Iš­ma­nio­ji li­go­nių mai­ti­ni­mo sis­te­ma – jau Kau­no kli­ni­ko­se

Aigustė Tavoraitė
2018-09-20
Au­to­ma­tiš­kai pro­gra­muo­ja­mi mais­to ga­mi­ni­mo ka­ti­lai, ino­va­ty­vūs pa­krau­na­mi mais­to ve­ži­mė­liai, ro­bo­ti­zuo­ta in­dų plo­vi­mo sis­te­ma – šian­dien Kau­no kli­ni­kos ga­li pa­si­gir­ti mo­der­niau­sia ša­ly­je li­go­ni­nės vir­tu­ve ir mai­ti­ni­mo sis­te­ma. „Nors įran­ga la­bai bran­gi, bet ko­ky­biš­ka bei il­ga­am­žė. Mums svar­biau­sia ko­ky­biš­kas pa­cien­tų mai­ti­ni­mas ir sau­gu­mas“, – sa­ko Kauno kli­ni­kų generalinis direktorius prof. ha­bil. dr. Re­nal­das Jur­ke­vi­čius.
Iš­ma­nio­ji li­go­nių mai­ti­ni­mo sis­te­ma – jau Kau­no kli­ni­ko­se

Iš­pil­dė il­gai bran­din­tą idė­ją 
Prieš ke­tu­ris mė­ne­sius du­ris at­vė­rus nau­jai li­go­ni­nės vir­tu­vei, jau ge­rą mė­ne­sį vi­sų Kau­no kli­ni­kų sky­rių pa­cien­tai mai­ti­na­mi pa­gal nau­ją­ją pa­dėk­li­nę sis­te­mą. Kaip laik­ro­du­kas vei­kian­ti šiuo­lai­kiš­ka mai­ti­ni­mo sis­te­ma – ne vie­ne­rių me­tų kruopš­taus dar­bo re­zul­ta­tas.
 

„Jau il­gą lai­ką tu­rė­jo­me pro­ble­mą dėl mai­ti­ni­mo ir mais­to ko­ky­bės. Vyk­dant pa­cien­tų ap­klau­sas tai kas­met bū­da­vo įvar­di­ja­ma kaip sil­pniau­sio­ji gran­dis, ne­trū­ko nei­gia­mų sig­na­lų ir iš ži­niask­lai­dos. Pa­tys taip pat ma­tė­me, kad ne vis­kas yra ge­rai. Juk kai mais­tas li­go­ni­nė­je dvi­de­šimt pir­ma­me am­žiu­je į sky­rius at­ke­liau­ja ki­bi­ruo­se, di­de­liuo­se puo­duo­se su sam­čiais, tai tie­siog ne­be­ati­tin­ka tiek me­di­ci­nos per­so­na­lo, tiek, svar­biau­sia, – pa­cien­tų lū­kes­čių. Li­go­ni­nė įsi­kū­ru­si di­de­lia­me plo­te, tad nu­vež­ti rei­kia­mos tem­pe­ra­tū­ros mais­tą du ki­lo­met­rus į la­biau­siai nu­to­lu­sį En­dok­ri­no­lo­gi­jos kor­pu­są bū­da­vo su­dė­tin­ga. Gal vir­tu­vė ly­gi­nant su vi­sa me­di­ci­na kam nors at­ro­do vi­so la­bo smul­kme­na, bet taip tik­rai nė­ra. To­dėl ėmė­me svars­ty­ti, kaip ga­li­ma bū­tų šiuo­lai­kiš­kai ir iš es­mės iš­spręs­ti šią pro­ble­mą to­kio­je di­de­lė­je li­go­ni­nė­je“, – sa­kė įstai­gos va­do­vas prof. ha­bil. dr. Re­nal­das Jur­ke­vi­čius.

 
Kli­ni­kų va­do­vas aiš­ki­no, kad per­mai­noms ruoš­tis pra­dė­ta kur kas anks­čiau, nei pa­si­gir­dus kri­ti­kai dėl mai­ti­ni­mo li­go­ni­nė­se ir pra­si­dė­ju­sius Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos or­ga­ni­zuo­tiems va­di­na­mie­siems mais­to tik­ri­ni­mo rei­dams. Pro­jek­tą nuo idė­jos re­a­li­zuo­ti už­tru­ko dau­giau nei po­rą me­tų. Pa­ti per­tvar­ka, įskai­tant vi­sus sta­ty­bos dar­bus, už­tru­ko kiek dau­giau nei me­tus.
Pa­tir­ties sė­mė­si už­sie­ny­je
Įstai­gos va­do­vas pa­brė­žia, jog im­tis to­kios per­tvar­kos vei­kian­čio­je li­go­ni­nė­je ta­po di­de­liu gal­vos skaus­mu.
 
„Ne­ga­lė­jo­me dau­giau nei dvie­jų tūks­tan­čių pa­cien­tų pa­lik­ti be pus­ry­čių ar pie­tų nė die­nos, ar leis­ti, kad vė­luo­tų mai­ti­ni­mas. Tai­gi per­tvar­kai iš pra­džių bu­vo už­da­ry­ta pa­grin­di­nė vir­tu­vė, o mais­tą vi­sai li­go­ni­nei ga­mi­no­me su­si­spau­dę ma­žes­nė­se vai­kų vir­tu­vės pa­tal­po­se. Bet da­bar vi­si var­gai jau pra­ei­ty­je“, – džiau­gė­si prof. ha­bil. dr. R.Jur­ke­vi­čius. Pa­si­sem­ti pa­tir­ties, kaip kuo sklan­džiau įgy­ven­din­ti po­ky­čius bei kaip tu­rė­tų at­ro­dy­ti nau­ja vir­tu­vė ir mais­to lo­gis­ti­kos sis­te­ma, dar­buo­to­jai siųs­ti ir į pa­žan­giau­sių Eu­ro­pos vals­ty­bių – Vo­kie­ti­jos, Suo­mi­jos, Šve­di­jos, Če­ki­jos – li­go­ni­nes.
 
Per­tvar­ka pa­rei­ka­la­vo ne­ma­žų in­ves­ti­ci­jų – net 3 mi­li­jo­nų eu­rų, ta­čiau li­go­ni­nės di­rek­to­rius ti­ki­si, kad pro­jek­tas per 5–6 me­tus tu­rė­tų at­si­pirk­ti. Dėl nau­jų mais­to ga­my­bos ir in­dų plo­vi­mo tech­no­lo­gi­jų bus tau­po­mas tiek van­duo, tiek elek­tros ener­gi­ja. „In­ves­ta­vo­me ne­ma­žai li­go­ni­nės už­dirb­tų ir su­tau­py­tų pi­ni­gų. Nors įran­ga la­bai bran­gi, bet ko­ky­biš­ka, il­ga­am­žė, šio­je vie­to­je ne­tau­pė­me. Mums svar­biau­sia ko­ky­biš­kas pa­cien­tų mai­ti­ni­mas ir sau­gu­mas. Dar prieš ke­le­tą me­tų, kai tik pra­dė­jo­me dirb­ti ties pro­jek­tu, skai­čia­vo­me, ar ap­si­mo­kė­tų pirk­ti pa­slau­gą. Vis dėl to pa­tys mai­ti­na­me ne tik pi­giau, bet ga­li­me leng­viau kon­tro­liuo­ti mais­to ko­ky­bę“, – pa­brė­žė prof. ha­bil. dr. R.Jur­ke­vi­čius.
 



Vi­sus ste­bi­na mo­der­nūs ve­ži­mė­liai 
Nu­si­lei­dus į per­tvar­ky­tą li­go­ni­nės mai­ti­ni­mo blo­ką pa­ten­ka­ma į vi­siš­kai at­ski­rą erd­vę. Dar­buo­to­jai su­tar­ti­nai tvir­ti­na: tai – tik­ras pa­žan­gus fab­ri­kė­lis. Įsi­gy­ta mo­der­ni skan­di­na­viš­ka įran­ga ne tik ne­at­pa­žįs­ta­mai pa­kei­tė vaiz­dą vir­tu­vė­je, bet ir lei­do kur kas pa­grei­tin­ti ir pa­ge­rin­ti tiek mais­to ga­my­bos, tiek fa­sa­vi­mo, in­dų plo­vi­mo pro­ce­są.
 

„Vie­nas di­džiau­sių pa­si­kei­ti­mų yra mais­to pri­sta­ty­mas pa­cien­tui – at­si­ra­do pa­dėk­li­nė sis­te­ma. Tai nė­ra nau­jo­vė Lie­tu­vo­je, ta­čiau ši sis­te­ma yra ki­to­kia – mais­tą ne tik por­cio­nuo­ja­me, bet įsi­gi­jo­me ir itin ino­va­ty­vius ve­ži­mė­lius, tu­rin­čius šil­dy­mo bei šal­dy­mo funk­ci­jas. Už­kro­vus ve­ži­mė­lį pa­dėk­lais, ve­ži­mė­lio du­rys už­da­ro­mos ir jis pen­kio­li­kai mi­nu­čių jun­gia­mas įkrau­ti į elek­tros tin­klą. Karš­to­ji pu­sė pa­sie­ka 107, o šal­to­ji – 6 (gė­ri­mams, sa­lo­toms, dar­žo­vėms lai­ky­ti) laips­nių tem­pe­ra­tū­rą. Ne­ati­da­rius du­rų mais­tas iš­lie­ka karš­tas dvi va­lan­das“, - pasakoja Kau­no kli­ni­kų Ben­drų­jų pa­slau­gų ir mai­ti­ni­mo tar­ny­bos va­do­vė Dia­na So­ko­lo­vie­nė.

 
Tai lei­džia ve­ži­mė­lius iš­ve­žio­ti į to­li­miau­sius li­go­ni­nės taš­kus. Tą net ga­li­ma pa­da­ry­ti anks­čiau, nei nu­ma­ty­tas mai­ti­ni­mo­si lai­kas, nes į sky­rių pri­sta­ty­tas ve­ži­mė­lis ga­li sto­vė­ti ir pus­va­lan­dį, va­lan­dą, ta­čiau mais­to ko­ky­bė iš­lie­ka ne­pa­ki­tu­si. Šian­dien tu­ri­me 75 ve­ži­mė­lius, ta­čiau gal­vo­ja­me, kad žie­mą pa­dau­gė­jus pa­cien­tų jų ga­li pri­reik­ti ir dau­giau“, – nau­jo­vė­mis džiau­gė­si Kau­no kli­ni­kų Ben­drų­jų pa­slau­gų ir mai­ti­ni­mo tar­ny­bos va­do­vė Dia­na So­ko­lo­vie­nė.
Vie­na­me ve­ži­mė­ly­je mak­si­ma­liai tel­pa 30 pa­dėk­lų. Yra ir ma­žes­ni – 20 ir 24 pa­dėk­lų tal­pi­nan­tys ve­ži­mė­liai. Tai pa­to­gu mais­tą pri­sta­tant į ma­žes­nius sky­rius. Ve­ži­mė­liai me­ta­li­niai, pa­ga­min­ti iš ne­rū­di­jan­čio plie­no, ne­sklei­džia kva­pų. Anot pa­šne­ko­vės, ga­li­ma net pa­gal­vo­ti, kad tai – koks me­di­ci­nos prie­tai­sas. „Ve­ži­mė­liai at­ro­do taip ino­va­ty­viai, kad ne kar­tą tiek sky­rių dar­buo­to­jai, tiek pa­cien­tai ste­bė­jo­si, kad taip ga­be­na­mas mais­tas“, – pa­brė­žė D.So­ko­lo­vie­nė.



Tu­ne­liais zu­ja trau­ki­nu­kai
Dar vie­nas po­ky­tis – ve­ži­mė­liai su mais­tu iki lif­tų nu­tem­pia­mi trau­ki­nu­kais. Anks­tes­nė sis­te­ma bu­vo to­kia, kad di­de­lės tal­pos in­duo­se at­vež­tą į sky­rių mais­tą rei­kė­da­vo iš­pils­ty­ti, iš­dė­lio­ti, to­liau iš­plau­ti in­dus. Da­bar vi­so to da­ry­ti ne­be­rei­kia. Pen­kių trau­ki­kų iš­ve­žio­ja­mą mais­tą su ve­ži­mė­liais prie lif­tų iš­kart pa­si­tin­ka sky­riaus dar­buo­to­jai. Ka­dan­gi dar­bo sky­riuo­se su­ma­žė­jo, juo­se ne­be­li­ko at­ski­rų mais­to iš­da­vė­jų eta­tų.
„Kiek­vie­nas pa­dėk­las yra pa­žy­mė­tas die­tos kor­te­le, dėl to sky­rių dar­buo­to­jams nė­ra su­dė­tin­ga at­si­rink­ti, ku­rį pa­dėk­lą ku­riam pa­cien­tui rei­kia pa­teik­ti“, – aiš­ki­no D.So­ko­lo­vie­nė. Da­lis dar­buo­to­jų per­ėjo dirb­ti į Li­go­nių mai­ti­ni­mo sky­rių prie mais­to por­ci­ja­vi­mo li­ni­jų ar in­dų plo­vi­mo įran­gos. Iki pro­jek­to Li­go­nių mai­ti­ni­mo sky­riu­je dir­bo 65 dar­buo­to­jai, da­bar – 130.



Už­tik­ri­na por­ci­jų dy­dį
Li­go­ni­nė kas­dien mais­tu vi­du­ti­niš­kai tu­ri ap­rū­pin­ti apie 1600 pa­cien­tų, to­dėl vir­tu­vė­je vei­kia dvi mais­to por­cio­na­vi­mo li­ni­jos. Prie kiek­vie­nos jų dir­ba po de­vy­nis žmo­nės, mat die­tų pa­si­rin­ki­mas yra di­de­lis – net 28 (po ke­tu­rio­li­ka su­au­gu­sių­jų ir vai­kų). „Svars­tė­me dėl tre­čios mais­to fa­sa­vi­mo li­ni­jos, bet ji jau ne­tilp­tų, rei­kė­jo tai­ky­tis prie se­no pa­sta­to iš­pla­na­vi­mo. Re­mian­tis už­sie­nio prak­ti­ka, da­bar­ti­niai ta­ke­liai tu­rė­tų bū­ti net kiek il­ges­ni, ta­čiau tu­rė­jo­me de­rin­tis prie esa­mų pa­tal­pų ir plo­tų. Svar­bu, kad mais­to iš­da­vė­jams da­li­ni­mo me­tu vis­kas bū­tų po ran­ka, o tai pa­kan­ka­mai su­dė­tin­ga, įver­ti­nant tu­ri­mą die­tų skai­čių ir ta­ke­lio il­gį“, – sa­kė Ben­drų­jų pa­slau­gų ir mai­ti­ni­mo tar­ny­bos va­do­vė.
 
Įve­dus pa­dėk­li­nę sis­te­mą už­tik­ri­na­mos be­veik vi­siš­kai vie­no­dos por­ci­jos. „Tam da­ro­mi kon­tro­li­niai svė­ri­mai, o anks­čiau pa­tie­kiant mais­tą sky­riuo­se ši­tai bū­da­vo sun­ku ga­ran­tuo­ti“, – pa­ste­bė­jo Kau­no kli­ni­kų vy­riau­sio­ji die­tis­tė Ie­va Blė­die­nė. Die­tis­tas sky­riu­je at­sa­kin­gas už tai, kad vi­suo­se pa­dėk­luo­se die­tos bū­tų tin­ka­mai pa­tiek­tos.
Taip pat įsi­gy­tos nau­jos kon­vek­ci­nės kros­nys, greit­vi­riai, įran­kiai, dau­gia­funk­ci­nės mais­to ga­mi­ni­mo kep­tu­vės ir dar daug ki­tos įran­gos. Pa­cien­tams mais­tas pa­tie­kia­mas kie­to­jo por­ce­lia­no  in­duo­se, ku­rie iš­lai­ko 110 laips­nių tem­pe­ra­tū­rą, o tai itin svar­bu tam tik­ro­mis li­go­mis ser­gan­tie­siems li­go­niams.
 

L.S. skaičius
3


- tiek mln. eu­rų kai­na­vo iš­ma­nio­ji Kau­no kli­ni­kų mai­ti­ni­mo sis­te­ma.

 
Dar­bą pa­leng­vi­na iš­ma­nūs ka­ti­lai
Vir­tu­vės cen­tre pui­kuo­ja­si nau­ju­tė­lai­čiai mais­to ga­mi­ni­mo ka­ti­lai. Di­džiau­sio jų tal­pa sie­kia net 400 lit­rų – vien pa­grin­di­nės sriu­bos pie­tų me­tu iš­ver­da­ma vos ne pu­sę to­nos. Ma­žes­nie­ji ka­ti­lai skir­ti at­ski­roms die­toms.
„Ka­ti­lai yra pro­gra­muo­ja­mi. Pa­vyz­džiui, ko­šę ry­te ga­li­me pra­dė­ti vir­ti dar net ne­at­ėję į dar­bą. Iš va­ka­ro į ka­ti­lą su­py­lus kruo­pas ga­li­ma nu­sta­ty­ti, ke­lin­tą va­lan­dą jis tu­ri au­to­ma­tiš­kai įsi­jung­ti, už­pil­ti už­prog­ra­muo­tą van­dens kie­kį ir pra­dė­ti vir­ti. Taip tau­po­mi kaš­tai – ne­rei­kia dar­buo­to­jų, o vyks­tant brin­ki­ni­mo pro­ce­sui  tau­po­ma elek­tros ener­gi­ja“, – pa­sa­ko­jo D.So­ko­lo­vie­nė.
 
Jei anks­čiau rei­kia­mą van­dens kie­kį mais­tui ga­min­ti rei­kė­jo ma­tuo­ti ki­bi­rais, sto­vė­ti prie se­nų­jų ka­ti­lų, mai­šy­ti su va­di­na­mai­siais „ir­klais“, da­bar iš­ma­ni sis­te­ma lei­džia vis­ką nu­sta­ty­ti au­to­ma­tiš­kai.
„Van­dens kie­kis už­prog­ra­muo­ja­mas iš anks­to, vi­rė­jui ne­rei­kia sto­vė­ti ša­lia ir ste­bė­ti, ar ne­rei­kia su­ma­žin­ti kait­ros, sta­cio­na­rios mai­šyk­lės nu­sta­to­mos rei­kia­ma pro­gra­ma“, – įran­gos pri­va­lu­mus var­di­jo pa­šne­ko­vė. Ji pri­dū­rė, kad pa­cien­tai, ypač vai­kai, pa­ten­kin­ti pa­ga­liau ga­lin­tys gau­ti bul­vių ko­šės, mat senuo­siuo­se ka­ti­luo­se, įver­ti­nant ga­my­bos mas­tus, tą pa­da­ry­ti bu­vo sun­ku.
 


Ro­bo­ti­zuo­ta in­dų plo­vi­mo sis­te­ma
Po per­tvar­kos kar­di­na­liai pa­si­kei­tė ir in­dų plo­vi­mo pro­ce­sas. Vie­toj anks­čiau sky­riuo­se nau­do­tų pa­pras­tų in­dap­lo­vių įreng­ta net 370 kvad­ra­ti­nių met­rų dy­džio plo­vyk­la su įspū­din­ga ro­bo­ti­zuo­ta in­dų plo­vi­mo sis­te­ma. „Įsi­vaiz­duo­ki­te, kiek in­dų su­grįž­ta pa­val­gy­di­nus 1600 pa­cien­tų? Maž­daug pen­kio­li­ka še­šio­li­ka tūks­tan­čių vie­ne­tų vien tik po pie­tų. Tad jei pie­tūs por­ci­juo­ja­mi pus­an­tros dvi tris va­lan­das, in­dų plo­vi­mas už­trun­ka iki ke­tu­rių va­lan­dų“, – kal­bė­jo D.So­ko­lo­vie­nė.

Kad šis pro­ce­sas vyk­tų ko­ky­biš­kai ir grei­tai, Kauno kli­ni­ko­se įreng­ta uni­ka­li ša­ly­je in­dų plo­vi­mo sis­te­ma, pa­sta­ty­tos dvi kon­ve­je­ri­nės in­dų plo­vi­mo ma­ši­nos. „Į vie­ną jų de­da­mi ne­šva­rūs in­dai. Juos, iš­plau­tus ir dez­in­fe­kuo­tus, jau iš­kart sau­sus dar­buo­to­jos ruo­šia ki­tam val­gy­mui.
 
Ant­ro­ji kon­ve­je­ri­nė in­dų plo­vi­mo ma­ši­na dir­ba prak­tiš­kai be žmo­gaus įsi­ki­ši­mo. Mag­ne­ti­nio me­cha­niz­mo pa­gal­ba pri­trau­kia­mi įran­kiai pa­ten­ka į in­dų plo­vi­mo ma­ši­ną. Jie, iš­plau­ti, dez­in­fe­kuo­ti ir nu­sau­sin­ti pa­ten­ka į rū­šia­vi­mo ma­ši­ną, ku­ri spe­cia­laus de­tek­to­riaus pa­gal­ba įran­kius iš­rū­šiuo­ja ir pa­skirs­to į at­ski­ras dė­žu­tes. Už­si­pil­džius 50-čiai vie­ne­tų įran­kių dė­žu­tė­je, už­si­de­ga lem­pu­tė, įspė­jan­ti, kad ją rei­kia pa­keis­ti. Prie pa­dėk­lų ir­gi yra vi­siš­kai ne­si­lie­čia­ma, jis iš­plau­na­mas, dez­in­fe­kuo­ja­mas ir grįž­ta jau sau­sas, įkren­ta į tam skir­tą trans­por­ta­vi­mo ve­ži­mė­lį“, – mo­der­nų plo­vi­mo pro­ce­są ko­men­ta­vo Ben­drų­jų pa­slau­gų ir mai­ti­ni­mo tar­ny­bos va­do­vė.
Ga­my­bos dar­buo­to­jų dar­bą pa­leng­vi­na ir gra­nu­li­nė ka­ti­lų plo­vi­mo ma­ši­na – skar­dų, ke­pi­mo in­dų ne­rei­kia šveis­ti ran­ko­mis su šveis­tu­kais, ne­šva­ru­mai pašalinami spe­cia­lio­mis gra­nu­lė­mis.



Įver­ti­no ir pa­cien­tai
Iš pra­džių bai­mi­nę­si, ar įgus dirb­ti su nau­jo­viš­ka įran­ga, šian­dien vir­tu­vės dar­buo­to­jai džiau­gia­si, kad dar­bas ir pa­leng­vė­jo, ir pa­grei­tė­jo. „Sma­gu ir ge­ra dirb­ti“, – su­tar­ti­nai tvir­ti­no vir­tu­vė­je su­tik­tos dar­buo­to­jos. D.So­ko­lo­vie­nė pa­ste­bė­jo, kad vi­sa pro­gra­mi­nė įran­ga nu­sta­ty­ta ir lie­tu­vių kal­ba, tad įpras­ti dirb­ti su ja ne­bu­vo su­dė­tin­ga.
Nau­jo­ji įran­ga lei­džia už­tik­rin­ti ir ko­ky­biš­kes­nio, svei­kes­nio mais­to ga­my­bą. Prak­tiš­kai vis­kas yra ga­mi­na­ma ga­ruo­se – ne tik kon­ven­ci­nė­se kros­ny­se, ka­ti­luo­se, bet ir greit­vi­riuo­se.
„Nie­ko ne­ga­mi­na­me alie­jaus pa­grin­du, ne­nau­do­ja­me jo­kios pa­ni­ruo­tės – vo­lio­ji­mo džiū­vė­sė­liuo­se, mil­tuo­se ir pa­na­šiai. Mais­to pro­duk­tus gau­na­me net ne­šal­dy­tus, daž­niau­siai – iš pat ry­to, – pa­brė­žė pa­šne­ko­vė. – Kas­dien 11 va­lan­dą de­gus­ta­ci­jai ren­ka­si ko­mi­si­ja, ku­rią su­da­ro Mai­ti­ni­mo sky­riaus ve­dė­jas, tech­no­lo­gas, ga­my­bos va­do­vas ir dar ke­le­tas dar­buo­to­jų. Ra­gau­ja­me vi­sų die­tų mais­tą: tiek trin­tą, tiek vai­kams skir­tą mais­tą, vi­sas sriu­bas. Jei ką rei­kia, pa­tai­so­me, esant vi­sai ne­tin­ka­mam pa­tie­ka­lui, jį pa­kei­čia­me, bet to­kių at­ve­jų re­tai pa­si­tai­ko.“
 
Tei­gia­mus po­ky­čius jau įver­ti­no ir pa­cien­tai. Štai tris sa­vai­tes Kau­no kli­ni­ko­se gu­lin­ti Ie­va sa­ko, kad su nau­jais pa­dėk­lais at­ke­liau­jan­tis mais­tas karš­tes­nis, pa­tie­kia­ma dau­giau dar­žo­vių. „Esu ir anks­čiau gu­lė­ju­si šio­je li­go­ni­nė­je, da­bar tik­rai ska­niau. La­bai pa­tin­ka, kad lei­džia pa­čiam pa­si­da­ry­ti ar­ba­tą, o ne at­ne­ša jau už­pli­ky­tą“, – kal­bė­jo pa­cien­tė. Jai pri­ta­rė ir pa­la­tos kai­my­nė Sta­nis­la­va: „Mais­tas tik­rai ge­ras, ska­nus, karš­tas. Tai ir sveik­ti pa­de­da.“
Su tuš­čiais in­dais į plo­vyk­lą grįž­tan­tys pa­dėk­lai tik pa­tvir­ti­na, kad tie­kia­mas mais­tas ska­nus. „Pa­gal tai, kiek grįž­ta lėkš­čių su mais­to li­ku­čiais, nau­jo­ji sis­te­ma lei­džia pui­kiai kon­tro­liuo­ti ir ver­tin­ti, ar vis­kas su mai­ti­ni­mo sis­te­ma li­go­ni­nė­je yra ge­rai“, – pa­ste­bė­jo D.So­ko­lo­vie­nė.
 
To­liau to­bu­lins val­gia­raš­čius
Ar kaip nors dar bū­tų ga­li­ma pa­ge­rin­ti mai­ti­ni­mo pro­ce­są li­go­ni­nė­je? Pa­šne­ko­vė šyp­so­jo­si – įvyk­dy­ta per­tvar­ka tik­rai nė­ra pa­bai­ga. „Įgy­ven­di­nus tech­no­lo­gi­nius po­ky­čius dau­giau­siai dė­me­sio ski­ria­me ir skir­si­me mais­to ko­ky­bei, kad jis bū­tų ne tik gra­žiai pa­tie­kia­mas, bet ir ska­nus, svei­kas“, – pa­brė­žė ji.
 

„Val­gia­raš­čiai ne kar­tą kei­tė­si ir bu­vo nuo­lat at­nau­ji­na­mi pa­gal SAM nu­sta­ty­tas re­ko­men­da­ci­jas, at­si­žvel­giant į se­zo­niš­ku­mą, ga­my­bos ga­li­my­bes. Įve­dus ta­ke­lių da­ly­bos sis­te­mą jie bu­vo pa­ko­re­guo­ti ir ati­tin­ka vi­sas nu­sta­ty­tas nor­mas. Da­bar yra nau­do­ja­ma ke­tu­rio­li­ka skir­tin­gų die­tų vien tik su­au­gu­siems – jos yra stan­dar­ti­nės bei vie­na die­ta in­di­vi­du­a­li, ku­rią ski­ria gy­dy­to­jai die­to­lo­gai, at­si­žvelg­da­mi į in­di­vi­du­a­lias pa­cien­to sa­vy­bes ir po­rei­kius. Anks­čiau val­gia­raš­čiai taip daž­nai ne­si­keis­da­vo, todėl ga­li­me džiaug­tis, kad pa­cien­tai da­bar gau­na įvai­res­nį mais­tą. Nau­do­jant nau­ją įran­gą mais­to sa­vy­bės, ko­ky­bė, vi­ta­mi­nai tik­rai iš­lie­ka il­giau“, – kal­bė­jo vy­res­nio­ji die­tis­tė Ieva Blė­die­nė.

 
Kau­no kli­ni­kų pa­cien­tai mai­ti­na­mi 4 kar­tus – tie­kia­mi pus­ry­čiai, pie­tūs, va­ka­rie­nė ir nak­ti­pie­čiai, at­ei­ty­je pla­nuo­ja­ma ga­li­my­bė įrauk­ti prieš­pie­čius kai ku­rioms die­toms. Taip pat ar­ti­miau­siu me­tu pla­nuo­ja­ma su­teik­ti ga­li­my­bę pie­tų me­tu pa­si­rink­ti no­ri­mą patiekalą iš dvie­jų ga­li­mų.
Kau­no kli­ni­kų li­go­ni­nės pa­cien­tų mai­ti­ni­mu ne­ap­si­ri­bo­ja­ma. Ar­ti­miau­siu me­tu pla­nuo­ja­ma tiek­ti mais­tą ir li­go­ni­nės fi­lia­luo­se – On­ko­lo­gi­nė­je li­go­ni­nė­je, Ro­mai­nių tu­ber­ku­lio­zės li­go­ni­nė­je, Vai­kų re­a­bi­li­ta­ci­jos li­go­ni­nė­je „Lop­še­lis“ – gydomiems pa­cien­tams. Pa­gal nau­ją sis­te­mą mais­tą ruo­šia­ma­si tiek­ti ir į Ku­lau­tu­vos re­a­bi­li­ta­ci­jos li­go­ni­nę, ku­rios pa­cien­tai Kau­no kli­ni­kų yra mai­ti­na­mi jau me­tus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris