Mėlynas dangus – nebūtinas

Henrikas Vaitiekūnas
2017-05-02
Ponia Izabelė – sunerimusi. Mat kiekvieną pavasarį, rudenį (o jei pasiseka, ir per Naujuosius) yra įpratusi savaitėlei išlėkti tai į Marmarį, tai į Šarm el Šeichą, tai į Lioret de Mar, kuris yra Katalonijoje. Bet, atrodo, keliones teks apriboti, nes naujasis lietuviškas Darbo kodeksas atostogas numato tik dukart per metus. Negana to – trumpesnes.
Mėlynas dangus – nebūtinas

Jei Seimas patvirtins tai, ką Vyriausybė jau nutarė, poniai Izabelei darbdavys vietoje buvusių 28 kalendorinių atostogų dienų suteiks tik 20 darbadienių. O tie, kurie ilsėjosi 56 kalendorines dienas per metus, dabar atostogoms gaus 41 darbo dieną.
Manau, kad jau po pirmųjų skaičių kai kas jums nebeaišku. Ir nemanykit, kad Seimo nariai yra protingesni: jiems taip pat neaiškumų kils.
 
O dabar – kad dar labiau aistras pakurstyčiau – keletas nelietuviškų skaičių.
Britų atostogos tęsiasi 28 dienas. Ispanų -30. Vokiečių – 35. Prancūzų – 37. Italų – 42 dienas. Jei ėmėte pavydėti, kelkitės į Ameriką. Net 40 procentų tikrų amerikiečių per metus atostogauja tik dvi savaites. Ir niekas naujo darbo kodekso ten neprašo.
Norite atsikratyti skaičių? Tuomet nerkite į filosofiją.

 
Ji tikrai bus lietuviška. Ir tokios pat spalvos, kokios paprastai būva lietuviškas dangus. Nemanau, kad apkaltinsit, jei įvardinsiu to dangaus spalvą. Lietuviškas dangus purvo (arba – jei norite gražiau – asfalto) spalvos būna keturias iš penkių darbo dienų. Todėl tokios pat pilkos yra ir lietuviškos televizijos programos, ir tokie – visiškai nespalvingi bei išblukę – pašnekesiai mūsų Seime. Ir todėl mes asfalto spalvos veidais po to sėdime prie šeimos gydytojo durų. O paskui rašome labai spalvingus (beveik itališkus) komentarus feisbuke. Nes rašymas feisbuke arba eilinio straipsnelio internetiniame portale komentavimas lietuviui – tarsi nedidelė kelionė į saulėtą Italiją. Į ten, kur mėlynas dangus.
 
Nesupratusiems: kadangi ir darbas, ir poilsis Lietuvoje yra lydymas visiškos pilkumos (o kartais ir balandžio sniego), atostogos Lietuvoje turėtų būti gerokai ilgesnės nei ten, kur mėlynas dangus, t.y. Italijoje. Bet Seimui ar Vyriausybei tai į galvą neatėjo.
Jei dar tai neatėjo į galvą ir šias eilutes skaitantiems, malonėkite išklausyti dar dviejų skaičių, kuriuos jau yra patvirtinęs mokslas: jeigu žmogus nepailsi tiek, kiek jam reikia, širdies priepuolio tikimybė padidėja 30 ar net 40 procentų. Kita to paties tyrimo pusė: geras ir turiningas poilsis mirtingumą sumažina penktadaliu.
 
Ne visais žiniasklaidos skaičiais galima pasitikėti, bet vokiečių turistinis portalas (tripspirit.com) teigia, kad per pastaruosius 100 metų ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse atostogų laikas pailgėjo daugiau nei 40 procentų. Mums gi norisi būti tarp išsivysčiusių pasaulio valstybių! Bet kodėl atostogas trumpinam?
Naujojo Darbo kodekso rengėjai sofistinių atsakymų į panašius klausimus būsimam Seimo posėdžiui jau yra paruošę. Ir, manau, argumentų turi. Bet paklauskite jų, kaip čia išeina, kad juodadarbis lietuvaitis – du mėnesius be poilsio dienų glostęs tenykščiame fabrike viščiukus – trečią mėnesį atostogauja Lietuvoje. Ir garsiai, triukšmingai atostogauja! Nes pavargo du mėnesius sunkiai dirbdamas! Po to vėl du mėnesius vergaus, o trečią – vėl ilsėsis.
 
Psichologės Editos Čekuolienės neradau. Matyt, atostogauja. Bet ponia Edita neturėtų supykti už sakinį, paimtą iš vieno ankstesnių pokalbių. Ji sakė: „Dviračio grandinę reikia sutepti, kai ji pradeda girgždėti.“
Ponia Izabelė, paminėta šio rašinio pradžioje, alyvos savajai grandinei negaili. Nes turi už ką jos nusipirkti. O 80 procentų šio rašinio skaitytojų – pyksta. Nes ir algos mažos, ir atostogos trumpos. Ir... nuo čia prasideda užburtasis ratas.
 
Ar parduotuvių darbo laikas blogas, kad lietuviai degtinę geria?
Ar medicina kalta, kad vis daugiau neurozėmis ir kitais negalavimais besiskundžiančiųjų dirba nepailsėję, nes ilsėtis... nemoka?

Ar jūs pirmadienio rytą į darbą einate jau iš anksto pavargę todėl, kad visą savaitgalį skyrėte ne poilsiui, o buto remontui?
Klausimai retoriniai ir diskutuotini. Bet kiekvienas medikas pasakys, kad talento ir išmanymo reikia ne tik darbui, bet ir poilsiui.
 
Sveikatos apsaugos ministerija moko blaiviai gyventi ir sveikai maitintis. O kas mokė, kaip atostogauti?
Jei klausimas atrodo naivus, pabandykite atsakyti, kiek gi poilsio dienų turėjote, palėkdami savaitei iki dabar jau netolimos Maljorkos? Septynias? Tikrai ne. Nes dvi dienas praleidote kelionėje. Nes dar tris „suvalgė“ bagažo ruošimas, popierių tvarkymas ir... adaptacija. Ir jokiu būdu negrįžkit sekmadienio vakarą (kai ryt jau į darbą). Turite grįžti prieš parą! Tad kiek, mielieji, atostogavot? Atsakymas: dvi dienas. Daugiausia.
 
Sąmoningai nerašau apie tas trumpąsias šeimos atostogas, kai išsiruoši į Tenerifę su gražiąja žmona. Nes taip nedažnai būna: nes – jei piniginė leidžia – paimi dar atžalą. O kad būtų, kas ją prižiūri – ir mylimą uošvę (anytą). Ar tokių atostogų norite?

Sąmoningai nerašau apie atostogas be planšetinio kompiuterio ir telefono su elektroniniu paštu. Nes taip nebūna.
Ir dar nerašau apie tuos, kurie dėl visiems žinomų priežasčių nutaria, kad šiemet atostogos bus „balkoninės“. Liūdna, bet iki Vingio parko dažnai nepasiseka nukakti: ne tik pinigų, bet ir laiko pritrūksta.
 
Ir dar noriu papasakoti apie visai nejauną porą – Mečislovą ir Eleną, gyvenančius bei dirbančius Klaipėdoje. Jau ne vienerius metus jie stebina draugus ir bendraamžius tuo, kad kiekvieną vasarą porai savaičių (dabar, tiesa, jau tik vienai) išvyksta į Palangą. Klaipėdiškiai į Palangą? – negarsiai klausia visi. Ir išgirsta garsų atsakymą: žmonai nereikia pietų pačiai virti, vyreliui randa laiko su ja Basanavičiaus gatve pereiti. Nes negi eisi pasivaikščioti po Klaipėdą, kurioje – kaip ir visoje Lietuvoje – asfalto spalvos dangus ir piktas vėjas?
 
Šiandien dar neparašiau apie viršininkus, kurie mano, kad jei jie ilgiau atostogaus, darbas kontoroje sugrius. Tai - netiesa. Nes gero viršininko požymis – kai kontora laikrodžio tikslumu dirba ir tada, ir kai to viršininko darbe nėra.
Beveik pabaiga. Jeigu jūs ne viršininkas. Netgi – jeigu jūs pensininkas. Netgi – jei jūs labai svarbus ir užimtas žmogus, kasdien jums reikia ne mažiau kaip dviejų valandų poilsio. Poilsio! Bet ne gulėjimo ant pilkos sofos prieš pilką televizorių.
 
Veiksmai turi būti trys.
Pirmas: namie paliekate automobilio raktelius. Antras: pasukate į gatvę, kuria dar niekada nėjote. Trečia: nekreipiate dėmesio į asfalto spalvos dangų.
O kai sugrįšite ir naujais atradimais su saviškiais pasidalinsite, jums visiškai nebebus svarbu, ar priėmė Seimas tą įstatymą, kurį rytojaus laikraščiai pavadins prieštaringu... 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris