Gyvenimo kodas: remisija tęsiasi jau ketvirtį amžiaus

Deimantė Gruodė
2019-01-14
Laisvas nuo alkoholio pinklių? Tai - įmanoma! „Žmogaus pasiryžimas nebevartoti alkoholio lemia net iki septyniasdešimt procentų sėkmės, trečdalį – sąmoningas dalyvavimas gydymo procese vartojant vaistus, lankant įvairias psichoterapijas“, - sako Respublikinio priklausomybės ligų centro vadovas gydytojas psichiatras Emilis Subata.
Gyvenimo kodas: remisija tęsiasi jau ketvirtį amžiaus
„Negalima kaltinti žmogaus, kad liga pasikartoja. Gerai, jog jis nepasiduoda, vėl ir vėl bando sveikti – tai geriau nei visai nesigydyti“, - sako Respublikinio priklausomybės ligų centro vadovas gydytojas psichiatras Emilis Subata.

- Alkoholizmui, kaip ir bet kuriai kitai ligai, gydyti turi būti taikomi mokslu pagrįsti būdai. Kurie jų yra geriausi?
- Vienas – nemedikamentinis gydymo būdas, kai taikomos įvairios psichoterapijos. Prie pastarųjų galima priskirti kognityvinę elgesio terapiją, motyvacinį interviu, anoniminių alkoholikų dvylikos žingsnių savitarpio pagalbos grupes. Antras – medikamentinis gydymas. Vienas vaistų, naudojamų jau daugiau nei pusę amžiaus, įjautrina organizmą alkoholiui. Jei vartodamas vaistą žmogus išgeria alkoholinių gėrimų, pradeda jausti nemalonius pojūčius (kraujo spaudimo padidėjimą, širdies plakimą, paraudimą, pykinimą ir panašiai). Pacientas turi sąmoningai vartoti vaistą suprasdamas, jog esant tam tikroms aplinkybėms išlieka rizika neatsispirti potraukiui išgerti. Pavyzdžiui, sutikus asmenį, su kuriuo anksčiau išgėrinėdavo, patekus į kitas socialines rizikingas situacijas - šventes ar vestuves arba esant stresui. Sąmoningai vartodamas vaistą žmogus papildomai apsisaugo nuo rizikos išgerti, nuo pasidavimo šiam potraukiui, kuris yra vienas priklausomybės simptomų.
 
Paminėčiau dar vieną vaistą, išpopuliarėjusį per pastarąjį dešimtmetį, nors tai yra senas vaistas. Pagrindinis sutrikimas, kuriam jis buvo skiriamas gydyti, - raumenų spazmai esant neurologinėms ligoms. Maždaug prieš dešimtmetį vienas žymus prancūzų kardiologas išsigydė priklausomybę alkoholiui šio vaisto pagalba. Paskelbė nemažai mokslinių straipsnių, parašė autobiografinę knygą, kuri tapo bestseleriu ir buvo išversta į kitas kalbas. Vaistas mažina potraukį alkoholiui, didina galimybę atsispirti stresui, gerina miegą ir tinkamai dozuojamas yra veiksmingas.
Dar geriau, jei yra kombinuojami abu gydymo būdai nemedikamentinis su medikamentiniu.
 
- Kiek teigiamą rezultatą lemia vaistai ar psichoterapija, kiek pasiryžimas išsikapstyti iš priklausomybės liūno?

- Svarbus ir paciento pasiryžimas bei sąmoningas dalyvavimas gydymo procese, tai yra tvarkingai gerti vaistus, vengti rizikingų situacijų, jei yra poreikis, reguliariai lankyti psichoterapeuto užsiėmimus, savipagalbos grupes. Kuo įvairesnis gydymas, tuo galima tikėtis geresnio poveikio. Mano nuomone, žmogaus pasiryžimas įveikti priklausomybę lemia iki septyniasdešimt procentų sėkmės, o trečdalį – sąmoningas dalyvavimas gydymo procese vartojant vaistus, taikant psichoterapijas.
 
- Apie alternatyviuosius gydymo metodus, pavyzdžiui, vadinamąsias torpedas, kodavimą žinojo net ir su priklausomybe nesusidūrusieji. Kokios tokio gydymo pasekmės?
- Šie metodai tampa praeitimi, nes jau pusantrų metų yra uždrausti. Viešojoje erdvėje buvo nemažai diskutuota, jog tai yra apgaulė: kartais užkalbėjimas, kartais fiziologinio tirpalo ar kitų vaistų suleidimas į raumenis, kas nieko bendro neturi su priklausomybės gydymu. Taip pat įgąsdinimas, kad jei asmuo išgers, kol veikia tie vaistai šešerius mėnesius, metus ar dvejus, žmogus gali apakti, gali ištikti paralyžius ar net numirti. Kai visuomenė daugiau sužino apie mokslu pagrįstą gydymą, minėti metodai pasitraukdami iš medicinos praktikos srities lieka egzistuoti nebent tarp būrėjų. Pagal mūsų teisės aktus gydytojai gali taikyti tik mokslu pagrįstus metodus, kurie aprobuoti Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.
 
- Jei žmogus nusprendžia gydytis priklausomybę nuo alkoholio, ar ilgai jam teks laukti eilėje, kad patektų į stacionarą?
- Eilė gali būti kelias dienas į abstinencijos gydymo skyrių Vilniaus filiale. Kituose miestuose taip pat gali būti vienos trijų dienų eilė. Bet kartais atsiranda galimybė dar tą pačią dieną patekti į stacionarą.
 
- Artimieji dažnai atlydi geriantįjį už parankės?
- Dažniausiai kreipiasi žmonos, taip pat vaikai ateina su tėvais, ieško pagalbos. Suprantama, nes pirmą kartą gana baisu ateiti į mūsų įstaigą esant tokiai stigmatizuotai diagnozei. Pacientams žymiai lengviau, jei juos palydi kas nors iš namiškių. Dažnai pacientai ateina patys, kadangi nesustoja vartoję alkoholį keletą dienų arba savaičių. Jų sveikatos būklė dėl abstinencijos yra prasta: pasireiškia drebulys, nemiga, kūno prakaitavimas, aukštas pulsas, didelis kraujospūdis, nervingumas, agresyvumas, pašliję santykiai šeimoje, pravaikštos darbe.
Pastaruoju metu nemažai pacientų atsiunčia atvejo vadybininkai, kurie dirba Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje. Socialinės rizikos šeimos dabar yra po padidinamuoju stiklu. Siuntimas į mūsų filialus - vienas pagalbos šaltinių socialinės rizikos šeimai.
Būna taip, kad atlydi netgi darbdaviai sakydami: turime gerą darbuotoją, bet jis turi problemą... Labai teisingas požiūris gero darbuotojo neatleisti iš karto. Jie supranta, kad tai yra liga, dažnai darbuotojas sugrįžta į darbą pasikeitęs ir vėl būna naudingas įmonei.
 
- Kaip žinoti, jog išgeri per daug?

- Yra sveikatos apsaugos ministro patvirtintas dešimties klausimų testas, kuris skiriamas šeimos gydytojams anksti atpažinti žalingą alkoholio vartojimą ir priklausomybę nuo jo. Per pusmetį šeimos gydytojai jau yra atlikę maždaug dvidešimt šešis tūkstančius patikrų. Jei surinksite daugiau nei aštuonis balus, galima įtarti žalingą vartojimą, jei daugiau nei penkiolika balų – priklausomybę nuo alkoholio.
Biologinio alkoholio žymens testas irgi parodo ilgalaikį gausų alkoholio vartojimą. Žmogus turėtų suvartoti maždaug po šešiasdešimt gramų absoliutaus alkoholio kasdien ir tuomet atlikus testą, kuris yra mokamas, galima patikimai pasakyti, ar jis yra žalingas alkoholio vartotojas ir galbūt jau yra priklausomybė.
 
- Priklausomybę nuo alkoholio įveikti nelengva. Ar centre turite rekordininkų, kuriems tai pavyko tik iš keliolikto karto?
- Daugiau nei dešimt kartų gydosi ne vienas ir ne du. Tiesiog yra genetinė predispozicija, galbūt ilgą laiką gydymo paslaugos nebuvo tinkamai organizuojamos ir prieinamos mažesniuose miesteliuose, periferijoje. Negalima kaltinti žmogaus, kad liga pasikartoja. Gerai, jog jis nepasiduoda, vėl ir vėl bando sveikti – tai geriau nei visai nesigydyti.
Pernai birželio mėnesį Palangoje vyko anoniminių alkoholikų trisdešimties metų jubiliejinis renginys. Susirinko daugiau nei tūkstantis buvusiųjų priklausomų žmonių su šeimomis, vaikais, visų veidai šviesūs. Kai kurie turi remisiją po dvidešimt penkerius metus – nuo pat anoniminių alkoholikų judėjimo pradžios. Priklausomi nuo alkoholio asmenys tikrai turi žymiai geresnes perspektyvas, nes po šešių mėnesių, vienerių, dvejų ar trejų metų gydymo galima sėkmingai išbristi iš priklausomybės liūno ir pradėti gyvenimą be vaistų bei papildomo gydymo.

 

Istorija. Kas man padėjo atsisakyti alkoholio?
Viktoras, 53 m.:
- Ilgą laiką nepripažinau alkoholizmo, nes išgėrinėdavau tik savaitgaliais. Be to, pirkdavau ne „bambalius“, o nepigius aukščiausios rūšies alkoholinius gėrimus.
Išgerdavau ne tik užėjus depresinėms nuotaikoms ar norėdamas numalšinti stresą, bet ir sulaukęs džiugių naujienų. Nusigėriau iki žemės graibymo sužinojęs, jog mums su žmona gimė sūnus.
Gerdavau iki visiško nusigėrimo, tapdavau visiškai nevaldomas, galėdavau prikrėsti eibių, dėl kurių vėliau raudonuodavau.
 
Kai išgėrinėjimai sutankėjo, žmona susirūpino ir jos įkalbėtas pradėjau lankyti anoniminių alkoholikų grupę. Prisiklausiau skaudžių istorijų, kaip žmonės prarado šeimas, darbus, turtus ir pagalvojau: man tikrai negresia tokie baisūs dalykai. Po mėnesio „pamiršau“ kelią pas anoniminius alkoholikus. Išgėrimai dar labiau padažnėjo. Neapsikentusi mane paliko žmona. Tai buvo pretekstas dar labiau gerti ir savęs gailėti.
Kartą persigėręs iškritau iš balkono. Per stebuklą likau gyvas. Susižalojau stuburą – vos netapau invalidas. Mečiau gerti, bet tik keliems mėnesiams.
 
Praradau gerai apmokamą darbą. Jau gerdavau dvi tris dienas iš eilės. Suvokiau, kad tampu „maratonininkas“ - daugiadienis alkoholikas. Tačiau nebeturėjau jėgų sustoti ir nebetikėjau, kad galiu mesti gerti, nes prieš tai šimtą kartų buvo mesta ir vėl pradėta. Nežinau, kaip viskas būtų pakrypę, jei ne žmonos užsispyrimas. Ji iškėlė man sąlygą: jei nesikreipsi į specialistus, skyrybos! Suveikė. Ji buvo tas žmogus, kuri mane kaip mažą vaiką paėmusi už rankos palydėjo pas priklausomybės ligų specialistus. Man buvo gėda ir sunku.
Jau kelerius metus nebegeriu. Nedidelis noras kartais kyla, bet aš sugebu jį suvaldyti.
Maža to, sportuoju, nerūkau, sveikai maitinuosi, žiemą maudausi lediniame vandenyje. Bet geriausias jausmas, kai ryte prabundi ramus ir su šviesia blaivia galva.


Pagalbos institucijų sąrašą galima rasti:
http://vpsc.lrv.lt/lt/informacine-medziaga/informacija-priklausomybes-ligu-klausimais.
 

                       
 

Projektą finansuoja Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.  
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris