Klaipėdos Jūrininkų ligoninė - kietas riešutėlis

Evelina Machova
2014-04-17
Prieš savaitę Klaipėdos jūrininkų ligoninei minint dvidešimties metų jubiliejų, šalies premjeras Algirdas Butkevičius teigė esąs nuoširdžiai nustebintas, nes nesitikėjo, jog pajūrio medikai nė per nago juodymą nenusileidžia sostinei. Tuo tarpu sveikatos politikai Jūrininkų ligoninės kolektyvą vadino kietu riešutėliu, kurio sutriauškinti dar niekam nepavyko. Medikai įrodė, kad moderni uostamiesčio sveikatos priežiūros įstaiga – reikšminga ne tik Vakarų Lietuvos regionui, bet ir visai šaliai.
Klaipėdos Jūrininkų ligoninė - kietas riešutėlis

Dvidešimt pavasarių
„Prabėgo 20 pavasarių, paženklintų ne tik skaičiais, bet ir branda, pripažinimu bei profesinėmis pergalėmis. Šiandien galime didžiuotis nuveiktais darbais. Tačiau tam, kad suprastum, kas esi, būtina stabtelėti, atsigręžti atgal ir pasikartoti istoriją“, – sako Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktoriaus dr. Jonas Sąlyga.
O istoriją ligoninė skaičiuoja nuo tada, kai prieš daugiau nei pusšimtį metų buvo įkurta žinybinė Žvejų ir jūros transporto darbuotojų ligoninė. Tačiau bėgant metams ji jūrininkams tapo per ankšta. Tuomet pradėta statyti nauja ligoninė. 
Taip prieš dvidešimt metų uostamiestyje duris atvėrė moderni gydymo įstaiga, siūliusi iki šiol čia neteiktas paslaugas. 
„Iki šių džiugių akimirkų įveiktas nelengvas kelias. Statyba užsitęsė šešerius metus, mieste mažėjo jūrininkų, teko keisti įstaigos planus, sukti galvas, kokiu keliu eiti. Jau tada supratome, kad turime būti kitokie ir išskirtiniai“, – pradžią prisiminė  J.Sąlyga. Ligoninėje įkurta invazinė kardiologija, kardiochirurgija, angiochirurgija, hematologija ar nefrologija tapo naujomis ir drąsiomis kryptimis Vakarų Lietuvos medicinoje. 
 
Širdys – patikimose rankose
Gražią veiklos sukaktį mininti Klaipėdos jūrininkų ligoninė buvo pagerbta ypatingų svečių vizitu.
„Tai kuo gi jūsų skyrius ypatingas?“, – besižvalgydamas po ligoninę pasiteiravo premjeras A.Butkevičius 1-ojo kardiologijos skyriaus vedėjos dr. Dalios Jarašūnienės. 
„Čia dirbančiais žmonėmis“, – nė minutei nesutrikusi atsakė gydytoja. Juk norint pristatyti ligoninę ar kurį nors skyrių, pirmiausia reikia kalbėti ne apie gerą medicinos aparatūrą, atliktą europietišką remontą, o apie dirbančius žmones. 
„Jei turėtume tik naujausią aparatūrą, tokių gerų pacientų atsiliepimų vargu ar sulauktume, ir kažin, ar pacientai žinotų, jog dėl kardiologinių paslaugų reikia kreitis kaip tik pas mus. Tai medikų, kurie labiausiai formuoja gydymo įstaigos įvaizdį, indėlis“, – įsitikinusi gydytoja. 
Per dvidešimt Jūrininkų ligoninės gyvavimo metų čia įdiegtos visos kardiologinės paslaugos – nuo prevencinės kardiologijos iki kardiochirurgijos. 
Kardiologinė tarnyba apima du bendrosios kardiologijos, Širdies aritmijų, Kardiochirurgijos, Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyrius. Didelė dalis širdies ligomis sergančių pacientų gelbstimi ir Anesteziologijos bei intensyviosios terapijos skyriuje.
Ligoninės gydytojai kardiologai gydo visos Vakarų Lietuvos gyventojus, o vasarą, kai lietuviai plūsteli prie jūros, - gelbėja ir poilsiautojus iš visos Lietuvos. 
„O kaip su jaunais specialistais? Netrūksta?“, – paklausė A.Butkevičius. „Prisijaukinam, – šypsodamasi atsako D.Jarašūnienė. – Smagu, kad atėję rezidentai susižavi kardiologija ir ją puoselėja iki galo. Juk jei išmokome kelis rezidentus - jau nemažas indėlis į medicinos, į kardiologijos ateitį. Papildomos rankos visuomet reikalingos. O dabar, kai mūsų ligoninėje įkurtas ūmaus miokardo infarkto klasteris, pacientų daugiau nei įprastai“.
Čia pat gydytoja ir svečiams priminė, kad norint kuo ilgiau išlaikyti sveiką širdį, reikia laikytis taisyklės: judėti, sveikai maitintis, nerūkyti ir nekurti stresinių situacijų. 
 
Lengvų ligonių nebūna
„Sunkius ligonius turbūt siunčiate į sostinę?“, – Kardiochirurgijos skyriaus vedėjo Gedimino Kundroto pasiteiravo premjeras. 
„Bet, kad lengvų ligonių nebūna. Visas sudėtingas operacijas atliekame čia, vietoje. Nebent pasitaiko itin reta patologija, tuomet prašome kolegų pagalbos“, – skyriaus medikų galimybes atskleidė G.Kundrotas.
Gydytojas pripažįsta, kad tobulėjant medicinos priemonėms, sunkėja ligonių būklė. Vis dažniau jie būna vyresnio amžiaus, sergantys gretutinėmis ligomis, galinčiomis apsunkinti operaciją. 
Vedėjas įsitikinęs, kad kiekvieną ligonį reikia pirmiausia vertinti kaip žmogų. „Kaip aš dažnai savo kolektyvui sakau, reikia suvokti, jog lovoje guli ne širdies vožtuvas, o Petraitis. Norėčiau, kad čia dirbantis žmogus darytų tai, ką geba geriausiai, kūrybingai žiūrėtų į savo pareigas ir jam nereikėtų nurodinėti. Pas mus taip ir yra“, – sakė G.Kundrotas.
 
Palaiko medikų iniciatyvas
Ligoninėje 23 metus dirbantis direktoriaus pavaduotojas Algirdas Liutkus į klausimą 20 metų ligoninei daug ar mažai, minutėlę pasvarstęs atsako: „Ir daug, ir mažai. Viskas priklauso nuo požiūrio, siekių, tikslų... Per šiuos du dešimtmečius labiau subrendome, kaip specialistai užaugome, įsisavinome naujausias technologijas, tapome solidesni, žinantys, ko reikia šiandien, bei numatantys, ko reikės po dar dešimties metų. Reikia nepamiršti ir to, kad ir pats mediko darbas pasikeitė neatpažįstamai. Pradėjome dirbti, kai daug ko trūko, teko ieškoti, prašyti rėmėjų. Dabar gi, stengiamės nė per žingsnį neatsilikti nuo pasaulinių tendencijų. Dabartinių diagnostikos galimybių praktiškai net negalime sulyginti, nes jos skiriasi kaip diena ir naktis. Tačiau, žinote, kas yra svarbiausia? Ogi čia dirbantys žmonės. Ateini ir niekur nesinori išeiti. Ir administracija visuomet palaiko medikų iniciatyvas, idėjas, skatina tobulėti. Tai svarbu“, – įsitikinęs A.Liutkus, kuriam jubiliejaus šventėje suteiktas Lietuvos nusipelniusio sveikatos apsaugos darbuotojo vardas.
 
Ateities planai – dideli
Pasak direktoriaus pavaduotojo, ir šiandien yra nemažai minčių, kaip tobulėti. Šiemet gydymo įstaigoje pradėjo veikti ne tik ūminio miokardo infarkto, bet ir insulto klasteris. Čia taikomos pačios pažangiausios gydymo technologijos.
Pasak įstaigoje dirbančių medikų, Jūrininkų ligoninė nuo pirmųjų dienų sugebėjo visus aplenkti pažanga. Kažkada ji buvo vienintelė šalyje turėjusi moderniausią  angiografą – širdies kraujagyslių rentgeno aparatą. Šiandien įstaigoje jų yra trys. Kasdienybe čia seniai tapo ir branduolinio magnetinio rezonanso, kompiuterinio tomografo tyrimai, veikia modernios laboratorijos, kurios pirmos šalyje pradėjo naudoti vienkartines kraujo paėmimo sistemas. 
Šiuo metu ligoninėje yra arti dvidešimties skyrių. Bet kaip sako gydymo įstaigos vadovas J.Sąlyga, tai tikrai ne pabaigta, nes ateities planai – dideli. 
 
Įvertins profesijos lyderius
Klaipėdos jūrininkų ligoninė garsėja prasmingomis savo bendruomenės tradicijomis. Dar visai neseniai čia buvo įsteigta Nuoširdžiausio mediko nominacija, kuri ilgainiui tapo viso miesto širdingiausių medikų rinkimais. Jūrininkų ligoninei teko kurti naują savą tradiciją – nuo šiol ligoninės gimtadienio proga kasmet bus apdovanojami „Profesijos lyderiai“. 
„Dvidešimties metų tarpas yra pakankamas, kad turėtume savo mokytojų, profesijos virtuozų, pasišventusiųjų – žmonių, dešimtmečius dirbančių gal ir ne tokį reikšmingą, tačiau svarbų dabą. Kantriai, ištikimai ir besąlygiškai. Šie žmonės pelnę ne tik vadovų, pacientų, bet ir kolegų pripažinimą“, – sakė J.Salyga, sveikindamas penkis pirmuosius lyderius, kuriems įteikti juvelyro Vido Bizausko sukurti ir iš tauraus metalo pagaminti „Profesijos lyderio“ ženklai.
 
Už įkvepiantį pasišventimą profesijai, nesavanaudišką nuoširdumą ir kolegų pripažinimą ligoninės „Profesijos lyderio“ ženklais apdovanoti:
Kardiochirurgijos skyriaus vedėjas Gediminas Kundrotas
Nefrologijos ir dializių skyriaus vedėja Janina Priluckienė
Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyriaus vedėjas Valentinas Jokšas
Ginekologijos ir endoskopinės ginekologijos skyriaus vyresnioji slaugytoja Angelė Musijenkienė
Ilgiausiai – 47 metus – ligoninėje dirbanti vyresnioji technikė Janina Stankevičienė

Komentarai 

 
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Antanas Matulas:
 
- Klaipėdos jūrininkų ligoninė, be abejonės, - kietas riešutėlis. Kiek buvo ministrų, visokių darbo grupių, prijungimo – sujungimo projektų, bet neatsirado dar tokių, kurie sutriauškintų Jūrininkų ligoninę. Ir jei atvirai, aš džiaugiuosi, kad ligoninei pavyko išspręsti visas problemas ir šiandien jie prisijungę valdo net kelis padalinius. Maža to, įrodė, kad Lietuvoje yra ne tik dvi ligoninės - Santariškių ir Kauno klinikos, - bet ir Klaipėda... ne iš kelmo spirta. 

Lietuvos ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius:
 
- Nė vienas mūsų nesame apsaugoti, kad niekada neatsidursime situacijoje, kuomet tolesnis likimas priklausys tik nuo medikų ir slaugytojų. Kai viską pamačiau savo akimis, galiu pasakyti, jog esu labai nustebintas, kaip verda darbas Klaipėdos jūrininkų ligoninėje. Pirmas įspūdis, kad čia jauku, antra - gydytojai kompetentingi, didelis skaičius lovų. Džiugina faktas, kad pasak pačių ligonių, už jokias paslaugas jiems netenka mokėti. Visa tai subalansuoti didelėje ligoninėje nėra taip jau ir paprasta. Akivaizdu, kad čia sukoncentruota puiki komanda. Be to, dar kartą įsitikinau, kad valdžios atstovai kiekvienai medicinos įstaigai turėtų skirti daugiau asmeninio dėmesio.

 
Tarp kitko:
Klaipėdos jūrininkų ligoninė per metus gydoma apie 19 tūkst. žmonių. 140 tūkst. sulaukia ambulatorinės konsultacinės pagalbos.
Pacientais čia rūpinasi 180 gydytojų, tarp kurių 12 mokslo daktarų, o priežiūrą užtikrina 500 slaugytojų. Ligoninėje didžiausias dėmesys skiriamas širdies ir kraujagyslių ligoms, kurias susitelkę gydo kardiochirurgijos, kardiologijos, širdies aritmijų, angiochirurgijos ir kitų skyrių gydytojai.
Vakarų Lietuvoje tik Klaipėdos jūrininkų ligoninėje atliekamos širdies operacijos. Kasmet įstaigoje operuojama beveik 6000 pacientų, atliekama per 600 širdies operacijų.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris