N.Klimas: „Kasdien susidurdamas su mirtimi labiausiai vertinu gyvenimą“

Liana Binkauskienė
2018-02-12
Gydytojas anesteziologas reanimatologas Nerijus Klimas, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Anesteziologijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėjas, darbe kiekvieną dieną susiduria su mirtimi, o laisvalaikiu – ieško vėjo iššūkių. Tačiau, anot gydytojo, nei mirties, nei vėjo nugalėti neįmanoma, galima tik prie to prisitaikyti, išgyventi.
N.Klimas: „Kasdien susidurdamas su mirtimi labiausiai vertinu gyvenimą“
- Kas jūsų darbe sudėtingiausia?
- Sudėtingiausia yra bendravimas su pacientų artimaisiais. Ypač su tais, kurie turi išankstinį neigiamą požiūrį ir nepasitikėjimą medikais. Paciento giminės girdi ir mato tik tai, ką nori. Kaltę dėl artimojo ligos linkę suversti medikams. Dažnai mano klausimas: „Ar mes kalti dėl jūsų artimojo ligos? Mes tik norime jam padėti“ priverčia artimuosius susimąstyti. Paradoksalu, kad kuo labiau užleista liga ar apleistas pacientas, tuo labiau artimieji pretenzingi. Galbūt tai būdas vengti atsakomybės?
 
Nemėgstu prognozuoti ligos išeičių ir klausimo: „Kiek procentų, kad ligonis išgyvens?“ Man patinka, kai žmonės užduoda klausimus prieš tai pasiskaitę apie ligą.
Visgi dažniausiai artimieji vertina mūsų pastangas išgelbėti gyvybę. Seniau gydytojai neturėjo galimybių padėti kritinės būklės ir mirštantiems pacientams, tačiau turėjo laiko bendrauti ir užuojautai reikšti. Dabar atvirkščiai: turime įrangos, medikamentų, žinių, bet nebeturime laiko bendravimui. Tikriausiai dėl to ir kyla problemos.
 
- Su kokiais iššūkiais šiandien susiduria anesteziologijos specialistai Lietuvoje ir pasaulyje?
- Operacijos ir intervencijos atliekamos praktiškai nebeatsižvelgiant į paciento amžių. Chirurgams nėra didelio skirtumo operuojant dvidešimtmetį ar aštuoniasdešimtmetį. Tačiau anesteziologams – tai didelis skirtumas dėl gretutinių ligų. Didėja laparoskopiškai atliekamų operacijų spektras. Tokios operacijos suteikia greitesnį sveikimą, mažesnį skausmingumą, greitesnę reabilitaciją ir kartu didesnį ligonio pasitenkinimą, tačiau tai dažnai būna iššūkis anesteziologams. Šių operacijų metu dirbtinai sukeltas intraabdominalinio slėgio padidėjimas, tam tikros ligonio padėtys trikdo hemodinamiką, keičia širdies padėtį, didina pasipriešinimą kvėpavimo takuose, trikdo kraujotaką vidaus organuose.
 
Nepageidaujami efektai ypač ryškūs pacientams, turintiems ryškią gretutinę patologiją, kas nėra reta garbingo amžiaus pacientų grupėje. Vyresnio amžiaus pacientams atliekamos ir didelės apimties širdies operacijos, kurios anksčiau nebuvo daromos. Taip pat didelės apimties radikalios onkologinės operacijos – ilgos trukmės, traumatiškos, sukeliančios didelį uždegiminį atsaką.
Anesteziologo vaidmuo, siekiant gero galutinio rezultato, labai svarbus. Mūsų pagrindinis tikslas yra paciento saugumas. Anestezijos būdo, stebėsenos, medikamentų parinkimas ir žinios leidžia susidoroti su šiais iššūkiais. Į klausimą: „Kokios anesteziologijos ir intensyvios terapijos skyriaus stipriosios pusės? pusiau juokais atsakau: „Nestabdome kitų ligoninės skyrių progreso“.
 
Išvysčius technologijas atsirado terapinio atkaklumo aspektas, tačiau su šiuo reiškiniu kasdien susiduriantys medikai kelia iš pirmo žvilgsnio šventvagišką klausimą: ar tikrai visada ir bet kokia kaina reikia žmogų gaivinti? Kokia jūsų nuomonė šiuo klausimu? 
- Reanimacijos skyriai daugeliui asocijuojasi su mirtimi. Net dalis gydytojų laikosi nuomonės, kad ligoniai turi mirti tik reanimacijos skyriuose. Mano nuomone, atvirkščiai, intensyvios terapijos skyriai – vieta, kur visomis įmanomomis priemonėmis kovojama už gyvybę. Kritiškai sunkios būklės ar gaivinamiems ligoniams patekus į intensyvios terapijos skyrių pirmiausiai imamasi visų priemonių jų gyvybei išgelbėti. Būna, kad atgaivinus ligonį, sužinome, jog jis serga išplitusia, nepagydoma onkologine liga. Pagal dabartinę įstatyminę bazę, kitaip elgtis ir negalime – privalome gaivinti visus ligonius. Manau, kad tai - neteisinga. Tai jau ne terapinis atkaklumas ar užsispyrėliškas gydymas, bet terapinė tironija. Šį terminą išgirdau iš Telšių vyskupo Kęstučio Kėvalo.
 
Agresyvių gyvybę gelbstinčių intervencijų taikymas terminalinių būklių pacientams, nesitikint gerų rezultatų ir kurios kliniškai bei etiškai neadekvačios, yra pagrindinė medikų moralinio nepasitenkinimo priežastis. Tai blogina bendravimą tarp gydytojų ir slaugytojų, sukelia bejėgiškumo jausmą, nejautrumą, blogėja darbo kokybė.
Nenorėčiau, kad taip būtų elgiamasi su manimi.
 
Nepagydomomis ligomis sergantiems ligoniams neturėtų būti taikomas gaivinimas ar gydymas intensyvios terapijos skyriuose. Jie turi būti gydomi paliatyvios terapijos ar slaugos skyriuose, jiems turi būti užtikrinta kokybiška slauga, skausmo gydymas.
Į šiuos aktualius klausimus jau atkreiptas valdžios dėmesys, Seime sudaryta darbo grupė, todėl tikiuosi, jog ši problema bus išspręsta.
 
- Jums dažnai tenka pranešti blogą žinią paciento artimiesiems... 
- Būti iš anksto pasiruošus įvairioms reakcijoms – mūsų darbo dalis. Tačiau sunkiausia, kai supranti, kad galimybės padėti yra išsemtos. Tada apima bejėgiškumo jausmas. Pergalvoji, ar tikrai viską padarei ? Gal ką nors reikėjo daryti kitaip?
Tai skatina labiau tobulėti, domėtis naujovėmis ir eiti pirmyn.
 
- Papasakokite, koks jūsų laisvalaikis, kaip atsipalaiduojate?
- Esu aktyvaus poilsio šalininkas. Stengiuosi išnaudoti Klaipėdos privalumus: jūrą, dviračių takus. Lankau crossfit (energingos treniruotės, kurios susideda iš treniruočių su svoriais, aerobikos ir gimnastikos, – red. past.) treniruotes tris keturis kartus per savaitę, važinėju dviračiu, plaukioju baseine, tačiau pirmenybę teikiu jėgos aitvarams. Vėjuotomis dienomis visada stengiuosi ištrūkti prie jūros ar marių. Žiemą renkuosi snieglentę.
Jėgos aitvarai, snieglenčių sportas – tai aktyvi veikla gamtoje. Tada apie nieką kitą pagalvoti nėra laiko ir geriausiai pailsi galva.
Pirmadieniais, kaip į darbą, einu į Roberto Petrausko organizuojamas „Protų kovas“.
Kultūriniu gyvenimu rūpinasi žmona – lankomės koncertuose, spektakliuose.
 
Kiekvieną dieną susidurdamas su mirtimi, ką labiausiai vertinate gyvenime? 
- Patį gyvenimą.

 
Trumpa dosjė
VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės Anesteziologijos –intensyvios terapijos skyriaus vedėjas;
Gydytojas anesteziologas reanimatologas (nuo 1999 metų);
Lietuvos anesteziologų-reanimatologų draugijos Tarybos narys;
Baigė Kauno medicinos akademiją (1995 m.)


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
El.paštas:
Komentaras:

Ar dosnūs britų pasiūlymai išvilios mūsų šeimos gydytojus

2018.02.12
„Tikrai nereklamuoju emigracijos, bet tiesiog mūsų medikai yra priversti vergauti ir dirbti nežmonišku krūviu už varganą algą, kuri niekada tau neleis gyventi oriai“, – sako pagal „NHS England“ programą jau penkis mėnesius Jungtinėje Karalystėje dirbantis 33-ejų šeimos gydytojas Darius (vardas pakeistas ir redakcijai žinomas, – red. past.). Skaityti plačiau

Audrius Dulskas: „Tiesiog „lipdai“ save po gabaliuką“

2018.02.12
„Jei vieni pacientai džiaugiasi jaunu gydytoju, kiti teiraujasi, kiek operacijų esu atlikęs, prašo rekomenduoti kitą specialistą. Nors kas savaitę atlieku penkias šešias operacijas, tikrai nebandau įtikinti, kad esu pats geriausias. Dar iki to reikia daug dirbti“, – sako Nacionalinio vėžio instituto chirurgas onkologas doc. dr. Audrius Dulskas (34 m.). Skaityti plačiau

Įsibėgėjant gripo sezonui pravers eteriniai aliejai

2018.01.29
Įsibėgėjus peršalimų bei gripo sezonui sveikesnę aplinką gali padėti sukurti eteriniai aliejai. Daugelis jų turi efektyvių komponentų, kurių savybės leidžia sunaikinti ne tik virusus, bet ir bakterijas ar grybelius. Skaityti plačiau

Raimondas Kuodis: „Turim neadekvačią sistemą su pseudo draudimu“

2018.01.29
„Daug kalbame apie e.sveikatą, bet iš principo ją blogai suprantame. E.sveikata pirmiausia yra ekonominė, o tik po to elektroninė. Tikroji e.sveikata pirmiausia turi būti susijusi su kaštų analize, eilių administravimu ir ištekliais“, – sako  Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis (46 m.). Skaityti plačiau

Aūūū, kur jūs, karo medikai?

2018.01.29
Anot Krašto apsaugos ministerijos (KAM), šiuo metu jaučiamas itin didelis sveikatos priežiūros specialistų poreikis. Visais įmanomais būdais stengiamasi juos - nuo šeimos gydytojų iki psichiatrų - prisišaukti į Karo medicinos tarnybą. Ministerija žada kelti ir atlyginimus, tačiau įspėja, kad viskas priklausys nuo šalies ekonominės situacijos bei krašto apsaugos sistemai skiri... Skaityti plačiau

Paramedikai nustumti į šoną - padavėjai uždirba daugiau

2018.01.19
Lagaminus kraunasi ir svetur laimės ieško ne tik jaunieji gydytojai, bet ir paramedikai, kurie jaučiasi neįvertinti bei nustumti į šoną. „Kad galėtum išgyventi iš paramediko atlyginimo, tenka dirbti pusantro etato arba griebtis papildomo darbo. Kai kurie eina uždarbiauti padavėjais. Ką darysi – jie su arbatpinigiais gauna daugiau“, - pasakoja paramedikė Aleksandra i&scaro... Skaityti plačiau

Politikai diskutuoja, gydymo įstaigos... bankrutuoja

2018.01.19
Apie tai, jog mūsų sveikatos apsaugos sistemai reikia kardinalių permainų, pastarąsias savaites negirdėjo turbūt tik tas, kuris nesupranta lietuviškai. Jų reikalauja ir į gatves išėję jaunieji gydytojai, ir Lietuvos medikų sąjūdis. O štai likimo valiai paliktų periferijos gydymo įstaigų vadovai prabyla apie bankrotus ir svarsto, ar ligoninėms išnykus iš žemėlapio pirminiai sve... Skaityti plačiau

Norvegų kalba kenkia sveikatai

2018.01.19
Prašau nemesti šio rašinio, kol bent pirmos dalies neperskaitysite. Nes pirma dalis yra visai ne apie tai, kas yra antroje jo daly. Taigi... Skaityti plačiau

Rezidentas: kartais pas gydytojus pacientai ateina kaip į kirpyklą

2018.01.05
Benediktas Jonuška – Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų chirurgijos skyriaus pirmų metų rezidentas. Tačiau jauno vyro veikla peržengia medicinos ribas. Jis - ir savanoris, ir muzikos didžėjus. Skaityti plačiau

Medikų pensijos - be privilegijų

2018.01.05
„Medikai nėra išskirti ir gauna pensijas kaip ir visi samdomi darbuotojai, priklausomai nuo atlyginimų dydžio ir nuo darbo stažo“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas prof. Romas Lazutka. Dėl indeksavimo kitų metų pradžioje pensijos visiems vidutiniškai didės 21 euru, o dėl perskaičiavimo – sukaupusiems ilgą draudimo stažą apie 9 eurus. Skaityti plačiau

Prof. Eugenijus Lesinskas: „Matai, kaip sistemoje gęsta jauni, protingi žmonės“

2017.12.08
„Šiame darbe pakankamai daug kūrybos - operacijos metu gali pasirinkti kelis kelias kryptis tai pačiai problemai spręsti. Tai kasdien teikia vis naujus iššūkius“, – sako VU ligoninės Santaros klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovas prof. dr. Eugenijus Lesinskas. Skaityti plačiau

Darius Jauniškis: „Atlyginimų klausimas - tik problemų aisbergo viršūnė“

2017.12.08
„Mūsų dažnai klausia, kodėl taip skubame, juk su Labanausku (Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas – aut. past.) buvo sutarta, kad atlyginimai nuo liepos didinami penkiolika procentų. Tačiau mes sakome, kad medikams atsibodo laukti. Sistema, kuri nesikeičia dešimtmečiais, privalo tai daryti“, - įsitikinęs naujasis Lietuvos medikų sąjūdžio vadovas Darius Jauniškis... Skaityti plačiau

Kaip pasididinti pensiją?

2017.11.24
Visi tie, kurie vartoja rusiškus, baltarusiškus ir kiniškus vaistus turi problemų. Na, neišsigąskite stipriai: problemų turite ne jūs, o jūsų vaistų tiekėjai. Nes šiandien jau šešiolikta diena, kai įsigaliojo naujoji vaistų įvežimo ne iš Europos Sąjungos valstybių tvarka. Dešimt pakuočių kartą per mėnesį. Ir ne daugiau. Žinoma, jums asmeniškai toki... Skaityti plačiau

Ko reikia sklandesniam nėštumui

2017.11.24
Nors Lietuvoje neišnešiotų kūdikių gimsta vos 5-6 procentai, kiekvieno tokio mažylio atėjimas į pasaulį tampa didžiuliu iššūkiu tiek šeimai, tiek medikams. Kas paskatina priešlaikinį gimdymą ir reikalinga sklandžiam nėštumui užtikrinti, kalbamės su Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadove prof. Meile Minka... Skaityti plačiau

Šimtadienis kitaip

2017.11.16
Pa­skelb­tas šim­ta­die­nis iki Lie­tu­vos Vals­ty­bės at­kū­ri­mo 100-me­čio, ku­ris bus mi­ni­mas ki­tų me­tų Va­sa­rio 16 die­ną. Vie­šo­je erd­vė­je mir­ga idė­jos Lie­tu­vai. Šimt­me­čio trau­ki­nys links­mai nu­puš­ka­vo link Rad­vi&s... Skaityti plačiau

Hipokrato priesaika - valdžios botagas priversti gydytojus dirbti daugiau

2017.11.13
Įsivaizduokim situaciją, kad Norvegijos karalius išleidžia įsakymą panaikinti eiles gydymo įstaigoje... „Na skirtumas tas, kad ten manoma, jog gydytojai žino geriau, kaip valdyti eiles. Gydytojas pasako, ko jam reikia, kad jis galėtų atlikti savo darbą“, – sako laikinasis Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkas Norvegijoje gydytoju psichiatru dirbantis Ramūnas Aranauskas. Skaityti plačiau

R.Masiliūnas: „Kas savaitę sulaukiu pasiūlymo išvykti“

2017.11.09
„Galima skųstis per mažais atlyginimais ar neadekvačiu darbo krūviu Lietuvoje. Tačiau gali tai priimti kaip galimybę keisti situaciją. Svarbu dalyvauti pačiam, identifikuoti problemas ir ieškoti sprendimų“, – sako laisvalaikio įvairioms visuomeninėms veikloms negailintis VUL Santaros klinikų gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas (30 m.). Skaityti plačiau

Kas sudės e.sveikatos prasikaltėlių dėlionę?

2017.11.03
Prieš savaitę Seimo Antikorupcijos komisijoje nagrinėjant e.sveikatos diegimo klausimą netrūko pasisakymų, kad sistema, turėjusi palengvinti ir duomenų perdavimą, ir medikų darbą, iš tikrųjų ne vienam sveikatos apsaugos ministrui tapo rakštimi, žinote, kokioje vietoje. Tai - ne pirmas kartas, kai ieškoma, kas išvaistė e.sveikatos pinigus ir kodėl ji buksuoja. Tiesa, kaži ar sė... Skaityti plačiau

Prof. Vytautas Kasiulevičius: „Keista, kad ta perdegusi sistema vis dar gali dirbti“

2017.11.02
Rytoj, penktadienį, Vilniuje Inovatyvios medicinos centre Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas, VU profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius kolegas, sveikatos politikus, nevyriausybinių organizacijų atstovus kviečia diskusijos apie tai, kas vyksta sveikatos sistemoje. Medikai sako besijaučiantys kaip nuvaryti arkliai, su kuriais žinome kas daroma, o jauni s... Skaityti plačiau

In­sul­to ri­zi­ką au­gi­na prie­šir­džių vir­pė­ji­mas

2017.10.26
„In­sul­tas – bjau­ri li­ga. Tik­rai nie­kam ne­pa­ta­riu juo sirg­ti. Ne­ap­si­mo­ka“, – sa­ko prieš pen­ke­rius me­tus in­sul­tą pa­ty­ręs Vil­niaus mies­to sa­vi­val­dy­bės šv. Kris­to­fo­ro ka­me­ri­nio or­kest­ro me­no va­do&... Skaityti plačiau

Jurgis Brėdikis: „Laisvė - nuostabiausias dalykas“

„Gydytojams, įpratusiems gelbėti kitą, kova už save ilgą laiką atrodė net ir gėdinga. Jei šiandien vis dar būčiau dirbantis gydytojas, prisidėčiau prie medikų sąjūdžio. Nes ilgiau tylėti nebegalima“, - sako akademikas, profesorius Jurgis Brėdikis (88 m.), kasmetiniame konkurse „Metų vadovas“ apdovanotas...

Sveika visuomenė


Kaip nugyventi šimtą metų?

Prieš 300–400 metų žmonių gyvenimo trukmė buvo tik apie 30 metų, tuo tarpu šiandien išsivysčiusiose Europos šalyse ji siekia 80 metų, Japonijoje – 83 metus. Nors dažnai kalbama, kad viską nulemia ilgaamžiškumo genas, mokslininkai teigia, kad genetikos vaidmuo tik dalinis. Visa kita &ndas...
Paroda „Sveikatos dienos“ kviečia gyventi sveikiau

Paroda „Sveikatos dienos“ kviečia gyventi sveikiau

Kada pradėti rūpintis savo sveikata? Klausimas, kurio neretai daugelis vengia arba ignoruoja, vieniems gal pritrūksta ryžto, o kit...
Mityba tarpukariu: kam cepelinai, kam – duonos kriaukšlė

Mityba tarpukariu: kam cepelinai, kam – duonos kriaukšlė

Šiuo metu ypač populiari tema, ką valgyti sveika, o ką – ne, atrodo, mažai rūpėjo tarpukario lietuviams. Įsivaizduoki...


Fotoreportažas


Budinti vaistinė


„Euroapotheca“ leista įsigyti vaistinių tinklą Švedijoje

„Euroapotheca“ leista įsigyti vaistinių tinklą Švedijoje

Nerijaus Numavičiaus valdomos „Vilniaus prekybos“ grupės bendrovei „Euroapotheca“, turinčiai vieną didžiau...
„Camelia“ ir „Benu“ vaistinės investicijoms į atsinaujinimą šiemet skirs milijonus

„Camelia“ ir „Benu“ vaistinės investicijoms į atsinaujinimą šiemet skirs milijonus

Didieji vaistinių tinklai pernai toliau didino įtaką užimdami nuomojamus plotus naujuose prekybos centruose ir gydymo įstaigose. T...

Gydytojas ir pacientas


Vytautas Mažutavičius: „Jaunas nereiškia, kad neturi patirties“

Vytautas Mažutavičius: „Jaunas nereiškia, kad neturi patirties“

„Vieną dieną pacientas dėkoja ir, atrodo, galėtų viską padaryti dėl gydytojo, o kitą dieną jis gali skundą parašyti i...
Naujoviška operacija suteikė vilties valdyti ranką

Naujoviška operacija suteikė vilties valdyti ranką

„Dabar vos tik pamatau sniegą, ledą bijau, kad griūsiu. Išties vaikščioti pasidarė nejauku“, – sak...

Sveika šeima


Epilepsijos priepuolis: skaičiuokite minutes

Šią savaitę minint Europos epilepsijos dieną specialistai ragina visuomenę griauti mitus apie šią sudėtingą ligą, nuo kurios nėra apsaugotas nė vienas. Kaip reikėtų elgtis, jei atsidūrėte šalia epilepsijos priepuolio ištikto žmogaus?

Sveikatos horoskopas


Vasario 5-11 d.

Avi­nas
Pir­ma­die­nį bus nau­din­gi kvė­pa­vi­mo pra­ti­mai bei pro­ce­dū­ros. Tre­čia­die­nį sten­ki­tės kon­tro­liuo­ti emo­ci­jas, nes pa­si­karš­čia­vę dėl smul­kme­nos ga­li­te pri­si­šauk­ti gal­vos skaus­mą ir kar­tu nu­teik­ti prieš sa­ve ap­lin­ki­nius.

Svetur


Kinijoje pirmąkart žmogui diagnozuotas paukščių gripo virusas H7N4

Kinijoje pirmąkart žmogui diagnozavus paukščių gripo virusą H7N4 Honkongo gyventojai, keliaujantys į žemyninę šalies dalį švęsti kinų Naujųjų metų, trečiadienį buvo perspėti saugoti sveikatą.

Komentarai


Dėl seksualinio priekabiavimo – prabilti drąsiau, reaguoti žaibiškai
Vilija Blinkevičiūtė Dėl seksualinio priekabiavimo – prabilti drąsiau, reaguoti žaibiškai
Apie sugrįžimą į Lietuvą, arba pirmoji iliuzija
Palmira Rudalevičienė Apie sugrįžimą į Lietuvą, arba pirmoji iliuzija
„Pati kalta“, arba kodėl rektoriams nerūpi studentų savijauta
Mykolas Majauskas „Pati kalta“, arba kodėl rektoriams nerūpi studentų savijauta

Naujas numeris