Alytaus polikliniką mielai renkasi ir didmiesčio medikai

Deimantė Gruodė
2018-05-11
Alytaus poliklinikoje pūstelėjo nauji vėjai: prie įstaigos vairo stojo naujasis, teisininko išsilavinimą turintis vadovas Marius Jasaitis, kuris pasiryžęs įnešti pokyčių tiek mažinant eiles, tiek gerinant paslaugų kokybę gyventojams. „Mano valdymo stilius nėra daužyti kumščiu į stalą ir šaukti. Kolektyvui nuo pirmos darbo dienos pasakiau: turite idėjų, prašom, - susėskime prie bendro stalo ir diskutuokime“, - sako įstaigos vadovas.
Alytaus polikliniką mielai renkasi ir didmiesčio medikai
Nors turėjo galimybę, jaunas odontologas Adomas Purys pasirinko ne užsienio kliniką, bet Alytaus polikliniką. Ir savo sprendimo nesigaili. „Galvojau apie emigraciją, siunčiau CV į vieną Airijos kliniką. Ten tik atvyk – viskas paruošta. Bet aš pagalvojau, kad dirbti Tėvynėje yra žymiai geriau“, - sako patriotiškai nusiteikęs jaunas medikas.

Atlyginimai didės
„Kadangi medicina man nauja sritis, dažnai išgirstu klausimą, ar nebijojau eiti į polikliniką, kaip sekasi jai vadovauti? Iš tikrųjų prieš konkursą aš viską gerai įvertinau. Jei būčiau abejojęs, tikrai nebūčiau ėjęs.
Pirmiausia, kaip įstaigos vadovas sieksiu atnaujinti medicinos įrangą, žinoma, kiek leidžia finansinės galimybės. Po truputį ieškome lėšų ir infrastruktūrai atnaujinti. Labai svarbus veiksnys - personalas, atlyginimai. Galima sakyti, kad Vyriausybės duotą pažadą dėl atlyginimų kėlimo beveik įgyvendinsime“, - sako poliklinikos vadovas
 

„Darbo užmokestį kelsime ne tik gydytojams, bet ir slaugytojoms. Laikausi principo perskaičiuoti atlyginimus ir kitam personalui. Daug smagiau eiti poliklinikos koridoriumi, kai visi darbuotojai šypsosi, o ne kai vieni paaukštinami, kiti paliekami už borto“, - svarbiausius uždavinius įvardijo poliklinikos vadovas Marius Jasaitis.

 
Neskaitant atlyginimų, naujas įstaigos vadovas ėmėsi ir ne ką mažiau svarbaus eilių reguliavimo klausimo.
„Vieną du kartus per mėnesį atliekame mini auditus. Po kurio laiko vėl analizuojame situaciją ir žiūrime, kas pasikeitė. Dabar bandysime taikyti ilgalaikių receptų išrašymą. Poliklinikoje yra būtinosios pagalbos kabinetas, kur „čia“ ir „dabar“ pacientams suteikiama paslauga. Gal panašų kabinetą įrengsime ir receptams išrašyti... Nuolat analizuojame eiles, aiškinamės tikrąsias jų susidarymo priežastis“, - sako M.Jasaitis.
 
Eiles ilgina ir neatsakingi pacientai


Pasak direktoriaus pavaduotojos medicinai Elvinos Machankovienės, gydytojo darbe be galo daug popierizmo. „Būna taip, kad užpildome elektroninį receptą ir sistema užstringa. Tuomet surašome popierinį variantą, o žmonės už durų laukia, laikas eina...

Be to, masiškai tikriname nedarbingumo pažymėjimus, nes „Sodra“ gauna daug anoniminių skundų ir kiekvieną jų tikrina“, - pasakoja E.Machankovienė.

 
Jai antrina šeimos gydytoja Ramunė Balčienė: „Didžiausias sunkumas, kad šeimos gydytojo krūviai didžiuliai, o paciento apžiūrai skirto laiko trūksta. Jei pacientai jaunesni, jiems apžiūrėti gal ir pakanka penkiolikos minučių. Bet jei žmogus vyresnio amžiaus, tada jau sukiesi kaip sugebi, žiūri, kas svarbiausia. Dar prisideda įvairios profilaktinės programos.“
 
Eiles ilgina ir užsiregistravę, bet neatvykstantys pacientai. „Dabar bandysime įgyvendinti trumpųjų žinučių politiką, kad pacientui praneštume iš anksto apie numatytą vizitą pas gydytoją. Tai yra gan aktualu – daug žmonių neatvyksta, pasitaiko ir kuriozinių situacijų. Viena pacientė pasiskundė administracijai: gydytojas manęs nepriėmė! Galop išsiaiškinome, kad moteriai reikėjo pasirodyti pas šeimos gydytoją viena diena anksčiau.
Bandėme taikyti kitokį principą, kuomet pacientams skambina slaugytojos ir primena apie vizitą pas gydytoją, bet vis tiek egzistuoja žmogiškasis faktorius. Paskambino ar nepaskambino, aš, kaip vadovas, mikro vadybinių dalykų neisiu ir netirsiu. Nemanau, kad nuolatinė kontrolė yra gerai. Vis dėlto įstaigoje dirba suaugę žmonės, ne vaikų darželis ir jie žino už ką yra atsakingi“, - sako M.Jasaitis.
 
Gelbsti integralioji pagalba
Dzūkijos sostinėje, kaip ir kituose rajonuose, išaugo pagyvenusiųjų ir pensinio amžiaus pacientų skaičius, o tai dažniau yra sergantis kontingentas.
 

„Jei ateina gimę tūkstantis devyni šimtai keturiasdešimt trečiaisiais ir skundžiasi senatve, atsakau: „jūs – dar jaunas, nes pas mane apsilanko ir dvidešimt trečiųjų, ir dvidešimt devintųjų gimimo“. Daugiausiai pasitaiko širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiųjų, kreipiasi dėl smegenų kraujotakos sutrikimų, neurologinių ligų. Daugėja pacientų, sergančių Alzhaimerio liga, demensijomis, tuomet iškyla ir socialinės problemos, kas tokį žmogų prižiūrės“, - sako šeimos gydytoja Ramunė Balčienė.

 
Šiuo atveju itin gelbsti integralioji pagalba. Tai yra mobilios slaugos bei socialinių paslaugų specialistų komandos. Jos atvyksta pas senyvus arba neįgaliuosius žmones į namus ir teikia jiems pagalbą. Taip pat konsultuoja šeimos narius, kaip slaugyti, kaip prižiūrėti sunkiai sergančius artimuosius.
 
„Prižiūrėdamas sergantįjį Alzhaimeriu namiškis būna išvargęs. Taigi, kol integralios pagalbos specialistas atlieka buitinius darbus, jis gali kur nors išeiti. Pacientai ir jų artimieji tokia paslauga labai patenkinti“, - sako šeimos gydytoja R.Balčienė, pridurdama, kad tokių paslaugų poreikis nuolat auga.
 

„Mūsų sąlygos tikrai geros. Atlyginimai sudaro didžiąją biudžeto dalį, o visos kitos išlaidos tesiekia penkiolika procentų. Pas mus geresnis ir pacientų prisirašymas lyginant su panašiomis įstaigomis, kur vidutinis vienos gydytojos prisirašymas stipriai sumažėjęs“, - sako kolegų finansų ministru vadinamas Finansų -ekonomikos skyriaus vedėjas Albinas Lilionis.

 
Į vieną vietą - trys pretendentai
Alytaus poliklinikos Odontologijos skyrius – rimtas konkurentas privatiems kabinetams, kurie kuriasi aplink viešąją įstaigą.
Alytaus poliklinikoje teikiamos pirmo lygio odontologinės paslaugos. Atliekamas dantų terapinis gydymas ir šalinimas, kuriam nereikalingi chirurginiai metodai. Prireikus poliklinikoje dirbantys odontologai išrašo siuntimus konsultacijos pas antro lygio specialistus. O jei reikalinga skubi odontologinė pagalba, ją galima gauti ir šeštadienį, nes įstaiga dirba šešias dienas per savaitę. Jau iš anksto būna numatytos vietos ir talonai, skirti tik būtinajai skubiai pagalbai.
 
Nemažai gydytojų odontologų į Alytaus polikliniką atvyksta dirbti iš didžiųjų miestų. „Pagal darbo skelbimus, kuriuos talpinome ieškodami odontologų, iš tikrųjų atsiliepė nemažai – trys keturi - pretendentai“, - džiaugėsi įstaigos vadovas, pridurdamas, kad ruošiamasi ir odontologinės įrangos atsinaujinimui.
Alytaus polikliniką džiaugiasi pasirinkęs jaunas odontologas Adomas Purys. Kad jam nereikėtų kaskart čia važinėti iš Kauno, Dzūkijos sostinėje nusprendė apsigyventi.

„Galvojau apie emigraciją, siunčiau CV į vieną Airijos kliniką. Ten tik važiuok – viskas paruošta. Bet pagalvojau, kad Tėvynėje dirbti yra žymiai geriau“, - sako jaunas medikas.
Lietuvos spauda neseniai rašė ir apie Alytaus poliklinikoje dirbantį libanietį iš Kauno, kuris nerado vietos po Saule. Tuomet iš Libano į Lietuvą atkeliavęs Ahmad El Oreibi prieš gerą pusmetį įsidarbino Alytaus poliklinikoje. Jauną gydytoją pacientai jau pamėgo ir daugelis išreiškia norą gydytis būtent pas jį.

 
„Nors esu ne lietuvis, jokių keblumų man, kaip gydytojui, bendraujant su žmonėmis nekyla“, - žurnalistams sakė lietuviškai puikiai kalbantis libanietis.
Prieš įsidarbindamas Alytaus poliklinikoje, vyriškis odontologu dirbo kitame nedideliame Lietuvos mieste, tačiau nusprendė ieškoti naujų galimybių ir to, ko tikėjosi, jis surado būtent Alytuje. Nors siųsdamas gyvenimo aprašymą didelių vilčių neturėjo, tačiau jau kitą dieną vyras sulaukė telefono skambučio ir kvietimo atvykti į darbo pokalbį. „Išgirdęs, kokios sąlygos, galimybės siūlomos, nesudvejojau. Ir dabar nesigailiu. Su kolegomis labai paprasta bendrauti, sutarti. Vienas iš kito visuomet galime tikėtis pagalbos ar patarimo. Pacientai taip pat draugiški, malonūs. Atmosfera darbe daug ką reiškia, o ją kuria patys žmonės. Kol kas mano įspūdžiai – tik geri. Yra moderni įranga, viskas, kas reikalinga kokybiškam darbui“, - sakė A. El Oreibi, kuris į darbą poliklinikoje važinėja iš Kauno.  

 
Interviu
Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius:


- Kokius lūkesčius keliate naujam Alytaus poliklinikos vadovui?
- Poliklinikos vadovo pasikeitimą vertinu teigiamai, nes iki to laiko kolektyve buvo tam tikrų nesusikalbėjimų ir įtampos. Esu gavęs keletą skundų dėl prieš tai buvusio vadovo veiklos, buvo atlikinėjami tyrimai. Tikiuosi, kad atėjus naujam vadovui tokių dalykų nebebus ir kolektyve įsivyraus tinkamas mikroklimatas, pagarba vieni kitiems, bendradarbiavimas, tarp jų - ir su Alytaus apskrities S.Kudirkos ligonine. Ypač sudarant šeimos gydytojams tinkamas sąlygas, kad mažėtų eilės, gerėtų gyventojų aptarnavimas – tokios yra viltys.
 
- Su poliklinikos vadovu jau esate susėdę prie bendro stalo ir aptarę esmines problemas?

- Ne kartą. Jis iki to laiko buvo savivaldybės administracijos Teisės skyriaus vadovas, tad daugelį problemų žino. Jis - ne medikas, o teisininkas, bet įstatymas leidžia užimti šias pareigas administracijos vadovui. O jo komanda – tai yra medicinos specialistai. Tai, kad jis neturi medicininio išsilavinimo, nebus kliūtis. Jis ne pirmas toks - greitosios pagalbos stoties vadovas irgi neturi medicininio išsilavinimo ir jau daugelį metų vadovauja. Tuberkuliozinės ligoninės vadovas - taip pat ne medicinos specialybės darbuotojas.

- Esate numatę Alytaus poliklinikoje kokių nors kardinalių pokyčių?
- Galbūt tolimesnėje perspektyvoje polikliniką, kuri dabar „gyvena“ kaip ir ne savo patalpose – jas nuomojamės iš rajono savivaldybės administracijos, laikui bėgant norėtume perkelti į ligoninės teritoriją ir pacientams viskas būtų vienoje vietoje – tiek poliklinika, tiek šeimos gydytojai. Tuomet pagerėtų ir naktinio aptarnavimo kokybė. Tokia mūsų siekiamybė. Tiek poliklinikos, tiek ligoninės vadovai teigiamai vertina tokius poslinkius. Kol kas vyksta diskusijos, nes vis tiek reikia parengti projektą, pritaikyti patalpas, kai ką pristatyti, kad tilptų visas personalas.
 
- Į Alytaus regioną sunku prisikviesti medikus?
- Kaip ir visuose rajonuose, yra tam tikrų problemų. Bet jei iškyla poreikis, savivaldybė perka butus ir juos skiria gydytojams. Dar norėčiau pasakyti, kad iš Lenkijos buvo atvykusi delegacija, kuri mėgino kalbinti mūsų gydytojus važiuoti pas juos dirbti. Bet turiu pasigirsti, kad niekas nesutiko, nors buvo siūlomi dideli atlyginimai – iki penkių tūkstančių eurų. Bet norinčiųjų nebuvo – nugalėjo patriotizmas. Juk reikia važiuoti į nežinią, į kitą valstybę, neaišku, kaip pasiseks, galų gale – čia lieka šeima, vaikai...
 
- Kaip siūlote spręsti eilių klausimą sveikatos priežiūros įstaigose?
- Vienas esminių dalykų - gydytojui tinkamų sąlygų sudarymas. Labai svarbu, kad pati Sveikatos apsaugos ministerija irgi spręstų problemą dėl popierizmo mažinimo, nes praktiškai dabar tiek gydytojas, tiek slaugytoja pasinėrę į popierinį darbą. Galbūt reikėtų spręsti kaip yra prokuratūroje, teismuose, kur įvesta nauja pareigybė – padėjėjai, kurie „nuimtų“ nuo gydytojų popierinį krūvį, o gydytojas galėtų tiesiogiai dirbti su pacientu ir tuomet sutaupytų laiko. Tai būtų vienas galimų sprendimo būdų.
 
- Ministerija buvo pasiūliusi pilotinį projektą – sujungti Dzūkijos regiono gydymo įstaigas. Tai vertinate palankiai ar kritikuojate?
- Vertinu teigiamai ir manau, kad tai yra ateitis. Neišvengiamai taip ir bus. Tie politiniai procesai kitąkart neleidžia priimti sprendimų, kurie iš tikrųjų būtų naudingi ir sveikatos apsaugos sistemai, ir žmonėms. Bet dėl politinio populiarumo ar galbūt dėl baimės tapti nepopuliariu ir sumindžiotu ar sukandžiotu opozicijos daugelis savivaldybių vadovų vengia priiminėti tokius sprendimus. Manau, kad toks žingsnis būtų daugiau teigiamas, nei neigiamas.
 
- Sakykite, ar Alytus gyvybingas miestas: jaučiate gyventojų mažėjimo, o gal didėjimo tendencijas?
- Alytuje maždaug penkiasdešimt septyni tūkstančiai gyventojų. Poliklinikoje prisirašę penkiasdešimt tūkstančių. Gyventojų mažėja, bet matome ir sugrįžimo tendenciją - iš kitų miestų, taip pat iš užsienio grįžta šeimos. Netgi praėjusiais metais įkūrėme šeimoms, kurios grįžta su vaikais, Lietuvybės centrą, kad vaikai po pamokų dar galėtų papildomai užsiimti ir lietuvių kalba, ir Lietuvos istorija, kas reikalinga žmogui, sugrįžusiam iš užsienio, kad jis greičiau adaptuotųsi, greičiau įsitrauktų į lietuvišką šeimą. Jeigu nebūtų grįžtančių, nebūtų ir tokio centro poreikio. Taigi, Alytus gyvybingas, tikrai ne mirštantis miestas!

 
Tarp kitko
Šiuo metu Alytaus poliklinikoje dirba daugiau kaip 300 darbuotojų, o prie įstaigos prisirašiusių pacientų skaičius siekia beveik 50 tūkstančių. Alytaus poliklinikoje dirbantys gydytojai per metus sulaukia beveik 300 tūkstančių apsilankymų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris