Kas sudės e.sveikatos prasikaltėlių dėlionę?

Evelina Machova
2017-11-03
Prieš savaitę Seimo Antikorupcijos komisijoje nagrinėjant e.sveikatos diegimo klausimą netrūko pasisakymų, kad sistema, turėjusi palengvinti ir duomenų perdavimą, ir medikų darbą, iš tikrųjų ne vienam sveikatos apsaugos ministrui tapo rakštimi, žinote, kokioje vietoje.
Tai - ne pirmas kartas, kai ieškoma, kas išvaistė e.sveikatos pinigus ir kodėl ji buksuoja. Tiesa, kaži ar sėkmingas ir paskutinis...
Kas sudės e.sveikatos prasikaltėlių dėlionę?
Pristabdė šimtatūkstantines analizes
Per tris etapus, trukusius daugiau nei dešimtmetį, į e.sveikatos kūrimą investuota 40 mln. eurų. Kaip pabrėžia sveikatos apsaugos ministras, dažnai linksniuojamas estų pavyzdys, kurie į e.sveikatos sistemą investavo tik 10 mln. eurų ir šiandien turi veikiančią sistemą, ne toks pigus, kaip gali pasirodyti. Mat tiek investuota į bendros sistemos sukūrimą, o gydymo įstaigos informacinei sistemai įdiegti investavo savo lėšas. Kad būtų dar lengviau įsivaizduoti, kokios kainos yra šioje rinkoje, ministras pateikia danų pavyzdį. Pastarieji atsisako dabar esamos sistemos ir perka naują, kuri atsieis per 200 mln. eurų. Kad tokios sistemos sukūrimas brangus, vargu ar kas drįstų ginčytis.

„Stengiamės labai atsakingai žiūrėti į pinigus, niekur neskubame, vertiname tai, ko reikia. Pristabdėme kai kuriuos pirkimus, kur vėl buvo suplanuota analizuoti, vėl daryti studijas. Tai sukėlė labai daug bangų, labai daug nepasitenkinimų, nes už 400 tūkstančius eurų buvo suplanuota analizuoti, kažką daryti“, – Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje sakė A.Veryga.
Politiko teigimu, dabar įtemptai ieškoma gerų IT specialistų, tačiau jų paslaugos kainuoja brangiai, o ministerija itin daug mokėti negali. Beje, ekspertinę pagalbą siūlo ir Pasaulio sveikatos organizacija. „Per anksti sakyti, kad ji (e.sveikata – aut. past.) neveiksminga ar neveikianti. Trečiojo etapo jau nebenurašinėjame, ieškome, kaip spręsti problemas. Tikrai negalvojame apie naujos kūrimą“, – sakė A.Veryga.Linksniuojamos tos pačios pavardės
Vis dėlto e.sveikatos kūrimas tampa sveikatos sistemos votimi. Kas kelerius metus vis bandoma ieškoti kaltų ir atsakingų, kodėl ji neveikia. Kas kartą linksniuojamos tos pačios pavardės, tačiau jokių įrodymų, kad tie žmonės kalti, nerandama.
Bet gal apie viską iš pradžių. Anot Seimo Antikorupcijos komisijos vadovo Vitalijaus Gailiaus, Viešųjų pirkimų tarnyba 2006–2007 m. tikrino vykdytus pirkimus ir įpareigojo juos vykdžiusią VšĮ „Sveikatos projektų biuras“, kuriai tuo metu vadovavo Daiva Pentiokinienė, kai kuriuos jų nutraukti. Tuomečio sveikatos apsaugos ministro Rimvydo Turčinsko sudaryta komisija tyrė pirkimus ir prie jų dirbančių asmenų, tarp kurių buvo ir SAM darbuotojų, veiksmus. Kai kuriems tarnautojams tada skirti papeikimai.

„Tiksliai neprisimenu, bet kai pradėjau ministro darbą, Nacionalinės elektroninės sistemos kūrimo darbai jau buvo pradėti. Juos pradėjo, prieš tai buvęs ministras Žilvinas Padaiga. Kiek pamenu, tuo metu kai kurie pirmojo etapo darbai buvo padaryti, kai kurie - ne, todėl reikėjo apsispręsti, tęsti pradėtus darbus ar viską nutraukti. Pasitarus su tuometiniu premjeru (Gediminu Kirkilu - aut. past.) nuspręstą e.sveikatos projektą tęsti. Tyrimo tikrai neinicijavau, bent kiek pamenu. Nors pati istorija sulaukė didelio atgarsio, po to buvo dar visokių dalykų. Tiesa, man užkliuvo vienas faktas.
 
Tuo metu Haroldas Baubinas dirbo viceministru, Evaldas Dobravolskas buvo ministerijos IT specialistas, Saulius Janonis, kuris anksčiau vadovavo Valstybinei ligonių kasai, ir ministravimą baigęs Žilvinas Padaiga įkūrė firmą, dalyvavusią ministerijos skelbiamuose konkursuose diegiant e.sveikatą. Žinoma, be jų, konkursuose dalyvavo ir dar kelios įmonės. Bet man užkliuvo, kad žmonės, iš principo pradėję diegti e.sveikatą, turėję turbūt daugiausiai informacijos, darbus tęsė ir toliau. Tiesa, nei ministerijoje, nei jai pavaldžiose įstaigose nebedirbo“, - teigė R.Turčinskas.


 
Istorija, nutylint faktus
Posėdyje V.Gailius ministro teiravosi, ar, jo nuomone, su e.sveikatos projektais, keliančiais nemažai įtarimų dirbę asmenys gali užimti vadovaujamas pareigas vienoje didžiausių ligoninių, tai yra Kauno klinikose. „Tarkim, Daiva Pentiokinienė, kuri minima e.sveikatos istorijoje. Ji gavo net papeikimą kartu su kolega Haroldu Baubinu. Ar jums neatrodo tai keista? Dabar D.Pentiokinienė užima aukštas pareigas vienoje didžiųjų ligoninių. Nemanote, kad tokie asmenys neturėtų užimti tokių pareigų?“, - klausė V.Gailius.
 
Ministras teigė, pasitikintis klinikų generaliniu direktoriumi prof. Renaldu Jurkevičiumi, kuris priimdamas į darbą atidžiai įvertina kandidatūras.
Savo ruožtu pati D.Pentiokinienė istoriją dėl gauto papeikimo ir po to sekusį korupcijos šleifą sako puikiai prisimenanti. Tiesa, stebisi, kodėl nutylimas faktas, kad po gauto papeikimo moteris kreipėsi į teismą. „Sveikatos apsaugos ministerijoje niekada nedirbau ir nė iš vienos darbovietės nebuvau atleista. Kai gavau papeikimą, dirbau VšĮ „Sveikatos projektų biure“, kuris buvo įsteigtas terminuotam laikotarpiui, kol bus įgyvendintas projektas. Jam pasibaigus, įstaiga uždaryta.
 
Baigusi darbą, jokių ryšių su įgyvendinama nacionaline e.sveikatos sistema neturėjau. Papeikimas buvo gautas ne už neįgyvendintus projektus, o nuobauda skirta man ir kolegai Haroldui Baubimui. Ją gavusi iš karto kreipiausi į ministrą (Rimvydą Turčinską - aut. past.), nes nebuvo aiškaus tyrimo ir paaiškinimo, už ką man skiriama nuobauda. Valstybės kontrolė tikrino ministerijos, kurioje niekada nedirbau, įgyvendinamus projektus ir buvo pastaba, kad neteisingai pradėtas įgyvendinti projektas. Išvadose teigta, jog pirmiausia turėjo būti parengti ir patvirtinti informacinės sistemos nuostatai ir tik po to ji turėjo būti pradėta diegti.
 
Paaiškinimas dėl nuobaudos man buvo gana paprastas - tiesiog taip reikia. Su tuo kategoriškai nesutikau, kreipiausi į Darbo ginčų komisiją. Per tą laiką pasikeitė man nuobaudą skyręs ministras, tada kreipiausi į teismą, nes šioje istorijoje buvau niekuo dėta. Teismas praktiškai po pirmo posėdžio man skirtą nuobaudą panaikino, nes ji buvo skirta be pagrindo. Deja, šis faktas ne toks įdomus“, - sako D.Pentiokinienė.

Perdavė Registrų centrui
Dėl e.sveikatos diegimo ne vienas ministras iniciavo įvairius tyrimus. Pasak Gedimino Černiausko ir jis tai darė per savo trumpą, keturių mėnesių, ministro kadenciją, nes ši istorija turėjo daugiau klausimų nei atsakymų. Tiesa, pats G.Černiauskas pripažįsta faktą, jog ne visi e.sveikatos etapai buvo blogi.
 
Vytenis Povilas Andriukaitis irgi buvo sudaręs komisiją. Tiesa, tuomet tarnybinių nusižengimų tyrimų procedūros buvo nutrauktos, nes žmonės, kurie kuravo projektu, nebedirbo. Tuo laikotarpiu už e.sveikatą buvo atsakingas dabartinio eurokomisaro patarėjas Darius Prialgauskas, vėliau ministro įsakymu atleistas pareiškus jam kaltinimus sukčiavimu, įgyjant didelės vertės svetimą turtą, dėl neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla ir dėl neteisėto kitos įmonės prekių ar paslaugų ženklo naudojimo. Vėliau D.Prialgauskas įsidarbino Registrų centre, kur jam patikėta kuruoti elektroninės sveikatos projektus. Reikia paminėti ir faktą, kad įgyvendinant trečiąjį e.sveikatos etapą sistemos valdymas ir tobulinimas perduodamas Registrų centrui.

Užkliuvo ir ministras
Seimo Antikorupcijos komisija teigia, kad netrukus ateis ir Registrų centro, įskaitant ir D.Prialgauską, eilė: parlamentarai ketina išklausyti ir šią pusę e.sveikatos diegimo istorijoje.
Posėdyje V.Gailius ministro teiravosi, ar SAM dar dirba žmonių, kurie yra susiję su ankstesniais e.sveikatos projektais. A.Veryga negalėjo atsakyti į šį klausimą. „Bent jau aš nežinau. Aišku, tam tikrais etapais visokiose darbo grupėse dirbusių, matyt, yra, bet jie nebuvo tiesiogiai atsakingi už pačią sistemą“, – sakė jis.
Po šių žodžių V.Gailius pateikė ministrui sąrašą žmonių, kurie, Sodros duomenimis, dirbo UAB „Diavera“. Anksčiau ši įmonė vadinosi „E-sveikata“, joje dirbo ir Ž.Padaiga, ir H.Baubinas. Šiame sąraše, kaip paaiškėjo, yra ir A.Verygos pavardė. Tiesa, jis įdarbintas vos vienai dienai.
 
Pats ministras teigia tokio fakto nepamenantis ir sako, jog galbūt tai - tiesiog techninė klaida. Įmonei „Diavera“ vadovauja ministro kolegė iš universiteto Eglė Vaižgėlienė, kurios teigimu, įstaiga nuo jos vadovavimo pradžios neturi nieko bendro su e.sveikata ir šiuo metu teikia konsultacijas, veda įvairias paskaitas, o jų darbo laukas yra labiau visuomenės sveikata. Pasak E.Vaižgėlienės, įmonė rengia paskaitas, kurias skaityti kviečia universiteto profesorius, todėl neatmeta fakto, kad ir A.Veryga galėjo skaityti paskaitą. Tiesa, konkrečiai tokio fakto tikino nepamenanti. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
El.paštas:
Komentaras:

Šimtadienis kitaip

2017.11.16
Pa­skelb­tas šim­ta­die­nis iki Lie­tu­vos Vals­ty­bės at­kū­ri­mo 100-me­čio, ku­ris bus mi­ni­mas ki­tų me­tų Va­sa­rio 16 die­ną. Vie­šo­je erd­vė­je mir­ga idė­jos Lie­tu­vai. Šimt­me­čio trau­ki­nys links­mai nu­puš­ka­vo link Rad­vi&s... Skaityti plačiau

Hipokrato priesaika - valdžios botagas priversti gydytojus dirbti daugiau

2017.11.13
Įsivaizduokim situaciją, kad Norvegijos karalius išleidžia įsakymą panaikinti eiles gydymo įstaigoje... „Na skirtumas tas, kad ten manoma, jog gydytojai žino geriau, kaip valdyti eiles. Gydytojas pasako, ko jam reikia, kad jis galėtų atlikti savo darbą“, – sako laikinasis Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkas Norvegijoje gydytoju psichiatru dirbantis Ramūnas Aranauskas. Skaityti plačiau

R.Masiliūnas: „Kas savaitę sulaukiu pasiūlymo išvykti“

2017.11.09
„Galima skųstis per mažais atlyginimais ar neadekvačiu darbo krūviu Lietuvoje. Tačiau gali tai priimti kaip galimybę keisti situaciją. Svarbu dalyvauti pačiam, identifikuoti problemas ir ieškoti sprendimų“, – sako laisvalaikio įvairioms visuomeninėms veikloms negailintis VUL Santaros klinikų gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas (30 m.). Skaityti plačiau

Prof. Vytautas Kasiulevičius: „Keista, kad ta perdegusi sistema vis dar gali dirbti“

2017.11.02
Rytoj, penktadienį, Vilniuje Inovatyvios medicinos centre Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas, VU profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius kolegas, sveikatos politikus, nevyriausybinių organizacijų atstovus kviečia diskusijos apie tai, kas vyksta sveikatos sistemoje. Medikai sako besijaučiantys kaip nuvaryti arkliai, su kuriais žinome kas daroma, o jauni s... Skaityti plačiau

In­sul­to ri­zi­ką au­gi­na prie­šir­džių vir­pė­ji­mas

2017.10.26
„In­sul­tas – bjau­ri li­ga. Tik­rai nie­kam ne­pa­ta­riu juo sirg­ti. Ne­ap­si­mo­ka“, – sa­ko prieš pen­ke­rius me­tus in­sul­tą pa­ty­ręs Vil­niaus mies­to sa­vi­val­dy­bės šv. Kris­to­fo­ro ka­me­ri­nio or­kest­ro me­no va­do&... Skaityti plačiau

En­dok­ri­no­lo­gai tu­ri pla­ną, kaip pa­ge­rin­ti dia­be­to kon­tro­lę ir su­ma­žin­ti li­gos kom­pli­ka­ci­jų kaš­tus

Pasak gydytojų endokrinologų, diabetas – tai ne tik angliavandenių apykaitos sutrikimas organizme. Tai – kompleksas progresuojančių ligų, lemiančių paciento gyvenimo kokybės pokyčius, ankstyvą negalią, darbingumo sutrikimus, gyvenimo trukmės mažėjimą. Tiesa, nepaisant pastangų, mokslinių ir ekonominių argumentų medikai sako, jog vals...

Sveika visuomenė


Nugaros skausmui nustatyti – pažangūs diagnostiniai metodai

Ruduo, o ypač antra jo pusė, tai metas, kuomet daugelis suskumba rūpintis sveikata. Stebima tendencija, kad tokiu metu ypač pailgėja eilės prie neurologo kabinetų durų – paūmėję galvos skausmai, po rudenį atliktų darbų sodybose atsiradę neaiškios kilmės nugaros skausmai ir t.t. Būtent nugaros skausmas yra viena pagrindin...
Ko reikia sklandesniam nėštumui

Ko reikia sklandesniam nėštumui

Lapkričio 17-oji – Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Nors Lietuvoje nei&scaron...
Nemokamas ir anonimiškas patikrinimas dėl ŽIV

Nemokamas ir anonimiškas patikrinimas dėl ŽIV

Asociacija „Demetra“ lapkričio 17-24 d. kviečia nemokamai ir anonimiškai pasitikrinti dėl ŽIV. Šią i&sca...


Fotoreportažas


Budinti vaistinė


Ministras A.Veryga vaistininkų prašo nemanipuliuoti

Ministras A.Veryga vaistininkų prašo nemanipuliuoti

„Prašau iš vaistininkų supratimo ir objektyvumo ir nesiųt pacientų pas ministrą, kai neturint recepto jie nepa...
Vaistininkai vargsta perskaičiuodami kainas

Vaistininkai vargsta perskaičiuodami kainas

Dažnai keičiamas Kompensuojamų vaistų kainynas pykdo vaistininkų bendruomenę. Šie skundžiasi, kad skiriamas per trumpas lai...

Gydytojas ir pacientas


Ar­vy­das Sto­nys: „Tik­rai ne­ke­ti­nu pa­si­duo­ti“

Ar­vy­das Sto­nys: „Tik­rai ne­ke­ti­nu pa­si­duo­ti“

Pro­sta­tos vė­žio diag­no­zę prieš me­tus iš­gir­dęs vie­nas gar­siau­s...
Sudėtingą širdies operaciją patyręs K. Smoriginas: padarė kapitalinį remontą

Sudėtingą širdies operaciją patyręs K. Smoriginas: padarė kapitalinį remontą

„Sugijau kaip šuva. Dirbu pilna koja“, – šypsosi roko operos „Jūratė ir Kastytis“ reži...

Sveika šeima


Ja­po­niš­ka vir­tu­vė – dau­giau nei su­šis

Spe­cia­lis­tai ra­gi­na val­gy­ti kaip ja­po­nams, nes šie pa­sau­ly­je iš­si­ski­ria sa­vo il­ga­am­žiš­ku­mu, at­spa­ru­mu krau­jo­ta­kos ir on­ko­lo­gi­nėms li­goms. Ko­kie pa&sh...

Sveikatos horoskopas


Lapkričio 13 -19 d.

Avi­nas
Nuo ant­ra­die­nio re­komen­duo­ja­mas gy­do­ma­sis ba­da­vi­mas, ku­ris pa­dės iš or­ga­niz­mo pa­ša­lin­ti šla­kus bei at­si­kra­ty­ti ne­rei­ka­lin­gų ki­log­ra­mų. Šeštadienis - tinkama diena visoms grožio procedūroms.

Svetur


Kai­my­ni­nių ša­lių me­di­kų ko­vos už bū­vį: nuo de­ry­bų iki ba­do strei­kų

Kol Lie­tu­vos me­di­kai bruz­da ir gra­si­na strei­kais, pa­si­dai­ry­ki­me, kaip kai­my­ni­nių vals­ty­bių me­di­kai spren­džia sa­vo pro­ble­mas. Įkve­pian­čių pa­vyz­džių, kaip ko­vo­ti ir ko­dėl ver­ta ...

Redakcijos skiltis


Komentarai


Per kiek laiko Plutonas apskrieja Saulę?
Henrikas Vaitiekūnas Per kiek laiko Plutonas apskrieja Saulę?
Kada gausime premiją už gerą sveikatą?
Algimantas Kirkutis Kada gausime premiją už gerą sveikatą?
Diagnozė pagal televizorių
Henrikas Vaitiekūnas Diagnozė pagal televizorių

Naujas numeris