Politikai diskutuoja, gydymo įstaigos... bankrutuoja

Evelina Machova
2018-01-19
Apie tai, jog mūsų sveikatos apsaugos sistemai reikia kardinalių permainų, pastarąsias savaites negirdėjo turbūt tik tas, kuris nesupranta lietuviškai. Jų reikalauja ir į gatves išėję jaunieji gydytojai, ir Lietuvos medikų sąjūdis.
O štai likimo valiai paliktų periferijos gydymo įstaigų vadovai prabyla apie bankrotus ir svarsto, ar ligoninėms išnykus iš žemėlapio pirminiai sveikatos priežiūros centrai galės užtikrinti reikiamas paslaugas?
Politikai diskutuoja, gydymo įstaigos... bankrutuoja
Pinigų per mažai
Sveikatos apaugos sistemoje per pastaruosius kelerius metus įgyvendinti keturi restruktūrizavimo etapai. Buvo žadama, kad po jų gydymo įstaigos veiks kaip bitelės, racionaliai naudodamos resursus, pacientams nebeteks kelis mėnesius laukti eilėse...
Nepaisant pastangų, panašu, jog kažkas racionalioje pertvarkoje subyrėjo. Kodėl? Jei tikėtume Valstybinės ligonių kasos skelbiamais duomenimis, nuostolingai dirbančių įstaigų skaičius auga.

„Jau atsibodo bemaž penkiolika metų kalbėti apie tai, kad Europos Sąjungoje nuo BVP bene mažiausiai skiriame sveikatos apsaugai. Pinigų adekvačiam sistemos finansavimui neužtenka“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas ekonomistas Raimondas Kuodis.   


Anot jo, tik padarius sistemą efektyvesnę, galima pinigus „permesti“ algoms didinti. Deja, sveikatos sistemos atveju nelabai yra ką „permesti“. „Turėkime omeny, kad visuomenė sensta, tad sveikatos apsaugai išlaidų reikės vis daugiau. Po dvidešimt trisdešimt metų jai bus optimalu skirti 30 procentų BVP. Tai kolosalūs skaičiai, bet mes niekaip tam nesiruošiame, nesukrapštome net iki EPBO vidurkio. Daug sistemų degradavo dėl neadekvataus finansavimo“, – perspėja R.Kuodis.

Keturių etapų nauda
Sveikatos sistemoje mėgstama sakyti, jog pinigų yra tiek, kiek yra, papildomai jų nepripieši. Be to, dar būtinai priduriama, kad gydymo įstaigų tinklas per platus. Žinoma, akys krypsta į nuostolingai dirbančias rajonines ir regionines ligonines, kurios, kaip žinia, turi ir per daug lovų, ir ten dirbantys medikai „nelabai“... Tokia nuomonė formuojama visuomenėje.
Savo ruožtu Seimo narė ekonomistė Ingrida Šimonytė ne kartą pabrėžė, kad mums gali prireikti ir visų aštuoniolikos restruktūrizavimo etapų, jei įgyvendindami reformas nevertinsime, ar jos pasiekė užbrėžtus tikslus ar ne. Tiesos, tame yra. Tarkim, per pastaruosius keturis etapus atrodo nuveikta daug, bet pikti pacientai toliau laukia eilėse, medikai vis dar negauna padorių atlyginimų, o didelė dalis gydymo įstaigų privertos užsiimti „abra kadabra“, tiksliai nežinodamos, kuria linkme jiems sukti – bankroto, geriatrijos ar slaugos.
Reikia pripažinti, kad pertvarka davė ir naudos. Pavyzdžiui, klasterių tinklas. Gal jis dar neveikia šimtu procentų, nes yra dar ką tobulinti, bet daugelis sutinka, jog mintis gera, o kai kurioms gydymo įtaigoms tai tapo ir pajamas garantuojančiu įrankiu.

„Į pliusą dirba, bent jau pastarųjų devynių mėnesių duomenimis, universitetinės ligoninės, pavaldžios Sveikatos apsaugos ministerijai. Respublikines šiek tiek traukia klasteriai, o rajoninės ir regioninės liko podukros vietoje - kapstykitės kaip išmanote. Nuoširdžiai sakau, kad jei ir toliau bus nesiimama jokių priemonių, galiu kalbėti tik apie Širvintų ligoninę, bankrutuosim. Kasmet rajoninių ir regioninių gydymo įstaigų būklė prastėja. Vaizdingiausiai tai iliustruoja pastarieji devyni mėnesiai: universitetinės ligoninės turi devynis milijonus pelno, o rajoninės - du milijonus nuostolio“, - sako Širvintų ligoninės vadovas Vidmantas Eigelis.

„Politikai vis kalba, kad reikia ką nors daryti. Gal rajonines uždaryti, juk vis tiek jos praktiškai nedirba. Bet kaip mes galime dirbti, jei iš mūsų atimtos galimybės teikti dalį paslaugų?! Sakoma, pas mus per daug lovų, bet jei taip, kam tada reikia naujo stacionaro Santariškėse. Kodėl vienos iš greta Vilniaus esančios ligoninės nepertvarkius į infekcinę ligoninę?“, - klausia Širvintų ligoninės vadovas Vidmantas Eigelis.


Gigantizmo liga
Vadovo žodžiuose racijos yra. Tarkim, kad ir infekcinės ligoninės Vilniuje pavyzdys. Turbūt jau vargu ar rastume bent vieną, kuris nebūtų girdėjęs socialiniuose tinkluose nuvilnijusios Adomo Bužinsko istorijos apie piktas ligoninės slaugytojas, vieną tualetą viso skyriaus viduriuojantiems pacientams. Dar prieš ketverius metus prezidentė Dalia Grybauskaitė, apsilankiusi Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninėje Vilniuje, jos situaciją pavadino nusikalstamu aplaidumu. Bet ar kas nuo to laiko pasikeitė?
 
Žadama, kad jau netrukus bus pastatyta nauja ligoninė. Šiuo atveju V.Eigelio siūlymas atrodo patrauklus, nes rajoninės ar regioninės ligoninės, palyginti su minėta sostinės ligonine, galėtų pasiūlyti kur kas patrauklesnes sąlygas pacientams. Bent jau šaukštu barškinti į lovos galą, kad pasikviestum slaugytoją, tikrai nereikėtų.
„Per keturis pertvarkos etapus iš rajoninių ligoninių atėmėme nemažai paslaugų, o dabar priekaištaujama, kad mes neturime pacientų. Be to, reikia nepamiršti, kad rajoninėse ligoninėse dar egzistuoja ir kvotos. Pavyzdžiui, pagal normatyvus apskaičiuota, kad mūsų rajonui reikėtų dviejų paliatyvios slaugos lovų. Bet ligonių kasos pagal sutartį kažkodėl mums apmoka tik keturis šimtus lovadienių. Vadinasi, viena lova funkcionuoja du šimtus dienų. Metų pabaigoje sako: rajonai išlaiko tuščias lovas. Bet jei man moka tik už tokį kiekį? Tas pats ir su priėmimo skyriais.
 
Sako mūsų priėmimo skyrių reikia uždaryti, nes per dieną aptarnaujame tik du pacientus. Realiai jų yra kur kas daugiau, bet ligonių kasos priėmimo skyriui išlaikyti pagal sutartį per mėnesį skiria 900 eurų. Sumą padalinus į trisdešimt dienų, išeina, kad suteikiame tik po dvi konsultacijas, kurios yra apmokamos. O juk lengvų traumų atveju galėtume sumažinti didžiųjų ligoninių krūvį, kad žmonėms nereikėtų laukti po šešias ar aštuonias valandas priėmime. Deja, niekas nesiryžta to net svarstyti“, - sako V.Eigelis.

Reikia stiprinti pirminį lygį
Pastaruoju metu dažnai sakoma, jog priminė sveikatos priežiūra turi būti prioritetinė, ją reikia stiprinti. Kas su tuo nesutiktų?.. Tačiau yra nedidelis bet. Kalbant apie gydymo įstaigų restruktūrizavimą ir akcentuojant, jog rajoninės ligoninės turėtų tapti slaugos ar geriatrijos gydymo įstaigomis, o pirminiai sveikatos priežiūros centrai turi būti ta grandis, kuri sprendžia didžiąją dalį gyventojų sveikatos problemų.
Problema tik ta, kad tie „drambliai“ vargu ar šiandien, ar po metų bus pajėgūs tai padaryti. Mat pagal Valstybinės ligonių kasos pateiktas lenteles matyti, kad ir PSPC - ne pyragai.
Skaičiai
Finansiniai PSPC rodikliai už visus metus

2015 m. iš 144 PSPC su neigiamu finansiniu rezultatu metus baigė 29 įstaigos (20 proc.)
2016 m. iš 144 PSPC su neigiamu finansiniu rezultatu metus baigė 36 įstaigos (25 proc.)
2017 m. – visų metų duomenų dar nėra.
 
Finansiniai PSPC rodikliai už 9 mėn.
2015 m. 9 mėn.  iš 144 PSPC su neigiamu finansiniu rezultatu metus baigė 54 įstaigos (38 proc.)
2016 m. 9 mėn.  iš 144 PSPC su neigiamu finansiniu rezultatu metus baigė 46 įstaigos (32 proc.)
2017 m. 9 mėn.  iš 141 PSPC su neigiamu finansiniu rezultatu metus baigė 56 įstaigos (40 proc.)
 
Prieš metus net kelių rajonų savivaldybės sugalvojo planą, kaip pabandyti sumažinti patiriamus nuostolius ir poliklinikas bei ligoninės nusprendė sujungti. Skaičiavo, jog sumažinus administraciją bus sutaupomos lėšos, galbūt ir efektyviau būtų išnaudojamos gydymo įstaigų patalpos. Tarybos net ir sprendimus priėmė. Bet tam pasipriešino tuometinis Seimas. Konservatorius Antanas Matulas teigė, jog tokiu žingsniu sugriautume du dešimtmečius vykusią reformą. Vis dėlto žvelgiant į skaičius kyla klausimų, ar tikrai tokios reformos siekėte, ponai sveikatos apsaugos politikos formuotojai?..

 
Keturi restruktūrizavimo etapai
Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2003 metų vykdo sveikatos priežiūros įstaigų reformą, geriau žinomą kaip restruktūrizacija. Ji buvo atliekama 4 etapais. Kadangi pastaruoju metu labai akcentuojama, jog reikia stiprinti šeimos gydytojų instituciją klausimas ar per tuos ketverius restruktūrizavimo etapus pavyko prie to priartėti. 2003–2017 m. sveikatos sistemos restruktūrizacijos idėja buvo reformuoti sveikatos sistemos ūkį, pavaldumą ir taip sveikatos priežiūros paslaugas priartinti arčiau pacientų.

Pirmasis restruktūrizavimo etapas
Pirmojo restruktūrizavimo etapo vienas pagrindinių tikslų buvo ambulatorinių paslaugų, ypač pirminės sveikatos priežiūros plėtra. Tuo metu Lietuvoje veikė 392 viešosios ir 133 privatūs sveikatos centrai teikiantys šeimos gydytojui priskiriamas paslaugas.
Pirmojo etapo metu buvo sustiprinta šeimos gydytojo institucija, panaikintas bendruomeninis šeimos medicinos planavimo principas, per etapo laikotarpį pirminės priežiūros centrų padidėjo 30 įstaigų.
 
Antrasis restruktūrizavimo etapas
2006–2008 m. laikotarpiu vykusiame etape buvo iškeltas tikslas – plėtojant ir artinant prie gyventojų pirminę sveikatos priežiūra, siekti, kad iki 2008 metų pabaigos ne mažiau kaip 60 procentų pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teiktų privačiai dirbantys šeimos gydytojai. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, 2008 m. veikė tos pačios 392 viešosios įstaigos ir 174 privatūs sveikatos centrai, teikiantys šeimos medicinos paslaugas.

Sveikatos politikos formuotojai, remiantis kitų valstybių pavyzdžiais, buvo nusprendę, kad šeimos gydytojų paslaugas perleisti organizuoti ir vykdyti privačiai dirbantiems šeimos gydytojams, o viešosioms įstaigom koncentruotis į sudėtingesnes medicininiu požiūriu paslaugas.
Buvo planuota šeimos gydytojams, užsiimantiems privačia pirminės asmens sveikatos priežiūros veikla, savivaldybės leistų naudotis patalpomis panaudos principu, suteiktų lengvatų įrangos įsigijimui.
Nacionalinės gydymo įstaigų asociacijos duomenimis, vertinant suteikiamų paslaugų skaičių, 2016 m. privačiai dirbantys gydytojai suteikė šiek tiek daugiau nei 30 proc. pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugų, tad antrasis restruktūrizavimo etapas šeimos medicinos nepalietė tiek, kiek buvo planuota.
 
Trečiasis restruktūrizavimo etapas
2009–2012 metų restruktūrizavimo etapas šeimos medicinai taip pat žadėjo daug.
Vienas jo pagrindinių tikslų  – teikti prioritetą šeimos gydytojų teikiamoms paslaugoms, tačiau laikotarpio pabaigoje Lietuvoje veikė 379 viešosios įstaigos bei 196 privatūs sveikatos priežiūros centrai, teikiantys šeimos gydytojo paslaugas.

Taigi, per 3 metus šeimos medicinos centrų skaičius pasikeitė nuo 566 (2008 m.) iki 575 (2012) įstaigų.
Higienos centro duomenimis, privačių pirminės sveikatos priežiūros centrų reikšmingo didėjimo nebuvo. Nuo 2005 m. iki 2016 m. padidėjo nuo 163 iki 206 įstaigų.
Pažymėtina, kad privatūs PSPC yra kur kas mažesni, todėl prisirašiusiųjų skaičius Lietuvoje privačiame sektoriuje siekia kiek daugiau nei 30 proc. Prisirašiusiųjų skaičius atspindi tikrąją rinkos dalį, kadangi šeimos gydytojų finansavimas priklausomo nuo prisirašiusiųjų prie įstaigos gyventojų skaičiaus.
 
Ketvirtasis restruktūrizavimo etapas
Paskutinio etapo metu taip pat buvo laukiama rezultatų, susijusių su šeimos medicina. Šeimos medicina, buvusi viena iš pagrindinių reformos objektų, kuri, kaip siekiama, turi išspręsti apie 80 proc. visų pacientų negalavimų, taip ir liko iš esmės neprioritetizuota bei sukoncentruota stambiose poliklinikose. Kiekvienam pacientui sunegalavus reikalinga kreiptis į šeimos gydytoją, kur neretai susiduriama su eilėmis, gydytojų trūkumu, tačiau veiksmingų šeimos medicinos plėtrą skatinančių sąlygų šeimos medicina vis dar laukia.
Pagal Nacionalinės gydymo įstaigų asociacija vertinimą


Nuomonės
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga:


- Gydymo įstaigų tinklas kai kur yra neefektyvus ir pinigai nukeliauja neefektyviai dažniausiai infrastruktūrai išlaikyti, bet ne paslaugoms pacientams gerinti ar medikų atlyginimams. Vadinasi, turime efektyvinti sistemą, nes pinigų didinimas jos nepataisys.
Europos komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis:

- Valstybė turėtų iš Valstybinių asignavimų skirti biudžetinį finansavimą infrastruktūrai išlaikyti, nes dabar didelė dalis gaunamų lėšų nukeliauja infrastruktūrai išlaikyti. Raginu į tai atsižvelgti visam ministrų kabinetui.
 
Finansų ministras Vilius Šapoka:

- Manau, kad turime fokusuotis į visuomenės sveikatos stiprinimą. Nes vertybė yra ne sistema, o žmonės. O pagrindinė sveikatos sistemos problema, ne pinigų trūkumas, o pokyčių ir efektyvumo nebuvimas.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Irena Degutienė:

- Esminė problema sveikatos sistemoje, kad nėra finansinės strategijos. Kol nesusitvarkysime su dabar turimais finansais, kad jie būtų leidžiami efektyviai, žinant aiškius tikslus, kokia ji turėtų būti, nei paslaugų prieinamumas gerės, nei medikų algos kils, nei inovacijos mus pasieks greičiau. 

Komentuoti:

Vardas:
El.paštas:
Komentaras:

Prof. Narimantas Samalavičius: „Kartais neįvertiname to, ką turime“

2018.10.12
„Kiekvienam jaunam medikui, besidairančiam į užsienį, norėčiau priminti, kad viskas mūsų specialybėje pasiekiama sunkiu darbu ir pasiaukojimu. Ir šie komponentai neišvengiami, kur bebūtum. Bet, man regis, bet kuriuo atveju Lietuva yra geriausias pasirinkimas šios šalies piliečiui“, – sako Klaipėdos universitetinės ligoninės chirurgijos departamento vadovas prof. habil. dr... Skaityti plačiau

Putlesnių lūpų – pas... burnos higienistą

2018.10.12
Į mūsų redakciją kreipėsi mergina, socialiniame tinkle aptikusi įtartiną skelbimą: burnos higienistė putlina lūpas, taip pat botulino ar hialurono dūriais šalina raukšles. Nuo tokių skelbimų oda šiurpsta tiek gydytojams odontologams, tiek burnos higienistus ruošiantiems dėstytojams. „Žmonės neturėtų lankytis pas burnos higienistą, kuris storina lūpas ar lygina raukšles“,... Skaityti plačiau

Politiniai debatai sprendimų nesiūlo

2018.09.28
Kaip sako VšĮ Antakalnio poliklinikos vadovas Evaldas Navickas, pernai tituluotas „Metų vadovu“, šiai Vyriausybei iki rinkimų liko dveji metai, tačiau žadėto proveržio nėra ir vargu ar per likusį laiką jis įvyks. Nebent „laimėjimu“ įvardintume supriešintą visuomenę ir išaugusį nepasitikėjimą sveikatos apsaugos sistema. Skaityti plačiau

Nulla dies sine linea (nė dienos be tikslo)

2018.09.28
Jei nori, kad skaitytojas nepabėgtų, turi jį prie rašinio pririšti jau pirmuoju sakiniu. Arba antruoju, kuris šiandien yra štai toks: šiame pasakojime jūs išgirsite niekada negirdėtų faktų apie Kristijoną Donelaitį. Gali būti, kad tarp skaitytojų pasitaikys net koks literatūros profesorius. Bet neabejoju, kad net jam tai bus absoliuti naujiena. Skaityti plačiau

Neįgali mama: leiskite į tėvų susirinkimus

2018.09.28
Neįgaliojo vežimėlyje sėdinti mama Juliana su siaubu laukia tėvų susirinkimų ar šventinių koncertų, mat šie vyksta antrame mokyklos aukšte. Nors gimnazija turi neįgaliųjų poreikiams pritaikytą liftą, šis, deja, neveikia, ir jau senokai. Pats direktorius, išvydęs žurnalistus, jiems parodė duris ir spruko taip ir neatsakęs į klausimą, kada gi bus sutvarkytas liftas. Skaityti plačiau

Justas Mundeikis: „Neturime strateginio plano sveikatos apsaugai“

2018.09.20
„Nieko nenustebinsiu pasakydamas, kad skiriame per mažai lėšų sveikatos apsaugai. Gerokai atsiliekame nuo Europos Sąjungos vidurkio ir tas skirtumas yra maždaug pusė milijardo eurų per metus“, - sako ekonomistas Justas Mundeikis. Skaityti plačiau

Jauni specialistai laužo stereotipus apie slaugos sektorių

2018.09.13
Pastaruoju metu nemažai kalbama apie tai, kaip išlaikyti jaunus medikus Lietuvoje. Vieni aiškina, kad jiems reikia gerų atlyginimų, kiti ragina sukurti gerovę, kad jie patogiai jaustųsi ne tik didmiestyje. Jauni specialistai, dirbantys Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, sako, kad vienas svarbiausių aspektų šiuo atveju - šiuolaikiškos darbo sąlygos bei profesinė savi... Skaityti plačiau

Vyr. gydytojų algas jau lenkia... slaugytojos?

2018.08.24
„Priedais galima manipuliuoti, netgi šantažuoti“, - tvirtina vyr. gydytojai, kurių atlyginimai be priedų „neblizga“. Kaip patys juokauja, didžiuosiuose miestuose jau ir slaugytojos už juos daugiau uždirbančios. „Įsivaizduokite, jei rajono ligoninėje vadovo atlyginimas be priedo yra kaip dvigubas slaugytojos atlyginimas“, -piktinasi įstaigų vadovai. Parlamentarai sutinka, kad... Skaityti plačiau

Plaukų stilistė sklaido mitus apie ilgalaikį plaukų tiesinimą

2018.08.24
Turėti glotnius, lengvai prižiūrimus plaukus – daugelio moterų svajonė. Pradėjome nuo plaukų suktukų, juos vėliau pakeitė tiesinimo žnyplės, o dabar dailiosios lyties atstovės ryžtasi ilgalaikiam plaukų tiesinimui. Ar tai kenkia plaukams ir ką reikia žinoti, renkantis šią procedūrą? Skaityti plačiau

Po kurortinio romano – „SOS“ tabletė

2018.08.24
Po netikėto kurortinio romano iškart išgėriau skubios kontracepcijos tabletę. Kamuoja nerimas, ar tikrai ji suveiks, ar kitų blogų pasekmių nebus? Ar turėčiau apsilankyti pas gydytoją, jei kažkokių simptomų nejaučiu? Laima, 30 metų Skaityti plačiau

Rolandas Žiobakas: „Esame nykstanti tauta“

2018.08.17
„Šiandien vis daugiau kalbama apie žalingą aplinkos, žemės ūkyje ir buityje naudojamų chemikalų poveikį vyrų nevaisingumai, kuriam išgydyti vaistų nėra. Prognozuojama, kad po penkiasdešimties metų, jei nebus nieko imtasi, tik pavieniai vyrai galės apvaisinti savo žmonas“, – sako gydytojas akušeris-ginekologas, vaisingumo specialistas Rolandas Žiobakas (50 m.). Skaityti plačiau

Ligoninių tinklą nustatys „Google maps“?

2018.08.17
Kol valdantieji dievagojasi, jog daug triukšmo šią savaitę sukėlęs „juodasis“ ligoninių sąrašas neegzistuoja, medikai juokauja, kad išliks tos gydymo įstaigos, kur savivaldybėse merais taps valdančiosios daugumos atstovai. Savo ruožtu kompetentingi specialistai prasitaria, jog gydymo įstaigų tinklo optimizavimui puikus kriterijus yra 60 minučių – laikas, per kurį pa... Skaityti plačiau

Vais­tai pigs iki sau­sio, o po to... brangs

2018.08.03
Nors Svei­ka­tos ap­sau­gos minis­te­ri­ja ti­ki­na, jog vais­tų kai­nos ma­žė­ja, ga­min­to­jai ir pa­cien­tų or­ga­ni­za­ci­jos svars­to, jog tai bus tik trum­pa­lai­kis efek­tas. Mat Kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų są­ra­šas trau­kia­si, va­di­na­si... Skaityti plačiau

Medicina išlieka populiariausia: penki į vieną vietą

2018.07.31
Pristatyti pirmieji stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatai. Paaiškėjo, kad medicina ir vėl atsidūrė tarp lyderių, už nugaros palikdama ne ką mažiau viliojančias specialybes kaip teisė ar informacinės technologijos.  Skaityti plačiau

Į žygį pėsčiomis – tik įvertinus galimybes

2018.07.26
Vis daugiau žmonių rinkdamiesi aktyvų laisvalaikį išbando ištvermę leisdamiesi į žygius. Anot specialistų, ėjimas yra mažai rizikinga veikla, tik jei įvertinamas fizinis pajėgumas ir pasirenkamas saugus atstumas bei patogi avalynė. Skaityti plačiau

Šeimos gydytojai užversti beprasmiais testais

2018.07.26
Poliklinikos jau prisispausdino ankstyvojo alkoholio rizikos vertinimo testų, kuriuos turės kišti kiekvienam pacientui po nosim. Tiesa, medikus neramina, ar tai nesusikirs su naujais duomenų apsaugos reikalavimais, kuomet nutekėjus itin jautriai informacijai įstaigai grėstų tūkstantinė bauda. Skaityti plačiau

Ką daryti, jei įsigijote vaistą su nekokybišku valsartanu?

2018.07.20
Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia pacientų, vartojančius vaistus su veikliąją medžiaga valsartanas, dėmesį. Dalis pacientų įsigijo vaistus, kurie šiuo metu jau yra atšaukti iš rinkos ir kitą kartą apsilankius vaistinėje bus pasiūlytas kito gamintojo vaistas su ta pačia veikliąją medžiaga. Skaityti plačiau

Toma Birmontienė: „Reforma vadinti per skambu“

2018.07.20
„Ministrui išsakyčiau vieną palinkėjimą: prieš imantis net ir geriausių bei drąsiausių reformų – būtina prisiminti Konstituciją“, -sako buvusi Konstitucinio teismo teisėja, Mykolo Romerio universiteto profesorė Toma Birmontienė kalbėdama apie prezidentės vetuotą gydymo įstaigų reformą. Skaityti plačiau

Someljė D.Velička: „Girtuoklystę stabdo kultūra“

2018.07.05
Politikai bei sveikos gyvensenos propaguotojai ploja rankomis: vadinamoji tūkstantmečio karta alkoholinių gėrimų vartoja vis mažiau. Toks požiūris skatina alkoholio neturinčių gėrimų verslą. Būtent gėrimų. Žymus vynų ekspertas, someljė Domininkas Velička taip dabar vadinamiems nealkoholiniams vynams siūlo sugalvoti kitą pavadinimą. Kodėl? Skaityti plačiau

Kur taip sku­ba­ma su svei­ka­tos re­for­ma?

2018.06.25
„Jūs ką? Per pie­tų per­trau­ką ket­vir­ta­die­nį no­ri­te Svei­ka­tos re­for­mą pra­stum­ti?! Ne­juo­kau­kit, čia gi rim­ti da­ly­kai“, - pik­ti­no­si Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to na­rys kon­ser­va­to­rius An­ta­nas Ma­tu­las, va&s... Skaityti plačiau

Jei reformas vykdysim tik buhalteriškai, progreso nebus

2018.06.22
Naujosios Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas sako, kad vykdant reformą, nesvarbu ar ji būtų sveikatos sektoriuje ar kitame, reikia gerai įvertinti pasekmes. Naudingiausia būtų, jei optimizavimą vykdytume ne buldozerio principu, remdamiesi tik buhalteriniais skaičiavimais, o viską ekonomiškai įvertinę. Savo ruožtu Naujosios Akmenės ligoninės medikai iš gydymo įstaigų tinklo optimizavimo nieko ge... Skaityti plačiau

Ligoninių tinklo optimizavimą perima Seimo Sveikatos reikalų komitetas

2018.06.15
Kad gydymo įstaigų tinklui reikia permainų, – faktas. Ankstesnės reformos, panašu, vietoj naudos įnešė daugiau sumaišties. Antradienį Seimas pritarė sveikatos apsaugos ministro siūlymams sudaryti teisines prielaidas gydymo įstaigų tinklui optimizuoti. Tiesa, dalis Seimo narių abejoja šios reformos efektyvumu ir gąsdina dar viena medikų emigracijos banga. Maža to, tikina, jog periferi... Skaityti plačiau

Burnos higienistų dalia – apšokinėti odontologus

2018.06.11
Studijas baigę burnos higienistai susiduria su niūria realybe: darbo rinkoje jie nereikalingi. Tad griebiasi šiaudo - persikvalifikuoja į gydytojo odontologo padėjėjus arba imasi kur kas paprastesnių, su medicina nieko bendro neturinčių darbų. Skaityti plačiau

Garsūs medikai: tėvystė sunkiau nei profesija

2018.06.11
Du garsūs ir daug profesinėje veikloje pasiekę medikai profesorius Pranas Šerpytis ir Antakalnio poliklinikos direktorius Evaldas Navickas, net nesusitarę tvirtina: būti geru tėvu sunkiau nei geru mediku. Nors abiejų šeimose užaugo puikūs vaikai, gydytojai sako, jos tėvystė yra iššūkis ir niekas nemoko, kaip su juo susitvarkyti. Vienintelė knyga – tavo paties gyvenimas. Skaityti plačiau

Katažina: „Per septynerius metus nė karto rimtai nesipykome“

2018.06.01
Dainininkę Katažiną Zvonkuvienę (38 m.) kalbinome Šeimos dieną. Katažina - veikli, jos neriboja keturios namų sienos, nors čia krykštauja mieli, dar nedidukai, jos ir Deivydo Zvonkaus dvynukai. Moteris neatsisako ir iki šiol pamėgtų veiklų: dainavimo, dalyvavimo TV laidose, teisėjavimo muzikiniuose projektuose, tačiau visa tai stengiasi derinti su vaikų auginimu. Skaityti plačiau

Vyriausieji gydytojai atsidūrė tarp girnų

2018.06.01
Gydymo įstaigų darbuotojai gyvena nežinioje - kels jiems atlyginimus ar ne? Kokiu procentu pasipildys medikų kišenės? Darbo užmokestis didės tik gydytojams ir slaugytoms ar kas nors dar nubyrės kitam personalui? „Mes esame atpirkimo ožiai“, - atsidūsta vyr. gydytojai, kiekvienam darbuotojui besistengiantys atriekti pyrago gabalėlį. Skaityti plačiau

Jaunieji medikai sistemą gydys LEAN „vaistais“

2018.06.01
Auga nauja medikų karta, kuri girgždančio sveikatos apsaugos sistemos vežimo vadžias ima į savo rankas. Jie žino, kad ratai gali suktis daug greičiau ne tik tepant vis naujomis investicijomis. Tiesiog reikia pasukti galvas, kaip protingai perskirstyti jau turimus išteklius pagal naujausias vadybos sistemas. Skaityti plačiau

Už duomenų nutekinimą – kosminės baudos

2018.05.21
„Asmens korteles reikės mauti į dėklus arba grūsti kur nors giliai į stalčius“, - svarsto medikai, kurie pacientų ligos istorijas nuo šiol turės saugoti kaip savo akį. Mat nuo gegužės 25-osios įsigalioja Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas, kur reikalavimai griežtėja, prievolių daugėja, o baudos už nusižengimus, neišskiriant ir sveikatos priežiūros įstaigų, – įspūdingo dydžio. Skaityti plačiau

Aistė Raulušaitienė – apie paskutinius slaugytojų kantrybės lašus

2018.05.21
„Turbūt vienas lengviausių būdų - išeiti į gatves ir šaukti: duokite mums lėšų, - sako Lietuvos slaugos specialistų organizacijos viceprezidentė Aistė Raulušaitienė (40 m.). - Reikia ne tik oraus darbo užmokesčio, bet ir palankų darbo krūvių bei sąlygų. O taip pat svarbu, kad priimami teisės aktai, susiję su darbo sąlygomis, būtų įgyvendinti, o neliktų popieriuje.“ Skaityti plačiau

Vydūnas – kaip uždelsto veikimo bomba

2018.05.11
Būdamas nedidelio ūgio ir smulkaus kūno sudėjimo Vydūnas (1868-1953), kurio tikrasis vardas yra Vilhelmas Storosta, sugebėjo pažaboti itin sunkią tais laikais ligą ir, nepaisant niūrių gydytojų prognozių, sulaukė gilios senatvės. Minint 150-ąsias filosofo gimimo metines, 2018-ieji Seimo paskelbti Vydūno metais. Beje, apie šią asmenybę galima surasti ir pikantiškų detalių: jei tikėti sklandančiais mitais... Skaityti plačiau

Vaikų psichiatras: žinių vertinimams trūksta blaivaus požiūrio

2018.05.11
Gyvenimas griūva ne dėl neišlaikytų egzaminų, o dėl padoraus santykio, padoraus bendravimo, sutarimo tarp žmonių trūkumo. Toks patyrusio specialisto pastebėjimas turėtų būti išgirstas daugelio mokytojų ir tėvų, kurių vaikų mokslo rezultatai jau baigiami tikrinti.  Skaityti plačiau

Bėdžio sindromas. Praeitis

2018.05.04
Ir vėl matuojamės Sąjūdžio rūbą. Et, dydis visai ne tas, koks buvo anuomet, kai į Baltijos kelią lėkė visi. Na, tie kas liko namuose, tuo nesigyrė ir nesididžiavo. Skaityti plačiau

Jo­a­na Bi­kul­čie­nė: „Šio­je is­to­ri­jo­je aš - sraig­te­lis“

2018.05.04
„Per vi­sus skan­da­lus, su­si­ju­sius su krau­jo cen­tru, po­li­ti­kai už­si­dir­bi­nė­jo rei­tin­gus. Bet ar nors vie­nas ėmė­si spręs­ti pro­ble­mas? Ne, šiek tiek kos­me­tiš­kai kai ku­rias sri­tis pa­tvar­kė. Bet tik tiek. Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis&sh... Skaityti plačiau

Prof. Saulius Vaitkus: „Serga žmogus, o ne atskiros kūno dalys“

2018.04.20
Profesorius Saulius Vaitkus, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos Bendrojo sektoriaus vadovas, šiandien didžiausią pagarbą atiduoda ne naujausioms technologijoms, o Žmogui. Galima pripirkti daug aparatūros, bet jeigu nebus kam su ja dirbti, ji - niekam tikusi. Gydytojo kolegas iš užsienio Lietuvoje stebina ne aukštosios technologijos mūsų ligoninėse. Jiems ... Skaityti plačiau

Pavasaris nedžiugina? Padėkite kepenims

2018.04.20
Pavasarį vitaminų atsargos organizme būna išsekusios, sumažėjęs atsparumas įvairioms infekcijoms, nėra energijos, menkiausias fizinis darbas reikalauja kur kas daugiau jėgų. Ypač vargsta sergantieji lėtinėmis ligomis, kurios paūmėja prieš orų kaitą. Tačiau žmogaus kūne yra daug ląstelių, kurios nuolat atsinaujina, o šia savybe pasižyminčios kepenys veikia kaip energijos šaltinis. Kepenys g... Skaityti plačiau

Kai nėštumą aptemdo geležies stoka

2018.04.13
Greitai pavargstate, skauda galvą, kamuoja silpnumas, esate išblyškusi, lūžinėja nagai? Tokie simptomai leidžia įtarti klastingąją anemiją (mažakraujystę). Susidurti su nusilpusio kraujo pavojumi ypač rizikuoja besilaukiančios moterys. Skaityti plačiau

Medikų klaidos – kaip lėktuvų katastrofos

2018.04.13
Tik dvi ligos JAV pareikalauja daugiau žmonių gyvybių nei gydytojų klaidos. Gydymo įstaigoms siūloma viešinti šių mediko darbe neišvengiamų įvykių detales. Vis dėlto didelė dalis JAV ligoninių to nedaro. O skaudi problema išlieka. Skaityti plačiau

Biomedicinos specialistų sėkmės raktas - unikalus LSMU mokymo metodas

2018.04.13
Aukš­čiau­sios kva­li­fi­ka­ci­jos bio­me­di­ci­nos stu­den­tus ren­gian­tis Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­tas (LSMU) iš­lie­ka tarp ša­lies pa­klau­siau­sių aukš­tų­jų mo­kyk­lų. Tai ro­do treč­da­liu iš­au­gęs st... Skaityti plačiau

Genetinį sutrikimą švelnina motinos pastangos

2018.03.30
Daina Kapšaitė, pasaulį išvydusi su Dauno sindromu, nuo pirmų dienų pareikalavo ne tik besąlygiškos tėvų meilės, bet ir daug pastangų išmokyti ją savarankiško gyvenimo. Tačiau mergaitės mama Lina (42 m.) įsitikinusi: „Tai – ne pareiga, o dovana, kurią džiaugiuosi galėdama skirti dukrai. Ką aš gebėsiu padovanoti, tą ji visą gyvenimą nešiosis ir galėsiu... Skaityti plačiau

Kvebeko gydytojai nenori... didesnės algos

2018.03.30
Socialiniuose tinkluose pasidalinus žiniai, jog Kanados Kvebeko provincijos medikai valdžiai siunčia peticiją, kad šiemet jiems nebūtų didinami atlyginimai, mūsų medikai ėmė juokauti, jog šalies premjeras Saulius Skvernelis turėtų rašyti prašymą, gal kanadiečiai norėtų paremti kolegas iš Lietuvos.  Skaityti plačiau

Jonas Šurkus: „Didžiausias žmogaus nuodas – pavydas“

2018.03.16
Kauno klinikų klinikinės toksikologijos gydytoją Joną Šurkų stebina ne medžiagos, sukeliančios apsinuodijimą, bet žmonių neatsakingumas ir neatsargumas. Patyręs gydytojas didžiausiu žmonių nuodu įvardija pavydą ir negatyvios informacijos gausą. Prieš šiuos nuodus bet kuris gydytojas – bejėgis. Skaityti plačiau

Nesprendžiama makšties sausumo problema savaime neišnyks

2018.03.16
Nors su makšties sausumo problema susiduria nemažai įvairaus amžiaus moterų, šios vis dar nelinkusios apie tai kalbėti. „Nemanau, kad Lietuvos moterys labai skirtųsi nuo kitų šalių, tačiau neretai skundą dėl šio varginančio negalavimo reikia išklausti. Vis dėlto dažniausiai negydant makšties sausumo problema savaime nepraeina“, – pastebi Lietuvos akuš... Skaityti plačiau

Vilniuje pagerbti geriausi sveikatos apsaugos sistemos vadovai ir gydytojai (papildyta nuotraukomis)

2018.03.08
Vilniuje viešbutyje „Radisson Blu Lietuva“, penkioliktą kartą nugriaudėjo konkurso „Metų vadovas“ laureatų pagerbimo vakaras. Tarp gausiai susirinkusių svečių buvo Seimo ir Vyriausybės atstovai, miesto merai, medicinos elitas. Šventė šiemet skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Iškilmingame vakare jau tradiciškai išdalintos septynios no... Skaityti plačiau

Ernestas Gaižauskas: „Medicinoje išlieka ne protingiausi, o darbščiausi“

2018.03.08
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas anesteziologas-reanimatologas Ernestas Gaižauskas (32 m.), konkurse „Metų vadovas 2017“ laimėjęs „Kylančios žvaigždės“ nominacijos, trejus metus rūpinasi ne tik pacientų gydymu, bet ir jų komfortu. Įkūrė „Pozityvių idėjų“ asociaciją, nes, kaip pats sako, norėjo padaryti ką nors gero ir prasmingo. Maža to, su koleg... Skaityti plačiau

Epilepsijos priepuolis: skaičiuokite minutes

2018.02.23
Minint Europos epilepsijos dieną specialistai ragina visuomenę griauti mitus apie šią sudėtingą ligą, nuo kurios nėra apsaugotas nė vienas. Kaip reikėtų elgtis, jei atsidūrėte šalia epilepsijos priepuolio ištikto žmogaus? Skaityti plačiau

Jurgis Brėdikis: „Laisvė - nuostabiausias dalykas“

2018.02.23
„Gydytojams, įpratusiems gelbėti kitą, kova už save ilgą laiką atrodė net ir gėdinga. Jei šiandien vis dar būčiau dirbantis gydytojas, prisidėčiau prie medikų sąjūdžio. Nes ilgiau tylėti nebegalima“, - sako akademikas, profesorius Jurgis Brėdikis (88 m.), kasmetiniame konkurse „Metų vadovas“ apdovanotas už gyvenimo nuopelnus. Skaityti plačiau

Ar dosnūs britų pasiūlymai išvilios mūsų šeimos gydytojus

2018.02.12
„Tikrai nereklamuoju emigracijos, bet tiesiog mūsų medikai yra priversti vergauti ir dirbti nežmonišku krūviu už varganą algą, kuri niekada tau neleis gyventi oriai“, – sako pagal „NHS England“ programą jau penkis mėnesius Jungtinėje Karalystėje dirbantis 33-ejų šeimos gydytojas Darius (vardas pakeistas ir redakcijai žinomas, – red. past.). Skaityti plačiau

N.Klimas: „Kasdien susidurdamas su mirtimi labiausiai vertinu gyvenimą“

2018.02.12
Gydytojas anesteziologas reanimatologas Nerijus Klimas, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Anesteziologijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėjas, darbe kiekvieną dieną susiduria su mirtimi, o laisvalaikiu – ieško vėjo iššūkių. Tačiau, anot gydytojo, nei mirties, nei vėjo nugalėti neįmanoma, galima tik prie to prisitaikyti, išgyventi. Skaityti plačiau

Audrius Dulskas: „Tiesiog „lipdai“ save po gabaliuką“

2018.02.12
„Jei vieni pacientai džiaugiasi jaunu gydytoju, kiti teiraujasi, kiek operacijų esu atlikęs, prašo rekomenduoti kitą specialistą. Nors kas savaitę atlieku penkias šešias operacijas, tikrai nebandau įtikinti, kad esu pats geriausias. Dar iki to reikia daug dirbti“, – sako Nacionalinio vėžio instituto chirurgas onkologas doc. dr. Audrius Dulskas (34 m.). Skaityti plačiau

Įsibėgėjant gripo sezonui pravers eteriniai aliejai

2018.01.29
Įsibėgėjus peršalimų bei gripo sezonui sveikesnę aplinką gali padėti sukurti eteriniai aliejai. Daugelis jų turi efektyvių komponentų, kurių savybės leidžia sunaikinti ne tik virusus, bet ir bakterijas ar grybelius. Skaityti plačiau

Raimondas Kuodis: „Turim neadekvačią sistemą su pseudo draudimu“

2018.01.29
„Daug kalbame apie e.sveikatą, bet iš principo ją blogai suprantame. E.sveikata pirmiausia yra ekonominė, o tik po to elektroninė. Tikroji e.sveikata pirmiausia turi būti susijusi su kaštų analize, eilių administravimu ir ištekliais“, – sako  Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis (46 m.). Skaityti plačiau

Aūūū, kur jūs, karo medikai?

2018.01.29
Anot Krašto apsaugos ministerijos (KAM), šiuo metu jaučiamas itin didelis sveikatos priežiūros specialistų poreikis. Visais įmanomais būdais stengiamasi juos - nuo šeimos gydytojų iki psichiatrų - prisišaukti į Karo medicinos tarnybą. Ministerija žada kelti ir atlyginimus, tačiau įspėja, kad viskas priklausys nuo šalies ekonominės situacijos bei krašto apsaugos sistemai skiri... Skaityti plačiau

Paramedikai nustumti į šoną - padavėjai uždirba daugiau

2018.01.19
Lagaminus kraunasi ir svetur laimės ieško ne tik jaunieji gydytojai, bet ir paramedikai, kurie jaučiasi neįvertinti bei nustumti į šoną. „Kad galėtum išgyventi iš paramediko atlyginimo, tenka dirbti pusantro etato arba griebtis papildomo darbo. Kai kurie eina uždarbiauti padavėjais. Ką darysi – jie su arbatpinigiais gauna daugiau“, - pasakoja paramedikė Aleksandra i&scaro... Skaityti plačiau

Norvegų kalba kenkia sveikatai

2018.01.19
Prašau nemesti šio rašinio, kol bent pirmos dalies neperskaitysite. Nes pirma dalis yra visai ne apie tai, kas yra antroje jo daly. Taigi... Skaityti plačiau

Rezidentas: kartais pas gydytojus pacientai ateina kaip į kirpyklą

2018.01.05
Benediktas Jonuška – Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų chirurgijos skyriaus pirmų metų rezidentas. Tačiau jauno vyro veikla peržengia medicinos ribas. Jis - ir savanoris, ir muzikos didžėjus. Skaityti plačiau

Medikų pensijos - be privilegijų

2018.01.05
„Medikai nėra išskirti ir gauna pensijas kaip ir visi samdomi darbuotojai, priklausomai nuo atlyginimų dydžio ir nuo darbo stažo“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas prof. Romas Lazutka. Dėl indeksavimo kitų metų pradžioje pensijos visiems vidutiniškai didės 21 euru, o dėl perskaičiavimo – sukaupusiems ilgą draudimo stažą apie 9 eurus. Skaityti plačiau

Prof. Eugenijus Lesinskas: „Matai, kaip sistemoje gęsta jauni, protingi žmonės“

2017.12.08
„Šiame darbe pakankamai daug kūrybos - operacijos metu gali pasirinkti kelis kelias kryptis tai pačiai problemai spręsti. Tai kasdien teikia vis naujus iššūkius“, – sako VU ligoninės Santaros klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovas prof. dr. Eugenijus Lesinskas. Skaityti plačiau

Darius Jauniškis: „Atlyginimų klausimas - tik problemų aisbergo viršūnė“

2017.12.08
„Mūsų dažnai klausia, kodėl taip skubame, juk su Labanausku (Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas – aut. past.) buvo sutarta, kad atlyginimai nuo liepos didinami penkiolika procentų. Tačiau mes sakome, kad medikams atsibodo laukti. Sistema, kuri nesikeičia dešimtmečiais, privalo tai daryti“, - įsitikinęs naujasis Lietuvos medikų sąjūdžio vadovas Darius Jauniškis... Skaityti plačiau

Kaip pasididinti pensiją?

2017.11.24
Visi tie, kurie vartoja rusiškus, baltarusiškus ir kiniškus vaistus turi problemų. Na, neišsigąskite stipriai: problemų turite ne jūs, o jūsų vaistų tiekėjai. Nes šiandien jau šešiolikta diena, kai įsigaliojo naujoji vaistų įvežimo ne iš Europos Sąjungos valstybių tvarka. Dešimt pakuočių kartą per mėnesį. Ir ne daugiau. Žinoma, jums asmeniškai toki... Skaityti plačiau

Ko reikia sklandesniam nėštumui

2017.11.24
Nors Lietuvoje neišnešiotų kūdikių gimsta vos 5-6 procentai, kiekvieno tokio mažylio atėjimas į pasaulį tampa didžiuliu iššūkiu tiek šeimai, tiek medikams. Kas paskatina priešlaikinį gimdymą ir reikalinga sklandžiam nėštumui užtikrinti, kalbamės su Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadove prof. Meile Minka... Skaityti plačiau

Šimtadienis kitaip

2017.11.16
Pa­skelb­tas šim­ta­die­nis iki Lie­tu­vos Vals­ty­bės at­kū­ri­mo 100-me­čio, ku­ris bus mi­ni­mas ki­tų me­tų Va­sa­rio 16 die­ną. Vie­šo­je erd­vė­je mir­ga idė­jos Lie­tu­vai. Šimt­me­čio trau­ki­nys links­mai nu­puš­ka­vo link Rad­vi&s... Skaityti plačiau

Hipokrato priesaika - valdžios botagas priversti gydytojus dirbti daugiau

2017.11.13
Įsivaizduokim situaciją, kad Norvegijos karalius išleidžia įsakymą panaikinti eiles gydymo įstaigoje... „Na skirtumas tas, kad ten manoma, jog gydytojai žino geriau, kaip valdyti eiles. Gydytojas pasako, ko jam reikia, kad jis galėtų atlikti savo darbą“, – sako laikinasis Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkas Norvegijoje gydytoju psichiatru dirbantis Ramūnas Aranauskas. Skaityti plačiau

R.Masiliūnas: „Kas savaitę sulaukiu pasiūlymo išvykti“

2017.11.09
„Galima skųstis per mažais atlyginimais ar neadekvačiu darbo krūviu Lietuvoje. Tačiau gali tai priimti kaip galimybę keisti situaciją. Svarbu dalyvauti pačiam, identifikuoti problemas ir ieškoti sprendimų“, – sako laisvalaikio įvairioms visuomeninėms veikloms negailintis VUL Santaros klinikų gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas (30 m.). Skaityti plačiau

Kas sudės e.sveikatos prasikaltėlių dėlionę?

2017.11.03
Prieš savaitę Seimo Antikorupcijos komisijoje nagrinėjant e.sveikatos diegimo klausimą netrūko pasisakymų, kad sistema, turėjusi palengvinti ir duomenų perdavimą, ir medikų darbą, iš tikrųjų ne vienam sveikatos apsaugos ministrui tapo rakštimi, žinote, kokioje vietoje. Tai - ne pirmas kartas, kai ieškoma, kas išvaistė e.sveikatos pinigus ir kodėl ji buksuoja. Tiesa, kaži ar sė... Skaityti plačiau

Prof. Vytautas Kasiulevičius: „Keista, kad ta perdegusi sistema vis dar gali dirbti“

2017.11.02
Rytoj, penktadienį, Vilniuje Inovatyvios medicinos centre Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas, VU profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius kolegas, sveikatos politikus, nevyriausybinių organizacijų atstovus kviečia diskusijos apie tai, kas vyksta sveikatos sistemoje. Medikai sako besijaučiantys kaip nuvaryti arkliai, su kuriais žinome kas daroma, o jauni s... Skaityti plačiau

In­sul­to ri­zi­ką au­gi­na prie­šir­džių vir­pė­ji­mas

2017.10.26
„In­sul­tas – bjau­ri li­ga. Tik­rai nie­kam ne­pa­ta­riu juo sirg­ti. Ne­ap­si­mo­ka“, – sa­ko prieš pen­ke­rius me­tus in­sul­tą pa­ty­ręs Vil­niaus mies­to sa­vi­val­dy­bės šv. Kris­to­fo­ro ka­me­ri­nio or­kest­ro me­no va­do&... Skaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


Edgaras Diržius: „Nerimas – šiuolaikinės visuomenės rykštė“

Edgaras Diržius: „Nerimas – šiuolaikinės visuomenės rykštė“

Jaunųjų psichiatrų asociacijos prezidentas Edgaras Diržius (29 m.) teigia, kad šiuolaikinis pasaulis turi ydų, kenkiančių ž...
Galvos auglį pašalino prabudinę pacientę

Galvos auglį pašalino prabudinę pacientę

Bendrauti su medikais ir vykdyti prašomas komandas operacijos metu, kai tau atverta kaukolė – skamba kaip košm...

Budinti vaistinė


Apsišaukėliai siūlo pirkti vaistų

Apsišaukėliai siūlo pirkti vaistų

Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą (VVKT) ir Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) pasiekė pilietiškų asmenų skundai dėl ap...
„Pfizer“ direktorius metų pabaigoje paliks užimamas pareigas

„Pfizer“ direktorius metų pabaigoje paliks užimamas pareigas

Vienos didžiausių farmacijos įmonių pasaulyje „Pfizer“ generalinis direktorius Ianas Readas (Ianas Rydas) šių m...

Sveika šeima


Ieškome sveikų alternatyvų perdirbtai mėsai

Perdirbta mėsa (dešros, dešrelės, kumpiai, vyniotiniai ir pan.), kurios galiojimo laikas pratęstas ją rūkant, sūdant, džiovinant, vytinant, konservuojant, nėra sveikas pasirinkimas. Tačiau parduotuvėje vis tiek imame iš lentynos, dedame į pirkinių krepšelį, nešame į namus. Gal pamėginkim šį į...

Sveikatos horoskopas


Spalio 15-21 d.

Avi­nas
Ant­ra­die­nį dau­giau dė­me­sio skir­ki­te šei­mos na­riams, neuž­si­sklęs­ki­te sa­vy­je. Tre­čia­die­nį bus di­des­nė ava­ri­jų ti­ki­my­bė. Savaitgalį bū­si­te ener­gin­gi ir veik­lūs, ta­čiau sten­ki­tės ne­iš­eik­vo­ti vi­sos su­kaup­tos ener­gi­jos.

Fotoreportažas


Svetur


Dirbtinis intelektas - sergantiems Parkinsono liga

Tikimasi, kad per paskutinį dešimtmetį ypač suaktyvėję dirbtinio intelekto technologijų tyrimai bei taikymas leis pasiekti perversmą daugelyje sričių, įskaitant ir mediciną bei sveikatos priežiūrą. Galvojantieji, jog pokyčiai laukia tik tolimoje ateityje, klysta. Šią savaitę paskelbtas daug žadantis atradimas – di...

Redakcijos skiltis


Komentarai


Ar popiežius jums buvo nuobodus?
Henrikas Vaitiekūnas Ar popiežius jums buvo nuobodus?
Nepriklausomi, bet dar nelaisvi
Gintarė Deržanauskienė Nepriklausomi, bet dar nelaisvi
Maitinimo revoliucija: nevykęs A. Verygos receptas
Raminta Popovienė Maitinimo revoliucija: nevykęs A. Verygos receptas

Naujas numeris

Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica