Antakalnio poliklinikoje tikslesnė akių ligų diagnostika vos per kelias minutes

Evelina Machova
2015-01-26
„Akys – turtas, kaip beje, ir visa sveikata. Gaila, kad ja dažniausiai susirūpiname pavėluotai. Ar aš paklusnus pacientas? Žinoma, visada klausau, ką sako gydytojai, ir laikausi jų rekomendacijų. Kaip gi kitaip? Jie juk profesionalai ir aš jais pasitikiu. Tai, kad man, galima sakyti, pirmam, patikrino akis naujuoju įmantriu aparatu – garbė“, - antradienį po atlikto tyrimo Antakalnio poliklinikoje naujuoju optiniu koherentiniu tomografu, beje, kol kas vieninteliu tokiu Lietuvoje, įspūdžiais dalijosi žymiausias šalies alpinistas Vladas Vitkauskas.
Antakalnio poliklinikoje tikslesnė akių ligų diagnostika vos per kelias minutes
Žymiausias šalies alpinistas Vladas Vitkauskas - pirmasis pacientas, kuriam gydytoja oftalmologė Daina Šatienė akių patikrą atliko naujuoju optiniu koherentiniu tomografu.

Per dvidešimt minučių
„Tik nemanykite, jog tyrimas man atliktas dėl to, kad aš po kalnus laksčiau ir esu šiek tiek žinomas. Esu ilgametis Antakalnio poliklinikos pacientas, o su gydytoja Daina Šatiene bendraujame ne vienerius metus. Pats tyrimas nebaisus, jaudino tik, koks gali būti atsakymas. Gydytojai jau anksčiau mano akys buvo sukėlusios įtarimų, bet visa laimė, kad diagnozė nepasitvirtino“, - sakė V.Vitkauskas, pridurdamas, jog jam, kaip pacientui, patogu, nes tyrimo atsakymus sužinojo iš karto. „Nereikia laukti ir dar kelias dienas nervintis. O ir užtrunki nedaug - vieni pliusai“, - šypsosi alpinistas.
Antakalnio poliklinikos gydytoja oftalmologė Daina Šatienė rodydama, kaip atliekama optinė koherentinė tomografija, vardina naujojo tyrimo privalumus. „Visų pirma tyrimas atliekamas per dešimt dvidešimt minučių. Nereikia lašinti vyzdžių plėtimo lašiukų, o tai reiškia, kad po tyrimo pacientai gali be jokių trikdžių grįžti prie įprastinių darbų. Lyginant su ankstesniais tyrimais, sutaupome maždaug pusvalandį, o žmogus nejaučia diskomforto dėl išsiliejusio vaizdo. Tačiau bene svarbiausi naujojo tyrimo pranašumai, kad jis labai tiksliai diagnozuoja ligą. Pavyzdžiui, glaukoma – liga prasideda, kai ima nykti akies nervas, tačiau dažnai diagnozuojama jau pažengusi, ir pasekmės tuomet išties liūdnos. Be to, ir šios ligos diagnostika sudėtinga, reikia nemažai tyrimų. O su naujuoju aparatų vos per kelias minutes turėsime tikslią diagnozę. Maža to, galėsime stebėti visą ligos eigą. Pavyzdžiui, atliksime tyrimą metų pradžioje ir pabaigoje. Kadangi visi duomenys kaupiami duomenų bazėje, galėsime palyginti, kaip tiksliai keičiasi pažeisto nervo vieta: galbūt pacientui reikalingas ne tik medikamentinis gydymas, bet ir operacija. Taigi gydymas bus suteiktas laiku, o liga pristabdyta“, - sako D.Šatienė.
Pasak medikės, tokios technologijos palengvina ir medikų darbą, juk žmogaus akių spaudimas gali svyruoti, todėl nematant išsamaus vaizdo, kartais būna sunku tiksliai įvertinti situaciją ar skirti tinkamą gydymą. „Kartais vertinant akių spaudimą atrodo, jog situacija prastėja, tačiau atlikus optinę koherentinę tomografiją paaiškėja, kad glaukomos nėra. Tyrimas leidžia tiksliau diagnozuoti, nepavėluoti su gydymu ir net stebėti visą ligos eigą bei neperdozuoti vaistų. Kitaip sakant, paspaudę vieną mygtuką, matysime ne tik tikslią diagnozę, bet ir išsaugotas ankstesnių tyrimų nuotraukas, kurias lengvai ir tiksliai galėsime sulyginti. Be to, aparatas atlieka dvi funkcijas: tiek tiria, tiek ir saugo duomenis. Tokiems tyrimams dažniausiai tai būna du skirtingi aparatai“, - sako D.Šatienė.
Minėtąjį tyrimą, įtarus glaukomą, reikia atlikti kartą per metus. Tiesa, kol kas jis nekompensuojamas Valstybinės ligonių kasos ir už jį teks susimokėti patiems pacientams - 34,75 eurų. Tačiau jei pacientui įtariama geltonosios dėmės degeneracija, tyrimą reiktų pakartoti po trijų mėnesių.
Pasak Antakalnio poliklinikos oftalmologų, tikslesnei diagnozei nustatyti naujojo aparato prireiks maždaug 70 procentų poliklinikos pacientų, kurie turi regos sutrikimų.

 
Nori plėsti gydymo galimybes
Optinio koherentinio tomografo pagalba atliekamas neinvazinis, nekontaktinis lazerinis akių tyrimas, leidžiantis ištirti vidinę akies struktūrą. Kaip sako D.Šatienė, šio tyrimo metu pacientai nepatiria jokio diskomforto, o gydytojams sudaromos galimybės tiksliai ir anksti pastebėti akių ligas, kurios laiku nediagnozuotos sukelia negrįžtamą regėjimo blogėjimą ar net aklumą. Šis prietaisas svarbus gydymo taktikai parinkti ir jos efektyvumui nustatyti. Esant reikalui, pacientas siunčiamas chirurginio gydymo.
Pasak oftalmologės, optinė koherentinė tomografija dažniausia atliekama neaiškių regėjimo sutrikimų priežastims nustatyti, įvertinti ragenos ir rainelės būklę. Taip pat žmonėms, kurie serga glaukoma arba ji įtariama, sergantiesiems regos nervo ligomis, taip pat tiems, kurie turi centrinės tinklainės ligų tokių kaip amžinė geltonosios dėmės degeneracija, diabetinė retinopatija, gyslainės uždegimas, paveldimos distrofijos ir daugelis kitų ligų.
„Diagnozavę ligas pacientus gydome ir stebime patys. Į trečio lygio ligonines siunčiame tik tais atvejais, kai reikalingas gydymas taikomas tik tokiose gydymo įstaigose. Pavyzdžiui, operacijos. Šiuo metu poliklinikoje atliekamos tik kataraktos operacijos. Po jos žmonės nustemba, nes iš karto pradeda gerai matyti: operacija trunka palyginti neilgai, o efektas jaučiamas iš karto. Iš to, kiek žmonių prireikia tokios operacijos, akivaizdu, kad paslauga itin reikalinga, o vienas didžiausių pliusų - kad viskas atliekama vienoje gydymo įstaigoje “, - sako D.Šatienė.
Antakalnio poliklinikos vadovas Evaldas Navickas viliasi, kad netolimoje ateityje gydymo įstaigoje bus ne tik tiksliai diagnozuojama geltonosios dėmės degeneracija, bet ir teikiamas jos gydymas. Dabar gi tolesnio gydymo pacientams tenka kreiptis į trečio lygio ligonines, o tai - nelabai patogu.
 
Ne tik, suaugusiesiems, bet ir vaikams
Trejus metus vaikų akių kabinete dirbanti gydytoja Beata Lukošaitienė sako, kad Antakalnio poliklinikoje oftalmologai aprūpinti visa reikiama įranga, ir dar turbūt viena geriausių.
Jauna gydytoja sako, kad optinė koherentinė tomografija pasitarnaus ir vaikų akių gydytojams. „Nors dažniausiai glaukoma ar geltonosios dėmės degeneracija serga tik vyresnio amžiaus pacientai, įgimta šių ligų forma pasitaiko ir vaikams. Žinoma, tai - itin reti atvejai. Tiesa, jei tokios ligos diagnozuojamos kūdikiams, jie tiriami ir gydomi tik trečio lygio ligoninėse. Savo praktikoje esu turėjusi ūgtelėjusią mergaitę, kuriai buvo diagnozuota glaukoma. Šis aparatas pravers stebint ligą“, - pasakoja gydytoja B.Lukošaitienė.
Medikė pastebi, kad pastaruoju metu vis daugiau vaikų turi regos problemų. „Per trejus darbo metus pastebėjau, kad vaikams vis dažniau diagnozuojamos įvairios refrakcijos ydos. Kolegos sako, kad anksčiau taip tikrai nebuvo. Žinoma, diagnostika tobulėja, bet manau, kad didelės įtakos turi ir pasikeitęs gyvenimo būdas. Vaikai mažiau laiko praleidžia gryname ore, o laisvalaikį dažniau leidžia žaisdami kompiuteriu, ar išmaniaisiais telefonais. Štai prie gydytojo kabineto laukia vaikas, kuriam reikia patikrinti akis. Spėkite, ką jis tuo metu daro? Žaidžia išmaniuoju telefonu. Tiesa, yra ir kita problema – vaikai, kuriems dėl suprastėjusio regėjimo skiriami akinukai, jų nenešioja. Kodėl? Atsakyti sunku, bet kartais susiduriu su situacija, kad akinukų nešiojimas net ir tėvams atrodo it baubas. Jie priima sprendimą, jog vaikui akiniai nereikalingi, nepaisant to, kad gydytojo patarimai buvo visai kitokie. O vaikas juk niekuomet nepasakys, kad blogai mato, jis tiesiog prisitaiko“, - pasakoja gydytoja oftalmologė B.Lukošaitienė. 

Komentarai 
Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Vitalija Kliukienė:

- Visuomet vadovaujuosi principu: sveikas žmogus – sveika visuomenė. Kuo anksčiau žmogui bus diagnozuota vienokia ar kitokia sveikatos problema, tuo visiems bus geriau. Žinoma, pirmiausia - pačiam pacientui. Juk didžiausios išlaidos sveikatai tenka tuomet, kai reikia gydyti jau uždelstas ligas, tada kartais net ir medikų galimybės ribotos. Sutinku, kad poliklinikos investicijos į naujas technologijas nemažos, tačiau viskas su laiku atsipirks. Nuoširdžiai džiaugiuosi ir galiu tik sveikinti Antakalnio poliklinikos vadovą, priėmusį tokį sprendimą. O kitas sostinės gydymo įstaigas paraginčiau neatsilikti. Domėtis naujovėmis. Optinis koherentinis tomografas, bent iš medikų pristatymo, kaip jis veikia, manau, - tikrai vertas dėmesio ir nė neabejoju, jog ateityje duos nemažai naudos. Tyrimas gana trumpas, bet labai tikslus, o svarbiausia pacientai patikrinimo rezultatų sulauks tą pačią minutę. Mano nuomone, tai - labai patogu. Ypač dabar, kai nemažai kalbame apie eiles gydymo įstaigose, kad pacientams tenka ilgai laukti tyrimų ir panašiai. Svarbiausia, jog šis tyrimas tampa vis labiau prieinamas pacientas, tačiau reikia pasistengti, kad kiek įmanoma daugiau žmonių sužinotų apie tokį tyrimą. Žinoma, ši paslauga kol kas mokama, jei neklystu, apie trisdešimt penkis eurus kainuoja, tačiau nemanau, kad žmogui, kuris išties rūpinasi savo sveikata, tai - labai didelė suma. Juk kalbame apie brangiausią turtą – sveikatą, o šiuo atveju apie akis, kuriomis ne visuomet tinkamai pasirūpiname. Juk svarbu anksti diagnozuoti ligą, kad būtų galima užbėgti už akių rimtoms komplikacijoms. Antakalnio poliklinika pažangi, ir, kaip sako čia besilankantys pacientai, jauki. Čia dirba geri specialistai, yra visa reikiama diagnostinė aparatūra ir dėl to pacientai jaučiasi saugūs. Mano nuomone, tai - svarbiausi dalykai.

Antakalnio poliklinikos vadovas Evaldas Navickas: 


- Tyrimas optiniu koherentiniu tomografu bus atliekamas tik su gydytojo oftalmologo siuntimu. Išsitirti galės ne tik Antakalnio poliklinikos pacientai. Taip, tyrimas kol kas yra mokamas, tačiau ir toliau ketiname tęsti diskusijas tiek su Valstybine ligonių kasa, tiek ir su Sveikatos apsaugos ministerija, kad jis pacientams būtų kompensuojamas.
Kas paskatino įsigyti tokį aparatą? Visų pirma pacientai, be to, turime kvalifikuotus specialistus, šioje srityje dirbančius ne vienerius metus, todėl norisi pacientams visas paslaugas, pradedant diagnostika, baigiant gydymu, suteikti poliklinikoje. Turime minčių ateityje ne tik diagnozuoti geltonosios dėmės degeneraciją, bet ir užsiimti jos gydymu, kas dabar dažniausiai daroma ligoninėse. Mano nuomone, šios ligos tiek gydymas, tiek diagnostika turi būti priskirtas prie ambulatorinių paslaugų.
Teikiant okulisto paslaugas poliklinikoje toks aparatas yra tiesiog būtinas. Dar nesame galutinai apsisprendę, ar šiuos tyrimus atliks tik vienas gydytojas, turintis daugiausiai patirties, ar vis dėlto apmokysime visus kolegas ir jie šiuos tyrimus atliks pagal poreikį.
Vertinant kainą ir įrenginio komplektaciją, galime sakyti, kad mums pasisekė. Kaina du šimtai tūkstančių litų (59 tūkst. eurų) ir, pagal mūsų skaičiavimus, jis turėtų atsipirki per dvejus metus, čia įvertinant tai, kad tyrimas nekompensuojamas bei atsižvelgiant į pagyvenusių žmonių pajamas.
 
Tarp kitko
Antakalnio poliklinika viena pirmųjų Lietuvoje įsigijo moderniausią japonų gamintojo TOPCON kombinuotą diagnostinį įrenginį, galintį vienu mygtuko paspaudimu ištirti akies vidines struktūras ir kartu nufotografuoti akies dugno vaizdą spalvotos ar beraudės skaitmeninės fotografijos metodais. Jis labiausiai tinka ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros grandžiai, nes atliekamas neprisiliečiant prie akies, todėl nereikalingi nuskausminamieji lašai. Daugeliu atvejų tyrimas gali būti atliktas ir be medikamentinio akių vyzdžių išplėtimo – tiriamasis gali iš karto po tyrimo vairuoti automobilį ar dirbti jam įprastus darbus.
Prietaisas leidžia pastebėti smulkiausius akių pakitimus, kurių negali pamatyti jokie kiti metodai, kai liga yra ankstyvos stadijos ir regėjimo funkcijos dar nėra ženkliai pablogėjusios.
Visiškai automatinė prietaiso navigacijos sistema leidžia labai greitai ir ypač tiksliai ištirti pacientą, jo visiškai nevarginant ir nesukeliant jokio diskomforto. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris