Vos gimusios Luknės jau laukė gyvybiškai svarbi operacija

Saulė Norvilaitė
2016-10-31
Aušra (37 m.) kartu su vyru džiugiai laukė trečiojo vaiko, tačiau ramybę sudrumstė jau vienuoliktą nėštumo savaitę išgirsta vaisiaus diagnozė – gastrošizė. Pasirodo, vaiko žarnos formavosi ne jo pilve, bet išorėje. Gimdymui reikėjo pasiruošti atsakingai, nes naujagimio iš karto laukė gyvybiškai svarbi operacija.
Vos gimusios Luknės jau laukė gyvybiškai svarbi operacija
Pirmoji operacija mažajai Luknei Kauno klinikose buvo atlikta praėjus vos dviem trim valandom po mažylės gimimo. Jos prireikė, nes mažylei diagnozuota gastrošizė, patologija, kai vaisiaus žarnos formuojasi ne jo pilve, o išorėje.

„Diagnozę sužinojau vienuoliktą savaitę. Gimdyti pasirinkome Kauno klinikas, kadangi viskas vienoje vietoje. Žinojome, kad mūsų vaiką operuotų profesorius Vidmantas Barauskas - juo labai pasitikėjome“, - pasakojo Aušra.
 
Iki šiol mokslininkai nėra nustatę, kodėl atsiranda toks pilvo defektas. Tai - ne genetinė liga, kai būtų galima įvardinti, kuri chromosoma kalta dėl sutrikimo. Dalis tokių vaikų neišgyvena dėl to, kad greta turi kitų patologijų. Priklauso nuo to, kiek žarnyno būna pažeista. Visa tai gydytojai įvertina, kai kūdikis gimsta. Vaisius stebimas echoskopu, nėštumo metu matuojamas jo žarnų storumas.
 
„Gimdžiau trisdešimt ketvirtą savaitę, nes su šita diagnoze dažnai vaikai gimsta anksčiau. Pirmoji operacija Luknei buvo padaryta pirmą gimimo dieną po dviejų trijų valandų“, - pasakoja Aušra. Pirmosios operacijos metu prie Luknės pilvo sienelės buvo pritvirtintas silastiko medžiagos maišiukas, kur medikai patalpino plonąją žarną.

 
Kadangi tokių kūdikių žarnynas formuojasi išorėje, tik gimus pilvo ertmė būna per maža. Toks maišiukas virš kūdikio kabėjo savaitę, o jau vėliau suplonėjęs žarnynas pats „sueina“ vidun, tad chirurgams antrosios operacijos metu beliko užsiūti pilvo sienelę. Būna atvejų, kai yra išlindusi ir storoji žarna bei dalis organų – tuomet kūdikio gyvybei grėsmė kur kas didesnė.
 
Pagrindinės tokios patologijos pasekmės yra dėl žarnyno pažeidimo, todėl gali formuotis sąaugos. Tai turi įtakos gyvenimo kokybei, nes gali sukelti žarnyno nepraeinamumą. Naujagimei Luknei pasisekė, nes jos žarnos papildomai nebuvo pažeistos, todėl jos prognozės optimistiškesnės. Mergaitei - jau pusantro mėnesio, ji sveika, valgo, tuštinasi, o svoris auga. „Noriu padėkoti V.Barauskui, nes praktiškai tik jo dėka mes sveiki. Daiva Simonavičiūtė, diagnozavusi patologiją, yra nuostabus žmogus - ji visą nėštumą priimdavo mane nepaisydama darbo valandų“, - medikams dėkojo Aušra.

 
Specialisto interviu
Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikos vadovas prof. habil. dr. Vidmantas Barauskas:

- Papasakokite apie šį pilvo defektą ir kaip sekėsi gydyti Luknę?
Vaikų, turinčių pilvo defektą, operuojame nemažai – iki dešimties kasmet. Šis atvejis diagnozuotas Vaisiaus sveikatos centre. Vienuoliktą nėštumo savaitę, padarius echoskopiją, pacientės vaisiui diagnozuota gastrošizė. Mama kas mėnesį atvažiuodavo ir mūsų akušeriai žiūrėdavo, kaip auga vaikas ir formuojasi jo žarnos.
 

Visą laiką susirinkdavo multidisciplininis konsiliumas – neonatologai, akušeriai ir aš, vaikų chirurgas. Vaisiaus sveikatos centras kokybiškai prižiūrėjo nėščiąją dar iki gimdymo, todėl žinojome, ko laukti. Gastrošižė – pilvo sienos defektas, kai pro jį į išorę išlenda žarnos, kurios dar negimusiam vaisiui formuojasi lauke, plaukioja vaisiaus vandenyse. Todėl šitos žarnos labai sustorėja ir paburksta.
 
Tokiam vaikui gimus labai sudėtinga žarnas patalpinti į pilvaplėvės ertmę ten, kur jų niekada nebuvo, nes pilvaplėvės ertmė didesnė neišaugo. Viskas priklauso nuo žarnų storio – 18 mm skersmuo yra riba, kurią peržengus jau nepavyktų jų patalpinti, todėl daroma pirminė plastika. Dedamas specialus maišelis iš silastiko medžiagos ir po savaitės, kai atsileidžia žarnų paburkimas, jos telpa pilvaplėvės ertmėje ir mums belieka tik užsiūti. Tai jau būna antra operacija. Žymiai geresni rezultatai, jei viską pavyksta padaryti iš karto. Luknei to padaryti nepavyko, bet po savaitės atlikta operacija pasisekė kuo puikiausiai, be jokių komplikacijų.

- Kas lemia kūdikių gydymo sėkmingumą gastrošizės atveju?
- Labai svarbu gastrošizę išoperuoti kuo greičiau, pirmomis valandomis, kadangi jeigu ilgai laikome, žarna dar labiau storėja, be to, didžiulis plotas žarnos yra lauke – per jį vaiko organizmas netenka daug skysčių ir šilumos, dėl to būklė gali tik blogėti.

Deja, Lietuvoje žmonės dar yra pakankamai tamsūs. Pas mus atvyksta jaunos nėščios merginos gimdyti, o pasirodo jos nė karto nebuvo pas akušerius – tai yra baisu, taip bet kokią patologiją galima pražiopsoti.
 
Jos net nežino, kad turi tokią patologiją ir staiga pagimdo. Kokiame rajone visiems aplinkui tragedija – gimsta vaikas, kurio visos žarnos išorėje. Stresas ir tėvams, ir personalui. Tada kviečiamas mūsų reanimobilis, kuriuo vežamas pacientas, bet gaištamas laikas.
Vaisiaus sveikatos centro sukūrimo tikslas ir buvo, kad mes dar negimusį vaisių prižiūrėtumėme nuo pat pirmų dienų ir tai sėkmingai tęstume iki gimdymo. 
 
- Kiek tokios naujagimiams atliekamos pilvo defekto operacijos yra pavojingos jų gyvybei?
- Šiemet turėjome atvejį, kai mirė vienas vaikutis. Taip nutiko, nes jis turėjo daugiau papildomų anomalijų. Šiam vaikeliui be gastrošizės dar buvo nesusiformavusios žarnos, be to, jis turėjo širdies ydą. Dažniausiai, jei nėra papildomų anomalijų, šią patologiją mes sėkmingai išoperuojame.
 
Pasaulyje tokių vaikų mirtingumas yra 5-6 proc. Pas mus per dešimt metų mirė du trys vaikai. Ūgtelėjus tokiems vaikams dar reikia nedidelės pilvo plastikos, kadangi jų pilvo raumenys būna prasiskyrę. Pirmosios operacijos metu mūsų tikslas yra išgelbėti vaiko gyvybę ir sugrąžinti žarnas į pilvaplėvės ertmę, dėl to džiaugiamės, kad mums iš karto pavyksta susiūti odą ir paodę. Apie raumenų sutraukimą net kalbos nėra. Vaikui lieka pilvo sienos išvarža, todėl sulaukus pusantrų dviejų metų jam atliekama išvaržos plastika, bet ši operacija nepavojinga. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris