Klaipėdos jūrininkų ligoninė telkia moderniausias priemones insulto ir infarkto diagnostikai bei gydymui

Evelina Machova
2018-10-26
Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikai sako, jog nuo šiol, įsigijus šiuolaikinę įrangą, insulto ir širdies ligų diagnostikos bei gydymo galimybės išsiplėtė. Maža to, tobulėjant gydomosioms procedūroms ir gydytojams semiantis žinių iš užsienio kolegų, pacientams ligonėje tenka gulėti vis trumpiau. Ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga teigia, jog tokios modernios įrangos atsiradimas uostamiestyje rodo dėmesį nuo didžiųjų centrų atokiau gyvenantiems žmonėms ir klaipėdiečių medikų pripažinimą.
Klaipėdos jūrininkų ligoninė telkia moderniausias priemones insulto ir infarkto diagnostikai bei gydymui
Pasak medikų, darbas nauja angiografine sistema palengvėjo. Tiesa, tyrimo trukmė liko maždaug ta pati, mat ji priklauso nuo daugelio veiksnių, ne tik nuo įrangos. O vienas didžiausių sistemos privalumų – procedūros metu gaunama apšvita sumažėjo iki 60 procentų. Tai svarbu ne tik pacientams, bet ir gydytojams.

Apie projektą
Klaipėdos jūrininkų ligoninė, kaip vienas iš penkių šalies insultų klasterių, dalyvavo Europos regioninės plėtros fondo finansuojamame projekte. Jo tikslas - užtikrinti sveikatos priežiūros paslaugų teikimui būtiną infrastruktūrą, įsigyjant galvos smegenų insulto diagnostikai bei gydymui reikalingą medicinos įrangą – kompiuterinės tomografijos aparatą ir angiografinę sistemą.
Projekto „Galvos smegenų kraujotakos ligų profilaktikos, diagnostikos ir gydymo paslaugų prieinamumo bei kokybės plėtojimas ir tobulinimas VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninė“ vertė – beveik 2,4 mln. eurų.


Pacientų skaičius auga
Klaipėdos jūrininkų ligoninėje kelerius metus veikia ūminių insultų bei infarktų gydymo centrai, vadinamieji klasteriai. Pirmieji insulto ir infarkto gydymo centrai darbą pradėjo 2014 metų pradžioje. Tiesa, aukšta paslaugų kokybe bei gerais rezultatais, gydant širdies ir kraujagyslių ligas, įstaiga Vakarų Lietuvoje garsėjo jau ne vienerius metus.
Klasterių įkūrimas, anot medikų, darbo specifikos itin nepakeitė, mat ir anksčiau ligoninėje buvo teikiama skubi intervencinė pagalba infarkto ištiktiems žmonėms, kuriuos klaipėdiečiai reanimobiliu atsigabendavo iš rajonų ligoninių, kad laiku būtų suteikta šiuolaikiška pagalba.
 
Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyriaus vedėjas gydytojas kardiologas Aurimas Knokneris sako, kad tobulinamos naujos medicininės technologijos gerina ne tik darbo sąlygas, bet ir pacientų saugumą. „Ankstesnis angiografas buvo morališkai pasenęs – jam net atsarginės dalys nebegaminamos. Taigi, projekto pagalba atsinaujinome“, – sako skyriaus vedėjas.

Tiek ankstesnė, tiek ir dabartinė angiografinė sistema yra universali, o tai reiškia, kad gydomąsias ir diagnostines procedūras galima atlikti ne tik galvos smegenų kraujagyslėms. Kaip sako A.Knokneris, pagrindinis jų darbas susijęs su širdimi.
 
„Aštuoniasdešimt procentų mūsų darbo susiję su širdies ligų diagnostika bei gydymu. Likę dvidešimt procentų – su periferinių kraujagyslių diagnostika ir gydymu“, – vardina gydytojas. Į klausimą, kuo gi naujasis angiografas skiriasi nuo prieš tai buvusiojo, gydytojas atsako net nepagalvojęs – viskuo.
„Ankstesnė įranga veikė pagal analoginį principą. Daugelis turbūt jau net nebepamena anksčiau buvusios analoginės televizijos, kuriai buvo reikalingas analoginis signalas. Prie tokios įrangos net paprasčiausios kompiuterio pelės neprijungsi. Dabartinė sistema – skaitmeninė, duomenys perduodami į bazę, kaupiami, esant reikalui juos gali peržiūrėti bet kurio skyriaus gydytojai“, - naują sistemą pristatydamas sako A.Knokneris.

„Plečiame ir dienos stacionaro paslaugas kardiologiniams pacientams, kuriems reikalingas širdies kraujagyslių angiografinis tyrimas. Anksčiau dienos stacionare turėjome keturias lovas, pastaruoju metu išsiplėtėme iki šešių“, – sako Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyriaus vedėjas, gydytojas kardiologas Aurimas Knokneris.
 
Sumažėjo apšvita
Dirbti su nauja angiografine sistema, pasak medikų, lengviau. Tiesa, tyrimo trukmė liko maždaug ta pati, mat ji priklauso nuo daugelio veiksnių, ne tik nuo įrangos. „Vienas didžiausių naujosios įrangos privalumų – ženkliai sumažėjusi apšvita. Tai svarbu ne tik pacientams, bet ir čia dirbantiems gydytojams. Palyginti su ankstesne įranga, procedūros metu gaunama apšvita sumažėjo šešiasdešimt procentų.
 
Paciento, jei atliekama diagnostinė procedūra, gaunama apšvitos dozė yra tokia pati, kiek jos gaunama transatlantinio skrydžio metu. Dažniausiai žmogui tokia procedūra atliekama kartą per metus, tuo tarpu medikai procedūras atlieka kasdien ir ne vienam pacientui. Galima sakyti, kad dabar dirbame saugiau“, – sako A.Knokneris.
Vidutiniškai per metus ligoninėje gydomi 370 ūminį insultą patyrusių žmonių, 180 jų atliekama trombolizė. Insultą patyrusiems pacientams angiografu atliekama 50 gydomųjų procedūrų, ir per 100 diagnostinių. Pasak gydytojo, lyginant visas procedūras, šios sudaro nedidelį procentą, nes iš viso ligoninėje visu pajėgumu dirba trys angiografai: „Per metus skyriuje atliekame daugiau kaip penkis tūkstančius diagnostinių ir daugiau kaip du tūkstančius gydomųjų procedūrų. Didžioji jų dalis atliekama kardiologiniams pacientams.“
 
Taiko naujus metodus
Prieš daugiau nei savaitę Klaipėdos jūrininkų ligoninėje lankėsi kolegos iš Makedonijos, kurie dalijosi žiniomis, kaip galvos ir kaklo kraujagysles pasiekti kateterį įvedant ne per koją, o per ranką. „Viskas pavyko puikiai ir nuo šiol, jei nebus jokių susiaurėjimų ar kitų kliūčių, kaklo bei galvos kraujagyslės bus tiriamos per ranką. Toks būdas yra patogesnis pacientui. Kai procedūra atliekama per kojos kraujagyslę, pacientas po jos negali judėti, tenka praleisti kelias dienas ligoninėje. O procedūrą atliekant per ranką, žmogus jau kitą dieną gali būti paleidžiamas namo.
 
Dabar devyniasdešimt procentų visų procedūrų atliekame per ranką. Plečiame ir dienos stacionaro paslaugas kardiologiniams pacientams, kuriems reikalingas širdies kraujagyslių angiografinis tyrimas. Anksčiau dienos stacionare turėjome keturias lovas, pastaruoju metu išsiplėtėme iki šešių. Pliusas pacientams, kad į ligoninę jie atvyksta ryte, o pavakare yra paleidžiami namo. Pliusas ir biudžetui – taip taupomos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos“, – sako A.Knokneris.

L.S. skaičius
370
- vidutiniškai tiek pacientų, patyrusių ūminį insultą, per metus gydoma Klaipėdos jūrininkų ligoninėje.

 

Tyrimas per vieną širdies dūžį
Moderni angiografijos sistema – tik viena projekto ES lėšomis finansuojamo projekto dalis. Klaipėdos jūrininkų ligoninė, gerindama paslaugų prieinamumą, įsigijo ir kompiuterinį tomografą.  „Tai – dviejų energijų, aukštesnės kategorijos nei prieš tai buvęs aparatas. Jis įsigytas vykdant Ūminių insultų klasterio programą, tačiau, kaip žinia, mūsų gydymo įstaigoje veikia du klasteriai: insultų ir infarktų. Taigi šis įrenginys atvers platesnes galimybes tiriant ne tik insultą patyrusius pacientus, bet ir sergančiuosius širdies ir kraujagyslių ligomis.
 
Reikia atkreipti dėmesį, kad naujasis įrenginys yra saugesnis pacientui. Tyrimų pacientams daugėja, jie sudėtingėja, didėja apimtys, todėl labai svarbu mažinti gaunamą apšvitos dozę. Dabar tyrimas atliekamas vieno širdies dūžio metu“, - sako Klaipėdos jūrininkų ligoninės Radiologijos skyriaus vedėja Giedrė Kviecinskienė. 
Tomografas yra 256 sluoksnių. Tokie aparatai yra tik trys Lietuvoje.
„Atsiveria tikrai plačios tyrimų galimybės. Tyrimas trumpėja, tačiau sudėtingėja ir ilgėja laikas informacijai apdoroti, nes aparatas pateikia „žalius“ duomenis. Kaip juos perskaitysime, įvertinsime, priklauso nuo specialistų kompetencijos ir turimų kompiuterinių programų“, - sako G.Kviecinskienė.
 
„Vienas naujojo kompiuterinio tomografo pliusų, kad pacientas gali būti skenuojamas suleidus kontrastinę medžiagą, tačiau, norint gauti pirminį vaizdą, programa iš vaizdo gali ją pašalinti. Anksčiau, tokiais atvejais pirmiausia turėdavome atlikti tyrimą be kontrastinės medžiagos, o po to – su. Dar vienas privalumas, kad tomografo stale iš karto yra įmontuotas ir elektrokardiografas“, - naujosios aparatūros privalumus vardija Klaipėdos jūrininkų ligoninės Radiologijos skyriaus vedėja Giedrė Kviecinskienė.

Platesnės galimybės

„Diagnozuojant galvos smegenų insultus bus galima atlikti perfuzijos tyrimus, kurie leidžia dar tiksliau nustatyti ankstyvą ligos stadiją ir anksčiau pradėti gydymą, stebėti gydymo dinamiką. Kodėl tai svarbu? Anksčiau pradėtas gydymas leidžia sumažinti pacientų neįgalumą. Dar vienas naujojo kompiuterinio tomografo privalumas, kad jis yra dviejų energijų. Skenuojant audinius galima kur kas aiškiau juos atskirti. Be to, yra daug specialių programų, kurios leidžia diferencijuoti pažeistus audinius nuo nepažeistų arba atmesti kai kuriuos trukdančius ar nereikalingus vaizdus. Pavyzdžiui, tiriant galvos ar kaklo kraujagysles, atmetus kaulus matomas kur kas aiškesnis vaizdas.
 
Nemaža dalis pacientų turi gana daug metalinių implantų, kurie atliekant tyrimą sukelia nemažai trikdžių. Pasitaiko ir tokių atvejų, kad per metalinius implantus negali ištirti šalia esančių struktūrų. Atlikdami tyrimus nauju kompiuteriniu tomografu metalų trikdžius galime sumažinti iki minimumo ir gerokai aiškiau matyti aplinkines struktūras“, – sako gydytoja G.Kviecinskienė.
Galvos smegenų tyrimai sudaro didelę dalį visų kompiuteriniu tomografu atliekamų tyrimų ligoninėje. Kaip sako medikai, regionas nemažas, tad ir insultų skaičius kasmet būna gana didelis.

 
Komentaras
Klaipėdos jūrininkų ligoninės vyr. gydytojas Jonas Sąlyga:


- Aukšta paslaugų kokybė ir saugumas - vieni pagrindinių dalykų, kurie šiandien itin akcentuojami medicinoje. Džiaugiuosi, kad Sveikatos apsaugos ministerija insultų ir infarktų diagnostikai ir gydymo paslaugų prieinamumui ir kokybei gerinti bei plėtoti skyrė ypatingą dėmesį. Įvertintas ir momentas, kad Vakarų Lietuvos gyventojai yra gana nutolę nuo centrinių didžiųjų ligoninių Vilniuje ir Kaune todėl investuota čia, kad visuomenei būtų teikiamos aukštos kokybės paslaugos tiek gydant, tiek ir tiriant pacientus šiuolaikiška įranga. Ši investicija yra ir klaipėdiečių medikų įvertinimas.

 
Vos viena minutė
Naujuoju kompiuteriniu tomografu galvos smegenų tyrimas trunka vos minutę. „Aparatas pacientui saugesnis pirma dėl mažesnės apšvitos dozės, naudojami ir kur kas modernesni vamzdžio įrenginiai, leidžiantys sumažinti pacientui tenkančios spinduliuotės kiekį. Be to, tyrimo metu naudojama mažiau kontrastinės medžiagos. Komplekte yra ir automatinis kontrastinės medžiagos švirkštas, nes be jo šiais laikais nelabai ir gali dirbti. Dar vienas pliusas, kad pacientas gali būti skenuojamas suleidus kontrastinę medžiagą, tačiau, jei jos nereikia, programa gali ją paprasčiausiai išimti. Anksčiau tokiais atvejais turėdavome pirmiausia atlikti tyrimą be kontrastinės medžiagos, o po to - su.
 
Tomografo stale yra įmontuotas ir elektrokardiografas. Tai labai gerai, nes nebereikės rūpintis, kaip mes sakome, penkiolika laidukų, baiminantis, kad tik koks vienas jų neišsitrauktų“, – naujosios aparatūros privalumus vardija gydytoja radiologė.
Kompiuterinio tomografo stalas dviejų metrų ilgio, o didžiausias leistinas tiriamo paciento svoris – net 300 kilogramų. Nuo šiol ligoninėje veiks du kompiuteriniai tomografai, tiesa, naujausias daugiau bus skirtas galvos smegenų bei sudėtingiems širdies ir kraujagyslių tyrimams.
Klaipėdos jūrininkų ligoninės Radiologijos skyriuje atliekami tyrimai stacionaro ir ambulatoriniams pacientams. Atliekami visi anatominių sričių rentgenografiniai,  rentgenoskopiniai, kompiuterinės tomografijos tyrimai, taip pat širdies ir kraujagyslių kompiuterinės tomografijos bei magnetinio rezonanso tyrimai. Juos vertina patyrę specialistai.


 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris