Vilniaus prekybos ir renginių centre VCUP - atsinaujinęs ir gerokai erdvesnis Nacionalinio kraujo centro padalinys

Deimantė Zailskaitė
2016-12-28
Neatlygintiniems kraujo donorams duris atvėrė atsinaujinęs ir gerokai erdvesnis Nacionalinio kraujo centro padalinys strategiškai patogioje vietoje – Vilniaus prekybos ir renginių centre VCUP. Nieko keisto, kad prieš didžiąsias metų šventes norinčiųjų duoti kraujo padaugėja. „Kaip juokaujame, galbūt žmonės galvoja, kad per mažai gerų darbų padarė šiais metais ir Kalėdų Senelis nelabai norės juos aplankyti. Kartą netgi sugraudino vienos moters prisipažinimas: „Aš neturiu pinigų dovanoms. Bet aš galiu padovanoti kraujo!“ – įkvepiančiais pavyzdžiais dalijasi VšĮ Nacionalinio kraujo centro vadovė Joana Bikulčienė.
Vilniaus prekybos ir renginių centre VCUP - atsinaujinęs ir gerokai erdvesnis Nacionalinio kraujo centro padalinys
Apsilankęs Nacionalinio kraujo centro atnaujinto padalinio atidarymo šventėje kraujo dovanojo ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Lengvai pasiekiama vieta
Prieš dvejus metus prekybos ir renginių centre VCUP atidarytame Nacionalinio kraujo centro padalinyje tebuvo dvi kraujo surinkimo kėdės donorams, labai mažas laukiamasis bei ankšta registratūra, todėl už punkto durų neretai nusidriekdavo laukiančiųjų eilės.
 
„Pernai mūsų padalinyje, kuris įkurtas prekybos ir renginių centre VCUP, kraujo davė daugiau nei aštuoni tūkstančiai donorų. Šiemet atvyko jau devyni tūkstančiai, kai miesto pakraštyje, Žolyno gatvėje, kraujo surinkimo centras su patogia infrastruktūra ir septyniomis donorams skirtomis kėdėmis, pritraukė dvigubai mažiau. Jeigu pakviečiame žmones duoti kraujo, retai kam pakeliui vykti į Žolyno gatvę, nebent mokosi Saulėtekyje ar gyvena Antakalnyje. Visi kiti važiuodavo į prekybos ir renginių centrą VCUP ir, pamatę žmonių susigrūdimą prie mūsų mažo punkto durų, neretai apsisukdavo ir išeidavo. Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl mums reikėjo didelio kraujo surinkimo punkto prekybos centre – žmonėms tiesiog patogu čia duoti kraujo“, – sako VšĮ Nacionalinio kraujo centro vadovė Joana Bikulčienė.
 
Nuo šiol donorams sudarytos puikios sąlygos: erdvioje salėje jų laukia jau keturios donorų kėdės, atitvertos erdvės specialiomis širmomis, anketas jie gali pildyti dideliame laukiamajame, jeigu nori – paskaityti knygų ar atsigerti arbatos šviesiose poilsiui skirtose patalpose. Atnaujintame Nacionalinio kraujo centro punkte taip pat yra rūbinė, pagalbinės patalpos medicinos personalui, erdvi registratūra, bibliotekėlė.
 
„Norime, kad žmonėms būtų jauku ateiti, pasikalbėti apie donorystę ir kitomis temomis. Žmonėms patrauklu, kai centras veikia ten, kur jie lankosi ir kur jiems pakeliui grįžtant iš darbo į namus. Prie pat – autobusų stotelė, labai daug biurų aplinkui, Baltasis pėsčiųjų tiltas, yra kur pastatyti automobilį. Tiesiog patogi vieta ateiti ir duoti kraujo. Ne vien todėl, kad tai yra prekybos centras. Jeigu čia būtų kino teatras, būtų dar įdomiau. Donorams kraujo priėmimo centras turi būti matomas einant iš darbo į namus ar pas draugus: pamatei iškabą, atėjai, davei kraujo ir toliau eini savo keliais“, – sako J.Bikulčienė.
 

Be donorų pagalbos sustotų
Prieš didžiąsias žiemos šventes surengtame renginyje dalyvavo ir naujasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, kuris neatsispyrė galimybei padovanoti kraujo, Vilniaus miesto savivaldybės, sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, Nacionalinio kraujo centro partneriai, draugai ir donorai.
 
Vienas svečių – Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės vadovas Algimantas Pamerneckas. Jo vadovaujamai įstaigai per metus daugiausiai reikia Nacionalinio kraujo centro paslaugų. Tai sąlygoja pats ligoninės profilis, nes paprastai ten yra vežami sužeistieji bei patyrusieji įvairias traumas ar nelaimingus atsitikimus.
 
„Mes sustotume be Nacionalinio kraujo centro. Esame didžiausias jų recipientas – gauname maždaug iki penkiolikos tūkstančių kraujo vienetų per metus. Sunkiausios ir didžiausios apimties operacijos tiesiog neįsivaizduojamos be kraujo perpylimų. Esant planinėms operacijoms, pavyzdžiui, klubo sąnario protezavimui, ko gero, reikėtų labai gerai pagalvoti ir daliai pacientų atsisakyti jas atlikti, jeigu neturėtume galimybės perpilti kraujo.
 
Skubios pagalbos reikalingų pacientų, o mūsų ligoninėje jų netrūksta, gydymas taip pat keltų nemažai problemų. Žiemos sezonu padaugėja lūžių, didesnei daliai jų prireikia operacijų ir, žinoma, kraujo perpylimų.
Šiuolaikinėje medicinoje, skubioje chirurgijoje kraujo perpylimai – kaip antibiotikai ar šiuolaikinis nuskausminimas, yra vienas dramblių, ant kurių laikosi didesnės apimties chirurgija“, – sako ligoninės vadovas.
Dažnai visuomenę pasiekia žinia, jog gydymo įstaigos pristigo kraujo ir labai skubiai laukia donorų, kurie padėtų išgelbėti ne vieną sunkiai susirgusio ligonio gyvybę.
 
„Tai labai priklauso nuo ligonių, kurie tuo metu guli gydymo įstaigoje. Kartais taip pasitaiko, kad pristinga kurios nors vienos grupės kraujo, pavyzdžiui, esant avarijoms. Dabar turime visas priemones: kompiuteris, telefonas. Skambiname, ieškome, tuoj pat surandame donorą.
Drąsiai galiu pasakyti, kad nebuvo tokio atvejo, kad žmogus dėl mūsų kaltės negavo kraujo ir numirė“, –
sako Nacionalinio kraujo centro gydytojas transfuziologas Zigmas Levickas.
 
Prieš šventes padaugėja donorų
Nacionalinio kraujo centro darbuotojai pastebi, jog prieš didžiąsias metų šventes plūsteli norinčiųjų duoti kraujo. „Kai kurie sąmoningai duoda kraujo. Sako, kad po Naujųjų išvažiuos slidinėti ir, davęs kraujo, galės ramia sąžine atostogauti. Kiti, kaip juokaujame, galvoja, o gal per mažai gerų darbų padarė šiais metais ir Kalėdų Senelis nelabai norės pas juos ateiti.
 
Kartą netgi sugraudino vienos moters prisipažinimas: „Aš neturiu pinigų dovanoms. Bet galiu padovanoti kraujo!“ Toks požiūris džiugina“, – sako Nacionalinio kraujo centro vadovė J.Bikulčienė.
Darbuotojai džiaugiasi atsakingu ir sąmoningu jaunimu, kuris į kraujo donorystę žvelgia itin palankiai. Vos sulaukę aštuoniolikos šie jau savanoriškai ateina duoti kraujo.

 
„Anksčiau donorystei dažniau paskatindavo artimojo liga, kai jie patys susidurdavo su nelaime ir pamatydavo, kad be jų niekas kitas neduos kraujo. Dabar vis dažniau ateina žmonių, kurie apie donorystės svarbą išgirdo iš ilgamečių donorų arba dalyvaudami įvairiose akcijose ir paskaitose, kur skleidžiame gerąją žinią apie neatlygintinos donorystės svarbą“, – sako J.Bikulčienė.
 
Prekybos ir renginių centro VCUP vadovės Onos Nevinskienės šeimos nariai (vyras ir sūnus – aut. past.) taip pat nuolatiniai kraujo donorai. „Prieš dvidešimt kelerius metus mano vyras pirmą kartą išgirdo per radiją, kad reikalingas kraujas, ir prašė kaimynų, kad šie jį nuvežtų į ligoninę jo duoti. Tai buvo nepopuliaru.
Dabar, praėjus tiek metų, mane džiugina nuveikti Nacionalinio kraujo centro darbai. Nė vienas nebūtų laimingas, jeigu neturėtų sveikatos. Linkiu, kad jūs visąlaik kraujo turėtume tiems žmonėms, kuriems tai yra gyvybės ir mirties klausimas“, – sakė VCUP vadovė O.Nevinskienė.







 
Du klausimai ministrui
Naujasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga – apie kraujo donorystės svarbą:
- Kaip kraujo donoras – jūs ne naujokas. Kraują davėte bene septintąjį kartą. Ar prieš tai turėjote kokių nors baimių, stereotipų, kuriuos galiausiai sugriovėte?
- Pirmąjį kartą buvo nerimo, kaip jausiuosi davęs kraujo. Vis dėlto tai yra intervencija ir žmonėms vien nuo kraujo vaizdo kyla įvairių baimių. Aš jos neturėjau. Tik buvo neramu, kaip jausiuosi, bet po visų kraujo donacijų jaučiausi tikrai gerai. Vairavau automobilį ir pats parvažiavau namo. Pirmą kartą davęs kraujo Vilniuje parvairavau atgal į Kauną. Mano savijauta tikrai buvo gera. Bet žmogui tai reikia patirti pačiam, kad išsisklaidytų baimės.
 
- Neretai išgirstame, jog ligoninėms verkiant trūksta vienokios ar kitokios grupės kraujo. Ką dar galima padaryti, kad gydymo įstaigose kraujo niekad nepritrūktų? 
- Švietimas yra pagrindinė priemonė. Žmonės turi suprasti, kad neatlygintina kraujo donorystė yra labai svarbi ir jie gali išgelbėti ne vieną gyvybę. Bet, kaip ir buvo minėta atidarymo šventėje, patogumas irgi labai svarbus veiksnys. Mums reikia, kad kraują priimantis centras būtų arti, o aplinka – jauki ir patogi. Manau, kad tokie centrai, kur dideli žmonių srautai, yra vienas sprendimo būdų, kaip prie žmonių priartinti donorystės idėją.
 
Džiaugiuosi, kad mūsų šalyje neatlygintina kraujo donorystė jau siekia net 88 procentų. Tai – didelis laimėjimas. Prie tokio žmonių sąmoningumo ugdymo prisideda Nacionalinio kraujo centro komanda. Jie tai daro patraukliai, sukurdami jaukią ne ligoninėms būdingą atmosferą – tai irgi skatina bei motyvuoja duoti kraujo. Noriu palinkėti daugiau tokių padalinių ir kad donorų būtų tiek, jog niekada nepritrūktume kraujo.

 
Komentaras
Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos vadovas Egidijus Skrodenis pastebėjo itin glaudų ryšį tarp kraujo donorystės ir jų institucijos veiklos:
- Manau, kad visi kelininkai pirmiausia yra valstybės patriotai, o patriotizmas susijęs ne tik su gamta, aplinka, valstybės ribomis, bet ir su žmonėmis. Prie tokių akcijų, kurios susiję su žmonių gelbėjimu, kelininkai visada prisijungia ir tikrai nereikia nei raginti, nei įkalbinėti. Jeigu mes tik pasakome, kad eisime duoti kraujo, daugelis kolegų prisijungia ir kartais centras net nepajėgia per dieną priimti visų norinčiųjų duoti kraujo.
 
Mes suprantame, kad esame atsakingi ne tik už kelius ir infrastruktūrą, bet ir už žmonių gyvybes. Rūpinimasis žmonių gyvybėmis yra ne tik atšvaitų platinimas ar kelių barstymas, ne tik infrastruktūros įrengimas, bet ir kraujo davimas.
Juk būtent keliuose įvyksta daugiausiai avarijų, daugiausiai sužeistų žmonių, kuriems ypač reikalingas donorų kraujas. Todėl mes privalome vieni kitus palaikyti, bendradarbiauti, draugauti. Tai yra labai svarbu.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris