Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė: aukščiausio lygio pagalba sunkiai sergantiems

Agnė Tilvikienė
2018-12-06
Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė yra viena reikalingiausių gydymo įstaigų uostamiestyje. Į ją daugiausiai atvyksta sunkios būklės pacientai dėl senatvinių, onkologinių, širdies ir kraujagyslių sistemos, potrauminių bei kitų ligų, kurių ilgiau negydo kitos ligoninės ar nepriima reabilitacijos centrai. 160 ligoninės lovų nuolatos užimtos: norinčių gydytis yra daugiau nei leidžia galimybės. Ligoninė yra vienintelė vieta Klaipėdoje, kur teikiamos ir paliatyviosios slaugos paslaugos.
Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė: aukščiausio lygio pagalba sunkiai sergantiems
Slaugos ligoninėje didžioji dalis pacientų – vyresnio amžiaus, bet yra ir jaunų, sunkiai sergančių, praleidžiančių čia po keletą metų. Tokiems pacientams teikiamos paliatyviosios pagalbos paslaugos.

Nebenori slaugyti namiškių
Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės skyrių vedėjai, vidaus ligų gydytojai Saulius Kazakevičius, Daiva Ubartaitė, Virginija Liatukienė ir Valda Misiūnienė teigia, jog slaugos, palaikomojo gydymo, o ypač paliatyviosios pagalbos paslaugų poreikis auga šuoliais.
„Visuose skyriuose turime paliatyviosios pagalbos lovų, tačiau poreikis toks, kad kaip mat užpildytume visas lovas, neliktų niekam kitkam. Yra tam tikros medicininės indikacijos, kas gali patekti į paliatyviosios pagalbos lovas, bet veržiasi visi, nes tada galima gulėti neribotai. Nors yra galimybės organizuoti šią paslaugą namuose, artimieji to dažniausiai nenori, net supyksta, kai reikia ligonį vežtis namo, pasibaigus įprastos slaugos laikui, šimtui dvidešimt dienų“,- sakė gydytoja D.Ubartaitė.
 
Pasak medikų, visuomenė sensta, amžius ilgėja, ligų daugėja, todėl ir slaugos poreikis auga. „Tėvai sulaukia garbaus amžiaus, pasensta ir jų vaikai, nebepajėgia prižiūrėti tėvų. O anūkai – tai jau kita karta: jie neįsivaizduoja, kad galėtų slaugyti senelį namuose, mirštančiam uždegti žvakelę. Visi nori kuo greičiau atvežti į ligoninę, veža vos ne mirštančius, nenori, kad tai nutiktų namuose. Emigracija daro savo: grįžau tik savaitei, turiu viską sutvarkyti žaibiškai, guldau tėvuką į ligoninę, o kaip paskui bus... ai, valstybė pasirūpins. Raginame nors dokumentus senelių namams suruošti, bet ir to nepadaro“, - stebėjosi gydytojas S.Kazakevičius.
 
Skyrių vedėjai, vidaus ligų gydytojai (iš kairės): Daiva Ubartaitė, Valda Misiūnienė, Saulius Kazakevičius ir Virginija Liatukienė.

Gauna daug padėkų
Medikų teigimu, galbūt dėl tokio visuomenės susvetimėjimo, šaltumo, abejingumo šeimų santykiuose, ligoninėn atsidūrę žmonės negaili padėkų personalui už parodytą žmoniškumą. „Dėkoja už gydymą, už pagerėjusią sveikatą, bet labiausiai - už šiltą žodį, gerumą, ko gyvenamojoje aplinkoje, deja, neturi. Ligų nemažėja, pas mus dažnai atvykstama jau kaip ir į paskutinę gyvenimo stotelę, kad oriai, be skausmų iškeliautų. Bet susiduriame ir su jaunais pacientais, sergančiais sunkiomis ligomis, kas, be abejo, liūdina“, - kalbėjo pacientų itin mylimas gydytojas S.Kazakevičius.
 
Anot jo, ligoninės medikų ir slaugytojų komanda mažai keičiasi, dirba daug metų, turi nuolatinių pacientų, kurie čia viskas sugrįžta stiprinti ligų ar senatvės palaužtas jėgas. „Malonu stebėti, kaip po kelių valandų buvimo mūsų ligoninėje žmonės atsikrato įtampos, lieka patenkinti paslaugomis. Dažnas pasako, kad nė vienoje kitoje ligoninėje nesulaukė tiek dėmesio iš gydytojų ir slaugytojų. Aišku, yra, kas ir skundžiasi, tai dažniausiai viskuo nepatenkinti žmonės arba taip jie parodo, kad neva rūpinasi artimuoju, bet tokių palyginti mažai“, - kalbėjo gydytojas.

Ligoninės slaugytojų komanda: (iš kairės) bendrosios praktikos slaugytoja Svetlana Kuliešė, masažistė Zina Krušnienė, skyriaus slaugos administratorė Laima Petniūnienė, ligoninės vyriausioji slaugos administratorė Tatjana Litoš, skyrių slaugos administratorės Laima Cvetkova ir Vera Klimenkova.

Pacientai - lyg šeimos nariai
Didžiausio medikų dėmesio reikalauja patys silpniausi pacientai. Tai jie užima tą deficitinį kiekį paliatyviosios pagalbos lovų, dažnai guli ilgą laiką, net po kelerius metus ištikti komos, nekalbantys, nejudantys, dirbtinai maitinami, su dirbtinai palaikomu kvėpavimu ir jau išeičių stadijos. „Turime ir labai jaunų pacientų, ir jau garbaus amžiaus. Po traumų, suicido atvejų, klinikinių mirčių, paskutinių onkologinių ligų stadijų, sunkių formų demencijų (Parkinsono, Alzheimerio ligų), išsėtinės sklerozės. Nors daugelis jų nieko nebejaučia, artimųjų rūpestis ir pagalba tokiems ligoniams yra būtini“, - įsitikinusi gydytoja V.Liatukienė. Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė turi visą reikalingą įrangą šių pacientų priežiūrai, o esant reikalui, dėl gydymo konsultuojamasi su miesto ligoninių kolegomis. 

„Paliatyviosios pagalbos pacientus vardais vadiname, jie tampa lyg šeimos nariai, per ilgą laiką emociškai prisirišame. Kai iškeliavo dvi jaunos merginos, ilgametės mūsų pacientės, buvusios komoje po kelerius metus, personalas jautriai reagavo, verkė, gailėjo jaunų žmonių. Būna tikrai nelengva, nes susigyvename ir su jais, ir su namiškiais“, - nuoširdžiai kalbėjo gydytoja D.Ubartaitė.


Komentaras
Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės vyriausioji gydytoja, Klaipėdos universiteto profesorė Danguolė Drungilienė: 

Išties esame reikalingi pacientams, kurių kasmet atsiranda vis daugiau, nes visuomenė sensta, ligos sunkėja. Kartu gerėja diagnostika, gydymas, džiaugiamės kiekvienu pacientu, kurį pavyksta pastatyti ant kojų po sunkių traumų ar ligų komplikacijų. Pastebime, kad ypač auga paliatyviosios pagalbos poreikis. Kartu auga ir socialinės problemos, ypač dėl emigracijos, kai vaikai išvyksta, o tėvai lieka vieni, jais rūpintis tenka medikams, socialiniams darbuotojams. Džiugu, kad į ligoninę patalkinti, pasimokyti iš profesionalių sveikatos priežiūros specialistų atvyksta praktikai studentai iš Klaipėdos universiteto Slaugos katedros, esame viena jų mokymo bazių. Jie - mūsų pamaina. Sulauksime ir užsieniečių studentų. Vis daugiau ir kolegų vizitų, štai neseniai svečiavosi 16 kazachų medikų, kurie domėjosi mūsų ligoninės veikla, įranga, gydytojų ir slaugos personalo darbu, tokio pat modelio gydymo įstaigą jie norėtų įkurti ir savo šalyje“.
 

Ne vieną pastato ant kojų
Klaipėdiškiai gydytojai visko savo darbe yra matę, bet vis sukrečia kai kurie atvejai, „Štai sudegėlį po gaisro bute atvežė: apdegęs, nesiprausęs tikriausiai visą šimtą metų, utėlėtas, o iš žaizdotų, seniai negydomų kojų, jas dezinfekavus, pasipylė kirmėlės... Mūsų slaugytojoms, jų padėjėjoms reikia nusilenkti už tokį pasiaukojamą darbą. To žmogaus laukia ilgas gydymas. Alkoholikai, narkomanai, benamiai, ŽIV nešiotojai – tai irgi mūsų pacientai. Iš kitos pusės – garsūs profesoriai, medikai, pedagogai, politikai irgi mūsų pacientai, nes ligos nesirenka pagal statusą visuomenėje, pjauna visus vienodai. Insultai, infarktai, onkologinės ligos...“, - pasakojo S.Kazakevičius. 
 
Narkomanai, alkoholikai, kiti pacientai pasveikę ateina padėkoti, nepamiršta, nors buvo visų „nurašyti“. „Atvažiuoja su didžiulėmis trofinėmis opomis, sugydom, odos skyriai jų neima, nes reikalingas ilgas gydymas. O mes turime keturis mėnesius ir gydom, su vaistais, režimu, maistu, perrišimais. Išpuoselėjam tas baisias žaizdas, užsitraukia jos. Turime profesionalią slaugytojų komandą, gerus kineziterapeutus, masažuotojus. Atvyksta hipertonikai: būdami namuose vieną dieną saujomis geria vaistus, kitą dieną – jų visiškai nebevartoja, išsibalansuoja, todėl kraujospūdis - didžiausias, kalnais tablečių. Ligoninėje vis mažiname vaistus, suderiname juos, ir žiūrėk, po kiek laiko kraujo spaudimą pavyksta normalizuoti. Namiškiai stebisi – gydytojai seniai sakė, kad močiutė turėjo mirti dėl širdies nepakankamumo, o pas jus atsigavo. Tas pats ir su diabetikais - daugelio būklė pas mus pagerėja“, - pasakojo gydytoja V.Misiūnienė.
Į klausimą, kodėl nesirenka lengvesnio darbo, neieško laimės užsienyje, klaipėdiečiai gydytojai atsako paprastai: niekur nėra geriau kaip Lietuvoje, pasirinkome tokią specialybę ir dirbame, tiesiog patinka tas darbas, ligoninės specifika, patinka padėti žmonėms. Tai ir galima būtų vadinti pašaukimu.
 
Ligoninėje - perspektyvus jaunimas

Daug pacientų sveikatos labui nuveikia kineziterapeutų ir masažuotojų komanda. Jauniausias kineziterapeutas 27 metų Laurynas Gaidelis dirba ligoninėje jau penkerius metus ir tikina čia atradęs savo pašaukimą. Už gerą darbą jis įvertintas Klaipėdos miesto mero Vytauto Grubliausko padėka. L.Gaidelis Šiaulių universitete įgijo kineziterapijos bakalauro išsilavinimą, o šiemet Klaipėdos universitete apsigynė ir sveikatos priežiūros vadybos magistro diplomą.
„Man patinka dirbti šioje ligoninėje, gydau ne tik rankomis, bet ir šypsena. Sutariu su visais. Taip mane ir šaukia pacientai: saulyte, draugu, šypsenėle“, - juokavo jaunas vyras, kuriam senatvė, sunkios ligos neatrodo baisios.
 
„Aktyviai dalyvauju visuomeninėje veikloje, tad su jaunimu prisibendrauju po darbo. O slaugos ligoninėje, aišku, ne kiekvienas gali dirbti - psichologinis krūvis nėra lengvas. Ir žinias tenka nuolat atnaujinti, tobulinti. Mokytis ypač skatina ligoninės administracija“, - pasakojo jaunasis sveikatos priežiūros specialistas. Jo darbas ligoninėje – vesti įvairias mankštas, mokyti pacientus iš naujo vaikščioti, išlaikyti pusiausvyrą, lipti laiptais ir t.t. Sustiprėjęs žmogus gali vykti namo ir apsitarnauti savarankiškai. „Dirbame komandoje su gydytojais ir slaugytojais, derinamas visas gydymo procesas, todėl pasiekiame ir itin gerų rezultatų. Žmonės palengva supranta, kad vien vaistais sveikatos neatgausi, kad judesys yra svarbus. Kartais net būna kurioziškų atvejų: tiek žmogų išmankštiname, kad šis atsidūręs prieš neįgalumo nustatymo komisiją, taip gerai pasirodo, jog nebegauna specialios priežiūros pašalpos, tada pyksta ant mūsų“, - juokavo L.Gaidelis.
 
Kineziterapeutas Laurynas Gaidelis itin mėgstamas pacientų, nes padeda atgauti jėgas.

Slaugytojos - universalios
Vyriausiosios slaugos administratorės Tatjanos Litoš vadovaujama slaugytojų komanda – universalios, profesionalios medikės. „Specializuotos slaugos ligoninės slaugytojų darbo išskirtinumas ir sudėtingumas – reikia išmanyti visas žmogaus ligas nuo galvos iki kojų pirštų galiukų. Nėra siauros specializacijos. Pavyzdžiui, pulmonologijos ar kardiologijos reikia viską mokėti. Tą sakau ir studentams, kurie mūsų ligoninėje atlieka praktiką, ir visko išmoksta, iki gana sudėtingų medicininių procedūrų“, - sakė T.Litoš, Klaipėdos universitete dėstanti slaugos ir gerontologijos kursą.
 
„Mūsų darbas - slaugyti, gydyti, rūpintis paciento sveikata, tačiau tenka spręsti ir socialines problemas. Štai vienu metu buvai gavusi net septynių pacientų artimųjų signalus, kad ligonių į namus nesiveš, dėkite kur norite. Esą pas juos nėra vietos arba labai dažnai pasako, kad namie remontas. Ateina pasakyti likus dviems savaitėms iki išrašymo iš ligoninės, kai nėra galimybių jau sutvarkyti dokumentų perkelti į pensionatą. Taip elgiasi net sutuoktiniai, esami ar buvę, vaikai, kurie sako, kad tėvas arba motina neaugino, nemylėjo. Ką daryti? Skambinti į policiją ar nakvynės namus? Ligonių kasa sumoka už šimtą dvidešimt dienų slaugą ligoninėje ir nė dienos daugiau, todėl suėjus šiam terminui pacientas turi palikti ligoninę“,- sakė T.Litoš.
Kai kurios ligoninės slaugytojos prisipažino bandžiusios pakeisti išties nelengvą darbą, tačiau grįžo atgal. „Labai malonu, kai gali padėti žmogui, realizuoti savo, kaip medicinos darbuotojo, pašaukimą, matyti darbo rezultatus, jais pasidžiaugti. Būtent tos geros emocijos atperka visus sunkumus ir įtampas“, - apibendrino slaugytojos. 

Daugiau apie ligoninę: www.kmslig.lt


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris