagnostika. Kuo anksčiau įvyksta pirminė artimųjų, o po to ir specialistų intervencija, tuo lengviau nuo alkoholio priklausomam žmogui padėti“, - sakė A.Slatvickis. 
 
Konsultuoja tėvus
Klaipėdos PSC dirbanti medicinos psichologė Rasa Karalienė – savo srities profesionalė, dirbanti su vaikais ir paaugliais iki 18-os metų. 
„Psichikos sveikatos problemos, dėl kurių tėvai atveda vaikus pas medicinos psichologą, įvairios. Tai ir ilgesnė nuotaikų kaita, nesutarimai mokykloje arba su artimaisiais. Bendravimo problemos. Taip pat kreipiamasi ir dėl raidos sutrikimų. 
Visuomenėje vis dar yra tam tikra baimė kreiptis į psichikos sveikatos specialistus. Žodis „psyche“, kuris graikiškai reiškia sielą, daliai visuomenės asocijuojasi su rėkiančiais žmonėmis. Taip nėra. 
Netrūksta besikreipiančių tėvų, kurie ateina pasitarti dėl vaiko elgesio. Tėvams nuolat akcentuoju, kad vaikas ne tiek reaguoja į jų pasakytus žodžius, kiek į intonaciją. Kai suaugusieji nesugeba deramai paaiškinti, tuomet vaikas pradeda diktuoti sąlygas. Jeigu tėvai nori, kad vaikas suprastų, ką jis blogai daro, papildoma įtampa tik trukdys, sukels priešiškumą. Su vaiku reikia kalbėti, o svarbiausia jį išgirsti“, - teigia medicinos psichologė. 
Klaipėdos PSC vaikų ir paauglių psichiatrė Birutė Česnienė psichiatrijoje jau 30 metų. „Centre dirbu nuo pat įkūrimo. Tendencija tokia, kad daugėja vaikų, kuriems prireikia psichiatro pagalbos. Tėvai vaikus atveda dėl elgesio problemų, priklausomybių, raidos sutrikimų ir kt. Per dieną tenka priimti 10-15 vaikų. Tai yra daug. Tam, kad daugėja vaikų, turinčių problemų dėl psichikos sveikatos, įtakos turi nestabilios šeimos, prasta gyvenimo kokybė. Tėvai išvažiuoja dirbti į užsienį, o vaikus močiutėms palieka prižiūrėti“, - sako vaikų ir paauglių psichiatrė.   
 
Gydo ir šypsena
Klaipėdos PSC suaugusiųjų psichiatrė Rasa Simanavičienė mylima pacientų. Anot jų, ši medikė gydo ir šypsena. „Centre dirbu nuo pat pradžių. Psichiatrijoje nuo 1981-ųjų. Jaučiuosi savo vietoje. Dažnai pacientai klausia: „Daktare, kaip jūs nepavargstate?“. Pavargstu, tačiau tas nuovargis yra geras, nesukeliantis neigiamų emocijų. 
Apie 50 proc. visų besikreipiančiųjų serga lėtine psichikos liga. Jie nuolat vartoja vaistus ir dažnai lankosi pas mus. Kalbant apie sunkius ligonius, nepertraukiamas gydymas vaistais yra labai svarbus. Paūmėjimai dažniausiai yra tiems, kurie vengia gydymo arba nenuosekliai gydosi. 
Tačiau visa ko pagrindas yra nuoširdus bendravimas su pacientu, noras jam padėti. Pirmiausia reikia pajusti žmogų: ne prie kiekvieno iškart gali priartėti. Būna pacientų, kurie pirmąkart ateina priešiškai nusiteikę, tačiau antrąkart prakalba. Gydome ne tik vaistais, bet ir žodžiais. Gal ir per daug šypsausi, tačiau esu optimistė ir kitaip nemoku. Jeigu gydytojas bus rūstus, niekas pas jį neis“, - tikina psichiatrė R.Simanavičienė. 
 
Organizuoja darbą   
Klaipėdos PSC vyriausioji psichikos sveikatos slaugytoja Gražina Kaupienė šioje įstaigoje dirba nuo įkūrimo, o psichiatrijoje – 25-erius metus. „Organizuoju visų specialistų: psichiatrų, medicinos psichologų, psichikos sveikatos slaugytojų ir socialinių darbuotojų darbą, kad sklandžiai vyktų pacientų priėmimas. Operatyviai sprendžiu iškilusias problemas, kurios yra ne slaugytojų-registratorių kompetencija. Pavyzdžiui, neretai siuntimai iš kitų sveikatos priežiūros įstaigų būna neaiškūs: kur siųsti pacientą – pas medicinos psichologą ar psichiatrą. 
Centre atliekami ir profilaktiniai psichikos sveikatos patikrinimai. Organizuoju, kad ir šis darbas vyktų sklandžiai, nesusidarytų eilių. Viskas daroma į mus besikreipiančių žmonių patogumui“, - darbo subtilybes vardija G.Kaupienė.
 
Visapusiška socialinė pagalba 
Klaipėdos PSC vyriausioji socialinė darbuotoja Raimonda Šoparienė pažymi, kad socialiniai darbuotojai su psichikos sveikatos problemų turinčiais klaipėdiečiais dirba pagal apylinkes, tai yra jų gyvenamąją vietą. „Suaugusiųjų ambulatorinėje tarnyboje esame penki socialiniai darbuotojai ir vienas socialinis darbuotojas dirba Vaikų ambulatorinėje tarnyboje. 
Bendraujame ne tik su sergančiaisiais psichikos liga, bet ir jų artimaisiais, kas yra labai svarbu. Kai žmogus dėl ligos nesiorientuoja situacijoje, konsultuojame šeimos narius arba globėjus, - pasakoja R.Šoparienė. - Dalis mūsų globojamų klaipėdiečių kreipiasi tik iškilus konkrečiai problemai. Rimtesnių psichikos sveikatos sutrikimų turintys žmonės socialinių darbuotojų yra nuolat lankomi namuose, žiūrima, kaip jie tvarkosi buityje. 
Mūsų socialinių darbuotojų teikiamų paslaugų spektras yra labai platus. Visų pirma mes bendraujame, padedame psichikos negalią turintiems žmonėms. Tuos, kurie pradėjo gydytis mūsų centre, konsultuojame įvairiausiais klausimais – dėl mokesčių už komunalinius patarnavimus apmokėjimo lengvatų: dėl globos nustatymo ir kt. Lankomės globojamų asmenų namuose, bendraujame, siunčiame juos į reikiamas institucijas, pavyzdžiui, pašalpai gauti. Esant būtinybei, patys sutvarkome dokumentus. Su kiekvienu dirbama individualiai, žinome visų globojamų žmonių poreikius. Atstovaujame pacientui teisme dėl neveiksnumo nustatymo ir globėjo paskyrimo. Tarpininkaujame sprendžiant problemas su įvairiomis institucijomis, taip pat ir antstoliais. 
Dirbame su pacientų artimaisiais, konsultuojame, kaip elgtis esant problemoms, iškilusioms dėl psichikos sveikatos pablogėjimo. Esant būtinybei socialiniai darbuotojai organizuoja psichikos liga sergančio žmogaus hospitalizavimą. 
Pas mus yra psichosocialinis reabilitacinis centras, kur mūsų globotiniai gali ateiti, pabūti, pabendrauti vienas su kitu ar užsiimti kokia nors veikla: piešti, daryti rankdarbius ir kt. Turintiesiems psichikos negalią pokalbis yra be galo svarbus. Bendravimas jiems reikalingas kaip duona. Jie patys sako: „Prisibūname namie tarp keturių sienų“. Kiekvienas mūsų pacientų turi savo socialinį darbuotoją ir žino, kad jis bet kada priims, išklausys, padės.“  
 
Akcentas – paslaugų kokybė
„Pusantrų metų Klaipėdos PSC dirbanti Aistė Šiukštienė – profesionali, energinga, daug daro ne tik pacientų, bet ir įstaigos labui“, - apie darbuotoją sako vyr. gydytojas. 
Medicinos psichologė A.Šiukštienė sykiu yra ir šio centro Vidaus medicinos audito grupės pirmininkė. 
„Kaip medicinos psichologei patinka dirbti su neįprastais klinikiniais atvejais, kuomet ligos simptomatika nėra ryški. Taip tobulėju profesinėje srityje. 
Esu Klaipėdos PSC Vidaus medicininio audito grupės vadovė. Auditas reikalingas tam, kad centre teikiamos paslaugos būtų kokybiškos, o sykiu ir geras jų prieinamumas. Mūsų auditas susijęs su medicininės dokumentacijos peržiūra, naujų dokumentų kūrimu. Tai yra kasdienis darbas. 
Šiuo metu daug dirbame dėl visos kokybės sistemos atnaujinimo šioje įstaigoje“, - pasakojo A.Šiukštienė. 
 
„Vilties linija“
Be įprastinės specializuotos pirminės psichikos sveikatos priežiūros veiklos, Klaipėdos PSC vykdo programą „Vilties linija“, finansuojamą iš Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos fondo. Šia programa teikiama nemokama anoniminė-psichologinė pagalba suaugusiesiems – ne tik klaipėdiečiams, bet ir visos Lietuvos gyventojams. 
„Pernai šiai linijai sukako 25-eri. „Vilties linija“ kitu pavadinimu „Paguodos telefonas“ buvo įkurta 1988 m. tuometinės Klaipėdos ligoninės (dabartinė Klaipėdos universitetinė ligoninė. – aut. past.) vyriausiojo gydytojo Vinso Janušonio iniciatyva. 
Nuo 2000-ųjų „Vilties linija“ perėjo Klaipėdos PSC žinion. Pagrindinis tikslas – suteikti pagalbą žmonėms, patekusiems į krizines situacijas. Ši tarnyba, teikianti pagalbą visą parą ir be poilsio dienų, veikia ne tik Klaipėdoje, bet ir Telšiuose. Klaipėdoje teikiama pagalba – vyksta budėjimas naktimis, o dieną funkcijas perima Telšiai. 
Kasmet Klaipėdos miesto savivaldybė „Vilties linijai“ skiria 100 tūkst. Lt. Šie pinigai investuojami ne tik į uostamiesčio, bet ir visos šalies gyventojų psichikos sveikatą. Tad Klaipėdos miesto savivaldybės remiama programa turėtų būti finansuojama valstybės mastu. 
Pernai „Vilties linija“ atsiliepė į 7 229 skambučius ir atsakė į 461 elektroninį laišką. 2011 m. atsiliepta į daugiau skambučių - 9 055 ir atsakyta į 475 elektroninį laišką. Pagalbą gavo daugiau besikreipiančiųjų, kadangi 2011-aisiais buvo skirtas papildomas finansavimas iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. 
„Vilties linija“ – ne informacinė taryba, bendravimas gali vykti pusvalandį ir ilgiau.  
Greta „Vilties linijos“ yra paslauga, kurią teikia mobili krizių įveikimo komanda. Šioje komandoje dirbantys „Vilties linijos“ psichologai pagal skambutį, kuris signalizuoja apie gresiantį suicidą, skuba į įvykio vietą. Mobili krizių įveikimo komanda taip pat dirba ir su žmonėmis, kurie dėl artimojo netekties patyrė psichologinę traumą. Už profesionaliai atliktą darbą šioje tarnyboje dirbantys psichologai nekart yra gavę padėkų iš žmonių, kuriems padėjo“, - pasakojo vyr. gydytojas.  
 
Žalos mažinimo programa 
Nuo 2007-ųjų Klaipėdos PSC vykdo narkotinių ir psichotropinių medžiagų žalos mažinimo programą, finansuojamą Klaipėdos miesto savivaldybės. Vadinamojo žemo slenksčio paslaugos teikiamos mobiliajame kabinete. Vartojantiesiems intraveninius narkotikus yra dalijami sterilūs švirkštai ir adatos. Taip vartojantieji narkotikus yra apsaugomi nuo ŽIV/AIDS ir kitų pavojingų virusinių infekcijų, plintančių per kraują. 
„Steigiant mobilųjį kabinetą mūsų centras yra iniciatorius. Šiemet mūsų žinion perėjo ir anoniminis-konsultacinis kabinetas, kuriame teikiamos vadinamojo žemo slenksčio paslaugos. Mat praėjusiais metais Klaipėdos priklausomybės ligų centro steigėjo teises perėmus Sveikatos apsaugos ministerijai, anoniminis-konsultacinis kabinetas be Klaipėdos miesto savivaldybės paramos tiesiog būtų uždarytas.  
Šį mėnesį bus septyneri metai, kai įkurtas mobilusis kabinetas. Per tą laiką išdalinta per 160 tūkst. sterilių švirkštų ir adatų, surinkta per 140 tūkst. panaudotų. Estijoje tik dvejais metais vėliau buvo pradėta vykdyti žalos mažinimo programa. Jeigu Lietuvoje užsikrėtusiųjų ŽIV yra per 2 tūkst., Estijoje bemaž keturiskart daugiau. Investavimas į žalos mažinimo programas yra efektyvus ir taupo nacionalines lėšas“, - įsitikinęs A.Slatvickis.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris