Jonavos ligoninė gydo ir karius, ir pabėgėlius

Deimantė Gruodė
2018-08-13
„Jei esame devintas miestas pagal dydį, gal mūsų ligoninė turėtų išlikti?“ – sako nedidelės, bet kompaktiškos Jonavos ligoninės vadovė Aldona Balutienė. Jai vadovaujant įstaiga sugebėjo nusimesti didelę skolų kuprą, ūkiškai susitvarkyti viduje, taip pat suremontuoti beveik visus ligoninės skyrius. „Mūsų rodikliai – puikūs, didžiausia grėsmė – atstumas, iki Kauno tėra trisdešimt kilometrų“, - atsidūsta įstaigos vadovė.
Jonavos ligoninė gydo ir karius, ir pabėgėlius
Gydytoja Ksavera Skurvydienė džiaugiasi, kad oftalmologams nupirkta moderni įranga. „Tai yra refraktometras nustatyti, kokia yra refrakcija, kad akinukus galėtume parinkti. Tonometras su pachimetru, matuojantis ir akių spaudimą, ir apskaičiuojantis ragenos storį. Dar turime akipločiui matuoti naują kompiuterinį aparatą, plyšinė lempa irgi nauja. Dabar gyvename tikrai gerai“, - sakė gydyta oftalmologė K.Skurvydienė.

Nusimetė skolų naštą
Per A.Balutienės vadovavimo penkmetį ligoninės labui nuveikta išties nemažai: suremontuota beveik visa gydymo įstaiga. Gavus lėšų iš Valstybės investicijų programos (VIP) remontuojamas pirmasis aukštas, baigiama atnaujinti ir praplėsti reanimacijos kompleksą. Dar eilės laukia Priėmimo-skubiosios pagalbos bei Fizinės medicinos ir ambulatorinės reabilitacijos skyriai.
 

„Prieš trejus metus sumažinome lovų skaičių. Jei ankstesniais laikais Jonavos ligoninėje buvo trys šimtai penkiasdešimt lovų, dabar likę šimtas penkiasdešimt. Iš jų: trisdešimt penkios – slaugos ir šimtas dvi – aktyvaus gydymo lovos. Nuo gegužės jų visiškai pakanka. Problemų iškyla nebent žiemos metu, kai padaugėja komplikuotų pneumonijos atvejų ir neturime kur suguldyti ligonių. Tuomet aktyviam gydymui, pagal mūsų skaičiavimus, reikėtų šimto dvidešimt lovų, o kai vasara, užtenka ir aštuoniasdešimt“, - pasakoja ligoninės direktorė Aldona Balutienė.

 
Ligoninės direktorė, kuri buvo išrinkta antrai kadencijai, įstaigos atžvilgiu turi ir daugiau planų. Beremontuojant patalpas ketina įrengti atskirus Dienos stacionaro ir Slaugos skyrius.
„Pas mus yra trisdešimt penkios slaugos lovos. Mano tikslas – įrengti antrą slaugos skyrių ir atskirai – dienos stacionarą.
Norime, kad ligoniams nesudarytų nepatogumų po įstaigą išsimėtę skyriai. Turime tris operacines. Dabar pagal VIP programą dar turi būti įrengta viena operacinė ir pooperacinės patalpos ruošiamos virš sterilizacinės. Pastaroji irgi buvo įrengta iš VIP lėšų. Dabar virš jos – tuščios patalpos. Kitais metais, kaip minėjau, ten ketiname įrengti dar vieną operacinę ir pooperacinį bloką.
 
Atsižvelgiant į didžiulį slaugos paslaugų poreikį, slaugą irgi norime sukoncentruoti vienoje vietoje, taip pat sujungti chirurgijos traumatologijos sektorių (nes dabar yra atskiri skyriai), mažinti administraciją“, - apie planus kalbėjo įstaigos vadovė.
Sunku patikėti, kad puikiai sustyguota įstaiga prieš penkerius metus buvo atsidūrusi ties bankroto riba – ją slėgė 3,5 mln. litų skola. „Labai padėjo savivaldybė kelis kartus skirdama lėšų skoloms padengti, nes su kreditoriais būtume neatsiskaitę. Likusią skolos dalį pamažu dengė pati įstaiga. Praktiškai per dvejus metus išsimokėjome visas skolas“, - džiaugiasi su didžiuliu rūpesčiu susitvarkiusi direktorė.

„Esu jonavietė ir buvau girdėjusi gerų rekomendacijų, kad verta gimdyti šioje įstaigoje. Mes atvykome naktį, gimdykloje prižiūrėjo nuostabi akušerė ir pats gimdymas praėjo sklandžiai. Personalas puikiai viską atlieka, dažnai ateina į palatą pasiteirauti, ar nieko netrūksta“, - įspūdžiais dalijosi pirmagimio susilaukusi Jovita.

Grėsmė – atstumas
„Visi mūsų rodikliai - puikūs. Akušerijos ginekologijos, Bendrosios chirurgijos ir Ortopedijos traumatologijos skyriuose dirbantys aukštos kvalifikacijos specialistai atlieka daugybę operacijų. Per tris padalinius bendras operacijų skaičius – daugiau nei du tūkstančiai per metus.
Gulėjimo trukmė stacionare irgi trumpa: pavyzdžiui, chirurginio profilio - dvi trys dienos, vidaus ligų – penkios šešios. Gimdymų penkerių metų laikotarpiu turime per tris šimtus kasmet. Vienintelis dalykas, kurio bijome, kad kriterijumi nebūtų pasirinktas atstumas, nes iki Kauno vos trisdešimt kilometrų ir yra manoma, kad ten vežti pacientus geriau“, - sako A.Balutienė, pridurdama, kad ir didžiosios klinikos ne guminės, jog masiškai sutalpintų sergančiuosius iš visų rajonų.
 
Jai antrina gydytojas kardiologas Arvydas Gasys. „Mano pėdomis pasekęs sūnus šiuo metu dirba mediku Vokietijoje. Pas juos širdies, kraujagyslių ligos – pirmoje vietoje. Tokio dydžio miestelyje kaip Jonava yra kardiologijos, neurologijos skyriai, kur atliekamas ir zondavimas (koronarografija), ir kompiuterio tomografo tyrimas. Pavyzdžiui, kardiologas ten daro viską: ir zonduoja, ir deda bei tikrina stimuliatorius. Aš čia dirbu vienas, o ten, tokiame miestelyje kaip Jonava, – septyni.
Manau, kad bet kurioje savivaldybėje turi būti pagrindiniai specialistai – neurologas, kardiologas. Nesakau, kad visur chirurgijos skyriuose specialistai turėtų budėti dieną naktį, bet galbūt galėtų išlikti dienos chirurgijos paslauga“, - svarsto A.Gasys.
Kodėl Jonavos ligoninė turi išlikti? - paklausiame mediko.
 

„Mes esame devintas miestas Lietuvoje, pas mus yra NATO poligonai. Man gėda, ateina vokiečių karininkai ir klausia: kaip jūs neturite modernaus rentgeno aparato arba kompiuterinio tomografo? Tai jiems gydymo įstaigose įprasta. Amerikiečių kariai irgi domisi, prašo, parodykite operacines. Nuvedam, aprodom. Jei pas mus yra poligonas ir kariuomenės mokomieji pulkai, kodėl čia negali būti traumų skyriaus“, - sako kardiologas Arvydas Gasys.

 
Trūksta kompiuterinio tomografo
Apmaudu, kad ekstra ir sudėtingą medicinos pagalbą teikianti Jonavos ligoninė, vis dar nėra aprūpinta kompiuteriniu tomografu.
„Su kompiuteriniu tomografu istorijos tokios, kad atstumas nuo Kauno nedidelis, o Kaune jų yra visuose trijuose stacionaruose. Su Seimo narių pagalba važiavome prašyti ministrus, bet niekaip neišprašėme.
Tada Kauno klinikoms parašėme, kad visus pacientus, kurie tik susimuša galvą, nuvirto ant gatvės, visą parą kompiuterinio tomografo tyrimo vežame pas juos. Per dieną tokių pacientų būna trys keturi. Taip pat su šia įstaiga plėtojame telepaslaugas“, - pasakoja A.Balutienė.
Nuo seno įstaigoje atliekami laboratoriniai tyrimai, išsaugotas maisto blokas, virtuvė.
 
Gilios ortopedijos traumatologijos tradicijos
„Pas mus atvyksta ir kariai. Dažniausiai dėl pratybų metu gautos riešo ar čiurnos traumos, sumušimų. Šautinių sužalojimų kol kas nepasitaikė.
Mūsų operacinė renovuota, turime visas įmanomas šiai dienai prieinamas modernias konstrukcijas“, - sako Ortopedijos traumatologijos skyriaus vedėja Gintarė Valuntaitė- Matvejeva.
Kvalifikuoti gydytojai ortopedai traumatologai šiuolaikiška įranga atlieka artroskopines, klubo, kelio sąnarių protezavimo, osteosintezės, pėdų deformacijų koreguojančias operacijas, peties sąnario ankštumo, sausgyslių plyšimo susiuvimo, sąnarių išvaržų (ganglionų) ir kitas operacijas. Klubo ir kelio sąnarių protezavimas atliekamas planine ir ekstrine tvarka.
 
„Jonavoje nuo seno susiformavusios gilios traumatologijos tradicijos. Šių paslaugų poreikis – didžiulis, nes visuomenė sensta. Jei ankščiau buvo įprasta kreiptis tuomet, kai žmogus jau nebepaeina, dabar ateina pasitikrinti ir profilaktiškai. Tuomet pasiekiami geresni rezultatai. Savalaikis endoprotezavimas, savalaikė operacija, rekonstrukcija duoda ženkliai geresnį rezultatą. Mūsų tikslas – žmones pastatyti ant kojų, kad jie ne tik vaikščiotų, bet galėtų dirbti ir užsiimti pomėgiais, kad būtų pasiektas visiškas funkcijos atkūrimas“, - sako 15 metų stažą skaičiuojanti medikė.

 

L.S. skaičius

daugiau nei tiek tūkst. įvairių profilių operacijų Jonavos ligoninėje atliekama per metus.

 
Vos spėja priimti gimdymus
Akušerijos ginekologijos skyriaus atnaujintose gimdyklose dirba patyrusios ir dėmesingos akušerės, padėjusios ne vienam tūkstančiui naujagimių ateiti į šį pasaulį. Čia veikia akušerijos dienos stacionaras, kuriame nėščiosios gali gydytis įvairius su nėštumu susijusius negalavimus.
Kaip pasakojo kalbintas personalas, gimdyvėms sudarytos puikios sąlygos. Jaukiose ir erdviose palatose šios gyvena po vieną, esant poreikiui – dviese su vyru.
„Pas mus atvažiuoja gimdyti ir kauniečiai, ir vilniečiai, ir elektrėniškiai, ir kaišiadoriškiai, nes mūsų labai geri ginekologai, o paslaugos – aukščiausios kokybės“, - sako vyr. akušerė Dalia Vaičiūnienė.
 

„Kai mūsų valdžia deklaruoja, kad paslaugos būtų arčiau gyventojo, galiu papildyti, kad kartais vos spėjame priimti gimdymus. Netgi gimdyvei važiuojant iš Ukmergės į Kauną, gerai, kad pakelėje yra Jonava, kur esame pasiruošę suteikti aukščiausio lygio pagalbą. Jei nebūtų mūsų, moterys gimdytų benzino kolonėlėje“, - rajoninių ligoninių svarbą akcentuoja Akušerijos ginekologijos skyriaus vedėjas Artūras Šalaševičius.

 
Maža to, savivaldybė skyrė 40 tūkst. eurų, kad moterims, kurios gimdo skyriuje, personalas paruoštų kraitelius. Čia yra viskas, ko gali prireikti būsimai mamai ir jos naujagimiui: ir užklotai, ir antklodės, ir pagalvės, ir drabužėliai.
Tiesa, personalas prasitarė, kad jiems tenka priimti ir pabėgėlius, mat netoliese – Pabėgėlių priėmimo centras (Jonavos rajone).
„Atvykėlės gimdo pas mūsų ginekologus – pagal religinius įsitikinimus, jų negalime taip paprastai apžiūrėti. Pas vyrą ginekologą jos neis, negalėtum apžiūrėti ir be sutuoktinio sutikimo.

 
O dar kalbos barjeras... Mes su jais sunkiai susikalbame, kartais rodome pirštais ženklus. Dienos metu juos atlydi socialiniai darbuotojai, kurie daugmaž supranta, kas jam yra. Nes angliškai dauguma nemoka. Kas gyvena mūsų šalyje bent kelerius metus, šiek tiek „graibosi“ lietuviškai. Bet yra tokių, kurie kalba tik arabų kalbomis. Didžiausia problema, jei pabėgėlį atveža greitoji pagalba naktį, nes vertėjas dirba tik dieną“, - pasakoja A.Balutienė.
 
Ligoninės pasididžiavimas – vaikų palata, kuri daugiau primena namų aplinką nei gydymo įstaigą. Tokį kambarį padėjo įrengti Raudonos nosies entuziastai.

Didelis vaikų sergamumas 
„Jonava – specifinis kraštas. Vaikų sergamumas čia visą laiką buvo aukštas ir mamos, vaikui susirgus, nori, kad šis būtų paguldytas į stacionarą. Jei būklė ūmi, į stacionarą guldome trims keturioms dienoms, o toliau gydymą tęsiame ambulatoriškai. Vaikų ligos – rimtos: paūmėja astmos, karščiavimai, pneumonijos. Jei įtariame meningokokinę infekciją, vežame į Kauno infekcinę ligoninę“, - kalbėjo įstaigos vadovė.
 
Personalas pristatė savo pasididžiavimą – jaukų kambarį vaikams, kurį padėjo įrengti mažuosius pacientus ligoninėse linksminantys Raudonos nosies entuziastai.
„Tėvai jonaviečiai buvo pareiškę pastabą, kad operuojant vaikams adenoidus arba tonziles, Jonavos ligoninėje nėra palatos, pritaikytos namų sąlygoms. Kai mes remontavome skyrių, Raudonosios nosys vykdė akciją, kurią daug kas parėmė. Dabar visiems pristatome mūsų skyriaus pasididžiavimą: palatos aplinka sukurta vaikui, kuris čia būna prieš operaciją. Šiemet organizacija vėl paskelbė, kad nori paremti mūsų ligoninę ir klausė, ko mums trūksta. Labai norėtume modernaus ieškiklio vaikučiams į veną įdurti“, - prisipažino A.Balutienė.


Vyr. akušerė Dalia Vaičiūnienė rodo kraitelius, kuriais apdovanojama kiekviena šiame skyriuje gimdanti moteris.
 
Darbuotojų trūkumo nejaučia
Jei kitur yra susiduriama su darbuotojų trūkumu, Jonavos ligoninėje jų išties užtenka. Nemaža dalis atvyksta iš netoliese esančio Kauno.
„Darbuotojų tikrai pakanka. Turime labai gerą kraujagyslių gydytoją, kuris puikiai operuoja venas, Lietuvoje gal geriausiai. Jis atvažiuoja per mėnesį kelis kartus, pakonsultuoja ir paskiria operaciją“, - pasakoja įstaigos vadovė.
Jonavai sekasi pritraukti jaunų specialistų. Direktorė džiaugiasi, kad prie jų kolektyvo prisijungė gastroenterologė.
 

„Darbo sąlygos labai geros. Kas man patinka, kad čia visą laiką tavęs klausia, ar ko nors netrūksta“, - sakė metus laiko čia dirbanti gydytoja gastroenterologė Beata Bartaševič, studijas pabaigusi Lietuvos sveikatos mokslų universitete.

 
„Dažnai diagnozuojame gastritą, opaligę. Kadangi dvidešimt pirmo amžiaus liga –nutukimas, antroji problema yra kepenų suriebėjimas. Daugiau kasos ligų, pankreatitų, kepenų cirozės. Pankreatitą, be alkoholio, antroje vietoje sąlygoja tulžies pūslės akmenligė“, - pasakoja jauna specialistė Beata Bartaševič.
Ji džiaugiasi save atradusi Jonavos ligoninėje, kur jai sudarytos palankios darbo sąlygos, todėl patikina neturinti minčių laimės ieškoti svetur, priešingai, džiaugiasi profesija ir ateitį sieja su Lietuva.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris