Tą dieną, kai griūva dangus...

Henrikas Vaitiekūnas
2017-03-06
Tądien, kai išgirdote diagnozę (turiu omeny ne slogą ir net ne nuožmų šiųmetinį gripą), po jūsų kojomis truputį susvyravo žemė, o ant pečių užgriuvo dangus. Ir dar daug laiko turės praeiti, kol suvoksite, jog nuo tos akimirkos pasikeitė ir aplinka: iš lėto ėmė supti kiti žmonės, buvusios problemos nebeatrodė skaudžiomis, o lig šiolei tolimas provizorius tapo artimu ne tik atstumo prasme.
Tą dieną, kai griūva dangus...

 
Paskui kaimynė atėjo paguosti. O toje pat laiptų aikštelėje gyvenanti bobulė pažadėjo su tokią pat ligą įveikusiu supažindinti. Štai tada mūsų rašinio herojus pirmąsyk ir išgirdo apie ligonius vienijančias draugijas.
Tų draugijų ir asociacijų – daug. Net pacientų organizacijų atstovų taryba yra. Bet ne biurokratiniai dariniai šiandien mums rūpi. O žmonės, kuriuos užgriuvęs dangus kartu su ligoniais ima ir juos spausti: mes norim išsiaiškinti, ar tikrai kartu yra lengviau.
Žodžiai „Kartu lengviau“ puošia ir vieną lietuvišką interneto puslapį. Bet gražesnė už gražiausius žodžius tame portale yra jaunos moters nuotrauka.                               

 Nemėgstu rašyti apie liūdnus dalykus, bet šįkart teks: Ingrida Blažytė-Byčiuvienė – šios svetainės, skirtos žmonėms, sergantiems smegenų navikais, įkūrėja. Deja, nuo klastingos ligos ir mirusi. Dabar bendrijai vadovauja Liutauras Byčius. Nors jau septinti metai baigiasi, kai Liutauras neteko žmonos, internetinis puslapis rūpestingai prižiūrimas.
- Čia ne mano nuopelnas, - sako Liutauras. – Turim daug žmonių, sunkią akimirką padedančių ir petį atramai pakišančių. Toks, pavyzdžiui, yra Santariškių neurochirurgas Artūras Šitkauskas.

- Ar kažkokių pinigėlių bendrijai „nukrenta“? - klausiu gydytojo.- Pavyzdžiui, už straipsnių vertimą tenka mokėti...
- Ne tik vertimams pinigų trūksta, - sako A.Šitkauskas. - Liga yra sunki ir ja sergantiems beveik visada trūksta psichologų pagalbos. Bet kas gi dirbs už dyką?

Daktaras negali paneigti: vienintelis atlygis „už darbą po darbo“ – koks nors pavardės šmėkštelėjimas spaudoj. O žodinės padėkos nesulaukia dėl labai žemiškos priežasties: visi jo ligoniai – trumpaamžiai...
- Kas pagerintų situaciją?
- Darbą labiau matomu padarytų bent vienas etatinis organizacijos darbuotojas. Deja...
Apie etatą (vienintelį!) nuolat svajoja ir Lietuvos nefrologinių ligonių asociacija. Bet dabar svajonės kitos: jos vadovas Arminas Bartkaitis šiuo metu taip pat yra pacientas. Ir jis žino: kolei gydosi po pakartotinės inkstų transplantacijos, namuose – kuriuose ir asociacija registruota – netyla telefono skambučiai, kaupiasi neatsakyti laiškai. Tiesa, tų laiškų ir skambučių tematika atskiro rašinio verta: kasdien kas nors klausia: „Kiek mokėsit, jei parduosiu inkstą?“ Arba: „Kas atsitiks, kai gyvensiu tik su vienu inkstu, kitą pardavęs?“

Tenka aiškinti, kad tokia veikla Lietuvoje negalima, kad įstatymai ją draudžia, o valstybė griežtai transplantaciją reglamentuoja. Yra ir kitų aiškintinų dalykų. Pavyzdžiui, dauguma potencialių donorų nežino, kad dovanoti organą dabar jau galima ne tik pas gydytojus eiles atstovėjus, sveikatą pasitikrinus, bet ir tiesiogiai - internetu.
- Mūsų visuomeninės organizacijos veikla išsikvėpė, - sako asociacijos vadovas.- Kažkada iš ministerijos gauti pinigai buvo išleisti plakatams, lauko reklamai. Savo laiku tai davė vaisių, o dabar reikėtų bent penkių minučių TV laidos, kuri platintų informaciją ir ligoniams, ir jų šeimoms.

Praėjusiame „Lietuvos sveikatos“ numeryje rašiau apie farmacinę rūpybą. Ir, sako, ne vieną nustebinau, papasakojęs apie Lietuvos vaistinėse jau senokai įdiegtą vaistų derinimo programą. Tokia TV ekrane nuskambėjusi informacija gydytojams ar farmacininkams nebūtų naujiena, bet daugeliui senyvų pacientų tai taptų viso vakaro pokalbių tema. Ir tuomet gal neliktų klausimų, į kuriuos kasdien atsakinėja – laiškais ir telefonais - Nefrologinių ligonių asociacija.

Į kiek draugijų, asociacijų ar bendrijų žurnalistas besikreiptų – rūpestėlių prirankios visur. Ir – kas tikrai stebina bei džiugina - tai žmogiškieji lobynai: nuoširdūs, laiko ir pinigų neskaičiuojantys darbuotojai. Išskirtinė – tam tikra prasme – yra Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių bendrija. Visų pirma stebina skaičius: jų globojamų žmonių Lietuvoje – apie 10 tūkstančių.

Suprantu, kad nesunku yra įsivaizduoti mamą, maitinančią ir prižiūrinčią ligoniuką, kuriam dveji ar treji metai. Bet šios bendrijos projektų vykdytoja Janina Butkuvienė sako, kad ir trisdešimtmetį ir net keturiasdešimtmetį Savo Vaiką – ligonį – reikia lygiai taip pat prižiūrėti 24 valandas per parą.

- Vyrai tokios kančios nepakelia, - sako Janina. - Jie pabėga. O mes po to tampam dar stipresnėmis. Tad jau laukiam vasaros, kada mūsų vaikai stovykloje dieną žais krepšinį, o vakare eis... į diskoteką.
Apie sutrikusio intelekto žmonių bendriją papasakosime viename artimiausių „Lietuvos sveikatos“ numerių. O šiandien norisi kiek kitokios pabaigos.
Poniai Rimantei S. Iš Kauno paskambinęs ligonis ėmė guostis pernelyg dideliu svoriu ir visą dienos meniu vardyti. Tokie skambučiai Rimantei - ne naujiena. Ypač iš vyrų, šeimos nesukūrusių, tų, kurie vieni gyvena. Bet ne. Pasirodo, kaunietis ir žmoną turi, ir vaikų. Tik nepadeda jie jam nei maisto pasirinkti, nei... batų raištelių užsirišti.
- Diabetą tam ponui daktarai gydo. Bet gi diagnozė – visai kita: diagnozė – nutukimas, - sako Rimantė, kuri yra Vilniaus storulių klubo XXL prezidentė.
O raidė S prie vardo reiškia ne ką kitą, kaip „Storulė“. Taip ji pati norėjo būti pristatyta. Kaip keista bebūtų, Rimantė taip pat ėmė kalbėti apie televiziją.


- Laidos kviečiasi mus, kviečiasi dietologus, nes... gyventojų Lietuvoje mažėja, o bendras gyventojų svoris – auga, - sakė ji. – Bet televizijoje daromi tik šou. Pamirštama, kad storulis pirmiausia yra ligonis. Deja, diagnozės „nutukimas“ jūs niekur parašytos neišvysit. Ir dar: Seime patarėjais įdarbinami komunikacijos ar viešųjų ryšių specialistai. Tie, kurie gražiai parašyti gali. O aš norėčiau, kad bent vieno Seimo nario patarėju būtų įdarbintas visuomeninės organizacijos vadovas. Nuolat su ligoniu susitinkantis ir jam negandą įveikti padedantis. Tuomet ir įstatymai būtų kitokie...
Rimantės nuomone, teisinguoju keliu buvo pradėta žengti, kai Sveikatos apsaugos ministerijai vadovavo Antanas Vinkus. Iš jo klubas XXL sulaukdavo ir patarimų, ir apie materialesnę pagalbą buvo pradėta galvoti. Bet iki galo nespėta. Nes ministrai itin greit keitėsi.

- Buvo net toks atvejis, - sako Rimantė, - kad telefonu mums pažadėjo paramą, o kitą dieną pasakė, kad jau nebeduos...
- O informacinės TV laidos pacientams ar reikėtų? - dabar jau aš klausiu.
- Būtinai, - sako Rimantė S. - Neries pakrantės ar pievelė prie Baltojo tilto nieko nekainuoja - vaikščiok už dyką. Bet kai sergančiam diabetu „išrašė“ vieną keletą šimtų kainuojantį batą....(Nutyla...). Tik po to sužinojom, kad tuos batus privalėjo duoti už dyką!
- TV iškart tai paviešintų, - bandau prieštarauti.
- Ir iškart paprašytų pinigų,- sako Rimantė.

Bet ne apie televiziją mes čia. O apie visuomenines ligonių organizacijas.
Tą nelengvą dieną, kai ant jūsų ima griūti dangus, turite stipriai laikytis. Turite neprarasti vilties. Ir turite žinoti, kad gerai paieškoję rasite pečius, kurie padės išlaikyti ant jūsų griūvantį dangų. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris