Paramedikai nustumti į šoną - padavėjai uždirba daugiau

Deimantė Gruodė
2018-01-19
Lagaminus kraunasi ir svetur laimės ieško ne tik jaunieji gydytojai, bet ir paramedikai, kurie jaučiasi neįvertinti bei nustumti į šoną. „Kad galėtum išgyventi iš paramediko atlyginimo, tenka dirbti pusantro etato arba griebtis papildomo darbo. Kai kurie eina uždarbiauti padavėjais. Ką darysi – jie su arbatpinigiais gauna daugiau“, - pasakoja paramedikė Aleksandra iš Vilniaus.
Paramedikai nustumti į šoną - padavėjai uždirba daugiau
„Darbą greitojoje pagalboje pasirenki tikrai ne dėlto, kad jis būtų itin pelningas. Kad galėtum išgyventi iš paramediko atlyginimo, tenka dirbti pusantro etato arba ieškoti papildomo darbo. Aš dirbau pardavėja. Pardavinėjau laikrodžius ir papuošalus“, - pasakoja paramedikė Aleksandra Kutyreva.
Uždarbiauja kur tik gali
„Darbą greitojoje pagalboje pasirenki tikrai ne dėlto, kad jis būtų itin pelningas. Kad galėtum išgyventi iš paramediko atlyginimo, tenka dirbti pusantro etato arba ieškoti papildomo darbo. Aš dirbau pardavėja. Pardavinėjau laikrodžius ir papuošalus“, - pasakoja paramedikė Aleksandra Kutyreva.
Anot jos, nėra sudarytos sąlygos, kad paramedikas galėtų ramiai gyventi, teikti kokybiškas paslaugas ir negalvotų apie tai, kaip jam išgyventi.
 
„Gerai, kad Vilniuje bent jau pasirūpinta įranga, priemonėmis. Bet ir šios, tarkime, pirštinės yra vienos pigesnių - nepatogios ir besidedant plyšta. Galvojama tikrai ne apie tai, kad mums būtų patogiau, o kad būtų kuo pigiau. Darbo krūvis irgi milžiniškas, atlyginimai - nedideli. Pasakoma, kad jeigu tau kas nepatinka, niekas tavęs čia nelaiko“, - pasakoja Aleksandra.
 
Prilyginti sanitarams
Paramedikams, kaip ir jauniems gydytojams, belieka dairytis į svečias šalis, kur darbo užmokestis solidesnis, darbo krūviai – sureguliuoti. „Domiuosi Vokietija, kur darbo užmokestis geresnis. Ateityje galbūt išvyksiu, nes kalbos įgūdžių turiu, esu gyvenęs Vokietijoje ir susipažinęs su jų sveikatos sistema. Tai turbūt pirmoji šalis, kur norėčiau išvažiuoti“, - sako paramedikas iš Kauno Antanas Griunius.
 
„Mes, paramedikai, jaučiamės skriaudžiami. Prilyginti sanitarams. Toli gražu ne visi suvokia, ką veikiame. Ypač senoji karta sako: ai, paramedikai... ką jie sugeba. Kai ką iš tikrųjų sugebame. Žinoma, gydytojai mokosi ilgiau, jų darbo pobūdis, žinios ir įgūdžiai visai kitokie. Paramedikų specializacija siaura. Mes gydyti nemokame. Mokame gelbėti“, - sako dabar vaiko priežiūros atostogose esanti paramedikė Aleksandra.
 
Į vieną vietą stoja šeši
„Paramedikų atlyginimas už etatą yra daugiau negu minimumas – apie keturis šimtus trisdešimt eurų. Vis dėlto paramedikų profesija, bent praėjusiais metais, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre buvo populiariausia. Šiemet, man atrodo, buvo šeši stojantieji į vieną vietą. Nepaisant mažo atlyginimo, šios profesijos prestižas nesmunka. Kai kurie LSMU studentai, pasirinkę gydytojo specialybę, įgyja ir paramediko profesiją. Tai jiems aktualu, nes iš karto po dvejų metų, jei įsidarbina greitosios pagalbos stotyje, įgyja būsimam gydytojui itin naudingos praktikos.
Paramediko profesiją gali baigti ir tūkstančiais per metus. Bus daug mokytų žmonių, kurie galės suteikti pagalbą civiliniame gyvenime, kol atvažiuos specializuota greitoji medicinos pagalba“, - sako Lietuvos paramedikų asociacijos prezidentas Rytis Malašauskas.
Anot jo, paramedikai dažniausiai dirba greitosios pagalbos stotyse arba priėmimo skyriuose. Tačiau ne visiems pasiseka susirasti darbą.
 
„Daugiausiai paramedikų dirba Kauno miesto greitojoje. Dabar pradėjo priiminėti ir kai kurie rajonai, nes seniau į juos buvo žiūrima itin atsargiai. Paramedikas pagal kompetencijas sprendimus priima pats, bet, pavyzdžiui, dėl vaistų leidimo turi konsultuotis su pamainos budinčiu gydytoju. Rajonai nelabai nori tokių specialistų, nes neturi budinčių gydytojų. O Kauno miestas turi ir mes sėkmingai dirbame“, - sako R.Malašauskas.
O kaip yra su karo medikais? „Jie finansuojami visai kitos sistemos, tad jų atlyginimai didesni“, - sako R.Malašauskas.

 
Komentaras
Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja GMP paslaugos organizavimui Vanda Pumputienė:

- Žinoma, paramedikai oriai kol kas negali gyventi ir ieško įvairiausių galimybių. Kaip ir visiems – kaimas didelis, o pinigų mažai. Tiek paramedikų, tiek skubiosios pagalbos medikų, kurie važiuoja į iškvietimą, darbas sudėtingas. Jie gali atsidurti pavojuje. Pavyzdžiui, kartą budėjau reanimacinėje brigadoje ir iškvietė dėl širdies priepuolio. Visada eidavau pirmoji ir drąsiai. O ten sutrikusios psichikos žmogus paleido kirvį ir šis įsmigo į duris palei mano ausį. Mažai trūko, kad pataikytų į galvą. Dabar dažniausiai po vieną nebeinama, o dviese. Įsivaizduokite, jei darbuotoja viena atsiduria naktį kokioje Subačiaus gatvėje arba už stoties Naujininkų rajone, arba važiuoja į taborą, kur pilna narkomanų. Nežinai, ką ten surasi. Tai iš tikrųjų pavojingas ir nenuspėjamas darbas.

 
Karo medikams finansiškai geriau 

„Siekiame stiprinti profesinę karo tarnybą, tad atlyginimų kėlimas yra vienas būtinų elementų, didinant jos patrauklumą, ir tai galioja kalbant apie visus karius, neišskiriant karo medikų ar paramedikų. Didėjantį krašto apsaugos finansavimą pirmiausiai turėtų pajusti kariai – per tarnybos sąlygų ir karių aprūpinimo gerinimą, socialinės paramos paketo bei motyvavimo sistemos tobulinimą. Tai viena mūsų prioritetinių veiklos sričių“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
 
Karo gydytojų, paramedikų ir gydytojų padėjėjų atlyginimai apskaičiuojami pagal įgytą karinį laipsnį bei tarnybos metus. O karo gydytojų atlyginimas apskaičiuojamas dar atsižvelgiant į turimą kvalifikacinę kategoriją. Pavyzdžiui, karo gydytojo padėjėjo pareigas ir paramediko pareigas gali eiti jaunesnieji eiliniai, eiliniai, vyr. eiliniai, seržantai specialistai, vyr. seržantai specialistai, vyr. seržantai, štabo seržantai, štabo seržantai specialistai. Karo gydytojų padėjėjais taip pat gali būti ir štabo seržantai specialistai, o karo gydytojai privalo turėti ne mažesnį kaip kapitono laipsnį.
 
Anot ministerijos atstovų, paramediko ar gydytojo padėjėjo, turinčio jaunesniojo eilinio laipsnį (pirmaisiais tarnybos metais) apskaičiuotas atlyginimas kartu su maistpinigiais atskaičius mokesčius sudarytų apie 780 Eur per mėnesį. Paramediko ar gydytojo padėjėjo, turinčio seržanto specialisto laipsnį (pirmaisiais tarnybos metais) apskaičiuotas atlyginimas kartu su maistpinigiais atskaičius mokesčius sudarytų apie 953 Eur per mėnesį. Karo gydytojo, turinčio kapitono laipsnį ir III kvalifikacinę kategoriją (I-ais tarnybos metais) apskaičiuotas atlyginimas kartu su maistpinigiais atskaičius mokesčius sudarytų apie 1345 Eur per mėnesį.

 
 

Komentuoti:

Vardas:
El.paštas:
Komentaras:

Ar dosnūs britų pasiūlymai išvilios mūsų šeimos gydytojus

2018.02.12
„Tikrai nereklamuoju emigracijos, bet tiesiog mūsų medikai yra priversti vergauti ir dirbti nežmonišku krūviu už varganą algą, kuri niekada tau neleis gyventi oriai“, – sako pagal „NHS England“ programą jau penkis mėnesius Jungtinėje Karalystėje dirbantis 33-ejų šeimos gydytojas Darius (vardas pakeistas ir redakcijai žinomas, – red. past.). Skaityti plačiau

N.Klimas: „Kasdien susidurdamas su mirtimi labiausiai vertinu gyvenimą“

2018.02.12
Gydytojas anesteziologas reanimatologas Nerijus Klimas, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Anesteziologijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėjas, darbe kiekvieną dieną susiduria su mirtimi, o laisvalaikiu – ieško vėjo iššūkių. Tačiau, anot gydytojo, nei mirties, nei vėjo nugalėti neįmanoma, galima tik prie to prisitaikyti, išgyventi. Skaityti plačiau

Audrius Dulskas: „Tiesiog „lipdai“ save po gabaliuką“

2018.02.12
„Jei vieni pacientai džiaugiasi jaunu gydytoju, kiti teiraujasi, kiek operacijų esu atlikęs, prašo rekomenduoti kitą specialistą. Nors kas savaitę atlieku penkias šešias operacijas, tikrai nebandau įtikinti, kad esu pats geriausias. Dar iki to reikia daug dirbti“, – sako Nacionalinio vėžio instituto chirurgas onkologas doc. dr. Audrius Dulskas (34 m.). Skaityti plačiau

Įsibėgėjant gripo sezonui pravers eteriniai aliejai

2018.01.29
Įsibėgėjus peršalimų bei gripo sezonui sveikesnę aplinką gali padėti sukurti eteriniai aliejai. Daugelis jų turi efektyvių komponentų, kurių savybės leidžia sunaikinti ne tik virusus, bet ir bakterijas ar grybelius. Skaityti plačiau

Raimondas Kuodis: „Turim neadekvačią sistemą su pseudo draudimu“

2018.01.29
„Daug kalbame apie e.sveikatą, bet iš principo ją blogai suprantame. E.sveikata pirmiausia yra ekonominė, o tik po to elektroninė. Tikroji e.sveikata pirmiausia turi būti susijusi su kaštų analize, eilių administravimu ir ištekliais“, – sako  Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis (46 m.). Skaityti plačiau

Aūūū, kur jūs, karo medikai?

2018.01.29
Anot Krašto apsaugos ministerijos (KAM), šiuo metu jaučiamas itin didelis sveikatos priežiūros specialistų poreikis. Visais įmanomais būdais stengiamasi juos - nuo šeimos gydytojų iki psichiatrų - prisišaukti į Karo medicinos tarnybą. Ministerija žada kelti ir atlyginimus, tačiau įspėja, kad viskas priklausys nuo šalies ekonominės situacijos bei krašto apsaugos sistemai skiri... Skaityti plačiau

Politikai diskutuoja, gydymo įstaigos... bankrutuoja

2018.01.19
Apie tai, jog mūsų sveikatos apsaugos sistemai reikia kardinalių permainų, pastarąsias savaites negirdėjo turbūt tik tas, kuris nesupranta lietuviškai. Jų reikalauja ir į gatves išėję jaunieji gydytojai, ir Lietuvos medikų sąjūdis. O štai likimo valiai paliktų periferijos gydymo įstaigų vadovai prabyla apie bankrotus ir svarsto, ar ligoninėms išnykus iš žemėlapio pirminiai sve... Skaityti plačiau

Norvegų kalba kenkia sveikatai

2018.01.19
Prašau nemesti šio rašinio, kol bent pirmos dalies neperskaitysite. Nes pirma dalis yra visai ne apie tai, kas yra antroje jo daly. Taigi... Skaityti plačiau

Rezidentas: kartais pas gydytojus pacientai ateina kaip į kirpyklą

2018.01.05
Benediktas Jonuška – Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų chirurgijos skyriaus pirmų metų rezidentas. Tačiau jauno vyro veikla peržengia medicinos ribas. Jis - ir savanoris, ir muzikos didžėjus. Skaityti plačiau

Medikų pensijos - be privilegijų

2018.01.05
„Medikai nėra išskirti ir gauna pensijas kaip ir visi samdomi darbuotojai, priklausomai nuo atlyginimų dydžio ir nuo darbo stažo“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas prof. Romas Lazutka. Dėl indeksavimo kitų metų pradžioje pensijos visiems vidutiniškai didės 21 euru, o dėl perskaičiavimo – sukaupusiems ilgą draudimo stažą apie 9 eurus. Skaityti plačiau

Prof. Eugenijus Lesinskas: „Matai, kaip sistemoje gęsta jauni, protingi žmonės“

2017.12.08
„Šiame darbe pakankamai daug kūrybos - operacijos metu gali pasirinkti kelis kelias kryptis tai pačiai problemai spręsti. Tai kasdien teikia vis naujus iššūkius“, – sako VU ligoninės Santaros klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovas prof. dr. Eugenijus Lesinskas. Skaityti plačiau

Darius Jauniškis: „Atlyginimų klausimas - tik problemų aisbergo viršūnė“

2017.12.08
„Mūsų dažnai klausia, kodėl taip skubame, juk su Labanausku (Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas – aut. past.) buvo sutarta, kad atlyginimai nuo liepos didinami penkiolika procentų. Tačiau mes sakome, kad medikams atsibodo laukti. Sistema, kuri nesikeičia dešimtmečiais, privalo tai daryti“, - įsitikinęs naujasis Lietuvos medikų sąjūdžio vadovas Darius Jauniškis... Skaityti plačiau

Kaip pasididinti pensiją?

2017.11.24
Visi tie, kurie vartoja rusiškus, baltarusiškus ir kiniškus vaistus turi problemų. Na, neišsigąskite stipriai: problemų turite ne jūs, o jūsų vaistų tiekėjai. Nes šiandien jau šešiolikta diena, kai įsigaliojo naujoji vaistų įvežimo ne iš Europos Sąjungos valstybių tvarka. Dešimt pakuočių kartą per mėnesį. Ir ne daugiau. Žinoma, jums asmeniškai toki... Skaityti plačiau

Ko reikia sklandesniam nėštumui

2017.11.24
Nors Lietuvoje neišnešiotų kūdikių gimsta vos 5-6 procentai, kiekvieno tokio mažylio atėjimas į pasaulį tampa didžiuliu iššūkiu tiek šeimai, tiek medikams. Kas paskatina priešlaikinį gimdymą ir reikalinga sklandžiam nėštumui užtikrinti, kalbamės su Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadove prof. Meile Minka... Skaityti plačiau

Šimtadienis kitaip

2017.11.16
Pa­skelb­tas šim­ta­die­nis iki Lie­tu­vos Vals­ty­bės at­kū­ri­mo 100-me­čio, ku­ris bus mi­ni­mas ki­tų me­tų Va­sa­rio 16 die­ną. Vie­šo­je erd­vė­je mir­ga idė­jos Lie­tu­vai. Šimt­me­čio trau­ki­nys links­mai nu­puš­ka­vo link Rad­vi&s... Skaityti plačiau

Hipokrato priesaika - valdžios botagas priversti gydytojus dirbti daugiau

2017.11.13
Įsivaizduokim situaciją, kad Norvegijos karalius išleidžia įsakymą panaikinti eiles gydymo įstaigoje... „Na skirtumas tas, kad ten manoma, jog gydytojai žino geriau, kaip valdyti eiles. Gydytojas pasako, ko jam reikia, kad jis galėtų atlikti savo darbą“, – sako laikinasis Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkas Norvegijoje gydytoju psichiatru dirbantis Ramūnas Aranauskas. Skaityti plačiau

R.Masiliūnas: „Kas savaitę sulaukiu pasiūlymo išvykti“

2017.11.09
„Galima skųstis per mažais atlyginimais ar neadekvačiu darbo krūviu Lietuvoje. Tačiau gali tai priimti kaip galimybę keisti situaciją. Svarbu dalyvauti pačiam, identifikuoti problemas ir ieškoti sprendimų“, – sako laisvalaikio įvairioms visuomeninėms veikloms negailintis VUL Santaros klinikų gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas (30 m.). Skaityti plačiau

Kas sudės e.sveikatos prasikaltėlių dėlionę?

2017.11.03
Prieš savaitę Seimo Antikorupcijos komisijoje nagrinėjant e.sveikatos diegimo klausimą netrūko pasisakymų, kad sistema, turėjusi palengvinti ir duomenų perdavimą, ir medikų darbą, iš tikrųjų ne vienam sveikatos apsaugos ministrui tapo rakštimi, žinote, kokioje vietoje. Tai - ne pirmas kartas, kai ieškoma, kas išvaistė e.sveikatos pinigus ir kodėl ji buksuoja. Tiesa, kaži ar sė... Skaityti plačiau

Prof. Vytautas Kasiulevičius: „Keista, kad ta perdegusi sistema vis dar gali dirbti“

2017.11.02
Rytoj, penktadienį, Vilniuje Inovatyvios medicinos centre Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas, VU profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius kolegas, sveikatos politikus, nevyriausybinių organizacijų atstovus kviečia diskusijos apie tai, kas vyksta sveikatos sistemoje. Medikai sako besijaučiantys kaip nuvaryti arkliai, su kuriais žinome kas daroma, o jauni s... Skaityti plačiau

In­sul­to ri­zi­ką au­gi­na prie­šir­džių vir­pė­ji­mas

2017.10.26
„In­sul­tas – bjau­ri li­ga. Tik­rai nie­kam ne­pa­ta­riu juo sirg­ti. Ne­ap­si­mo­ka“, – sa­ko prieš pen­ke­rius me­tus in­sul­tą pa­ty­ręs Vil­niaus mies­to sa­vi­val­dy­bės šv. Kris­to­fo­ro ka­me­ri­nio or­kest­ro me­no va­do&... Skaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


Nuo leukemijos išgelbėjo brolio kaulų čiulpai

Nuo leukemijos išgelbėjo brolio kaulų čiulpai

Septynerių Stepą galima laikyti tikru laimės kūdikiu – atsitiktinai diagnozuotas itin retas sindromas leido užbėgti už akių ...
Kaune gimusiems „šimtmečio kūdikiams“ – dovana su istorine verte

Kaune gimusiems „šimtmečio kūdikiams“ – dovana su istorine verte

Prekybos ir laisvalaikio centras „Mega“ valstybės atkūrimo šimtmečio proga sveikins net 500 Kaune gimusių &bdqu...

Budinti vaistinė


„Euroapotheca“ leista įsigyti vaistinių tinklą Švedijoje

„Euroapotheca“ leista įsigyti vaistinių tinklą Švedijoje

Nerijaus Numavičiaus valdomos „Vilniaus prekybos“ grupės bendrovei „Euroapotheca“, turinčiai vieną didžiau...
„Camelia“ ir „Benu“ vaistinės investicijoms į atsinaujinimą šiemet skirs milijonus

„Camelia“ ir „Benu“ vaistinės investicijoms į atsinaujinimą šiemet skirs milijonus

Didieji vaistinių tinklai pernai toliau didino įtaką užimdami nuomojamus plotus naujuose prekybos centruose ir gydymo įstaigose. T...

Sveika šeima


Kaip valgydinti susirgusį vaiką

Natūralu, kad vaikui susirgus pasikeičia ir jo įprastas mitybos režimas. Vis dėlto nemaža dalis tėvų, perdėtai rūpindamiesi atžala ir bet kokia kaina besistengdami įsiūlyti maisto gali padaryti ir meškos paslaugą. Tad ką reikėtų žinoti apie vaiko valgydinimą slaugant jį namie?

Sveikatos horoskopas


Vasario 19-25 d.

Avi­nas
Pir­ma­die­nį ne­val­gy­ti ašt­rių pa­tie­ka­lų ir rie­bios mė­sos. Ant­ra­die­nį bus nau­din­gas ma­sa­žas bei mai­ti­na­mo­sios vei­do kau­kės. Ket­vir­ta­die­nį nevar­gin­kite sa­vęs di­de­liu fi­zi­niu krū­viu, re­a­liai ver­tin­ki­te sa­vo jė­gas.
 

Fotoreportažas


Svetur


Juoktis iš savęs naudinga psichikai

Prie tokios išvados priėjo Ispanijos mokslinikai, nagrinėję, kaip skirtingi humoro stiliai veikia psichologinę žmogaus būseną.

Komentarai


Daktare, duokite gyvenimo
Jurga Marcinkevičiūtė Daktare, duokite gyvenimo
Dėl seksualinio priekabiavimo – prabilti drąsiau, reaguoti žaibiškai
Vilija Blinkevičiūtė Dėl seksualinio priekabiavimo – prabilti drąsiau, reaguoti žaibiškai
Apie sugrįžimą į Lietuvą, arba pirmoji iliuzija
Palmira Rudalevičienė Apie sugrįžimą į Lietuvą, arba pirmoji iliuzija

Naujas numeris