Vladas Gintautas: „Medikai – ne dievai“

Diana Rašinskaitė
2015-09-08
„Nors mes visada esame taikiklyje, nors mums visada, jei tik kokia bėda ištinka, garantuoti pirmieji laikraščių puslapiai ir geriausias eterio laikas, žavesio mūsų specialybei netrūksta. O džiaugsmo yra gerokai daugiau nei skausmo“, – sako 37 metus praktikuojantis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Akušerijos skyriaus vadovas doc. dr. Vladas Gintautas (62).
Vladas Gintautas: „Medikai – ne dievai“
„Deja, mūsų sėkmėmis labai retai kada viešai džiaugiamasi, jos priimamos kaip norma, kasdienybė. O kad medikai bene kasdien verčiasi per galvą, kad būtų išgelbėtos gyvybės, mažai kas įvertina“, - sako doc. dr. Vladas Gintautas.

- Neseniai Kauno klinikose mirė gimdyvė ir jos kūdikis, kaip manoma, dėl embolijos vaisiaus vandenimis. Nors tokie atvejai - itin reti, visuomenėje jie sukelia didžiulį ažiotažą. Mirusiųjų artimieji neretai viešai svarsto, ar medikai viską padarė, kad būtų išvengta tragedijos. Kaip yra iš tikrųjų: kiek gimdyvės ir vaisiaus gyvybė yra medikų rankose per tas lemiamas sekundes?
- Apibendrintai kalbėti negalima, nes kiekvienas atvejis yra vis kitoks. Ir dabar yra šalių, kur šiuolaikinės akušerijos nėra arba ji labai menkai pasiekiama. Pavyzdžiui, Nigerijoje tikimybė, kad moteris mirs dėl su nėštumu susijusių komplikacijų - viena iš šimto. Lietuvoje dar iki karo per metus mirdavo šimtai moterų, o dabar miršta viena kita. Dažniausiai šios mirtys yra susijusios su sunkiomis nėščiųjų ligomis, tik labai retais atvejais miršta moterys, kurios nesirgo iki nėštumo. Todėl sakyti, kad jokio įnašo medikai nepadaro, būtų neteisinga. Daugeliu atvejų mes sugebame sukontroliuoti situaciją ir prisidedame prie to, kad motina sėkmingai pagimdytų ir pati liktų sveika.
Lygiai taip pat yra ir su naujagimių mirtingumu. Lietuvos rezultatai yra artimi Skandinavijos rezultatams, kurie gerokai geresni už vidutinius Europos rezultatus. Deja, bet, kaip ir jūsų minimu atveju, stengdamiesi maksimaliai, ne visada galime padėti.
 

- Sakote, ne visada. Vadinasi, būna atvejų, kad gimdymas baigiasi sėkmingai, net ir įvykus embolijai vaisiaus vandenimis?
- Taip. Štai prieš porą mėnesių mano kolegoms dėl tokios pat embolijos vaisiaus vandenimis patologijos gyvybes pavyko išgelbėti. Reikia suprasti, kad vaisiaus vandenys daugeliu atvejų gimdymo metu pakliūna į motinos kraujo apytaką, tačiau dažniausiai nieko blogo nenutinka. Tik labai retais, išimtiniais atvejais prasideda anafilaksinė reakcija. Literatūroje nurodoma, kad šios patologijos dažnis yra nuo 1 iš 8 tūkstančių iki nuo 1 iš 80 tūkstančių. O mirtingumas nuo šios komplikacijos svyruoja nuo 20 iki 80 procentų. Tai kas tuomet lemia gimdymo baigtį? Tikinčiajam – Dievas, netikinčiajam – gamta. Bet medikai – ne dievai.
 
- Kiek priklauso nuo pačių nėščiųjų, ar gimdymas bus sėkmingas, ar viskas klostysis gerai?
- Nuo jų priklauso labai daug. Svarbu, kokioje aplinkoje moteris gyveno būdama nėščia. Netgi tai, ar ji yra ištekėjusi, ar ne, taip pat turi reikšmės. Svarbu, ar rami aplinka namuose, ar moteris normaliai maitinasi. Žemesnio socialinio aprūpinimo sluoksniuose patologijų būna daugiau, pavyzdžiui, inkstų geldelių uždegimų daugiau pasitaiko. Kita vertus, svarbus pačios moters požiūris: ne visos nėštumo metu atsisako žalingų įpročių, ne visos reguliariai lankosi pas medikus ir uoliai vykdo jų nurodymus. Juo moteris atsakingiau žiūri į nėštumą, tuo problemų būna mažiau. Bet net ir tais atvejais, kai nėščioji viską teisingai daro ir medikai ja dėmesingai rūpinasi, mes niekada negalime žinoti, kas įvyks gimdymo metu.
 
- Kaip jūs emociškai išgyvenate profesinę sėkmę ir nesėkmę? 
- Jei pasiseka, džiūgaujame drauge su naujagimio tėvais, giminaičiais. Jau ne pirmi metai domiuosi daugiavaisiu nėštumu ir daugeliu atvejų esu prisidėjęs prie dvynių transfuzijos sindromo gydymo (tai reiškia, kad iš vieno kiaušinėlio besivystantys vaisiai turi bendrą kraujotaką. Vienas tampa kraują atiduodančiu donoru, o antras - jį priimančiu recipientu - red. past.). Vien dėl šios patologijos esame išgelbėję per 20 vaikų, kurie teoriškai neturėjo gyventi.
Jei gimdymas nepasiseka, labai išgyvename. Medikai taip pat yra žmonės ir tikrai nesurambėjusiomis širdimis. Deja, Lietuvoje atsitikus nelaimei akušerijos srityje dažniausiai vyksta beatodairiškas medikų puolimas, pravardžiavimas kyšininkais ir žudikais. Prie to prisideda ir žiniasklaida, formuodama tikrai ne teigiamą visuomenės nuomonę. Mes labai užjaučiame tuos žmones, kuriems nutiko bėda, jų artimuosius, bet norėtųsi, kad ir medikus užjaustų. To labai pasigendame... Deja, mūsų sėkmėmis labai retai kada viešai džiaugiamasi, jos priimamos kaip norma, kasdienybė.
 

- Ką manote apie ketvirtąjį sveikatos priežiūros sistemos pertvarkos etapą, kurio metu planuojama uždarinėti akušerijos skyrius rajoninėse ligoninėse?
- Smuikininkas nuolatos turi griežti smuiku, jeigu nori atlikti sudėtingus kūrinius. Taip pat yra ir akušerijoje.
Akušerinis stacionaras (t.y. ligoninė, teikianti gimdymo priežiūrą), ekonomiškai pasiteisintų, jeigu būtų priimama nemažiau tūkstančio gimdymų per metus. Jei žiūrėtume iš kokybės pusės, ligoninės, kuriose įvyksta mažiau nei 500 gimdymų per metus vargu ar gali iki galo patenkinti kvalifikacinius reikalavimus. Lietuva nėra didžiulė šalis, todėl tik labai retais atvejais gimdyvėms reikėtų vykti toliau nei 50 kilometrų iki gimdymo vietos. Taigi tikrai nesudėtinga sėkmingai suspėti atvykti laiku. Manau, kad ligoninių, teikiančių akušerinę pagalbą, skaičių Lietuvoje reikėtų mažinti.
 

- Ar būsimiems medikams rekomenduotumėte savo specialybę? 
- Tai bent klausimas (juokiasi)! Nors mes visada esame taikiklyje, nors mums visada, jei tik kokia bėda ištinka, garantuoti pirmieji laikraščių puslapiai ir geriausias eterio laikas, žavesio mūsų specialybėje netrūksta. Ir džiaugsmo yra gerokai daugiau nei skausmo. Tai ne ta specialybė, kur nuolat susiduriama su sunkiomis ligomis ir dažnomis pacientų mirtimis. Akušerijoje mirtys yra labai retos, taigi daugeliu atvejų darbas yra džiaugsmingas. Be to, mes daugiausiai bendraujame su jaunomis moterimis (juokiasi).
 
Dosjė
Nuo 1994 m. Lietuvos Akušerių ir ginekologų draugijos valdybos narys, nuo 2013 m. – šios draugijos prezidentas.
Nuo 2005 m. SAM specialistas konsultantas.
Monografija „Kardiofiziologinė vaisiaus būklės diagnostika“.
Medicinos daktaro disertacija „Hipoksijos poveikis vaisiaus elektrokardiogramos struktūrai ir elektromechaninių intervalų trukmei“.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris