Darius Jauniškis: „Atlyginimų klausimas - tik problemų aisbergo viršūnė“

Evelina Machova
2017-12-08
„Mūsų dažnai klausia, kodėl taip skubame, juk su Labanausku (Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas – aut. past.) buvo sutarta, kad atlyginimai nuo liepos didinami penkiolika procentų. Tačiau mes sakome, kad medikams atsibodo laukti. Sistema, kuri nesikeičia dešimtmečiais, privalo tai daryti“, - įsitikinęs naujasis Lietuvos medikų sąjūdžio vadovas Darius Jauniškis.
Darius Jauniškis: „Atlyginimų klausimas - tik problemų aisbergo viršūnė“
- Tapote Lietuvos medikų sąjūdžio vadovu, spėjote prisijaukinti naujas pareigas?
- Jos man nėra įprastos. Kasdienis mano darbas vyksta prie operacinio stalo ar konsultuojant pacientus, o ne politikuojant. Tačiau susiklostė tokia situacija, kai neturi kitos išeities. Nes valstybė per dvidešimt septynerius nepriklausomybės metus sveikatos apsaugos sistema nelabai rūpinosi ir medikams trūko kantrybė. Atsibodo laukti ir prašyti valdžios atkreipti į mus dėmesį, tad pradėjome veikti. Kaip matome, tai privertė valdžią sukrusti. Pasitikėjimą mumis išreiškė daugiau nei keturiasdešimt tūkstančių žmonių, vadinasi, turime pakovoti už jų gerovę.

- Tik paskelbus jus vadovu internete nuvilnijo komentarų banga, kad keliamos problemos jums esą nelabai aktualios, mat dirbate privačiame sektoriuje, atlyginimu nesiskundžiate... Kam jums viso to reikia?
- Dirbu ir viešajame sektoriuje - Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose. Galite mane laikyti kvailu žmogumi, bet kovoju ne dėl savęs. Dabartinė situacija dėl rezidentų, slaugytojų, jų padėjėjų - apgailėtina. Reikia tai keisti, nes sveikatos sistemoje jie tapo silpniausia grandimi, o be jų neišsiverstume. Manau neteisinga, kad yra didelė dalis medikų, kurie gyvena nepelnytai blogai. 

- Ne kartą yra tekę girdėti sakant: rinkis mediko profesiją ir visada turėsi darbą, būsi apsirūpinęs. Kas nutiko, kad Lietuvoje medikai virto vargšais?
- Šioje vietoje akys nejučia krypsta į kaimynus estus. Jie tik atgavę nepriklausomybę reformavo sveikatos apsaugos, mokesčių sistemas ir šiandien gali mokėti orius atlyginimus medikams, mokytojams, policininkams. Mes gi taip ir likom vargšai, kadangi nė viena valdžia nesiėmė realios reformos, nes tai būtų nepopuliaru. Kita problema, kad medikų bendruomenė prisitaikė: vieni užsidirbti išvažiavo į užsienį, kiti, kaip ir aš, dirba privačiame sektoriuje, treti džiaugiasi gavę vokelį, kas nėra priimtina. Prisitaikėme.
 

Reikia nepamiršti fakto, jog medikų profsąjungai dvidešimt metų vadovauja Liutauras Labanauskas, kuris visą laiką sėdėjo valdžios kišenėje, slopino visas iniciatyvas, kurias medikai bandė kelti, nors ši organizacija turėjo ginti mūsų interesus.

- Jei patys medikai nebūtų palaikę, vargu ar Liutauras Labanauskas tiek metų būtų vis perrenkamas Lietuvos gydytojų sąjungos vadovu...
- Paskaitykite profsąjungos įstatus: jie sukurti taip, kad išversti jo iš šio posto tiesiog neįmanoma. Jis ten įsišaknijęs amžiams, todėl daug paprasčiau ne jį versti, o sukurti alternatyvią profsąjungą, kuri realiai rūpintųsi medikų interesais.

- Kursite naują medikų profsąjungą?
- Gydytojai nusivylę, turime idėjų ir asociaciją kūrėme turėdami tikslą diskutuoti, ieškoti geriausių sprendimų, tačiau matome, kad diskusijos teigiamų rezultatų neduoda. 

- Grįžkime prie sveikatos apsaugos sistemos. Kritikos jai tenka išties nemažai.  Ar turite planą, kaip ją reikėtų reformuoti?
-
Ingrida Šimonytė, Raimundas Kuodis ne kartą sakė, jog Lietuvai reikalinga mokesčių reforma, kas leistų biudžetą papildyti dviem su puse milijardo eurų. Juos būtų galima skirti medikų, mokytojų, policininkų atlyginimams didinti. Tačiau yra vienas, bet... Valdančioji dauguma mokesčių reformos klausimu planuoja diskutuoti devynioliktųjų metų ketvirtą ketvirtį. Po dvejų metų!
 
Bet po to bus rinkimai ir nauja valdžia sakys: „Ne, mes spręsime aktualesnius klausimus“. Mūsų dažnai klausia, kodėl taip skubame, juk su Labanausku buvo sutarta, kad atlyginimai nuo liepos didinami penkiolika procentų. Tačiau medikams jau atsibodo laukti. Sistema, kuri nesikeičia dešimtmečiais, privalo tai daryti. Galime palaukti atlyginimų didinimo, bet norime matyti pokyčius ir ne kada nors ateityje, o dabar.

- Pikta, kad valstybė gerokai mažiau moka už valstybės draudžiamus asmenis, nors verčia jus laikytis visų įstatymų be jokių nukrypimų ar išlygų?
- Keista situacija - valstybė privalo, bet nedaro, nes nėra pinigų, Valstybinė ligonių kasa sako nepykit, bet įkainius mes sudarome ne pagal tai, kiek kainuoja paslauga, o kiek turime pinigų. Jei nueičiau į parduotuvę turėdamas tik penkis eurus, o man reikėtų nusipirkti mėsos, duonos, varškės, grietinės ir sūrio, manau, pardavėja pirmiausia pasiūlytų gauti pinigų ir po to apsipirkti. Arba tektų atsisakyti kai kurių produktų.
 

Medikas gi neturi teisės atsisakyti teikti paslaugų, už kurias jam nemoka, nes įstatymai jį įpareigoja. Valstybė turi pasakyti: paslauga kainuoja tiek, bet mes galime mokėti tik pusę sumos. Likusią dalį turi primokėti pacientas arba dengti iš draudimo lėšų. Tačiau tai ir vėl nepopuliaru...


- Keliais etatais pats dirbate?
- Kaip ir dauguma medikų ne vienu. Etatu dirbu valstybinėje gydymo įstaigoje ir dviejose privačiose. Bet aš mėgstu savo darbą. Nors tai - nei geras pavyzdys, nei pasiteisinimas. Viešojoje erdvėje akcentuojamas atlyginimų klausimas yra tik problemų aisbergo viršūnė. Sveikatos reforma yra visos visuomenės interesas, nes pervargęs medikas klys, o dėl to nukentės pacientai.

- Nesvarstėt emigruoti?
- Ir ne kartą! Bet man kur kas maloniau nuvažiuoti svetur stažuotis. Užsienyje man sunkiau psichologiškai, nes jaučiuosi kaip pabėgėlis. Lietuvoje esu savas. Kai tapau sąjūdžio vadovu, kolegos, dirbantys svetur, sako: „Jei kas, žinok, tavęs laukia Danijoje, Norvegijoje ar Didžiojoje Britanijoje.

- Kokį atlyginimą Danijoje gauna tokios kvalifikacijos kaip jūsų mikrochirurgas?
- Nereikia taip toli. Mano kolegų atlyginimas Estijoje keturi penki trūkstančiai eurų, pradedantis jaunasis gydytojas mikrochirurgas po rezidentūros gauna tris tūkstančius, Latvijoje – septyni tūkstančiai, o Lietuvoje valdiškoje įstaigoje mano atlyginimas – tūkstantis eurų. Gydytojo darbo stažas - penkiolika metų. Žinoma, Latvijoje plastikos ir mikrochirurgai išsireikalavo savo „išprievartaudami“ Vyriausybę. Ten tebuvo vienas centras, kur buvo atliekamos tokios operacijos. Neapsikentę mažų atlyginimų visi gydytojai išėjo iš darbo. Atidarė šalia privačią kliniką. Vyriausybei pateikė pasiūlymą, už kiek jie gali teikti paslaugas. Vyriausybė neturėjo kito pasirinkimo, kaip sutikti. Priešingu atveju, nebūtų kam prisiūti galūnės.

 
Profesinė patirtis
2008 – 2013 m. UAB „Valakupių plastinės chirurgijos klinika“.
1999 – 2000 m. VGPUL traumatologijos punktas.
2000 – 2008 m. VGPUL plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyrius.
2003 – 2013 m. VULCF plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyrius.
2004 – 2008 m. UAB „Grožio terapijos ir chirurgijos klinika“.
Nuo 2013 m.  VULSK plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyrius.
Nuo 2013 m. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Antakalnio filialas, dienos chirurgijos skyrius.
Nuo 2013 m. „Northway“ medicinos centras.
Mokslinės stažuotės Austrijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Čekijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje, JAV, Rumunijoje, Vokietijoje, Brazilijoje, Švedijoje.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
El.paštas:
Komentaras:

Rezidentas: kartais pas gydytojus pacientai ateina kaip į kirpyklą

2018.01.05
Benediktas Jonuška – Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų chirurgijos skyriaus pirmų metų rezidentas. Tačiau jauno vyro veikla peržengia medicinos ribas. Jis - ir savanoris, ir muzikos didžėjus. Skaityti plačiau

Medikų pensijos - be privilegijų

2018.01.05
„Medikai nėra išskirti ir gauna pensijas kaip ir visi samdomi darbuotojai, priklausomai nuo atlyginimų dydžio ir nuo darbo stažo“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas prof. Romas Lazutka. Dėl indeksavimo kitų metų pradžioje pensijos visiems vidutiniškai didės 21 euru, o dėl perskaičiavimo – sukaupusiems ilgą draudimo stažą apie 9 eurus. Skaityti plačiau

Prof. Eugenijus Lesinskas: „Matai, kaip sistemoje gęsta jauni, protingi žmonės“

2017.12.08
„Šiame darbe pakankamai daug kūrybos - operacijos metu gali pasirinkti kelis kelias kryptis tai pačiai problemai spręsti. Tai kasdien teikia vis naujus iššūkius“, – sako VU ligoninės Santaros klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovas prof. dr. Eugenijus Lesinskas. Skaityti plačiau

Kaip pasididinti pensiją?

2017.11.24
Visi tie, kurie vartoja rusiškus, baltarusiškus ir kiniškus vaistus turi problemų. Na, neišsigąskite stipriai: problemų turite ne jūs, o jūsų vaistų tiekėjai. Nes šiandien jau šešiolikta diena, kai įsigaliojo naujoji vaistų įvežimo ne iš Europos Sąjungos valstybių tvarka. Dešimt pakuočių kartą per mėnesį. Ir ne daugiau. Žinoma, jums asmeniškai toki... Skaityti plačiau

Ko reikia sklandesniam nėštumui

2017.11.24
Nors Lietuvoje neišnešiotų kūdikių gimsta vos 5-6 procentai, kiekvieno tokio mažylio atėjimas į pasaulį tampa didžiuliu iššūkiu tiek šeimai, tiek medikams. Kas paskatina priešlaikinį gimdymą ir reikalinga sklandžiam nėštumui užtikrinti, kalbamės su Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadove prof. Meile Minka... Skaityti plačiau

Šimtadienis kitaip

2017.11.16
Pa­skelb­tas šim­ta­die­nis iki Lie­tu­vos Vals­ty­bės at­kū­ri­mo 100-me­čio, ku­ris bus mi­ni­mas ki­tų me­tų Va­sa­rio 16 die­ną. Vie­šo­je erd­vė­je mir­ga idė­jos Lie­tu­vai. Šimt­me­čio trau­ki­nys links­mai nu­puš­ka­vo link Rad­vi&s... Skaityti plačiau

Hipokrato priesaika - valdžios botagas priversti gydytojus dirbti daugiau

2017.11.13
Įsivaizduokim situaciją, kad Norvegijos karalius išleidžia įsakymą panaikinti eiles gydymo įstaigoje... „Na skirtumas tas, kad ten manoma, jog gydytojai žino geriau, kaip valdyti eiles. Gydytojas pasako, ko jam reikia, kad jis galėtų atlikti savo darbą“, – sako laikinasis Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkas Norvegijoje gydytoju psichiatru dirbantis Ramūnas Aranauskas. Skaityti plačiau

R.Masiliūnas: „Kas savaitę sulaukiu pasiūlymo išvykti“

2017.11.09
„Galima skųstis per mažais atlyginimais ar neadekvačiu darbo krūviu Lietuvoje. Tačiau gali tai priimti kaip galimybę keisti situaciją. Svarbu dalyvauti pačiam, identifikuoti problemas ir ieškoti sprendimų“, – sako laisvalaikio įvairioms visuomeninėms veikloms negailintis VUL Santaros klinikų gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas (30 m.). Skaityti plačiau

Kas sudės e.sveikatos prasikaltėlių dėlionę?

2017.11.03
Prieš savaitę Seimo Antikorupcijos komisijoje nagrinėjant e.sveikatos diegimo klausimą netrūko pasisakymų, kad sistema, turėjusi palengvinti ir duomenų perdavimą, ir medikų darbą, iš tikrųjų ne vienam sveikatos apsaugos ministrui tapo rakštimi, žinote, kokioje vietoje. Tai - ne pirmas kartas, kai ieškoma, kas išvaistė e.sveikatos pinigus ir kodėl ji buksuoja. Tiesa, kaži ar sė... Skaityti plačiau

Prof. Vytautas Kasiulevičius: „Keista, kad ta perdegusi sistema vis dar gali dirbti“

2017.11.02
Rytoj, penktadienį, Vilniuje Inovatyvios medicinos centre Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas, VU profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius kolegas, sveikatos politikus, nevyriausybinių organizacijų atstovus kviečia diskusijos apie tai, kas vyksta sveikatos sistemoje. Medikai sako besijaučiantys kaip nuvaryti arkliai, su kuriais žinome kas daroma, o jauni s... Skaityti plačiau

In­sul­to ri­zi­ką au­gi­na prie­šir­džių vir­pė­ji­mas

2017.10.26
„In­sul­tas – bjau­ri li­ga. Tik­rai nie­kam ne­pa­ta­riu juo sirg­ti. Ne­ap­si­mo­ka“, – sa­ko prieš pen­ke­rius me­tus in­sul­tą pa­ty­ręs Vil­niaus mies­to sa­vi­val­dy­bės šv. Kris­to­fo­ro ka­me­ri­nio or­kest­ro me­no va­do&... Skaityti plačiau

SAM neapsisprendžia dėl geriatrijos centro

Panašu, kad sostinėje dar teks palaukti naujo geriatrijos centro, kuris buvo numatytas po Vilniaus miesto klinikinės ligoninės sparnu. Iš Sveikatos apsaugos ministerijos mirtina tyla. Nežinioje laikoma tiek Vilniaus miesto savivaldybė, tiek ligoninės vadovybė. Ar toks centras išvis bus kuriamas, turbūt težino pon...

Sveika visuomenė


Įsibėgėjant gripo sezonui pravers eteriniai aliejai

Įsibėgėjus peršalimų bei gripo sezonui sveikesnę aplinką gali padėti sukurti eteriniai aliejai. Daugelis jų turi efektyvių komponentų, kurių savybės leidžia sunaikinti ne tik virusus, bet ir bakterijas ar grybelius.
Kaip sumažinti traumų tikimybę slidinėjant kalnuose

Kaip sumažinti traumų tikimybę slidinėjant kalnuose

Slidinėjimas kaip ir bėgimas, plaukimas ar irklavimas yra ištvermės sporto šaka, reikalaujanti fizinių pastangų. Kal...
Kaip įtraukia kompiuterinių žaidimų liūnas

Kaip įtraukia kompiuterinių žaidimų liūnas

Jei bandydami kompiuteriu žaidžiantį asmenį atitraukti nuo prietaiso sulaukiate audringos neigiamos reakcijos, verta susirūpinti, ...


Fotoreportažas


Budinti vaistinė


Dar vienas planas, kaip sutaupyti vaistams

Dar vienas planas, kaip sutaupyti vaistams

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), skatinanti pacientus neišlaidauti ir pirkti pigesnius vaistus, parengė naują vaistų s...
Gydymo įstaigos išrašo vis daugiau elektroninių receptų, teigia ministerija

Gydymo įstaigos išrašo vis daugiau elektroninių receptų, teigia ministerija

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigia, kad šalies gydymo įstaigos sėkmingai pereina prie elektroninių receptų.

Gydytojas ir pacientas


Šiaulių ligoninėje – pirma kelio sąnario kremzlės plastika skystu implantu

Šiaulių ligoninėje – pirma kelio sąnario kremzlės plastika skystu implantu

Respublikinės Šiaulių ligoninės ortopedai traumatologai pirmieji Lietuvoje atliko kelio sąnario kremzlės plastiką skystu im...
Kaip buvo „taisoma“ nomenklatūrininkų sveikata?

Kaip buvo „taisoma“ nomenklatūrininkų sveikata?

Dažnas vyresnio amžiaus skaitytojas atsimena sovietmečiu sklidusius gandus apie tai, kad įtakingus partinius ar valstybinius postu...

Sveika šeima


2018-ųjų virtuvės mados. Ar jos sveikos?

Prasidėjus naujiems metams populiaru spėlioti, kas gi jais bus madinga. Ne išimtis ir mityba. Virtuvės šefai, maisto tinklaraštininkai, stebėdami besikeičiančias mitybos tendencijas, skuba pateikti savas versijas.

Sveikatos horoskopas


Sausio 15-21 d.

Avi­nas
Pir­ma­die­nį ge­riau ne­val­gy­ki­te mė­sos, bus nau­din­ga duo­na, ža­lu­my­nai, pie­no pro­duk­tai. Penk­ta­die­nį ga­li­te pra­dė­ti da­ry­ti kvė­pa­vi­mo ir ener­ge­ti­nius pra­ti­mus. Sa­vai­tės pa­bai­go­je ga­li kiek su­sil­pnė­ti ka­sos veik­la.

Svetur


Britų valstybinė medicina pasiekė dugną?

Daugybė Didžiosios Britanijos valstybinių ligoninių medikų dabar jaučiasi lyg dirbtų karo zonoje. Nors žiemos krizės reguliariai ištinka garsiąją britų nemokamo gydymo sistemą, tačiau šį kartą situacija itin įkaito. Gydytojai įspėjo premjerę Theresą May, kad pacientai patiria „netoleruojamą“ riziką dėl netin...

Redakcijos skiltis


Komentarai


Revoliucija ŽIV gydyme Lietuvoje? Kol kas tik pavėluotas bandymas pavyti laiką
Eliza Kurcevič Revoliucija ŽIV gydyme Lietuvoje? Kol kas tik pavėluotas bandymas pavyti laiką
Norvegų kalba kenkia sveikatai
Henrikas Vaitiekūnas Norvegų kalba kenkia sveikatai
Lietuvos medikai nelaikys Sauliaus Skvernelio egzaminų
Justas Simonavičius Lietuvos medikai nelaikys Sauliaus Skvernelio egzaminų

Naujas numeris