Jauni specialistai laužo stereotipus apie slaugos sektorių

Evelina Machova
2018-09-13
Pastaruoju metu nemažai kalbama apie tai, kaip išlaikyti jaunus medikus Lietuvoje. Vieni aiškina, kad jiems reikia gerų atlyginimų, kiti ragina sukurti gerovę, kad jie patogiai jaustųsi ne tik didmiestyje. Jauni specialistai, dirbantys Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, sako, kad vienas svarbiausių aspektų šiuo atveju - šiuolaikiškos darbo sąlygos bei profesinė savirealizacija.
Vis dėlto įstaigos vadovė Violeta Grigienė pripažįsta, jog profesionalių darbuotojų stygius vis jaučiamas, nes kol kas mūsų šaliai su skandinavais, kurie pristatomi kaip sektinas pavyzdys, nesiseka konkuruoti nei darbo krūvio, nei atlyginimų klausimu.
Jauni specialistai laužo stereotipus apie slaugos sektorių
Kineziterapeutas Paulius Laguninas sako, kad ligoninėje pirmiausia nustebino geros darbo sąlygos ir sukurta infrastruktūra. Metus ligoninėje dirbantis specialistas jau nuo spalio kineziterapijos amato paslapčių pradės mokyti jaunuosius kolegas iš Panevėžio kolegijos. Visi praktiniai užsiėmimai vyks Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje.
Svarbu duoti galimybę
Ligoninės žvaigždė - taip dažnai kolegų vadinamas kineziterapeutas Paulius Laguninas. Baigęs universitetą Vilniuje dirbti grįžo į Panevėžį. Kaip sako pats medikas, viskas susidėliojo savaime. „Baigęs studijas grįžau į Panevėžį vasaros atostogoms ir aplankiau gydymo įstaigas. Atėjęs į slaugos ligoninę, nustebau pamatęs šiuolaikiškai sutvarkytą įstaigą ir puikias darbo sąlygas. Kadangi bakalaurinį darbą rašiau apie sunkios būklės neurologinius pacientus, norėjau dirbti su tokio profilio pacientais. Atrodo, kad viskas išėjo pagal planą“, - šypsosi kineziterapeutas. 

Ligoninės vadovė V.Grigienė sako, jog svarbu jauniems žmonėms duoti galimybę save realizuoti ir džiaugiasi, jog gydymo įstaigos komanda per pastaruosius metus pasipildė ne vienu jaunu specialistu. Štai prieš tris savaites darbą iš karto po rezidentūros studijų Kaune, kur įgijo šeimos gydytojos profesiją, pradėjusi Karina Ona Popovaitė sako, jog grįžti į gimtąjį kraštą paskatino namų trauka.
 

„Kaunas, žinoma, - didmiestis, kultūrinis gyvenimas gal platesnis, bet tėvų namai yra tėvų namai ir gimtasis kraštas traukia. Kol kas nesigailiu. Pirmosios darbo savaitės turbūt kaip ir kiekvienam pradedančiam darbą naujoje vietoje sukelia tam tikrą nerimą. Bet jaučiuosi globojama, todėl ir pritapti nelabai sunku“, - sako šeimos gydytoja Ona Popovaitė.


Anot V.Grigienės, širdis džiaugiasi, kai dirbti į slaugos sektorių, kuris dažnu atveju nuvertinamas ir nelaikomas prestižiniu, ateina jauni žmonės. „Čia - tautos pasididžiavimas ir visos viltys mūsų turi būti siejamos su jaunais žmonėmis. Todėl ir iš sveikatos sektoriaus reformos tikimės ne tik lūkesčių išpildymo, bet ir jausmo, kad mūsų darbas vertingas. Šie jauni žmonės – tikri deimančiukai: jie nesusigundė sotesniu duonos kąsniu svetur, o grįžo į gimtąjį miestą ir dirba viename sunkiausių gydymo sektorių - slaugos ligoninėje“, - pasakoja V.Grigienė.
 
Kvalifikuoto specialisto paieška - iššūkis
Gydymo įstaigos vadovė neslepia, jog rasti kvalifikuotą slaugytoją ar kitą specialistą yra rimta problema. Apie tai vertėtų susimąstyti ir sveikatos politikos formuotojams. „Džiaugiuosi, kad esame Panevėžio kolegijos praktinio mokymo bazė. Prieš kelias savaites kolegijos dekanė paklausė, ar nesutiktume, kad praktinis mokymas studijų metu kolegijos studentams, būsimiems kineziterapeutams, vyktų pas mus. Sutikom iš karto, mokymus ves mūsų perliukas – kineziterapeutas Paulius.
 
Man, kaip institucijos vadovei, tai – ne tik pasididžiavimas dėl jauno specialisto, dirbančio įstaigoje, įvertinimo, bet ir ženklus postūmis teikiamų paslaugų kokybės gerinimo link, nes penkias valandas būrys jaunų specialistų papildomai dirbs su ligoniais, juos aktyvindami. Aktyvinimo procesas mūsų pacientams ypač svarbus. Be to, praktiką ligoninėje visus mokymo metus atlieka ir burnos higienistai, bendrosios praktikos slaugytojai, odontologo padėjėjai, kineziterapeutai. Praktiką atlieka ir studentai užsieniečiai, atvykę pagal Erasmus programą. Tai - ne tik papildoma darbo jėga, kiekvienas jaunas žmogus naujų gydymo taktikų, metodikų pamoko ir mus, senbuvius. Ne paslaptis, po studijų kai kurie jaunieji specialistai lieka dirbti mūsų įstaigoje. Aišku, kad mums pasisekė dėl geros geografinės padėties - esame regiono centras, priešingu atveju, situacija būtų kur kas liūdnesnė“, - sako V.Grigienė.
 
Pasmalsavus, ar už dabartinį įkainį gydymo įstaiga galėtų užtikrinti tokį gausų specialistų būrį, įstaigos vadovė atvira - tai būtų nerealu.
„Nuo spalio mokysiu Panevėžio kolegijos būsimuosius kineziterapeutus. Mintį mokyti kitus turėjau dar studijuodamas, o čia pasitaikė puiki proga. Studijų metais turėjau labai gerą pavyzdį, nes mano dėstytojai buvo trejais ketveriais metais vyresni už mane. Tai - puikus pavyzdys, ką jaunas, vos studijas baigęs žmogus gali perduoti būsimiems kolegoms. Žinoma, atsakomybės daug, bet manęs tai nebaugina, nes, kaip ir sakiau, to norėjau“, - sako P.Laguninas.
Pasak gydymo įstaigos vadovės, per metus Paulius, kaip jaunas specialistas, pelnė ir pacientų pasitikėjimą. Grįžtantys pacientai ar jų artimieji vis prašo būti paguldyti į tą aukštą, kur dirba jaunasis specialistas. „Reikia padėkoti Vilniaus Alma Mater, kad tokius gerus specialistus paruošia. O kalbant apie jaunimą, mane labiausiai žavi jų gebėjimas bendrauti su senais žmonėmis. Jauni žmonės stipriai motyvuoti ir tiksliai žino, ką nori pasiekti. Man atrodo, kad mes tokie tikrai nebuvome“, - sako V.Grigienė.
 
Paulius teigia, kad su kiekvienu pacientu stengiasi bendrauti kaip su savo močiute. Gal dėl tokio bendravimo pacientai jį taip ir myli. „Per tuos keturis mėnesius, kuriuos pacientai čia praleidžia, prisiriši prie jų, net gaila, kai išvažiuoja“, - sako kineziterapeutas ir priduria, kad apie medicinos studijas svajojo nuo vaikystės.
Pasmalsavus, kodėl rinkosi būtent tokią profesiją ir darbą su senyvo amžiaus žmonėmis, medikas atviras: „Norėjau rinktis sporto mediko specialybę. Kadangi esu aukštas, žaidžiau krepšinį, patyriau keletą traumų, maniau, kad tuo keliu ir eisiu. Tačiau studijuojant mane „užvaldė“ neurologija ir darbas su sunkios būklės pacientais, atliekant būtent kineziterapeuto darbą.“

 Šeimos gydytoja Evelina Narkevičiūtė ligoninėje dirba trejus metus. Tiesa, karjerą joje pradėjo, dar studijuodama rezidentūroje. Darbas, kaip sako jauna medikė, - įdomus, o svarbiausia, kad sudaromos galimybės tobulėti ir siekti daugiau. Jauna medikė išklausė echoskopuotojų kursus ir dabar pacientams teikia ne tik šeimos gydytojos paslaugas, bet ir darbuojasi instrumentinių tyrimų srityje.

Laužo stereotipus
Slaugos ligoninėje dirba šeši kineziterapeutai, trys masažuotojai, fizinės medicinos slaugytoja. Norint suteikti kokybišką slaugos paslaugą, be šių specialistų pagalbos neišsiversi. Juk jei žmogaus po insulto iš karto nereabilituosi, jam atsiras kontraktūros, raumenų silpnumas ir atrofija, todėl tokie pacientai, vos patekę į slaugos ligoninę, iš karto pradedami mokyti vaikščioti.
Paklaustas, kaip atrodo kineziterapeuto veikla slaugos ligoninėje, Paulius tikina, kad ji niekuo nesiskiria nuo darbo kitose gydymo įstaigose. Tiesa, čia ligų spektras kur kas platesnis. Pacientai atvyksta sunkios būklės, dažnu atveju nevaikštantys, tad kineziterapeuto darbas - pastatyti juos ant kojų.
 

„Mano darbo stažas - dvidešimt devyneri metai. Anksčiau dirbau ligoninėje Nervų ligų skyriuje, bet čia susidūriau su tokiu plačiu ligų spektru, kad daugelio dalykų tiesiog mokausi. Yra dalykų, su kuriais susiduriu pirmą kartą, pavyzdžiui, chirurginių žaizdų perrišimas ar žaizdos išspaudimas, stoma“, - sako bendrosios praktikos slaugytoja Aušra Rapkevičienė.

 
„Kitose ligoninėse dirbi dažniausiai su tam tikro profilio pacientais, o čia turi žinoti tiek vidaus ligas, tiek kardiologiją, neurologiją, traumatologiją ir su kiekvienu pacientu dirbti individualiai. Slaugos ligoninėje kineziterapeutas, kaip dažnai manoma, tikrai neapsiriboja vien stiklinės padavimu - turi žmogų vėl išmokyti vaikščioti“, - sako Paulius.
K.O.Popovaitė šeimos gydytojos profesiją teigia pasirinkusi todėl, kad ši labai plati. Jauna specialistė sako nenorėjusi, kaip kartais pajuokaujama, tapti vieno piršto gydytoja. „Čia - plačios galimybės. Gali ne tik gydyti, bet ir užsiimti ligų prevencija. O slaugos sektorių pasirinkau, nes jaučiu, kad galiu padėti. Žinoma, darbas sudėtingesnis nei poliklinikoje, bet tai ir yra pusė jo žavesio“, - sako K.O.Popovaitė.

Kolegei antrina ir šeimos gydytoja Evelina Narkevičiūtė. „Man patinka čia dirbti, įdomu, nes kasdien pamatai įvairių pacientų - toks jausmas lyg dirbtum vidaus ligų skyriuje. Pacientai į slaugos ligoninę atvyksta kamuojami įvairiausių ligų, norint jiems padėti reikia daug žinių, bet dirbdamas tokioje srityje įgyji ir daug praktikos. Ligoninėje dirbu trejus metus, darbą pradėjau, dar besimokydama rezidentūroje“, - sako E.Narkevičiūtė. Jauna medikė nuolat tobulinasi: išklausė echoskopijos kursus ir dabar jas atlieka. Klausiu, ar per darbus lieka laiko laisvalaikiui? Mergina šypsosi: „Šiek tiek, savaitgaliais, bet man taip patinka.“
 
Bendrosios praktikos slaugytoja Aušra Rapkevičienė darbą Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje pradėjo prieš savaitę. Į klausimą, ar darbas tokio pobūdžio ligoninėje skiriasi nuo ankstesnės darbovietės, atsako atvirai - kaip diena ir naktis. „Mano darbo stažas - dvidešimt devyneri metai. Anksčiau dirbau ligoninėje Nervų ligų skyriuje, bet čia susidūriau su tokiu plačiu ligų spektru, kad daugelio dalykų tiesiog mokausi. Yra dalykų, su kuriais susiduriu pirmą kartą, pavyzdžiui, chirurginių žaizdų perrišimas ar žaizdos išspaudimas, stoma. Mokausi kiekvieną dieną, gerai, kad kolektyvas visada pasiruošęs padėti, o ir pati stengiuosi, klausiu, kai kas nors neaišku. Čia vyksta gydymas, o ne, kaip stereotipiškai teigiama, tik priežiūra. Darbas sunkus, bet dirba savo srities profesionalai“, - sako A.Rapkevičienė.


Komentaras
Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės vadovė Violeta Grigienė: 


- Remiantis statistiniais duomenimis, Lietuva yra viena sparčiausiai senstančių valstybių ir, jei toliau migracijos mastai nemažės, kokybiškų slaugos paslaugų reikės daugiau. Tiesa, daugelis įsivaizduoja, kad slauga yra gulinčiam žmogui paduoti stiklinę vandens, pamaitinti ir pakeisti sauskelnes. Bet biologinių funkcijų tenkinimas nėra slauga, tai – priežiūra, daugiau apimanti socialinės politikos sritį.
 
Profesionali slauga reikalinga sunkiai sergantiems žmonėms, kuriems svarbiausia yra gyvybinių funkcijų palaikymas, šiuolaikiškas ligų ir būklių gydymas bei kokybiška slauga. Tokiems pacientams reikalinga nuolatinė gydytojo ir profesionalios slaugytojos pagalba. Žinoma, šalia to ne mažiau svarbu ir biosocialinių funkcijų užtikrinimas: ligonio dietinis maitinimas, švarinimas ir viešbučio paslaugos. Taip jau susiklostė, kad pas mus slaugos paslaugos suprantamos labai vienpusiškai ir klaidingai – kažkas per vidurį tarp socialinių ir medicininių paslaugų, o ne kaip kompleksinė sveikatos priežiūros paslauga.

Tai, kad slaugos paslaugos įvardinamos kaip prioritetinės, džiaugiuosi ir tikiuosi, jog šis sektorius ateityje užims deramą vietą sveikatos priežiūros paslaugų spektre. Vaizdas slaugos ligoninėje nė iš tolo neprimena nuo seno susikurto klaidingo stereotipo - esą močiutės čia mezga kojines, o diedukai lošia domino. Vos 8-10 procentų visų paslaugų teikiame lengvesnių būklių pacientams, kurie dar patys šiek tiek juda. Jiems reikia mažiau nuolatinės priežiūros, stebėjimoDidžioji dalis pacientų – gulintys, sunkios būklės, su įvairia ir sudėtinga patologija, kuriems reikalinga nuolatinė profesionali kompleksinė medicininė pagalba.

Pasikeitus aktyvaus gydymo paslaugų finansavimui, šias paslaugas teikiančios įstaigos stengiasi taupyti išlaidas, ir kuo greičiau, diagnozavus susirgimą, iš dalies stabilizavus ligonio būklę, pooperaciniu laikotarpiu perkelti pacientus į slaugą. Gal taip ir turėtų būti šiuolaikinėje medicinoje, nes aktyvus gydymas yra labai brangus. Tačiau einant šia linkme, reikia peržiūrėti ir palaikomojo gydymo, ir slaugos sektoriaus finansavimą. Pirmiausia – teikiamų slaugos paslaugų spektrą, griežtai nustatyti kriterijus, galbūt išplėsti paslaugų kodus ir pagal juos nustatyti realius įkainius.

Kad neprarastume medicinos personalo, turime viziją vytis Europos Sąjungos šalių medikų darbo užmokestį. Tačiau jei atlyginimus kelsime tokiais tempais, tai tebus simbolinis žingsnis, tikrai nepajėgsime konkuruoti su užsienio šalimis. Jau dabar rasti kvalifikuotus darbuotojus tampa didžiuliu iššūkiu, nes gydymo įstaigos iš uždirbamų lėšų nuo 70 iki 85 procentų išleidžia darbo užmokesčiui. Džiaugiuosi, kad kalbame apie slaugos paslaugų plėtrą, bet prieš imantis veiksmų, reikia padaryti poreikio- kaštų analizę, įvertinti realią situaciją sveikatos sektoriuje žmogiškųjų išteklių ir finansinių resursų prasme.
 
Manyčiau, jog reikėtų išsamios galimybių studijos, detalios strategijos, tarimosi su praktikais ir būsimų pokyčių aiškinimo. Labai pasigendu to, kad sveikatos politikai išsamiai supažindintų būsimus reformos vykdytojus- savivaldybes- steigėjus ir gydymo įstaigas su ateities planais, siekiais, tikslais. O nežinia gimdo nepasitikėjimą, abejones, priešpriešą ir trukdo realizuotis net ir geriausioms idėjoms.
Sakoma, kad slaugos sektorius bus plečiamas rajoninėse ligoninėse, kurioms reformuojantis teks keisti profilį. Bet klausimas, ar ten bus specialistų, kurie galės užtikrinti profesionalią pagalbą?.


Tarp kitko
Šiemet Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės slaugytojoms atlyginimai didėjo 24 procentais, gydytojams - 16 procentų nuo pastoviosios atlyginimo dalies.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
El.paštas:
Komentaras:

Justas Mundeikis: „Neturime strateginio plano sveikatos apsaugai“

2018.09.20
„Nieko nenustebinsiu pasakydamas, kad skiriame per mažai lėšų sveikatos apsaugai. Gerokai atsiliekame nuo Europos Sąjungos vidurkio ir tas skirtumas yra maždaug pusė milijardo eurų per metus“, - sako ekonomistas Justas Mundeikis. Skaityti plačiau

Vyr. gydytojų algas jau lenkia... slaugytojos?

2018.08.24
„Priedais galima manipuliuoti, netgi šantažuoti“, - tvirtina vyr. gydytojai, kurių atlyginimai be priedų „neblizga“. Kaip patys juokauja, didžiuosiuose miestuose jau ir slaugytojos už juos daugiau uždirbančios. „Įsivaizduokite, jei rajono ligoninėje vadovo atlyginimas be priedo yra kaip dvigubas slaugytojos atlyginimas“, -piktinasi įstaigų vadovai. Parlamentarai sutinka, kad... Skaityti plačiau

Plaukų stilistė sklaido mitus apie ilgalaikį plaukų tiesinimą

2018.08.24
Turėti glotnius, lengvai prižiūrimus plaukus – daugelio moterų svajonė. Pradėjome nuo plaukų suktukų, juos vėliau pakeitė tiesinimo žnyplės, o dabar dailiosios lyties atstovės ryžtasi ilgalaikiam plaukų tiesinimui. Ar tai kenkia plaukams ir ką reikia žinoti, renkantis šią procedūrą? Skaityti plačiau

Po kurortinio romano – „SOS“ tabletė

2018.08.24
Po netikėto kurortinio romano iškart išgėriau skubios kontracepcijos tabletę. Kamuoja nerimas, ar tikrai ji suveiks, ar kitų blogų pasekmių nebus? Ar turėčiau apsilankyti pas gydytoją, jei kažkokių simptomų nejaučiu? Laima, 30 metų Skaityti plačiau

Rolandas Žiobakas: „Esame nykstanti tauta“

2018.08.17
„Šiandien vis daugiau kalbama apie žalingą aplinkos, žemės ūkyje ir buityje naudojamų chemikalų poveikį vyrų nevaisingumai, kuriam išgydyti vaistų nėra. Prognozuojama, kad po penkiasdešimties metų, jei nebus nieko imtasi, tik pavieniai vyrai galės apvaisinti savo žmonas“, – sako gydytojas akušeris-ginekologas, vaisingumo specialistas Rolandas Žiobakas (50 m.). Skaityti plačiau

Ligoninių tinklą nustatys „Google maps“?

2018.08.17
Kol valdantieji dievagojasi, jog daug triukšmo šią savaitę sukėlęs „juodasis“ ligoninių sąrašas neegzistuoja, medikai juokauja, kad išliks tos gydymo įstaigos, kur savivaldybėse merais taps valdančiosios daugumos atstovai. Savo ruožtu kompetentingi specialistai prasitaria, jog gydymo įstaigų tinklo optimizavimui puikus kriterijus yra 60 minučių – laikas, per kurį pa... Skaityti plačiau

Vais­tai pigs iki sau­sio, o po to... brangs

2018.08.03
Nors Svei­ka­tos ap­sau­gos minis­te­ri­ja ti­ki­na, jog vais­tų kai­nos ma­žė­ja, ga­min­to­jai ir pa­cien­tų or­ga­ni­za­ci­jos svars­to, jog tai bus tik trum­pa­lai­kis efek­tas. Mat Kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų są­ra­šas trau­kia­si, va­di­na­si... Skaityti plačiau

Medicina išlieka populiariausia: penki į vieną vietą

2018.07.31
Pristatyti pirmieji stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatai. Paaiškėjo, kad medicina ir vėl atsidūrė tarp lyderių, už nugaros palikdama ne ką mažiau viliojančias specialybes kaip teisė ar informacinės technologijos.  Skaityti plačiau

Į žygį pėsčiomis – tik įvertinus galimybes

2018.07.26
Vis daugiau žmonių rinkdamiesi aktyvų laisvalaikį išbando ištvermę leisdamiesi į žygius. Anot specialistų, ėjimas yra mažai rizikinga veikla, tik jei įvertinamas fizinis pajėgumas ir pasirenkamas saugus atstumas bei patogi avalynė. Skaityti plačiau

Šeimos gydytojai užversti beprasmiais testais

2018.07.26
Poliklinikos jau prisispausdino ankstyvojo alkoholio rizikos vertinimo testų, kuriuos turės kišti kiekvienam pacientui po nosim. Tiesa, medikus neramina, ar tai nesusikirs su naujais duomenų apsaugos reikalavimais, kuomet nutekėjus itin jautriai informacijai įstaigai grėstų tūkstantinė bauda. Skaityti plačiau

Ką daryti, jei įsigijote vaistą su nekokybišku valsartanu?

2018.07.20
Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia pacientų, vartojančius vaistus su veikliąją medžiaga valsartanas, dėmesį. Dalis pacientų įsigijo vaistus, kurie šiuo metu jau yra atšaukti iš rinkos ir kitą kartą apsilankius vaistinėje bus pasiūlytas kito gamintojo vaistas su ta pačia veikliąją medžiaga. Skaityti plačiau

Toma Birmontienė: „Reforma vadinti per skambu“

2018.07.20
„Ministrui išsakyčiau vieną palinkėjimą: prieš imantis net ir geriausių bei drąsiausių reformų – būtina prisiminti Konstituciją“, -sako buvusi Konstitucinio teismo teisėja, Mykolo Romerio universiteto profesorė Toma Birmontienė kalbėdama apie prezidentės vetuotą gydymo įstaigų reformą. Skaityti plačiau

Someljė D.Velička: „Girtuoklystę stabdo kultūra“

2018.07.05
Politikai bei sveikos gyvensenos propaguotojai ploja rankomis: vadinamoji tūkstantmečio karta alkoholinių gėrimų vartoja vis mažiau. Toks požiūris skatina alkoholio neturinčių gėrimų verslą. Būtent gėrimų. Žymus vynų ekspertas, someljė Domininkas Velička taip dabar vadinamiems nealkoholiniams vynams siūlo sugalvoti kitą pavadinimą. Kodėl? Skaityti plačiau

Kur taip sku­ba­ma su svei­ka­tos re­for­ma?

2018.06.25
„Jūs ką? Per pie­tų per­trau­ką ket­vir­ta­die­nį no­ri­te Svei­ka­tos re­for­mą pra­stum­ti?! Ne­juo­kau­kit, čia gi rim­ti da­ly­kai“, - pik­ti­no­si Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to na­rys kon­ser­va­to­rius An­ta­nas Ma­tu­las, va&s... Skaityti plačiau

Jei reformas vykdysim tik buhalteriškai, progreso nebus

2018.06.22
Naujosios Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas sako, kad vykdant reformą, nesvarbu ar ji būtų sveikatos sektoriuje ar kitame, reikia gerai įvertinti pasekmes. Naudingiausia būtų, jei optimizavimą vykdytume ne buldozerio principu, remdamiesi tik buhalteriniais skaičiavimais, o viską ekonomiškai įvertinę. Savo ruožtu Naujosios Akmenės ligoninės medikai iš gydymo įstaigų tinklo optimizavimo nieko ge... Skaityti plačiau

Ligoninių tinklo optimizavimą perima Seimo Sveikatos reikalų komitetas

2018.06.15
Kad gydymo įstaigų tinklui reikia permainų, – faktas. Ankstesnės reformos, panašu, vietoj naudos įnešė daugiau sumaišties. Antradienį Seimas pritarė sveikatos apsaugos ministro siūlymams sudaryti teisines prielaidas gydymo įstaigų tinklui optimizuoti. Tiesa, dalis Seimo narių abejoja šios reformos efektyvumu ir gąsdina dar viena medikų emigracijos banga. Maža to, tikina, jog periferi... Skaityti plačiau

Burnos higienistų dalia – apšokinėti odontologus

2018.06.11
Studijas baigę burnos higienistai susiduria su niūria realybe: darbo rinkoje jie nereikalingi. Tad griebiasi šiaudo - persikvalifikuoja į gydytojo odontologo padėjėjus arba imasi kur kas paprastesnių, su medicina nieko bendro neturinčių darbų. Skaityti plačiau

Garsūs medikai: tėvystė sunkiau nei profesija

2018.06.11
Du garsūs ir daug profesinėje veikloje pasiekę medikai profesorius Pranas Šerpytis ir Antakalnio poliklinikos direktorius Evaldas Navickas, net nesusitarę tvirtina: būti geru tėvu sunkiau nei geru mediku. Nors abiejų šeimose užaugo puikūs vaikai, gydytojai sako, jos tėvystė yra iššūkis ir niekas nemoko, kaip su juo susitvarkyti. Vienintelė knyga – tavo paties gyvenimas. Skaityti plačiau

Katažina: „Per septynerius metus nė karto rimtai nesipykome“

2018.06.01
Dainininkę Katažiną Zvonkuvienę (38 m.) kalbinome Šeimos dieną. Katažina - veikli, jos neriboja keturios namų sienos, nors čia krykštauja mieli, dar nedidukai, jos ir Deivydo Zvonkaus dvynukai. Moteris neatsisako ir iki šiol pamėgtų veiklų: dainavimo, dalyvavimo TV laidose, teisėjavimo muzikiniuose projektuose, tačiau visa tai stengiasi derinti su vaikų auginimu. Skaityti plačiau

Vyriausieji gydytojai atsidūrė tarp girnų

2018.06.01
Gydymo įstaigų darbuotojai gyvena nežinioje - kels jiems atlyginimus ar ne? Kokiu procentu pasipildys medikų kišenės? Darbo užmokestis didės tik gydytojams ir slaugytoms ar kas nors dar nubyrės kitam personalui? „Mes esame atpirkimo ožiai“, - atsidūsta vyr. gydytojai, kiekvienam darbuotojui besistengiantys atriekti pyrago gabalėlį. Skaityti plačiau

Jaunieji medikai sistemą gydys LEAN „vaistais“

2018.06.01
Auga nauja medikų karta, kuri girgždančio sveikatos apsaugos sistemos vežimo vadžias ima į savo rankas. Jie žino, kad ratai gali suktis daug greičiau ne tik tepant vis naujomis investicijomis. Tiesiog reikia pasukti galvas, kaip protingai perskirstyti jau turimus išteklius pagal naujausias vadybos sistemas. Skaityti plačiau

Už duomenų nutekinimą – kosminės baudos

2018.05.21
„Asmens korteles reikės mauti į dėklus arba grūsti kur nors giliai į stalčius“, - svarsto medikai, kurie pacientų ligos istorijas nuo šiol turės saugoti kaip savo akį. Mat nuo gegužės 25-osios įsigalioja Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas, kur reikalavimai griežtėja, prievolių daugėja, o baudos už nusižengimus, neišskiriant ir sveikatos priežiūros įstaigų, – įspūdingo dydžio. Skaityti plačiau

Aistė Raulušaitienė – apie paskutinius slaugytojų kantrybės lašus

2018.05.21
„Turbūt vienas lengviausių būdų - išeiti į gatves ir šaukti: duokite mums lėšų, - sako Lietuvos slaugos specialistų organizacijos viceprezidentė Aistė Raulušaitienė (40 m.). - Reikia ne tik oraus darbo užmokesčio, bet ir palankų darbo krūvių bei sąlygų. O taip pat svarbu, kad priimami teisės aktai, susiję su darbo sąlygomis, būtų įgyvendinti, o neliktų popieriuje.“ Skaityti plačiau

Vydūnas – kaip uždelsto veikimo bomba

2018.05.11
Būdamas nedidelio ūgio ir smulkaus kūno sudėjimo Vydūnas (1868-1953), kurio tikrasis vardas yra Vilhelmas Storosta, sugebėjo pažaboti itin sunkią tais laikais ligą ir, nepaisant niūrių gydytojų prognozių, sulaukė gilios senatvės. Minint 150-ąsias filosofo gimimo metines, 2018-ieji Seimo paskelbti Vydūno metais. Beje, apie šią asmenybę galima surasti ir pikantiškų detalių: jei tikėti sklandančiais mitais... Skaityti plačiau

Vaikų psichiatras: žinių vertinimams trūksta blaivaus požiūrio

2018.05.11
Gyvenimas griūva ne dėl neišlaikytų egzaminų, o dėl padoraus santykio, padoraus bendravimo, sutarimo tarp žmonių trūkumo. Toks patyrusio specialisto pastebėjimas turėtų būti išgirstas daugelio mokytojų ir tėvų, kurių vaikų mokslo rezultatai jau baigiami tikrinti.  Skaityti plačiau

Bėdžio sindromas. Praeitis

2018.05.04
Ir vėl matuojamės Sąjūdžio rūbą. Et, dydis visai ne tas, koks buvo anuomet, kai į Baltijos kelią lėkė visi. Na, tie kas liko namuose, tuo nesigyrė ir nesididžiavo. Skaityti plačiau

Jo­a­na Bi­kul­čie­nė: „Šio­je is­to­ri­jo­je aš - sraig­te­lis“

2018.05.04
„Per vi­sus skan­da­lus, su­si­ju­sius su krau­jo cen­tru, po­li­ti­kai už­si­dir­bi­nė­jo rei­tin­gus. Bet ar nors vie­nas ėmė­si spręs­ti pro­ble­mas? Ne, šiek tiek kos­me­tiš­kai kai ku­rias sri­tis pa­tvar­kė. Bet tik tiek. Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis&sh... Skaityti plačiau

Prof. Saulius Vaitkus: „Serga žmogus, o ne atskiros kūno dalys“

2018.04.20
Profesorius Saulius Vaitkus, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos Bendrojo sektoriaus vadovas, šiandien didžiausią pagarbą atiduoda ne naujausioms technologijoms, o Žmogui. Galima pripirkti daug aparatūros, bet jeigu nebus kam su ja dirbti, ji - niekam tikusi. Gydytojo kolegas iš užsienio Lietuvoje stebina ne aukštosios technologijos mūsų ligoninėse. Jiems ... Skaityti plačiau

Pavasaris nedžiugina? Padėkite kepenims

2018.04.20
Pavasarį vitaminų atsargos organizme būna išsekusios, sumažėjęs atsparumas įvairioms infekcijoms, nėra energijos, menkiausias fizinis darbas reikalauja kur kas daugiau jėgų. Ypač vargsta sergantieji lėtinėmis ligomis, kurios paūmėja prieš orų kaitą. Tačiau žmogaus kūne yra daug ląstelių, kurios nuolat atsinaujina, o šia savybe pasižyminčios kepenys veikia kaip energijos šaltinis. Kepenys g... Skaityti plačiau

Kai nėštumą aptemdo geležies stoka

2018.04.13
Greitai pavargstate, skauda galvą, kamuoja silpnumas, esate išblyškusi, lūžinėja nagai? Tokie simptomai leidžia įtarti klastingąją anemiją (mažakraujystę). Susidurti su nusilpusio kraujo pavojumi ypač rizikuoja besilaukiančios moterys. Skaityti plačiau

Medikų klaidos – kaip lėktuvų katastrofos

2018.04.13
Tik dvi ligos JAV pareikalauja daugiau žmonių gyvybių nei gydytojų klaidos. Gydymo įstaigoms siūloma viešinti šių mediko darbe neišvengiamų įvykių detales. Vis dėlto didelė dalis JAV ligoninių to nedaro. O skaudi problema išlieka. Skaityti plačiau

Biomedicinos specialistų sėkmės raktas - unikalus LSMU mokymo metodas

2018.04.13
Aukš­čiau­sios kva­li­fi­ka­ci­jos bio­me­di­ci­nos stu­den­tus ren­gian­tis Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­tas (LSMU) iš­lie­ka tarp ša­lies pa­klau­siau­sių aukš­tų­jų mo­kyk­lų. Tai ro­do treč­da­liu iš­au­gęs st... Skaityti plačiau

Genetinį sutrikimą švelnina motinos pastangos

2018.03.30
Daina Kapšaitė, pasaulį išvydusi su Dauno sindromu, nuo pirmų dienų pareikalavo ne tik besąlygiškos tėvų meilės, bet ir daug pastangų išmokyti ją savarankiško gyvenimo. Tačiau mergaitės mama Lina (42 m.) įsitikinusi: „Tai – ne pareiga, o dovana, kurią džiaugiuosi galėdama skirti dukrai. Ką aš gebėsiu padovanoti, tą ji visą gyvenimą nešiosis ir galėsiu... Skaityti plačiau

Kvebeko gydytojai nenori... didesnės algos

2018.03.30
Socialiniuose tinkluose pasidalinus žiniai, jog Kanados Kvebeko provincijos medikai valdžiai siunčia peticiją, kad šiemet jiems nebūtų didinami atlyginimai, mūsų medikai ėmė juokauti, jog šalies premjeras Saulius Skvernelis turėtų rašyti prašymą, gal kanadiečiai norėtų paremti kolegas iš Lietuvos.  Skaityti plačiau

Jonas Šurkus: „Didžiausias žmogaus nuodas – pavydas“

2018.03.16
Kauno klinikų klinikinės toksikologijos gydytoją Joną Šurkų stebina ne medžiagos, sukeliančios apsinuodijimą, bet žmonių neatsakingumas ir neatsargumas. Patyręs gydytojas didžiausiu žmonių nuodu įvardija pavydą ir negatyvios informacijos gausą. Prieš šiuos nuodus bet kuris gydytojas – bejėgis. Skaityti plačiau

Nesprendžiama makšties sausumo problema savaime neišnyks

2018.03.16
Nors su makšties sausumo problema susiduria nemažai įvairaus amžiaus moterų, šios vis dar nelinkusios apie tai kalbėti. „Nemanau, kad Lietuvos moterys labai skirtųsi nuo kitų šalių, tačiau neretai skundą dėl šio varginančio negalavimo reikia išklausti. Vis dėlto dažniausiai negydant makšties sausumo problema savaime nepraeina“, – pastebi Lietuvos akuš... Skaityti plačiau

Vilniuje pagerbti geriausi sveikatos apsaugos sistemos vadovai ir gydytojai (papildyta nuotraukomis)

2018.03.08
Vilniuje viešbutyje „Radisson Blu Lietuva“, penkioliktą kartą nugriaudėjo konkurso „Metų vadovas“ laureatų pagerbimo vakaras. Tarp gausiai susirinkusių svečių buvo Seimo ir Vyriausybės atstovai, miesto merai, medicinos elitas. Šventė šiemet skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Iškilmingame vakare jau tradiciškai išdalintos septynios no... Skaityti plačiau

Ernestas Gaižauskas: „Medicinoje išlieka ne protingiausi, o darbščiausi“

2018.03.08
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas anesteziologas-reanimatologas Ernestas Gaižauskas (32 m.), konkurse „Metų vadovas 2017“ laimėjęs „Kylančios žvaigždės“ nominacijos, trejus metus rūpinasi ne tik pacientų gydymu, bet ir jų komfortu. Įkūrė „Pozityvių idėjų“ asociaciją, nes, kaip pats sako, norėjo padaryti ką nors gero ir prasmingo. Maža to, su koleg... Skaityti plačiau

Epilepsijos priepuolis: skaičiuokite minutes

2018.02.23
Minint Europos epilepsijos dieną specialistai ragina visuomenę griauti mitus apie šią sudėtingą ligą, nuo kurios nėra apsaugotas nė vienas. Kaip reikėtų elgtis, jei atsidūrėte šalia epilepsijos priepuolio ištikto žmogaus? Skaityti plačiau

Jurgis Brėdikis: „Laisvė - nuostabiausias dalykas“

2018.02.23
„Gydytojams, įpratusiems gelbėti kitą, kova už save ilgą laiką atrodė net ir gėdinga. Jei šiandien vis dar būčiau dirbantis gydytojas, prisidėčiau prie medikų sąjūdžio. Nes ilgiau tylėti nebegalima“, - sako akademikas, profesorius Jurgis Brėdikis (88 m.), kasmetiniame konkurse „Metų vadovas“ apdovanotas už gyvenimo nuopelnus. Skaityti plačiau

Ar dosnūs britų pasiūlymai išvilios mūsų šeimos gydytojus

2018.02.12
„Tikrai nereklamuoju emigracijos, bet tiesiog mūsų medikai yra priversti vergauti ir dirbti nežmonišku krūviu už varganą algą, kuri niekada tau neleis gyventi oriai“, – sako pagal „NHS England“ programą jau penkis mėnesius Jungtinėje Karalystėje dirbantis 33-ejų šeimos gydytojas Darius (vardas pakeistas ir redakcijai žinomas, – red. past.). Skaityti plačiau

N.Klimas: „Kasdien susidurdamas su mirtimi labiausiai vertinu gyvenimą“

2018.02.12
Gydytojas anesteziologas reanimatologas Nerijus Klimas, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Anesteziologijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėjas, darbe kiekvieną dieną susiduria su mirtimi, o laisvalaikiu – ieško vėjo iššūkių. Tačiau, anot gydytojo, nei mirties, nei vėjo nugalėti neįmanoma, galima tik prie to prisitaikyti, išgyventi. Skaityti plačiau

Audrius Dulskas: „Tiesiog „lipdai“ save po gabaliuką“

2018.02.12
„Jei vieni pacientai džiaugiasi jaunu gydytoju, kiti teiraujasi, kiek operacijų esu atlikęs, prašo rekomenduoti kitą specialistą. Nors kas savaitę atlieku penkias šešias operacijas, tikrai nebandau įtikinti, kad esu pats geriausias. Dar iki to reikia daug dirbti“, – sako Nacionalinio vėžio instituto chirurgas onkologas doc. dr. Audrius Dulskas (34 m.). Skaityti plačiau

Įsibėgėjant gripo sezonui pravers eteriniai aliejai

2018.01.29
Įsibėgėjus peršalimų bei gripo sezonui sveikesnę aplinką gali padėti sukurti eteriniai aliejai. Daugelis jų turi efektyvių komponentų, kurių savybės leidžia sunaikinti ne tik virusus, bet ir bakterijas ar grybelius. Skaityti plačiau

Raimondas Kuodis: „Turim neadekvačią sistemą su pseudo draudimu“

2018.01.29
„Daug kalbame apie e.sveikatą, bet iš principo ją blogai suprantame. E.sveikata pirmiausia yra ekonominė, o tik po to elektroninė. Tikroji e.sveikata pirmiausia turi būti susijusi su kaštų analize, eilių administravimu ir ištekliais“, – sako  Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis (46 m.). Skaityti plačiau

Aūūū, kur jūs, karo medikai?

2018.01.29
Anot Krašto apsaugos ministerijos (KAM), šiuo metu jaučiamas itin didelis sveikatos priežiūros specialistų poreikis. Visais įmanomais būdais stengiamasi juos - nuo šeimos gydytojų iki psichiatrų - prisišaukti į Karo medicinos tarnybą. Ministerija žada kelti ir atlyginimus, tačiau įspėja, kad viskas priklausys nuo šalies ekonominės situacijos bei krašto apsaugos sistemai skiri... Skaityti plačiau

Paramedikai nustumti į šoną - padavėjai uždirba daugiau

2018.01.19
Lagaminus kraunasi ir svetur laimės ieško ne tik jaunieji gydytojai, bet ir paramedikai, kurie jaučiasi neįvertinti bei nustumti į šoną. „Kad galėtum išgyventi iš paramediko atlyginimo, tenka dirbti pusantro etato arba griebtis papildomo darbo. Kai kurie eina uždarbiauti padavėjais. Ką darysi – jie su arbatpinigiais gauna daugiau“, - pasakoja paramedikė Aleksandra i&scaro... Skaityti plačiau

Politikai diskutuoja, gydymo įstaigos... bankrutuoja

2018.01.19
Apie tai, jog mūsų sveikatos apsaugos sistemai reikia kardinalių permainų, pastarąsias savaites negirdėjo turbūt tik tas, kuris nesupranta lietuviškai. Jų reikalauja ir į gatves išėję jaunieji gydytojai, ir Lietuvos medikų sąjūdis. O štai likimo valiai paliktų periferijos gydymo įstaigų vadovai prabyla apie bankrotus ir svarsto, ar ligoninėms išnykus iš žemėlapio pirminiai sve... Skaityti plačiau

Norvegų kalba kenkia sveikatai

2018.01.19
Prašau nemesti šio rašinio, kol bent pirmos dalies neperskaitysite. Nes pirma dalis yra visai ne apie tai, kas yra antroje jo daly. Taigi... Skaityti plačiau

Rezidentas: kartais pas gydytojus pacientai ateina kaip į kirpyklą

2018.01.05
Benediktas Jonuška – Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų chirurgijos skyriaus pirmų metų rezidentas. Tačiau jauno vyro veikla peržengia medicinos ribas. Jis - ir savanoris, ir muzikos didžėjus. Skaityti plačiau

Medikų pensijos - be privilegijų

2018.01.05
„Medikai nėra išskirti ir gauna pensijas kaip ir visi samdomi darbuotojai, priklausomai nuo atlyginimų dydžio ir nuo darbo stažo“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas prof. Romas Lazutka. Dėl indeksavimo kitų metų pradžioje pensijos visiems vidutiniškai didės 21 euru, o dėl perskaičiavimo – sukaupusiems ilgą draudimo stažą apie 9 eurus. Skaityti plačiau

Prof. Eugenijus Lesinskas: „Matai, kaip sistemoje gęsta jauni, protingi žmonės“

2017.12.08
„Šiame darbe pakankamai daug kūrybos - operacijos metu gali pasirinkti kelis kelias kryptis tai pačiai problemai spręsti. Tai kasdien teikia vis naujus iššūkius“, – sako VU ligoninės Santaros klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovas prof. dr. Eugenijus Lesinskas. Skaityti plačiau

Darius Jauniškis: „Atlyginimų klausimas - tik problemų aisbergo viršūnė“

2017.12.08
„Mūsų dažnai klausia, kodėl taip skubame, juk su Labanausku (Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas – aut. past.) buvo sutarta, kad atlyginimai nuo liepos didinami penkiolika procentų. Tačiau mes sakome, kad medikams atsibodo laukti. Sistema, kuri nesikeičia dešimtmečiais, privalo tai daryti“, - įsitikinęs naujasis Lietuvos medikų sąjūdžio vadovas Darius Jauniškis... Skaityti plačiau

Kaip pasididinti pensiją?

2017.11.24
Visi tie, kurie vartoja rusiškus, baltarusiškus ir kiniškus vaistus turi problemų. Na, neišsigąskite stipriai: problemų turite ne jūs, o jūsų vaistų tiekėjai. Nes šiandien jau šešiolikta diena, kai įsigaliojo naujoji vaistų įvežimo ne iš Europos Sąjungos valstybių tvarka. Dešimt pakuočių kartą per mėnesį. Ir ne daugiau. Žinoma, jums asmeniškai toki... Skaityti plačiau

Ko reikia sklandesniam nėštumui

2017.11.24
Nors Lietuvoje neišnešiotų kūdikių gimsta vos 5-6 procentai, kiekvieno tokio mažylio atėjimas į pasaulį tampa didžiuliu iššūkiu tiek šeimai, tiek medikams. Kas paskatina priešlaikinį gimdymą ir reikalinga sklandžiam nėštumui užtikrinti, kalbamės su Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadove prof. Meile Minka... Skaityti plačiau

Šimtadienis kitaip

2017.11.16
Pa­skelb­tas šim­ta­die­nis iki Lie­tu­vos Vals­ty­bės at­kū­ri­mo 100-me­čio, ku­ris bus mi­ni­mas ki­tų me­tų Va­sa­rio 16 die­ną. Vie­šo­je erd­vė­je mir­ga idė­jos Lie­tu­vai. Šimt­me­čio trau­ki­nys links­mai nu­puš­ka­vo link Rad­vi&s... Skaityti plačiau

Hipokrato priesaika - valdžios botagas priversti gydytojus dirbti daugiau

2017.11.13
Įsivaizduokim situaciją, kad Norvegijos karalius išleidžia įsakymą panaikinti eiles gydymo įstaigoje... „Na skirtumas tas, kad ten manoma, jog gydytojai žino geriau, kaip valdyti eiles. Gydytojas pasako, ko jam reikia, kad jis galėtų atlikti savo darbą“, – sako laikinasis Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkas Norvegijoje gydytoju psichiatru dirbantis Ramūnas Aranauskas. Skaityti plačiau

R.Masiliūnas: „Kas savaitę sulaukiu pasiūlymo išvykti“

2017.11.09
„Galima skųstis per mažais atlyginimais ar neadekvačiu darbo krūviu Lietuvoje. Tačiau gali tai priimti kaip galimybę keisti situaciją. Svarbu dalyvauti pačiam, identifikuoti problemas ir ieškoti sprendimų“, – sako laisvalaikio įvairioms visuomeninėms veikloms negailintis VUL Santaros klinikų gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas (30 m.). Skaityti plačiau

Kas sudės e.sveikatos prasikaltėlių dėlionę?

2017.11.03
Prieš savaitę Seimo Antikorupcijos komisijoje nagrinėjant e.sveikatos diegimo klausimą netrūko pasisakymų, kad sistema, turėjusi palengvinti ir duomenų perdavimą, ir medikų darbą, iš tikrųjų ne vienam sveikatos apsaugos ministrui tapo rakštimi, žinote, kokioje vietoje. Tai - ne pirmas kartas, kai ieškoma, kas išvaistė e.sveikatos pinigus ir kodėl ji buksuoja. Tiesa, kaži ar sė... Skaityti plačiau

Prof. Vytautas Kasiulevičius: „Keista, kad ta perdegusi sistema vis dar gali dirbti“

2017.11.02
Rytoj, penktadienį, Vilniuje Inovatyvios medicinos centre Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas, VU profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius kolegas, sveikatos politikus, nevyriausybinių organizacijų atstovus kviečia diskusijos apie tai, kas vyksta sveikatos sistemoje. Medikai sako besijaučiantys kaip nuvaryti arkliai, su kuriais žinome kas daroma, o jauni s... Skaityti plačiau

In­sul­to ri­zi­ką au­gi­na prie­šir­džių vir­pė­ji­mas

2017.10.26
„In­sul­tas – bjau­ri li­ga. Tik­rai nie­kam ne­pa­ta­riu juo sirg­ti. Ne­ap­si­mo­ka“, – sa­ko prieš pen­ke­rius me­tus in­sul­tą pa­ty­ręs Vil­niaus mies­to sa­vi­val­dy­bės šv. Kris­to­fo­ro ka­me­ri­nio or­kest­ro me­no va­do&... Skaityti plačiau

Lsveikata TV


Gydytojas ir pacientas


Kova su prostatos vėžiu: didelį žingsnį žada genetinė diagnostika

Kova su prostatos vėžiu: didelį žingsnį žada genetinė diagnostika

Minėdami Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionaliniame vėžio institute (NVI) tradiciškai susibūrę specialistai ir...
Tiksliai krūties vėžio diagnostikai medikai pasitelkia vakuuminę biopsiją

Tiksliai krūties vėžio diagnostikai medikai pasitelkia vakuuminę biopsiją

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga, užklumpanti ir vyresnes, ir visai jaunas dailiosios lyties atstoves. Vien...

Budinti vaistinė


Seimas – prieš pigesnių kompensuojamųjų vaistų skatinimą

Seimas – prieš pigesnių kompensuojamųjų vaistų skatinimą

Vaistinės neprivalės parduoti daugiau pigesnių – generinių, o ne patentinių – kompensuojamųjų vaistų.
Vaistų kontrolės tarnyba vertina galimybes įteisinti nereceptinę „Viagrą“

Vaistų kontrolės tarnyba vertina galimybes įteisinti nereceptinę „Viagrą“

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) po konsultacijų su Jungtinių Valstijų vaistų gamintojais vertina galimybes įteisinti&nb...

Sveika šeima


Kuksando: vėl išmokime kvėpuoti

Dabar daug kalbame apie kvėpavimą. Ar tai reiškia, kad žmonės nebemoka kvėpuoti? Toma Kumžienė, Vilniuje veikiančio Nacionalinio kuksando centro įkūrėja, sako, kad, deja, taisyklingą kvėpavimą šiuolaikinis žmogus visai užmiršo.

Sveikatos horoskopas


Rugsėjo 10-16 d.

Avi­nas
Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

Fotoreportažas


Svetur


Neskiepyti Australijos vaikai – diskriminuojami?

„Tėvai, kurie atsisako skiepyti vaikus, turi pagaliau susimąstyti, jog grėsmę kelia ne tik savo atžaloms, bet ir kitų žmonių vaikams“, - yra sakęs Australijos socialinės apsaugos ministras Danas Tehanas. Siekiant saugoti vaikų sveikatą, šią vasarą šalies valdžia priėmė sprendimą atimti dalį valstybės skiriam...

Redakcijos skiltis


Komentarai


Palšųjų grifų dekada
Henrikas Vaitiekūnas Palšųjų grifų dekada
Ar yra vietos profesionaliam lytiškumo ugdymui Lietuvos mokyklose?
Alina Martinkutė-Vorobej Ar yra vietos profesionaliam lytiškumo ugdymui Lietuvos mokyklose?
Darbas nebepuošia žmogaus arba Išmokos vilioja nedirbti?
Vytautas Mitalas Darbas nebepuošia žmogaus arba Išmokos vilioja nedirbti?

Naujas numeris

Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica