Galvoti apie negalią turinčius reikia, kol patys esame sveiki

Rimantė Šalaševičiūtė
2014-08-28
Daugelyje Lietuvos rajonų įvykdžius pertvarkas sveikatos apsaugos sistemos įstaigose atsilaisvino daug patalpų.
 Kiekviena savivaldybė tuščių patalpų klausimą sprendžia savaip pagal egzistuojančius poreikius. Jei jų pertvarkymas vykdomas pasitelkiant Europos Sąjungos fondus, įsipareigojama vykdyti numatytas veiklas, atitikti reikalavimus ir numatyti projektų metu vykdytų veiklų tęstinumą.
Galvoti apie negalią turinčius reikia, kol patys esame sveiki

Man susitinkant su Ignalinos rajono neįgaliųjų draugijos nariais, Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Ignalinos viltis“ atstovais bei Ignalinos „Šaltinėlio“ mokyklos Dienos socialinės globos skyriaus darbuotojais bei klientų tėveliais buvo išsakyta daug nerimą keliančių dalykų.
 Ignalinos rajono savivaldybės tarybos sprendimu, socialinių paslaugų plano analizėje pateikti duomenys rodo, kad problema yra žinoma, bet išgirsti gyventojų pasisakymai verčia abejoti šio plano vykdytojų atsakomybe pačiai silpniausiai visuomenės grandžiai – neįgaliesiems, ypač jauniems neįgaliesiems.
Ignalinos rajono neįgaliųjų draugijos nariai yra susirūpinę, kad atsisakius patalpų, kuriose Draugija veikė panaudos teise ir kurios priklausė Butų ūkiui, bei persikėlus į Dūkšto globos namų dienos socialinės globos ir socialinės priežiūros centrą nėra jokio oficialaus dokumento, kad draugija teisėtai gali naudotis patalpomis.
 
Savivaldybės mero H.Šiaudinio atsakyme man nurodoma, kad sutartyje yra numatyti projekto partneriai. Jis pažymėjo, kad vieni iš partnerių – Ignalinos rajono neįgaliųjų draugija. Gyventojus atsakymas gali nuraminti tik iš dalies, nes nėra neaptarta, ar pasikeitus politinei daugumai ir pasibaigus projekto penkmečiui situacija liks tokia pati.
Neįgaliuosius ir jų draugijos vadovus neramina, kad nėra išspręsti patalpų valymo, internetinio ryšio, kiti materialinio aprūpinimo klausimai, neaptarta galimybė patekti į antrame aukšte esančias patalpas ir pan.
 
Savivaldybės mero atsakyme teigiama, kad šio Centro renovacijos projekto pabaiga yra 2014 m. spalio 31 d. Iki tos datos ir bus patirtos visos jame numatytos išlaidos.

Fizinę negalią turintys žmonės su aplinkiniais ir aplinka kontaktuoja kitaip nei psichinę negalią turintieji. Jų integravimuisi į visuomenę reikalingos skirtingos priemonės ir metodai.
Dūkšto globos namų dienos socialinės globos ir socialinės priežiūros centro projekto finansavimo sutartyje teigiama, kad šiuo projektu siekiama modernizuoti Dūkšto globos namų infrastruktūrą ir pritaikyti ją nestacionarių paslaugų teikimui. Abejonę jau kelia net atstumas tarp objektų, kuriuos skiria per 30 km (Ignalina-Dūkštas).
 
Įgyvendinus šį daugiau nei milijoną litų kainuojantį projektą jame turėtų veikti socialinės priežiūros centras, teikiantis dienos socialinės priežiūros paslaugas ir dienos socialinės globos centras, teikiantis trumpalaikės socialinės globos paslaugas suaugusiems asmenims su negalia.
Jaunuolių su intelekto sutrikimu, sunkia bei labai sunkia kompleksine negalia tėvai teigia, kad jų vaikams Dūkšto centre, kurio steigėjas yra Ignalinos rajono savivaldybė, paslaugų teikimas nėra numatytas, o tai pažeidžia darnaus vystymosi, lyčių lygybės ir nediskriminavimo parametrus, kurių laikytis įsipareigojo projekto vykdytojas – Dūkšto globos namai.
 
Kita vertus, į šį Centrą perkėlus jaunuolius su psichine negalia pasikeistų Centro pradinė paskirtis, nes jame nėra numatyta teikti švietimo paslaugų, specialių slaugos priemonių.
Jaunuolių su negalia tėvai nuogąstauja, kad šio Centro patalpos bei įrengimas nėra pritaikyti jų vaikams, nes projekto vykdytojas sutartimi įsipareigojo projekto lėšomis sukurtą ir įsigytą turtą naudoti projekto aprašyme nurodytiems tikslams ir žmonėms, tai yra atitinkamoms tikslinėms grupėms: pagyvenusiems ir suaugusiems asmenims su negalia sudaryti didesnio užimtumo galimybes, ugdyti socialinius įgūdžius, mažinti socialinę atskirtį, integruoti į visuomenę, sudaryti sąlygas jų šeimos nariams grįžti į darbo rinką.
 
Ignalinos rajono savivaldybės patvirtintame 2013-2014 m. socialinių paslaugų plano situacijos analizėje nurodoma, kad rajone yra 101 vaikas su negalia.
Viename iš atlaisvintų ligoninės pastatų – buvusio infekcinių ligų skyriaus patalpose, taip pat buvo vykdytas Europos Sąjungos lėšomis finansuotas projektas, kurio vienas iš partnerių buvo Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Ignalinos viltis“.
Dabar renovuotame pastate veikia ir pagal projekto reikalavimus penkis metus paskirties keisti negali Ignalinos „Šaltinėlio“ mokyklos Dienos socialinės globos skyrius, kurio jau pačiame pavadinime užprogramuota problema.
 
Įstaiga pavaldi savivaldybei, „Ignalinos viltis“ – projekto partnerė – jos sprendimams įtakos neturi. Aukščiau minėto Plano 5 dalyje „Esamos socialinių paslaugų infrastruktūros analizė“ nurodyta, kad jį lanko 15 neįgaliųjų ir sutrikusio intelekto vaikų ir jaunuolių nuo 1 iki 21 metų, socialines paslaugas gauna 20 ugdytinių, tačiau nei vienam iš jų paslaugos nėra finansuojamos iš savivaldybės biudžeto.
Susitikime susirinkusieji teigė, kad Skyriuje jau nėra tiek vaikų, daugelis iš jų yra priversti vaikus vežti į Utenos, Dusetų ugdymo įstaigas, nes ten paslaugos teikiamos nemokamai.
Neįgalus žmogus namuose ir taip reikalauja padidintų laiko ir finansinių sąnaudų. Nors finansiškai tai tėvams patrauklu, bet emociškai situacija yra labai apsunkinama, nes išsiskyrimas savaitei su tokio pobūdžio negalią turinčiais vaikais kelia įtampą ir vaikams, ir tėvams.
 

Tas pats savivaldybės dokumentas skyriuje „Socialinių paslaugų infrastruktūros išsidėstymas ir paslaugų teikimo savivaldybėje (seniūnijose) pakankamumo lygis“ nurodo, kad socialinių paslaugų įstaigos rajone išdėstytos tolygiai ir jų pakanka.
Savotiškai rajone suprantama ir kadrų politika. Palyginus Plane nurodomus skaičius nuo 2013 iki 2014 m., šiemet savivaldybėje dirba 6 socialiniais darbuotojais mažiau ir neliko nei vieno socialinio darbuotojo padėjėjo. Kodėl mažėja darbuotojų skaičius?
Paslaugas šioje įstaigoje gauna jaunuoliai iki 21 metų. Šiems asmenims sulaukus atitinkamo amžiaus, paslaugos šioje ugdymo įstaigoje yra nutraukiamos, bet, skirtingai nuo kitų rajonų, kitose Ignalinos rajono ugdymo įstaigose nebeteikiamos.
Tai apsunkina ne tik jaunuolių socialinę integraciją, bet ir jų tėvų gyvenimo ir darbo kokybę. Šiuo metu Skyriuje paslaugų teikimas mažėja, nes vaikai išvežami į kitus rajonus, o tuo pačiu tolstama nuo projekte numatytų uždavinių įgyvendinimo – aptarnauti numatyto žmonių skaičiaus.
 
Tėvai, auginantys jaunuolius su negalia, norėtų bei mato realias galimybes, kad jų vaikams būtų įsteigtas ar bent nežlugdomas esantis daugiafunkcinis centras, apgalvota galimybė pagelbėti 21-ų metų sulaukusiesiems, kuriame neįgalūs jaunuoliai iš kompetentingų specialistų gautų visas jiems reikalingas paslaugas, o jų tėveliai turėtų galimybę dirbti.
Tiek darbuotojų, dirbančių su negalią turinčiais vaikais teikiamos paslaugos, tiek kompetentingų psichologų teikiamos konsultacijos yra labai svarbios bei reikalingos.
Darbuotojų skaičius Skyriuje mažinamas, nei vienoje kitoje rajono ugdymo įstaigoje nėra psichologo pareigybių. 2011 m. Lietuvos Respublikos Švietimo įstatymas nurodo, kad psichologinės pagalbos teikimas yra vykdomas per mokyklos psichologą.

 
Mano žiniomis, Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijoje yra per 60 vaikų, kuriems yra nustatyti specialūs ugdymosi poreikiai, bet pagalbą gauna tik apie 30. Ar įvertinta galimybė popamokinę veiklą tokių poreikių turintiems vaikams organizuoti „Šaltinėlio“ mokyklos Dienos socialinės globos skyriuje? Padedant atitinkamų sričių specialistams jie ne tik galėtų ruošti pamokas, bet ir būtų užimti pozityvia veikla, kad jų tėvai galėtų ramiai dirbti.
Švietimo ir mokslo ministerijos viceministrė Edita Tamošiūnaitė, atsakydama į mano raštą teigė, kad mokiniams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, bendrojo ugdymo programos pritaikomos, o turintiems intelekto sutrikimą – jos individualizuojamos, tai yra keičiamos, atsižvelgus į individualias galias.
 
Daugelis iš jų sunkiai tampa savarankiškais, nemoka planuoti, numatyti įvykių ar pasekmių, susirasti, atsiminti, lyginti informaciją. Tokie mokiniai turi būti aprūpinami specialiomis mokymosi priemonėmis. Turintiems intelekto sutrikimą, mokymosi pasiekimai negerėja net ir kartojant programą, todėl ir buvo įregistruota alternatyva vidurinio ugdymo programai – Socialinių įgūdžių ugdymo programa.
 
Mokyklų vadovai, pasak viceministrės, teigiantys, kad mokiniai neįgyja tinkamo jų individualybei išsilavinimo, kelia abejonių dėl savo kompetencijos ir nepakankamo bendradarbiavimo su psichologinės pagalbos tarnybomis. Iki 2011 m. būdavo apsiribojama intelekto sutrikimų turinčių vaikų buvimu su bendraamžiais vienoje klasėje.
Dabar bendrojo ugdymo mokyklose steigiamos specialios klasės, o su bendraamžiais bendraujama renginiuose. Savivaldybės skatinamos kurti tokias klases ugdymo įstaigose, pritaikyti jiems ugdymosi aplinką.
 
E.Tamošiūnaitė taip pat informavo, kad 2014 m. jau buvo organizuota dešimt mokymų, kuriuose dalyvavo 178 socialiniai pedagogai. Net 240 specialistų mokėsi dirbti su tėvais. Lietuvoje 2013-2014 mokslo metais pagrindinio ugdymo individualizuotą programą baigė 746 mokiniai. Dalis jų toliau rinksis socialinių įgūdžių mokymo programą.
Viceministrė informavo, kad Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras baigia rengti Socialinių įgūdžių ugdymo programos aprašą, padėsiantį mokykloms parengti mokinių poreikius ir gebėjimus atitinkančias socialinių įgūdžių ugdymo programas.
 
Minėtame apraše bus nurodytos esminės mokinių, turinčių didelių ar labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių dėl intelekto sutrikimo, ugdymo kryptys, įgyjamos kompetencijos bei mokymosi rezultatų ar pasiekimų pažangos vertinimo kriterijai, taip pat gairės Socialinių įgūdžių ugdymo programos vykdymo aplinkai.
Ignalinos rajono savivaldybei ir jos įstaigoms reikėtų kritiškai pažvelgti į dabartinę situaciją, įvertinti veiklos atitikimą prisiimtiems projektuose įsipareigojimams, kad netektų gražinti lėšų.
 
Svarbiausia – padėti savo rajono žmonėms, suteikti jiems galimybę siekti pilnaverčio gyvenimo. Sutaupytas socialinių kompensacijų išmokas bene tikslingiausia būtų nukreipti kompensuojant nelaimės užkluptiems žmonėms, kad jiems būtų suteiktas visiškas išlaikymas Ignalinos „Šaltinėlio“ mokyklos Dienos socialinės globos skyriuje.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris