Audrius Dulskas: „Tiesiog „lipdai“ save po gabaliuką“

Aigustė Tavoraitė
2018-02-12
„Jei vieni pacientai džiaugiasi jaunu gydytoju, kiti teiraujasi, kiek operacijų esu atlikęs, prašo rekomenduoti kitą specialistą. Nors kas savaitę atlieku penkias šešias operacijas, tikrai nebandau įtikinti, kad esu pats geriausias. Dar iki to reikia daug dirbti“, – sako Nacionalinio vėžio instituto chirurgas onkologas doc. dr. Audrius Dulskas (34 m.).
Audrius Dulskas: „Tiesiog „lipdai“ save po gabaliuką“
Sunku jaunam specialistui išsikovoti vietą po saule?
- Kokioje srityje bedirbtum, įsitvirtinti jaunam specialistui yra sunku. Juolab kai matai, kiek daug problemų yra sveikatos apsaugos sistemoje, ir būdamas jaunas nestokoji noro ką nors keisti. Deja, atsitrenki į sieną, esi greitai „nusodinamas“.
Kai esi rezidentas, teisiškai esi atsakingas, bet realiai tau daug ko neleidžia spręsti ir tu tiesiog esi lyg paskui gydytoją slankiojantis šešėlis, kuriam sakoma, ką daryti ir įrašyti. Džiugu, kad dabar rezidentams siekiama įteisinti daugiau kompetencijų. Be abejo, atsakomybė įpareigoja, tenka pranešti tiek geras, tiek blogas naujienas, pasitaiko komplikacijų, liūdnų baigčių. Kartais supranti, ir kad nieko negali pakeisti...
 
Galbūt skaudūs atvejai – ir informacijos stokos apie tokias ligas kaip tiesiosios, storosios žarnos vėžys pasekmė?
- Išties tai ne tik žmonių švietimo problema, bet ir pačių gydytojų. Esama tokių istorijų, kai žmogus daug metų skundėsi kraujavimais, o jį vis ramino, kad tai tikrai hemorojus. Ir skausmingiausia, kai trisdešimtmečiui pacientui tvirtinama, kad jis dar per jaunas diagnozuoti storosios žarnos vėžį... Aišku, gerai, kad žmogus dėl tokių bėdų apskritai kreipiasi, nes dažniausiai, ypač pas mus, bijoma tą daryti. Kartais ir gydytojai sako, kam tau čia reikia tikrintis profilaktiškai, jei skundų neturi. Juo labiau tyrimas tikrai nėra malonus. Paprasčiausiai trūksta informacijos, reklamos. Pavyzdžiui, užsienyje yra stendai, kuriuose skelbiama, kad yra blogesnių dalykų nei kolonoskopija. 
 
Daugiausia specializuojiesi kolorektalinėje chirurgijoje. Kaip pasirinkai, iš šalies atrodytų, ne tokią populiarią specialybę? 
- Nebuvo taip, kad dar studijuodamas rezidentūroje tvirtai žinočiau, kad noriu pasirinkti šią sritį. Taip susiklostė, kad patekau į aplinką, kur sutikau pirmuosius mokytojus – profesorius Narimantą Samalavičių, Tomą Poškų, Eligijų Poškų, su kuriais rezidentūros metais teko daug dirbti. Visgi problema, kad Lietuvoje mokydamiesi turime bendrosios ir pilvo chirurgijos rezidentūras, bet trūksta specializacijos – metų ar dvejų, kaip yra daug kur pasaulyje.
Daugiausiai patirties rezidentūros metais gali pasisemti asistuodamas operacijoms. Tiesiog „lipdai“ save po gabaliuką – po truputį mokaisi iš savęs, kolegų, teko daug stažuotis. Džiugu, kad pacientai jau patys mane atranda, žino, kokioje srityje specializuojuosi. Taigi nori nenori esi įpareigojamas domėtis dar daugiau ir papildomai (šypsosi).
 
Pacientai pasitiki jaunu gydytoju? 
- Vieni pacientai galvoja, kad jaunas kaip tik domisi naujovėmis, yra gerai įvaldęs minimaliai invazyvią chirurgiją. Žmonės skaito ir žino, jog šis gydymas pažangiausias. Kurie ateina ir sako, man nesvarbu kaip, bet tik išgydykite, kartais paklausia: „O kiek jūs, gydytojau, tų operacijų jau daręs?“, „Ar ne per jaunas, nes labai jaunai atrodot, gal galit rekomenduoti vyresnį specialistą?“ Tokiu atveju rekomenduoju kolegą, kuris, mano akimis, gerai operuoja, yra labiau patyręs.
Aš per savaitę atlieku penkias šešias operacijas, tad per metus susidaro daugiau kaip du šimtai, tai nėra mažai. Tačiau tikrai nebandau įtikinti, kad esu pats geriausias. Dar iki to reikia daug dirbti.
 
Užpernai apgynei disertaciją. Darbas kainavo daug bemiegių naktų?
- Kadangi visą laiką mokslo srityje buvau pakankamai aktyvus, prisėsti prie disertacijos irgi nebuvo sunku. Taigi ir bemiegių naktų darbas nekainavo, nes rašiau kasdien po truputį. Už disertaciją turėčiau būti dėkingas vadovui ir mokytojui profesoriui N.Samalavičiui. Jis paskatino apibendrinti visus mūsų ir jo pradėtus darbus.
 
Vadovas pabrėžė, kad ši disertacija ypatinga dėl dviejų priežasčių – mokslinių darbų rezultatų sklaidos ir tarptautiškumo. Galbūt regi praktišką tyrimo pritaikymą?
- Mano disertacija buvo  skirta funkciniams sutrikimams po radikalaus tiesiosios žarnos vėžio chirurginio gydymo. Iki tol niekas kompleksiškai į tai nežiūrėjo, buvo vertinamos atskiros šlapinimosi, seksualinė ir tuštinimosi funkcijos bei jų sutrikimai po operacijų. O šios problemos vargina daugelį tokių pacientų, tačiau jie iš principo nesulaukia jokios pagalbos. Jiems tiesiog pasakoma, kad taip bus. Tačiau yra daug priemonių, kaip palengvinti situaciją. Problemos aktualumą patvirtina tai, kad berods aštuoni straipsniai buvo išspausdinti tarptautiniuose žurnaluose, sulaukėme pakankamai gerų atsiliepimų iš užsienio kolegų. Remiantis tyrimo rezultatais esu šiuo metu sudaręs tam tikras rekomendacijas. Aišku, kol kas jos nėra visuotinai įteisintos, tačiau saviems pacientams jas pateikiu.
 
Tavo stažuočių geografija – nuo Pietų Afrikos iki Pietų Korėjos, Japonijos. Negalvojai visai išvykti?
- Gal kartais sunkesnę dieną tokių minčių ir kyla, tačiau nenoriu, esu patriotas. Deja, daug kas išvažiuoja. Pavyzdžiui, bendrosios chirurgijos rezidentūrą pradėjome keturiese, iš jų Lietuvoje likau vienintelis. Aišku, svarbu patekti į gerą kolektyvą, kur daugiau dalykų traukia likti, nei stumia išvažiuoti. O pliusų ir minusų yra visose šalyse, finansinis aspektas vis dėlto nėra pagrindinis dalykas. Dėl tos pačios darbo apimties – visur užsienyje, kad ir atlyginimai didesni, darbo tikrai netrūksta. Galbūt Skandinavijos šalyse krūviai kiek mažesni. Tačiau kai teko stažuotis Pietų Korėjoje, ten situacija dar blogesnė: darbo labai daug – dirbama po dvylika trylika valandų per parą kasdien, o atlyginimai tikrai nėra dideli.


Dosjė
2008 m. Vilniaus universiteto Medicinos Fakultetas (VU MF), gydytojo profesinė kvalifikacija.
2008–2009 m. VU MF, internatūra. 2009–2014 m. VU MF, bendrosios chirurgijos rezidentūra.
2016 m. apginta medicinos daktaro disertacija tema „Šlapinimosi, seksualinės ir anorektalinės sistemų funkciniai pokyčiai po radikalaus tiesiosios žarnos vėžio chirurginio gydymo“, suteiktas medicinos mokslų daktaro laipsnis.
2007–2009 m. medicinos gydytojas, Vilniaus universiteto Onkologijos Institutas.
Nuo 2010 m. gyd. chirurgas asistentas, vėliau ir chirurgas, Širvintų ligoninė.
2010–2013 m. Medicinos diagnostikos ir gydymo centras, chirurgo asistentas.
2012–2014 m. Baltijos – Amerikos klinika, chirurgo asistentas.
Nuo 2014 m. Nacionalinis vėžio institutas (NVI) – gydytojas chirurgas, onkologas. Nuo 2017 – Medicinos centras „Northway“ – gydytojas chirurgas, koloproktologas.
Nuo 2017 m. – NVI – mokslinis darbuotojas, Nuo 2018 m. – Vilniaus kolegija Sveikatos priežiūros fakultetas – docentas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
El.paštas:
Komentaras:

Ar dosnūs britų pasiūlymai išvilios mūsų šeimos gydytojus

2018.02.12
„Tikrai nereklamuoju emigracijos, bet tiesiog mūsų medikai yra priversti vergauti ir dirbti nežmonišku krūviu už varganą algą, kuri niekada tau neleis gyventi oriai“, – sako pagal „NHS England“ programą jau penkis mėnesius Jungtinėje Karalystėje dirbantis 33-ejų šeimos gydytojas Darius (vardas pakeistas ir redakcijai žinomas, – red. past.). Skaityti plačiau

N.Klimas: „Kasdien susidurdamas su mirtimi labiausiai vertinu gyvenimą“

2018.02.12
Gydytojas anesteziologas reanimatologas Nerijus Klimas, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Anesteziologijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėjas, darbe kiekvieną dieną susiduria su mirtimi, o laisvalaikiu – ieško vėjo iššūkių. Tačiau, anot gydytojo, nei mirties, nei vėjo nugalėti neįmanoma, galima tik prie to prisitaikyti, išgyventi. Skaityti plačiau

Įsibėgėjant gripo sezonui pravers eteriniai aliejai

2018.01.29
Įsibėgėjus peršalimų bei gripo sezonui sveikesnę aplinką gali padėti sukurti eteriniai aliejai. Daugelis jų turi efektyvių komponentų, kurių savybės leidžia sunaikinti ne tik virusus, bet ir bakterijas ar grybelius. Skaityti plačiau

Raimondas Kuodis: „Turim neadekvačią sistemą su pseudo draudimu“

2018.01.29
„Daug kalbame apie e.sveikatą, bet iš principo ją blogai suprantame. E.sveikata pirmiausia yra ekonominė, o tik po to elektroninė. Tikroji e.sveikata pirmiausia turi būti susijusi su kaštų analize, eilių administravimu ir ištekliais“, – sako  Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis (46 m.). Skaityti plačiau

Aūūū, kur jūs, karo medikai?

2018.01.29
Anot Krašto apsaugos ministerijos (KAM), šiuo metu jaučiamas itin didelis sveikatos priežiūros specialistų poreikis. Visais įmanomais būdais stengiamasi juos - nuo šeimos gydytojų iki psichiatrų - prisišaukti į Karo medicinos tarnybą. Ministerija žada kelti ir atlyginimus, tačiau įspėja, kad viskas priklausys nuo šalies ekonominės situacijos bei krašto apsaugos sistemai skiri... Skaityti plačiau

Paramedikai nustumti į šoną - padavėjai uždirba daugiau

2018.01.19
Lagaminus kraunasi ir svetur laimės ieško ne tik jaunieji gydytojai, bet ir paramedikai, kurie jaučiasi neįvertinti bei nustumti į šoną. „Kad galėtum išgyventi iš paramediko atlyginimo, tenka dirbti pusantro etato arba griebtis papildomo darbo. Kai kurie eina uždarbiauti padavėjais. Ką darysi – jie su arbatpinigiais gauna daugiau“, - pasakoja paramedikė Aleksandra i&scaro... Skaityti plačiau

Politikai diskutuoja, gydymo įstaigos... bankrutuoja

2018.01.19
Apie tai, jog mūsų sveikatos apsaugos sistemai reikia kardinalių permainų, pastarąsias savaites negirdėjo turbūt tik tas, kuris nesupranta lietuviškai. Jų reikalauja ir į gatves išėję jaunieji gydytojai, ir Lietuvos medikų sąjūdis. O štai likimo valiai paliktų periferijos gydymo įstaigų vadovai prabyla apie bankrotus ir svarsto, ar ligoninėms išnykus iš žemėlapio pirminiai sve... Skaityti plačiau

Norvegų kalba kenkia sveikatai

2018.01.19
Prašau nemesti šio rašinio, kol bent pirmos dalies neperskaitysite. Nes pirma dalis yra visai ne apie tai, kas yra antroje jo daly. Taigi... Skaityti plačiau

Rezidentas: kartais pas gydytojus pacientai ateina kaip į kirpyklą

2018.01.05
Benediktas Jonuška – Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Vaikų chirurgijos skyriaus pirmų metų rezidentas. Tačiau jauno vyro veikla peržengia medicinos ribas. Jis - ir savanoris, ir muzikos didžėjus. Skaityti plačiau

Medikų pensijos - be privilegijų

2018.01.05
„Medikai nėra išskirti ir gauna pensijas kaip ir visi samdomi darbuotojai, priklausomai nuo atlyginimų dydžio ir nuo darbo stažo“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas prof. Romas Lazutka. Dėl indeksavimo kitų metų pradžioje pensijos visiems vidutiniškai didės 21 euru, o dėl perskaičiavimo – sukaupusiems ilgą draudimo stažą apie 9 eurus. Skaityti plačiau

Prof. Eugenijus Lesinskas: „Matai, kaip sistemoje gęsta jauni, protingi žmonės“

2017.12.08
„Šiame darbe pakankamai daug kūrybos - operacijos metu gali pasirinkti kelis kelias kryptis tai pačiai problemai spręsti. Tai kasdien teikia vis naujus iššūkius“, – sako VU ligoninės Santaros klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovas prof. dr. Eugenijus Lesinskas. Skaityti plačiau

Darius Jauniškis: „Atlyginimų klausimas - tik problemų aisbergo viršūnė“

2017.12.08
„Mūsų dažnai klausia, kodėl taip skubame, juk su Labanausku (Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas – aut. past.) buvo sutarta, kad atlyginimai nuo liepos didinami penkiolika procentų. Tačiau mes sakome, kad medikams atsibodo laukti. Sistema, kuri nesikeičia dešimtmečiais, privalo tai daryti“, - įsitikinęs naujasis Lietuvos medikų sąjūdžio vadovas Darius Jauniškis... Skaityti plačiau

Kaip pasididinti pensiją?

2017.11.24
Visi tie, kurie vartoja rusiškus, baltarusiškus ir kiniškus vaistus turi problemų. Na, neišsigąskite stipriai: problemų turite ne jūs, o jūsų vaistų tiekėjai. Nes šiandien jau šešiolikta diena, kai įsigaliojo naujoji vaistų įvežimo ne iš Europos Sąjungos valstybių tvarka. Dešimt pakuočių kartą per mėnesį. Ir ne daugiau. Žinoma, jums asmeniškai toki... Skaityti plačiau

Ko reikia sklandesniam nėštumui

2017.11.24
Nors Lietuvoje neišnešiotų kūdikių gimsta vos 5-6 procentai, kiekvieno tokio mažylio atėjimas į pasaulį tampa didžiuliu iššūkiu tiek šeimai, tiek medikams. Kas paskatina priešlaikinį gimdymą ir reikalinga sklandžiam nėštumui užtikrinti, kalbamės su Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadove prof. Meile Minka... Skaityti plačiau

Šimtadienis kitaip

2017.11.16
Pa­skelb­tas šim­ta­die­nis iki Lie­tu­vos Vals­ty­bės at­kū­ri­mo 100-me­čio, ku­ris bus mi­ni­mas ki­tų me­tų Va­sa­rio 16 die­ną. Vie­šo­je erd­vė­je mir­ga idė­jos Lie­tu­vai. Šimt­me­čio trau­ki­nys links­mai nu­puš­ka­vo link Rad­vi&s... Skaityti plačiau

Hipokrato priesaika - valdžios botagas priversti gydytojus dirbti daugiau

2017.11.13
Įsivaizduokim situaciją, kad Norvegijos karalius išleidžia įsakymą panaikinti eiles gydymo įstaigoje... „Na skirtumas tas, kad ten manoma, jog gydytojai žino geriau, kaip valdyti eiles. Gydytojas pasako, ko jam reikia, kad jis galėtų atlikti savo darbą“, – sako laikinasis Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkas Norvegijoje gydytoju psichiatru dirbantis Ramūnas Aranauskas. Skaityti plačiau

R.Masiliūnas: „Kas savaitę sulaukiu pasiūlymo išvykti“

2017.11.09
„Galima skųstis per mažais atlyginimais ar neadekvačiu darbo krūviu Lietuvoje. Tačiau gali tai priimti kaip galimybę keisti situaciją. Svarbu dalyvauti pačiam, identifikuoti problemas ir ieškoti sprendimų“, – sako laisvalaikio įvairioms visuomeninėms veikloms negailintis VUL Santaros klinikų gydytojas neurologas Rytis Masiliūnas (30 m.). Skaityti plačiau

Kas sudės e.sveikatos prasikaltėlių dėlionę?

2017.11.03
Prieš savaitę Seimo Antikorupcijos komisijoje nagrinėjant e.sveikatos diegimo klausimą netrūko pasisakymų, kad sistema, turėjusi palengvinti ir duomenų perdavimą, ir medikų darbą, iš tikrųjų ne vienam sveikatos apsaugos ministrui tapo rakštimi, žinote, kokioje vietoje. Tai - ne pirmas kartas, kai ieškoma, kas išvaistė e.sveikatos pinigus ir kodėl ji buksuoja. Tiesa, kaži ar sė... Skaityti plačiau

Prof. Vytautas Kasiulevičius: „Keista, kad ta perdegusi sistema vis dar gali dirbti“

2017.11.02
Rytoj, penktadienį, Vilniuje Inovatyvios medicinos centre Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas, VU profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius kolegas, sveikatos politikus, nevyriausybinių organizacijų atstovus kviečia diskusijos apie tai, kas vyksta sveikatos sistemoje. Medikai sako besijaučiantys kaip nuvaryti arkliai, su kuriais žinome kas daroma, o jauni s... Skaityti plačiau

In­sul­to ri­zi­ką au­gi­na prie­šir­džių vir­pė­ji­mas

2017.10.26
„In­sul­tas – bjau­ri li­ga. Tik­rai nie­kam ne­pa­ta­riu juo sirg­ti. Ne­ap­si­mo­ka“, – sa­ko prieš pen­ke­rius me­tus in­sul­tą pa­ty­ręs Vil­niaus mies­to sa­vi­val­dy­bės šv. Kris­to­fo­ro ka­me­ri­nio or­kest­ro me­no va­do&... Skaityti plačiau

Jurgis Brėdikis: „Laisvė - nuostabiausias dalykas“

„Gydytojams, įpratusiems gelbėti kitą, kova už save ilgą laiką atrodė net ir gėdinga. Jei šiandien vis dar būčiau dirbantis gydytojas, prisidėčiau prie medikų sąjūdžio. Nes ilgiau tylėti nebegalima“, - sako akademikas, profesorius Jurgis Brėdikis (88 m.), kasmetiniame konkurse „Metų vadovas“ apdovanotas...

Sveika visuomenė


Kaip nugyventi šimtą metų?

Prieš 300–400 metų žmonių gyvenimo trukmė buvo tik apie 30 metų, tuo tarpu šiandien išsivysčiusiose Europos šalyse ji siekia 80 metų, Japonijoje – 83 metus. Nors dažnai kalbama, kad viską nulemia ilgaamžiškumo genas, mokslininkai teigia, kad genetikos vaidmuo tik dalinis. Visa kita &ndas...
Paroda „Sveikatos dienos“ kviečia gyventi sveikiau

Paroda „Sveikatos dienos“ kviečia gyventi sveikiau

Kada pradėti rūpintis savo sveikata? Klausimas, kurio neretai daugelis vengia arba ignoruoja, vieniems gal pritrūksta ryžto, o kit...
Mityba tarpukariu: kam cepelinai, kam – duonos kriaukšlė

Mityba tarpukariu: kam cepelinai, kam – duonos kriaukšlė

Šiuo metu ypač populiari tema, ką valgyti sveika, o ką – ne, atrodo, mažai rūpėjo tarpukario lietuviams. Įsivaizduoki...


Fotoreportažas


Budinti vaistinė


„Euroapotheca“ leista įsigyti vaistinių tinklą Švedijoje

„Euroapotheca“ leista įsigyti vaistinių tinklą Švedijoje

Nerijaus Numavičiaus valdomos „Vilniaus prekybos“ grupės bendrovei „Euroapotheca“, turinčiai vieną didžiau...
„Camelia“ ir „Benu“ vaistinės investicijoms į atsinaujinimą šiemet skirs milijonus

„Camelia“ ir „Benu“ vaistinės investicijoms į atsinaujinimą šiemet skirs milijonus

Didieji vaistinių tinklai pernai toliau didino įtaką užimdami nuomojamus plotus naujuose prekybos centruose ir gydymo įstaigose. T...

Gydytojas ir pacientas


Vytautas Mažutavičius: „Jaunas nereiškia, kad neturi patirties“

Vytautas Mažutavičius: „Jaunas nereiškia, kad neturi patirties“

„Vieną dieną pacientas dėkoja ir, atrodo, galėtų viską padaryti dėl gydytojo, o kitą dieną jis gali skundą parašyti i...
Naujoviška operacija suteikė vilties valdyti ranką

Naujoviška operacija suteikė vilties valdyti ranką

„Dabar vos tik pamatau sniegą, ledą bijau, kad griūsiu. Išties vaikščioti pasidarė nejauku“, – sak...

Sveika šeima


Epilepsijos priepuolis: skaičiuokite minutes

Šią savaitę minint Europos epilepsijos dieną specialistai ragina visuomenę griauti mitus apie šią sudėtingą ligą, nuo kurios nėra apsaugotas nė vienas. Kaip reikėtų elgtis, jei atsidūrėte šalia epilepsijos priepuolio ištikto žmogaus?

Sveikatos horoskopas


Vasario 5-11 d.

Avi­nas
Pir­ma­die­nį bus nau­din­gi kvė­pa­vi­mo pra­ti­mai bei pro­ce­dū­ros. Tre­čia­die­nį sten­ki­tės kon­tro­liuo­ti emo­ci­jas, nes pa­si­karš­čia­vę dėl smul­kme­nos ga­li­te pri­si­šauk­ti gal­vos skaus­mą ir kar­tu nu­teik­ti prieš sa­ve ap­lin­ki­nius.

Svetur


Kinijoje pirmąkart žmogui diagnozuotas paukščių gripo virusas H7N4

Kinijoje pirmąkart žmogui diagnozavus paukščių gripo virusą H7N4 Honkongo gyventojai, keliaujantys į žemyninę šalies dalį švęsti kinų Naujųjų metų, trečiadienį buvo perspėti saugoti sveikatą.

Komentarai


Dėl seksualinio priekabiavimo – prabilti drąsiau, reaguoti žaibiškai
Vilija Blinkevičiūtė Dėl seksualinio priekabiavimo – prabilti drąsiau, reaguoti žaibiškai
Apie sugrįžimą į Lietuvą, arba pirmoji iliuzija
Palmira Rudalevičienė Apie sugrįžimą į Lietuvą, arba pirmoji iliuzija
„Pati kalta“, arba kodėl rektoriams nerūpi studentų savijauta
Mykolas Majauskas „Pati kalta“, arba kodėl rektoriams nerūpi studentų savijauta

Naujas numeris