Kauno Centro poliklinikoje vaikų sveikatai – ypatingas dėmesys

Ana Daukševič
2014-05-30
Vaikų sveikatos metai VšĮ Kauno Centro poliklinikoje pažymėti ypatingai – atnaujinti Vaikų pirminės sveikatos priežiūros ir konsultacijų–diagnostikos kabinetai. „Mūsų vizija paprasta – siekiame, kad kuo daugiau vaikų būtų sveiki. Norime ne gydyti ligas, o užkirsti joms kelią“, - sako vyresnioji vaikų ligų gydytoja Asta Ruibienė. Jai pritaria ir laikinai poliklinikos direktorės pareigas einanti Danutė Pavilionienė: „Prastėjanti vaikų sveikata – rimtas iššūkis, todėl ateityje mažiesiems pacientams žadame skirti dar daugiau dėmesio.“
Kauno Centro poliklinikoje vaikų sveikatai – ypatingas dėmesys
Vyresnioji vaikų ligų gydytoja Asta Ruibienė įdėjo daug pastangų, kad vaikai atėję į polikliniką patirtų kuo mažiau streso - belaukdami jie gali žaisti, piešti, spalvinti.

 Kibo į darbus
Nors laikinoji VšĮ Kauno Centro poliklinikos vadovė prie įstaigos vairo stojo neseniai (praėjusių metų pabaigoje), vos įžengus į įstaigą tampa aišku – darbai čia vietoje nestovi. „Pradėjus eiti direktorės pareigas, delsti ir ilgai mąstyti, ko griebtis, man nebuvo kada. Įstaigai reikia permainų, rekonstrukcijos, remontų. Ateities planų turime daug. Pirmiausia norime įgyvendinti rengiamą investicinį projektą. Jei pasiseks, galėtume įrengti daugiau šeimos gydytojų kabinetų, kur gydytojai galėtų neskubėdami skirti daugiau laiko profilaktiniam darbui, atrankinių profilaktinių programų vykdymui. Be to, šie metai – Vaikų sveikatos metai, todėl stengiamės, kad mūsų gydymo įstaigoje vaikams būtų skiriamas ypatingas dėmesys“, - sako D.Pavilionienė. „Ar nebuvo baisu prisiimti tiek atsakomybės?“ – klausiame. Juk vadovauti didelei gydymo įstaigai darbas ne iš lengviausių. „Nebuvo kada baimintis, turėjome dirbti bei galvoti apie ateities perspektyvas, - sako direktorė. - Esu komandos žmogus, iki tol dirbau direktoriaus pavaduotoja medicinai. Baisu tikrai nebuvo, manau, jog visko žinoti negalima, todėl patarimus mielai priimu iš kolegų. Jie man padeda, dalijasi patirtimi. Manau, kad tik kolektyvinio darbo dėka gali ką nors pasiekti. Vadovo postas siejamas tik su didesne atsakomybe, jokiu būdu ne su privilegijomis - negali turėti daugiau, negu duodi.“
Tuo tarpu direktorės pavaduotoja medicinai Alvyda Ona Gesaitienė pripažįsta, kad vadovaujant gydymo įstaigai svarbiausia – susidėlioti prioritetus: „Lėšų nėra daug ir viskam tikrai negali užtekti, todėl dirbame žingsnis po žingsnio.“ Kaip pastebėjome tų žingsnių žengtas jau ne vienas: suvaldytos pacientų eilės pas šeimos gydytojus, įdiegta integruota informacinė sistema, todėl elektroninio recepto įdiegimas ir prisijungimas prie respublikinio e. sveikatos portalo baimės nekelia.
Norime sumažinti gydytojų laiko sąnaudas, kad jie daugiau dėmesio skirtų paciento apžiūrai bei slaugai. Mūsų poliklinikoje pas šeimos gydytoją dėl skubios pagalbos pacientas patenka tą pačią dieną, o dėl lėtinės ligos - siekiame, kad patektų per penkias dienas. Todėl kiekvieną savaitę stebime situaciją ir, jei reikia, koreguojame, ieškome optimaliausių sprendimų“, - pasakoja vyresnioji šeimos gydytoja Danutė Krylovienė.

 
Geriausios sąlygos
„Įstaiga minimaliomis finansinėmis galimybėmis siekia kuo geresnio rezultato. Norėdami pasiruošti Vaikų sveikatos metams, stengėmės, jog patalpos, kuriose teikiamos paslaugos vaikams, būtų kuo šiuolaikiškesnės. Dar pernai nutarėme, kad lėšas skirsime būtent šioms patalpoms sutvarkyti. Vyresnioji vaikų ligų gydytoja Asta Ruibienė pasiūlė idėją, kaip pagražinti ir dekoruoti koridorių. Visi sutikome, nes matėme, kad ji turi labai gerą ir subtilų skonį. Daug viliamės iš šios medikės, nes pas mus ji atvyko kupina idėjų, noro dirbti“, - sako D.Pavilionienė. Ir tikrai – šviesūs koridoriai, piešiniai ant sienų, vaikams skirtas žaidimų stalas, prie kurio noriai būriuojasi mažieji pacientai. Iš pirmo žvilgsnio sunku net pasakyti, jog čia ateina su sveikatos problemomis susidūrę vaikai – visi šypsosi, krykštauja, o tėveliai laukdami prie medikų kabinetų šnekučiuojasi.
„Aišku, dar ne viską padarėme iki galo. Tačiau siekiame, kad vaikams apsilankyti pas mus būtų maloniau“, - sako ir pati vyresnioji vaikų ligų gydytoja Asta Ruibienė. Paklausiame čia pat su sūnumi sėdinčios mamos, kaip jai patinka atsinaujinusi gydymo įstaiga. Mama linksi galva ir sako: „Patikėkite, nėra ko lyginti. Dabar čia šviesu ir gražu.“
Tačiau akivaizdu, jog ne tik dėl išgražėjusių patalpų poliklinika geba išlaikyti pacientus. Svarbiausia – visas reikiamas paslaugas galima gauti čia pat vietoje ir laukti ilgai nereikia. „Vaikų padalinyje dirba dešimt vaikų ligų gydytojų, kurie suteikia paslaugas maždaug septyniems tūkstančiams mažųjų. Vaikų sveikata rūpinasi ir antro lygio vaikų specialistai: chirurgas, neurologas, endokrinologas, pulmonologas, okulistas, reabilitologas, logopedas, kardiologas, ausų nosies gerklės gydytojas. Mažieji pacientai, turintys raidos sutrikimų, gauna ankstyvosios reabilitacijos paslaugas. Žodžiu, visus, kurių tik gali prireikti vaikams. Mūsų specialistai kvalifikuoti, kai kurie jų dirba čia po dvidešimt ir daugiau metų. Atnaujinome ir laboratoriją, kurioje galima atlikti reikiamus tyrimus. Fizioterapija, mankštos, masažai - visa tai taip pat galima rasti čia, vietoje. Skatiname kūdikių žindymą, todėl specialiai tam įrengėme ir žindymo kambarį. Mamos ten gali pamaitinti, pervystyti kūdikius“, - pasakoja Asta Ruibienė.

Skatina profilaktiką
Vis dėlto ne tik gydymas rūpi VšĮ Kauno Centro poliklinikos medikams. Pagrindinė jų užduotis, kaip patys sako, - ligų profilaktika. Todėl Vaikų sveikatos metais ypač didelis dėmesys skiriamas vaikų ligoms suvaldyti. „Vaikų sveikatos metais turime atkreipti ypatingą dėmesį į mažųjų sveikatos problemas. Pastarųjų yra ne taip jau ir mažai. Vaikai per daug laiko praleidžia prie kompiuterių, per mažai juda, daugėja nutukusių vaikų. Labai blogai, kad tėvai net kūdikiams duoda žaisti su mobiliaisiais telefonais. Dažnėjančios akių ligos, laikysenos problemos taip pat kelia nerimą. Turime odontologą, ortodontą ir jie sako, kad vaikų dantys nėra sveiki. Apmaudu, kad dalis tėvų per mažai rūpinasi vaikų sveikata. Retai lankosi profilaktiniams patikrinimams, nors personalo yra nuolat raginami“, - apie problemas kalba A.Ruibienė. Tačiau ar lengva įdiegti tėveliams ir jų mažyliams sveikos gyvensenos įgūdžius? „Mūsų vizija paprasta – siekiame, kad kuo daugiau vaikų būtų sveiki. Norime ne gydyti ligas, o užkirsti joms kelią. Vaikai turi mankštintis, būti aktyvūs, juos reikia mokyti sveiko gyvenimo būdo ir taisyklingos mitybos. Apie tai nuolat kalbame su tėvais ir seneliais jiems apsilankius. Tiesa, kiek žmonių, tiek ir nuomonių. Ne visi tėveliai mus išgirsta. Vis dėlto tikiu, kad rezultatas bus, tik reikia stengtis“, - atsako medikė. Pasak jos, dar viena bauginanti tendencija – mitų apie skiepus kūrimas, su kuriuo medikams tenka susidurti kone kasdien. Imunoprofilaktikai mūsų  įstaigoje yra skiriamas ypatingas dėmesys. „Turime visas reikiamas vakcinas skiepyti pagal Vaikų skiepų kalendorių. Tačiau ne visi tėvai sutinka paskiepyti atžalas. Dalis jų nesupranta, kad skiepai padeda užkirsti kelią ligoms. Todėl daug su tėvais diskutuojame apie skiepų programą ir jos naudą. Kviečiame diskusijoms ir specialistus. Pamažu tai duoda rezultatų. Štai buvome užsisakę vakcinos nuo erkinio encefalito ir jau sunaudojame visą“, - teigia vaikų ligų gydytoja.
 

Prisitaiko prie pacientų
„Dirbti su vaikais nėra paprasta, nes jie jautresni, neretai bijo medikų“, - sako ilgus metus poliklinikoje dirbanti vaikų chirurgė Alvyda Marija Černiauskienė. Kaip gi pavyksta rasti su mažaisiais bendrą kalbą ir juos nuraminti? Medikė juokiasi: „Per daug metų jau išmokome žvirblių kalbos.“ Ir tuoj pat paaiškina, jog jai padeda gydymo įstaigoje įgyta patirtis bei įgimta meilė vaikams. „Pas mus patenka kartais vos kelių parų kūdikiai, kaip gi kitaip su jais susikalbėsi? Todėl su sesute išmokome ir eilėraštukų, ir dainelių, jei reikia – duodame žaisliuką, šypsomės vaikams. Žiūrėk, po kurio laiko pavyksta mažylius nuraminti. Kartais atėję vaikai verkia iš skausmo. Reikia mokėti su jais bendrauti, todėl ir imamės visokių priemonių ir didesnių bėdų nebūna“, - pasakoja A.M.Černiauskienė. O kaip nuraminti tėvus? Ne paslaptis, jog kiekviena mama ar tėtis nerimauja dėl atžalos, todėl kartais iš jaudulio gali ir piktesnį žodį pasakyti. Medikė sako, nors tokių situacijų būna, bet ne dažnai. Svarbiausia tokiais atvejais – kantrybė. „Kartais mums tenka išklausyti tėvų baimių, nuogąstavimų, bet esame kantrūs. Pasodiname tėvelius ir paaiškiname jiems, kas ir kodėl bus daroma, kaip atrodys gydymas. Su visais vaikais dirbame kaip su savo, tai pamatę tėvai nurimsta“, - sako chirurgė. Čia pat ji priduria, jog vaikų gydytojai visuomet siekia suteikti vaikams kuo geriausią gydymą, todėl esant reikalui, dėl būtinų tyrimų ir gydymo, pasitarti sukviečiami visi specialistai.
 
Plės paslaugas mažiesiems

Sunku būtų išskirti, kuo labiausiai didžiuojasi Kauno Centro poliklinika, nes darbai joje tiesiog virte verda: rengiami nauji projektai, atliekami remontai, telkiami geriausi specialistai. Tačiau neabejotinai šiuo metu vienas didžiausių laimėjimų – naujutėlis, modernus Psichikos dienos stacionaras (centras). Tiesa, kol kas čia gydomi tik suaugusieji, bet Psichikos sveikatos centro vadovė Vida Matulionienė išdavė, jog jau turi planų plėsti paslaugas ir mažiesiems ligoniukams. „Gydymo įstaigoje teikiame antro lygio vaikų psichiatrijos paslaugas ir norime jas plėsti. Šioje srityje niša yra visiškai neužpildyta. Vaikų psichiatrų Lietuvoje trūksta. Todėl planuojame dirbti šia kryptimi. Iš tikrųjų psichologinės pagalbos vaikams ir paaugliams tikrai reikia. Matome, kaip teigiamai reaguoja šeimos jos sulaukusios“, - ateities planus atskleidžia V.Matulionienė.
Ar nesunku vos baigus vieną projektą, iš karto galvoti apie kitą? „Be abejo, darbo yra daugiau, tačiau jei norime, kad įstaiga gyvuotų, turime plėsti paslaugas. Nuėjome netrumpą kelią, kol įsirengėme tokį gražų Psichikos dienos stacionarą (centrą), tačiau jau dabar kuriame kitus planus. Medicina nestovi vietoje, pacientai taip pat nori gauti tokias paslaugas, kokios teikiamos kitose šalyse. Mes esame pajėgūs judėti pirmyn, todėl ir išnaudojame tas galimybes“, - atsako medikė. Pasak jos, Psichikos dienos stacionaras teikia daug privalumų. Visų pirma jis suteikia galimybę pacientams daugiau laiko praleisti namuose, su šeima. „Tokia paslauga sutrumpina jų gydymąsi stacionare, nes atlikę visas procedūras, terapijas, vakare pacientai grįžta namo. Tai jiems padeda sveikti, nes nėra atitrūkstama nuo namų. Ilgalaikis gulėjimas ligoninėje smukdo žmogų, net jei jis gauna geriausias paslaugas. Mūsų personalas jaunas ir užsidegęs, nori dirbti, padėti žmogui. Pacientams sudarome sąlygas bendrauti tarpusavyje, jie užmezga ryšį, susidraugauja. Tokių paslaugų poreikis yra tikrai didelis, visuomet turime užpildytas visas vietas ir dar kelis pacientus laukiančius eilėje“, - paaiškina V.Matulionienė.
Tiesa, kol planai Psichikos dienos stacionare gydyti ir mažuosius pacientus dar nėra įgyvendinti, specialistų komanda bando vaikus ir jaunimą paskatinti rūpintis psichine sveikata per įvairius projektus mokyklose. „Kai turime laiko ir žmogiškųjų resursų, vykdome įvairius projektus mokyklose. Matome, kad iškilus problemoms mokiniai patys į mus noriai kreipiasi. Projektų metu užmezgame kontaktą, jie pamato, su kuo bendrauja ir ateina pas mus žymiai drąsiau. Lietuvių požiūris į apsilankymus pas psichologą ar psichiatrą keičiasi. Jei anksčiau turėti savo psichoterapeutą buvo neįprasta, dabar tai tampa normalia praktika“, - džiaugsmo neslepia medikė.





Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris