Vienas berniukas čia serga ŽIV

Mykolas Majauskas
2016-02-26
Jis nuostabaus grožio, baltais garbanotais plaukais ir mėlynomis akimis. Iš pradžių auklėtojos nerimavo, jog gali netyčia užsikrėsti. Dabar supranta, kad tai beveik neįmanoma. Berniukui jau keleri metai, jis šypsosi ir auga su visais kartu.

 

Vienas berniukas čia serga ŽIV

Čia gyvena dar apie šimtą gražių vaikų. Vaikų, kurie liko be šeimos. Kiekvieno vaiko gyvenimo istorija individuali ir ypatinga – vieni palikti gyvybės langelyje ar gimdymo namuose vos gimę, kiti atkeliavo iš asocialių šeimų, kur tėvai nesugebėjo jais pasirūpinti.
Mažamečiams čia rūpestingas personalas suteikia medicininę pagalbą, reabilitaciją, socialinę globą. Vaikai keliasi, valgo, tvarkosi, žaidžia ir eina miegoti grupėje. Auga be šeimos.
 
Didelė dalis vaikų sveiki. Tačiau dalis neišnešioti, sergantys epilepsija, hipotrofija, įgimtomis širdies ydomis, alkoholiniu vaisiaus sindromu.
Garsiai deklaruojame, kad institucinės vaikų globos namų neliks, vaikai juk turi augti šeimose! Skaičiai to nerodo. Vilniaus kūdikių namuose pastaruosius trejus metus gyvenusių vaikų skaičius išlieka nepakitęs.
Tam yra daug priežasčių – nuo prevencinių iki postvencinių.


Išskirsiu dvi:
Pirma, Lietuvoje vis dar nėra įgyvendinta profesionali globa šeimoje. Neturime paruoštų globėjų, kurie būtų apmokyti ir gautų tinkamą finansavimą už vaikų auginimą ir ugdymą. Tokia tvarka padėtų mažamečiams išvengti tramuojančios patirties institucinėje aplinkoje ir užtikrintų laikinąją globą šeimoje.
 
Antra, įsivaikinusioms šeimoms dažnai tenka kreiptis į specialistus pediatrinės pagalbos. Natūralu, jog vaikas iš kūdikių ar globos namų gali turėti elgesio sutrikimų ir emocinių problemų.
Tuomet paaiškėja, kad rimtos psichologinės, reabilitacinės pagalbos nėra. Dažnai tėveliams tenka už tai mokėti iš savo kišenės arba, kaip pavyzdžiui Vilniuje, paslaugos laukti net pusę metų. Todėl kartais įsivaikinti mažamečiai grąžinami atgal, patirdami dar didesnę traumą.
 
Vyriausybė šiuo klausimu vis dar miega. Ir, manau, miegos tol, kol pastangos spręsti institucinę globą bus suprantamos ne kaip siekis užtikrinti vaiko teisę į gyvybę, išlikimą ir raidą, bet kaip labdara ar gerovės politika.
Tačiau didieji miestai gali ir turi imtis iniciatyvos – užtikrinti socialinių bei terapinių paslaugų prieinamumą vaikams. Stiprinti tėvystės įgūdžius, suteikti kompleksinę pagalbą šeimoms, transformuoti kūdikių namus į bendruomeninių paslaugų centrus ir plėsti paslaugas mažyliams su emocijų, elgesio, psichikos sutrikimais.
 
Tai paskatintų įsivaikinimą ir kartu stiprintų šeimas, išgyvenančias gilesnes ar švelnesnes vaiko raidos problemas. O tokių daug. Vilnius auga kaip niekada anksčiau – naujagimių skaičius didesnis nei per pastaruosius penkiolika metų. Natūralu, kad kokybiškų sveikatos, terapijos paslaugų vaikams poreikis auga. Keista tik, kodėl tiek mylinčių tėvų, susidūrę su tuo, vis dar tyli?
Mykolas Majauskas – Vilniaus savivaldos politikas

Šaltinis: tsajunga.lt

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris