Kėdainių ligoninėje - dėmesys kiekvienam jaunam specialistui

Gintarė Kaminskienė
2015-02-23
„Atnaujinta, renovuota, restauruota, modernizuota, patobulinta, aprūpinta, išpuoselėta“, – tokiais žodžiais apibūdina Kėdainių ligoninę čia dirbantys gydytojai ir pacientai. Ligoninės direktorius Stasys Skauminas sako, kad svarbiausia gydymo įstaigoje – kvalifikuoti darbuotojai ir įranga, su kuria šie galėtų dirbti. O ypač direktorius didžiuojasi tuo, kad ligoninėje dirbančių specialistų gretos nuolat pasipildo jaunais ir iniciatyviais veidais.
Kėdainių ligoninėje - dėmesys kiekvienam jaunam specialistui
Gydytojai ortopedas traumatologas Alfredas Hofmanas (kairėje) ir chirurgas Arvydas Kleiva (dešinėje) mano, kad būsimų medikų nenoras vykti dirbti į rajonus – ne visuomet teisingas kelias.

Diegia naujoves
Ortopedas traumatologas Alfredas Hofmanas, dirbantis čia ketverius metus, tik atvykęs pradėjo peties artroskopines rekonstrukcines operacijas. Jos Kėdainių ligoninėje anksčiau nebuvo daromos. „Jų kasmet atliekame apie tris šimtus. Žmonių srautas vis didėja. Planuojame ir instrumentų papildymą, kad galėtume jų atlikti dar daugiau. Tad pacientams dabar paprasčiau, nereikia vykti į kitą miestą“, – sako specialistas.
Gydytojas chirurgas Arvydas Kleiva, taip pat atvykęs į Kėdainių ligoninę prieš ketverius metus, ėmėsi naujovių. „Esame orientuoti į laparoskopinę chirurgiją. Kėdainių ligoninėje laparoskopiniu būdu buvo atliekamos tik tulžies pūslės šalinimo operacijos. Man atvykus dirbti, tą ratą pradėjome plėsti. Dabar atliekamos ir apendektomijos, o nuo pavasario pradėsime taikyti kirkšnies, pilvo sienos operacijas. Mat jau įsigijome reikiamą naują aparatūrą, kuri nenusileidžia esančiai didžiosiose klinikose. Jei kalbėtume apie urgentinę patologiją, galėsime operuoti ir perforavusį skrandį. Kitaip tariant, šiuo metu niekas nebestabdo, sulaukėme pagalbos ir pritarimo tiek iš administracijos, tiek iš savivaldybės. Tulžies pūslės šalinimo operacijos praktiškai visais atvejais atliekamos čia, pacientai nėra siunčiami į kitas gydymo įstaigas. Dėl apendektomijų atlikimo taip pat artėjame šimto procentų link“, – laimėjimus vardijo chirurgas.
Atvykus jauniems specialistams, Kėdainių ligoninėje taip pat pradėti atlikti kolonoskopiniai tyrimai. Be to, netrukus čia atsiras ir bronchoskopas, kuris bus skirtas plaučių vėžio diagnostikai ir gydymo palengvinimui. Konsultacijų skyriaus vedėja gydytoja Virginija Pavolienė taip pat atskleidė, kad labiausiai šiuo metu trūksta nuolat ligoninėje dirbančio urologo. Tačiau ir ši problema netrukus bus išspręsta. „Nors šiuo metu turime du, kurie atvyksta iš Kauno ir Panevėžio, vis tiek susidaro eilės, pacientams tenka ilgai laukti. Tad norime palengvinti jų dalią. Nuo vasaros pas mus visu etatu dirbs ir urologas“, – pasakojo gydytoja.
 
Rajone daugiau praktikos
Kėdainių ligoninėje ne vienas specialistas darbuojasi kartu su antrąja puse. Tokia situacija susiklostė ir ortopedo traumatologo Alfredo Hofmano bei gydytojo chirurgo Arvydo Kleivos šeimose.
Anot jaunų specialistų, būsimų medikų nenoras vykti dirbti į rajonus – ne visuomet teisingas kelias. „Jauni specialistai, nenorintys važiuoti dirbti į rajonus, mano nuomone, blogai daro. Darbo sąlygos visur vienodai geros. Jei nori dirbti, darbo bus visur. Tiesa, tam tikros aparatūros vienur daugiau, kitur mažiau. Sutinku, kad kai kurie specialistai negali dirbti rajonuose, tačiau yra pakankamai sričių, kurių gydytojai gali dirbti bet kur. O mažesnėje ligoninėje dar ir geriau. Čia gaunama daugiau praktikos, greičiau galima prieiti prie paciento. Jaunam specialistui čia kur kas palankesnė konkurencinė aplinka. Galbūt yra rajonų, kur jaunų specialistų daugiau, tuomet konkurencija išauga. Tačiau, jei gydytojų skaičius optimalus – dirbti labai gera. Čia turiu visas galimybes tobulėti, esant reikalui – važiuoti stažuotis. Yra visos reikalingos priemonės, įranga, žmonių srautas“, – sako A.Hofmanas.
 

Betarpiškas bendravimas
Ne vienas kalbintas Kėdainių ligoninės jaunas specialistas taip pat minėjo, kad būtent čia jaučiasi reikalingas ir galintis labiau padėti žmogui.
Gydytojas anesteziologas reanimatologas Tadas Rupša didelėse klinikose, ko gero, turėtų gilintis į vieną siaurą specializuotą sritį. O Kėdainių ligoninėje jo rankos reikalingos visur. „Didesnėje gydymo įstaigoje viskas labiau specializuota. Vieni dirba su anesteziologija, kiti – su terapija. Šiuo atveju Kėdainių ligoninėje galiu „pačiupinėti“ visas sritis. Yra traumatologijos skyrius, atliekamos įvairios operacijos: tiek kelio artroskopinės, tiek peties sąnario, gydomi kaulų lūžiai. Chirurgijos skyriuje taip pat atliekama daug įvairių operacijų. Akušerijos ginekologijos, Intensyvios terapijos skyriuose taip pat reikia mūsų pagalbos. Visur esame reikalingi. Darbo netrūksta. Bet kai jis įdomus, krūvio nejauti“, – šypsosi specialistas.
O gydytojas chirurgas Arvydas Kleiva įsitikinęs, kad svarbiausias mažesnės ligoninės pranašumas – betarpiškas kontaktas su pacientais. „Juos galiu stebėti nuo pirminės sveikatos priežiūros centro iki pat pasveikimo. Tiek žmogui, tiek gydytojui tai kur kas geriau“, – teigia A.Kleiva.
 
Palankios sąlygos

„Kodėl pas mus atvyksta tiek jaunimo? Jei jie nematytų prasmės čia pasilikti, jų niekas nesulaikytų. Negaliu pasigirti, kad mokame didžiausius atlyginimus, tačiau stengiamės parodyti kiekvienam specialistui dėmesį. Svarbūs ir darbo grafikai, aplinka, bendravimas. Perspektyva tobulėti, neužmiršti turimų įgūdžių.
Jei tik specialistai turi noro, rodo iniciatyvą, stengiamės padėti. Pavyzdžiui, turime antrus metus dirbantį chirurgą. Kažkada ligoninėje buvo atliekamos laparaskopinės hernioplastikos operacijos. Tačiau dabar jau septynerius ar aštuonerius metus jos neatliekamos. Jaunas specialistas nori to imtis vėl. Tad jam reikia tam būtinų instrumentų. Mes juos pažadėjome nupirkti. Nors praėjo tik pusantrų metų, įgūdžių specialistas neprarado, jam būtų neblogai papildomai pasipraktikuoti. Susitariau dėl tokios praktikos Santariškėse. Specialiai siunčiu iš dabartinio Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atvykusius specialistus tobulintis į Vilnių, kad pasisemtų patirties iš skirtingų mokyklų“, – sako Stasys Skauminas (nuotr.).
Jam antrina ir Kėdainių ligoninės Konsultacijų skyriaus vedėja gydytoja Virginija Pavolienė. „Esame labai patenkinti iniciatyviais jaunais specialistais. Jie atveža naujovių, kurias nori pradėti taikyti. Be to, jie atvažiuoja čia ir pasilieka. Nėra taip, kad po metų pabėgtų“, – pasakoja V.Pavolienė.
 
Nepalikti vieni
Kėdainių ligoninėje dirbantys jauni specialistai sutinka, kad darbo sąlygos čia itin palankios tobulinimuisi. Be to, greta dirba kolegos, visuomet pasiruošę padėti.
Gydytoja radiologė Neringa Vanagaitė, dirbanti čia nuo rugsėjo, pasakojo, kad pasirinkimą atvykti dirbti į šią ligoninę lėmė patogi strateginė vieta ir geros rekomendacijos. „Dar studijuodama rezidentūroje pažinojau radiologų, dirbančių šioje ligoninėje. Girdėjau geras rekomendacijas apie Radiologijos skyrių. Tad nusprendžiau čia pabandyti įsidarbinti. Buvo svarbu, kad Kaunas netoliese. Apskritai Kėdainiai strategiškai patogioje vietoje – čia pat ir Panevėžys. Pati esu kilusi iš Kupiškio, tad ir gimtinė arčiau. Manau, kad gerai dirbti visur. Viskas priklauso nuo žmogaus požiūrio į darbą. Man čia gera, nes galiu nemažai darbuotis savarankiškai ir kartu visuomet pasiklausti kolegų rekomendacijų, nuomonės. Aišku, darbo krūvis ir atsakomybė dideli. Tad pakankamai svarbu, kad nesijaučiu palikta viena. Dirbame darnų kolektyvinį darbą“, – Kėdainių ligoninės privalumus vardijo specialistė.
 
Kritika vykdomai politikai
Akivaizdu, kad jaunieji Kėdainių ligoninės specialistai darbo vieta nesiskundžia. Tačiau dažnai kalbama apie tai, jog jaunus gydytojus į užsienį išvilioja didesnis uždarbis.
Gydytojas ortopedas traumatologas A.Hofmanas prisipažino, kad su žmona buvo svarstę išvykimo į Suomiją galimybę, bet persigalvojo. „Kai nuėjau į suomių kalbos kursus, supratau, kad po dvylikos metų mokslų mokytis dar ir suomių kalbos aš nenusiteikęs. Likti turbūt visi baigę studijas norėtų, tačiau Lietuvos rinka šiek tiek per maža paruošiamų specialistų kiekiui“, – mano gydytojas.
Gydytojo chirurgo A.Kleivos nuomone, jaunus žmones erzina toks nestabilumas sveikatos politikoje. „Važiuoji į darbą ir nežinai, ar rytoj jį turėsi. Paskutiniu metu rajonines ligonines gąsdino restruktūrizacija. Nors mes, kalbant apie antro lygio chirurgines paslaugas, atliekame visiškai tą patį, ką Kaunas, Vilnius ar Klaipėda“, – emigracijos priežastis vardijo specialistas.

 
Keisti požiūrį į gydytojus

Prakalbus apie dabartinę gydytojų situaciją šalyje, Kėdainių ligoninės Konsultacijų skyriaus vedėja gydytoja Virginija Pavolienė (nuotr.), neslėpė to, kad ją žeidžia prastas medikų įvaizdis visuomenėje. „Nežinančiojo darbo specifikos ir darbo krūvių akimis mes pateikiami iš blogosios pusės. Kartais tarpusavyje kalbame, kad pasaulyje žmonės miršta nuo ligų, tik Lietuvoje nuo gydytojų. Labai pasigendu teigiamų pavyzdžių.
Juk dirbame pasiaukojamą darbą savo sveikatos sąskaita, budime naktimis. Pagalvokite, jei kompanijose sueiname keli medikai, net po darbo, prie vaišių kalbame apie pacientus, išgyvename už juos“, – kalbėjo V.Pavolienė.
Gydytojas chirurgas A.Kleiva paantrino, kad įtakos tokiam įvaizdžiui, turi ne tik žiniasklaida. „Kalbant apie tą neigiamą požiūrį į gydytojus, manau, prisidėjusios prie to visos grandys: pradedant Sveikatos apsaugos ministerija, baigiant kiekvienu gydytoju. Todėl be galo didelis Kėdainių ligoninės pranašumas yra tas, kad galime betarpiškai bendrauti su pacientais, jų artimaisiais, ko tikrai negalėtume daryti didžiosiose klinikose. Galime pasikalbėti su jais, išaiškinti. Labai didelis procentas konfliktų tarp gydytojų ir pacientų yra išaiškinamas būtent pokalbio metu. Žmogus tave supranta ir vietoje to, kad bėgtų į teismą, tau sako „ačiū“,“ – sako specialistas.
„Pacientai turėtų suprasti, kad yra nepagydomų ligų, traumų, kur tu, ką nori daryk, operuok, net pats Dievas būk, nieko nepadarysi. Tačiau pacientai neįvertina, kad jie patyrė traumą, jos sudėtingumo, teįvertina tai, kad buvo atlikta operacija“, – pridūrė ortopedas traumatologas A.Hofmanas.
 
Kviečia pasilikti
Nepaisant kylančių sunkumų, Kėdainių ligoninės specialistai į darbą žiūri optimistiškai. To, anot jaunų gydytojų, nebūtų be energingų vadovų.

Konsultacijų skyriaus vedėja gydytoja Virginija Pavolienė taip pat prisimena, kad atvyko čia dar visai jauna specialistė. „Baigusi Kauno medicinos institutą gavau paskyrimą į Kėdainius. Tuomet po studijų reikėdavo atidirbti trejus metus. Sakiau, kad tiek čia padirbėsiu ir išvažiuosiu. Dabar taip išeina, kad tie treji metai virto į trisdešimt“, – juokiasi gydytoja. Ir priduria, kad ligoninės vadovas stengiasi, jog jaunimas čia liktų ilgam.
Anot Kėdainių ligoninės vyriausiojo gydytojo S.Skaumino, norinčiųjų dirbti ilgai ieškoti nereikia. Į elektroninį paštą kasdien plaukia laiškai su gyvenimo aprašymais. Kartais sutinkama įdarbinti net paskutinio kurso rezidentus. „Tačiau tik su ta sąlyga, kad jie liks pas mus dirbti“, - sako ligoninės vadovas.
 
Komentaras
Gydytojas chirurgas echoskopuotojas Artūras Indriuška:

- Esu gydytojas chirurgas, bet be viso to operacinio chirurginio darbo užsiimu ir endoskopijomis, atlieku kolonoskopijas, kurias čia atvykęs ir pradėjau taikyti.
Bendroji chirurgija susideda iš didelių dalių, yra plataus profilio: nuo pūlinio iki sudėtingiausios pilvo operacijos. Čia, Kėdainių ligoninėje, galiu save realizuoti. Yra geros darbo sąlygos, puikus kolektyvas ir pacientų netrūksta. Jaučiamės tikrai naudingi.
Kasmet atliekame apie du tris šimtus endoskopinių tyrimų. Randame ir polipų, ir navikų. Jei žmogus išoperuojamas, toliau jį galime stebėti. Kitaip tariant – tikrai yra ką veikti. O didžiausia nauda ta, kad pacientai patenkinti. Nėra didelių eilių. Daugiausiai tenka porą savaičių palaukti. Lokaliai viskas vyksta kur kas greičiau. Niekuomet neturėjau tikslo dirbti didelio miesto didelėje įstaigoje ir būti „mažas daktaras“.
 
Tarp kitko
VšĮ Kėdainių ligoninė – regioninė daugiaprofilinė gydymo įstaiga, teikianti diagnostikos, gydymo, reabilitacijos bei slaugos paslaugas. Įstaigoje dirba aukštos kvalifikacijos gydytojai bei slaugos specialistai. Medicinos paslaugos teikiamos terapijos, kardiologijos, chirurgijos, neurologijos, pediatrijos, reanimacijos, ankstyvosios reabilitacijos bei ausų, nosies, gerklės (suaugusiųjų ir vaikų) ligų skyriuose, konsultacijų poliklinikoje.
Ypatingas dėmesys skiriamas paslaugų kokybei bei modernių technologijų diegimui. Ligoniai gydomi šiuolaikiniais vaistais, masažu, gydomąja mankšta, vandens, elektros metodu, tiriami rentgenu, ultragarsu, kompiuteriniu tomografu, kitais metodais.
Ligoninėje diagnozuojamos ir gydomos vidaus organų, chirurginės, ginekologinės, nervų sistemos, ausų, nosies, gerklės ligos, suaugusiųjų psichikos sutrikimai. Per metus stacionarinė pagalba suteikiama daugiau negu devyniems tūkstančiams pacientų. Veikia dienos chirurgijos skyrius. 




Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris