Kas sudės e.sveikatos prasikaltėlių dėlionę?

Evelina Machova
2017-11-03
Prieš savaitę Seimo Antikorupcijos komisijoje nagrinėjant e.sveikatos diegimo klausimą netrūko pasisakymų, kad sistema, turėjusi palengvinti ir duomenų perdavimą, ir medikų darbą, iš tikrųjų ne vienam sveikatos apsaugos ministrui tapo rakštimi, žinote, kokioje vietoje.
Tai - ne pirmas kartas, kai ieškoma, kas išvaistė e.sveikatos pinigus ir kodėl ji buksuoja. Tiesa, kaži ar sėkmingas ir paskutinis...
Kas sudės e.sveikatos prasikaltėlių dėlionę?
Pristabdė šimtatūkstantines analizes
Per tris etapus, trukusius daugiau nei dešimtmetį, į e.sveikatos kūrimą investuota 40 mln. eurų. Kaip pabrėžia sveikatos apsaugos ministras, dažnai linksniuojamas estų pavyzdys, kurie į e.sveikatos sistemą investavo tik 10 mln. eurų ir šiandien turi veikiančią sistemą, ne toks pigus, kaip gali pasirodyti. Mat tiek investuota į bendros sistemos sukūrimą, o gydymo įstaigos informacinei sistemai įdiegti investavo savo lėšas. Kad būtų dar lengviau įsivaizduoti, kokios kainos yra šioje rinkoje, ministras pateikia danų pavyzdį. Pastarieji atsisako dabar esamos sistemos ir perka naują, kuri atsieis per 200 mln. eurų. Kad tokios sistemos sukūrimas brangus, vargu ar kas drįstų ginčytis.

„Stengiamės labai atsakingai žiūrėti į pinigus, niekur neskubame, vertiname tai, ko reikia. Pristabdėme kai kuriuos pirkimus, kur vėl buvo suplanuota analizuoti, vėl daryti studijas. Tai sukėlė labai daug bangų, labai daug nepasitenkinimų, nes už 400 tūkstančius eurų buvo suplanuota analizuoti, kažką daryti“, – Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje sakė A.Veryga.
Politiko teigimu, dabar įtemptai ieškoma gerų IT specialistų, tačiau jų paslaugos kainuoja brangiai, o ministerija itin daug mokėti negali. Beje, ekspertinę pagalbą siūlo ir Pasaulio sveikatos organizacija. „Per anksti sakyti, kad ji (e.sveikata – aut. past.) neveiksminga ar neveikianti. Trečiojo etapo jau nebenurašinėjame, ieškome, kaip spręsti problemas. Tikrai negalvojame apie naujos kūrimą“, – sakė A.Veryga.Linksniuojamos tos pačios pavardės
Vis dėlto e.sveikatos kūrimas tampa sveikatos sistemos votimi. Kas kelerius metus vis bandoma ieškoti kaltų ir atsakingų, kodėl ji neveikia. Kas kartą linksniuojamos tos pačios pavardės, tačiau jokių įrodymų, kad tie žmonės kalti, nerandama.
Bet gal apie viską iš pradžių. Anot Seimo Antikorupcijos komisijos vadovo Vitalijaus Gailiaus, Viešųjų pirkimų tarnyba 2006–2007 m. tikrino vykdytus pirkimus ir įpareigojo juos vykdžiusią VšĮ „Sveikatos projektų biuras“, kuriai tuo metu vadovavo Daiva Pentiokinienė, kai kuriuos jų nutraukti. Tuomečio sveikatos apsaugos ministro Rimvydo Turčinsko sudaryta komisija tyrė pirkimus ir prie jų dirbančių asmenų, tarp kurių buvo ir SAM darbuotojų, veiksmus. Kai kuriems tarnautojams tada skirti papeikimai.

„Tiksliai neprisimenu, bet kai pradėjau ministro darbą, Nacionalinės elektroninės sistemos kūrimo darbai jau buvo pradėti. Juos pradėjo, prieš tai buvęs ministras Žilvinas Padaiga. Kiek pamenu, tuo metu kai kurie pirmojo etapo darbai buvo padaryti, kai kurie - ne, todėl reikėjo apsispręsti, tęsti pradėtus darbus ar viską nutraukti. Pasitarus su tuometiniu premjeru (Gediminu Kirkilu - aut. past.) nuspręstą e.sveikatos projektą tęsti. Tyrimo tikrai neinicijavau, bent kiek pamenu. Nors pati istorija sulaukė didelio atgarsio, po to buvo dar visokių dalykų. Tiesa, man užkliuvo vienas faktas.
 
Tuo metu Haroldas Baubinas dirbo viceministru, Evaldas Dobravolskas buvo ministerijos IT specialistas, Saulius Janonis, kuris anksčiau vadovavo Valstybinei ligonių kasai, ir ministravimą baigęs Žilvinas Padaiga įkūrė firmą, dalyvavusią ministerijos skelbiamuose konkursuose diegiant e.sveikatą. Žinoma, be jų, konkursuose dalyvavo ir dar kelios įmonės. Bet man užkliuvo, kad žmonės, iš principo pradėję diegti e.sveikatą, turėję turbūt daugiausiai informacijos, darbus tęsė ir toliau. Tiesa, nei ministerijoje, nei jai pavaldžiose įstaigose nebedirbo“, - teigė R.Turčinskas.


 
Istorija, nutylint faktus
Posėdyje V.Gailius ministro teiravosi, ar, jo nuomone, su e.sveikatos projektais, keliančiais nemažai įtarimų dirbę asmenys gali užimti vadovaujamas pareigas vienoje didžiausių ligoninių, tai yra Kauno klinikose. „Tarkim, Daiva Pentiokinienė, kuri minima e.sveikatos istorijoje. Ji gavo net papeikimą kartu su kolega Haroldu Baubinu. Ar jums neatrodo tai keista? Dabar D.Pentiokinienė užima aukštas pareigas vienoje didžiųjų ligoninių. Nemanote, kad tokie asmenys neturėtų užimti tokių pareigų?“, - klausė V.Gailius.
 
Ministras teigė, pasitikintis klinikų generaliniu direktoriumi prof. Renaldu Jurkevičiumi, kuris priimdamas į darbą atidžiai įvertina kandidatūras.
Savo ruožtu pati D.Pentiokinienė istoriją dėl gauto papeikimo ir po to sekusį korupcijos šleifą sako puikiai prisimenanti. Tiesa, stebisi, kodėl nutylimas faktas, kad po gauto papeikimo moteris kreipėsi į teismą. „Sveikatos apsaugos ministerijoje niekada nedirbau ir nė iš vienos darbovietės nebuvau atleista. Kai gavau papeikimą, dirbau VšĮ „Sveikatos projektų biure“, kuris buvo įsteigtas terminuotam laikotarpiui, kol bus įgyvendintas projektas. Jam pasibaigus, įstaiga uždaryta.
 
Baigusi darbą, jokių ryšių su įgyvendinama nacionaline e.sveikatos sistema neturėjau. Papeikimas buvo gautas ne už neįgyvendintus projektus, o nuobauda skirta man ir kolegai Haroldui Baubimui. Ją gavusi iš karto kreipiausi į ministrą (Rimvydą Turčinską - aut. past.), nes nebuvo aiškaus tyrimo ir paaiškinimo, už ką man skiriama nuobauda. Valstybės kontrolė tikrino ministerijos, kurioje niekada nedirbau, įgyvendinamus projektus ir buvo pastaba, kad neteisingai pradėtas įgyvendinti projektas. Išvadose teigta, jog pirmiausia turėjo būti parengti ir patvirtinti informacinės sistemos nuostatai ir tik po to ji turėjo būti pradėta diegti.
 
Paaiškinimas dėl nuobaudos man buvo gana paprastas - tiesiog taip reikia. Su tuo kategoriškai nesutikau, kreipiausi į Darbo ginčų komisiją. Per tą laiką pasikeitė man nuobaudą skyręs ministras, tada kreipiausi į teismą, nes šioje istorijoje buvau niekuo dėta. Teismas praktiškai po pirmo posėdžio man skirtą nuobaudą panaikino, nes ji buvo skirta be pagrindo. Deja, šis faktas ne toks įdomus“, - sako D.Pentiokinienė.

Perdavė Registrų centrui
Dėl e.sveikatos diegimo ne vienas ministras iniciavo įvairius tyrimus. Pasak Gedimino Černiausko ir jis tai darė per savo trumpą, keturių mėnesių, ministro kadenciją, nes ši istorija turėjo daugiau klausimų nei atsakymų. Tiesa, pats G.Černiauskas pripažįsta faktą, jog ne visi e.sveikatos etapai buvo blogi.

Užkliuvo ir ministras
Seimo Antikorupcijos komisija teigia, kad netrukus ateis ir Registrų centro eilė: parlamentarai ketina išklausyti ir šią pusę e.sveikatos diegimo istorijoje.
Posėdyje V.Gailius ministro teiravosi, ar SAM dar dirba žmonių, kurie yra susiję su ankstesniais e.sveikatos projektais. A.Veryga negalėjo atsakyti į šį klausimą. „Bent jau aš nežinau. Aišku, tam tikrais etapais visokiose darbo grupėse dirbusių, matyt, yra, bet jie nebuvo tiesiogiai atsakingi už pačią sistemą“, – sakė jis.
Po šių žodžių V.Gailius pateikė ministrui sąrašą žmonių, kurie, Sodros duomenimis, dirbo UAB „Diavera“. Anksčiau ši įmonė vadinosi „E-sveikata“, joje dirbo ir Ž.Padaiga, ir H.Baubinas. Šiame sąraše, kaip paaiškėjo, yra ir A.Verygos pavardė. Tiesa, jis įdarbintas vos vienai dienai.
 
Pats ministras teigia tokio fakto nepamenantis ir sako, jog galbūt tai - tiesiog techninė klaida. Įmonei „Diavera“ vadovauja ministro kolegė iš universiteto Eglė Vaižgėlienė, kurios teigimu, įstaiga nuo jos vadovavimo pradžios neturi nieko bendro su e.sveikata ir šiuo metu teikia konsultacijas, veda įvairias paskaitas, o jų darbo laukas yra labiau visuomenės sveikata. Pasak E.Vaižgėlienės, įmonė rengia paskaitas, kurias skaityti kviečia universiteto profesorius, todėl neatmeta fakto, kad ir A.Veryga galėjo skaityti paskaitą. Tiesa, konkrečiai tokio fakto tikino nepamenanti. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
El.paštas:
Komentaras:

Paramedikai nustumti į šoną - padavėjai uždirba daugiau

2018.01.19
Lagaminus kraunasi ir svetur laimės ieško ne tik jaunieji gydytojai, bet ir paramedikai, kurie jaučiasi neįvertinti bei nustumti į šoną. „Kad galėtum išgyventi iš paramediko atlyginimo, tenka dirbti pusantro etato arba griebtis papildomo darbo. Kai kurie eina uždarbiauti padavėjais. Ką darysi – jie su arbatpinigiais gauna daugiau“, - pasakoja paramedikė Aleksandra i&scaro... Skaityti plačiau

Politikai diskutuoja, gydymo įstaigos... bankrutuoja

2018.01.19
Apie tai, jog mūsų sveikatos apsaugos sistemai reikia kardinalių permainų, pastarąsias savaites negirdėjo turbūt tik tas, kuris nesupranta lietuviškai. Jų reikalauja ir į gatves išėję jaunieji gydytojai, ir Lietuvos medikų sąjūdis. O štai likimo valiai paliktų periferijos gydymo įstaigų vadovai prabyla apie bankrotus ir svarsto, ar ligoninėms išnykus iš žemėlapio pirminiai sve... Skaityti plačiau

Norvegų kalba kenkia sveikatai

2018.01.19
Prašau nemesti šio rašinio, kol bent pirmos dalies neperskaitysite. Nes pirma dalis yra visai ne apie tai, kas yra antroje jo daly. Taigi... Skaityti plačiau

Rezidentas: kartais pas gydytojus pacientai ateina kaip į kirpyklą

2018.01.05
Benediktas Jonuška – Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų chirurgijos skyriaus pirmų metų rezidentas. Tačiau jauno vyro veikla peržengia medicinos ribas. Jis - ir savanoris, ir muzikos didžėjus. Skaityti plačiau

Medikų pensijos - be privilegijų

2018.01.05
„Medikai nėra išskirti ir gauna pensijas kaip ir visi samdomi darbuotojai, priklausomai nuo atlyginimų dydžio ir nuo darbo stažo“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas prof. Romas Lazutka. Dėl indeksavimo kitų metų pradžioje pensijos visiems vidutiniškai didės 21 euru, o dėl perskaičiavimo – sukaupusiems ilgą draudimo stažą apie 9 eurus. Skaityti plačiau

Prof. Eugenijus Lesinskas: „Matai, kaip sistemoje gęsta jauni, protingi žmonės“

2017.12.08
„Šiame darbe pakankamai daug kūrybos - operacijos metu gali pasirinkti kelis kelias kryptis tai pačiai problemai spręsti. Tai kasdien teikia vis naujus iššūkius“, – sako VU ligoninės Santaros klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovas prof. dr. Eugenijus Lesinskas. Skaityti plačiau

Darius Jauniškis: „Atlyginimų klausimas - tik problemų aisbergo viršūnė“

2017.12.08
„Mūsų dažnai klausia, kodėl taip skubame, juk su Labanausku (Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas – aut. past.) buvo sutarta, kad atlyginimai nuo liepos didinami penkiolika procentų. Tačiau mes sakome, kad medikams atsibodo laukti. Sistema, kuri nesikeičia dešimtmečiais, privalo tai daryti“, - įsitikinęs naujasis Lietuvos medikų sąjūdžio vadovas Darius Jauniškis... Skaityti plačiau

Kaip pasididinti pensiją?

2017.11.24
Visi tie, kurie vartoja rusiškus, baltarusiškus ir kiniškus vaistus turi problemų. Na, neišsigąskite stipriai: problemų turite ne jūs, o jūsų vaistų tiekėjai. Nes šiandien jau šešiolikta diena, kai įsigaliojo naujoji vaistų įvežimo ne iš Europos Sąjungos valstybių tvarka. Dešimt pakuočių kartą per mėnesį. Ir ne daugiau. Žinoma, jums asmeniškai toki... Skaityti plačiau

Ko reikia sklandesniam nėštumui

2017.11.24
Nors Lietuvoje neišnešiotų kūdikių gimsta vos 5-6 procentai, kiekvieno tokio mažylio atėjimas į pasaulį tampa didžiuliu iššūkiu tiek šeimai, tiek medikams. Kas paskatina priešlaikinį gimdymą ir reikalinga sklandžiam nėštumui užtikrinti, kalbamės su Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadove prof. Meile Minka... Skaityti plačiau

Šimtadienis kitaip

2017.11.16
Pa­skelb­tas šim­ta­die­nis iki Lie­tu­vos Vals­ty­bės at­kū­ri­mo 100-me­čio, ku­ris bus mi­ni­mas ki­tų me­tų Va­sa­rio 16 die­ną. Vie­šo­je erd­vė­je mir­ga idė­jos Lie­tu­vai. Šimt­me­čio trau­ki­nys links­mai nu­puš­ka­vo link Rad­vi&s... Skaityti plačiau

Hipokrato priesaika - valdžios botagas priversti gydytojus dirbti daugiau

2017.11.13
Įsivaizduokim situaciją, kad Norvegijos karalius išleidžia įsakymą panaikinti eiles gydymo įstaigoje... „Na skirtumas tas, kad ten manoma, jog gydytojai žino geriau, kaip valdyti eiles. Gydytojas pasako, ko jam reikia, kad jis galėtų atlikti savo darbą“, – sako laikinasis Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkas Norvegijoje gydytoju psichiatru dirbantis Ramūnas Aranauskas. Skaityti plačiau

R.Masiliūnas: „Kas savaitę sulaukiu pasiūlymo išvykti“

2017.11.09
„Galima skųstis per mažais atlyginimais ar neadekvačiu darbo krūviu Lietuvoje. Tačiau gali tai priimti kaip galimybę keisti situaciją. Svarbu dalyvauti pačiam, identifikuoti problemas ir ieškoti sprendimų“, – sako laisvalaikio įvairioms visuomeninėms veikloms negailintis VUL Santaros klinikų gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas (30 m.). Skaityti plačiau

Prof. Vytautas Kasiulevičius: „Keista, kad ta perdegusi sistema vis dar gali dirbti“

2017.11.02
Rytoj, penktadienį, Vilniuje Inovatyvios medicinos centre Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas, VU profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius kolegas, sveikatos politikus, nevyriausybinių organizacijų atstovus kviečia diskusijos apie tai, kas vyksta sveikatos sistemoje. Medikai sako besijaučiantys kaip nuvaryti arkliai, su kuriais žinome kas daroma, o jauni s... Skaityti plačiau

In­sul­to ri­zi­ką au­gi­na prie­šir­džių vir­pė­ji­mas

2017.10.26
„In­sul­tas – bjau­ri li­ga. Tik­rai nie­kam ne­pa­ta­riu juo sirg­ti. Ne­ap­si­mo­ka“, – sa­ko prieš pen­ke­rius me­tus in­sul­tą pa­ty­ręs Vil­niaus mies­to sa­vi­val­dy­bės šv. Kris­to­fo­ro ka­me­ri­nio or­kest­ro me­no va­do&... Skaityti plačiau

Neįgaliajam prieš nosį užtrenkė duris į baseiną

„Negi reikės neįgaliesiems statyti atskirą baseiną“, - nusistebėjo Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentė Rasa Kavaliauskaitė. Lygių galimybių kontrolierės Agnetos Skardžiuvienės atliktas tyrimas parodė, kad Birštono „Eglės“ sanatorijos baseine nebuvo suteiktos kai kurios paslaugos vežimėliu jud...

Sveika visuomenė


Sveika gyvensena gali sumažinti genetinį polinkį sirgti

Lėtinės neinfekcinės ligos – tai problema, kelianti didelę grėsmę tiek Lietuvos, tiek viso pasaulio gyventojų sveikatai. Labiausiai paplitusios ir daugiausiai žalos padarančios yra širdies bei kraujagyslių, onkologinės, kvėpavimo sistemos ligos, cukrinis diabetas.
Specialios programėlės depresinei nuotaikai įveikti

Specialios programėlės depresinei nuotaikai įveikti

Vis daugiau žmonių pasaulyje kenčiant nuo psichikos sutrikimų daugėja emocinei būsenai pagerinti skirtų mobiliųjų programėlių. &Sc...
Ligonių kasos kviečia dalyvauti vėžio prevencinėse programose (video)

Ligonių kasos kviečia dalyvauti vėžio prevencinėse programose (video)

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai ragina gyventojus rūpintis savo sveikata, nedels...


Fotoreportažas


Budinti vaistinė


„Sanofi“ perka JAV vaistų nuo hemofilijos gamintoją „Bioverativ“

„Sanofi“ perka JAV vaistų nuo hemofilijos gamintoją „Bioverativ“

Prancūzijos farmacijos milžinė „Sanofi“ pasiekė susitarimą dėl JAV biotechnologijų įmonės „Bioverativ“ įsi...
Nuo šiol paraiškas dėl kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių priima VLK

Nuo šiol paraiškas dėl kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių priima VLK

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad nuo šių metų sausio vidurio VLK pavesta ...

Gydytojas ir pacientas


Kardiologas Jonas Jarašūnas: „Jaučiuosi reikalingas Lietuvoje“

Kardiologas Jonas Jarašūnas: „Jaučiuosi reikalingas Lietuvoje“

Gydytojui kardiologui Jonui Jarašūnui 2017-ieji buvo dosnūs naujų patirčių: gydytojas paragavo dėstytojo duonos Klaipėdos u...
Lietuvos mokslininkų sukurta rankų drebulį mažinanti technologija pasiekė rinką

Lietuvos mokslininkų sukurta rankų drebulį mažinanti technologija pasiekė rinką

Lietuvos startuolio „Fidens“ sukurta „ViLim Ball“ technologija padeda sumažinti vieną iš esensialin...

Sveika šeima


Gripas nėščiajai daug pavojingesnis

Žiemai ritantis į antrą pusę įsibėgėja ir peršalimų bei gripo sezonas. Ginekologai-akušeriai įspėja, jog gripo komplikacijos nėščiajai prasideda daug greičiau ir yra kur kas pavojingesnės. Kokių atsargumo priemonių užklupus peršalimo simptomams reikėtų imtis būsimoms mamytėms?

Sveikatos horoskopas


Sausio 15-21 d.

Avi­nas
Pir­ma­die­nį ge­riau ne­val­gy­ki­te mė­sos, bus nau­din­ga duo­na, ža­lu­my­nai, pie­no pro­duk­tai. Penk­ta­die­nį ga­li­te pra­dė­ti da­ry­ti kvė­pa­vi­mo ir ener­ge­ti­nius pra­ti­mus. Sa­vai­tės pa­bai­go­je ga­li kiek su­sil­pnė­ti ka­sos veik­la.

Svetur


Gripas pasaulyje pražudo daugiau žmonių, nei manyta iki šiol

Iki šiol mirčių dėl sezoninio gripo, priklausomai nuo cirkuliuojančio štamo agresyvumo, kasmet buvo priskaičiuojama apie 250-500 tūkst. atvejų. Naujausi JAV ligų profilaktikos ir kontrolės centro (CDC – angl.) duomenys, paskelbti žurnale „The Lancet“, rodo, kad skaičiai yra didesni.

Redakcijos skiltis


Komentarai


Delsiama įgyvendinti žmonių su negalia teisę – teisę į savarankišką gyvenimą
Kristina Dūdonytė Delsiama įgyvendinti žmonių su negalia teisę – teisę į savarankišką gyvenimą
Revoliucija ŽIV gydyme Lietuvoje? Kol kas tik pavėluotas bandymas pavyti laiką
Eliza Kurcevič Revoliucija ŽIV gydyme Lietuvoje? Kol kas tik pavėluotas bandymas pavyti laiką
Norvegų kalba kenkia sveikatai
Henrikas Vaitiekūnas Norvegų kalba kenkia sveikatai

Naujas numeris