Duris atvėrė kardinaliai atsinaujinę Krikščioniškieji gimdymo namai

Deimantė Gruodė
2018-11-16
Daugiau nei du dešimtmečius trukę Respublikinės Kauno ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikos „Krikščioniškieji gimdymo namai“ rekonstrukcijos darbai pagaliau sėkmingai baigti. „Čia jau devyniasdešimt metų gimsta kūdikiai“, - atidarymo šventėje džiūgavo ilgametes tradicijas puoselėjančioje įstaigoje dirbantys medikai. Beje, pasaulį juose išvydo ir trys sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos vaikai. „Šeimas raginu pasižiūrėti, koks yra progresas ir rimtai pagalvoti: ar dabar verta bijoti gimdymo namų?“, - atidarymo dieną sakė ministras.
Duris atvėrė kardinaliai atsinaujinę Krikščioniškieji gimdymo namai
Respublikinės Kauno ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikos „Krikščioniškųjų gimdymo namų“ įkurtuvių iškilmės.

Priestato statybos užtruko
„Likimas lėmė, kad man teko prisidėti prie gimtųjų namų plėtros darbų – aš irgi esu gimęs Krikščioniškuosiuose gimdymo namuose. Kai prieš penkerius metus atėjau vadovauti įstaigai, atsidūrėme itin sudėtingoje situacijoje: buvo nutrauktas finansavimas, nutrūko viešųjų pirkimų sutartys. Tuomet pradėto priestato statybos sustojo ilgam. Netgi buvo minčių jo atsisakyti ir nugriauti. Esą gyventojų mažėja ir Kaunui galbūt nebereikia tiek gimdymo namų. Tad mums reikėjo iš naujo įtikinėti, kad visgi tikslinga tęsti projektą bei užbaigti pradėtus darbus, kurių likę ne tiek daug“, – pasakojo Respublikinės Kauno ligoninės generalinis direktorius doc. dr. Linas Vitkus.

Gimdymo namų atidarymo ceremonijoje dalyvavo Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis (kairėje). Nuotr. greta - Kauno klinikinės ligoninės generalinis direktorius Linas Vitkus.

Skaičiuojama, kad Krikščioniškųjų gimdymo namų rekonstrukcijos darbai ir medicininės įrangos atnaujinimas atsiėjo bene 7 mln. eurų. Renovuotame klinikos priestate įrengtos naujos gimdyklos, operacinės, dvylika šeimos kambarių, naujagimių intensyvios priežiūros palata bei kitos paskirties patalpos. Be to, artimiausiu metu paslaugas pradės teikti ir iš Trakų gatvės perkeltas Ginekologijos skyrius, tad pacienčių patogumui akušerijos ir ginekologijos pagalba bus sutelkta viename pastate.
„Kai pas mus ateina studentai, internai, aš jiems sakau: jūs gimėte tada, kai mes pradėjome statyti šį priestatą, kurio kertinis akmuo padėtas dar 1996 metais. Šiandien iš tikrųjų yra didelė šventė, nes išsipildė kelių kartų medikų svajonė – turime itin modernius gimdymo namus, kur atvertos galimybės gauti aukščiausio lygio medicininę pagalbą, šeimoms pritaikytą erdvę gimdant ir po gimdymo. Šio projekto finansinė našta teko valstybei, per specialias programas prisidėjo ir Šveicarijos Vyriausybė, Europos fondas „Interreg“, 130 tūkstančių eurų skirta ir iš mūsų ligoninės biudžeto“, – pasakojo Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovas Virgilijus Rudzinskas.
 

L.S. skaičius.
100 
- daugiau nei tiek tūkst. naujagimių yra gimę per 90 metų Krikščioniškuosiuose gimdymo namuose.

 
Norite gimdyti vandenyje? Prašom!
Kauno Krikščioniškųjų gimdymo namų vardas visuomenei suskambo nuo 1994 metų, kuomet šviesios atminties kardinolas Vincentas Sladkevičius pasiūlė medikams, saugantiems pradėtą žmogaus gyvybę nuo pat pradėjimo, jungtis po šiuo pavadinimu ir skirti didesnį dėmesį šeimoms, krizę išgyvenančioms moterims.

Šiuo metu Krikščioniškieji gimdymo namai – VšĮ Respublikinės Kauno ligoninės klinika, kurioje dirba apie 70 darbuotojų, veikia Akušerijos, Ginekologijos skyriai.
 
„Vaikai čia pradėti gimdyti dar 1926 metais. Ilgus metus tai buvo pirmieji gimdymo namai. Kauniečiai dar sakydavo Puškino gimdymo namai, nes tuomet taip vadinta Miško gatvė. Lietuvai atgavus nepriklausomybę užėmėme poziciją, kad norime būti krikščioniški ir įkvėpti šeimas gimdyti vaikus. Iki šiol vykdome krizinio nėštumo projektą: moterims, kurios yra atsidūrusios sudėtingoje gyvenimo situacijoje, padeda medikai, socialiniai darbuotojai, savanoriai. Ne visi vaikai ateina į šeimą, kartais jie atsiduria gyvybės langelyje, kartais įvaikinimo įstaigose, bet jie gimsta. Toks ir yra mūsų bendras tikslas“, - pasakojo V.Rudzinskas.
 
Medikas paneigia mitą, kad Krikščioniškuosiuose gimdymo namuose neatliekamos cezario operacijos ar netaikomos epidūrinės nejautros.
„16 procentų visų gimdymų, įvykstančių pas mus, – cezario operacijos. Ketvirčiui gimdyvių taikomos epidūrinės nejautros“, – renginio metu mitą paneigė V.Rudzinskas.
Akušerijos skyriuje moterys gali rinktis ne tik įprastą gimdymo būdą gulomis, bet ir specializuotoje lovoje pasirinkti vieną iš keliolikos gimdymo padėčių. Pageidaujančios gimdyti vandenyje tai gali daryti modernioje, būtent gimdymui skirtoje vonioje, kur palaikoma stabili vandens temperatūra. Tokia vonia Kauno mieste – bene vienintelė. Dar vienas privalumas - naujas baseinas, kuriame vienu metu patogiai galės mankštintis iki keturių penkių moterų.
 


„Mūsų, akušerių ginekologų, darbas - įdomus ir kūrybinis. Daug kas gali nustebti: kur čia kūryba, jei visų medikų darbas yra griežtai reglamentuotas?
Dabar moterys nebenori būti verčiamos gimdyti tipinėje padėtyje ant nugaros, ieško alternatyvų. Todėl norime plėtoti vandens gimdymo segmentą, juolab kad turime ne tik specialią gimdyklą, bet ir didžiulę patirtį bei įgūdžius. Visi žino mūsų kolegę – šviesaus atminimo Bangą Kulikauskaitę, kuri daug metų dirbo priimdama gimdymus vandenyje.
Jei moteris sveika, sveikas naujagimis, ji tikrai pagimdys kaip begimdytų: ar vandenyje, ar sausumoje, ar ant kėdės, ar ant čiužinio, ar ant kamuolio... Čia ir prasideda kūrybinis procesas“, - kalbėjo V.Rudzinskas.
Pasak jo, buvo įsigyta itin modernios medicininės technikos ir priemonių. Sąrėmių laikotarpiu gimdyvės ir jų artimieji gali naudotis mobilia sistema „Multitrac“, kurioje moteris viena ar su artimojo bei mediko pagalba, pasitelkus padėtį palaikančias kėdeles, kamuolius, gumas, gali atrasti sau patogiausią padėtį, palengvinančią sąrėmių skausmus.
 
„Viskas, kas yra taikoma šiuolaikinėje modernioje medicinoje, naudojama ir mūsų įstaigoje. Sudėtingais atvejais turime galimybę gimdyvę siųsti kolegoms į Kauno klinikas.
Įstaiga pasižymi krikščioniška dvasia ir šeimai palankia atmosfera. Tuo metu, kai vyras su žmona yra gimdykloje, su kitais vaikučiais užsiima mūsų personalas. Kaip matėte, šeimos kambariai neprimena ligoninės palatų, daugiau viešbučio kambarius. Tai yra mūsų pagrindinė stiprybė“, - sako L.Vitkus, pridurtas, kad yra siekiama šeimai palankios įstaigos statuso.
Klinikoje pagimdžiusi moteris gali rinktis nemokamą arba mokamą palatą, dar vadinamą „Šeimos kambariu“. Šiuose jaukiuose, šeimai pritaikytuose kambariuose (para – 30 eurų) tėvai praleidžia pirmąsias paras po gimdymo. Kambaryje yra dvigulė lova, veikia bevielis internetas, įrengtos atskiros vonios, gimdyvę ir naujagimį nuolat stebi rūpestingas medicinos personalas.
 
Jautėsi gerose rankose
Gydymo įstaigos atidarymo renginyje patirtimi pasidalijo pacientai bei jų artimieji. Tarp jų – ir spalio 21 dieną pirmagimės klinikoje su žmona susilaukęs Linas Adomaitis. Šeima vaikelio aštuonerius metus laukė kantriai, su didele viltimi ir tikėjimu.
„Jautėme, kad esame gerose rankose. Nebuvome susikūrę išankstinių scenarijų, kad norime gimdyti tik baseine arba tam tikroje padėtyje. Klausėme kiekvieno nėštumą prižiūrėjusios gydytojos Rasos Babiliūtės žodžio. Galiu patvirtinti, kad čia dirba tikrai nuostabūs medikai ir akušerės. Net nesijautė, kad esame ligoninės aplinkoje. Atrodė, kad tai yra mūsų antri namai. Esame nepaprastai laimingi, kad pasirinkome būtent šią įtaigą“, - pasakojo Linas, kuris, be kita ko, ir pats yra gimęs šiuose gimdymo namuose.
 
Šeimos pasirinkimą lėmė puikūs čia atžalų susilaukusių draugų atsiliepimai bei prieš tai nėštumą prižiūrėjusių medikų rekomendacijos.

„Kai tik sužinojau, kad žmona laukiasi, supratau, kad norėsiu dalyvauti gimdyme. Mano žmonai tai irgi buvo svarbu, nes tikiu, kad moterys, kai joms prasideda gimdymo fazė, kartais net negirdi medikų, girdi tik vyro balsą. Mano artumas jai buvo reikalingas ir aš džiaugiuosi, kad galėjau žmonai pamasažuoti nugarą, kuomet prasidėjo sąrėmiai. Mes daug juokiamės, aš visokius anekdotus iš interneto skaičiau, kad būtų kuo pozityvesnės emocijos. Klausėmės muzikos. Stengiamės, kad šis procesas asocijuotųsi ne su skausmingu, bet šviesiu ir palaimingu momentu, kurį norėtųsi pakartoti dar kartą“, - sakė L.Adomaitis.

„Jautėme, kad esame gerose rankose. Klausėme kiekvieno nėštumą prižiūrėjusios gydytojos Rasos Babiliūtės žodžio. Galiu patvirtinti, kad čia dirba tikrai nuostabūs medikai ir akušerės“, - sakė atlikėjas Linas Adomaitis, su žmona Irma čia susilaukęs pirmagimės Saulės. Savo ruožtu Akušerijos skyriaus vedėja R.Babiliūtė patvirtina, kad personalas gerbia kiekvieną pacientą ir stengiasi išgirsti visus jo norus bei prisitaikyti.

Akušerijos skyriaus vedėja Rasa Babiliūtė pasakojo, kad gimdymuose yra dalyvavusi net pacientės močiutė, kartais - mama, seserys ir, žinoma, dulos.
„Mes pacientę gerbiame ir stengiamės išgirsti visus jos norus bei prisitaikyti. Jei norai neadekvatūs ir situacija neleidžia jų išpildyti, mūsų pareiga paaiškinti, kodėl reikia keisti gimdymo planą.
Laukiame pacienčių iš visos Lietuvos, turime galimybę priimti visas sveikas nėščiąsias. Tikime, kad nenuvilsime ir lūkesčius pateisinsime“, - sakė gydytoja.
 
Atidarymo dieną patirtimi pasidalijo ir daugiavaikė Morkvėnų šeima, pirmą kartą į Krikščioniškuosius gimdymo namus atvykę prieš dešimtmetį.
„Personalas įkvėpė patikėti, kad gimdymas gali būti gražus, - sakė penkių vaikų mama Mantautė Morkvėnė, prisipažinusi, kad šioje klinikoje gimė ir ji pati. - Galiausiai šios malonios patirtys pastūmėjo akušerijos studijų link. Tapau dula, kuri padeda gimdyvėms psichologiškai, fiziškai ir emociškai. Su mano pagalba pasaulį jau išvydo 22 vaikučiai. Tokių dulų Lietuvoje yra apie 50, Kaune – 7. Padedu, kad gimdyvės atrastų savyje tą galią, nes gimdymas – nuostabi šeimos transformacija. Kai klausia, kur galima su pagarba, oriai pagimdyti, rekomenduoju šią kliniką.“

 
Interviu 
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga:


- Kokį įspūdį paliko atsinaujinę Krikščioniškieji gimdymo namai?
- Tokie turėtų būti visi gimdymo namai, kuriuose gimsta Lietuvos vaikai. Dauguma įstaigų jau artėja prie panašaus standarto, tik gal dar ne visi gali pasiūlyti tiek daug komforto, kai šeimos gali pabūti jaukesnėje, namus primanančioje aplinkoje. Tai yra išskirtinis šios įstaigos bruožas. Visi trys mano vaikai yra gimę čia. Senosios patalpos buvo daug kuklesnės, mažesnės, dabar jos daug gražesnės. Svarbios ne tik patalpos, bet ir atsakingas personalo požiūris į kiekvieną pacientą, kas buvo ir anksčiau, krikščioniška dvasia, tai yra pagarba gyvybei. Ir tai, kad klinika siekia užsitarnauti šeimai palankios įstaigos statusą, rodo, koks yra atsakingas požiūris į čia teikiamą medicininę pagalbą.
 
- Ką pasakytumėte apie gimdymus namuose?
- Ne sykį esu sakęs, kad mes, kaip šalis, padarėme didžiulį progresą ir šeimoms galbūt reikėtų pamatyti, jog gimdymo namų aplinka jau yra toli nuo to, kas buvo sovietmečiu, ką prisimena mūsų mamos. Dabar tokias jaukias sąlygas galima gauti ne tik namuose.
Tikiuosi, kad šeimos rinksis saugesnę aplinką, nors kai kurios jų apsisprendžia kitaip. Ir tai darė nelegaliai pažeisdami įstatymus, keldami riziką ir sau, ir medikams, kurie padėdavo tokiu būdu šeimai gimdyti. Kaip ir sakiau, aš raginu tiesiog pasižiūrėti, koks yra progresas ir rimtai pagalvoti: ar verta dabar bijoti gimdymo namų?
 
- Pritariate vyrų dalyvavimui gimdyme?
- Aš dalyvavau gimstant visiems savo vaikams ir džiaugiuosi, kad turėjau tokią galimybę. Anksčiau tėvai tiesiog nebūdavo įleidžiami. Aišku, tai yra šeimos apsisprendimas, ar vyras dalyvaus ar ne, gal ne visi to nori. Tiems, kas nori, manau, kad tai yra svarbu, nes vaikas yra dviejų žmonių kūrinys, ne vieno. Manau, kad tėčių nereikia eliminuoti nė iš vieno proceso. Aišku, jie gimdyti negali, bet mažų mažiausiai gali dalyvauti šiame procese.

 
Iš istorijos
Tarpukario Lietuvos sostinėje Kaune 1926 metais gydytojas Izaokas Levitanas Miško g. atidarė savo privačią moterų ligoninę.
Pirmajame aukšte – gimdykla, operacinė, palatos, antrajame – šeimos butas.
Ramus gyvenimas nutrūksta su bolševikų įsiveržimu. Gydytojas I.Levitanas su žmona 1941 m. birželį ištremiamas į šiaurę, netrukus Lietuvą okupavę naciai gete nužudo jo sūnų ir marčią, anūkėlis Urijas gerų žmonių pastangomis išvežamas iš geto ir po patirto vargo atsiduria savo istorinėje tėvynėje Izraelyje. Jis – vienintelis gyvas likęs giminės atstovas.
Pokaryje privati Moterų ligoninė nacionalizuojama ir pervadinama į I-uosius gimdymo namus, kuriuose įsigali sovietinė tvarka.
Nuo 1967 metų gimdymo namams priskiriamas ir Ginekologijos skyrius, esantis Trakų g. 29, kuriame tarpukaryje taip pat veikė kita privati – gydytojo V. Gusevo Chirurgijos klinika.


Tarp kitko
Kiekvienais metais Akušerijos ir ginekologijos klinikoje „Krikščioniškieji gimdymo namai“ suteikiama daugiau kaip 3 tūkst. akušerio ginekologo konsultacijų, gydoma daugiau nei 2 tūkst. pacienčių, atliekama per 600 ginekologinių operacijų.
Per metus klinikoje gimsta nuo 800 iki 900 vaikų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris