Alytaus poliklinikoje – patikima vaikų sveikatos patikros sistema

Aigustė Tavoraitė
2016-09-02
Panašu, kad Alytaus poliklinika gyvena gerus laikus – pakankamai dideliu pajėgumu dirbanti, per 50 tūkst. pacientų aptarnaujanti sveikatos priežiūros įstaiga sumaniai organizuoja vaikų profilaktinį patikrinimą, išsprendė pacientų eilių klausimą ir net nejaučia gydytojų trūkumo. Tačiau kai kurie sveikatos priežiūros organizavimo klausimai įstaigos vadovui Vitalijui Kovaliovui kelia nerimą, ypač – profilaktinis vaikų dantų patikrinimas.
Alytaus poliklinikoje – patikima vaikų sveikatos patikros sistema
Alytuje kitaip nei kituose miestuose yra organizuojamas ir odontologinis moksleivių profilaktinis patikrinimas. Dantų būklė gali būti įvertinta ne tik poliklinikoje, kur yra prisirašęs vaikas, bet ir miesto mokyklose esančiuose odontologijos kabinetuose.

Vaikų profilaktinė patikra – be apgulties

Alytaus poliklinikoje yra prisirašę apie 10 tūkst. vaikų. Tačiau, kai prasidedant mokslo metams daugelyje šalies poliklinikų vos spėjama suktis išduodant vaiko profilaktinio sveikatos patikrinimo pažymas, šios įstaigos koridoriai prie šeimos gydytojų kabinetų tuštuoja – laukia vos keletas pacientų, o taloną pas šeimos gydytoją galima gauti kitai dienai.
 
Alytaus poliklinikoje dirba 10 vaikų gydytojų, 4 pediatrai yra persikvalifikavę į šeimos gydytojus, yra išlygintos visos apylinkės, todėl šeimos gydytojai išvengia per didelio krūvio.
„Pasiekiame maksimalių darbo rezultatų, bet tai yra tik todėl, kad mūsų įstaiga pakankamai didelė ir joje dirba specialistų komandos. Todėl labai neramu dėl galimo šių komandų naikinimo. Neįsivaizduoju, kaip tuomet dirbtume, kiek reikėtų šeimos gydytojų, iš kur gauti pamainą ilgametę darbo patirtį turintiems specialistams“, – kalbėjo VšĮ Alytaus poliklinikos direktorius Vitalijus Kovaliovas.
 
Poliklinikos Vidaus medicininio audito skyriaus vadovė vaikų ligų gydytoja Adelė Dimšienė pastebėjo, jog tėvų su atžalomis didelio srauto rugsėjo pradžioje pavyksta išvengti ir dėl to, kad vaikų profilaktinis patikrinimas sėkmingai organizuojamas visus metus. „Moksleivius dažniausiai tikriname pagal jų gimimo mėnesį. Taigi dar iki prasidedant moksleivių ir didžiosios dalies gydytojų atostogoms bent pusę jaunųjų pacientų jau būname profilaktiškai patikrinę.
 
Esame sutarę su visuomenės sveikatos biuro specialistėmis – jos išduoda siuntimą-priminimą, kada vaikui reikia pasirodyti gydytojui. Pažymas reikia pristatyti iki rugsėjo 15 d., todėl gimusius rudenį ir žiemos pradžioje patikriname vasarą. Tačiau tuomet vaikų sergamumas yra gerokai mažesnis, todėl gydytojas turi pakankamai laiko išsamiai jį apžiūrėti. Pažymų jau reikalauja ir ikimokyklinio ugdymo įstaigos, tad nuo sausio mėnesio tokį tikrinimo principą taikysime ir ikimokyklinio amžiaus vaikams“, – sistemos privalumus aiškino A.Dimšienė.
 
Pasinaudojo ir švedų patirtimi


Darbą palengvina bei pagreitina ir specialūs gydytojo pildomi vaiko raidos patikros lapai. „Juos paruošėme atsižvelgdami į sveikatos apsaugos ministro įsakymą didesnį dėmesį skirti psichomotorinei vaiko raidai. Užpildyti ankstesnę formą užimdavo daug daugiau laiko. Dabar pacientas lyg išlaiko egzaminą – tereikia pažymėti „paukščiukus“ ir datą. Be to, tai padeda gydytojui nepraleisti vienam ar kitam amžiaus tarpsniui labai svarbių niuansų.
 
Jeigu reikia, toliau vaikas siunčiamas konsultacijos pas psichiatrą. Matome, kad ši forma labai pasiteisino“, – kalbėjo Vidaus medicininio audito skyriaus vadovė vaikų ligų gydytoja Adelė Dimšienė.
Ji pasidžiaugė ir prieš kelerius metus remiantis švedų pavyzdžiu išleistu Vaiko sveikatos žurnalu. Lietuvos tvarkai pritaikytame leidinyje pateikiama informacija apie kūdikių ir vaikų skiepus, profilaktinius tyrimus, supažindinama su nelaimingų atsitikimų prevencija ir kt.
 
Dantys tikrinami ir mokyklose
Alytuje kitaip nei kituose miestuose yra organizuojamas ir moksleivių dantų profilaktinis patikrinimas. Dantų būklė gali būti įvertinta ne tik poliklinikoje, kur yra prisirašęs vaikas, bet ir miesto mokyklose esančiuose odontologijos kabinetuose. Besimokantys rajono mokyklose vaikai tikrinami tik poliklinikoje.
 
„Profilaktinio patikrinimo metu vaiko dantys yra tik apžiūrimi, o vėliau jau galima rinktis, kur bus gydomasi: mokykloje, poliklinikoje ar privačiame odontologijos kabinete. Pastebima problema, kad tėvai nepakankamai rūpinasi vaikų dantų sveikata, atveda atžalas gydytis gerokai pavėluotai“, – aiškino Alytaus poliklinikos Odontologijos skyriaus vedėja gydytoja odontologė Vitalija Kazlauskienė.
Labai didelės pacientų apgulties dėl profilaktinių tikrinimų Odontologijos skyrius irgi nepatiria. Sistema veikia taip, kad kiekvieną dieną profilaktinei dantų patikrai skiriamas pusvalandis, vaikai yra registruojami penkių minučių apžiūrai. Tuo metu gali būti registruojami ir vyresnio amžiaus pacientai, norintys stoti į eilę dėl dantų protezavimo. Specialistai susiduria su didesne problema, jei vaikas profilaktiškai dantis tikrinasi privačiuose odontologijos kabinetuose.
 
„Sveikatos apsaugos ministro įsakyme aiškiai parašyta, kad dantų profilaktika turi būti vykdoma ten, kur vaikas yra prirašytas. Privačios įstaigos parašas galioja tik tada, jei vaikas ten yra prisirašęs. Tačiau retas kuris privatus odontologijos kabinetas turi sudaręs sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK). Yra privačiai dantis besigydančių vaikų, kurie gauti pažymą ateina į polikliniką. Tačiau mes neturime duomenų, ar buvo įvertinta kitų tokių pacientų dantų būklė. Tą nebent geriau gali žinoti pediatrai ar įstaiga, kur patikros pažyma būna pristatyta“, – kalbėjo V.Kazlauskienė.
 
Įžvelgia sistemos spragą
Apie šią problemą aštrių žodžių negailėjo ir įstaigos vadovas. Pasak jo, pirminės sveikatos priežiūra susideda iš trijų sričių: šeimos gydytojo (kalbant apie vaikus – pediatro), psichikos sveikatos centro ir odontologijos paslaugų.
„Atlikus visus reikalingus tyrimus profilaktinio patikrinimo pažymą sutvarko ir patvirtina šeimos gydytojas. Jei gydymo įstaiga neturi Psichikos sveikatos centro, psichiatro paslaugos suteikiamos kitur. Tai yra atitinkamai įforminta, šie specialistai atlieka vadinamąją pirminę sveikatos priežiūrą pagal sutarimą su TLK“, – aiškino V.Kovaliovas.
Kita situacija susiklostė dėl dantų patikros. Dalis tėvų neigiamai vertina viešojo sektoriaus odontologijos paslaugas, todėl savo vaikus veda tik į privatų kabinetą. Tačiau kas būna, kai moksleivis čia atvedamas ir profilaktiniam patikrinimui?
 
„Visų pirma derėtų prisiminti, kad vaikų dantų profilaktika – tai ne gydymas. Privatūs odontologijos kabinetai paprastai neturi sutarties su TLK, vien už apžiūrėjimą pasiima pinigus. Savo ruožtu akredituotas atlikti pirminį ambulatorinį sveikatos patikrinimą odontologas daro įtaką šeimos gydytojo (pediatro) ir visos įstaigos darbo rezultatams, – kalbėjo poliklinikos direktorius. – Vadinasi, Lietuvoje galioja du įstatymai: viešasis sektorius privalo atsiskaityti su TLK, nuskaitomi pinigai dėl nesuteiktų paslaugų, o privatininkai šias paslaugas atlieka ir neatsiskaito nei su šią veiklą reguliuojančiomis institucijomis, nei teikia duomenis poliklinikai, kurioje vaikas yra prisirašęs. Todėl kartu su visuomenės sveikatos centrais, biurais, savivaldybe kėlėme klausimą, ar privatininkai turi teisę atlikti tokį patikrinimą?“
 
Pasak vadovo, dėl tokios tvarkos pateikiama neteisinga Lietuvos sveikatos paslaugų suteikimo statistika, mažėja įstaigos balo vertė. Be to, gali kilti klausimų, ar vaikui profilaktinis dantų patikrinimas buvo atliktas tinkamai.
„Visa tai turėtų būti aiškiai reglamentuota. Jei pirminė vaikų dantų priežiūra, kaip ir psichiatrų paslaugos, yra prie šeimos gydytojo institucijos, tai galbūt tada reikėtų ir atskiro prisirašymo pas odontologą“, – svarstė V.Kovaliovas.
 
Nerimauja dėl vakcinacijos
Ne mažiau medikų diskusijų sulaukia ir opi problema – vaikų imunoprofilaktika.

„Mes suprantame žmogaus konstitucinę teisę pasirinkti: gydytis ar ne, skiepyti ar ne nepilnametį vaiką. Bet pasižiūrėkime, kas būna prasidėjus ligos, su kuria jau yra kovojama dešimtmečiais, protrūkiui? Matome grėsmę, kad pernelyg didelė demokratija šiuo klausimu gali vėl lemti apsunkintas gydymo sąlygas. O kalti vėl bus medikai, kad ko nors nepadarė. Dešimtmečiais vyko priverstinė vakcinacija, ir dabar matome puikius rezultatus“, – kalbėjo V.Kovaliovas.
 
A.Dimšienės manymu, skeptiškas tėvų požiūris į skiepijimą atsirado ir dėl šeimos gydytojų nesugebėjimo paaiškinti apie skiepų svarbą. Jiems sudėtingiau nei pediatrams susigaudyti naujuose kalendoriuose, įsisavinti visą imunologijos žinių bagažą.
„Visgi mūsų statistika rodo, kad skiepyti atsisakoma tik vieną vaiką iš 9–10 tūkst. pacientų. Tačiau, pavyzdžiui, ir anksčiau atsisakę skiepyti vaikus tėvai yra puikiai motyvuoti dėl meningokoko skiepų – užsirašiusiųjų buvo daugiau, nei gavome vakcinų. Darbą gydytojams labai palengvina skiepų organizavimo kabinetas ir kompiuterizuota sistema. Taip kiekvienas gydytojas gauna mėnesio skiepijimo planą ir jam nebereikia žiūrėti į ambulatorinę kortelę, kada koks skiepas reikalingas“, – aiškino poliklinikos Vidaus medicininio audito skyriaus vedėja.
 
Profilaktinis patikrinimas – ne popieriukas
V.Kovaliovas aukštesnio lygmens sprendimų tikisi kalbant ne tik apie vaikų patikrą, bet ir suaugusiųjų sveikatos profilaktikos organizavimą. „Pasaulinė sveikatos organizacija sveikatą apibrėžia labai plačiai – tai ne tik fizinė, bet psichologinė, socialinė žmogaus būklė. Taigi tampa labai sunku ją apibūdinti: jei atėjau pas gydytoją šypsodamasis, vadinasi, sveikata yra gera? Gydytojas tiesiog praverčia kortelę ir išduoda popieriuką. Bet svarbiausias turėtų būti ne dokumentas, o reali žmogaus organizmo būklė. Daugelio šalių praktika rodo, kad tik tinkama profilaktika sumažina visus sergamumo rodiklius“, – kalbėjo poliklinikos vadovas.
 
Jis pastebėjo, kad nors profilaktinis patikrinimas yra reglamentuotas, visų pirma neturėtų būti išlygų, pavyzdžiui, kad tai galėtų būti atliekama darbovietėje. „Be to, kodėl viską turi atlikti vien šeimos gydytojas? Galbūt reikėtų įvesti pakeitimus, atskiras sritis išskirti. Dar viena alternatyva – įkurti specialius profilaktinių patikrinimų centrus. Juk profilaktinis patikrinimas – tai ne tik klausimas tarp darbuotojo ir darbdavio, tarp statutinės informacijos ir leidimo. Ši sritis yra apibrėžta teisiškai. Kiek nutinka draudiminių įvykių, kiek turime dėl sveikatos problemų įvykstančių nelaimingų atsitikimų?“, – sakė V.Kovaliovas.
 
Paslaugų suteikimo terminai negąsdina
Alytaus poliklinika ne tik efektyviai organizuoja vaikų profilaktinį patikrinimą, bet apskritai yra išsprendusi eilių gydymo įstaigose problemą – čia įdiegta išankstinė rezervacija, įsteigtas Būtinosios pagalbos kabinetas. Todėl ir numatyti eilių gydymo įstaigose mažinimo priemonės ir paslaugoms atlikti terminai poliklinikos vadovo negąsdina.
 

„Eilių klausimas šiaip yra išpūstas. Sveikatos priežiūros kryptys yra labai įvairios, svarstant šį įstatymą darbo grupės atitinkami terminai paslaugoms atlikti ir buvo išskirti, tad tokie reikalavimai suprantami. O mūsų poliklinika ir dabar stengiasi atitikti nurodytus terminus bei laikytis pavyzdinių rodiklių. Tačiau kai kurie dalykai iškreipia statistiką. Be to, jeigu jau yra baudžiama, tada, priešingu atveju, tegu būna ir skatinama“, – poziciją išsakė V.Kovaliovas.
 
Poliklinikos vadovas tai pat tikisi pasikeitimų tobulinant e.sveikatą, nors pabrėžė, kad įstaigoje ji veikia gana sėkmingai. „Neseniai mus patikrino dėl e.sveikatos diegimo – rezultatai geri. Sistema tikrai veikia, bent keliems gydytojams tai daryti labai gerai sekasi. Dėl to džiaugiamės ir, manau, greitu metu procesas paspartės“, – kalbėjo V.Kovaliovas. Vadovo manymu, daug kam tiesiog trūksta paprasto paaiškinimo, kaip ir ką reikėtų daryti – praktiškai konsultuoti reikėtų kone asmeniškai.
 
„Kas iš to, jei dėl sistemos pakonsultavo tik direktorių? Be abejo, susiduriame ir su interneto, tinklo problemomis. Proceso greitis priklauso ir nuo elektroninio parašo: ar jis yra USB rakte, ar lustinėje kortelėje, ar mobiliajame telefone. Bent jau USB raktas veikia puikiai, – pastebėjo vadovas. – Yra ruošiami ir šablonai gydytojams, kad jiems būtų paprasčiau. Tikimės, kad greitai turėsime galimybę ir kaupti informaciją apie patį pacientą.“
 
Gydytojų netrūksta
V.Kovaliovas pasidžiaugė ir maža poliklinikos darbuotojų kaita. Tai rodo geras darbo sąlygas ir įstaigos patrauklumą specialistams bei veiklos stabilumą. „Nejaučiame gydytojų trūkumo. Mūsų poliklinikoje netgi jau vyksta šiokia tokia specialistų rotacija. Tenka ir atleisti gydytojų, stabilizuoti poziciją lyginant apylinkes, dalinant pacientus, kuriant kokybinius vertinimo rodiklius. Per šį ketvirtį įstaigoje įsidarbino du jauni šeimos gydytojai. Daug didesnė problema periferijoje išlieka dėl kardiologų, endokrinologų trūkumo“, – sakė direktorius.
 
Vykdo tarptautinius projektus
Dabar vienas poliklinikos strateginių tikslų – įsteigti vaiko psichikos dienos stacionarą, kuriame būtų galima taikyti ir muzikos terapiją, piešimą ant vandens. Poliklinika nuolat siekia ieškoti galimybių kuo glaudžiau bendradarbiauti su miesto ligonine gerinant bendrus sveikatinimo rodiklius Alytaus regione. Stengdamasi gerinti paslaugų kokybę Alytaus poliklinika dalyvauja ir tarptautiniuose projektuose. „Glaudžiai bendraudami su vis daugiau dėmesio sveikatos priežiūrai skiriančia miesto savivaldybe parašėme bendradarbiavimo su Lenkijos Augustavo miestu ginekologijos ir kitose srityse projektą. Kitą projektą kartu vykdome su apskrities ligonine ir Lenkijos Gižycko miestu. Mus domina rentgeno diagnostikos, viziografų, portabilių rentgeno aparatų chirurgams diegimo, odontologijos paslaugų gerinimo klausimai “, – pasakojo V.Kovaliovas.
 
Alytaus poliklinika – pilotinė sveikatos priežiūros įstaiga Lietuvoje, kuri vykdo europinį projektą „Integralios pagalbos plėtra Alytaus mieste“. Šis projektas sudomino ir kolegas Baltarusijoje. „Kaimynai norėtų vykdyti panašų projektą, nes mato, kad pasiekėme pakankamai gerų rezultatų. Mums tai aktualu plėtros atžvilgiu. Deriname bendradarbiavimo galimybes“, – sakė poliklinikos direktorius.

 
Komentaras
Odontologų rūmų Tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus:

- Tėvams finansiškai nėra naudinga vesti vaiką profilaktiškai pasitikrinti dantų privačiai. Tačiau toks variantas pasirenkamas dėl laiko stokos ir didelių eilių poliklinikose norint gauti pažymą prieš pat mokslo metų pradžią. Tad dėl tokios situacijos kalti ir patys tėveliai, nes gali atvesti pasitikrinti sveikatos daug anksčiau. Įstaigoje, kurioje vaikas yra prisirašęs, dantų profilaktika atliekama nemokamai, tačiau ji gauna apmokėjimus iš ligonių kasų. Tad, be abejo, dėl to valstybinė įstaiga nukenčia finansiškai, yra veikiami bendri darbo rezultatai.
 
Šitiems dalykams išspręsti reikia politinės valios. Galėtų pažymas išduoti ir privatūs kabinetai, tik turėtų sudaryti sutartį su TLK. Bet kuriuo atveju duomenys yra gaunami ir įtraukiami į bendrą statistiką: vaikas atneša pažymą į mokyklą, duomenis surenka visuomenės sveikatos biuro darbuotojai ir pateikia higienos institutui.

 
Privatininkų nuomonė
Alytaus odontologijos kabineto „Erivita“ administratorė:
- Priimame vaikus, kurie ateina pasitikrinti dantų profilaktiškai. Kodėl turėtume to nedaryti, jei turime licenziją, juk viešųjų ir privačių gydymo įstaigų pareigos yra vienodos. Kodėl turėtų skirtis teisės? Informacija apie dantų sveikatos būklę įrašoma jų atsineštame pažymėjime, duomenų niekur daugiau nesiunčiame. Vaikui čia – jaukesnė atmosfera, galima lanksčiau suderinti laiką, be to, esame įsipareigoję lojaliems pacientams. Apžiūrai skiriamas pusvalandis, o poliklinikoje – penkios minutės. Iškart, jei reikia, ir pataisome dantis. Didelės finansinės naudos profilaktiniai patikrinimai privačiam kabinetui tikrai neatneša – iš savų pacientų išvis nieko neimame, o kitiems taikome tik simbolišką užmokestį.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris