Apie Pūką ir kitus Seimo povus

Agnė Bilotaitė
2017-03-20
Kęstučio Pūko priekabiavimo istorijos baigtis atskleis šį tą labai svarbaus – ar moterį jau laikome tokiu pat žmogumi kaip vyrą, ar, deja, vis dar ne. Kai išgirdau apie tai, kokie kaltinimai mesti K.Pūkui, pajutau pasišlykštėjimą. Vyras, kuris pirmąkart matydamas moterį (atėjusią pas jį darbo pokalbio!) nė kiek nesivaržydamas siūlo jai pasivolioti ant sofutės, kelia būtent pasišlykštėjimą ir dar įtarimų dėl jo psichikos būklės. Žinote, kodėl?
Ogi todėl, kad iš jo išraiškos išgirdus apie rengiamą apkaltą akivaizdu, jog jis nuoširdžiai nesuvokia, ko gi čia tos moteriškės taip siautėja. „Matyt, slapčia pyksta, kad ne joms pasiūliau savo kambarį“, – galvoja. Reikia manyti, kad tokia „įdarbinimo“ taktika bent kartą suveikė, tad vyriškis drąsiai naudoja išbandytą metodą ir Seime.
Apie Pūką ir kitus Seimo povus
Gašlūno ginklas – įsivaizduojama galia
Nieko nėra liūdniau negu būti pažemintai ir tylėti, susitaikyti, o tai reiškia – atverti kelią tokiems kaip K.Pūkas ir toliau menkinti moterį, kaskart labai aiškiai ir nedviprasmiškai parodant jos neva vienintelę paskirtį – tenkinti patino įgeidžius.
Deja, seksualinį priekabiavimą patiriančios moterys mūsų šalyje dar labai retai ieško pagalbos. 2016 metais Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba sulaukė tik kelių pasiteiravimų raštu bei telefonu, kuriuose žmonės norėjo sužinoti, kaip atpažinti seksualinį priekabiavimą, kaip rinkti reikalingus įrodymus, o taip pat, kaip elgtis patyrus seksualinį priekabiavimą. Tarnybos ataskaitoje konstatuojama, jog 2016 metais išliko ta pati tendencija, kuri išryškėjo ir anksčiau: žmonės vengia pateikti oficialius skundus dėl patirto seksualinio priekabiavimo, bijodami neigiamų pasekmių, susilaukti kolegų pasmerkimo, galimo atleidimo iš darbo (dažniausiai seksualinio priekabiavimo veiksmai vyksta darbo aplinkoje, priekabiautojas yra darbdavys).
 

Dažnai seksualinį priekabiavimą sunku įrodyti, liudytojai arba atsisako kalbėti, arba jų apskritai nėra. Nuskriaustoms moterims nepadeda ir visuomenėje vyraujanti nuomonė. Pasirodo, net 38 proc. lietuvių mano, kad moters lietimas nepagarbiu būdu yra normalu.


Esant tokiai nepalankiai moterims situacijai, labai apsidžiaugiau išgirdusi, kad seksualinį K.Pūko priekabiavimą patyrusios merginos kreipėsi į pareigūnus. Tai labai svarbus žingsnis, sakyčiau, net lūžis, galintis paskatinti ir kitas Lietuvos moteris ginti savo prigimtines teises ir orumą.
Prieš aštuonerius metus apkalta Seimo nariui už tokį elgesį buvo sunkiai įsivaizduojama. Nes, girdi, nieko čia tokio juk neįvyko, tik „pakibino“. Užtenka prisiminti „žaliaakės“ istoriją. Skandalas tuomet kilo didžiulis, bet sankcijų S.Stoma išvengė.
 
Dar anksčiau buvo paviešintas nederamas vieno universiteto dėstytojo elgesys, kai šis už geresnį darbo įvertinimą pasiūlė studentei pabendrauti privačiai. Tąkart akivaizdų priekabiavimą patyrusi žurnalistė Liepa Rimkevičienė visuomenės palaikymo nesulaukė. Norisi tikėti, kad visuomenės nuostatos ir supratimas apie netinkamą elgesį moters atžvilgiu keičiasi į gerąją pusę.
Pačios moterys turi žengti pirmąjį žingsnį, kad atgrasytų priekabiautojus. Deja, bet niekas kitas už mus šito nepadarys. Vis dar bijome, ką pagalvos kiti, bijome prarasti gerą darbą, galiausiai savo skriaudėjo irgi bijome. Mes net per ausį kokiam gašlūnui nedrįstame trenkti, nes mus mokė gerų manierų.
 
Žmonos – priekabiautojų pusėje
„Aštuonkojis“ – tokia pravardė prilipo Jungtinių Valstijų vadovui Donaldui Trumpui, pagarsėjusiam dėl nepagarbaus elgesio su moterimis. Kai viena amerikietė apie tai prabilo viešai, panašūs kaltinimai D.Trumpo adresu pasipylė kaip iš gausybės rago. Jis, kaip tokiais atvejais įprasta, kaltinimus neigia, o jo gražuolė žmona gina savo vyrą. Tokia ignoruojanti pozicija dar labiau žeidžia nukentėjusias moteris, jos dar kartą pažeminamos, taip siekiant parodyti, kad galingųjų geriau neerzinti.
 
Amerikietiškoji „aštuonkojo“ situacija primena lietuvišką „pūkuotąją“. Abu vadina save „verslininkais“, „žvaigždėmis“, suprask, galiu sau leisti daugiau nei paprasti mirtingieji. Labai jau panašu į vyriško nevisavertiškumo kompleksą, kai bandant žūtbūt įrodyti savo vyriškumą, kurio neturi, pasirenkamas silpnesnis – šiuo atveju, moteris.
 

Laimei, mūsų moterys vis geriau supranta, kokio elgesio jos nenori ir nebetoleruoja nepagarbos savo atžvilgiu. Kuo drąsiau apie tai kalbėsime, kuo dažniau skųsime skriaudikus, tuo greičiau atimsime iš „aštuonkojų“ ir „pūkuotųjų“ jų įsivaizduojamą galią.

 
Moterys žeminamos ir Seime
Seime moterims irgi kliūva. Čia vis dar kartais bandoma parodyti – įžengei į svetimą (suprask, vyrų) teritoriją. Nors viena svarbiausių valdžios institucijų turėtų būti aukštos darbo ir elgesio kultūros pavyzdys (naivu tikėtis, bet vis tiek norisi), ir čia kai kurie socialiniai stereotipai labai gajūs. Pavyzdžiui, iki šiol į Seimą išrinktos moterys savaime stumiamos rinktis darbo sritis pagal savo „priedermę“.
Moteris ir Seime moteris, tad būk maloni, imkis rūpintis švietimu, gyvūnų teisėmis, na dar gali pasidomėti socialinėmis problemomis, o ekonomiką, finansus, gynybą, kovą su korupcija palik dalyką išmanantiems, che che.
 
Dar visai neseniai į valdžią panorusi eiti moteris buvo laikoma tiesiog išsišokėle, ne savo vietoje per klaidą atsidūrusia vargšele, kuri tuoj pasigailės savo sprendimo. Kai kurie vyrai niršo ir siuto, matyt, baisiai išsigandę, kad į jų plotus staiga įsiveržė kita lytis. Ne apie K.Pūką čia. K.Pūkas įtariamas padaręs nusikaltimą, už kurį baudžiama. Čia apie kitus Seimo povus, kurie jaučiasi pranašesni jau vien dėl to, kad pase įrašyta „vyras“. Yra toks Seimo Skardžius, kuris leidžia sau per posėdžius valstybinių institucijų vadoves moteris vadinti „mergičkomis“. Bernužėliais vyrų kažkodėl nevadina. Spėkit, kodėl?
 
Moterų Seime nuo 2004 metų vis daugėja. Jeigu 1990 metais Aukščiausioje Taryboje dirbo 13 moterų, tai praėjusioje kadencijoje net 36. Tai didžiausias skaičius nuo nepriklausomybės atgavimo. Kitose ES valstybėse moterų valdžioje taip pat daugėja, nors ir lėtai. 2014 m. lapkričio duomenimis, bendras moterų skaičius nacionaliniuose parlamentuose sudarė 28 proc. visų išrinktų narių, tuo tarpu prieš dešimtmetį šis rodiklis siekė 22 proc. Valstybių narių vyriausybėse moterys sudaro taip pat 28 proc., kai prieš dešimtmetį jų buvo 21 proc. Nesu kvotų šalininkė ir ne lytis lemia, dirbsi Lietuvai geriau ar prasčiau.
 
Bet aktyvesnis moterų dalyvavimas valdžioje labai sveika ne tik valstybei, bet ir Seimui ar bet kuriai kitai darbovietei. Skeptikams, kritikams ir pavyduoliams beliks užsičiaupti, arba inkšti kur tyliai kamputyje, kol galiausiai supras, kad niekas iš jų nesiekia atimti jų vyriškumo ir vertės.
Taip baisiai bijo ir garsiausiai urzgia tik apgailėtini menkystos. K.Pūkas iš Seimo išeiti nenori, tad turi būti išvarytas. O kartu su juo turime pagaliau atsikratyti laisvai ir demokratinei valstybei visai nebetinkančio požiūrio į moterį kaip žemesnę lytį. Moteris nekelia grėsmės vyrui, jeigu jis yra tikras vyras.
Agnė Bilotaitė – Seimo Antikorupcijos komisijos narė

Šaltinis: tsajunga.lt

Komentuoti:

Vardas:
El.paštas:
Komentaras:

Daktare, duokite gyvenimo

2018.02.19
Sausio mėnesį atšvenčiau antrą savo gimimo dieną. Prieš metus vienoje Vilniaus operacinėje tiesiog ėmė ir pratęsė gyvenimą. Čia ne padėkų ir linkėjimų koncertas, jokių pavardžių nebus, jų ir nereikia, nes kiekvienas gydytojas mintinai moka visas savo klaidas ir sėkmes. Skaityti plačiau

Dėl seksualinio priekabiavimo – prabilti drąsiau, reaguoti žaibiškai

2018.02.12
Seksualinis priekabiavimas Europos Parlamente? Taip gali būti? Gali. Ir tai dar vienas įrodymas, kad šis netoleruotinas elgesys gali būti paplitęs visur – darbovietėse, mokymo įstaigose, pramogų pasaulyje, internete, viešajame transporte ir kitur. Europos Parlamentas, nors ir vadinamas ES demokratijos širdimi – ne išimtis. Skaityti plačiau

Apie sugrįžimą į Lietuvą, arba pirmoji iliuzija

2018.02.12
Gyvenant ir dirbant ne Lietuvoje dažnai aplanko mintis: „Namo ir tik namo, ir kuo greičiau...“ Tai tampa vienintele vertybe. „Ten šalelė daug gražesnė, juoda duona daug skanesnė...“ - tiesiog nejučia seniai žinomos dainos žodžiai ima dominuoti, ką bedarytum, kuom beužsiimtum... Skaityti plačiau

„Pati kalta“, arba kodėl rektoriams nerūpi studentų savijauta

2018.02.05
Gėda kalbėti apie sunkumus verčia studentus užsiverti tyloje. Tik dabar į paviršių kylantys seksualinio priekabiavimo skandalai ir sukrečiančios studentų savižudybės parodo, kad apie socialinę universitetų pusę nebuvo kalbama labai ilgai. Galime tik įsivaizduoti, kiek dar skaudžių atvejų lieka nutylėta. Tuo tarpu aukštųjų mokyklų požiūris ir toliau nesikeičia, kaip ir jų geležiniai argumentai „pat... Skaityti plačiau

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo realizacija stringa

2018.01.30
Įpusėjus laikotarpiui nuo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo priėmimo iki jo veikimo pradžios tiek visuomenė, tiek tiesiogiai įstatymo vykdytojai nesulaukia atsakymų į klausimus, kaip realiai veiks pertvarkyta sistema. Skaityti plačiau

Vaikų ir kačiukų globa – ne tas pats

2018.01.26
Jau kurį laiką žiniasklaidoje vis įsižiebia vaiko teisių ir vaikų globos sistemos deinstitucionalizacijos tema. Užbėgdamas etatinių kritikų komentarams už akių primenu, kad nesu prieš globos sistemos pertvarką. Būnant ministru ir pačiam teko reformą pastūmėti. Tačiau deinstitucionalizaciją visada supratau kaip siekį, kad vaikų namuose ar pas globėjus vaikų būtų kuo mažiau. Pirmiausiai tai reiškia darymą... Skaityti plačiau

Į priklausomybės centrus nuvaro „bambaliai“

2018.01.25
Alkoholio vartojimo draudimai – vis dar viena iš labiausiai linksniuojamų temų. Esame susipažinę su apmaudžiais statistikos duomenimis, nedžiuginančiais vyrų gyvenimo trukmės rodikliais, apsvaigusiųjų nuo alkoholio sukeltomis nelaimėmis. Deja, žvelgiant į nerimą keliančią statistiką atrodo, kad pertekliniai alkoholio ribojimai, nukreipti į visas visuomenės grupes, nėra tikslingi. Skaityti plačiau

Delsiama įgyvendinti žmonių su negalia teisę – teisę į savarankišką gyvenimą

2018.01.22
Jungtinių Tautų Neįgaliųjų Teisių Konvencija (toliau – Konvencija) Lietuvoje ratifikuota jau 2010 metais, tačiau daugelis dar apie šį įsipareigojimą nežino ir net nesigilina į žmonių su negalia teises. Lietuva įsipareigojo ir prisiėmė atsakomybę įgyvendinti Neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatas savo šalių įstatymuose ir praktikoje diegiant lygybės ir nediskriminavimo, prieinamumo prie visuomenės... Skaityti plačiau

Revoliucija ŽIV gydyme Lietuvoje? Kol kas tik pavėluotas bandymas pavyti laiką

2018.01.18
Sveikatos apsaugos ministerija žada ilgai lauktas permainas ŽIV gydyme – ministerija ketina nebemarinti žmonių ir nelaukti, kol virusas visiškai nusilpnins organizmą, bet gydyti iš karto.  Ši naujiena labai svarbi, tačiau ŽIV gydymo prieinamumas – ne vienintelis pasaulyje matuojamas rodikl... Skaityti plačiau

Norvegų kalba kenkia sveikatai

2018.01.14
Prašau nemesti šio rašinio, kol bent pirmos dalies neperskaitysite. Nes pirma dalis yra visai ne apie tai, kas yra antroje jo daly. Taigi... Skaityti plačiau

Lietuvos medikai nelaikys Sauliaus Skvernelio egzaminų

2018.01.08
2018 m. Lietuvos žinių portalų naujienų srautą atvėrė sausio 4 dieną įvykęs Lietuvos medikų mitingas. Pasaulio matę naujienų apžvalgininkai, žurnalistai ir visuomenės veikėjai džiaugėsi pagaliau Lietuvos socialinėje erdvėje išvydę demokratišką protestą. Skaityti plačiau

Badaujanti Lietuva

2018.01.07
Pirmiausia atsiprašau už pavadinimą. Nes kol kas nuo bado mirusiųjų lietuviški laikraščiai ir portalai beveik neaprašė. Kodėl beveik? Ogi todėl, kad tam veganiškai mamos maitintam kūdikiui viskas – taip bent žada Santaros daktarai – baigsis, atrodo, sėkmingai. Skaityti plačiau

Patyčių jūroje nuskendusi tiesa

2017.12.28
Sveiki, čia aš, ta, kuri padarė didžiausią šiame Seime nusikaltimą, gerokai pranokstantį gazpromus, vėjo jėgaines ir urėdijas, korupciją ir nepotizmą, seksualinį priekabiavimą ir moterų orumo žeminimą, diktatorišką lipimą per demokratijos taisykles ir bandymus įtvirtinti talibanišką pasaulėžiūrą. Aš pakeičiau dvi frakcijas. Skaityti plačiau

Daktarų Kalėdos būna visokios

2017.12.25
Turbūt nesupyksite dėl to: šitas nedidukas puslapis visuomet yra skirtas ne visiškai profesionaliems savaitraščio skaitytojams. Jis yra visai ne daktarams, kuriuos mylime (turbūt), ir net ne sesutėms (gerosioms), slaugutėms (mielosioms), sanitarėms (mažai pastebimoms, kai jos dirba, ir labai reikalingoms, kai jos kitam koridoriaus gale kiek užtrunka). Skaityti plačiau

Daktaras kviečia... pašokti

2017.12.17
Neberašysiu jo pavardės. Nes nepaklausiau, ar galima. Bet atsitiko taip, kad nesyk ketvirtadienio rašinėliuose cituotas ir labai rimtas šeimos gydytojas aną savaitgalį savo feisbuko paskyroje paklausė : „Ar jau pakvietei senelius į šokius?“. Ir nurodė tikslų adresą bei datą. Skaityti plačiau

Metas garsiai ir aiškiai pasakyti: šis karas prieš žmones neveikia

2017.12.14
Šiandien Seimo nariai spręs, ar atversime galimybę Lietuvai ieškoti subalansuotos ir civilizuotos psichoaktyvių medžiagų kontrolės politikos, ar toliau slėpsimės nuo realybės, siųsdami už grotų visai ne tuos žmones. Skaityti plačiau

Įkvėpk, iškvėpk – tai tik epilepsija

2017.12.14
Įkvėpk. Iškvėpk. Nusiramink. Paguldyk mane ant šono. Nieko nedaryk. Tai tik epilepsija. Skaityti plačiau

Medikų sąjūdis ir Sveikatos apsaugos ministerija: ar pastarajai reikia tokio judėjimo?

2017.12.08
Pagaliau atsirado Medikų sąjūdis. Kadangi mes kantrūs, todėl laukėme labai ilgai, nežiūrint to, kad jau kokių 15 metų Lietuvoje medicinai nuo bendro vidaus produkto, lyginant su kitomis Europos šalimis, tradiciškai skiriamas vos ne mažiausias procentas. Tas magiškas žodis „Sąjūdis“. Skaityti plačiau

Šiandien paglostyk ne katiną...

2017.12.08
Po tokio ne itin solidaus pavadinimo, žinoma, jūs nesitikite tikro medicininio teksto. Bet jis galėtų būti. Nes su specialistais daug laiko praleidau šnekučiuodamasis apie klasikinį–gydomąjį, atpalaiduojantį-relaksacinį, kosmetinį, sportinį, higieninį, ir net chiromasažą. Skaityti plačiau

Nužudyti ar vesti? Smurto prieš moteris prevencija lietuviškai 2017 metais

2017.12.08
Minint, vos neparašiau civilizuotame pasaulyje, aktyvizmo pasipriešinimo prieš smurtą lyties pagrindu dieną, vėl ir vėl norisi pakalbėti apie to pasipriešinimo smurtui prasmę. Kodėl stabtelėjau dėl to „civilizuoto pasaulio“? Ogi todėl, kad mes, Lietuvos Respublika, irgi tarsi turėtume būti jo dalis. Esame valstybė Europos Sąjungos narė, ratifikavome nemažai tarptautinių įsipare... Skaityti plačiau

Bausti negalima pasigailėti

2017.12.04
Smurtas artimoje aplinkoje yra pandemija, kuri padaro ypač daug žalos ir jį patiriančiam žmogui, ir visai visuomenei. Intymaus partnerio ir seksualinis smurtas yra dažniausiai pasitaikančios prievartos formos prieš moteris ir mergaites visame pasaulyje. Jaunesnių nei 45 metų amžiaus moterų grupėje ši prievarta sukelia sunkesnes pasekmes sveikatai ir tampa dažnesne ankstyvos mirties priežastimi nei kiti ... Skaityti plačiau

Ką rodo šeši chronometrai?

2017.12.03
Atsakymas itin paprastas: visi jie jie rodo laiką. Tačiau ketvirtadieniais jums pateikdamas visokiausius sveikatinimo apmąstymus (kartais jie teisingi, o kartais - ir suabejoti kviečiantys), visuomet turiu paslėptą norą: nustebinti. Arba atkreipti dėmesį į detalę, pro kurią prašuoliavote nestabteldami. Šiandien, pavyzdžiui, pabandysiu jums įrodyti, kad šeimos gydytojas vieno paciento medicininei apžiūrai vidutiniškai... Skaityti plačiau

Moterys pradeda kalbėti garsiai, nes tyla nieko neišsprendė

2017.11.27
Somalyje gimusi ir griežtoje tikinčių musulmonų šeimoje augusi rašytoja Ayaan Hirsi Ali knygoje „Bedievė“ aprašė vidinį virsmą, kuris įvyko jai pabėgus nuo sutartų vedybų į Olandiją: savo krašte ji buvo mokyta, kad bet koks moters kūno lopinėlio demonstravimas sukelia nevaldomas aistras vyrams, todėl moterys turi vilkėti palaikiais drabužiais, kurie slepia figūrą. Ir koki... Skaityti plačiau

Kaip gali nepatikti perteklinis ir socialiai orientuotas biudžetas?

2017.11.27
Spėju, kad kiekvienas mūsų norėtų gyventi teisingoje, materialiai klestinčioje, tapatybę puoselėjančioje, socialinę atskirtį mažinančioje ir orias gyvenimo sąlygas kiekvienam užtikrinančioje valstybėje? Todėl galima tik paploti dabartiniam Premjerui, kuris, neabejoju, įsiklausęs į viešųjų ryšių konsultantų patarimus, paskelbė, kad pirmą kartą atkurtos Lietuvos istorijoje turime dosnų, į silpnesnių visuo... Skaityti plačiau

Nežiniuko nuotykiai ministerijoje ir kitur

2017.11.27
Tą Nežiniuką, žinoma, atsimena tik vyresnioji karta. Jis buvo iš gražios pasakos ir kartu su kitais trumpuliais gyveno gražiame Gėlių mieste. O štai ir jo draugai – kiti trumpuliai: sumanūs mechanikai Sraigtelis bei Varžtelis, poetas Žiedelis, daktaras Piliulis. Daug ten jų buvo – gal koks šimtas keturiasdešimt vienas. Bet dabar nėra laiko apie visus pasakoti. Nes iškart... Skaityti plačiau

Septynios institucijos svarsto, ar pacientai gali būti eksponatai bankininkams

2017.11.24
Yra tokia knygutė vaikams „Ką žmonės dirba visą dieną?“. Joje pristatyta daugybė paveikslėlių demonstruojančių įvairias profesijas ir veiklas viename Darbėnų miestelyje. Prisimenu ją visai ne dėl to, kad dešimtmečius populiarios vaikų knygutės paveiksliukai buvo patobulinti išgyvendinant lyčių stereotipus (dabar ir ugniagesė ten yra, ir tėtis šeimoje vakarienę gaminantis). Bandau įsiv... Skaityti plačiau

Lietuva – sveikatos stiprinimui palanki šalis? O kodėl gi ne!

2017.11.20
Šie žodžiai, kaip ir visa publikacija, gali pasirodyti šiek tiek keisti negatyvios informacijos apie mūsų sveikatos apsaugą ir jos finansavimą dabartiniame kontekste. Mokydami vaikus sakome, kad siekiant rezultato reikia ieškoti pozityvių dalykų ir į juos koncentruoti dėmesį. Tada negatyvūs reiškiniai išnyks savaime. Pamėginkime šią teoriją pritaikyti praktiškai mūsų s... Skaityti plačiau

Kaip pasididinti pensiją?

2017.11.17
Visi tie, kurie vartoja rusiškus, baltarusiškus ir kiniškus vaistus turi problemų. Na, neišsigąskite stipriai: problemų turite ne jūs, o jūsų vaistų tiekėjai. Nes šiandien jau šešiolikta diena, kai įsigaliojo naujoji vaistų įvežimo ne iš Europos Sąjungos valstybių tvarka. Dešimt pakuočių kartą per mėnesį. Ir ne daugiau. Žinoma, jums asmeniškai tokio kiekio tikrai pakaktų. Bet kas važiuos į Kaliningrado sritį (vizos g... Skaityti plačiau

Per kiek laiko Plutonas apskrieja Saulę?

2017.11.10
Jei jau skaitote šį laikraštį,  neabejoju, kad save laikote ne tik normaliu, bet ir ganėtinai protingu žmogumi.  Vienu iš tų, kurie neabejoja, kad jau po penketos minučių – žinoma, paskaitę, kas parašyta Google – savo atžalai sugebėsite į pavadinimo klausimą atsakyti. Bet turiu Jus nuvilti: atsakymo paieškoti teks gerokai ilgiau. Beje, ieškoti nėra privaloma, nes rašinio gale mes patys atsakymą Jums ant lėkštutės pad... Skaityti plačiau

Kada gausime premiją už gerą sveikatą?

2017.11.03
„Šalies gyventojų sveikata – nacionalinės reikšmės strateginis išteklius, turintis didelę įtaką mūsų valstybės saugumui“, – tai žodžiai, prieš keletą savaičių suskambę krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio pasisakyme Seimo Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitečio posėdyje, skirtame jaunimo sveikatos problemoms. Skaityti plačiau

Diagnozė pagal televizorių

2017.11.02
Tai, kas nerimta, nebūtinai yra ir neteisinga. O tuo, ką rodo televizorius, beveik niekada neabejojame. Nes, jei tenka kitiems apie tai papasakoti, visada sakome: „Aš pats mačiau“. Ir tuomet visi mano, kad jūs tikrai matėte. Nes apie televizorių pamiršote pasakyti. Tiesiog, matėte. Vadinasi, taip ir buvo. Skaityti plačiau

Laiko sukiojimo žalą įrodė ir Nobelio premijos laureatai

2017.11.02
Atėjus rudeniui, kaip ir pavasariui, su nerimu laukiame laiko pokyčių, kai sukiosime laikrodžio rodykles tai pirmyn, tai atgal. Pasikeitus laikui į darbą einame apduję, iškankinti nemigos, irzlios nuotaikos, o gal net ir vos išvengę rimtų širdies problemų. Nors iki šiol skeptikai stengdavosi negirdėti medikų perspėjimų apie laiko sukiojimo poveikį sveikatai, tačiau šiemet mokslinink... Skaityti plačiau

Vaikų skiepijimas negali būti laisvo apsisprendimo klausimas

2017.10.30
Susidomėjimą skiepais dar labiau kursto skaudžios nelaimės: spalio viduryje nuo žaibinės meningokokinės infekcijos Kaune mirė kūdikis. Tokių beprasmiškų aukų būtų galima išvengti laiku skiepijant vaikus – konkrečiai nuo meningokokinių infekcijų skiepyti šiuo metu jau galima vos 2 mėnesių sulaukusius kūdikius. Faktas, kad 2017 metais vis dar tenka rimtai įrodinėti poreikį skiepytis, kelia nu... Skaityti plačiau

Atsargiai: perdegė lemputė!

2017.10.23
Ėmė ir atsitiko. Tądien viena artistiška ponia ligoninėje mobiliuoju telefonu nufilmavo GALIMAI išgėrusį mediką. Triukšmas – didžiulis. Visos televizijos rodė, visi portalai aprašė. Žmogutis neteko darbo. Bet – kaip daktarai sakė – ilgai be jo nebus. Nes puikus specialistas. Nes kam nors pasisekė, kad tokį asą gaus. Manau, kad jau ir gavo. Skaityti plačiau

Apie pasibaisėtinai mažus atlyginimus

2017.10.23
„Eurostat“ paskelbus, kad kas trečias lietuvis gyvena ties skurdo riba, atsirado pasibaisėjusių lietuviškais atlyginiamais. Bet iš tiesų pasibaisėtini yra ne atlyginimai, o veidmainystė. Visų Vyriausybių veidmainystė, leidusi dirbti trečdaliui mokytojų už 500 eurų, socialiniams darbuotojams už 460 eurų, o kultūros darbuotojams dažnai ir už dar mažiau. Skaityti plačiau

Praktinė šeimos politika: suteiksime galimybę ar nurodinėsime?

2017.10.23
Pastaruoju metu dažnai pagalvoju apie valstybės ir šeimos santykius. Kokie jie? Dažnai girdime apokaliptines demografines prognozes ir daug su tuo susijusių šūkių. O vaikus auginančios šeimos kaip jautėsi, taip ir tebesijaučia neturinčios į ką atsiremti tada, kai to reikia labiausiai. Skaityti plačiau

Psichikos sveikatos priežiūra: prievarta ar pagalba?

2017.10.20
LR Seimo planai vėl nuvilia: vietoje to, kad klotų įstatyminius pamatus demokratiškai, žmogaus orumą ir jo teises gerbiančiai Lietuvai kurti, rengiasi įtvirtinti atgyvenusias, antidemokratines prievartos prieš žmogų formas. Vietoje to, kad Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas būtų tobulinamas, įvedant sveikatą stiprinančias pagalbos žmogui priemones, skatinama kontrolė, prievarta ir žmogaus izoliavi... Skaityti plačiau

Baikit, nemanau...

2017.10.02
Jei jau pirmam sakiny parašysiu, kad gydytojai kažkodėl tapo daug mažiau jautrūs ar net piktesni pasidarė – skaitytojų reakcijos spėlioti neteks. Aš ją žinau. 42 procentai absoliučiai man pritars. 23 procentai pasakys, kad pretenzijų daktarams neturi (šitie dar būtinai pridurs, kad stengiasi poliklinikoje kuo rečiau lankytis). O likusieji 35 procentai apklaustųjų ims „vyniotis“,... Skaityti plačiau

Padėkime vaikams, mamoms ir tėčiams ne draudimais, o paslaugomis

2017.10.02
Ar buvo jums tokių atvejų, kai vaiką išleidi į uždarą saugų kiemą pažaisti, o pats sukiesi virtuvėje ar sėdi prie knygos? Arba taip, kad vaikai žaidžia namuose, o jūs išėjote į lauką perduoti draugui pamirštų raktų ir pasikalbėti apie savaitgalio planus. Galiausiai, ar tik jūsų vaikas nemiega kitame kambaryje? Skaityti plačiau

Tiksinti bomba Alytaus pataisos namuose

2017.09.25
Po Alytaus pataisos namų medicinos slaugytojos paviešintos informacijos apie galimai per didelio kiekio išrašomų psichotropinių vaistų kaliniams bei pataisos namų personalo nepagarbos, apsilankiau šioje įkalinimo įstaigoje. Skaityti plačiau

Atsakomybės variantai

2017.09.25
Tai yra atsitikę kiekvienam vyresnio amžiaus piliečiui. Praveriate jums jau gerai pažįstamos poliklinikos duris, o ten – vietoj nuodėmklausio, t.y. vos ne šeimos nariu tapusio Jūsų Daktaro – visai nepažįstami žmonės. Pirma mintis – gal ne į tas duris pataikiau? Bet apmąstymams laiko nelieka: tie baltais chalatais vilkintys jaunuoliai kviečia jus vidun ir klausia pavardės. Ir, žinoma, pa... Skaityti plačiau

Vis dar ignoruojame skurstančiuosius, bet tai turi keistis

2017.09.25
Lietuvoje egzistuoja nematomi žmonės – tai skurstantieji. Ar stebėdami vis statomus naujus prekybos centrus ar atidaromus naujus restoranus, kavines ir barus, į kuriuos suplūsta daugybė žmonių, nepagalvojame, kad gyvenimas Lietuvoje nėra jau toks ir blogas, nes žmonės turi už ką pirkti ir pramogauti? Ar nepagalvojame, tai kur pagaliau tie skurstantys, apie kuriuos kalba ir rodo televizija? Skaityti plačiau

Kova su alkoholiu vasaros festivaliuose: protas prieš mitus

2017.09.14
Vos ne kiekvieną valstybėje egzistuojančią problemą draudimais sprendžiantys „valstiečiai“ palieka vis mažiau vietos asmeninei žmogaus laisvei, atsakomybei ir vietos bendruomenių veikimui. Skaityti plačiau

Kai meilė praeina...

2017.09.14
Na, nėra nieko baisesnio: vakare dar to iki galo nesupratai, nes buvai it kuolu per galvą gavęs. O ryte  – tarsi po siaubingo baliaus. Ir pirmiausia, žinoma, yra žmona kalta. Nes pusryčiams norėjai visai ne įgrisusios kiaušinienės. Paskui – darbe: „Užjaučiu, Jonai“. „Neimk į galvą, Jonai“. „Pasiseks kitą kartą, Jonai“...Bet Jonui girdisi visai ne &bdqu... Skaityti plačiau

Kodėl net žmogaus gyvybė vertinama dvigubais standartais?

2017.09.14
Praėjo kone dvi savaitės, kai paskutinę vasaros dieną Šilalės rajone prieš save ranką pakėlė jauna moteris, iš kurios beatodairiškai buvo atimtas didžiausias turtas – dukrelė. Skaityti plačiau

Demokratiniai žaidimai vaikų sveikata

2017.08.31
Kaip pastebėjo docentas m. dr. Šarūnas Klizas „Kūno kultūra Lietuvos mokyklose – tarsi podukra“. Vaikai, kurie jau rytoj, penktadienį, vėl pravers mokyklų duris, stengiasi išvengti šių pamokų, o mokyklų vadovai ir kai kurie tėvai tiesiog ignoruoja, dėmesį sutelkdami abitūros egzaminų dalykams. Skaityti plačiau

Receptas pagirioms išvengti

2017.07.21
Kiekvienas rašinio autorius žino, kad su kiekvieno rašinio mintimis galima ginčytis. Šiandien Jums suteikiu retą galimybę užginčyti kiekvieną sakinį. Nes tai yra tik nuomonė. Arba – pažiūrėkite į rubriką – požiūris. Tiesa, dar turiu ir prašymą: skaitydami, nebūkite nusiteikę rimtai.  Skaityti plačiau

Du draugai: placebas ir nocebas

2017.06.30
Atrodo, kad jau atėjo metas Lietuvoje steigti naują ministeriją. Tokią, kuri rūpintųsi sveikatos apsauga, poliklinikų problemomis, rajonuose dirbančiais gydytojais ir jų pacientais. Skaityti plačiau

Apie melo kojų ilgį ir ministrą Aurelijų Verygą

2017.06.30
Melo kojos trumpos, sakoma vienoje patarlėje, tačiau Alisos stebuklų šalį primenančioje Lietuvos politinėje realybėje, atrodo, kad melo kojos gali būti ilgos. Ir net labai labai ilgos. Skaityti plačiau

Dalis politikų užkibo ant „bambalių“ jauko

2017.06.26
Tarsi būtų negana neseniai Seimo priimtų alkoholio ribojimų ir draudimų, dalis politikų nuoširdžiai ėmėsi alaus pakuotės ir stiprumo ribojimų. Skaityti plačiau

Pokalbis su televizoriumi

2017.06.15
Tiesa, visą problemą galima išspręsti ir vienu sakiniu: jei jau ėmėte šnekėtis su  su televizoriumi, tai arba staigiai pasenote, arba Jums būtinai reikia pas šeimos gydytoją. Bet būna ir atvirkščiai: kai gydytojas pats ateina pas Jus į namus. Per tą patį televizoriaus ekraną. Apie tai (ir visiškai ne apie televiziją) yra šitas pokalbis. Skaityti plačiau

Lėšų ekonomija be vaistų sąrašo karpymo

2017.06.08
„Valstiečių“ ribojimų ir kitų a la reformų buldozeris negailestingai rieda per Lietuvą. Jau prasieita per alkoholio prekybą ir reklamą. Vaistų kainų mažinimo tikslais pakeistas kompensuojamųjų vaistų sąrašas kai kuriuos vaistus atpigins, bet kone du šimtus vartotojams įprastų vaistų – labai stipriai pabrangins. Jau paskelbtas ir mokesčių pertvarkymo planas – kai kurie s... Skaityti plačiau

E.sveikatos afera. Kas išvogė milijonus?

2017.06.08
Iš 40 mln. eurų, kurie jau panaudoti e.sveikatos plėtros programai, ketvirtadalis nusėdo nežinia kur. Net dukart atliktas valstybinis auditas patvirtino, kad projektas neefektyvus, iššvaistyta mažiausiai 10 milijonų. Skaityti plačiau

Big Data (ir kiti duomenys)...

2017.06.06
Nemanau, kad medicinos profesoriai sugebės teisingai išversti keistą šio rašinio pavadinimą. Bet štai, devintokas Rokas paaiškino: - Turbūt, seneli, žinai, kad per dieną kiekvieno iš mūsų galvos sukuria ir į internetinę erdvę sutalpina po du pentabaitus informacijos, o devyniasdešimt procentų duomenų, kuriais šiandien remiasi mokslas, yra sukurti per pasta... Skaityti plačiau

Nuo rytojaus nebegersiu! Pasiūlos mažinimui TAIP, o POREIKIUI – ?!“

2017.06.06
Kuriant gražesnę ir blaivesnę Lietuvą reikalingas nuoseklus ir ilgalaikis procesas, apimantis konkrečius darbus, priemones bei nenutrūkstamą švietimą nuo pat mažų dienų. Tikėtina, kad alkoholio reklamos, jo pardavimo prieigos ribojimas bent kažkiek sumažins pasiūlą. Tačiau daug svarbiau yra sumažinti vartotojų poreikį. Tam reikia ne tik gerų norų ir draudimų, bet ir finansinių išteklių, k... Skaityti plačiau

Gyvenimas stereo garsu

2017.05.29
Nemanyk, kad esi ypatingas; Nemanyk, kad esi toks svarbus, kaip mes; Nemanyk, kad esi protingesnis už mus; Nemanyk, kad esi geresnis už mus; Nemanyk, kad žinai daugiau už mus; Tai 5 pirmieji iš 10 Jantės kaimelio įstatymų, 1933 m. aprašytų satyriškoje dano Akselio Sandermoses novelėje. Fiktyvaus Danijos Jantės kaimo įstatymai tapo visos Skandinavijos naudojama alegor... Skaityti plačiau

180 gramų Marytės naudai

2017.05.22
Jei būtų pavasaris, būtinai reikėtų tamsaus, žemiau kelių nutįsusio lietpalčio su stačia apykakle. Bet dabar – kai oras atšilo – bemaž privalomu taps melsvas šalikėlis. Ne tik gražiai apjuosęs kaklą, bet dar ir smakrą paslepiantis. Ir, žinoma, niekuo nepakeičiamas privalomas atributas turi būti: juodi akiniai. Nes, jei dirbi šitą darbą, tavo žvilgsnio neturi niekas matyti. Skaityti plačiau

Apie dvarponį ir baudžiauninkus

2017.05.22
Naujoji Seimo dauguma dirba jau pusę metų. Valstiečiai dar nespėjo įvykdyti nė vienos pažadėtos reformos, tačiau alkoholio vartojimo draudimų klausimu, atrodo, pasuko bekompromisiniu keliu. Žinant, kad dalis žmonių Lietuvoje vis dar ilgisi „kietos rankos“, prasidėjusį draudimų vajų galiu suprasti – juk reikia bent taip pateisinti rinkėjų lūkesčius. Skaityti plačiau

Moterų nužudymai Lietuvoje ir kitur – nesibaigiantis „deja vu“

2017.05.18
Tai nutiko dar kartą. Miriam Rodrigez Martinez, kovojusi už teisingumą savo dukros žmogžudystės byloje ir būrusi aukų šeimas į bendruomenines grupes, pati buvo nužudyta šiemet Meksikoje švenčiant Motinos dieną. Istorija kartojasi – 2010 m. šalyje nužudyta kita garsi socialinė aktyvistė Marisela Escobedo Ortiz. Ji taip pat atkakliai reikalavo teisingumo dėl savo dukros žmogžudystės. Skaityti plačiau

Apie ekstrasistoles

2017.05.15
Pirma: tikimybė, kad jau šiemet, iškart po mokyklos baigimo per metus uždirbsite 40 tūkst. eurų, labai maža. Tokia pat – beveik nulinė galimybė – kad dar šiemet jūs tapsite firmos prezidentu ar važinėsite naujausio modelio „Mercedes-Maybach S600 Guard“. Skaityti plačiau

Vaistų kainų košmaro režisieriai

2017.05.11
Ar ir jums atrodo, kad už vaistus mokate per brangiai? Vaistai mūsų šalyje iš tiesų kainuoja per daug ir tai nėra tik įspūdis. Skaityti plačiau

Alkoholio ateitis Lietuvoje – Europa ar Islamo valstybė?

2017.05.04
Ar kada galvojote sulauksiantys tokios dienos, kai valdžia rimtai siūlys uždrausti alų lauko kavinėse? Spėju, mąstėte maždaug taip: „Per daug gerti tikrai nesveika, bet uždrausti alų lauko kavinėse? Nesąmonė. Visuomenė neleistų tokios nesąmonės. Kitose šalyse pilna lauko kavinių ir jokių problemų.“ Deja, pasaulyje pilna pavyzdžių, kai valdžia priėmė sunkiai protu suvokiamas taisykles, o žmonėms tek... Skaityti plačiau

Mėlynas dangus – nebūtinas

2017.05.02
Ponia Izabelė – sunerimusi. Mat kiekvieną pavasarį, rudenį (o jei pasiseka, ir per Naujuosius) yra įpratusi savaitėlei išlėkti tai į Marmarį, tai į Šarm el Šeichą, tai į Lioret de Mar, kuris yra Katalonijoje. Bet, atrodo, keliones teks apriboti, nes naujasis lietuviškas Darbo kodeksas atostogas numato tik dukart per metus. Negana to – trumpesnes. Skaityti plačiau

Šalink priežastį ir alkoholio pramonės kruvinus pelnus

2017.05.02
Alkoholio pramonė, pirmą kartą per 27 metus, yra apimta panikos, nes supranta, kad nebekontroliuoja LR Seimo bei Vyriausybės. O tai buvo šiai pramonei taip įprastas dalykas, kaip ištroškus atsigerti. Skaityti plačiau

Galime daugiau nei uždrausti ar „patrolinti“

2017.04.28
Žvelgiant iš šalies neapleidžia įspūdis, kad Lietuvos politiniame gyvenime tebesitęsia televizijos debatų formatas ir kažkur aplink diskusijos dalyvius skraido įkyri musė. Seimo rinkimai įvyko prieš gerą pusmetį, bet Vyriausybėje ir Seime toliau kalbama „kas būtų, jeigu būtų“, tebebandoma įtikinti turint gerų ketinimų, mosikuojama rankomis. Pirmajame plane įsitvirtino alkoholio draudi... Skaityti plačiau

Žinia, skirta tik jums

2017.04.24
Jei mėgstate nueiti į turgų, vadinasi, dabar jau esate iš jo grįžę. Ir visokiausių pavasario gėrybių prisipirkę. Ir viskas jums jau aišku: ir atvežtinių ridikėlių kainos, ir visai nepavasariškas oras. Ir likusios iki atlyginimo ar pensijos dienos taip pat jau yra suskaičiuotos. Bet štai klausimėlis, sukelsiantis šiek tiek nerimo: kodėl nepastebėjote tik jums (jums asmeniškai!... Skaityti plačiau

Apie meilę Lietuvai ir neapykantą sau

2017.04.24
Po socialinius tinklus kaip virusas plinta eilinis patyčių kupinas vaizdo įrašas. Nedrąsus berniukas tardomas improvizuotame lietuvių kalbos ir Lietuvos istorijos egzamine, kurį, matyt, oro uosto kavinėje vaikui surengė tūlas super patriotu besijaučiantis lietuvis. Skaityti plačiau

Sisteminė politinė korupcija – net nelaikoma blogybe?

2017.04.21
Prieš šv. Velykas viešojoje erdvėje skambėjo dviejų politikų istorijos, kaip tarnaujama ne viešajam interesui, o siauroms finansinių interesų grupėms. Atspalviai socialdemokratų stovyklos atstovo Mindaugo Basčio ir liberalo Gintaro Steponavičiaus kiek skirtingi, bet veikla panaši. Skaityti plačiau

Jūs žinot, kas laimės karą

2017.04.14
Tie, kurie balsavo už Landsbergį, niekada nebalsuos už Butkevičių. Vieni mėgsta šunis ir negali pakęsti kačių. Kiti – priešingai. Bet šį gražų mūsų laikraštį skaito ne tik gerbiami gydytojai ir retai gerbiami jų pacientai: jį dar pavarto ir farmacininkai. Todėl konfliktas yra užprogramuotas. Kaip ir visais nuo pradžios išvardintais atvejais. Skaityti plačiau

Emigruokite, politikams tai nerūpi

2017.04.14
Statistikos departamentui paskelbus, kad pernai Tėvynę paliko apie 50 tūkst. tautiečių, Seimas jau nebegalėjo nereaguoti į emigracijos problemą. Šiuo klausimu Seime net buvo surengta kelių valandų trukmės diskusija. Deja, ji virto farsu. Skaityti plačiau

Ar nusipelnėme tik pigiausio vaisto?

2017.04.10
Valdžia teigia, kad jūs perkate per brangius vaistus, kai yra pigesnių, tad už vaistus jūs sumokate daug daugiau, nei galėtumėte. Vaistų kompensavimas ir apskritai vaistų politika Lietuvoje yra keisto reguliavimo pavyzdys. Valdžia subsidijuoja vaistus, o vėliau stebisi, kodėl žmonės perka ne pigiausius. Tai veda prie naujų reguliavimų, kurie nieko nesprendžia. Skaityti plačiau

Laimėti kazino yra lengva

2017.04.10
Kyšį duoti yra ne tik negražu: davęs kyšį taip pat gali būti nubaustas. Bet Juozapas – kiekvieną mėnesį iš Kelmės į vieną didelę Vilniaus ligoninę atvykstantis verslininkas – visuomet delne nešasi penkių eurų banknotą. Todėl toje ligoninėje yra laukiamas svečias. Tik bėda, kad ne daktarai Juozapą išskėstomis rankomis pasitinka, o prie įvažiavimo į ligoninę ties užtvaru d... Skaityti plačiau

Kaip valdžia vaistų kainas mažino

2017.04.07
Daug kas Lietuvoje skundžiasi maisto kainomis. Kaip sureaguotumėte, jei ateitų ministras ir sakytų: „Eureka – žinau, kaip atpiginti maistą! Nuo šiol pirkite tik pačią pigiausią duoną – ir maisto kainos sumažės!“. Spėju, vieni pasukiotumėte pirštą prie smilkinio, kiti susinervintumėte dėl tokio patarimo. Bet ministras, dalijantis tokius patarimus, iš valdžios lėktų lauk, ir... Skaityti plačiau

Lietuvoje nėra vietos subalansuotai narkotikų prevencijos politikai

2017.04.06
Šią savaitę Lietuvoje vyksta tarptautinė konferencija, kurioje kartu su Jungtinių Tautų, Pasaulio sveikatos organizacijos, JT Nusikalstamumo ir narkotikų kontrolės biuro ir kitų tarptautinių institucijų atstovais be kitų klausimų bus aptariamos ir pasaulinės narkotikų prevencijos praktikos. Skaityti plačiau

Šeima įsivaikino. O kas toliau?

2017.04.06
Kas pasikeičia šeimos, priėmusios šį nemažą iššūkį, gyvenime? Kas vyksta mažojo žmogučio, kuris patenka į visai kitą gyvenimo aplinką, galvelėje ir širdelėje? Skaityti plačiau

Ilgą laiką valdžia galėjo išsisukinėti nuo laimės temos

2017.03.27
Žmonės norėtų būti laimingi. Šis noras patrauklus dar ir todėl, kad laimingi žmonės reikšmingai prisideda prie visuomenės gerovės, labiau pilietiški, kilnūs ir tolerantiški. Jei visuomenės laimė tokia vertinga kodėl jautri, demokratiška valdžia neturėtų kreipti savo politikos siekdama piliečiams padėti pasiekti didesnį laimės lygį? Skaityti plačiau

Neįgaliųjų globos namai. Ko siekiame integruoti ar izoliuoti?

2017.03.27
Šių dienų Lietuvoje apie specializuotas globos įstaigas, kuriose globojami sergantys bei proto ir psichikos negalią turintys žmonės kalbama mažai. Atrodytų viskas būtų tarytum gerai – globos namuose atliktos rekonstrukcijos, padailintos sienos, pagerinta logistika ir visa namų infrastruktūra turėtų užtikrinti čia gyvenančių žmonių gyvenimo kokybę ir kasdieninių poreikių patenkinimą. Skaityti plačiau

Ar gresia Lietuvai potofobija?

2017.03.20
Šviesaus atminimo daktaras - tuomet dar ir kandidatas į Lietuvos Prezidentus Kazys Bobelis, - pildamas man trisdešimt gramų į medicininę menzūrėlę, sakė: - Netikėk, ką priešai suoks... Nei Austrijos, nei Vokietijos, nei JAV gydytojai (su visais jais dirbau) niekuomet nepaneigė, kad tas trisdešimt „Bobelinės“ gramų – ypač prieš miegą – tik išvaiko... Skaityti plačiau

Seksualinis priekabiavimas – preliudija į smurtą

2017.03.16
Lietuvos Respublikos Konstitucijoje nurodoma, kad „Žmogaus asmuo neliečiamas. Žmogaus orumą gina įstatymas. Draudžiama (…) žeminti jo orumą (…)“. O kaip su jos orumu? Ar pasikeitus įvardžio giminei kinta ir teisingumo samprata? Ar būtent ji lemia, kad vieši kelių dešimčių moterų pareiškimai apie patirtą seksualinį įtakingo vyro priekabiavimą nėra laikomi pakankama prieža... Skaityti plačiau

Tą dieną, kai griūva dangus...

2017.03.06
Tądien, kai išgirdote diagnozę (turiu omeny ne slogą ir net ne nuožmų šiųmetinį gripą), po jūsų kojomis truputį susvyravo žemė, o ant pečių užgriuvo dangus. Ir dar daug laiko turės praeiti, kol suvoksite, jog nuo tos akimirkos pasikeitė ir aplinka: iš lėto ėmė supti kiti žmonės, buvusios problemos nebeatrodė skaudžiomis, o lig šiolei tolimas provizorius tapo artimu ne tik atstumo prasme. Skaityti plačiau

Smurto problemos neišspręs Vaikų teisių pagrindų įstatymo pakeitimas. O ar jų nesukurs?

2017.02.17
Seimo neeilinėje sesijoje vienbalsiai buvo priimtas Vaikų teisių pagrindų įstatymo keitimo ir papildymo projektas. Jis neteisingai pramintas Šakalienės ar Majausko įstatymu. Tai nėra tikslu ar net yra piktybiškas ir akivaizdus visuomenės klaidinimas.  Skaityti plačiau

Kodėl gyventi bendruomenėje žmonėms su negalia geriau nei globos namuose?

2017.02.10
Neseniai girdėjome kalbas, kad globos institucijų naikinti nereikia, esą, žmonėms su negalia ten suteikiamos pačios geriausios gyvenimo sąlygos. Noriu tam paprieštarauti remdamasi savo patirtimi. Pirmiausia, socialinės globos namai – tai izoliacijos ir segregacijos simbolis. Žmonės su negalia tiesiog uždaromi be jokios vilties ištrūkti ir gyventi orų gyvenimą. Skaityti plačiau

Užmušti žmogų pas mus tampa nebestebinančiu reiškiniu. Nužmogėjame? Išsigimstame?

2017.02.03
Tema apie vaikų mušimą tokia populiari ir politizuota. Kas žino statistiką, kiek mūsų vaikų, užmušė tėvai? Apie užmuštą ketverių metų vaikutį kalbėjomės su kolegomis psichiatrais Jungtinėje Karalystėje. Kolegos, užjausdami ir kartu pasibaisėję, sakė: „Kas su jumis darosi, išsigimstate. Kodėl nieko nedarote? Tik po atsitikimų imatės už galvos, ir deginate žvakutes. Cirkas. O kodėl ned... Skaityti plačiau

Pripažinkime vaikus lygiaverčiais žmonėmis

2017.01.30
„Paramos vaikams centro“ psichologai su smurto aukomis dirba kasdien, kad dvasinės vaikų žaizdos užsitrauktų ir netrukdytų jiems augti. Kasdien taip pat padedame ir tėvams, ir specialistams efektyviai bei tinkamais būdais auginti vaikus. Aiškiai matome, jog įstatymiškai apibrėžus smurtą, išvengsime tokių atvejų, kai vaikui padėti jau nebeįmanoma, nes jo paprasčiausiai jau nebėra tarp ... Skaityti plačiau

Taupu ir sveika: misija įmanoma!

2017.01.13
Ar šiandien pusryčiavote? Manau, gėrėte kavos ar arbatos, kurią saldinote gal 1-2 šaukšteliais cukraus, valgėte bandelę ar košės, kurią taip pat gardinote cukrumi ar uogiene. Galbūt skanavote saldinto jogurto ar gėrėte stiklinę vaisių sulčių. Skaityti plačiau

Asmeniniai asistentai neįgaliesiems užtikrina orų gyvenimą

2017.01.12
Asmeninio asistento poreikis vis labiau girdimas iš žmonių su negalia lūpų, tačiau ši paslauga Lietuvoje dar nėra tinkamai įgyvendinama. Skaityti plačiau

Ką daryti, kad pajudėtumėm iš 1960-ųjų lygio

2016.12.08
Pasidalinsiu liūdna patirtimi iš man gerai žinomų sričių ir pirmiausia aptarsiu, kaip neturėtų veikti premjeras ir ministrai. Neatskleisiu didelės paslapties primindamas, kad Lietuvoje vis dar lieka idėjiškai ir vadybiškai yra paralyžiuotos tokios svarbios sritys, kaip sveikatos apsauga, psichikos sveikatos priežiūra, savižudybių, smurto ir priklausomybių prevencija, vaikystės politika, vaikų glo... Skaityti plačiau

Viešųjų ryšių, grįstų melu ir patyčiomis, pavyzdys – apie „ne profesionalę“ komiteto pirmininkę

2016.11.28
Praėjusį trečiadienį (lapkričio 23 d.) viename portale pasirodęs straipsnis apie tai, kad naujoji Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė docentė, daktarė Agnė Širinskienė prieš dešimtmetį rašytoje disertacijoje neva teigusi, kad liga yra Dievo bausmė, nenustebino. Tokio puolimo ir buvo galima tikėtis. Vienašališkumo žiniasklaidoje dabar daug, kai Seimo rinkimus laimėjo n... Skaityti plačiau

Pritvinkęs mūsų gyvensenos pūlinys

2016.11.24
Pabandykite įsivaizduoti - kapinių link lėtai slenka laidotuvių procesija. Priešakyje nešami 8309 juodi karstai, paskui juos invalidų vežimėliuose, pasiramsčiuodami ramentais, šlubčiodami juda 95 452 laidotuvininkai. Baisu! Ačiū Viešpačiui, kad tai - ne realybė, o tik vaizduotės padarinys. Bet vis dėlto tenka apgailestauti, kad karstuose gulinčių ir paskui juos judančių žmonių skaiči... Skaityti plačiau

Sveikatos sistema pribrendo logiškoms, nuoseklioms ir esminėms permainoms

2016.11.03
Pasibaigus rinkimams, viešojoje erdvėje fragmentiškai ir ištraukus iš konteksto linksniuojama, kad neva bus nuskriausti ligoniai ir pan. Tokia nuomonė peršama pristatant vieno Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nario, Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidento Dainiaus Kepenio pasisakymą. Šie gandai kyla tik iš to, kad neanalizuojami ketinimai iš esmės ir i&sc... Skaityti plačiau

Deja, nepakantumas kitokiam - vis dar mūsų kultūros dalis

2016.10.24
Skaudžios sovietinės patirties paženklinta Lietuvos visuomenė vis dar rodo nepakantumą kiekvienam kitokiam savo nariui: per daugiau kaip du Nepriklausomybės atkūrimo dešimtmečius šis mūsų elgesys iš esmės nepasikeitė ir lieka kultūros dalimi. Tuo įsitikinęs psichiatras Linas Slušnys, pripažįstantis,  kad kaip visuomenė vis dar esame paauglystės stadijoje  – nesubrendę, nedr... Skaityti plačiau

Korupcija medicinoje - tai tokia šakar makar

2016.09.29
Tai toks visuomeninis reiškinys, kai turime rankoje raibą vištą, bet visi sako, kad ji balta. Nėra prasmės eikvoti savo sveikatos, laiko, energijos, emocijų ar intelekto, ir imti įrodinėti, kad višta yra raiba.... Reikia nuolankiai sutikti, kad višta yra balta... Skaityti plačiau

Mums gresia išnaikintų ligų renesansas?

2016.07.29
Prieš kelias savaites Lietuvos Vyriausiojo administracinio teismo išplėstinė teisėjų kolegija priėmė nutarimą, konstatavusį, kad buvusio sveikatos apsaugos ministro V.P.Andriukaičio patvirtinta tvarka, numatanti iš tėvų, norinčių leisti atžalas į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, reikalauti pažymos apie vaikų skiepus nuo poliomielito, tymų ir raudonukės, prieštarauja konstitucinio teisinės va... Skaityti plačiau

Gėda, kurią bandoma nuslėpti

2016.07.25
Lietuvoje korupciją arba kyšius, kaip labai rimtą problemą, įvardijo 90,5 proc. apklaustųjų. Įspūdingi skaičiai, deja, nesukeliantys euforijos ar ilgai trunkančių ovacijų! Ekspertai korupciją įvardina kaip pagrindinę problemą, stabdančią progresą, iškreipiančią natūralią visuomenės raidą, didinančią socialinę atskirtį, visuomenės narių nepasitikėjimą, įtarumą, formuojančią valstybėje kraštutinai ... Skaityti plačiau

Kodėl iš nevaisingų šeimų atimama viltis?

2016.06.30
Bemaž tūkstančiu daugiau vaikų kasmet gimtų Lietuvoje, jei Seimas šią savaitę būtų drįsęs priimti šiuolaikišką Pagalbinio apvaisinimo įstatymą. Proga praleista. Tenka pripažinti, kad dabar priimta įstatymo redakcija neatspindi daugumos atžalų susilaukti negalinčių Lietuvos šeimų lūkesčių ir vilčių. Skaityti plačiau

Kas trukdo atpiginti vaistus?

2016.06.09
Vaistų kainos – didelis galvos skausmas, ypač sergantiesiems. Žmonės piktinasi, nes kasmet pinigų vaistinėse palieka vis daugiau. Mokesčių mokėtojų pinigų sunešto privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) išlaidos vaistų kompensavimui kasmet didėja. 2011 m. kompensuota vaistų už 166 mln. eurų, o 2015 m. – beveik už 200 mln. eurų. Dar maždaug 54 mln. eurų pernai gyventojai už kompensuojamų ... Skaityti plačiau

Neideali šeima

2016.05.16
Penkiasdešimt aštuoni Seimo nariai praėjusią savaitę ilgai diskutavo ir balsavo, kas yra ideali šeima. Dar du kartus tiek laimingų porų sekmadienį žingsniavo Gedimino prospektu. Šypsojosi, mojavo ir parodė visiems, kaip atrodo išsvajotoji darna. Vaikai, balionai, graži muzika, puiki nuotaika. Skaityti plačiau

Raginame Lietuvos geležinkelius kuo skubiau įdiegti traukiniuose defibriliatorius

2016.05.12
Po to, kai traukinyje Vilnius – Klaipėda sustojus širdžiai mirė 50-metis vyras, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, Darbo partijos frakcijos narė Dangutė Mikutienė skubiai kreipėsi į Susisiekimo ministeriją bei Lietuvos geležinkelių vadovybę, ragindama kuo skubiau įrengti traukiniuose ir geležinkelio stotyse automatinius išorinius širdies defibriliatorius. Skaityti plačiau

Palaikau prekybos centrų boikotą

2016.05.10
Neregėtai pakilusios maisto produktų kainos perpildė žmonių kantrybės taurę, spontaniškai prasidėjo akcija kelias dienas neiti į parduotuves. Sveikinu ir remiu tokią akciją, prie kurios jau prisijungė beveik 100 tūkstančių Lietuvos žmonių, pasirengusių parodyti, jog nesitaikstys su akiplėšišku kainų augimu. Skaityti plačiau

Ar pagrįstai Vilniaus miesto taryba didins atliekų tvarkymo mokestį?

2016.05.09
Vilniečius ir vėl pasiekė prasta žinia iš miesto savivaldybės – prieš porą savaičių Tarybos posėdyje buvo svarstyti komunalinių atliekų tvarkymo tarifo didinimo klausimai. Šiukšlių tvarkymą savivaldybė brangins – nuo gegužės mėn. atliekų tvarkymo mokestis didės 1 euro centu už kvadratinį metrą per mėnesį ir galios tik 2016 m. Skaityti plačiau

Pernai sirgote? Tikėtina, esate skolingas mokesčių

2016.05.02
Vykstant pajamų deklaravimui, gyventojams nuolat primenama, kad jie gali susigrąžinti dalį mokesčių jei turi gyvybės draudimą ar anksčiau paimtą būsto kreditą. Tačiau ar žinote, kad susigrąžinti dalį mokesčių galite ir tada, jei kurį laiką nedirbote? O kad galite būti skolingi mokesčių, jei sirgote ir gavote ligos pašalpą? Skaityti plačiau

445 eurai už numestą nuorūką – ir Lietuva švaresnė

2016.04.29
Į Lietuvą atvykę užsienio valstybių turistai ar tie patys lietuviai, pasimėgavę svetimų kraštų egzotika, sugrįžę neatsistebi – kaip Lietuvoj švaru ir tvarkinga. Sugraibstyti lapai, nušienautos pakelės, surinktos šiukšlės. Turi su kuo palyginti. Skaityti plačiau

Lietuvos žmonės privalo gauti nemokamą gydymą, o gydytojai - europinius atlyginimus

2016.04.29
Tai turėtų būti bet kurios politinės partijos pagrindiniai rinkiminės kampanijos prioritetiniai uždaviniai. Deja... Net Vyriasusybė neišskyrė tokių prioritetų... Ministrų kabinetas pasitarime prieš kelias savaites pritarė 2017 metų Vyriausybės veiklos prioritetams. Išskirti trys prioritetai, tai – šalies konkurencingumo didinimas, viešųjų paslaugų kokybės ir viešojo sek... Skaityti plačiau

Ką daryti, kad naujausi vaistai būtų prieinami žmonėms

2016.04.15
Visi suprantame, kad sveikata yra svarbiausias turtas ir ja reikia rūpintis labiausiai. Nustebsite sužinoję, kad receptinių vaistų kompensavimo gyventojams tvarka iš esmės prastai peržiūrima ir realiai nepertvarkoma nuo pat jos atsiradimo – daugiau nei dvidešimt metų. Skaityti plačiau

Nepelnytos ministro liaupsės segančiai sveikatos apsaugos sistemai

2016.04.15
Prieš porą dienų jaunasis Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela šventė gimtadienį. Ministerijos koridoriai buvo pilni gėlėmis nešinų žmonių, atėjusių įsiteikti ir pagirti naująjį vadovą. Matyt liaupsės taip apsuko ministrui galvą, kad jis negailėjo pagyrų ir visai Lietuvos sveikatos sistemai. Skaityti plačiau

Sveikatos sistemos „prakeiksmas”

2016.04.15
Turbūt nesuklysiu pasakęs, kad savotiškas naujadaras lietuvių kalboje e-sveikata (elektroninė sveikata), jau senokai tapo savotišku keiksmažodžiu daugeliui mano kolegų medikų ausims. Besirengdamas šitam straipsneliui pabandžiau paieškoti nacionalinės sistemos kūrimo ištakų ir radau šią žinutę, kurios paskelbimo data 2006 metai ( Skaityti plačiau

Nevaisingoms poroms galintis padėti pažangus įstatymas vėl vilkinamas

2016.04.11
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis viena iš keturių porų, gyvenančių išsivysčiusiose šalyse, kenčia nuo nevaisingumo. Dauguma Lietuvoje nevaisingų porų jau daugiau nei dešimt metų nesulaukia tinkamos pagalbos, nes Lietuvos Respublikos Seimas nepriima pažangaus įstatymo, reglamentuojančio pagalbinį apvaisinimą. Praėjusią savaitę Lietuvos Respublikos Vyriausybės posėdyje turėjo būti... Skaityti plačiau

Universitetų jungimasis – vienintelis kelias į išlikimą ir kokybę

2016.04.11
Nudžiugino žinia apie tai, kad Vilniuje įsikūręs Lietuvos edukologijos universitetas jungiasi su Kaune esančiu Vytauto Didžiojo universitetu. Seniai sakiau ir galiu pakartoti: universitetai Lietuvoje turi jungtis, nes kitaip dalies jų laukia elementarus bankrotas. Skaityti plačiau

Kas svarbiau – ar taisyti metodikas, ar gelbėti gyvybes?

2016.04.11
Pagaliau Lietuvos Respublikos Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos nariai turės pagalbininkų ieškant sprendimų, kaip sulaikyti žmones nuo beprasmių mirčių, dėl kurių drąsiai galima kaltinti alkoholį ir  narkotikus. Panašu, kad verslininkai jau praregėjo ir pamatė realią situaciją, kuri, deja, mūsų šalyje yra itin neraminanti. Ir kol vieni gilinasi į tyrimų ir duomenų rinki... Skaityti plačiau

Kokia Lietuvos žmonių sveikata ir kas ją saugo?

2016.04.07
Pasaulinę sveikatos dieną švenčiame balandžio 7 dieną. Ta proga kyla natūralus klausimas: kokia Lietuvos žmonių sveikata?   Skaityti plačiau

Gyvensenos medicina turi tapti Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos prioritetu

2016.04.05
Gyvensenos medicina. Tokiu pavadinimu pasaulyje kelią skinasi nauja sveikatos specialistų rengimo idėja, siekianti sveiką gyvenseną paversti žmogaus sveikatos pagrindu. Ligų prevencija, o ne jų gydymas, turi tapti mūsų valstybės sveikatos apsaugos sistemos prioritetu. Ilgą laiką šis prioritetas buvo tik deklaruojamas, o realybėje visuomenės sveikatai ir ligų prevencijai visuomet tekdavo sistemos podukros vaidm... Skaityti plačiau

Ar ministras išrašys veiksmingą receptą sveikatos apsaugai?

2016.03.17
Darbą pradėjo naujas sveikatos apsaugos ministras. Kaip vieną iš esminių iššūkių jis įvardija sveikatos apsaugos sektoriaus finansavimo trūkumą. Sveikatos apsaugai atseikėjame daugiau kaip 6 proc. BVP. Taip, galima sutikti, kad turtingos šalys skiria daugiau. Visgi, mūsų kaimynės šalys skiria panašią dalį kaip ir mes – Estija ir Latvija net mažiau – iki 6 proc., L... Skaityti plačiau

Vaikai tapo prastos ligų profilaktikos sistemos aukomis

2016.03.14
Tuberkuliozės protrūkis Skuode, kai šia liga buvo užkrėsti 77 moksleiviai, rodo, kad sveikatos apsaugos sistema nėra orientuota į ligų profilaktiką. Dirbama su pasekmėmis, o ne priežastimis. „Kad užkirstume kelią ligų plitimui, pirmiausia reikalingas realus dėmesys ligų profilaktikai ir sveikai gyvensenai“, – teigia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, sveikatos projektų mecen... Skaityti plačiau

Paslaugų tikrinimo rezultatai gydymo įstaigoms nebeprivalomi

2016.03.07
Kiekviena asmens sveikatos priežiūros įstaiga ar kitas juridinis asmuo, turintis sutartį su ligonių kasomis dėl paslaugų, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), yra susidūręs su patikrinimu, kurio metu ligonių kasos atlieka paslaugų kontrolės procedūras ir jų rezultatus įtvirtina atitinkamu aktu (ekspertizės pažyma), kuris iki šiol visoms įstaigoms buvo privalomas. Skaityti plačiau

Korupcija medicinoje. Ar tikrai apie esmę šnekam?

2016.03.04
Tiek valdžia, plačiąja prasme, tiek ir medikų bendruomenė ir net dalis visuomenės tai priima, užmerkia akis, nors ir sako, kad „tai blogai“, reikia kovoti, netoleruoti, inicijuojamos įvairios antikorupcinės programos ir pan. Tačiau nekalbama apie korupcijos medicinoje esmę ir realias jos priežastis. Skaityti plačiau

Geresnio gyvenimo iliuzija, arba apie jaunųjų Jungtinės Karalystės gydytojų pakartotiną streiką

2016.02.26
Ir Lietuva, ir Jungtinė Karalystė ( kol kas ) yra dvi tos pačios Europos Sąjungos šalys, tačiau kultūriniai ir ekonominiai dviejų šalių skirtumai yra labai didžiuliai, mentalitetas, galimybės ir ambicijos- tai pat. Kitaip ir būti negali. Pavyzdžiui, gydytojai. Jungtinėje Karalystėje yra labai gerbiama ir daugiausiai uždirbanti visuomenės dalis, Skaityti plačiau

Vienas berniukas čia serga ŽIV

2016.02.26
Jis nuostabaus grožio, baltais garbanotais plaukais ir mėlynomis akimis. Iš pradžių auklėtojos nerimavo, jog gali netyčia užsikrėsti. Dabar supranta, kad tai beveik neįmanoma. Berniukui jau keleri metai, jis šypsosi ir auga su visais kartu.   Skaityti plačiau

Dievaž, toks jausmas, kad be botago nieko tinkamai nepadarys

2016.02.26
Vasario 29 d. minima Europos retųjų ligų diena. Retomis laikomos tokios ligos, kuriomis serga ne daugiau kaip 5 iš 10 tūkstančių žmonių. Europos Sąjungoje net 30 milijonų žmonių serga retomis ligomis, tačiau Lietuvos atsakingos institucijos negali pateikti, kiek tiksliai tokių žmonių yra šalyje, nes iki šiol nėra jokio retų ligų registro, nėra pagalbos linijos tokiems pacientams, trūksta informac... Skaityti plačiau

Alkoholikų vaikų savaitė: ką gali mokykla?

2016.02.22
Lietuvoje labai daug žalingai geriančių ir nuo alkoholio priklausomų suaugusiųjų. Nuo jų priklausomybės kenčia ne tik jie patys, bet ir jų vaikai. Geranoriškų mokytojų dėmesys mokykloje gali padėti sušvelninti tėvų alkoholio priklausomybės pasekmes vaikams, paskatinti tėvus kreiptis pagalbos. Ką gali ir ko negali mokykla? Skaityti plačiau

Valstybė turi kompensuoti meningokoko infekcijos vakcinų vaikams išlaidas

2016.02.22
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją ir Valstybinę ligonių kasą dėl galimybės kompensuoti meningokoko infekcijos skiepų vaikams išlaidas. Skaityti plačiau

Naivi ar paaukota? Kelios mintys apie atviros dūšios ministrę

2016.02.08
Paskutinį sausio penktadienį ministrė Rimantė Šalaševičiūtė kone įsirašė į istoriją. Per vieną dieną ir pati susikūrė skandalą, ir susilaukė valstybės vadovų pasmerkimo, ir pažadėjo trauktis. Antraštės skelbė: „ministrė sudegė per dieną“. Greitai ir neskausmingai, nors ir su paburbėjimais savo partijos adresu. Išėjo ir paliko visą Lietuvą spėlioti, kas lėmė tokį gr... Skaityti plačiau

Dėl sveikatos apsaugos biurokratų neveiklumo tuberkuliozės formos gydymo rezultatai Lietuvoje – prasčiausi ES

2016.02.05
Seimo nario, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko Lino Balsio įsitikinimu, Skuode, toje pačioje mokykloje užfiksuoti net keli tuberkuliozės atvejai dar kartą atvėrė įsisenėjusią Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos žaizdą ir valstybės institucijų nesugebėjimą tinkamai pažaboti šios ligos.  Skaityti plačiau

Vaistai nuo „vokelio“

2016.02.04
Sveikatos apsaugos ministrės prisipažinimas davus kyšį gydytojui dar kartą priminė apie klestinčius „vokelius“ gydymo įstaigose už geresnes medicinos paslaugas. Ministrė toli gražu ne vienintelė, pasinaudojusi „vokeliais“. Su tokia situacija susiduria mažų mažiausiai pusė Lietuvos pacientų. Naujausi „Transparency International“ gyventojų apklausos duomenys rodo, kad kas antr... Skaityti plačiau

Kasdienis socialinio darbo praktikos reiškinys – grasinimai, įžeidinėjimai

2016.02.04
Pastarojo meto tragiškų įvykių sukrėsta Lietuva su ypatinga atida prakalbo ne tik apie alkoholizmo problemą, bet ir apie socialinius darbuotojus, jų vaidmenį, reikšmę, atsakomybės ribas ir jiems kylančias grėsmes. Siekdama reaguoti į gyvenimo aktualijas ir šalinti iškilusias problemas, surengiau susitikimą su Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos bei Lietuvos savivaldybių asociacijos ... Skaityti plačiau

„Tradicinės“ ir „netradicinės“ medicinos integravimo sunkumai

2016.01.21
Kaip ir daugelyje Vakarų šalių Lietuvoje auga nusivylimas valstybine – „tradicine“ - medicina. Kaip atsakas į tai, vis daugiau žmonių, ypač sergančiųjų lėtinėmis ligomis, ieško pagalbos pas papildomosios ir alternatyviosios – „netradicinės“ - medicinos specialistus. Pavyzdžiui, pagal „CAMDOC Alliance“ publikuotą medžiagą Vokietijoje apie 80 proc. visų besi... Skaityti plačiau

Kada Žemės ūkio rūmai taps verti žemdirbio pasitikėjimo?

2016.01.21
Visose ūkio šakose ar viešajame sektoriuje be valstybinės valdžios kuriasi ir aktyviai dirba, gindamos savo bendruomenių interesus, profesinės sąjungos, įvairios asociacijos ir sąjungos. Ne išimtis ir žemės ūkis. Čia jau daugelį metų veikia asociacijos ir sąjungos, subūrusios stambius ir smulkius ūkininkus, žemės ūkio bendroves, šeimos ūkius, galvijų ir grūdinių kultūrų augintojus, pieno g... Skaityti plačiau

„Ekologiška degtinė – nieko tokio?“

2016.01.15
Praėjus šventiniam laikotarpiui, kai alkoholio vartojimas buvo norma (juk šventės!), tapo plačiai eskaluojama jo žala, tarsi jis visa ko kaltininkas. Kodėl aš, sveikatai palankaus maisto technologė Raminta Bogušienė, rašau jums apie alkoholį? Neatsitiktinai. Mokydamiesi Kauno technologijos universitete, Chemijos fakultete maisto technologijos gudrybių neapsiėjome ir be alkohol... Skaityti plačiau

Socialinės žalos kaštai yra didesni, nei surenkama pinigų iš alkoholio akcizų

2016.01.15
Viešojoje erdvėje pasirodė pranešimas, kad Vyriausybė parengė ir Seimui teiks bendruosius alkoholio prieinamumo ir kontrolės principus. Pamačiusi antraštę turėjau vilties, kad bus imtasi problemą spręsti iš esmės, sistemingai, susiejant tikslą ir kontrolę su žalingo alkoholio vartojimo piktžaizde – smurtu ir žala ne tik geriančiajam, bet ir šalia jo esančiam: vaikui, sutuoktin... Skaityti plačiau

Pakaks taukšti apie „vertybes“ – lytinio ugdymo reikia čia ir dabar

2015.12.18
Nesaugaus jaunuolių seksualinio gyvenimo populiarumas, kūdikius gimdančios paauglės ir sėkmingai lytiniu keliu plintančios infekcijos. Skamba kaip neblogas scenarijus distopijos žanro filmui! Bet čia viso labo tik Lietuvos kasdienybė – o tiksliau, ta kaina, kurią šiandien mokame neturėdami veikiančios ir mokslu grįstos lytinio ugdymo programos Lietuvos mokyklose. Skaityti plačiau

Alkoholio vartojimas ir vairavimas yra nesuderinami dalykai

2015.12.15
Aktyviai remiu vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio siūlymą dėl nulio promilių ribos visiems vairuotojams. Šio siūlymo priešininkai pradėjo pasakoti pasakas, kuriose nulio promilių ribojimo galimomis „aukomis“ pavertė dantų skalavimo skysčio ir kefyro vartotojus. Tose pasakose nutylima, kad toks ribojimas jau taikomas pradedantiesiems, taksi, motociklų, mopedų ir didesnių transporto p... Skaityti plačiau

Psichikos sveikatos gaisrai prievarta neužgesinami

2015.12.07
Vieną ketvirtadienio vakarą, tuo metu, kai tūkstančiai Vilniaus policijos pareigūnų gaudė automatą pavogusį ir pasišalinusį asmenį, o portalai ir socialiniai tinklai pagyvėjo nuo adrenalino dozės, aš tiesiog dalyvavau klasės tėvų susirinkime. Tarp kitų klausimų, aptarinėjome ir motyvacijos mokslui problemas, kaip sudominti vaikus matematikai, vokiečių kalbai, kurios jie tiesiog kolektyviškai nemė... Skaityti plačiau

Psichikos sveikata: mes nesuklumpame

2015.12.04
Savaitės pradžioje pranešta apie tai, kad vienas atlikėjas atsidūrė psichiatrijos ligoninėje. Tai skaitomiausias Lietuvos naujienų portalas skelbė sužinojęs iš pačios psichiatrijos ligoninės atstovų, tiesiog paskambinus internete nurodytu telefonu. Ta pati žiniasklaidos priemonė teigė, kad atlikėjas „suklupo“. Iš tiesų – ar galima kristi dar žemiau? Skaityti plačiau

Falsifikuoti vaistai – grėsmė visuomenės sveikatai ir žmogaus teisėms

2015.12.04
Lapkričio 24 d. Paryžiuje vyko Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja, skirta MEDICRIME konvencijai. Šis dokumentas buvo pasirašytas 2011 m. spalio 28 d. Maskvoje, o įsigalios 2016 m. sausio 1 d. Skaityti plačiau

Ar blaivybės puoselėtojams pavyks įveikti alkoholio lobistus?

2015.12.03
Tai, kas vyksta Seime svarstant Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, verta feljetono arba atitinkamų tarnybų tyrimo.  Skaityti plačiau

Konkuruoti dėl medicinos turistų reikia ne kaina

2015.11.19
100 milijardų dolerių per metus, 6 milijonai pacientų, vykstančių gydytis į kitas šalis – dėl tokio dydžio pasaulinės medicinos turizmo rinkos dalies varžosi daugiau kaip 90 valstybių. Nors konkurencija ir didžiulė, Lietuvos galimybės šioje srityje, pasirinkus klasterizacijos modelį – labai geros. Tačiau tam turime identifikuoti savo išskirtinumus bei konkurencinius privalumus. Skaityti plačiau

Apie laikrodžio sukiojimą arba kai priemonės nepasiekia jokio tikslo

2015.11.12
Laikrodžio rodyklių sukinėjimas pirmyn ir atgal buvo sugalvotas pramoniniame amžiuje – šią, tuomet atrodė tikslingą idėją, pasiūlė Džordžas Vernonas Hudsonas (George Vernon Hudson), kuris siekė, kad įvedant vasaros laiką, būtų sutaupoma elektros energijos. Tačiau šiandieniame mūsų pasaulyje, kuris ne veltui vadinamas skaitmeniniu amžiumi, toks laikrodžio rodyklių sukinėjimas tapo visiš... Skaityti plačiau

Siūlau lengvatinį PVM taikyti absoliučiai visiems receptiniams vaistams

2015.10.29
Paskutiniu metu verdant aistroms dėl lengvatinio PVM taikymo vaistams, kurių kaina yra didesnė kaip 300 eurų, Seimo Pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis kategoriškai teigia, kad lengvatinis PVM turėtų būti taikomas ne mažesnei daliai, o visiems receptiniams vaistams. Anot K. Komskio, šiuo metu kai kurių Seimo narių siūlymas lengvatas taikyti tik 300 eurų ir daugiau kainuojantiems vaistams tik i&s... Skaityti plačiau

Viešas laiškas gerb. gyd. V.Mačiuliui

2015.10.19
Ačiū už galimybę dirbti Jūsų vadovaujamoje ligoninėje. Geresnės psichiatrijos mokyklos ir negalėjau įsivaizduoti. Turėjau garbę kelerius metus dirbti viename sunkiausių skyrių. Man, kaip neapsiplunksnavusiam psichiatrui, tai buvo neįkainojama patirtis, užgrūdinusi ir įkvėpusi drąsos ieškoti platesnių horizontų. Ypač dėkingas esu skyriaus vedėjai gyd. A.Bagdonaitei už kantrybę mane mokant ir rūpestį, kurio riba... Skaityti plačiau

Kraujo plazmos Lietuvoje yra pakankamai

2015.10.08
Spaudoje pasirodė pranešimas apie skubų kraujo plazmos poreikį sunkiai sergančiam mažyliui, netrukus po šio pagalbos prašymo, reaguodamas Nacionalinis kraujo centras išplatino pranešimą, kad kraujo plazmos yra pakankamai. Seimo Sveikatos komiteto pirmininkę Darbo partijos frakcijos narę Dangutę Mikutienę viešai kreiptis į visų klinikų kraujo centrus ir įspėti juos neklaidinti... Skaityti plačiau

Vaistų skyrimas psichiatrijos įstaigose pas mus ir Jungtinėje Karalystėje

2015.06.22
Vaistų skyrimas šiose dviejose Europos Sąjungos šalyse skiriasi, visai kitos sveikatos apsaugos sistemos, kiti reikalavimai, ir, žinoma, nuvykus ten dirbti, tenka jų reikalavimus vykdyti. Skaityti plačiau

Trys priežastys, kodėl nereikia ligonių-apsimetėlių

2015.06.15
Daugiau nei prieš metus Sveikatos apsaugos ministerija nusprendė, kad reikia pradėti slaptai tikrinti vaistines. Inspektorius apsimestų pirkėju, paprovokuotų vaistininką, pvz., paprašytų parduoti antibiotikų be recepto, ir tada jau pultų bausti, jei vaistininkas nusižengtų. Kol kas Seimo Sveikatos reikalų komitetas sulaikė ministerijos siūlymus, nes jie nei nepagrįsti, nei įrodytas jų būtinumas. Taigi, ... Skaityti plačiau

Ar gebame tinkamai pasirūpinti vaikais?

2015.06.15
Mūsų vaikų gerovė priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant – ir nuo tinkamų politinių sprendimų. Tikėtina, jog tokius sprendimus artimiausiu metu priims LR Seimas dėl naujo Vaiko teisių apsaugos įstatymo projekto, siūlymų didinti socialines išmokas vaikams, globos sistemos pertvarkos bei vaikų skurdo mažinimo. Tai būtų adekvatus atsakas į susikaupusias šios srities problemas. Skaityti plačiau

Dar viena iliuzija. Auditas. Proginis ir rutininis

2015.05.28
Tautinio ir užsienietiško audito medicinos įstaigose (šiuo atveju - psichiatrijos) ypatumai skiriasi, kaip skiriasi ir psichotropinių vaistų skyrimas bei bendravimas su farmacijos kompanijomis. Pas mus auditas atliekamas, kai kas nors įvyksta, ar reikia ką nors išeliminuoti. Auditą viduje atlieka būtinai administracijai savas žmogus, ir atlieka taip, kaip jam būna liepta. Svarbu, kad būtų sukelta... Skaityti plačiau

Patekti į šauktinių kariuomenę daugiau galimybių nei vaikui į darželį?

2015.05.14
Šią savaitę Europos Komisijai paskelbus ataskaitą apie demografinę padėtį Europos Sąjungos šalyse, Lietuvoje suskambo pavojaus varpai. Paaiškėjo, kad Lietuvos gyventojų skaičius mažės sparčiausiai – 2060 metais čia gyvens mažiau nei du milijonai žmonių. Skaityti plačiau

Dvi sveikatos – dvi medicinos

2015.04.30
Šį straipsnį mane paskatino parašyti patirta skaudi asmeninė netektis ir žmonių kančios, su kuriomis kiekvieną dieną tenka susidurti, dirbant sveikatos apsaugos sistemoje. Apmaudu, tačiau kada pradedi kalbėti su pacientais ir aiškinti, kad jų ligos ir gydymo sukeltų kančių galėjo ir nebūti, reikėjo tik laikytis sveikos gyvensenos taisyklių, pacientas su viskuo sutinka, bet realiame gyvenime to ne... Skaityti plačiau

Varomas alkoholiu degantis degalinių klausimas

2015.04.27
Manau, artimiausiu metu Lietuvoje subręs bent du „svarbūs“ ieškiniai teismams. Vienas tokių ieškinių bus dėl visuomenininkų, kurie nesugeba patikrinti visų prekybos vietų ir užtikrinti, kad jose nebūtų parduodamas alkoholis nepilnamečiams, o kitas ieškinys galėtų būti dėl pačių nepilnamečių, kurie atrodo per daug suaugę ir maskuoja savo jauną amžių, taip trikdydami pardavėjų darbą ir ... Skaityti plačiau

Kodėl medicininių atliekų tvarkymas iki šiol nesutvarkytas?

2015.04.21
Pavasaris yra tradiciškai tas metas, kai visi nori atsikratyti susikaupusių per žiemą atliekų, sutvarkyti kiemą, namus, aplinką. O atliekų yra įvairių. Skaityti plačiau

Stipri vadyba yra savivaldybės gydytojo darbo sėkmės pagrindas

2015.04.17
Prieš porą savaičių LR Seime vyko Nacionalinės sveikatos tarybos posėdis, dalyvavau jame, kadangi jo tema tiesiogiai siejosi su pareigomis: buvo diskutuojama apie savivaldybės gydytojo vaidmenį sveikatinimo veikloje. Ėjau skeptiškai nusiteikusi ir tikėjausi nuobodžios biurokratų diskusijos, tačiau labai greitai teko nuomonę pakeisti, kadangi buvo karšta įdomių asmenybių diskusija apie žmonių svei... Skaityti plačiau

Nerimas yra tavo draugas

2015.04.17
Nerimas mūsų visuomenėje turi neigiamą atspalvį, todėl daugelis žmonių nuolat ieško būdų, kaip jo atsikratyti: į pagalbą pasitelkiami medikamentai, streso įveikos pratimai ar paprasčiausiai karštos vonios burbulai. Žinoma, patiriamas nerimas gali būti pernelyg stiprus ir netgi tapti obsesinio-kompulsinio* elgesio, dėmesio problemų ar net paranojos priežastimi. Tačiau net ir tokiu atveju nerimas yra jūsų... Skaityti plačiau

Emigracija – ne mažiau svarbi problema negu gynybos reikalai

2015.04.17
Man nepatinka, kai kartais sakoma: mes praradome pusę milijono piliečių, kurie išvažiavo į užsienį ir niekada nebegrįš į Lietuvą. Pasakykime kitaip - per dešimtmetį čia sukursime tokias sąlygas, kad mažiausiai du penktadaliai jų sugrįš, o išvažiuojančių srautas bus dviem trečdaliais mažesnis. Skaityti plačiau

Ar R.Šalaševičiūtė žino apie tuberkuliozės situaciją Lietuvoje?

2015.04.07
Pasak Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko, Seimo nario Lino Balsio, Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės pasisakymai Rytų partnerystės ministrų konferencijoje dėl nemokamo tuberkuliozės gydymo visoje Europos Sąjungoje būtinumo, prasilenkia su jos veiksmais ir pasisakymais Lietuvoje.  Skaityti plačiau

Kodėl Lietuvos psichiatrai vis dar neturi savo Etikos kodekso?

2015.03.27
Etikos paisymas medicinoje, o ypač psichiatrijoje, gali turėti neabejotiną terapinę vertę, gerinti ne tik gydymo paslaugos kokybę, bet ir gerinti gydytojo bei paciento santykius, didinti paciento pasitikėjimo jausmą, o gydytojo psichiatro - atsakomybės jausmą. Taigi pagerinti bei pagreitinti gijimo procesą. Priešingai, etikos nepaisymas gali skaudinti, sužaloti, kelti abejones, nepasitikėjimą, nenorą gydytis b... Skaityti plačiau

Kas svarbiau: sauja skalūnų ar žmogaus sveikata?

2015.03.27
Ką balsuodami už Žemės gelmių įstatymo pataisas pasirinks mano kolegos – Seimo nariai: neįkainuojamą visų mūsų turtą – geriamąjį vandenį ar juos deginančią sąžinę – skalūnų dujas? Skaityti plačiau

Ar degalinėse būtinas alkoholis?

2015.03.23
Trys socialdemokratai (Andrius Palionis, Eduardas Šablinskas ir Juras Požėla) pasišovė toliau tarnauti alkoholio pramonės interesams, įregistravo įstatymo pataisas, kad neįsigaliotų įstatymas, kuris nuo 2016 metų uždraudžia alkoholio pardavimą degalinėse. Įsigaliojimą norima nukelti iki 2019 m. Skaityti plačiau

Iliuzija. Apie sveikatą, meilę Tėvynei ir šauktinių kariuomenę

2015.03.16
Prasidėjus karui, ar galima tikėtis sulaukti karinės pagalbos iš didžiojo užsienio? NATO ir kitur? Ar užsienio jauni piliečiai, kažkieno sūnūs ir vaikaičiai eis guldyti galvas Lietuvos laukuose? Prie žaliakasių berželių, lakštingaloms čiulbant? Ar žaisim karą patys? Skaityti plačiau

Sveikatos apsaugos valdininkų nekompetencija gresia tuberkuliozės epidemija Lietuvoje

2015.03.06
Praėjusioje Seimo rudens sesijoje parlamentarai po pateikimo pritarė Seimo nario, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Lino Balsio įregistruotoms pataisoms dėl priverstinio gydymo asmenų, sergančių atvira tuberkuliozės forma ir vengiančių gydytis. Įstatymo projektą toliau svarsto Seimo komitetas, išvadas pateikė Vyriausybė. Skaityti plačiau

Mokslininkai nustatė...

2015.01.06
Kas suskaičiuos, kiek kartų kasdien girdime ir skaitome „... mokslininkai nustatė, kad...“? Kad kiaušinis buvo pirma vištos, o vyne esanti medžiaga saugo širdį nuo senėjimo. Kad vyrai turi geną, nuo kurio priklauso jų prisirišimas prie partnerės, o šarkos atpažįsta save veidrodyje. Skaityti plačiau

Pacientų teisėms užtikrinti – naujas modelis

2014.12.23
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės, Darbo partijos frakcijos narės Dangutės Mikutienės ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto narių pateiktoms Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma keisti Lietuvoje galiojantį žalos, padarytos paciento sveikatai teikiant jam sveikatos priežiūros paslaugas, atlyginimo modelį. Skaityti plačiau

Ar po metų vaistinėse neliks kam aptarnauti pirkėjų?

2014.12.18
Jeigu niekas nepasikeis, nuo 2016 metų, įsigaliojus Farmacijos įstatymo pataisai, vaistininkų padėjėjai (farmakotechnikai) nebegalės vaistinėje dirbti savarankiškai, t. y. periodiškai prižiūrint vaistininkui. Tai reiškia, kad po metų vaistinėje visą darbo laiką turės dirbti vaistininkas. Ar vaistininkai gali dirbti ilgiau? Ne. Šiuo metu vaistininkai ir jų padėjėjai dirba 36 valandas per sa... Skaityti plačiau

Kokios farmacinės rūpybos reikia visuomenei?

2014.12.18
Pastaruoju metu vis dažniau kalbama ir rašoma  apie farmacinę rūpybą. Aktualu tai vaistininkams, kurie turi pasiruošti šiai misijai, bet ne mažiau svarbu ir visuomenei. Ir kaip kiekvienas naujas nepažintas, iki šiol nebuvęs dalykas, kelia ne tik smalsumo, bet ir dvejonių. Pasvarstykime, ar yra tam pagrindo. Skaityti plačiau

Azartinių žaidimų vieta – šalia mokyklų?

2014.12.01
Azartiniai žaidimai yra pavojinga, asmenybei pražūtinga priklausomybė, kuri veikia žmogaus psichinę ir fizinę sveikatą. Šis nuolatinis nenumaldomas potraukis nepaiso jokių socialinių, materialinių, darbo bei šeimos įsipareigojimų ar neigiamų padarinių. Jo prevencija sudėtinga, panaši į kitų priklausomybės formų (alkoholizmo, narkomanijos) gydymą. Todėl natūraliai kyla klausimas, ar tokio pob... Skaityti plačiau

Ministrė R.Šalaševičiūtė - dramblys porceliano fabrike

2014.12.01
Ilgai galvojau ar rašyti šitą straipsnį. Yra daug už ir prieš, bet šiandien jaučiu, kad nerašyti tiesiog negaliu. Pasidalinsiu savo nuomone apie naujosios Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, kuriai šiandien parašiau prašymą išbraukti mane iš patarėjų, vykdomą sveikatos politiką. Skaityti plačiau

Alkoholis negali būti kultūros dalis. Kviečiame pasirašyti peticiją

2014.11.20
Peticija, kurią inicijavo dainų autorius ir atlikėjas Andrius Mamontovas ir kultūros mecenatas, blaivybės puoselėtojas Ramūnas Karbauskis, sulaukė visuomenės palaikymo. Ją renginių metu jau pasirašė 4331 žmogus, o elektroniniu būdu – 5815 žmonės. Per ganėtinai trumpą laiką, pritardami, kad renginiuose, kuriuose dalyvauja nepilnamečiai, nebūtų prekiaujama ir nebūtų vartojamas alkoholis, pasirašė pe... Skaityti plačiau

Vadinamoji priklausomybė nuo maisto

2014.11.17
Pradėkime nuo esmės – negalime vadinti priklausomybe to, kas palaiko mūsų gyvybę. Negalime gyventi be maisto. Negalime gyventi be deguonies, bet tai nevadinama priklausomybe. Mums būtina kraujotaka, bet niekas nepagalvoja: „Aš esu priklausomas nuo širdies veiklos“. Iš tiesų ilgesnį laiką negavę maisto jaučiamės blogai: skauda skrandį, dreba rankos, būname pikti ir nervingi, sunk... Skaityti plačiau

Kokio vaistininko norėtumėte?

2014.11.13
Neatsitiktinai šio teksto antraštė kelia klausimą. Paprasčiausio atsakymo tikriausiai nereikėtų toli ieškoti – daugelis pacientų ar tiesiog vaistinių klientų atsakytų, kad nori kompetentingo, savo srities profesionalo. Tokio vaistininko, kuris prireikus savo kompetencijos ribose galėtų duoti tinkamą patarimą ir padėtų spręsti sveikatos problemas. Atsakymas akivaizdus, tačiau, kokia yra real... Skaityti plačiau

Sveikatos sistemos mitai

2014.11.10
Kokius pareiškimus esame įpratę girdėti ar skaityti apie sveikatos apsaugą? „Sveikatos sistema veikia neefektyviai“, „Lietuvoje sveikatos priežiūros prieinamumas ir kokybė prasta“, „Lietuvos medikams nesudarytos tinkamos darbo sąlygos, todėl jie emigruoja“ ir t.t. Medikų darbo motyvacijai tai - peilis po kaklu, o sveikatos priežiūros įstaigų nesveikai konkurencijai ir netgi ... Skaityti plačiau

Lietuva be vaikų globos namų. Kada pasieksime?

2014.10.27
Ar žinote, kad Lietuvoje gyvena daugiau kaip 10 tūkstančių socialinės rizikos šeimų, kuriose auga daugiau kaip 20 tūkstančių vaikų. Lietuvoje globojama 10 tūkstančių vaikų, likusių be tėvų globos, iš jų apie 4 tūkstančiai ‑ vaikų globos namuose, šeimynose – apie 400 ir šeimose – daugiau kaip 6 tūkstančiai vaikų. Per metus iš vaikų globos namų į biologines šeimas g... Skaityti plačiau

Neįgaliųjų teisių padėtis Lietuvoje yra prasta, valstybės socialinę politiką reikia keisti iš esmės

2014.10.20
Europos Parlamento narys Prezidentas Rolandas Paksas susitikime su asociacijos „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ bei kitų, neįgaliuosius atstovaujančių organizacijų vadovais aptarė neįgaliųjų socialinės integracijos problemas Lietuvoje, rašoma partijos Tvarka ir teisingumas pranešime. Skaityti plačiau

Ar Ebola pasieks Lietuvą?

2014.10.17
Kasdien grėsmingos žinios apie nevaldomai plintantį Ebolos virusą: užsikrėtė Europoje, užsikrėtė JAV, Liberijos medikai ketina streikuoti ir t.t. Skaityti plačiau

Ką Briuselyje pasakė V.P.Andriukaitis ir kas iš to Lietuvai?

2014.10.06
Prieš pusmetį vienas įtakingas socialdemokratas beldėsi į rinkėjų duris Lietuvoje ir prašėsi priimamas darbo pokalbiui. Bent jau taip rodė didžiosios Lietuvos televizijos. Deja, pokalbis greičiausiai nesusiklostė ir darbo vieta Daukanto aikštėje buvo patikėta kitam kandidatui. Skaityti plačiau

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Lietuvoje paliko uždelsto veikimo bombą

2014.10.03
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Vytenis P.Andriukaitis Lietuvoje paliko uždelsto veikimo bombą, kuri gali smarkiai sumažinti žmonių galimybes rinktis gydymą ir sunaikinti dalį medicinos įstaigų, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis. Skaityti plačiau

Misija įmanoma: apsaugoti Lietuvos vaikus užsienyje

2014.10.02
Nors dirbu kitoje srityje – sveikatos apsaugoje – tačiau norėčiau pasidalinti kai kuriais naujausiais Lietuvos institucijų pasiekimais, sprendžiant pagalbos suteikimo vaikams, kurie iš šeimų paimti užsienyje, klausimus. Skaityti plačiau

Metas rimtai susirūpinti jaunimo sveikata

2014.10.02
Spalio 3 dieną, penktadienį, Seimo Konferencijų salėje (III r.) rengiamas sporto forumas „Sveiki, fiziškai aktyvūs, sportiškai išprusę vaikai ir jaunuoliai – moderni, ekonomiškai stipri ir saugi valstybė“. Skaityti plačiau

Lietuvos nykimas yra politikos tabu

2014.09.26
Karas Rytų Europoje, o tiksliau Ukrainoje, nepadarė jokios įtakos emigracijos srautams iš Lietuvos. Nepadidino patriotizmo likti šalyje, tačiau ir nepaskatino sprukti į ramesnius Vakarus. Lietuvoje jau keli metai emigruoja vis toks pats didelis žmonių skaičius, daugiau kaip 30 tūkst. kasmet. Skaityti plačiau

Ebolos viruso plitimas – tiesioginis pavojus Lietuvai ir jos žmonėms

2014.09.19
Valentinas Mazuronis kartu su Europos laisvės ir tiesioginės demokratijos frakcijos nariais parengė Europos Parlamento rezoliucijos projektą dėl ES atsako į ebolos viruso protrūkį. Skaityti plačiau

„Maisto rinkos dalyvių atsakomybė vartotojams turi būti skaidresnė“

2014.09.15
Seimo Sveikatos reikalų komitetas užregistravo Lietuvos Respublikos maisto įstatymo ir Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo pakeitimo projektus. Skaityti plačiau

Galvoti apie negalią turinčius reikia, kol patys esame sveiki

2014.08.28
Daugelyje Lietuvos rajonų įvykdžius pertvarkas sveikatos apsaugos sistemos įstaigose atsilaisvino daug patalpų.  Kiekviena savivaldybė tuščių patalpų klausimą sprendžia savaip pagal egzistuojančius poreikius. Jei jų pertvarkymas vykdomas pasitelkiant Europos Sąjungos fondus, įsipareigojama vykdyti numatytas veiklas, atitikti reikalavimus ir numatyti projektų metu vykdytų veiklų tęstinumą. Skaityti plačiau

„Valdančiųjų sugalvotas socialinių problemų sprendimas – eutanazija“

2014.08.18
Valdančiajai koalicijai vadovaujantys socialdemokratai vietoje pensijų reformos pradėjo svarstyti eutanazijos klausimą. Pasak Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nario, Šešėlinės vyriausybės socialinės apsaugos ir darbo ministro Rimanto Jono Dagio, valdantieji nesugeba įgyvendinti socialinio draudimo sistemos reformos, todėl, matyt, imasi svarstyti apie ... Skaityti plačiau

„Nemalonūs siurprizai pacientams – jau nuo rugpjūčio 1-osios?“

2014.07.31
Jei niekas nepasikeis, nuo rugpjūčio 1 dienos gydymo įstaigose greičiausiai nebegalėsime prisimokėti už daugelį geresnės kokybės paslaugų.   Skaityti plačiau

Ar valdžia uždraus prisimokėti už geresnes sveikatos paslaugas?

2014.07.29
Sveikatos srityje ruošiamasi priimti įstatymų pakeitimus, kuriais valdžia sieks apriboti pacientų galimybes rinktis geresnės kokybės sveikatos priežiūros paslaugas. Skaityti plačiau

„Jei meras tavo draugas...“

2014.07.25
Jei meras tavo draugas, į bendruomenės nuomonę galima nekreipti dėmesio. Būtent taip būtų galima paaiškinti UAB „Sky Star Catering“ norą gauti licenciją prekiauti alkoholiu kavinėje įsikūrusioje Arklių g. 18, šalia ISM vadybos ir ekonomikos universiteto. Skaityti plačiau

„Sveikatos apsauga – kas laukia po V.Andriukaičio?“

2014.07.24
Sveikatos sistemos koridoriuose jau senokai aptarinėjama, kas bus kitaip, kai ministro postą paliks Vytenis Andriukaitis. Nors jau paaiškėjo, kad V.Andriukaitį pakeitė Rimantė Šalaševičiūtė, klaustukų išlieka nemažai. Akivaizdu, kad R. Šalaševičiūtei reikės patarėjų ir patarimų, ir artimiausiu metu galbūt jau matysime, kas ir kaip keičiasi bandant tvarkytis su perma... Skaityti plačiau

Vaikų sveikatos tikrinimų realybė Lietuvoje: kraujo tyrimas vieną kartą per ketverius metus?

2014.07.21
Anemija, alerginis rinitas, astma, epilepsija, artropatijos, cukrinis diabetas, akių ligos ir dar daugybė kitų lėtinių susirgimų – šios ligos vis dažniau užklumpa mūsų vaikus. Tačiau dar gerokai anksčiau iki išgirstant tokią diagnozę galima įvykius pasukti kita linkme. Ir tai neužims daug laiko, nekainuos begalės kaštų. Tereikia atsakingiau įvertinti privalomųjų vaikų sveikatos patikrų svar... Skaityti plačiau

„Vyriausybė taip ir neapsisprendė dėl savo orientacijos šeimos klausimu“

2014.07.18
106 Seimo nariai pateikė Konstitucijos 38 straipsnis pataisą, kuria siūloma papildyti straipsnį nuostatomis, kad „šeima sukuriama sudarius santuoką“, kad „šeima taip pat kyla iš motinystės ir tėvystės“. Skaityti plačiau

„Kodėl vilkinamas Konstitucijos pataisų dėl šeimos sąvokos svarstymas?“

2014.07.08
Iki Seimo pavasario sesijos pabaigos dar liko keli plenariniai posėdžiai. Dviejų artimiausiųjų posėdžių darbotvarkėse Konstitucijos 38 straipsnio pataisų (dėl šeimos sąvokos) svarstymas nenumatytas. Ar galima tikėtis, kad būtent paskutiniąją sesijos savaitę Seimas imsis šio klausimo? Taip turėtų būti, jei Seimas laikytųsi savo priimamų nutarimų. Deja, šio Konstitucijos pakeitimo svarstymo procedū... Skaityti plačiau

„Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisų konvencija keičia pasaulį“

2014.06.19
Negalią turinčių asmenų padėtis visuomenėje istoriškai buvo gana sudėtinga. Turintieji regos, judėjimo, klausos, intelekto ar psichikos sutrikimų asmenys nuo seniausiųjų ir iki pat šių laikų apibūdinami kitoniškumo, svetimumo, nepajėgumo kategorijomis. Net ir šiandien Lietuvoje negalią turinčių asmenų visavertis dalyvavimas švietimo, sveikatos, kultūros, darbo rinkos ir kituose visu... Skaityti plačiau

„Atleiskite, bet homoseksualūs santykiai nekuria šeimos“

2014.06.17
Kur ta vieta, kurioje vyksta svarbiausi visatoje stebuklai? Atsakymas paprastas, bet mums jis slysta iš rankų… Prisiklausę, prisižiūrėję ir prisiskaitę „aktyvistų“ didelė žmonių dalis pradėjo galvoti progresyviai. Progresyvumas užmaskavo įsitikinimų klaidingumą, o tai, kas akivaizdu, ilgainiui tapo miglota. Todėl kalbėkime paprastai ir pradėkime nuo pačių pradžių, kurias, regis, visi žino, t... Skaityti plačiau

„Nulis promilių – nulis žuvusiųjų kelyje?“

2014.06.12
Pastaruoju metu vairuotojų drausminimo tema sulaukė nemažai diskusijų ir dėmesio. Tai įvyko po to, kai Vyriausybės pasitarime buvo pateiktas siūlymas priimti nulio promilių leistiną alkoholio koncentraciją kraujyje, taip siekiant pagerinti padėtį bei užtikrinti saugumą keliuose. Skaityti plačiau

„Pagaliai į ratus – ir privačiai medicinai, ir pacientams“

2014.06.06
Šią savaitę Seimo Sveikatos reikalų komitete buvo svarstomi sveikatos sistemos pakeitimai, kurie suduotų smūgį tiek privačiai medicinai, tiek privačiai norintiems gydytis žmonėms. Gerai, kad vienbalsiai nuspręsta įstatymus tobulinti. Belieka tik „nenutobulinti“, o iš ties patobulinti. Nes peržiūrėti tikrai yra ką. Skaityti plačiau

„Valdančiųjų žodžiai apie rūpestį šeima – tik deklaracija“

2014.06.06
Seimo plenariniame posėdyje turėjo būti pristatytos Švietimo įstatymo straipsnių pakeitimo ir papildymo projektas, kuriuo siekiama sustiprinti tėvų (globėjų, rūpintojų) vaidmenį švietimo procesuose. Tačiau valdančiosios daugumos Seimo narių sprendimu šios pataisos atmestos net neleidus jų pristatyti. Skaityti plačiau

„Kam iš tiesų rūpi, kad mes nerūkytume?“

2014.06.02
Aš nerūkau. Pabandžiau gal aštuntoje klasėje lauko tualete. Nepatiko. Kvapas. Nežinau, ko labiau – cigarečių ar ko nors kito. Bet, ačiū Dievui. Daugiau nebeužsinorėjau. Viena mano draugė pabandė būdama gal penkerių. Prisirinko cigarečių nuorūkų. Parūkė. Ir tai paveikė tarsi skiepai. Nuo to laiko nebegalėjo pakęsti cigarečių kvapo ir niekada nebebandė rūkyti. Skaityti plačiau

„Pažadinkime tradicinę konservatorių šeimą“

2014.05.30
Lietuvoje šiandien yra daugiau kaip 200 tūkst. socialinės paramos gavėjų, 180 tūkst. bedarbių, 120 tūkst. dirbančių už minimalią algą ir daugiau kaip 20 proc. gyvenančių skurde. Skaityti plačiau

„Ar vaikų psichologo teisinėse bylose reikia ieškoti telefonu 118?“

2014.05.26
Padėkime mažam žmogui apginti savo gyvenimą. Šiuo atveju kalbu apie vaikų teises ir interesus šeimos ir skyrybų bylose, taip pat nepilnamečių nukentėjusiųjų ar liudytojų apsaugą vaikų pardavimo, vaikų prostitucijos ir vaikų pornografijos bylose. Lietuvos visuomenė ne kartą yra tapusi skaudžių šeimyninių dramų, kai vaikai tampa jų įkaitais, liudininke. Skaityti plačiau

„Manau, kad būtų netikslinga keisti ministrus“

2014.05.26
Premjeras, socialdemokratų vadovas Algirdas Butkevičius teigia, kad po prezidento rinkimų būtų netikslinga keisti ministrus, nes jie jau įgavo patirties. Skaityti plačiau

„Tuberkuliozė vakar, šiandien ir rytoj“

2014.05.23
Pirmieji tuberkuliozės rašytiniai šaltiniai buvo rasti senovės Egipto, Graikijos ir Romos tekstuose. Ši liga epideminį lygį Europoje pasiekė dar 16-18 a., indrustinės revoliucijos laikotarpiu. Tuo metu viena iš keturių mirčių buvo būtent nuo tuberkuliozės. Pastaraisiais metais pripažinta, kad tuberkuliozė Amerikoje egzistavo dar prieš Kolumbui ją atrandant. Hipotezė, kad virulenti&s... Skaityti plačiau

„Socialdemokratai tęsia šeimos skaldymo politiką“

2014.05.22
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos, parlamentinės grupės „Už šeimą“ narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė piktinasi, kad socialdemokratai nesiliauja skaldę ir silpninę šeimos instituciją. Taip Seimo narė reaguoja į grupės socialdemokratų Seimo narių siūlomą įstatymo pataisą, kuria norima valstybės lėšomis tiekti nemokamus kontraceptikus ir dary... Skaityti plačiau

„Mūsų tikslas Europoje - griežta ES politika alkoholio vartojimo mažinimui“

2014.05.16
Paskelbus statistiką apie tragišką alkoholizmo paplitimo mąstą Lietuvoje, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašo į Europos parlamentą lyderis sako, kad be tradicinių LVŽS tikslų EP rinkimuose, Sąjunga siekia labai ambicingo tikslo, kuris gali pakeisti visos Europos likimą.  Skaityti plačiau

„Mama, noriu būti blaivas!“

2014.05.15
Maloniai kviečiu vilniečius, sostinės svečius, žiniasklaidos atstovus dalyvauti Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos, Lietuvos medicinos studentų asociacijos (LiMSA), Vilniaus miesto savivaldybės ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento organizuojame renginyje „Mama, noriu gimti blaivas!“, kuriame bus siekiama informuoti būsimas mamytes bei visus jaunus žmones apie ... Skaityti plačiau

„Švaros per daug nebus“

2014.05.15
Pastaruoju metu daugiau dėmesio ir lėšų skiriama viešųjų erdvių ir aplinkos kokybei, sportui ir sveikatinimui, bendruomeninei veiklai organizuoti ir kitoms, gyvenimo kokybę gerinančioms, iniciatyvoms. Visada malonu pailsėti parke ant suolelio, pasigrožėti supančia gamta ar sportuoti tvarkingoje aplinkoje, bet dažnam nuotaiką sugadina aplinkoje besimėtančios nuorūkos, palikta tara nuo įvairiausių gėrimų ... Skaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


Nuo leukemijos išgelbėjo brolio kaulų čiulpai

Nuo leukemijos išgelbėjo brolio kaulų čiulpai

Septynerių Stepą galima laikyti tikru laimės kūdikiu – atsitiktinai diagnozuotas itin retas sindromas leido užbėgti už akių ...
Kaune gimusiems „šimtmečio kūdikiams“ – dovana su istorine verte

Kaune gimusiems „šimtmečio kūdikiams“ – dovana su istorine verte

Prekybos ir laisvalaikio centras „Mega“ valstybės atkūrimo šimtmečio proga sveikins net 500 Kaune gimusių &bdqu...

Budinti vaistinė


„Euroapotheca“ leista įsigyti vaistinių tinklą Švedijoje

„Euroapotheca“ leista įsigyti vaistinių tinklą Švedijoje

Nerijaus Numavičiaus valdomos „Vilniaus prekybos“ grupės bendrovei „Euroapotheca“, turinčiai vieną didžiau...
„Camelia“ ir „Benu“ vaistinės investicijoms į atsinaujinimą šiemet skirs milijonus

„Camelia“ ir „Benu“ vaistinės investicijoms į atsinaujinimą šiemet skirs milijonus

Didieji vaistinių tinklai pernai toliau didino įtaką užimdami nuomojamus plotus naujuose prekybos centruose ir gydymo įstaigose. T...

Sveika šeima


Kaip valgydinti susirgusį vaiką

Natūralu, kad vaikui susirgus pasikeičia ir jo įprastas mitybos režimas. Vis dėlto nemaža dalis tėvų, perdėtai rūpindamiesi atžala ir bet kokia kaina besistengdami įsiūlyti maisto gali padaryti ir meškos paslaugą. Tad ką reikėtų žinoti apie vaiko valgydinimą slaugant jį namie?

Sveikatos horoskopas


Vasario 19-25 d.

Avi­nas
Pir­ma­die­nį ne­val­gy­ti ašt­rių pa­tie­ka­lų ir rie­bios mė­sos. Ant­ra­die­nį bus nau­din­gas ma­sa­žas bei mai­ti­na­mo­sios vei­do kau­kės. Ket­vir­ta­die­nį nevar­gin­kite sa­vęs di­de­liu fi­zi­niu krū­viu, re­a­liai ver­tin­ki­te sa­vo jė­gas.
 

Fotoreportažas


Svetur


Juoktis iš savęs naudinga psichikai

Prie tokios išvados priėjo Ispanijos mokslinikai, nagrinėję, kaip skirtingi humoro stiliai veikia psichologinę žmogaus būseną.

Komentarai


Daktare, duokite gyvenimo
Jurga Marcinkevičiūtė Daktare, duokite gyvenimo
Dėl seksualinio priekabiavimo – prabilti drąsiau, reaguoti žaibiškai
Vilija Blinkevičiūtė Dėl seksualinio priekabiavimo – prabilti drąsiau, reaguoti žaibiškai
Apie sugrįžimą į Lietuvą, arba pirmoji iliuzija
Palmira Rudalevičienė Apie sugrįžimą į Lietuvą, arba pirmoji iliuzija

Naujas numeris