Savanorystė nutrina virtualią realybę

Aigustė Tavoraitė
2018-10-22
Naujosios Z kartos atstovai neretai pavadinami cinikais, priekaištaujama, kad jie visą laiką panirę į virtualią realybę ir atsiriboja nuo socialinių problemų. Vis dėlto šie jaunuoliai laužo stereotipus ir aktyviai įsitraukia į savanoriškas veiklas, padeda ir priklausomybių ir psichikos sveikatos bėdų kamuojamiems žmonėms.
Savanorystė nutrina virtualią realybę
„Kai įsijauti į susiklosčiusias žmogaus gyvenimo aplinkybes, susimąstai, kad ir pačiai tokioje situacijoje būtų labai sunku, kiltų įvairių, gal net savižudiškų minčių. Padėjus ragelį supranti, kad tai nėra kažkokia virtuali realybė“, - sako „Jaunimo linijos“ savanorė Vaida Galkontaitė.

Paliesdavo kiekvienas skambutis 
Vaida Galkontaitė (27 m.) pasakoja į „Jaunimo liniją“ patekusi visiškai atsitiktinai prieš 8–9 metus, dar būdama pirmo kurso psichologijos studentė, tačiau netruko užsidegti savanoryste. Mergina atvira – pirmi metai nebuvo lengvi. Sulaukdama įvairiausių sunkumų – meilės, santykių problemų, gyvenimo prasmės, pasitikėjimo savimi klausimų, – lydimų skirtingo amžiaus jaunuolių skambučių, ji prisimena gana jautriai reagavusi kone į kiekvieną atvejį.
„Ne vieną kartą žmonės paskambindavo ne tik vedini minčių apie savižudybę, bet net buvę situacijų, kai pokalbio metu žudosi. Pamenu, kai vieno tokio skambučio metu pokalbis netikėtai nutrūko, kitą dieną intensyviai visuose interneto portaluose ieškojau, ar kas nepranešė apie kokią nelaimę. Tai buvo tiek svarbu ir rūpėjo“, – pasakojo Vaida.
 
Ji atkreipė dėmesį, kad šiandien įvairių problemų kaltininku linksniuojamas alkoholis, priklausomybė nuo jo neretai tėra neišspręstų sunkumų pasekmė. „Natūralu, kad jau esant šiai problemai nebežinoma, kaip ir to išeiti, ir prireikia pagalbos. Bet ką pati esu pastebėjusi, alkoholis dažniausiai pradedamas vartoti dėl kitų dalykų – vidinio skausmo, kaltės, liūdesio, gėdos, pykčio, prievartos sau. Ta jausmų „mišrainė“ dažnai prie to ir priveda, žmogus nebežino, kaip tvarkytis su visu tuo ir nebeiškenčia“, – kalbėjo pašnekovė.
 

Klausytis širdimi  
Nors vos pradėjusi dirbti savanoriauti Vaida dėl jauno balso neretai sulaukdavo klausimų, kiek jai metų, šiandien ji pabrėžia supratusi, kad užsimezgus tarpusavio ryšiui amžiaus skirtumas netenka prasmės.
„Nors neturėjau daug patirties tiek savanoriškoje veikloje, tiek gyvenime, ilgainiui supratau, kad ne tai svarbiausia. Reikia noro suprasti ir priimti kitą. Kai žmogus turi daug patirties ir tuo dalijasi, neretai nebeišgirsta, ką nori pasakyti pagalbos besikreipiantis žmogus. O kiti gali klausytis ne tik ausimis, bet ir širdimi, išplėstomis akimis priimti žmogų, bandyti suprasti, tiesiog pabūti šalia jo. Per tuos metus supratau, kad ne kažkokios technikos, ypatingi žodžiai daro stebuklus, bet šiltas, stiprus tarpusavio ryšys tarp nepažįstamų žmonių, kuris tiek savanoriui suteikia daug prasmės, tiek, tikiu, ir skambinančiajam, kuris pajaučia, kad jį kas nors girdi be išankstinių vertinimų, neteisia“, – įsitikinusi pašnekovė.
 
Patirtį perkelia į gyvenimą
Vaida pastebėjo, jog ši gyvenimo būdu tapusi veikla padeda augti ir pačiai kaip asmenybei. „Kai įsijauti į susiklosčiusias  žmogaus gyvenimo aplinkybes, susimąstai, kad ir pačiai tokioje situacijoje būtų labai sunku, kiltų įvairių, gal net savižudiškų minčių. Padėjus ragelį supranti, kad tai nėra kažkokia virtuali realybė. Neretai būname užsidarę, dangstomės kaukėmis, bet supranti, kad bet kuris žmogus iš sutiktųjų gatvėje gali būti tau skambinęs. Taip atsiranda kitoks suvokimas, tampi jautresnis, stengiesi pagelbėti vieni kitiems, neatstumti, dėmesingiau reaguoti kitose gyvenimiškose situacijose“, – atviravo savanorė.
 
Mergina prisiminė neseniai nutikusį įvykį, kai eidama gatvėje ant suoliuko pastebėjo gulintį vyrą, kuris atrodė be sąmonės, galbūt išgėręs. „Prieiti gal ir pabijojau, bet viduje kilo konfliktas – kviesti pagalbą ar ne. Vis dėlto supratau, kad mano pareiga iškviesti pagalbą, nepalikti tai kito atsakomybei, – kalbėjo ji. – Tikrai nesinori nuvertinti  žmogaus vien dėl to, kad jis, pavyzdžiui, turi alkoholio problemų ar yra benamis. Jo gyvenimo aplinkybės tiesiog kitaip susiklostė, tačiau tai toks pats lygiavertis žmogus ir jei galiu jam kuo nors padėti, turiu tą padaryti.“
 
Pašnekovė pastebėjo, kad aistra savanorystei užkrečia ir aplinkinius. Iš pradžių net artimiausi žmonės stebėjęsi, kodėl ji be jokio atlygio užsiima šia veikla, vėliau suvokė tai, patys ėmė domėtis. „Šiuo metu „Jaunimo linijoje“ jau ir pati vedu kursus būsimiesiems savanoriams. Džiugu, kad daugėja ir ateinančių vyresnių žmonių, bet jauni žmonės visada išsiskiria drąsa, entuziazmu veikti, pasiūlyti kitų sprendimo būdų“, – pabrėžė ji.
 
Praplėtė matymo ribas

Jaunų žmonių aktyvumą, susidomėjimą savanoryste pabrėžė ir „Vaikų linijos“ savanorių mokytoja  Jonė Piekūraitė (25 m.). „Ypač prieš kokius ketverius metus ateidavo labai daug jaunų žmonių. Net būdavo tokių, kurie dar neturėdami 18 metų jau pradėdavo lankyti kursus. Jie aktyviai dalyvauja ir papildomose veiklose, net daugiau, nei turėtų ar tikimės iš jų“, – pastebėjo mergina.
 
Ji sakė sunkiai suprantanti, kaip galima stebėtis užsiimančiais veikla be grąžos atgal. „Savanorystė pakeitė požiūrį į gyvenimą, daug davė tiek žmogiškąją, tiek profesine prasme. Tai praplėtė matymo ribas, kaip gyvena kiti žmonės, kokios pagalbos jiems gali reikėti, – kalbėjo Jonė. – Nors dalis skambinančiųjų būdavo vadinamieji išdykaujantieji, rimti pokalbiai trukdavo ir iki kelių valandų. Dauguma vaikų greičiausiai tiesiog neranda, su kuo pasišnekėti artimoje aplinkoje, arba jiems nedrąsu tą daryti. Ir tų problemų dauguma psichologinės – nuo santykių su draugu iki temų apie savižudybę ir nenoro gyventi. Neteko susidurti, kad vaikas skambintų dėl ilgalaikių rimtų priklausomybių, bet alkoholio, narkotikų, rūkalų temos jiems įdomios. Kitą kartą galbūt tiesiog laukia tam tikro palaikymo iš suaugusiojo, patarimo, kaip atsispirti kvaišalams būnant draugų kompanijoje. Bet kuriuo atveju svarbiausia, kad kokių tikslų vedinas vaikas beskambintų, jis pajustų, jog, į jį žiūrima rimtai.“

 
Komentarai
„Jaunimo linijos“ vadovė Agnė Mažvilaitė:


- „Jaunimo linijoje“ savanoriauja, dirba jauni žmonės ir besikreipiantys yra jauni žmonės. Pagal juos deriname ir emocinės paramos teikimo būdus. Pavyzdžiui, prieš dvejus metus įdiegėme tiesioginio pokalbio (angl. chat) programą, nes matome, kad jauni žmonės vietoje skambinimo mieliau susirašinėja trumpomis žinutėmis, jiems ši bendravimo forma yra priimtinesnė. Ir nuo pat įdiegimo pradžios stebime, kaip emocinės paramos teikimas susirašinėjimo būdu vis populiarėja, jo apimtys nuolat auga. Šiais laikais vis dažnesnės tarp jaunimo tampa azartinių lošimų, kompiuterinių žaidimų ar socialinių tinklų priklausomybės, kas natūraliai susiję su dabartinio jaunimo gyvenimo būdu. Pastebime, kad dabartiniai jauni žmonės atviriau dalijasi sunkumais, drąsiau kreipiasi pagalbos.
 
„Vaikų linijos“ vadovas Robertas Povilaitis:

- Sunkumų turintys vaikai ir paaugliai jau 21 metus ieško pagalbos, skambindami ar rašydami „Vaikų linijai“. Pagalbos, išklausymo, supratimo, palaikymo poreikis yra nuolatinis – pasikeitė tik mūsų galimybės atliepti tą poreikį. Pastaraisiais metais mūsų teikiamos emocinės paramos galimybės padidėjo – jei 2013 metais galėjome atsiliepti į 1 iš 24 vaikų skambučių, pernai jau turėjome galimybių atsiliepti į kas antrą skambutį. Mums pavyko pritraukti ir paruošti daugiau savanorių konsultantų, kurie gali dirbti daugiau valandų ir tai padeda telefonu bei internetu išklausyti daugiau į mus besikreipiančių vaikų bei paauglių.




Pagalbos institucijų sąrašą galima rasti:
http://vpsc.lrv.lt/lt/informacine-medziaga/informacija-psichikos-sveikatos-klausimais
 

                       
 

Projektą finansuoja Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.  
 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris