Kaimynai latviai gydys robotais, o mes?

Evelina Machova
2015-12-17
Kaimyninėje Latvijoje duris atvėrė naujas stereotaksinės radiochirurgijos centras „Sigulda“, kuriame taikoma moderni vėžio gydymo technologija. Navikus centre naikina sudėtinga robotinė sistema „CyberKnife“, leidžianti efektyviai gydyti ligonius, kuriems augliai susiformavo sunkiai pasiekiamose kūno vietose, nepažeidžiant greta esančių sveikų audinių ar organų. „Technologija tobulai tinka pacientams, kenčiantiems nuo įvairių smegenų, stuburo ir kitų piktybinių navikų, esančių šalia svarbių audinių ar organų“, - sako centro vadovas dr. Maris Skromanis.
Kaimynai latviai gydys robotais, o mes?
Iš JAV Silicio slėnio atkeliavusi robotinė technologija „CyberKnife“, instaliuota naujajame privačiame medicinos centre Siguldoje, yra neinvazinė radiochirurgijos forma. Ši sistema pasaulyje jau suteikė galimybę pasveikti ir kokybiškai gyventi keliems šimtams tūkstančių pacientų.

Iš JAV Silicio slėnio atkeliavusi robotinė technologija „CyberKnife“, instaliuota naujajame privačiame medicinos centre Siguldoje, yra neinvazinė radiochirurgijos forma. Technologija ženkliai sutrumpina gydymo trukmę, leidžia išvengti skaudžių komplikacijų, o pati procedūra ligoniui nesukelia skausmo ir kitų dažniausiai navikų gydymą lydinčių nemalonių pojūčių.
 
Kai chirurgai negali paciento operuoti ar taikyti spindulinę terapiją, nes baiminasi dar labiau jam pakenkti sukeldami regos, klausos, koordinacijos ar net mirtinų komplikacijų, pacientai ir jų gydytojai ieško robotinės sistemos „CyberKnife“, susidedančios iš linijinio greitintuvo, valdomo roboto „Ranka“ ir vaizdais valdomos spindulinio gydymo sistemos. Ši stereotaksinės radiochirurgijos sistema pasaulyje jau suteikė galimybę pasveikti ir kokybiškai gyventi keliems šimtams tūkstančių pacientų.
 
Pasak UAB „SORmedica“ vadovo Andriaus Nikanorovo, „roboto - gydytojo“ laukiama ir Lietuvoje. „Lietuvos universitetinės gydymo įstaigos jau kelerius metus svarsto galimybę įdiegti modernią stereotaksinės radiochirurgijos sistemą. Latvija aplenkė Lietuvą verslo pagalba: ypač aukšto lygmens medicinos centrą įsteigė privati kompanija, o strategiškai svarbų ir mediciniškai pagrįstą projektą taip pat iš dalies finansavo Europos Sąjungos fondai.


Modernios sistemos „CyberKnife“ įdiegimas Latvijoje mums svarbus ir pilietine, žmogiškąja prasme – kiekvienas turime artimųjų, susidūrusiu su vėžiu, tad įkurdinus „CyberKnife“ Lietuvos pašonėje, jaučiamės ramiau – ištikus nelaimei Lietuvos žmonėms bent jau nebereikės pagalbos ieškoti labai toli, - sako A.Nikanorovas. - Šis projektas motyvuoja visus, prisidėjusius prie centro atsidarymo. Juk po gydymo technologija „CyberKnife“ daugelio žmonių gyvenimas taps sveikesnis ir kokybiškesnis, o kai kuriems bus išgelbėta gyvybė.“
 
Pasak tarptautinės kompanijos „Interlux“, kurios įmonių grupei priklausanti UAB „SORmedica“ sėkmingai Latvijoje įdiegė sistemą „CyberKnife“, vadovo dr. Audriaus Matuzevičiaus, naujoji radiochirurgijos sistema - proveržis Baltijos šalyse, gydant tiek piktybinius, tiek gerybinius auglius.
 

Interviu
Nacionalinio vėžio instituto Spindulinės ir medikamentinės terapijos centro Onkologinės radioterapijos skyriaus vedėjas dr. Arvydas Burneckis sako, kad viena moderniausių vėžio gydymo sistemų leistų ne tik pasiekti gerų rezultatų, bet ir taupytų ligonių stacionarizavimo kaštus.
 
- Latvijoje atidarytas stereotaksinės radiochirurgijos centras su, kaip teigiama, pačia moderniausia vėžio gydymo technologija „CyberKnife“. Ar tokia technologija praverstų ir Lietuvos medikų darbe?
- Tiesą pasakius, apie tokią sistemą mes jau gana seniai galvojome. Ir net buvo atlikta nemažai paruošiamųjų darbų, pavyzdžiui, įrengtos patalpos, tačiau dėl man nežinomų priežasčių jos buvo atsisakyta. Latvijoje, kiek žinau, šią sistemą įsigijo privatus centras. O į klausimą, ar mums būtų vertinga tokia sistema, atsakyčiau, kad tikrai taip. Esant tam tikrų lokalizacijų navikams, su turima įranga dėl greta esančių sveikų audinių ar organų, tokių kaip stuburo smegenys, smegenų kamienas, optinis nervas ir kitų, negalime saugiai, jų nepažeidžiant, skirti radikalaus spindulinio gydymo. Tokiais atvejais mūsų turima įranga labai apriboja gerų gydymo rezultatų pasiekimą.

 
- Ar jums užsienyje yra tekę šią technologiją išbandyti ar plačiau susipažinti su visomis jos galimybėmis?
- Negalėčiau teigti, kad esu išsamiai susipažinęs su visomis šio aparato galimybėmis, tačiau Prancūzijoje, Lione, teko stebėti, kaip atliekamos procedūros pacientams, sergantiems prostatos vėžiu. Tokios lokalizacijos vėžio atveju mes taikome radikalų spindulinį gydymą. Gaunamas rezultatas - geras, tačiau švitinimo procedūros užtrunka apie 7-8 savaites. Beveik du mėnesius pacientas turi praleisti stacionare. Kai stebėjau atliekamą procedūrą Prancūzijoje, tas pats teigiama mokslinėje literatūroje, taikant „CyberKnife“ technologiją, pakanka vos penkių seansų. 
 
- Kodėl šia technologija švitinimo procedūros trunka vos ne aštuonis kartus trumpiau? 

- Gydymas sutrumpėja, mažinant procedūrų skaičių, didinant vieno karto dozę. Tai padaryti galima dėl aparato galimybės ypač tiksliai skirti dozę į naviką, nepažeidžiant greta esančių sveikų audinių ar organų. Taip, tarkim, prostatos vėžio atveju, išvengiame kritinių organų - šlapimo pūslės ar storosios žarnos - pakenkimo. Šios sritys gauna labai mažas švitinimo dozes, o navikas - tokią pačią arba didesnę dozę, nei taikant standartinį spindulinį gydymą. Dėlto gaunami geresni gydymo rezultatai. Tiesa, šios technologijos galimybės kur kas platesnės.
 
- Užsiminėte, kad pasitaiko, jog dėl naviko lokalizacijos, turimos technologijos neleidžia saugiai realizuoti spindulinio gydymo, dėl ko sumažėja gydymo efektyvumas ir (arba) didėja spindulinių komplikacijų rizika. Ar tokius pacientus siunčiate gydytis svetur, kur ši technologija yra prieinama?
- Taip, ne vienam pacientui esu pataręs, jei gali, pasinaudoti tokiomis galimybės. Tik svetur tokios procedūros kainuoja tūkstančius. Iš artimiausių kaimynių ši technologija prieinama Lenkijoje, Maskvoje, o dabar ir Latvijoje. Bet žmonėms nereikėtų vykti svetur, jei mes patys turėtume tokį robotą. Be to, šios technologijos galimybės labai plačios. Jos leistų sutaupyti lovadienius, nes procedūra žmogui būtų atliekama per penkias frakcijas. Ligoninėje jis praleistų maždaug savaitę, kai taikant spindulinį gydymą, ligoninėje tenka praleisti pusantro mėnesio. Šis robotas leistų greitai, efektyviai ir saugiai pasiekti norimų gydymo rezultatų.
 

Apie „CyberKnife“

Technologija „CyberKnife“ leidžia specialistams skirti didelę jonizuojančios spinduliuotės dozę iš daugiau nei 1200 kampų į tiksliai lokalizuotas navikų sritis. Technologijos tikslumas yra 0,5-0,95 mm. Svarbu ir tai, kad į „CyberKnife“ sistemą įvedami anksčiau atliktų magnetinio rezonanso ir kompiuterinės tomografijos tyrimų duomenys, dažnai panaudojami ir pozitronų emisijos tomografo – kompiuterinio tomografo ir angiografijos duomenys, pagal kuriuos patyrę specialistai ir įranga gali atskirti sveikus audinius bei organus nuo švitinamų, o taip pat automatiškai stebėti pacientų ir organų judesius. Vykstant gydymo procesui, prietaisas kruopščiai seka kiekvieną paciento kūno judesį ir paties naviko poslinkį, per naują prisitaikydamas prie naviko buvimo vietos. Taip pasiekiamas greitas ir tikslus gydymo efektas, nepažeidžiami sveiki aplinkiniai audiniai ir išvengiama komplikacijų.
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris