Biurokratinės kliūtys Kėdainių ligoninei užkerta kelią pacientams teikti paliatyvią pagalbą

Saulė Norvilaitė
2016-11-21
Kėdainių ligoninė pasiruošusi pacientams teikti paliatyvią pagalbą. Įstaiga turi puikiai įrengtą Slaugos skyrių, kuriame yra visos reikiamos priemonės, ir specialiai apmokytą gydytojų bei slaugytojų komanda. Vienintelė bėda – įstaiga negauna Sveikatos apsaugos ministerijos ir Kauno teritorinės ligonių kasos sutikimo teikti kompensuojamas paliatyvios slaugos paslaugas. Po keturių mėnesių iš Slaugos skyriaus išrašomi pacientai dažnai lieka vienui vieni ir be gyvybiškai būtinos specialistų priežiūros.
Biurokratinės kliūtys Kėdainių ligoninei užkerta kelią pacientams teikti paliatyvią pagalbą
Slaugos skyriaus vyriausioji slaugytoja Gražina Petrusevičienė kasdien prižiūri tokius pacientus kaip Bronislava Šaduikienė, kuri itin džiaugiasi gyvenimo sąlygomis ir specialistų rūpesčiu Kėdainių ligoninėje. Pacientė tikina, kad jei nebūtų tokios institucijos, ji nežinotų, kur dėtis.

Prioritetas – paliatyvi slauga
Paliatyvi slauga – tai nauja stacionarinė paslauga. Nors ketvirtas restruktūrizavimo etapas skatina mažinti aktyvių lovų skaičių ir didinti slaugos, paliatyvios pagalbos apimtis, Kėdainių ligoninė susidūrė su problema, kad niekaip negali gauti leidimo teikti kompensuojamas stacionarinės paliatyvios pagalbos paslaugas.
 
„Sveikatos apsaugos ministerija nepritaria, kadangi derina naujų paslaugų skyrimo aprašą su ketvirtu sveikatos sistemos plėtros konsolidavimo etapo planu.
Kauno teritorinė ligonių kasa atsiuntė raštą, kad stacionarinės paliatyvios pagalbos paslaugų Kauno veiklos zonoje yra pakankamai, todėl mums jų teikti nebetikslinga. Kita vertus, neaišku, kur tos lovos – Kaune ar Marijampolės apskrityje – yra. Negi žmogų, kuriam liko gyventi vos kelios savaitės, veši į kitus rajonus, kur jų artimieji negalės dažnai lankyti? Arba išrašysi po keturių mėnesių, nes ilgiau gydyti negali, kad giminės juos vežtųsi namo“, – susidariusią situaciją nupasakoja Kėdainių ligoninės vadovas Stasys Skauminas.
 
Slaugos skyrius Kėdainių ligoninėje veikia nuo 2001-ųjų. Šiuo metu skyriuje yra 111 lovų. Palatos su dušais, tualetais, viskas pritaikyta neįgaliesiems. Kadangi dauguma pacientų patys nevaikšto, slaugytojai juos turi ir į vonią, ir į tualetą vežimėliu nuvežti. Keliose skyriaus, kuris išsidėstęs per du ligoninės aukštus, palatose yra deguonies teikimo įranga žmonėms, kurie be jo neišgyventų.
Šaltojo sezono mėnesiais Slaugos skyrius perpildytas – bumas prasideda gruodį ir baigiasi gegužę. Kitu metų laiku būna laisviau. „Jeigu jų neribotų keturi mėnesiai, žmonių čia būtų pilna visus metus“, – sako S.Skauminas.
 
Išsigelbėjimas neturintiems artimųjų

Slaugos skyriaus darbuotojai dažnai sprendžia ir socialines pacientų problemas.
„Čia sąlygos labai geros, šilta. Aš labai patenkinta. Visi darbuotojai malonūs, sukalbami, niekas mūsų nestumdo, su mumis elgiamasi gražiai. Tą patį pasakys ir kitos moterys. Aš nė kiek nemeluoju. Kaip gerai, kad yra tokia institucija. Jei jos nebūtų, nežinočiau, kur dėtis. Jeigu geri vaikai, tai dar nesunku. Visą laiką buvau stipri moteris, o dabar labai liūdžiu, nes ranka ir koja po insulto, įvykusio prieš dešimt metų, paralyžiuota. Mano geriausias draugas – lazda, be kurios niekur negaliu nueiti“, – pasakoja 75-erių pacientė Bronislava Šaduikienė.
 
Pasak ligoninės darbuotojų, paliatyvi slauga aktualiausia onkologiniams ligoniniams. Suėjus 120 dienų (keturi mėnesiai) terminui medikai privalo juos išrašyti. Kartais šių žmonių socialinės aplinkybės būna labai komplikuotos – vaikai nežinia kur arba toli.
„Žmogui nėra kur dėtis. Todėl dažnai dar gerokai iš anksto kreipiamės į seniūnijos socialinės paramos tarnybą, į rajono tarnybą, kad jie mūsų pacientams ieškotų vietos senelių namuose arba organizuotų socialinių darbuotojų apsilankymus. Kai kurie žmonės, praėjus kelioms dienoms ar savaitei, po išvykimo iš ligoninės numiršta. Negalime konkrečiai teigti, kad tik dėl to, bet akivaizdu, kad jiems stipriai pasunkėja gyvenimas.
 
Kėdainių rajone yra trys senelių namai ir dar vieni prie bažnyčios Krakėse, tačiau ten priima tik galinčius vaikščioti. Be to, senelių namai perpildyti, daug žmonių laukia eilėje. Visai neseniai turėjau išrašyti žmogų, kuriam buvo išplitęs vėžys – išvykęs iš ligoninės jis nugyveno vos savaitę. Pirmomis lapkričio dienomis taip pat išrašiau pacientą, kuriam sarkoma buvo išplitusi plaučiuose ir pilve, nežinau, kiek jis gyvens. Dar anksčiau buvo moteris, kuriai laikas baigėsi gruodžio pradžioje, tuomet šeima mokėjo už slaugos paslaugą, kad pacientė galėtų sulaukti Naujųjų, o nuo kitų metų jai ir vėl priklausė 120 dienų“, – sako Slaugos skyriaus vedėjas Vilimantas Satkus.
 
Komanda pasiruošusi dirbti 
Slaugos reikalingiems pacientams keturi mėnesiai ligoninėje dažniausiai yra per trumpas laikotarpis, o Kėdainių ligoninėje tokių žmonių nemažai. Ligonių kasos tokius pacientus siūlo vežti į kitą rajoną, kadangi lovų apskrityje ir taip pakanka. Nepaisant to, kad tokius žmones namuose lanko socialiniai darbuotojai, jų kasdienė priežiūra itin suprastėja. Tam ir reikia paliatyvios slaugos vietinėje ligoninėje, antraip giminės negalės aplankyti sau brangių žmonių. Be to, pacientams psichologiškai lengviau, kai juos lanko vaikai ir kiti artimieji.
 
„Tai stomos išvestos, tai skiriamas parenterinis maitinimas – paciento artimieji tiesiog nepasiruošę tokios pagalbos teikti.
Pradžiai dviejų paliatyvios slaugos lovų mums pakaktų. Svarbiausia apskritai turėti šį profilį. Su ligonių kasomis esame pasiruošę derinti šį klausimą, nes galime sumažinti slaugos lovų, o vietoje jų įsteigti paliatyvios slaugos, juk finansavimas abiem atvejais yra iš „tos pačios biudžeto eilutės““, – įsitikinęs S.Skauminas. 
Kėdainių ligoninė negavo pritarimo teikti kompensuojamas paliatyvios pagalbos paslaugas, tačiau visi darbuotojai jau pasiruošę šiam darbui.
 
„Du gydytojai turi paliatyvios pagalbos sertifikatus, penkios slaugės ir socialinė darbuotoja taip pat baigė paliatyvios pagalbos kursus. Turi būti komanda pagal sąrašą, o mūsų visi specialistai apmokyti. Priemones taip pat turime, Slaugos skyriuje yra lovos, keltuvai...
Ketvirtas struktūrizavimo etapas skirtas mažinti aktyvų gydymą ir didinti slaugą, bet mus riboja. Mes neturime gerontologijos, nors visi sako, kad tai reikalinga, visuomenė sensta. Bet ir vėl kiltų problemų ją įsivesti – būtų tas pats kaip ir su paliatyvia slauga. Koks tai prioritetas, jeigu mes jos neturime?“ – klausia S.Skauminas.

 
Kauno TLK komentaras
Įstaigai nurodėme, kokio teisės aktas koks punktas yra netenkinamas. Tik teisės akto pakeitimas galėtų šią situaciją pakeiti. Daugiau galimybių nėra, nes viską vertiname pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus. Vienas pagrindinių yra Vyriausybės nutarimas, kuriame kalbama apie apmokamas iš PSDF asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir kriterijus. Jame yra nurodytas paslaugų vartojimo kriterijus, kuris taikomas ir paliatyvios pagalbos paslaugoms.
 

Kriterijus skaičiuojamas tūkstančiui gyventojų, imama TLK veiklos zonoje gyventojams suteiktos paslaugos, jos dalinamos iš TLK veiklos zonos gyventojų skaičiaus, išvedamas tūkstančiui gyventojų rodiklis ir jis lyginamas su visos šalies. Kitoms paslaugoms, pavyzdžiui, ambulatorinėms ir specializuotoms konsultacijoms, savivaldybės rodiklis lyginamas su šalies. Vyriausybės nutarime numatyta vienintelė išimtis – jeigu šitoms paslaugoms teikti buvo skirtos PSD papildomos lėšos arba ES struktūrinių fondų lėšos. Jeigu įstaiga būtų vykdžiusi šį projektą, tai būtų buvusi vienintelė išimtis.
 
2014-2015 metų duomenimis, kaip buvo skirstytos šių metų lėšos paliatyviai pagalbai, Kėdainių savivaldybės gyventojai išimtinai pasirinko Kauno klinikas, nors kitų savivaldybių gyventojai pasiskirstė per tris keturias vietas. Sklando nuomonės, kad lyg ir svarstomi tie teisės aktai, bet keičiantis valdžiai sunkiau priimti pakeitimus.


Iki dešimt operacijų per dieną



Kėdainių ligoninės Reanimacijos skyriuje yra šešios lovos, o dienos chirurgijos – penkios. Įstaigoje atliekamos įvairiausios operacijos, kurias daro traumatologai, chirurgai, otorinolaringologai, ginekologai, kadangi ligoninėje nestinga jaunų specialistų.
Daugiausia operacijų atlieka traumatologai ir otorinolaringologai, mažiausiai – ginekologai. Traumatologai dažniausiai daro laparoskopines sąnarių operacijas. Šiandienai aparatūros pakanka, bet vis prireikia naujesnės technikos ar iškyla būtinybė pakeisti sugedusią.


„Kažkada chirurgai laparoskopinėms operacijoms turėjo vieną kompleksą, o dabar tai būtų neįmanoma. Traumatologai turi savo, ginekologai – savo. Turime keturis operuojančius otorinolaringologus, kuriems tenka planuoti ir derinti operacijų laiką – vien tarp jų yra konkurencija, nors ir turi atskirą operacinę. Dienos metu dirba keturi anesteziologai. Kol vienas reanimacijoje, trys gali eiti į operacinę. Naktimis jų du būna. Daugiau turėti negalime, kadangi nesame tokia didelė ligoninė“, – sako S.Skauminas. 

„Turime penkias lovas Dienos chirurgijos skyriuje. Per dieną būna iki dešimt operacijų. Po ginekologų operacijų pacientai guldomi ginekologijos skyriuje. Čia tų pacientų nevežame, nes nenorime maišyti su chirurgų ir traumatologų pacientais. Po keturių valandų ligonius perkeliame į kitus skyrius, todėl turimų lovų pakanka.Vaikai pas mus taip pat pakliūva ir šiuo metu guli po otorinolaringologinių operacijų. Otorinolaringologai dažniausiai atlieka adenoidektomijas ir tonzilektomijas, nosies pertvaros operacijas. Traumatologai daro labai daug peties sąnario, menisko, kelio, klubo operacijų.
Aparatūros šiuo metu pakanka, bet būna, kad ji neatlaiko nuo intensyvaus darbo ir sensta, todėl būtų gerai turėti naujesnės“, – pasakoja Reanimacijos skyriaus vedėjas Ričardas Jazdauskas.

Dienos chirurgijos skyrius ir dieninis stacionaras Kėdainių ligoninėje pasiteisino, nors anksčiau situacija buvo visai kitokia.
„Vienais metais mes viršijome paslaugų skaičių ir neatgavome 150 tūkst. litų už virškvotines paslaugas. Dar kitais metais mums padidino kvotą kaip kompensaciją, bet ir vėl viršijome, kadangi mūsų rezervai dideli. Todėl vėliau apsiribojome ir nebeskatinome šitų paslaugų.
Nors nuolat buvo teigiama, kad dieninė chirurgija yra prioritetinė sritis, buvome apriboti – tai kokia čia prioritetinė sritis? Pastaraisiais metais nebekyla tokių klausimų, nes visos teikiamos paslaugos mums yra finansuojamos, todėl dieninė chirurgija bei dienos stacionaras sparčiai auga“, – tikina S.Skauminas.
 
Vieninteliai Lietuvoje

Kėdainiuose jau kelis dešimt-mečius veikia neformaliojo ugdymo programa „Renkuosi mediciną“. Tokios krypties neformalusis ugdymas vykdomas tik Kėdainių ligoninėje. Užklasinę mokinių veiklą finansuoja Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, o būrelis vaikams kainuoja tris eurus per mėnesį. Ligoninėje skirta speciali klasė mokiniams, kur juos moko Chirurginio skyriaus vyr. slaugytoja Birutė Merkelevičienė.
Būrelis skirtas 15-19 metų moksleiviams iš visų Kėdainių mokyklų. Užsiėmimai trunka dvejus metus – tai trijų šimtų valandų kursas, kurį baigę mokiniai gauna pažymėjimą. B.Merkelevičienė su vaikais susitinka kartą per savaitę, šiuo metu ji turi 35 mokinius ir susidomėjimas nemažėja. Tokiu būdu vaikai, norintys ir ketinantys studijuoti mediciną, iš arčiau susipažįsta su mediko profesija.
 
„Praėję visą kursą jaunuoliai dažniausiai ir pasirenka mediko profesiją – mokosi tiek universitete, tiek kolegijoje. Vaikai labai domisi. Jie nori pamatyti kuo daugiau, su ligoniais bendrauja. Tiesa, į operacinę nenueiname, bet per langelį pažiūrime, kaip atliekamos operacijos, stebime, kaip daromos procedūros. Direktorius neprieštarauja ir skyriuose darbuotojai pripratę prie to, kad vaikai ateina jų stebėti. Jie net per savo atostogas, kai pamokų nėra, ateina, kad tik pamatytų kuo daugiau. Kiti greitai atkrinta – bijo į palatą pas ligonį užeiti. O yra ir nieko nebijančių, su ligoniais noriai bendraujančių.
 
Daugiausia vaikai nori stebėjimo, teorijos apie pirmosios pagalbos teikimo būdus, kaip leisti vaistus, tvarstyti. Kai kas namuose nebijo ir mamai, ir močiutei suleisti. Kas nori ir domisi, eina papildomai“, – apie profesinį Kėdainių jaunimo orientavimą kalba B.Merkelevičienė.
Baigęs šiuos kursus į Kėdainių ligoninę sugrįžta ne vienas jaunasis medikas – slaugytojos ir gydytojai čia vyksta tiek atlikti rezidentūrą, tiek dirbti. Šiuo metu ligoninėje dirba slaugytojos, masažistės ir farmacininkai, kadaise lankę minėtus užsiėmimus. Tiesa, dalis išvyksta studijuoti į užsienį, bet dauguma lieka Lietuvoje.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris